AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND, GELENGD NIEUWS. BUITENLAND, Donderdag. Kleine S(ads2aal Volkszaw-avond van 'de Nederl. Vereen, voor den Volkszang, ald. Lciden. 8 uur. „Zomerzorg" Jaarvergadering van „De Middaghoogte". Kwartier over 8 uur. Zaterdag. „Jeruöl" Bidstond. 9 uur. Dagelijka: „Casino bioscoop", floogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. .Woensdag- en Zaterdagnamiddag van tot 4 uur kinder- en iamilio-matinéo. „tuaor-Thcatcr", StationswegBioscoop- en .Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en 'a Zaterdags malinée te uar. Leidsche Kunstclub „De Sphinx", Pieters kerkgracht 9. (bovenzaal) Tentoonstelling yan lilhographieën en houtsneden door Aart van Dobbenburgh. Van 8 Juni tot 15 Juli, van 10 tot 1 cn van 2 tol 5 uur. 's Zondags van 2 lot 4 uur. Plantsoen bij molen „De Valk" Tot en met 24 Juni samenkomsten in de Leger-des- Heils-lent. Volksgebouw, Heerengracht Van 1G tot en met 23 Juni bazaar. "De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de apo theken van de keeren W. Pelle, Kort-Ra- penburg 12, telef. 594, en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. teekeningen op een bord de goede zijde van liel baden besprak. Uit de vergadering kwam ter sprake de lezing van dr. Horst, onlangs gehouden, welke met lichtbeelden gepaard ging. Nu wilde deze spreker van uit deze vergadering een verzoek doen gaan om deze lezing te herbalen, maar de meerderheid was er niet voor. Aan het eind sprak de heer Zeelcnberg cen woord van dank tot de aanwezigen. Vóór het heengaan werd gelegenheid ge geven de school te bezichtigen, waarvan al len gebruik maakten. Door de politie alhier is een Duitsche juffrouw over de grens gebracht, daar om een of andere reden haar pasvisum was in getrokken. Nog even moeten we terugkomen op den brand in het Klooster ten aanzien van de molorbrandspuit. Deze is gewaarschuwd om 6.52 uur en gaf om ruim zeven uur reeds water, zoodat haar geen blaan trett. Door de N. Z. H. T. Mij. en de M. E. T. werden in de maand Mei j.I. vervoerd op de lijnen van Leiden naar Katwijk en Noord- wijk 258.386 pers.; van Leiden naar Heem stede 61.811 pers. en van Leiden naar Den Haag 137.339 pers., tegen in Mei van het vorige jaar resp. 261.360 pers.; 70.591 pers. en 124.891 pers. De opbrengst van genoemde lijnen was in de afgeloopen maand respec tievelijk f 42.955,41; f 17.202,23 en 121.886,44 tegen in de maand Mei van het vorige jaar 147,979,40°, f 20.934,59 en f 24.024,97. Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot steunverleening aan de Hanze Bank. Blijkens het eindverslag over het wetsont werp tot wijziging van Hoofdstuk VIIB der Staatsbegrooting vocsr het dienstjaar 1923 hadden vele leden tegen dit wetsontwerp ernstig bezwaar. Zij Kagen daarin een zeer gevaarlijk precedent. Des to meer bezwaar hadden zij tegen deze steunverleening, om dat zij geschiedt aan Banken, waarvan de leiding, naar men meende to weten, alles behalve onberispelijk is geweest. Dat deze Banken echte middenstaudsbanken zouden 2ijn, is bovendien niet juist De Bank te 's-Hertogenbosch bijv. voerde een soort Bankpolitiekzij heeft emissies gedaan, lee- ningen geplaatst aan kerken, kloosters en krankzinnigengestichten en zich in Marken speculatie begeven. Voor dadelijk opvorder- bare deposito's werd 5 pet. rente gegeven. Op verschillende plaatsen werden bijkan toren gesticht op veel te grooten voet, met 'directeuren, niet uit deskundige kringen. Zelfs de directie der Centrale Banken was liict in vakkundige handen. Voorts merkten deze leden op, dat deze Banken uitsluitend ten behoeve van ee.n deel van den midden- Btand werkten. Slechts aan Roomsch-Katho- lieken werd crediet gegeven. Aan den an deren kant werden de R.-K. middenstanders naar dezo Banken gedreven. Een deel dezer leden achten dit optreden niet sympathiek, daar het de verdeeldheid onder de bevolking bevorderde; een ander deel had tegen dit separatisme geen bezwaar, rrfits dan ook do 'gevolgen daarvan dooi de deelnemers zelf .werden gedragen. E enige leden hadden bovendien tegen het stelsel van middenstandsbank op zichzelf bezwaar. Erkennende, dat de voorgestelde steun niet rechtstreeks aan de Banken zelf wordt verleend, maar aan de debiteuren, merkten zij op, dat die steun toch ook indi rect aan de Banken ten goede komt, omdat 'daardoor van haar debetposten meer terecht komt dan anders het geval was. Enkele leden hadden priucipieele beden kingen tegen iederen steun aan Banken door de Regcering. Andere leden waren van oor deel, dat het wetsontwerp aanbeveling ver dient. Zij merkten op, dat de Algemeen© Centrale Bankvcrceniging voor den Midden stand zelf tweemaal door de Regeering is geholpen. Ook Je tuinders zijn met crediet gesteund W el is waar bestond ook bij deze leden niet Veel geneigdheid^ om aan de onderhavige Banken steun te verleen cn, maai de ramp, die de fiDancicele moeilijkheden dier Ban ken zullen teweegbrengen, zai zoo groot zijn en zich zoo ver uitstrekken, dat het alge meen belang daardoor ernstig zal-worden geschaad. Dit motiveert voldoende het op treden der Regeering. Sommige leden nieenen, dat deze aange legenheid opnieuw aantoont, hoe noodzake lijk het is, dat het geheele Bankbedlijf on der Regeeringstoezicht komt. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen de overhaaste wijze, waarop deze aangelegenheid op verzoek der Regee ring moet worden behandeld. Dit bezwaar werd des te sterker gevoeld, omdat de Rc- gecring een blanco crediet vraagt. Kan niet een bepaald bedrag in het wetsontwerp wor den genoemd, althans een maximum; later, zoo noodig, bij de wet te verhoogen 1 Ook dienden de verstrekte inlichtingen te worden aangevuld. In dit verband werden een aan tal vragen gesteld. Eenigc leden vroegen of de Regeering ceni gen tijd wist, dat de toestand van deze Ban ken niet in orde was. Zoo ja, had dan het publick niet eer moetc-n zijn ingelicht? Enkele leden wezen er in dit verband op, dat het zeer de aandacht had getrokken, dat op een vergadering van middenstands- credietinstellingcn, einde Maart van dit jaar gehouden, aandrang werd uitgeoefend op de Regeering, om het saldo van deD postchèque- cn girodienst te barer beschikking te stel len. Waren de Hanze-Banken reeds toen op do hoogte van haar toestand, dan achtte men dezen aandrang zeer afkeurenswaardig Verscheidene leden zouden gaarne verne men of thans weer door de Regeering de methode zal worden toegepast van 1919, toen de Staat zich onder bepaalde voorwaar den tegenover de Nederlandsche Bank borg heeft gesteld voor de helft van haar even tueel te lijden verliezen op haar vorderingen ten laste van de Algemeenc Centrale Bank- vcreenigiug voor den Middenstand. Uit het verder in de M. v. T. medegedeel de meenden zij echter te moeten opmaken, dat dat thans niet het geval zal zijn. Voorts werd gevraagd hoe de Regeering de credietwaardigheid der verschillende de biteuren zal beooadeelen. Men achtte dit zeer moeilijk. Zou het niet gewerischt zijn een commissie van bij uitstek deskundige personen te benoemen, die met het onder zoek zouden kunnen worden belast? Voorts werd opgemerkt, dat, indien een centraal- instituut voor het Hanze-CTediet tot stand komt, alleen één garantie aan de Nederland sche Bank noodig is. Verleent de Algcmeene Centrale Bankvereeniging haar bemiddeling, dan is er een Staatsgarantie voor die Bank en een voor de Nederlandsche Bank noodig. Ten aanzien van eerstgenoemde Bank wordt gesproken van een prenner-vjsque-verzeke- ring. Is dit ook ten aanzien van de Neder landsche Bank de bedoeling Hoe zal de ga rantie van een nadar te bepalen percentage van premier risque worden geregeld Zal een percentage voor eiken debiteur- op zichzelf worden bepaald of een percen tage van het geheele overgenomen bedrag '1 In het laatste geval bestaat weinig waar borg, dat iedere debiteur op zichzelf zal worden beoordeeld. Men gaf do Regeering in overweging even als bij het tuinders- en kweekerscrediet is geschied, den eisch to stellen, dat voor een kléin percentage anderen, bijv. familie of bekenden van den debiteur, borg moeten stellen, omdat daardoor zekere waarborgen worden verkregen ten aanzien van de cre dietwaardigheid. De Commissie van Rapporteurs, vertrou wende dat de Regeoring bereid zal zijn bo venstaande opmerking alsnog schriftelijk te beantwoorden, is van oordeel, dat de open bare behandeling van dit wetsontwerp daar mede voldoende zal zijn voorbereid. Chr. Overheidspersoneel. Te Apeldoorn is de algcmeene verga dering van den Ned. Christ. Bond van Per soneel in Publieken Dienst gehouden, onder voorzitterschap van den heer D. do Ridder, uit Amsterdam, die zeide, dat de arbeiders klasse in dezen tijd van malaise over hot ge heel teruggedrongen is uit haar verworven positie, hetgeen een gevoel van matheid over do arbeiders heeft gebracht. Maar do Christ, arbeiders putten hun kracht niet uit het optimisme in dagen van opleving, maar uit het vertrouwen op God. Het ledental, dat in de dagen van hooge conjunctuur naar de 4000 liep, is thans ruim 3400. Spreker ont kende, dat het overheidspersoneel is opge offerd aan de politiek lot veiligheidsstelling van den gulden; al erkent hij, dat daarbij soms wat al te ruw is ingegrepen in het be staan van het overheidspersoneel. Maar daarnaast moet erkend worden do groote beteekenis cn absolute noodzakelijkheid van doze veilighcidsstelling van den gulden. Tot leden van het centraal bestuur wer den gekozen de heeren W. Heijns, te 's-Gra- venliage (aftir.), en D. Klokman, te Zaan dam, na herstemming met den beer J. C. Buysman, te Amsterdam. In de middagvergadering sprak het Twee de Kamerlid J. Schouten. De tweede dag was gewijd aan de behan deling der ingediende voorstellen. De afd. Rotterdam stelde voor, propa ganda te voeren voor het verplichte lidmaat schap. In verband hiermede had het hoofd bestuur de volgende conclusie voorgesteld De Ned. Christ. Bond van Personeel iu Publieken Dienst spreekt als zijn meening uit: 1. dat do overheid als werkgeefster door de invoering van het georganiseerd overleg uitsprak, een zekere voorkeur te hebben voor de vakorganisaties, waarin het overheidspersoneel is georganiseerd; 2. dat de verdere ontwikkeling en uitbouw van het G. O. verband houdt, met het toenemen in beteekenis cn uitbreiding van de algemeene nationale bond van overheidspersoneel, met welke het G. O. alleen behoort plaats te hebben3. dat de overheid als werkgeefster bij het eene, die groeiende beteekenis van het G. O., doch daarom ook bij het andere, toeneming in "beteekenis en uitbreiding van de algcmeene nationale bonden, belang heeft; 4. dat de overheid als werkgeefster daarom, zoo niet rechtstreeks dan toch zij delings behoort te bevorderen, dat haar in dienst zijnde 'en komende personeel zich organiseert; 5. wekt alle Bondsleden op, om doc-r nimmer onderbroken en doeltref fende propaganda te helpen bevorderen, dat allen, die in overheidsdienst zijn, en die lid van den bond kunneD wezen, dat lidmaat schap uit overtuiging aanvaarden: en gaat over tot de orde van den dag. Deze conclusie, genomen na praeadvies van dr. J. van Hettinga Tromp, mr. A. A. van Rijn, prof. mr. J. A. Veraart en C. Smeenk, werd unaniem aangenomen. Naar aanleiding van dc vraag de>r afdee- ling Groningen, hoe de Bond denkt over liet uitvoeren van werken :n eigen beheer", werd de wegende conclusie met algemeene stemmen aangenomen De Ned. Christelijke Bond van Personeel in Publieken Dienst, maakt onderscheid tus- schen de exploitatie van overheidsbedrijven (monopolistische en ccncuri eerende) en het uitvoeren van werken, in eigen beheer door de Overheid; verstaat onder dit laatste het met eigen personeel, en niet door uitbeste ding, laten verrichten van allerlei werken die de Overheid te eigen behoeve moet la ten uitvoeren, zooals het aanleggen van straten, wegen, waterwerken, geleidingen, het bouwen van allerlei cvcrhcidsinrichtin- gen en het onderhoud van dat alles; is over tuigd dat het algemeen belang door het stelsel eigen beheer" gediend wordt, mits het Overheidspersoneel de beschikking heeft over werktuigen cn gereedschappen, die niet achter staan bij die, welke gebruikt worden in particuliere ondernemingen; spreekt als zijn mecning uit, dat daarom het pleit vóór eigen beheer" onverzwakt moet worden gevoerd, waarbij evenwel in aanmerking zal zijn te nemen, dat overheidslichamen van geringen omvang met weinig of geen per soneel, het stelsel niet kunnen toepassen; en gaat over tot de orde van den dag. Na afhandeling der voorstellen voerde nog het woord dc hcetr L. F. Guit, uit Den Haag, voorzitter van do zustervereeniging „St.-Paulus". Na rondvraag werd hierop de vergadering gesloteu. Bij Kon. besluit is, to rekenen van IS September j.I., aan G. J. van Swaay, c.i., in verband met zijn benoeming tot Mi nister van Waterstaat, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hoogleer-aar aan de Technische Hoogeschool te Delft, met dankbetuigingis aan L. E. M. Klaar, met ingang van 16 Jumi j.I. op zijn verzoek, ontslag verleend als burgemeester van Maasdam. Do aanwijzing vaar H. K. N. de Thouars commies bij do Rijksverzekeringsbank, als secretaris van do bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, ra kende de ambtenaren der Rijksverzekeringa bank, is, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig is aangewezen M. H. E. Bre mer, commies bij de Rijksverzekerings bank. Aan het to Amsterdam voortgezette congres voor inwendige zending, waar vele sprekers neg het woord voerden, bracht gis termorgen do Koningin-Moeder een be zoek. IÏ. M. werd in hot voorportaal van het kerkgebouw ontvangen door den voor zitter cn de tweede secretaresse van het congres-comité, dr. J. Lammerts van Bue- ren en jonkvr. C. M. van Asch van AVijck, cn mr. A. de Graaf, inspecteur van den Centr. Bond van Christ, phil an tropische inrichtingen. Nadat de Koningin-Moeder naar de voor Haar bestemde plaats was geleid, hield de congres voorzitter een kor te begroetingsrede, waarin hij H M. har telijk welkom heette. De Credietvereeniging de Hanzebank te 's-Boech heeft gisteren het verzoek 'om 'surséance van betaling bij de rechtbank in gediend. D e 17-j arige kappersbedien- de St. heeft Dinsdagavond te Woerden, op straat, na een korte woordenwisseling over een meisje, den 19-jarigen werkman Van Maaren met een dolkmes doodgesto ken. Van 27Augustustotenmetl September a.s. zal to Gouda een land- en tuinbouwtentoonstelling worden gehouden, georganiseerd ter viering van het 75-jarig bestaan der afdeeling Gouda en" Omstre- I ken van de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw. Zij sta«at onder leiding van den i heer H. N. Valekenier de Greeve, ©ere voorzitter der afdeeling. *Prins Hendrik is besohermheer en in het eeTeoomité hebben naast den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw jhr. mr. Oh. J. M. ïtuys de Beerenbrouok als eerevoorzitter en den burgemeester van Gouda den heer U. J. Mijs, als voorzitter, een zeer groot aantal vooraanstaande personen op h©t gebied van den land- en tuinbouw zitting genomen. Op de schietbanen van de Bur gerwacht in Den Haag (-achter Houtrust) heeft de firma Joh. Visser een demonstra tie georganiseerd van pantsers, welke be scherming kunnen bieden tegen pistool schoten. Militaire en burgerautoriteiten woonden de demonstratie bij. De uitvinder, de heer Schauhann, "uit Berlijn, toonde zijn vinding, bestaande uit dubbele betaalpTaten, waarvan de bovenste genoeg is, om den kogel te stuiten, en de onderste den druk opvangt. Zulke saamge- klonken platen, vierkant en dn rozet-vorm van verschillende grootte, overdekken el kander op de hoeken schubsgfewijze en vor men een soort hemd of vest. Zij rijn naar gelaiLg van hun bestemming zwaarder of lichter, (de lichtere a 6 K.G.) en worden over borst en buik gedragen. Ook hals- en hoofdbeschermingen werden getoond. Onder toezicht van een onpartijdige com missie uit de aanwezigen werd met ver schillende pistolen op deze pantsers ge schoten. Zij ctaoï8tonden dit' goed, behou dens dat voorkwam, dat kogelsplinters ziob door de spleten een weg wisten te banen. Een enkel randschot krulde de metaaldee- len om en drong in het. houtwerk van een achter het pantser opgestelde tafel door. Een worstelpartij van twee gepantserden toonde aan, dat het betrekkelijk groot ge wicht den gebruiker niet. hinderlijk be hoeft te zijn. De uitvinder verzocht nog, zelf te worden beschoten, terwijl hij ,,in zijn hemd stond"-. Ir. verband met do Nederlandsche wetge^ ving raadden de politieautoriteiten een dergelijke „mogelijks mishandeling op ver zoek" af, zoodat dit deel van het program ma achterwege ble-ef. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan over deze interessante demonstratie. Het Middendamterr^ein te Amsterdam. Gistermiddag zijn vanwege de combinatie, die op het Middendamter- rein een groot hotel wil bouwen, ten stad- huizo in de hoofdstad bij de afdeeling pu blieke werken do bescheiden -ingediend, waarmede zi.i meent te voldoen aan de door B. en W. gestelde voorwaarde voor het in-erfpacht-bekomen van bovenbedoeld terrein. B. en W. verlangden namelijk, dat de combinatie te hunnen genoegen zou kunnen aaritoonen, dat zij over voldoende kapitaal beschikt, om den bouw van het hotel te financieren en dit tc exploiteeren. Alleen onder die voorwaarde zou de com binatie het terrein in erfpacht ontvangen en bij vervulling daarvan was de gemeen te ook bereid zich tot een betrekkelijk be scheiden bedrag in de onderneming te in- teressceren. Gisteren was het de laatste dag van den door B. en W. definitief gestelden termijn, waarbinnen de combinatie nog de gelegen heid had de waarborgen tc geven. Slaag den zij daarin niet, dan zou zij niet langer als gegadigde beschouwd worden en zouden B. en W. den Raad voorstellen, het Mid- dendamterrein uit te geven aan do firma Brenninkmcycr voor het stichten van een modepaleis. Do missive, gistermiddag ten stadhuize vanwege de hotelcombi na tio ingediend, houdt in twee officieele verklaringen, die zouden aantconen, dat het aandeelenkapi taal grootendeels en het bouwcrediet ge heel door groote buitenlandsohe firma's ge garandeerd is tot een gezamenlijk bedrag van ruim elf millioen gulden. Het geheele aandeelenkapitaal moet op den duur wor den 550.000 pond sterling, waarvan thans 424.000 pond gegarandeerd zou zijn. De gemeente zou participeeren voor 50.000 pond, zoodat er aan het aandeelenkapitaal nog 75.000 pond ontbreekt. Men verzeker de, dat hiervoor reeds toezeggingen uit het buitenland zijn gegeven. Het bouwcrediet tot een bedrag van 6 millioein gulden, zou geheel toegezegd zijn. Yan de zijde van het gemeentebestuur vernam de „N. R. Ct.", dat de garantie, welke in de bescheiden gebodon wordt, nog zóó vaag is, dat het zéér te betwijfelen valt of het gemeentebestuur hiermede genoegen zal kunnen nemen. Gisteravond hebben een pa ar honderd gemeente-werklieden op den O. Z. Voorburgwal, tegenover het Stadhuis, te Amsterdam gedemonstreerd, als protest te gen de invoering van do 48-urige werk week, welke gisteravond in den Raad werd behandeld. Ongeveer halfolf, toen de Raad in comité-generaal was gegaan, gingen de beloogers weg. De legerplaats b ij Harska mp is vandaag betrokken door detachementen van de regimenten grenadiers en jagers en van het 4de rog. infanterie. Gedurende deze derde serie zal ook de Kon. militaire kapel van het regiment grenadiers in de legerplaats vertoeven. Gistermiddag is de 22-j arige T. K., te Papendrecht, die van een hooi wagen sprong, waarvan heb paard' op bol was geslagen, zóó ongelukkig op de steo- nen terechtgekomen, dat hij bijna onmid dellijk overleed Do voerman K. v. d. A. kreeg hevige trappen van heb paard, zoo dat hij per rijtuig naar zijn woning moest vervoerd worden. De commissaris van p o I i l i e te Haarlem geeft ieder in overweging, om, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Jan Beijer, tot voor korten tijd aldaar woonachtig aan de Emmakade 15, en thans wonende te Schoten, aan het Raadhuisplein 19, inlichtingen in te winnen bij de afd. Re cherche. Bij het over l^r en gen van een Hembrugbrein, dio nabij de Zaanstraat op het doode spoor stond, naar het Centraal station te Amsterdam, ontspoorde een lee- ge goederenwagen, die aan de locomotief was vastgehaakt. De leege personenwa gens bleven in het rechte epoor. De ont sporing geschiedde omstreeks zeven uur in den namiddag en had ten gevolge, dat het verkeer van en naar Noord-Holland tot om streeks negen uur-gestremd was. De mate- rieele schade is gering. Vlieland zal niet meedoen aan de Ilegeeringsjubileumfeesten. De bur^ gemeester schreef een vergadering uit, waarop bleek, dat er ontevredenheid heeischt over de stiefmoederlijke behande ling, welke deze gemeente van de Regee ring ondervindt. Een der aanwezigen ver klaarde onomwonden, dat de Vlielanders weinig reden tot dankbaarheid hebben. Klaringsdienst wegZeevaartschool weg 1 Postkantoor wegLoodswezen weg I Volgens dezen spreker strekt de belang stelling der Regeering voor Vlieland zich hoogstens uit tot het fort en dc burger wacht. Deze oppositioncele wijze van woord voering Weef niet onbestreden, maar toch is het slot geweest, dat men op 't Vlie geen feestelijkheden zal houden en alléén geld zal inzamelen voor bet nationale hul deblijk. (,jHbl. Slachtoffer van haar ba. roep. „Waarom heb je eigenlijk j» verloving met die onderwijzeres verbrü ken I" „Het was niet meer om uit te houden Als ik eens een avond niet bij haar kwam' moest ik den volgenden dag een schriftelijks verontschuldiging meebrengen met de hand. teekening van mijn moeder." DE ALGEMEENE TOESTAND. Wederom totaal geen verandering in den toestand. Parijs cn Brussel zijn nog nieb gereed met hun antwoord aan Londen en daarop is het wachten. Volgens een overzicht in het „Berl. Ta- geblatt" van de werkloosheid in Duitschland vertoont deze onder invloed van de Roer bezetting een sterke toename. Volgens een in driehonderd steden opgemaakte statistiek bedroeg het aantal werkloozen op 7 Febru ari 95.329; op 7 April 181.535; op 5 Mei 213.559 cn op 2 Juni 197.690. Het totaal aan tal der ondersteunde werkloozen in het ge heele rijk bedraagt ongeveer een half mil lioen. De aandacht vraagt ook nog een uitlating van minister president Braun in den Pruisi- schen Landdag. Hij zeide o.m. „Het besef, dat de zelfstandigheid van heb Duitscho rijk cn het Duitsche volk niet in stand gehouden kan worden, indien ons volk zich geen totnogto ongehoorde offea°3 getroost, is nog niet voldoende doorgedron gen tot de volksklasse, die nog in de gele genheid is om offers te brengen. De twee millioen Duitschers, die in den oorlog voor het vaderland hun leven gegeven hebben, mogen verlangen dat nu in het laatste sta dium de (redding van het vaderland op heb spel staat, de levenden zich niet aan heb bezit hechten en daardoor misschien het vaderland geheel to gronde richten." De rijkspresident heeft een verordening uitgevaardigd over de voorloopigc onder brenging van hen, die uit het bezette gebied zijn uitgewezen. Het aantal uitzettingen be draagt reeds meer dan 50.000. Dagelijks ko men er nog honderden bij. Tenslotte weer eens ecu eigenaardige kwes tic uit het Saargebied. De aegeeringscora- missie van het Saargebied heeft aan den groot-industrieel dr. Hermann Röcklïng me-, degedeeld, dat hij door do Rijnlandcommis- sic onmiddellijk uit het bezette gebied zal worden gezet, indien hij er zijn voet zet.. Dit komt voor hem neer op internecring in het Saargebied, daar hij dit gebied niet an ders dan over het bezette gebied ve.laten kan. De fracties van xlen landraad hebben in een adres aan den Volkenbond er op ge wezen, dat de Rijnlandcommissie door dezen maatregel Röckling beletten wil, de belan gen van zijn geboorteland persoonlijk vóór den Volkenbondsraad te verdedigen. Het be treft hier een feitelijke bcrcoving van bewe gingsvrijheid, die een vergrijp is legen heb verdrag van Versailles. DUITSCHLAND. Bij den Rijkskanselier hadden uitvoerige bespreking-en plaats met toonaangevende vertegenwoordigers van do bankwereld. Het onderwerp <ler besprekingen waren de maatregelen, door welke 'de daling van de mark moet worden stopgezet. De be^ sprekingen leidden tot volkomen overeen stemming van alle deelnemers over het feit dat de tegenwoordige koers van dö mark onder haar eigenlijke economische en politiek© waarde gedaald is. Het ver-* loop der besprekingen wettigt do hoop dat do onderhandelingen! binnenkort met suc ces bekroond zullen worden. De vertegenwoordigers der groote vakor ganisatics hebben met den rijkskanselier, het vraagstuk van liet goudloon besproken. Men is het over de volgende regeling eens geworden: In alle bedrijven zal een nieuw vast grondioan worden bepaald. Voorts komt er ee<n veranderlijke duurt ©bij slag, die volgens de nieuwe indexcijfers zal wor den bepaald. Maatregelen zijn getroffen om zoo spoedig mogelijk de berekening van het nieuwe indexcijfer mogelijk to maken. Inmiddels worden vanaf 16 Juni de loo- nen bij voorbaat ongeveer verdubbeld, ter wijl gehuwde beambten een extra-bijslag van G1-000 mark krijgen. In den Rijksdag had Cuno ©en succes. Alle partijen, van Duitsch-nationaal tot sociaal-democraat betuigden hun instem ming met het voorstel in zake de broodver- zóTging voor 192-1 door middel der gedwon gen leening. Hierdoor is het hoofdvoedsel voor do bevolking verzekerd zonder dat fi nancieel© operaties noodig zijn of een ver dere daling van de mark een nadeeli£en invloed kan uitoefenen. In den Pruisisch en Landdag is het debat over minister Severing's optreden voortga zet. Van do zijde der Duitsoh-nationalen trachtte men zich te verdedigen, doch dit was zeer zwak. Groot rumoer ontstond toen do soc.-dcmocvatisohe fractieleider Heil- mann een rede hield. Hij waarschuwde de Duiisch-nationalen hun moordibetze Tegen minister Severing niet voort te zetten en zeide: ,,Ik herinner cr aan, dat ren lattr geleden Helffcrich met zijn rede heb wapen heeft geslepen, waarmede Rath en au is ver moord Deze ontboezeming lokte storm achtige bijval van de meerderheid van den Landdag uit cn werd door de Duitsch-na tion alen met even luide protesten ontvan gen. De spreker voerde overvloedig mate riaal aan ten bewijze van zijn beschuldiging, dat de Duitsch-nationalen tot moord aan hitsen en waaruit blijkt dat dezen Severing beschuldigen van den moord op Sch la get ter. OOSTENRIJK. Kienbocck, de Oostenrijksche minister van financiën, heeft in een groote volksver gadering de noodzakelijkheid van de afscna; fiug van den index en dc onmogelijkheid >au het toekennen van groote loousverhoogiogen aan de ambtenaren gemotiveerd door el0^ te wijzen, dat er op het oogenblik ruim

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2