Donderdag 21 Juni 1923. Officiesle Kennisgevingen, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIE^! SO Ctó. Pet regéL J3y regelabonnemect belangrijS ligaiea. ptifo IJ r, kleine adrertealien, uitsluitend bij vooruit!^ taling, .Woobsdaga en Zatordags 60 Gts., bij &sji ma jirmijp aantal woorden van 30. i Incasso rolgens postreebt. Voor eventueele op* Eaniftng Tab "briovep 10 Gts. porto te betalen* Bewi^nummer 5 Gts. i Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchiqno- en Girodienst No. 57055. Postbns No. 54 PRIJS DEZER COURANth r Voor Leiden p. 3 mul 'f 2.35. p. weeS Z- O fS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week 'Z'ZZ-. 0.Ï3 Franoo per poef 'f, 2.35 jfi portokosfed, -T Nummer 19413. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKQOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, .Vischraarkt 18 (telef. 1225) ia VRIJDAG verkrijgbaarZUIDERZEEBOT a 0.60, SCHELVISCH a 0.25—f 0.40, SCHAR a 0.18, SCHOL a 0.Ï0f 0.40, KABEL JAUW a 0.50 en TARBOT a f 0.400.60 per pond. J, C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem. Leiden, 21 Juni 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door J, A. Bernsen, te Leiden, en de N.V. de Rut- ten's Bierbrouwerij „de Zwarte Ruiter", te Rotterdam, een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudcnden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaats van verkoop, respectievelijk in perceel Breeslraat 157 en de perceelen Stationsweg Nos. 11 en 13. J.. C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Juni 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan M. C. Segaar en rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot uitbreiding van de koperslagerij in het perceel Lange Schei straat No. 21, Sectie B. No. 2127. J. C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Juni 1923. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Pro-. vincie Zuid-Holland Gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten d.d. 11 Juni 1923, No. 80 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jach ten op Waterwild voor dit jaar zullen wor den geopend op Maandag 23 Juli aanstaan de, en dat mitsdien var.af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en li der Jachtwet, is geoor loofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsgaders op moerassige landen. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd, KOLKMAN, lo.-C. 's-Gravenhage, 12 Juni 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 25 Jnni 1923, des namiddags te twee nnr. De vergadering, zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van het Be stuur der Vereeniging tot bevordering van 'den bouw van Werkmanswoningen. (191) 2o. Benoeming van twee Commissarissen der Gemeentelijke Bank-van-Leening. (181) 3o. Benoeming van een Gemeente-Ont vanger. (168) lo. Benoeming van een leeraar in de wis kunde aan de Hoogere Burgerschool met ö-jarigen cursus, voor den cursus 1923 1924. (195) 5o. Praeadvies op liet verzoek van G. J. B. A. Janssens, om eervol ontslag als ge neesheer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". (175) Go. Praeadvies op het verzoek van J. H. Til. Jacobs ,om eervol ontslag als onder wijzer aan de school Vrouwenkerksleeg A. (185) 7o. Praeadvies op het verzoek van mej. J. Verhagen, om eervol ontslag als onderwijze res aan de school Duivenbodestraat B. (186) 8o. Praeadvies op het verzoek van mej. J. F. M. Schoondergang, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Opleidingsschool voor B. L. O. aan den Maresingel A. (187) 9o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Algem. Brandsloffenhandel „Leiden", om de 'e bouwen loodsen op het terrein Ilaagwèg, Sectie O no. 717, van hout te mogen maken. (176) lOo. Rekening, dienst 1922, van de Stede lijke Fabrieken van Gas- en Elcclriciteit. (192) Ho. Rekening, dienst 1922, van den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- wenst (192) 12o. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1923, in verband met de door de Ver eeniging tot oprichting en in-stand-houding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grond slag, geslorle waarborgsom betreffende do uitbreiding en verandering van het school gebouw aan de Ilooglandsche Kerkgracht. (172) 13o. Voorstel tot betaling uit den post „Onvoorziene Uilgaven", dienst 1922, van de meerdere gelden, benoodigd voor de toe kenning aan de bijzondere schalen van de vergoeding over het jaar 1921. bedoeld in art. 100 der Lager-Onderwijs-wet. llo. Voorstel tot verhooging der begroo ting, dienst 1922, ten behoeve van de ver hoogde voorschotten aan de Woningbouw vereniging „De Eendracht", voor de uit voering van het 2de en 3de bouwplan dier Vereeniging. (173) 15o. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 80 April 1923, in zake de toe kenning van een woningvoorschot aan de Woningbouwvereniging „De Eendracht", ten behoeve van den bouw van 18 arbei derswoningen. (171) 16o. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden voor de meerdere kosten van ver bouwing van het schoolgebouw aan de Aal markt. (198) 17o. Voorslel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten, verbonden aan de op- en inrichting van de Arbeidsbeurs aan de Garenmarkt. (199) 18o. Voorstel lot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1922, waarvan de raming te laag is gebleken. (170) 19o. Voorslel tot overneming in eigendom en onderhoud hij de gemeente van een ge deelte van het perceel aan den Hooge Morsch weg, Sectie P No. 685. (177) 20o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige sloolgedeellen aan den Rijnsburgerweg, Sec tie P. Nis 647 ged„ 588 ged. en 611 ged. (178) 21o. Voorslel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strook grond en water aan de Evertsenstraat Sectie K Nis. 617 ged., 016 ged. en 996 ged. (188) 22o. Voorstel: a. lot overneming in eigendom en onder houd bij de gemeente van eenige perceelen aan den Hooge Rijndijk, Sectie M. Nis. 844, 845, 846, 1058 en 1264, alle gedeeltelijk; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van den Iloogcn Rijn dijk. (196) 23o. Voorstel: a. tot verandering van den naam „Bran- dewijnsteeg" in „Vrouwenkerkkoorstraat" b. tot het geven van namen aan een 3-tal straten nabij den Rijnsburgerweg c. om op het voorstel-Groeneveld tot ver andering van den naam „Pieter-de-!a- Court-straat" niet in te gaan. (189) 24o. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst in zake de spoorverbinding met het Openbaar Slachthuis. (179) 25o. Praeadvies op het verzoek van P. C. Susan e. a., in zake de afsluiting van Ken- newegsteeg. (190) 26o. Voorstel: a. tot het aangaan van een huurovereen komst met de provincie ZuidHolland, be treffende het terrein, gelegen nabij de Wilhelminabrug aan de Hooge-Rijndijk; h. tot aanvaarding in onderhuur van de voorste helft van het sub a bedoeld ter rein; c. tot beschikbaarstelling van gelden in verband met het in orde maken van dat terrein als algemeen speelveld. (197) 27o. Praeadvies op het verzoek van A. G. Boonekamp, om toekenning van een subsidie in de kosten van exploitatie van een autobusdienst Zoelermeer-Stompwijk- Leiden. (191) 28o. Praeadvies op het verzoek van het Comité tot herdenking van het Regeerings- jubileum van II. M. de Koningin, om van gemeentewege deel te nemen in een garan tiefonds, ten behoeve van de feestviering op 31 Augustus a.s. (180) 29o. Voorslel: a. tot wijziging van hel Raadsbesluit van 26 Maart jl., houdende vaststelling van het Reglement voor de Gemeentelijke Bank- van-Leening te Leiden; b tot opnieuw vaststelling van de gewij zigde verordening. (181) 30o. Voorstel: a. tot verhooging van hel bedrijfskapi taal der Gemeentelijke Bank-van-Lee ning; b. tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling. (182) 31o. Praeadvies op het verzoek van de Oudercommissie der voormalige 3de-klasse school aan de Medusastraat, in zake de verstrekking van schoolpanloffels aan de leerlingen dier school. (200) 32o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdershond, in zake het verleenen van ondersteuning aan onge huwde bij ouders inwonende werkloozen, de vermindering van den aftrek voor ge- zinsinkomslen en de ondersteuning van dubbel uilgetrokken werkloozen en daar onder gelijk te stellen groepen. (169) 33o. Praeadvies op de motie van de heeren Sijtsma en Eerdmans en mevr. Van IlallieVan Embden, in zake de demping van het Levendaai. (183) 34o. Bezwaarschriften togen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst jaren 1918/10 1919/20 en 1920/21. (193) Bond van Edelmetaal-Vereenigingen. (Vervolg.) De lieer Citroen behandelde eerst het eta- leeren in het algemeen. Gaandeweg zijn in de hulpmiddelen veranderingen aangebracht, doordat telkens de fabrikanten van deze hulpmiddelen met iéts anders kwamen. Daar door verkreeg men een eenvormigheid, welke aan het karakter vai de étalage schade deed en eigen initiatief cn smaalt dreigde te doo- den. Waartoe dient de etalage?" vroeg spre ker allereerst. En het antwoord luidde: om de juiste aandacht te vestigen op de geëta leerde goederen cn om koopers te lokken. En dan moet het étaleeren rekening houden met den aard der zaak en met den stand waarin zij is gevestigd. Het komt er echter minder op aan een grooten voorraad van artikelen uit te stallen, dan om door een kleine, maar uilgelezen sorleering van goederen expressies te wekken, waar de wijze van verlichting ook veel toe bijdragen kan. Achtergrond cn ondergrond moeten veel en vaak worden veranderd en telkens moet de étaleur het interieur toetsen aan zijn eigen smaak. Het publiek gaat niet voor den winkel staan om veel voorwerpen te zien, het wil steeds iets anders zien. Hel veranderen van de étalage houdt ook verband met het kapi taal, waarover de zakenman beschikt. Ook daarom is soberheid goed. Dat prikkelt veel meer de begeerlijkheid van het publick dan wannéér men, steeds hetzelfde, zij het dan ook in grooten voorraad, aanwezig heeft. Voor goed etalecren acht spr. ten slotte min stens twee ramen noodig. Resumeerende, zeide spr.: Zorg, dat uw étalage steeds zindelijk is, zorg voor afwisse ling en originaliteit, zorg voor een duidelijk en smakelijk aanbrengen van de prijzen. Spr. drong er bij zijn gehoor op aan, ook de aandacht te wijden aan de étalages in het buitenland en van die zijner collega's, om deze te toetsen aan eigen keuze en smaak. Ten slotte bracht hij dank aan de firma Du Buy, die er toe had medegewerkt, dat spr. de étalage hier op deze wijze heeft kun nen samenstellen (applaus). De Voorzitter bracht dank aan het bestuur directeur en leeraren van de Rijks vak- en kunstschool voor hèt aanrichten dezer ten toonstelling. Eveneens danlcle hij den heer Citroen voor zijn leerzame lezing. Hierna gaf hij het woord aan dr. Hal- berlsma, ing. bij de Gloeilampenfabriek te Eindhoven, voor het houden zijner lezing over „De verlichting van het winkelraam." Het winkelraam dient niet alleen om voor werpen op een gemakkelijke en tevens vei lige wijze aan het voorbijgaande publiek te toonen, maar ook om uit de verte de aan dacht te trekken, aldus ving spr. aan. Meer nog dan het uithangbord is het winkelraam het kenmerk van den wankel geworden. Als derde eisch komt hierbij, dat door het win kelraam gewoonlijk ook een deel van den winkel zelf moet worden verlicht. Om de uitgestalde artikelen goed zicht baar te maken moet èn bij het daglicht èn bij het kunstlicht er op gelet worden, dat de verlichting voldoende zij en dat alles ver meden wordt, wat het duidelijk zien hin dert. De hoeveelheid licht, die voor een win kelraam noodig is, liangl, behalve van de breedte, af van de diepte, de kleur en de groepeering der geëtaleerde voorwerpen. Donkere stoffen in zeer volle winkelramen vereischen het meeste licht. Hinderlijk voor het zien is overdag de spiegeling van de sterk verlichte omgeving in de ruiten zelf. Dit is een noodzakelijk kwaad, waartegen men pas in den laatslen tijd middelen heeft gevonden. Evenzeer hinderen verblindende lichtbron nen in het raam en schaduwen van groote geëtaleerde voorwerpen. „Het licht op de goederen en niet direct in het oog," moet de leiddraad van moderne winkelraamverlichting zijn. Schelle verblindende lampen in het raam kunnen vergeleken worden met de kermis- trompet. Het verdient aanbeveling deze taak niet aan de lampen in het winkelraam, maar aan afzonderlijke lichreclame over te laten. De binnenverlichting van den winkel zelf lijdt gewoonlijk onder de groote gesloten éta lages, die men in de moderne winkelramen meestal aantreft. De étalage-verlichting is geen binnenverlichting in den gebruikelijken zin van het woord; zij kan eerder met de tooneelverlichling worden vergeleken, waar bij het licht zoowel van boven als van ter zijde en van beneden komt, maar in dit ge val steeds van voren. De verlichting der geëtaleerde voorwerpen van voren, is h e i probleem der winkelraam- verlichting, die in dit opzicht van de too- neelverlichting veel heeft kunnen leeren. Spr. beschreef dan de verschillende licht bronnen, die voor winkelraamverlichting in aanmerking komen, hun eigenschappen en plaatsing en demonstreerde deze aan de door den heer Citroen ingerichte model-étalages. Deze waren verlicht met zonlichtlampen, argentallampen, étalage-lampen en met de nieuwe wissel tint van Philips. Ten slotte behandelde spr. nog de speciale eischen, die elk artikel aan de verlichting stelt, en ging hierbij in het bijzonder in op de moeilijkheden, die de verlichting van ra men met goud- en zilverwerken en juwee- len biedt. De leerzame, tevens interessante, lezing werd aan het slot warm toegejuicht, waarna de voorzitter hem daarvoor hartelijk dank zeide. Nadat nog enkele vragen door dr. Hal- bertsma waren beantwoord, werd de welge slaagde vergadering verdaagd tot hedenvoor middag om elf uur in „Zomerzorg". Hierna vertrok het gezelschap met extra- trams naar Noordwijk, waar men in het ho tel „Rembrandt" dineerde en daarna nog eenigen lijd gezellig samenbleef in hel „Ca sino". Nadat de Congressisten een gezelligen avond in Noordwijk aan Zee hadden door gebracht, kwamen zij hedenvoormiddag we der in Leiden aan en werd in de groote zaal van Zomerzorg allereerst de gisteren ge-, schorste algemeene vergadering en liet Con gres voortgezet. De voorzitter deelde mede de namen der nieuwe bestuursleden, die hij daarna instal leerde. Dal de voorzitter als president blijft gehandhaafd, is te danken aan de welwil lendheid van den lieer Van Rossum du Chattel, die van het recht op deze benoe ming afstand deed. Spr. wenschte de heeren allen hartelijk geluk met hun benoeming en dankte vervolgens de aftredende besluurs- eden voor hetgeen zij in het belang van den Bond hebben gedaan. Het bestuur is nu, zooais de voorzitter mededeelde, samengesteld al9 volgt: Het Dag. bestuur bestaat uit de heeren C. II. v. d. Velden, voorzitter; L. J. Trybits, secreta ris, Jo Citroen, penningm. Het bestuur van de fabrikanten-vereen, wordt gevormd door de heeren Begeer, Wcfers Betlem en Sau- weplannen; dat der Grossiers uit de heeren Trybits, Jo Citroen en Van Gelder; dat der winkeliersvereeniging - uit de heeren Van der Velden, Jcdcloo en Bloemkoper. Tot redacteur van liet orgaan „Goud en Zilver" werd vanwege den Bond aangewe zen de heer G. A. Zeeman te 's-Gravenhage, terwijl als medewerker aan het secretariaat van den Bond werd toegevoegd de heer W. van Rossum du Chattel. Omtrent de gisteren reeds vermelde vra gen van de Winkeliersvereeniging: lo. of de Bond geen actie dient te voeren legen den handel van verzilverde onedele metalen, zooals gero-zilver, etc., die als edel metaal worden aangeprezen, en 2e de wijziging van de statuten met betrekking lot de be- sluursverkeizing werd de volgende dccesie genomen. Het Bondsbesluur wilde, wal de eerste vraag betreft de nieuwe Wet op den Waar borg afwachten in het vertrouwen, dat daarin wel maatregelen tegen dit euvel zul len worden getroffen. De tweede vraag werd in handen gesteld van den rechtskundigen adviseur mr. Zijnen. Tol plaats voor het volgens congres en de algemeene vergadering werd in. beginsel Arnhem aangewezen. Hierna werd hel woord gegeven aan den heer W. van Rossum du Chattel van hier, om in te leiden de vraag: „Hoe voeren wij onzen verkoop op?" Spr. vroeg zich af of hier niet gold het spreekwoord: „Uilen naar Athena bren gen." Ieder fabrikant, elke grossier en win kelier zal immers zijn best doen zooveel mogelijk te verkoopen. De vraag is echter maar: geschiedt dit door de mannen van het edelmetaal op de rechle wijze. Den aard van de verschil lende branches der edelmetaalbedrijven leidt er toe dat men beter dan in andere bedrijven op het schoonheidsgevoel cn de ijdelheid werken kan. Goede waar, concur- reerende prijzen, mooie etalages, vriende lijke verkoopers en verkoopsters, ziedaar algemeene voorwaarden, waarvoor ieder winkelier zelf heeft te zorgen en kan zor gen. Maar dit is in onzen tijd van organi satie niet genoeg. De organisaties van Je edelmetaal bedrijven dienen zich er ook voor te spannen. Zij vinden op dit terrein verschillende voorbeelden, ter navolging. Spr. noemt o.a. de vereeniging lot bevor dering van de Bloembollen-cultuur, den Bond van automobielhandelaren en Dahliavereeniging, enz., enz., die voor hun bedrijven propaganda maken in het binnen cn het buitenland. Hij noemde onder meer dc blocmcndemonstralie te Parijs. Om tot een daad te komen die zich in 't bijzonder voor edelmetalen leent, wilde spr. een reizende tentoonstelling organiscc- ren, waarin het beste en het mooiste uit het bedrijf wordt naar voren gebracht. Om deze tentoonstelling blijvend te doen sla gen, moet aller medewerking verkregen worden. Daarom wilde spr. een vereeniging in den vorm van een naamlooze vennoot schap oprichten waaraan alle leden van den Bond deelnemen terwijl dan ook allen en het beste uit hun fabriek of magazijn aan afstaan. Een aantal personen nam aan de gcdach- tenwisseling die op de inleiding volgde deel. Dc heer Citroen wilde een commissie be noemd zien die het plan van den heer Van R. du Ch., dat hem zeer sympathiek voor komt, nader onder oogen te zien en daarna er rapport over uit te brengen. De voorzit ter meende, dat dit onderzoek van hel be stuur moest uitgaan, wat door de vergade ring ten slotte werd beaamd. Nadat de heeren Markus Frybits, Schaap, Slollc en Begeer nog eenige opmerkingen hadden gemaakt, betuigde de inleider zijn dank voor de bewijzen van instemming met zijn denkbeeld en sprak do hoop uit dat het te eenige r lijd lot verwezenlijking zal mogen komen. Ten slotte werd na uitvoerige gedachten- wisseling op voorstel van den heer Jo Ci troen besloten het volgend telegram te ver zenden aan den Minister van Financiën „De Bond van Edelmetaalvercenigingen, heden vereenigd op het Congres te Leiden, dringt met den meesten klem bij Uwe Ex cellentie aan op onmiddellijke maatregelen tot gehalte-stempeling van buitcnlandscho gouden werken als voorgesteld door onzen Bond, daar de tegenwoordige wetstoepassing den Inspecteur bekend, den handel zeer ernstig benadeelt." Hierna werd het Congres door den voor zitter gesloten en begaf het gezelschap zich naar een gereed liggende boot van de Maat schappij „De Volharding" en maakte een rondvaart over de Kagerplassen en de Braas- somermeer, terwijl op het Clubgebouw van de Kaag werd geluncht. BINNENLAND. De Haagsche rechtbank velde een veroor- deelend vonnis inzake een Leidsche tapver- bodzaak. B. en W. van Leiden stellen den Raad voor aanvankelijk niel tot demping van bet Levendaal te doen overgaan. Conclnsies van den Chr. Bond van Person neel in Pnblieken Dienst. Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot stennverleening aan da Hanze-Bank. Voordracht voor kerkelijk hoogleeraar id Groningen. ...Jj BUITENEAND. - a Een nienw eigenaardig geval in het Saar» gebied. Uit den Prnisischen Landdag. De Etna blijft nog steeds doorwerken en verdere schade aanbrengen. Een kabinetscrisis in Frankrijk op UI 7 21 Jnni 1923. Wij schrijven heden 21 Juni. Het is do otticieele aanvang-datum van dert zo Halt, laten we dat woord niet uitspreken I Laten wij liever zeggen: van het door ieder begeerde, om dat algemeen verlangde niet op den loop te jagen door zijn naam voluit en ronduit le noemen. Het schijnt immers toch al, of de jaargetijden onder elkaar aan het stuivertje wisselen zijn geweest, dat do lente mot den herfst van rangorde had ver wisseld en waarom zou dan de niet met den winter aan liet changeeren zijn gegaan? Je kunt echter nooit weten en daarom hebben we nog een tikje hoop, dat het toch nog goed afloopt, dal we zullen kunnen spreken van: van 21 Juni begint de victorie. 't Is voor 1923 de laatste kans om zich le rehabilileeren en 't is voor hem le hopen, dat hij deze kans benut. Anders zal hij op zich laden de verwensching van alle goed geaarde Nederlanders, dan zal hij met een zwarte kool worden aangeschreven onder de lange rij van jaren, dan zal met eeuwige haat en eeuwige verontwaardiging aan hem worden teruggedacht. 1923, wees gewaarschuwd I Breng de jaar getijden terug tot hun plicht, roep zo tot de orde, bezorg ons op tijd den maak nog goed, wat ge de lente al hebt la ten verbruien. Voor 't laatst: ken uw taakt Wat hebben wc aan een zomertijd zon der zomer drommels, nu is het er nog uit, voor we er aan dachten. Bij het te 's Gravenhage gehouden exa men der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen slaagde voor B, administratie en contróle der gemeenle-linanciën, de heer A. J. P. Koster, alhier. Bij Kon. besluit i6 aan dr. D. A. de Jong, hooglceraar aan de Rijksuniversiteit alhier, vergunning verleend tot het aanne men der onderscheidings-teckenen van rid der in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Het ontbrak den heer D. Kuiper, Oude Rijn 188, niet aan belangstelling bij de herdenking van zijn zilveren jubileum als smidspalroon. Al zeer vroeg in den morgen werden hem gisteren bloemstukken en vruchtenmanden toegezonden van fami lie, vrienden en belangstellenden. Velen kwamen hem later persoonlijk hun beste wenschen aanbieden en hem do hand druk ken op dezen voor hem gedenkwaardigen dag. Ook liet bestuur van de afdeeling Lei den van den Bond van Smedenpatroons in Nederland liet zich niet onbetuigd. In den namiddag maakte het zijn opwachting cn kwam den jubilaris complimenteeren. Hem werd een huldeblijk aangeboden onder waardeerendc woorden van een der be stuursleden. De jubilaris was zeer erkentelijk voor al die bewijzen van belangstelling en vriend* schap. Hij sprak woorden van dank tot allen, die dezen dag voor hem en zijn echt- genoote lol een onvcrgetelijken gemaakt hadden. Gisteren hield de Ouder-Commissie van de O. L. School B aan het Schuttersveld een ouderavond, De opkomst was wel niet zeer groot, maar toch bevredigend. Het hoofd der school, de heer' Zcelcnbcrg, opende met een kort woord over het ont staan en de bestemming van deze nieuwe school dc vergadering en gaf het woord aan den voorzitter der Ouder-Commissie. Aangezien de secretaris had bedankt, heeft een ander lid zijn functie overgenomen en moest er een nieuw lid gekozen worden. Met bijna algemeene stemmen werd gekozen de heer Leeuwenburg, die deze benoeming aan nam. Verder werd het handwerk-onderwijs besproken cn door den heer Zeclenberg na der toegelicht. Ondanks de verslechtering van het handwerk en het gehccle onderwijs, ging de vergadering toch accoord met do ge maakte nieuwe regeling. Ook werd voorge steld een uitgaansdagje voor de kinderen der lagere klassen, zooals nu het geval is met de kinderen van eenige hoogste klassen. Door den heer Zeelenberg werd dit voorslel direct afgewezen als erg lastig en zeer gevaarlijk, daar de kinderen nog te jong en le klein zijn. Nu kwam een onderwijzer, de heer IJoo- gendam, aan de beurt, die met een tweetal

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1