AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS, Dinsdag. Morsel)weg 59 Samenkomst. 8 uur. Woensdag. „Patrimonium" Broeder Boas. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst tier apotheken wordt van Maandag 18 lot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de apo theken van de heeren W. Pelle, Kort-Ra- penburg 12, telef. 594, en D. J. van Driesum, Mare 70, lel. 406. RECLAME. ffft™ V Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs te behandelen l - blijft nog speeds van kracht 7055 Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruikeD. Dit geneesmiddel werkt rechtstrcekn op do lever, regelt do gal, helpt de spijsvertering en voorkomt ver- atopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil len f0.65; in apotheken en drogistzaken. 8093 sident-curator, burgemeester W. de Vluét, gesproken. Prof Hendrik de Vries, voorzitter van de wis- en natuurkundige faculteit, wenschte prof. Zeeman namens deze faculteit geluk. Prof. Kamerlingh Onnes wenschte prof. Zeeman geluk, medo namens prof. Lorenz, die ook aanwezig was. Namens do laboranten en het personeel heeft vervolgens de heer Houdijk in de hall van het gebouw aan prof- Zeeman het ge schenk aangeboden, waarin zij bedoeld heb. ben te getuigen van bun grooten eerbied voor hem als wetenschappelijk man en hun groote sympathie voor zijn persoon. Spr. onthulde daarna het gedenkraam van kunst smeedwerk en overhandigde prof. Zeeman een foto daarvan met de namen der schen kers. Prof. Zeeman dankte met een kort woord het gemeentebestuur eu al degenen, die hem op dezen voor hem heuglijken dag hun sym pathie op zoo treffende wijze bewezen heb ben. In de voortgezette jaarlijksche alge- mecno vergadering van de Democratischo Partij is m. algemeene stemmen herbenoemd tot voorzitter prof. mr. J. E. Heeres. Tot secretaris werd gekozen mevr. A. Dortland Sillivis, to 's-GraveDhage. Eenige punten van de agenda werden aangehouden tot een .volgendo vergadering. Te Haarlem zullen twee nieuwe Ncd. Herv. kerken worden gebouwdde Noorder en de OoBtcrkerk. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de afdceling Amsterdam van den Natipnalen Bond van Kantoorbedienden „Mercuriufl" is o.m. de verkoop van ,,ïïet Nieuws van den Dag" besproken, waarbij bleek dat de directeur van „Het Nieuws van den Dag", do heer Funke, van plan was aan zijn personeel een schadeloosstel Jing uit tc keeren, groot 50 gulden of 75 gulden voor elk dienstjaar. Besloten werd er op aan te dringen een meer uniforme rege ling te treffen en aan het geheele personeel een ja ai' salaris uit te keeren. Te Amsterdam werd dezer dagen de jaarlijksche vergadering gehouden der Ver- ceniging van Fabrikanten van Gouden en Zilveren Werken in Nederland. De aftreden de voorzitter, do heer C. J. A- Begeer, weril herkozen. Besproken werd c.a. do toestand inzake de waarborglcwestie. Men had n.l. vernomen, dat bij het Departement van Fi nanciën een wetswijziging in voorbereiding zou zijn, krachtens welke op gouden werken van buitcnlandsch fabrikaat hetzelfde ge- halte-tecken zou wordeu geslagen als op de in het binnenland vervaardigde goederen. De vergadering was unaniem van mcening, 5dat dézo maatregel voor de toch reeds in 'zeer moeilijke omstandigheden verkeerendo goud- cn zilverindustrio fnuikend zou zijn- Daarentegen werd algemeen ingestemd met dc strekking van het eenige weken te voren door den Bond van Edelmetaalverecnigingen bij de Regeering ingediende voorstel, om ook het buitenlandsch goed van gchalteteekens to voorzien, mits deze duidelijk te onder scheiden zijn van gehalteteekens voor wer ken van inhecmsch fabrikaat. Bij aanneming vau dit voorstel zullen do moeilijkheden voor alle groepen van belanghebbenden zijn opgelost. In verband met de reeds vroeger ver spreide geruchten over een in te voeren sa larisvermindering voor militaire- cn burger- Rijksambtenaren, kan „De Tel." thans me- dedeelen, dat het niet in het voornemen van dc Regeering ligt voorloopig tot verminde ring van dc salarissen over te gaan, of daar toe voorstellen te doen. Te Baarn is Zaterdag de eerste alge meene vergadering van de federatie van provinciale bonden van hoofden van gemeen tewerken gehouden, onder leiding van den heer W- O. A. Hofkamp, te Leeuwarden. De afgevaardigden werden officieel ten ge meentehuize ontvangen door den wethouder van publieke werken, den heer J. Dijxhoorn. De heer Hofkamp dankte namens de fede- Tatie vooa* de officieele ontvangst en deelde in het kort de geschiedenis mee van de tot standkoming van de federatie. Onder leiding van den heer F. F. dc Boois, directeur vau de gemeentewerken van Baarn, werd hierna het openbaar slachthuis bezichtigd. Gisteren is te Utrecht een vergadering gehouden van de Vereeniging van Chr.-His- torische Gemeenteraadsleden in Nederland. De vergadering werd geleid door den heer J .R. JSnoeck Jïenkcmans. De hecren Ter Haar, Oosterhoff en Knoppers werden als bestuursleden herkozen. Mr. dr. C. O. P. baron Crcutz, burge meester van Ede, sprak daarna over de autonomie der gemeenten, waarbij hij tot de volgende stellingen kwam: I. Do Rijkswetgever is alleen geroepen en bevoegd om regelend op te treden: a. indien het wenschelijk is voor het geheelo Rijk een eenparige regeling te treffen; b. indien de provincie of gemeentebesturen ieder afzonderlijk niet in staat zijn een af doende voorziening te treffen; c. indien die lagere besturen daartoe wel in staat, doch daartoe onwillig zijn. In verband hiermee worde art. 150 uit de Gemeentewet ge schrapt II. De Rijksregeering onthoude zich ook om langs indirecten weg in andere gevallen dan boven aangegeven regelend op te tre den, hetzij door uitoefening van het vernie tigingsrecht, hetzij door het voorschrijven van modellen voor gemeentelijke verorde ning, hetzij door het voorstellen van voor waarden bij de toekenning van subsidies aan gemeenten uit 's Rijks schatkist. III. Bij de toepassing van art. 167 der Gemeentewet beperke de taak van Ged. Staten zich tot het beletten, dat de plaatse lijke strafverordeningen bepalingen bevat ten, welke in strijd zijn met de wet. IV. Het stelsel der gemeentelijke autono mie vooronderstelt de financieele zelfstan digheid der gemeenten. Daarom is een her ziening van de financieele verhouding tus- sche Rijk en gemeenten 'n dringende eisch ook, en vooral in het belang der gemeente lijke autonomie. Deze inleiding gaf aanleiding tot een brce- de gedachtenwisseling. De debaters werden door den inleider beantwoord. Vervolgens werden aangenomen een paar voorstellen van het bestuur tot wijziging van heb huishoudelijk reglement. Nadat de heer H. de Boegers te Voor burg, nog eenige mededeelingen over het maandblad had gedaan, werd de vergade ring gesloteD. Niet geringe ongerustheid is hier te lande in enkele klingen gewekt door een uit Engeland hierheen overgewaaid bericht, dat de ook ten onzent,-vooral na zijn bezoek ten vorigen jare, bekende en geliefde Indiër, Sadhoe Soendar Singh, in Tibet, waarheen hij in April van uit Engelsch-Indië is ver trokken, zou zijn vermoord. Wij hebben nog gcenerlei stellige bevestiging van dit be richt kunnen ontvangen en hebben daarom nog hoop, dat het berust op een misverstand dat zijn oorsprong zou kunnen vinden in het bericht van het overlijden van den vader van Soendar Singh, die voor eenigen lijd in Engelsch-Indië moet zijn overleden. („Ned.") Zaterdag en Zondag is te Alkmaar de jaarvergadering gehouden van de Vereeni ging van Staatsburgeressen. De eerc-presidente, mevr. dr. Alella Ja cobs, wijdde een korte beschouv/ing aan het feit, dat bij de laatste verkiezingen zoowel voor Gemeenteraden, als voor Prov. Stalen het aantal vrouwelijke leden zoo gedaald is. Medegedeeld werd, dat op liet aan do re- geering cn de politieke partijen gezonden adres om de verantwoordelijkheidsleeftijd voor de meisjes van 16 op 18 jaar te bren gen, van verschillende kanten gunstige ant woorden waren binnen gekomen. Van de rechtsche partijen, vanwaar men juist in stemming verwacht had, waren geen ant woorden ingekomen. Mevr. BakkerNort heeft het vraagstuk in studie genomen en zal zoo spoedig mogelijk, daarop dc aan dacht van de Tweede Kamer vestigen. Op het verzoek aan de politieke partijen om vrouwen op de candidatenlijslcn een goede plaats te geven, waren geen ontvróor- den ingekomen. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring -werd Leiden aangewezen. Na uitvoerige besprekingen werd tenslotte een voorstel van mcj. Van der Hoeven aan genomen om het bevolkingsvraagstuk in studie te nemen. Zaterdagmiddag vergaderde in hotel „Welgelegen" te Ede, de Ver. lot Ondersleu ning van Burgerlijke Ambtenaren en Be ambten in 's Rijks dienst, onder voorzitter schap van den heer II. van de Ven, te Am sterdam. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat het herstellingsoord in Sep tember zal geopend worden. Verschillende personen klaagden over de late toezending van liet orgaan. Hierdoor was liet enkelen vereenigingen onmogelijk geweest voor de bestuursverkiezing candi- dalen te stellen. Besloten werd daarom de verkiezing uit te stellen. Verder werd tot statutenwijziging beslo ten. Voordat men hierna lot de oprichting van een afzonderlijke slichting voor het herstel lingsoord over zal gaan, werd het bestuur opdracht gegeven eerst daarvoor een ont- werp-reglement samen te stellen. Na afloop der vergadering werd het her stellingsoord bezocht, waarbij de bezoekers door den rentmeester, den heer A. v. d. Craals, te Ede rondgeleid werden. In gewone omstandigheden wordt aan militairen beneden den rang van officier slechts ontslag uit den dienst met recht op pensioen verleend na een diensttijd van ten minste vijftien jaar. Thans is, naar wij ver nemen, bepaald dat onder do tegenwoordige omstandigheden aan sergeanten der infan terie met minder dan vijftien dienstjaren een ontslag kan worden toegestaan met be houd van hun aanspraken op pensioen. („Tel.") De gewone audiënties van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Marine en Koloniën zulleD deze wreek niet olaats hebben. RECLAME. SCHITTEREND RESULTAAT door weinió werk verknepen Daar is de tooverkunst van Erda! in geleden. De heer A. van Em den lioeft uit Groos Otterslcben, bij Maagdenburg, be richt, dat hij bij de justitie te 's-Graven- liago een klacht heeft ingediend tegen vier Rotterdammers en een Haagschen in specteur van politie, die zich aan meineed zouden hebben schuldig gemaakt. De heer v. E., directeur van Van Em- den's Patent, een zaak van chirurgische apparaten, is in een civiel proces gewik keld geweest met vier Nederlandsche kooplieden, met wie hij geassocieerd ge weest is. Die heeren zouden hem onder valsche voorwendsels het patent afhandig gemaakt hebben en geldelijke voordeelen hebben genoten, die hun niet toekwamen. Dc zaak kwam in onderzoek bij den in specteur van politie M. Spetter, van de centrale recherche in Den Haag. Deze kon zich, omdat de meeste bescheiden in Dus- scldorp berustten, geen zuiver oordcel vor men in deze zaak. Op verzoek van de recht bank te Dusseldorp legde inspecteur Spet ter voor den kantonrechter in Den Haag een verklaring af, waarin hij bevinding «deed van zijn ODdorzoek. Te Amsterdam moeten vóór 1 Augustus ruim 10.000 woningen onbewoon baar worden verklaard. Op het eiland Marken woont een jong echtpaar, dat meent in den nacht gehinderd le worden door een kwa den geest. De echtelieden verklaren, dat, als zij op bed liggen, een kwade geest met. hun lichaam in aanraking komt en dat zij den geest ook hebben gezien. Zij hebben daarom aan een paar Marker- visschers gevraagd om 's nachts bij hen te waken. Deze personen w.o. één der nieuwe raadsleden, hebben eenige malen 's nachts in de woning de wacht gehouden doch geen geesten gezien. En toen de „wachters van den nacht" in het huis waren hebben ook de bevreesde echtelieden niets Yan een geest bemerkt. Men is ook naar een ..duivelverjaag- ster" geweest, met gevolg, dat bij een oude Marker vrouw, die tot „bekollen" in slaat werd geacht, een kruis op de stoep en on der het raam van haar woning is geschil derd. Uit een en ander blijkt dus zegt het „Hbld.", dat er op Marken zijn, die de aan wezigheid van „kwade geesten" mogelijk achten. Ook de bewuste wakers denken er zoo over cn zij verklaarden, dat daar vroeger meermalen „booze geesten" werden aan getroffen. Een hunner vertelde, dat cr geesten zijn, die het bloed uit het lichaam van den mcnscli halen, hetgeen hem in eigen fami lie was gebleken. Het betrof toen een meisje, dat maar steeds wakker werd. Ten slotte heeft men het hoofdkussen van haar bed verbrand en (oen werd zij niet meer door een geest gehinderd. Aldus oen Marker visscher over de „kwade geesten". Te Den I 1 p (g c m. I 1 p e n- dam) waar veel pluimvee gehouden wordt, ondervindt men veel last van ratten. Aanvankelijk wilde men met scrum de ratten dooden, doch met het oog op bezwa ren daaraan verbonden, is daarvan afge zien. Nu is besloten een premie te stellen op het dooden van ratten. Voor elke doode rat zal drie cent worden uitgekeerd. Een commissie is gevormd om de hiervoor noo- dige gelden in te zamelen bij de pluimvee houders. Deze collecte voor de rattenbestrij ding had een goed resultaat. Bij tientallen worden nu Re doode ratten ingeleverd tegen drie cent per stuk. De openlucht-voorstelling on der de Maasbruggen te Rotterdam is gis teren in den vroegen morgen voortgezet on heeft geduurd, tot ruim acht uur 'a voor- middags. Toen klonk plotseling het oorver- doovend gegil van drie en twintig sleep- booten, en onder het gejuich van de dui zenden, die, ondanks het vroege morgen uur, op de brug en langs de oevers ver zameld waren, sleepten de booten üet droogdok onder de brug door. Het was het resultaat van vier en twin*- tig uren lang zwoegen. Het V. D- bureau verneemt, dat de assu radeuren de risico voor het vervoer naar Batavia niet op zich willen nemen alvorens nauwkeurig is nagegaaD, dat absoluut geen ernstig© schade is aangebracht. De schade, welke zou zijn teweeggebracht door het sleeploon voor het onder de brug doorsleepen, het dokken, en de reparaiu» wordt geschat op een totaal van 30000 gulden. Staking in de verwar mings- nijverheid. Gisteren is te Rotterdam de staking in de Verwarmingsnijverheid een feit geworden. Zooals men weet, zou eerst verleden week Maandag dc staking zijn in gegaan. De patroons bleken toen echter bereid te onderhandelen, zoodat do sta king nog werd uitgesteld. De cederhantfe- lingen leidden echter tot geen resultaat. Gistermorgen heeft het personeel van de firma Huygen Weasels, de eenige geor ganiseerde patroons in dit bedrijf te Rot terdam, ongeveer 25 man groot, het werk neergelegd. Ook de personeelen van de zelfde firma te Amsterdam en Amersfoort zouden in staking gaan. De staking van de kunstsmeden, welke, vijf patroons omvat, duurt nog ongewij zigd voort. Zaterdagavond heeft oen jon gen van 11 jaar te Ellecom het 10-jarig dochtertje van den brievenbesteller Ger ritsen aldaar, bij ongeluk met een buks doodgeschoten. Do jongen ^vist niet, dat de 'buks geladen was. Te Jjobith passeerde Zater dag het stoomschip „Rotterdam", met circa 200 Duitscho arbeiders aan 'boord, ko mende van Spitsbergen, op de terugreis naar hun vaderland. Deze arbeiders had den gedurende veertien maanden gewerkt in de Hollandsche Steenkolenmijnen op Spitsbergen. De klompenmakersstaking te Tiel, die begin Maart is aange vangen, is geëindigd. Do werklieden hebben met dc voorgestelde vcrlagiug van loon (6 cents per paar) genoegen genomen. In dcu nacht van Zaterdag op bondag is de heer J. Jacobs, schoenenfa brikant uit Gilse, dood naast zijn motor op den straatweg BredaTilburg gevon den. Men meent, dat hij tegen een verhuis wagen is gereden, die op dien weg stond. Aarzeling op de lippen Hij „Alice, ik heb sinds eenigen tijd iets aar- zelends op m'n lippen, en Zij„Ik weet het, George. Maar waar om scheer je 't niet af? Het zal toch nooit groeien," UIT DE RIJNSTREEK. HAZERSWOUDE. De heer Kees Er- kelens,- wielrenner alhier, heeft contract geteekend om in de maand Juli een 6-daag- schen wedstrijd te rijden in Londen (En geland). Zijn koppelgenoot is dc heer G. Bontekoe van Den Haag. Bij het beproeven van de brandblusch middelen op het Dorp is gebleken dat do slangen in geen al te beste conditie ver- kecren. Dit belette evenwel de jeugd niet, om zich bij die gelegenheid goed te ver maken. Menige huismoeder kreeg kindlief met een nat pak thuis. BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Toestand onveranderd stationair, dat is alles, wat er heden is mee te deelen. Lloyd George schreef in do „Daily Telegraph" onder den titel„Het slop van de Roer" o.m. over den Franschen eisch tot stopzet ting van het lijdelijk verzet: „Indien het beteekent, dat Duitschland moet toestemmen in de bezetting en do ex ploitatie van het Roerbekken door Frank rijk en België, tot dc schadevergoeding in haar geheel betaald is, dan is de toestand hopeloos De Franschen kunnen echter vragen, dat terwijl de voorwaarden van een regeling besproken worden, een wapenstilstand ge sloten wordt, waarvan de eerste bepaling zijn zal, dat allo hinderpalen, die in den weg der voorziening met reparatiekolen en cokes van Frankrijk, België en Italië gelegd zijn, worden weggeruimd. Een wapenstil stand op een dcrgelijken grondslag zou Diet moeilijk te verwezenlijken zijn, vooral in dien de Fransche en de Belgische overheid den ban opheffen dien zij op den uitvoer van Roerproducten naar het onbezette ge deelte van Duitschland hebben gelegd. Tenzij de termen voor beide partijen bevredigend zijn, vrees ik, dat de Duitsche (regeering op onoverkomelijke moeilijkheden zal stuiten om de koppige mijnwerkers en spoorwegarbeiders in het Roergebied te over tuigen, dat zij Frankrijk moeten helpen om aan dit land het product van hun arbeid te leveren, dat aan hun eigen land onthouden wordt. Men neemt te gemakkelijk aan, dat de Roerarbeiders onder bevel uit Berlijn zul len gehoorzamen. Duitscho regeeringen het is een der gevolgen van de groote ramp genieten dit gezag niet meer." In een interview bevestigde de voorzitter der Duitscho democratische partij, senator Petersen dit, waar hij zeide, dat dc weer stand, welke een gevolg is van de daden van geweld van dc Franschen en Belgen, niet door een bevel van de Duitsche regee ring gestaakt kan worden. Het zou in strijd zijn met elk democratisch beginsel als de regeering tegen haar eigen overtuiging en den wil des volks in zoo iets voorschreef. Als de regeering zulks deed, zou zij ver jaagd worden en een burgeroorlog en de baaierd zouden het gevolg zijn. Over deze vraagstukken valt pas te spreken als het Duitsche volk de zekere waarborg heeft, dat zijn eenheid en vrijheid niet zullen wor. den aangetast. Ook te Lausanne gee®, 'rerandering ten goede of ten kwade. BELGIE. Koning heeft thans officieel de vop itdng van een nieuw ministerie aan Then nis opgedragen die zich zijn antwoord n-~ voorbehield, tot hij met de politieke leide zal onderhandeld hebben en met hen de al gelijk heden overwogen heeft om tot een reg- ling te komen van de kwesties der Maarn sche Hoogeschool en van den railitiedmst. Inzake de Vlaamsche kwestie begint me zich aan weerszijden wat toegevend te t nen. 't Was beter geweest, wanneer dit wa- vroeger was begrepen I ENGELAND. In hel Lagerhuis heeft de regeering weei eens mededeeling gedaan over diverse bui- tcnlandsche aangelegenheden. In de eerstg plaats de kwestie van de scheepvaart op Amerika. De Amerikaanschc regeering heeft voorgesteld een traclaat te sluiten krachs tens hetwelk ambtenaren, belast met dc handhaving van de drankwet, vreemde schei pen binnen een 12 mijls grens zouden mo gen onderzoeken, terwijl dan de V. S. in ruil voor die toezegging bereid zouden zijn het aan boord hebben van sterke dranken, mits onder een behoorlijke entrepot-afsluiting, in do Amerikaansche wateren toe te staan. Baldwin zeide, dat het moeilijk is drzo kwestie een beslissing te treffen zonder de admiraliteit tc hebben gehoord en levens de rechtskundige adviseurs om advies te heb ben verzocht. In ieder geval is naar het oori deel van Mc Neill, sprekend namens de re-, gecring, niet bedoeld een algemeene uilbreb ding der territoriale zeegrens doch alleen een vergemakkelijking van het ontdekken van fraude, waartoe van Engelsche zijde feitelijk geen reden bestaat om medewerking te weigeren. Naar het schijnt is de regee ring niettemin eenigszits huiverig om zich definitief uit te spreken omtrent haar stand punt, omdat bij weigering van het Ameri kaansche voorstel de goede verslandhouding met de Vereenigde Staten, waarop hooge prijs wordt gesteld, zou lijden, terwijl Enge land verder het vraagstuk van de 12 mijls- grens ook op grond van andere overwegin gen die voor Engeland van belang zijn, niet in de een of andere richting wcnscht te be slissen. Inzake de critiek op de verordeningen in liet Saargebied, inmiddels weer ingetrok ken, zeide Mc Neill, dat den algemeenen se cretaris van den Volkenbond verzocht is om op de agenda van de vergadering van den raad een motie te plaatsen, die de aan dacht op de verordeningen zal vestigen en voorstelt een onderzoek in te stellen om uit te maken of 't beheer van het Saargebied door de regeeringscommissie in overeen stemming is geweest met den geest en dc be palingen van het Verdrag van Versailles. In antwoord op een vraag betreffende het bestek der niet-formeele besprekingen te Londen lusschen, Britsche, Fraüsche en Spaansche deskundigen over de Tangeraan gelegenheid, verklaarde McNeill, dat het in het voornemen lag, deze besprekingen strikt te beperken tot een poging, naar een mcenschappelijken grondslag te zoeken voor een overeenkomst, die hel mogelijk zou ma ken een conferentie te houden. Men koester de de hoop, verklaarde McNeill verder, da' deze besprekingen nog deze week zouden beginnen. De sovjet-regeering heelt thans een nota gezonden, waarin zij haar tevredenheid be tuigt over de wijze waarop haar antwoord in Downingslreet is ontvangen, terwijl zij er tevens op wijst, dat nu blijkbaar het goede oogenblik is aangebroken om onderhande lingen te beginnen over een de jure erken ning der Moskousche regeering. Deze nota waarover reeds Zaterdag in diplomatieke kringen geruchten liepen, zal vermoedelijk het noodige stof doen opwaaien aangezien een dergelijke erkenning nooit in de bedoe ling heeft gelegen, terwijl ook in de betrok ken handelskringen een dergelijke erken ning hoogst ongewenscht wordt geacht. De Valera doet nog een wanhopige poging om van de republikeinsche partij te redden wat er nog te redden valt. In verband met de a.s. verkiezingen in den Vrijstaat heeft hij een manifest uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat het volk niet zal worden gevraagd te kiezen Lusschen Republiek en Vrijstaat, daar deze quaestie pas kan worden behan- j deld als Engeland zijn oorlogsbedreiging laat varen. De „regeering der republiek" dus geen besluit uitvaardigen met het oog op de verkiezingen, maar de politieke partij zou kunnen besluiten een candidaat in elk kiesdistrict te stellen. Worden deze candida- ten gekozen, dan zullen zij weigeren den eed van trouw aan den koning af te leggen. Het manifest besluit met de mededeeling, dat Sinn FeiD snel wordt gereorganiseerd. NOORWEGEN. Er is iii de papierfabrieken een staking uitgebroken die 14.000 werklieden omvat- Do regeering tracht de beide partijen tot hervatting der onderhandelingen over een schikking te bewegen. ITALIË. De herdenking in Kamer en Senaat van den slag aan de Piave (1G Juni 1918) hee geleid tot een groote vaderlandslievende he- i tcoging Ier ccre van den koning, het leger, generaal Diaz en het land zelf. De socia listen hebben, door zich met dc over'g<La gevaardigden van hun zeiels tc verhe c aan de betooging deelgenomen, behalve Laz- zari, die is blijven zitten. Het bestuur van de fascistische parti]i neeiii aan de vier leiders van de revolutie, klus- lir.i, generaal de Bono, lldo Balbo en Vccchi, een gouden medaille geschonken^ herinnering aan den opmarsch legen ie VEREENIGDE STATEN. In een toespraak zeide president Harding, dat de regeering der Vereenigde Stalen ig durende de afgeloopen 'waal! maanden naar uitgaven niet alleen Jieeft gehouden bmnan het raam harer inkomsten, doch bo een overschot van 200 millioen do verkregen. Dc president meende dat <Ji sullaat opmerkelijk was, omdat liet jaar laatstleden Juli w»s lekort van 823 millioen dollar. Harding z

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2