Vrijdag 15 Juni 1923. ""eerste blad. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. GEMENGD NIEl'WS, indisch nieuws. PRIJS DER ADVERTENT!EN: ï'sO GLü. "per regel Bij régelaboimemenf belangrijk ijveren prijs. 'ji Kleine advert en tien, uitsluitend du voormlbo^ I taling, Woensdags cn Zaterdags 50 Gts., Lij een - 'maximum aantal woorden van 30. i; 'Incasso volgons postreebt. Voor eventueele op-» eenling1 van brieven. 10 Gts. porto te betalen. jBewijsnuinmer 5 Cts. Bureau Koordeintispiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Girodienst No. 57C55. Poslbna No. 64. PRIJS DEZER COURANT: r Vooï Leiden p. 3 mnd. 'f 2.35, p. weeï - 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, por weeK h Ö.18 Franco per post 7 2.33 ,"H portokosten. Nummer 19408. Dit nM.ome; bestaat uit DRIE Bladen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOI-. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel Visck markt 18, tel. 1225 is ZATERDAG verkrijg bar SCHELVISCH a f 0.20-£ 0.30 p. pond J. G. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 15 Juni 1023. Het nationaal zang- en muziekconcours. De uilslag na twaalf uur 's middags van den wedstrijd van gisteren is als volgt: lste afdeeling mannenkoren: 1. „Een dracht maakt Macht", 's-Gravenzande; pun ten 468; 2de prijs; 2. Politiemannenzang- vereeniging „Hermandad", Rotterdam; pun ten 4-44; 2de prijs. Door een verandering in het programma zong hierna het Biltsch Kinderkoor, dat 509 punten behaalde en daarmee een listen prijs. 3de afdeeling Mannenkwartelten (dubbel) 1. „Hel Laakkwartier", Den Haag; punten 190, 3de prijs. Hierna verviel de tweede afdeeling van de dubbele mannenkwartelten, doordat de yereeniging „Excelsior" (Rotterdam) niet was opgekomen. 2de afdeeling mannenkwartet (enkel) „Speranza", 's Gravenzande, 2de prijs. 3de afdeeling gemengde dubbel-kwartel- ten: 1. „Zanglust", Den Haag; punten 535. lste prijs; 2. „Oefening zij ontwikkeling"; punten 493; lste prijs. 4de afdeeling Fanfare: 1. „Kunst na Ar beid', Nieuwerbrug a.^d. Rijn; punten 527; lste prijs; 2. Warmonds Fanfare; punten 443; 2de prijs. 3de afdeeling Fanfare: 1. „Euphonia". Bergen-op-Zoorv, punten 397; 3de prijs; 2. Leidsch Politie-Muziekgezelscliap; pun ten 456, 2de prijs; 3. Chr. Muziekgezelschap Polyhymnia"; punten 481; 2de prijs; 4. „Broederkring", Amsterdam, niet opgekomen 2de afdeeling Fanfare: 1. „Onderling Ge noegen'Rijpwelcring; punten 451; 2de pr.; 2. „Arti et Religioni", Alphen a, d. Rijn; I punten 449; 2de prijs. 3e afdeeling Kinderkoren: 1. Onderafdee- iing „Hermandad", Rotterdam; punten 506, lste prijs; 2. Meisjeskoor, onderafd. „Oefe ning en Slichting", Woerden; punten 521; lste prijs. Afdeeling superieur (gem. koor): 1. Chr. zangvereeniging „Oefening en Stichting", (Woerden; punten 488; 2de prijs. Hiermede was het programma van den eersten dag beëic.digd; echter niet zoo vroeg als men gehoopt had. Pas om kwart over zevenen klonken de laatste tonen over het wedstrijdterrein, zoodat bijna direct hierna met het avondconcert begonnen moest wor den, wilde dit, ook in de buitenlucht ge geven, nog vóór zonsondergang eindigen. Het vrij talrijk opgekomen publiek heeft genoten van de keurig verzorgde nummers, "die de Leidsche muziekvereeniging „Werk- mans Wilskracht", onder leiding van den heer J. Noordanus ten beste gaf. Een harte lijk applau3 besloot elk muziekstuk en ze ker niet het minst het laatste nummer vóór de pauze „Grand Fantaisie Faust", Gounod „arr" J. Noordanus, zooals in het pro gramma staat, abusievelijk; want feitelijk is deze Fantasie meer: een door den heer J. Noordanus gecomponeerde potpourri over le Faust van Gounod. De eerste dag kan, ondanks den regen, goed geslaagd heeten. Zelfs woonde een zeer talrijk publiek 's middags den wed strijd bij. Begunstigd door zonneschijn (en dit zegt heel wat in ons tegenwoordig Noordpool-kli- tnaat) is heden de tweede dag van het groot nationaal concours begonnen. Gelijk met het slijgen der zon, al hooger, steeg daar bene den in „Den Burcht" de stemming, totdat de talrijk aanwezige menschenmassa om half-een in luide toejuichingen losbarstte, telken male als de voorzitter der jury bekend maakte welke prijzen door de negen in de zen ochtend uitgekomen Yereenigingen be haald waren. Ongeacht de hoogte van den prijs juichte men; wel een bewijs, dat de stemming, dank zij de vandaag zorgvolle leiding van de gaslheeren, het bestuur van t.Zang zij onze Leus" zeer warm begint le Morden Het is dan ook reeds door de geheele stad te bemerken, dat er „iets te doen is". Tel kenmale worden menschen, die in ernstige stemming van hun werk komen, opgeschrikt doordal zij zich plotseling „midden in een optocht bevinden". Versierde booten trekken de stad binnen cn met verschillende prijzen gedecoreerde verecnigingen kan men ieder j oogenblik in feeststemming tegenkomen. Vanochtend zijn opgekomen Be 4de afdeeling. gemengde koren. De Vereeniging „St.-Mathias", uit Warmond, jong reeds gisteren, maar volledigheids halve geven wij na pas in deze opgave, n.l. j| de afdeeling, waarin zij feitelijk uitkomt, hot resultaat. De uitslag is als volgt 3 „Ledagoh", Leiden, dir. J. W. Snel Ponten 453, 2de prijs 2. „St.-Genesius", JJon Haag (niet opgekomen) 3. „Soli Deo Woria", Koudekerk a/d. Rijn, dir. J. W. Snel punten 311. Helaas kon de jury hier toen prijs toekennen 4. Voorhout's Ge- ongd Koor, dir. A. Teljeur Tr., punten 502, hrijs 5. „Looft den Heer", Sassenheim, r- P. de Rook punten 527 lste prijs j.St -Mathias". Warmond, punten 395, 3e prijs, dir. N. J. de Rook 7. „Zingt den-Heer" Hillegom, dir. J. Verloop punten 393 3de prijs 8. „Hosanna", Boskoop, dir. J. A. Deys punten 376 3de prijs 9. „Concor dia", Noordwijkcrhout, dir. J. Verloop Azn., punten 388 3de prijs 10. „Amicitia", Lei den, dir. P. de Rook punten 457 2de prijs; 11. „Zingt den Heer", Leiden, dir. W. J. Mizee, punten 403 3de prijs. Verain Groningen. Tot sluiting van het eerste seizoen, dat de vereeniging der Groningers alhier een stevig fundament heeft geschonken, om voort te bouwen, aldus erkende de voorzitter, de heer Vriend met groote dankbaarheid, heeft gister avond nog een gezellige bijeenkomst plaats gehad in de Kleine Sladszaal. 't Lag feitelijk niet meer in de bedoeling, maar de pas opge richte tooneelclub, „onz' aigen tooneelclub", zoo z^ide men vol trots, die niet misplaatst was, wilde zoo gaarne nog van haar kunnen getuigen. Het heerlijke herfstweer bevorder de dit verlangen, men ziet, dat onze „zo mer" toch nog ergens goed voor isl En, zóó is de jeugdige loot van den nog jongen stam dan gisteren voor het eerst in 't open baar verschenen. Met eigen tooneel, eigen decors enz. enz., allemaal voor de goede zaak in elkaar gezet. Gegeven werden naast een paar voordrachten, twee één-acterljes „Al Verzegd" van Geert Bias, „Ofloond" van J. Rietsma, het eerste een aardig niemendal letje, het tweede met een inhoud van eenigs- zins sociale strekking, 't Ging voor de eerste keer, dat de vertolkers op de planken ston den, hun aardig goed af en een dankbaar applaus uit de vrijwel gevulde zaal beloonde hen. De dames kregen bovendien nog blom metjes. Overigens werd de avond gevuld op de voor vele Groningers maar nog niet allenI bekende wijze echt gezellig onder elkaar. Tot het volgend seizoen, riep de voorzitter bij de officieele sluiting (maar men ging nog lang niet naar huis!) den leden toe, die een driewerf „leve het bestuur" uitriepen, ten zeerste erkentelijk voor hetgeen dit in zoo'n korten tijd reeds heeft bereikt: een gezellige, bloeiende Groningsche club in onze Sleutel stad. Maar 28 Augustus, wat voor de Gronin gers is, wat 3 October is voor de Leïdenaars, komt nog een verrassing. Leger des Heils. Men kan zeker dezer dagen niet klagen over groote eentonigheid in onze stad. Ter wijl in den omtrek van „Zomerzorg" de drukte zich concentreert om en in het groote dierenspel van den bekenden Hagenbeek' en op „Den Burcht" de muziek en zangvere nigingen van heinde en ver zich laten hoo- ren, heeft het Leger des Heils het terrein achter den molen „De Valk", tegenover den Rijnsburgefsingel, waarin eiken avond sa menkomsten worden gehouden. De officieele opening had gisteravond plaats. Voor deze gelegenheid was het Haag- sche Muziekkorps van het Leger overgeko men, benevens een aantal hoofdofficieren van elders. De afdeeling Leiden van het Leger, die het initiatief tol deze samenkomsten nam, had de leden te zeven uur samengeroepen aan den IIooge-Rijndijk bij het Invaliden huis, waarbij zich de hoofdofficieren en het muziekkorps hadden gevoegd, en zoo mar cheerde men door de stad met de muziek voorop en gevolgd door een aantal belang stellenden en nieuwsgierigen, die zich ten slotte in de groote tent verzamelden. Hel muziekkorps en de leden van het Leger zelf namen op het podium plaats, waarvoor ge drapeerd vlaggendoek hing; de anderen zet ten zich neer op de aangebrachte eenvoudige houten banken. Zoo werd de groote tent gevuld, terwijl enkele der hoofdofficieren het woord voer den en de aanwezigen opwekten, om zich te geven aan Jezus, den vriend van zon daren. Wij hébben een pakkende toespraak aangehoord van kolonel Feenslra, welke rede met groote aandacht werd gevolgd. Menigeen was zichtbaar onder den indruk van het gesprokene. De samenkomsten, welke eiken avond om acht uur aanvangen, zullen tot 24 Juni duren. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland alhier zal Donderdag 21 Juni a.s., des namiddags le halfdrie op de bovenzaal der sociëteit „Arnicitia" ver gaderen. De agenda luidt: 1. Notulen; 2. ingeko men stukken; 3. mcdedeelingen; 4. bespre king Zakelijke Bedrijfsbelasting; 5, adres aan den Minister van Waterstaat, inzake bemiddeling van het Hoofdbestuur der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie bij verkoop van rijwielen aan ambtenaren; 6. praead- vies van het Bureau op de motie, ingezon den door de Kamer van Koophandel te Eind hoven; 7. praeadvies van de afd. Kleinbe drijf inzake het verzoek om als donatrice tot de „L. A. W. E. T." toe te treden; 8. praeadvies van dc Commissie voor het Han delsregister op het verzoek van het Bestuur der Reedcrsvereeniging; 9. bespreking dis- Iriclsbelangen; 10. vaststelling instructie secretaris; 11. vaststelling dienstreglement ambtenaren; 12. rondvraag. Gisteren was het een jaar geleden, dat het Gemeentelijk Volks- en Schoolbad in de Van-der-Werff-straat werd geopend. Dat de inrichting door de bevolking wordt gewaar deerd, blijkt uit het feit, dat sedert de ope ning 79.840 baden zijn genomen, kuipba den, stortbaden en schoolbaden, alles inbe grepen. Nog steeds worden verbeteringen aangebracht. Zoo zijn in Maart vier nieuwe kuipbaden in gebruik genomen. Ook werd de stand der sproeiers veranderd en werden onlangs extra-kranen in de stortbadleiding aangebracht, om de regeling zuiverder te maken. Van do gelegenheid, om baden te be spreken, wordt meer en meer gebruik ge maakt. Het is dan ook wel zeer gemakkelijk. Men koopt een abonnement voor twintig baden en het bad is, als men komt, gereed. Ook gisteravond was de belangstelling om en in circus Hagenbeek zeer groot. Slechts weinig plaatsen onder het reu zen- zeil bleven onbezet. Men bleek zeer tevreden over de verrichtingen van menschen en dieren. De Huurwetten. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft; aan de gemeentebesturen de navolgende circulaire verzonden Volgens het nieuwe lid, dat-bij de jong ste wijziging der Huurcommissiewet en der HuuTopzeggingswet aan art. 1 van eerst genoemde wet is toegevoegd, zal het ver boden zijn voor het gebruik van een krach tens de «Woningwet onbewoonbaar verklaa/r de woning, tegen welker onbewoonbaarver klaring geen beroep meer open staat, als verhuurder een hoogere vergoeding, onder welken naam of in welken vorm ook, te bedingen of aan te nemen, dan de huur prijs voor die woning geldende op of laat stelijk voor 1 Januari 1923. Ojadat deze bepaling tot haar recht kome cn dus zooveel mogelijk worde voorkomen, dat c.q. in verband met de wijziging van het eerste lid onbewoonbaar verklaarde wo ningen, zij het tijdelijk, tegen hooger prij zen worden verhuurd dan op of laatstelijk vóór 1 Januairi, eü ook opdat de verhuur ders weten in hoever zij zonder vrees voor spoedige gedwongen verlaging tot huurver- hoogiug kunnen overgaan, is het van be lang, dat spoedig en althans vóór het in- workiDg-treden van de nieuwe bepalingen do eerste stappen worden gedaan om te geraken tot onbewoonbaarverklaring van de woningeD, die daarvoor in aanmerking komen. Ik roep daartoe de medewerking in van de gemeentebesturen. Ter voorkoming van misverstand wijs ik er op, dat dezo onbewoonbaarverklaring in hoofdzaak ten doel heeft te voorkomen dat eigenaren van volstrekt slechte wonin gen profiteeren van de mogelijkheid van huurverhooging. Ten aanzien van de ont ruiming, later, lean gehandeld worden naar gelang de omstandigheden, met name den woningnood, mogelijk maken of vorderen." Bij Kon. besluit is aan G. W. II. Iler- mane, op zijn verzoek, met ingang van 21 dezer, eervol ontslag verleend als burge meester van Broekhuizenis benoemd tot ridder in dc orde van Oranje-Nassau P. Kok, oudste firmant der firma P. Kok en Zonen, te De Lier; is, met ingang van 1 September a.s. aan mej. M. R. E. J. Pee lers, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als leerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee; is, met ingang van 1 October a.s., aan II. A. Kroes, le Groningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Middelbare Landbouwschool aldaar, tevens belast met het geven van onderwijs aan de Rijksland- bouwwinterschool te Groningen; is, te re kenen van 1 dezer, benoemd tot 2de-verifi- cateur bij de Grootboeken der Nationale Schuld, met den rang van hoofdcommies, de heer W. II. Lubbers, candidaat-notaris, thans tijdelijk ambtenaar bij de Grootboe ken der Nationale Schuld. Wethouder van Aallen heeft in den Rotterdamschen Raad verklaard, na eenige aanmerkingen op zijn leiding van de verga dering, dat hij het college van B. en W. in de gelegenheid zal stellen een ander in zijn plaats tot waarnemend burgemeester te be noemen. In hotel Brinkman, te Haarlem, werd een vergadering gehouden van de Vereeni ging van Nederlandsche Akkerbouwers. Er was veel belangstelling. Een groot aan tal leden van het hoofdbestuur en afgevaar digden van verschillende afdeelingen wa ren tegenwoordig. De voorzitter, de heei A. Colijn, uit Nieuwer-Amstel, opende de vergadering, besprak de moeilijkheden, welke vele landbouworganisaties thans on dervinden ten gevolge van de minder gun stige tijdsomstandigheden, en hoopte, dat deze Vereeniging, welke bijna 3000 leden telt en waarbij 20 afdeelingen zijn aange sloten. en reeds zooveel nuttigen arbeid in het belang der akkerbouwers heeft ver richt, ook in de toekomst nog vruchtbaar zal mogen werken. De Raad van Zwijndrecht heeft on langs in de politie verordening de volgen de bepaling opgenomen: „Het is verboden, op straffe van hechtenis van ten hoogste zes dagen, in het openbaar of van de open bare straat of weg zichtbaar, op welke wijze of door welk middel ook, God te hoo- nen, te lasteren, dit te bevorderen of daar toe gedegenheid te geven." Enkele Raadsleden hebben zich toen tot Ged. Staten van Zuid-Holland gewend, met het verzoek, die bepaling ter vernietiging aan de Koningin voor te dragen. Ged. Sta ten hebben hierop beslist, dat het inge- laschte verbod niet in strijd is met de wet of met het algemeen belang, zoodat zij geen termen hebben kunnen vinden, een voor dracht tot vernieliging te doen. In de vergadering van „Ons Belang" te Utrecht, is aangenomen een motie van de afdeeling Amsterdam, uitsprekende, dat het handhaven van het georganiseerd over leg in zijn huidigen vorm slechts dient om een schijn van democratie te geven aan de handelingen van het Departement van Oorlog ten opzichte van het militair per soneel, en slechts bijdraagt lot onnoodige uilgaven uit do schatkist van hel Rijk, zoo dat het niet verder deelnemen aan dat overleg alleszins te rechtvaardigen zou zijn. Ter voorkoming van een onjuiste mee ning omtrent de geneigdheid tot het deel nemen aan een goed georganiseerd overleg, besloot de vergadering te blijven deelne men, doch dringt, onder handhaving van voornoemde bezwaren, met den meeslen klem aan op zoodanige wijziging, dat de ter zake dienende uitgaven in alle opzichten te rechtvaardigen zijn. Ten einde de aantallen van overcom pleet kader zooveel mogelijk te verminde ren, waarmede dus zoo weinig mogelijk ka der door de legerinkrimping gedupeerd zal worden, wer£ besloten (e ijveren om de aanneming van vrijwilligers, bestemd voor kaderopleiding, slop le zeilen tot na de re organisatie en lot de positie der onderoffi cieren wettelijk is geregeld. Besloten werd te blijven ijveren voor te ruggave van de ten onrechte op 1 Juli 1922 afgenomen 5 pet bijslag. Deze schuld aan het legerpersoneel moet beschouwd worden als een cereschuld. In de te Zwolle voortgezette vergade ring van den Ned. Slagershond kwamen het eerst aan de orde drie voorstellen, van de afdeelingen Rotterdam, Haarlem en Den Haag, alle beoogend, dat de slagerijen in de Arbeidswet zullen, worden ingedeeld onder „winkels." Het Bondsbestuur zeide ia zijn praeadvies, dat gewacht moest wor den tot het voorstel tot regeling van het werktijdenbesluit voor winkels in behande ling komt. Het werkt in deze samen met de R.-K. Hanzebond van Slagerspatroons. Na langdurige discussies wordt, het be stuur opgedragen, met alle wettige midde len te streven naar, verruiming van werk gelegenheid en volkomen gelijkstelling met andere winkels. De afdeeling Den Hang bad een voorstel ingediend, om er bij de ïegecring op aan te dringen, dat zoodanige wijzigingen in de Vleeschkeuringswet wor den aangebracht, dat de slagers niet meer concurrentie hebben van den verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch (z.g. vrij bankvleosch"). Het Bondsbestuur zeide toe, dat het er naar zal streven, een loyale uitvoering van do bepalingen der wet te verkrijgen. Aan H. M. de Koningin is, ter gelegen heid van het 25-jarig Rcgeeringsjubileum een telegram van huldo gezonden. De werkloozenkas van den- Alg. Ne- derl. Bond van Textielarbeiders „De Een dracht" sluit over 1922 met een saldo van f 18,161. De ontvangsten bedroegen f 85,671 waarvan f 42,761 aan bijdragen van de le den 15 cent per weck en een gelijk be drag aan subsidie van rijk en gemeenten. Uitgekeerd werd f60,147 en terugbetaald f 7362 voor volgens den Rijksdienst in 1920 le veel ontvangen subsidie. Het laatste be drag is eclitcr bijna geheel door het Rijk terugbetaald. De Minister van Waterstaat maakt bekend, met wijziging van het daarom trent bepaalde in de Staatscouranten van den 6den September 1912, No. 208, en dd. 28 Februari 1913, No. 50, dat de dienst der dagelijkschc en wekelijksche. brieflele- grammen, opgeheven in Mei 1916 inge volge den oorlogstoestand, wederom zal worden hervat, evenwel onder gewijzigde bepalingen en prijzen. Op onverklaarbare wijze geraakte gisteravond een man in het water aan de Badhuiskade tegenover de Haven kade, to Scheveningen. Een agent van po litie en een burger togen onmiddellijk met een dreg aan het werk en het gelukte hun den haak in de klecjren van den drenkeling to slaan. Inmiddels was een andere Burger gekleed te water gesprongen. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht, bleek het een onbekend persoon te zijn van 40- h 45-jarigen leeftijd met een geheel valsch gebit. Hij had een diepe wonde aan het hoofd, vermoedelijk ten gevolge van den val van den dijk bekomen. Ongeveer 20 minuten heeft men getracht de levens geesten weder op te wekken, helaa9 echter zonder resultaat. TeAmaterdamisaangehou den een kantoorlooper, die in September van het vorige jaar met f 3000, die hij voor zijn patroon, een Rotterdamsche expedi- tcursl'irma, moest innen, was gevlucht. De oneerlijke bediende, die geen cent meer over had, ie overgebracht Daar Rotterdam. De centrale commissie voor steun verleening in de gemeente Emmen, die tevens belast is met het plaatsen van wcrklooze arbeiders bij de werkverschaf fing, heeft, naar „Het Volk" meldt, de volgende bepaling ingevoerd: Hij, die een huwelijk aangaat en den ouderdom van 22 jaar nog niet bereikt heeft, komt eerst drie maanden na het aangaan van het huwelijk als hoofd van een gezin voor plaatsing bij werkverschaf fing in aanmerking. Voor mannen, die een huwelijk aangaan en den ouderdom van 22 tot 24 jaren hebben bereikt., geldt dezelfde bepaling, met dien verataDdö, dat deze twee maanden moeten wachten, en voor mannen van 24 tot 26 jaar geldt dezelfde regeling, met een termijn van een maand; echter met dien verstande, dat elk geval op zichzelf zal worden beoordeeld. Te Losser heeft 'de politie G. J. G. aangehouden wegens frauduleuze» invoer van een partij gouden en doublé sie raden ter waarde van ongeveer 36 millioen mark. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Hooger-Onderwij3-wet (verhooging college-gelden c.a.) aangeno men met 42 tegen 32 stemmen. Circulaire van den Minister van Arbeid inzake de Hnnrwetten. De dienst der dagelijksche en wekelijksche telegrammen, welke onder den oorlog i3 op geheven, wordt weer ingesteld. Aanvang der rceiwedstrijden van „Hol- landia". BUITENLAND. De besprekingen der geallieerden onder ling duren nog voort. Engeland zal de bezetting van de Roer in geen geval goedkeuren. Het Belgische ministerie treedt af naar aanleiding van de Vlaamsche kwestie. In Frankrijk gaat de procnrenr-generaal in hooger beroep tegen de vrijspraak der commnnisten. Stamboelinsky is gevangen genomen. W o e fl s d a g a vond is de hoor Manesse uit Assen, wijnhandelaar, met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart gere den en verdronken. Van 18 tot en met 23 dezer zal het aantal reizigers op de Nederland sche Spoorwegen worden- geteld. „En wie houdt u wel voor den grootsten uitvinder van onze eeuw, mevrouw?" „Mijn man!" „Maar, mevrouw. „Werkelijk! U kunt absoluut niet geloo- ven, wat een redenen die weet uit te vinden als hij laat in den nacht thuis komt!" Mailoverzicht, loopende tot 10 Mei 1923. De bekende inlandsche communistische leider Semasoen is den 8sten Mei te Se- marang gearresteerd op grond van een op ruiende rede, den lsten April t. v. gehou den. De V. S. T. P. (Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel), waarvan Semasoen voorzitter is, heeft daarop zijn leden per strooibiljet opgewekt, den ar beid neer te leggen, waaraan gedeeltelijk voldaan werd. Eenige vertraging en stag natie in den treinenloop werd wel onder vonden, zonder dat die evenwel ernstig werden. Het werkt wel komisch, de verslagen te lezen van de vergaderingen der stakers. De „stakingsleider" te Semarang hield voor de kameraden, uit wier rijen nu en dan toestemmend ,,ing gih" opsteeg, een rede, waarin hij o.a. redeneerde, dat men nu toch in den poeasatijd was, zoodat de staking goed gelegen kwam, daar men nu geen vrijaf behoefde te vragen. Men kon nu rustig thuis blijven bij moeder de vrouw en de kinderen, zonder aan eenige verlei ding in andere plaatsen bloot te staan, gelijk vroeger, toen de meesten vaak uit hoofde van hun betrekking in andere plaatsen moesten overnachten voor echt scheidingen als voorheen behoefde men nu riet meer te vreezen De onderofficiers-vereeniging ,,Ons Aller Belang" weert zich in verschillende plaat sen door vergaderingen, courant-artikelen en circulaires, nog telkens tegen de haar aangewreven beschuldiging van „rood heid." Ook betreurt zij do scheiding, die onder do onderofficieren is gekomen door de oprichting, in vroeger© overzichten ver meld, van de Vereeniging van Indo-Euro= peesclie Militairen. Uit een en ander blijkt wel, dat do meerderheid der onderofficie ren het niet eens is geweest met het te veel naar links overhellen van het hoofd bestuur van hun Vereeniging. „De Locomotief" heeft een artikel over de Indische theecultuur, waarin over de toekomst daarvan zeer optimistisch gcoor* deeld wordt. Ook insiders hebben eerst wel verwacht, dat de lang aangehouden opwaartscho beweging der thoeprijzen door een reactie gevolgd moest worden nu blijkt echter, dat daarvoor niet gevreesd be hoeft te worden. In do betrokken kringel» is men overwegend de meening toegedaan, dat prijsdaling voorloopig niet te verwach ten is. Het „Alg. Ind Dbl." verneemt, dat bij de regeering een plan in overweging is, om alle aanbestedingen voor leveranties aan het gouvernement te ccntraliseeren en te doen houden door do Militaire In tendance.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1