LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Juni. Tweede Blad. Anno 1923. j buitenl. weekoverzicht. UIT DE RIJNSTREEK, UIT DE OMSTREKEN. NAAR IJSLAND. jo, 19403. BSS0 Terwijl te Lausanne het vraagstuk Oorlog ij Vrede in het Oosten nog altijd hangende En al durit vrijwel niemand ernstig aan _rIog meer denken, niettemin er nog zekere .■gerustheid heerscht tengevolge van den plen mond der Turken, wat betreft het Erorberen van allerlei voordeelen en con gés, is het groote Westersche vraagstuk i rollen omvang weer op het tapijt geko- ;ed, dank zij het afkomen van het Duitsche invullingsaanbod. Opnieuw wordt, zij het mjgszins anders gegroepeerd, alles over wp gehaald wat daaraan al zoo verbonden Noemen we slechts de schadevergoe- in», de intergeallieerde oorlogsschulden, ruikrijks veiligheid, de zuclit om Duilsch- md uiteen te scheuren en als grootmacht Kir altijd te vernietigen, dan ziet men, hoe re niets te veel zeiden. Wat er uit deze inle verzameling nog te voorschijn komen poet Frankrijk kan men zich ongeveer denken j de positie van iemand, die er aldus voor at men heeft bij hem voor een groot eel de boel kort en klein geslagen. Om den invaller echter te verdrijven heeft zooveel jtost gr is zelfs al geducht voor ge- lead 1 dat van herstel op eigen kosten in bitter beetje terecht komt. De aanvaller i dan ook terecht veroordeeld in deze kos- n, maar is insolvent, althans voor 't oogen ic. De aanvaller heeft een vrij goede zaak, ie echter zwaar verhypotheekt is. Bij een echtige leiding kan echter op den duur wel ut worden verwacht, al is het dan niet de jtol-som. De aangevallene blijft echter jsrdnekkig aan die onmogelijke totaal-som jngeu temeer, waar hij anders geen kans iet liet geleende terug te geven I en pro- edeert niet alleen op kosten van den aan- lller, die daardoor steeds meer insolvent rordt, doch neemt bovendien het voorpor- ulvan aanvallers zaak in beslag (de Roer- ezetling), dreigend niet heen te gaan, alvo- eps contanten ziin verstrekt. Contanten, die jen aanvaller door proces-kosten etc., voor Bover hij die nog had, worden ontnomen, elts boven den iaxe, waarop feitelijk een lilliet voor eigen levensonderhoud recht eelt (de mark al beneden de kroon zonder ikening te houden met waarde-vergelijking) wijl bovendien het beslag van het voor- irtaal de richtige leiding der zwakke zaak I het honderd doel loopen. Dit trots ern- Bje waarschuwing van de voornaamste elpers, doch tevens geldschieters van de mgevallene en mede-rechthebbenden op rat de aanvaller heeft op te brengen die ich dan ook afzijdig houden van iedere eelneming aan dat beslag, waarvan zij in- jfen, dat het slechts schadelijk werkt. Onder pressie van deze helpers cn mede, (mdat de aanvaller toch nog gehecht is aan tijen veege lijf, doel de aanvaller, die zijn laak aan den voorkant eenvoudig heeft ge- l/ölen, temeer, waar de bedienden niet wil- ien werken onder vreemd bestuur welke edienden door den aangevallene worden ïlyranniseerd een aanbod, dat echter ttaniem wordt afgewezen als onvoldoende, inaniem vooral, omdat de garantie, die hij kiedt, moeilijk als zoodanig kan worden gc- licepleerd. Van helpers-zijde wil men hem nog an kans geven de aangevallene schijnt fever voor altijd het bezette voorportaal te illen houden, ook al krijgt hij zoo nimmer herstelkosten terug, en dit te meer, om it hij vreest dat de aanvaller, laat men iro zijn zaak er weer boven op werken, een It zwaar concurrent voor eigen zaak wordt |D zoo straks dubbel en dwars terughaalt, rit hij nu geelt. De aanvaller benut de ge- rfen kans en doel een aanvullingsvoorstel, II de geboden garantie brengt in een vorm, s moeilijk is te negeeren, terwijl hij tevens fcorstelt door onpartijdigen, na opname van Wans, voorraad etc., te doen vaststellen, Ut hij kan betalen. Zoo is ongeveer de huidige situatie, waar- P het vervolg nog moet worden geschreven oor hen, die tegenwoordig Europa's geschie- fenis maken. En al loont men zich in Engc- tad wat optimistisch naar aanleiding van fe DuitSche vervolg-nola, het aspect is o.i. trg geenszins hoopvol, wat wel voorname- ?k is te danken aan die vermaledijde Roer- Èstorie, die heel gemakkelijk te beginnen lis, gezien hoe de tegenpartij totaal weer- fes was, maar heel wal minder gemakkelijk 3 te beëindigen. Daarbij is immers in het leding gekomen zooveel als nationale eer, Itf.z. behoud van het ministerie-Poincaré. fer het uiterlijk moet het schijnen, alsof de feer-aclie Frankrijk tot het doel heeft ge- Toerd, anders kan Poincaré zijn biezen wel lakken en daarom eischf hij voor alles op- fevcn van het lijdelijk verzet door Duitsch- feid en door de Roerbewoners, iets, wat V'' niet precies hetzelide - is, dat moet men ld uil het oog verliezen. In hoeverre ook te met Poincaré meegaat, is niet geheel feidelijk. Wel doet het communiqué, uitge ven na het bezoek van den Franschen krrir-r aan Brussel, alsof België met pak zak naar het Fransche kamp is overge ven, maar dit klopt tocli weinig met het fel zoo sterk gebleken Belgische streven 4e verbroken entente weer op te lappen, fe dat Engeland openlijk dien eisch tot op- Ven van het lijdelijk verzet zou steunen, fe'Eeen wel haast noodig is voor een ge meenschappelijk antwoord, lijkt finaal uit floten. Hoe dan echter tot een gemeen- Jhappelijk antwoord zal zijn le komen «n weet hoe kwalijk Engeland vorige maal fel alleen-antwoorden van Frankrijk en felgiè heeft genomen, zoodat men zich daar hl niet weer aan dien sleen zal willen holen, van anderen kant de zaak bekeken, echter hieruit een uitweg te vinden zal de Engelsche premier Baldwin, die niet bravour zeide, dat men weldra zou J®, wat dé Engelsche regeering deed, een wssing welen aan te geven 't Is te ho- fj, maar men zal ons niet kwalijk nemen, p Wc vooralsnog twijfelen, ernstig fwijfe- zelfs. Joor Engeland ligt in de Duitsche aan- D°la ongetwijfeld een fair play-opvat- ting, die in principe tot aanvaarden leiden moet en voor Engeland zal er geen bezwaar zijn om met Duilschland aan de groene tafel plaats te nemen ter conferentie. Hoe John Bull Marianne evenwel daartoe wil bewegen, is ons nog een volslagen raad sel, te meer, waar Marianne zich vastklampt aan het Verdrag van Versailles met de Com missie van Herstel, enz. Men zegt wel eens de wonderen zijn de wereld nog niet uit 'ALPHEN. Onder leiding van den heer J. Vink uit Leiden zal bij gunstig wear het tweede concert gegeven worden op Don derdag 14 Juni a.s. te kwart over acht in de muziektent der Wilhelminaverectiiging in het Burgemeester Visserpark alhier. Het programma luidt als volgt: 1. Wil helmus, 2. Bruidsvaart van Hardanger, 3. Alle Meiklokjes luiden, 4. Zonsondergang, 5. Domme Hans. Pauze. 6. Kersenbalade, 7. Lente, 8. Schelmenlied, 9. Zomeravond. Kerkelijk Bericht. Ned. Herv. Kerk Julianastraat, v.m. tien uur ds. de Bruin en n.m. zeven uur ds. Veldhoen. Gerei Kerk Raadhuisstraat, v.m. tien uur en n.m. zes ,uur de heer A. Nauta. Ingekomen personen gedurende het tijdvak 1 tot en met 7 Juni, t.w.: VV. Bikker en gezin, arbeider van Bodegraven; W. H. Bjjlsma, onderwijzeres, van 's-Gra- venhage; G. C. Thöne, zonder beroep van Borger; A. G. Hagendoorn, tuinder van Boskoop; W. M. van Randwgk, zonder be roep van Arnhem; Th. .Visser en gezin, onderwijzer van Barneveld; W. van Leeu wen, onderwijzeres, van Amsterdam; D. van Eijk, zonder berosp, van Ter Aar, echtg. van Jac. van Vliet; G. J. Dekker, klerk dir. belastingen, van Rotterdam; W. van der Meulen, zonder beroep, van 's-Graven- hage; A. Burgmejjer, dienstbode v. Nieuw koop; J. B. de Jong, zonder beroep, cchtg. van G. Pieneman; M. H. Diehtn, zonder beroep, Wed.e van Joh. van Egmond en L. Sgpestein, broodbakker van Velsen. Over ditzelfde tijdvak zjjn vertrokken; 'A. M. W. Kievit, zonder beroep, naar Gorssel; G. N. Ncnnekes, klerk bij 's Rijks- bel. naar Rotterdam; J. H. Marse, metaal- sipper, naar Reeuwijk; H. Haak en gezin, veehoudersknecht, naar Ter Aar; P. J. Kort man, boomkweeker, naar Boskoop; M. van der Pijl, zonder beroep, naar Wassenaar; H. J. Kujjf en gezin, rangeerder spoor wegen, naar Amsterdam; E. B. Röling, dienst bode, naar Ter Aar; P. Westdijk en ge zin, schipper, naar Amsterdam; H. J. de Groot, veohoudersknecht, naar Rotterdam- G. van der Stoel, zonder beroep, naar Jfa- zeiswoude; C. Bulk, ingenieur, naar yoot- schcten; J. J. Penders, zonder beroep, naar 's-Gravenkage; Th. G. Hellema, zonder be roep, naar Amsterdam en J. M. de .Wit, Zonder beroep, naar BodegTaven. Door het grondbedrijf is een nieu we straat ontworpen, loogendq v?na£ .de Prins Hendrikstraat naar 3e Oranjestraat. De opkcoging heeft reeds haar beslag ge kregen en de s'teenen voor de bestrating zijn reeds ter plaatse aangevoerd. Op. deze wijize i3 wederom een prachtig stuk land verkregen om er woningen te bouwen. Goed bouwterrein is hier steed3 welkom. De bijzondere M.U.L.O. school met den Bijbel is zoo goed als klaar. Niet al leen het gebouw zelf maar ook' de omge ving. Naar wjj van betrouwbare zjjde ver nemen ligt hel niet m de bedoeling de school nog voor de vacantia in gebruik te nemen. Wel bestaat het voprnemen nog enkele klassen over te brengen, doch de cfficieele opening en in gebruikneming is bepaald op. September a.s. Wegen3 de slapte in het scheepma- kers-bedrjjf bij de firma jB. alhier wordt er regelmatig personeel ontslagen. Oveïeea korte periode een 20-tal arbeiders. Aan het tiental woningen, gebouwd aan de Aarkade voor rekening van den heer V. alhier, wordt jl® laatste hand ge legd De schilders zijn al druk bezig met da laatste afwerking. Deze dubbele panden, naar wij vernemen reeds Verhuurd toen zjj half klaar waren, zien er doelmatig uit. Behalve dit is door den bouw van eoze woningen de omgeving zeer veel verbeterd in dit dorpsdeel. HAZERSWOUDE. Kerkeljjk bericht Ned. Herv. Kerk, halfelf en halfacht ds. J. Luuring. Geref Kerk, halfelf en halfacht de heer J. v. d. Spek, cand. t d. B. Dienst te [Voorburg. j LEIDERDORP. Naar mea verneemt, heb ben alle gekozen leden voor desa gemeen teraad hun benoeming aangenomen. WOUBRUGGE, Deze week is het juist 10 jaar geleden, dat hier het geruoht ging. dat de GarsjensmaatSchappjj den dienst zcu staken. Een poging om subsidie bjf den Raad mislukte. De verslaggever hier weea toen reeds op een antcdienst Ter Aar WoubrnggeHoogmadeLeiden, doch nie mand nam daartoe hrt initiatief. En nu wij een autodienst hebben, schaf fen da landbouwers zelf een auto aan. BurgerlijkaStand. Geboren:'Pie- ter Eliza, a. v. L. Donker en M. Jansze; Grietje! Cornelia, d. v. p. van der Lip en G. W. van Luiing. Gehuwd: G. van der Boon, j.m. 30 j. en J. Strookman, jd. 26 j. Kerkeljjk bericht. Ned. Herv. K6rk. Voorm. tien uur pn ^savonds zeven uur de heer J. van Dam ?an (Jtrecht. 'sNam. 2 uur ds. Glas vaa Boskoop. Geref. Kerk. Voorm. tien uur en 'des avonds zeven uur ds. W. Ml Ie Cointret; H HlLLEGOM. Bij den heer Staats aan de Haven is een binnenbrandje ontstaan op een bovenkamer. Door een lampje was een gordijn in brand geraakt, Hen slaagde er zelf in het vuur te blusschen. K o r k. berichten. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 4.30 uur, ds. Van Bemmel. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5* uur, ds. Yan Herksen. Chr. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, doe. De Bruin, van Apeldoorn. De gemeenteraad vergadert Vrijdag, 15 Juni a.s. KATWIJK. Burg. Stand. —Ge boren: Bertha, D. v. G. J. Lemmerzaal en Gr. de Wit. Arris Floris-, Z. v. N. Zwanenblirg en A. Haasbroek. Dirkje, D. v. W. Ouwehand en A. van der Meij. Willempje, D. v. H. van Leeuwen en D. van Duijn. Cornelis, Z. v. C. Ros en J. Zwanenburg. Johanna Maria, D. v. J. Th. ~»Ik en W. H. Lichfcendonk. Neei- tje Elisabeth, D. v. P. Guijt en T. O. Blonk. Hendrik, Z. v. D. van der Plas cn G. Ouwehand. Maarten, Z. v. D. van der Plas en G. Ouwehand. Jacob, Z. v. J O. Zuijderduijn en A. van Duijn. Teu- nis, Z. v. A. van Rijn en C. Guijt. Dirk Z. v. D. van den Oever en L. van Duijn. V. illem Adriaan Martinus, Z. v. W. A. de Ridder en A. Elverich. Lena, D. v. A. van der Meij en C. van der Mcij. Overleden: Jacob van Duijn, 68 j. eehtgen. van Neeltje van der Plas. Cor nelis Duijvenbode 15 j., Z. v. J. Duijven- bode en J. Krol. Arie van Leeuwen 67 j., eehtgen. van Tr. Verbaan. Leven loos kina van L. A. N. Imthorn en N. van Duijvcnbode, Hendrik Dekker 4 j., Z. v. H. Dekker en J. Spaanderman. On 1 o v t r o u w R. W. van Duijn en Kr. Vlieland. Joh. van Hooidonk cn J. C. Meijer. J. A. C. M. Leesberg en A. A. G. Werlie. Gehuwd:. Jacob van Rijn en Corn. Meij vogel. KATWIJK AAN DEN RIJN. De mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft bepaald, dat de commis sie, belast met l.-t examine-eren van hen. die een akte van bekwaamheid verlangen voor het handteckenen, bedoeld in art. 87 der wet tot regeling van het lager onder wijs in 1878, voor het jaar 1833 zitting zal houden te 's-Gravenhage. Als lid dezer commissie is benoemd de heer J. J. Hens, leeraar aan het St. Wil- lebroïduscollege alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen Vrijdag to IJmuiden aan de markt de loggers: KW 21, met £452; 153, met f524; 22, met f611; 126, met f356; 112, met f323; 16, met f395; 97, met f413; 17, met f371; 96, met f360; 15, met f352 en 110, met f 482 besomming. NOORDWlJK. 't Is wel een week la ter 'dan het vorig jaar, maar gezien Tiet koude weer is het toch vroeg, dat giste ren do eerste aardappelen hier zijn ge rooid door den heer P. v. ct Plas. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Kerk. beriohten. Ned.-Herv. Kerk, Zon dagmorgen 10 uur ds. Groot Enzerink van Leiden en nam. 5 uur do heer L. v. d. Meer. Ger. Kerk, 10 uur en 3 uur ds. Koers. NOORDWIJKERHOUT. - Kerk. 'be richt. Ned.-Herv. Kerk, Zondagmor gen, te tien uur, c3s. A. J. Ruys, van Ocgst geest. Het tienjarig bestaan van de afd. Noordwijkerhout van den R.-K. Volksbond zr.l eerst in October worden herdacht, met een driedaagsch kerkelijk fee3t en een feestav<ftid. Tot bode van het protestantsch zie kenfonds is benoema Je lieer P. Scheep maker, alhier. OEGSTGEEST. Burg. Stand. Geboren: Johannes Jacobus, Z. v. H. A. do Groot en A. M. Juffermans. Ma ria Joanna Bernardina, D. v. B. J. M Kortmann en J. A. Lubbe. Gehuwd: J. van Zuijlen 29 j. te Rijnsburg en W. den Heijer 26 j., te Oegst- geest. Overleden: Jan Piket 79 j. wedr. Ca. van Heusden. SASSENÏÏEIM. Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeester. - - De lieer Van Zonneveld is met kennisge ving afwezig. Nadat de gelezen notulen waren goedge keurd, stelde de heer Warn aar voor in het vervolg de notulen te voren aan de Raads-, leden rond te zenden. Met algemeene stem men aangenomen. Ingekomen stukken 1. Een schrijven van Ged. Staten, waarin instemming wordt betuigd met het besluit van den Raad, om het Park na zonsonder gang te sluiten. 2. Verslag van het bestuur der Wijkver pleging, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f 1600.75 en 't batig saldo f 159.15 3. Een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin afwijzend beschikt wordt op het plaatsen van een benzinemeet- pomp voor de garage van den heer Van Werkhoven. De heeren Speelman, Bader èn Warnaar zijn 't hier niet mee eens. Ze vinden het vreemd, dat een Raadsbesluit zoo maar wordt vernietigd. De Voorzitter wijst de heeren ër op, dat het toch niet zal gaan de meetpomp te plaat sen. Er zou direct door het Rijk wórden In gegrepen. Wanneer de Raad besluit vergun ning te verleenen, zou dè Voorzitter yér- plicht zijn den aanvrager le wijzen op het gevaarlijke en Ged. Staten er mee in kennis te stellen. De Raad besloot met 2 stemmen legen, die van de heereE Roest en Van der Geest, om de vergunning te verleenen. <L De begrooting van de Gezondheidscom missie te Alphen, waar Sassenheim op voor komt met een bedrag van f 116.05. 6. Op het verzoek van den Raad der ge meente Smilde om adhaesie-betuiging, ten einde le komen tot een andere belastinghef fing, waarbij als basis wordt genomen de inkomens over bijv. 3 jaar en niet meer over 1 jaar, werd niet ingegaan. 6. De oude brandblusch middel en zijn voor f 160 verkocht aan den heer Kiebert. 7. Op het verzoek van den heer J. C. v. d. Wiel. autobus-ondernemer te Leiden, om subsidie, werd afwijzend beschikt. 8. Het verzoek van de voelbalvereeniging „S. V. V." om het sportterrein aan den nieu wen weg te huren, zal later weer in behan deling komen.. 9. Over het verzoek van de gemeente Wijnbritseradeel, om van Rijkswege een wet te krijgen, waarbij het vloeken is verboden, waarvoor adhaesie werd gevraagd, staakten de stemmen, zoodat deze zaak later weer ter sprake" komt. Hierna was aan de orde huur verhooging woningen Nieuwe Haven. De huurprijs van de woningen van z.g.n. Amerika bleven be paald op f 180, eveneens die van de Ka zerne, die van de Rusthofflaan op I 3.75. De punten 3 en 4, betreffende balans^ winst- en verliesrekening, gasvoorziening en woningbedrijf werden aangehouden, evenals punt 5. Betreffende de havenwerken werd mee gedeeld, dat de uildieping van de haven klaar is. Met de bestrating van het los- en laadterrein kan nu worden begonnen. De naam van deze haven zal worden Oost haven. De heer Warnaar vestigde er de aandacht op, dat het groote moeite zal kosten om de haven op tijd klaar te krijgen. Lukt dit, dan is het te danken aan den Voorzitter, die alle mogelijke moeite heeft gedaan en nóg doet, om de zaak vlug te laten marehceren. De heer Speelman vroeg of de stcenen, door B. cn W. gekocht,-niet hier waren le krijgen. De Voorzitter loonde aan7 dat hel niet mogelijk was óp dezelfde condities. Op voorslcl vail B. en W. wérd aan den chef-veldwachter f 25 gratificatie verleend en aan den veldwachter Bruinsma f 20 voor extra verleende diensten gedurende de va cature van den derden agent. Het vervolgonderwijs werd op voorstel van B. en W. op de openbare school afgeschaft. Het liandwerkonderwijs op de openbare school zal worden gegeven op Woensdag namiddag van 1 tot 5 uur legen een salaris van f 1 per uur. Een oproeping voor onder wijzeres zal worden geplaatst. De heer Bader vindt dit een mooie oplos sing en hoopt dat de besturen van de an dere scholen geen gebruik zullen maken van hun recht, ook een vakonderwijs aan te stellen. Door hel toenemen van het aantal leer lingen van de Hervormde school, komt er plaatsgebrek, waarom B. en W. voorstellen, een nieuw openbaar schooltje te bouwen van 2 lokalen en deze zoo in te richten, dat ze gemakkelijk tot woonhuizen kunnen wor den ingericht. Het schooltje moet komen aan de Nieuwe Rusthofflaan. Openbare aan besteding zal spoedig plaats hebben. De heer Lckkerkerker zou de Hervormde school gaarne direct meer ruimte geven, maar wist ook geen oplossing. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna kwam aan de orde.: tapverhod feeslelijkheden bij de jubileumfeesten van H. M. de Koningin. Een schrijven was ingekomen van den Minister van A., H. en N., waarin in over weging werd gegeven gedurende de feest dagen een tapverbod uit te vaardigen. Er waren voor- en tegenstanders. De heeren Speelman, Bader en Van der Geest wilden geen tapverbod uitvaardigen, omdat hier altijd netjes feest wordt gevierd en het drinken in de hand zou worden ge werkt De heeren Warnaar en Lekkerkerker wa ren voorstanders en verdedigden het tapver bod, om geen gelegenheid tot drinken te geven. De heeren Bader en Speelman wezen op plaatsen, waar ook tapverbod was, waar meer gedronken was dan op andere tijden. Men moet de menschen vrij laten. Keeren kunnen we het toch niet. Het tapverbod komt niet Alleen de heeren Warnaar en Lekkerkerker waren voorstemmers. Het aanschaffen, van een lastauto voor gemeente-reiniging ging er gemakkelijk door De heeren waren het er over eens, dat zoo'n voertuig hier noodig is. Het zal dienst moe ten doen èn als vuilnisophaler èn als sproei wagen. De heer Speelman wilde aan B. en W. overlaten waar de wagen gekocht zal wor den. De heer Van der Geest vestigde de aan dacht op de firma Beider en Oudshoorn, die agentesse is van de Renault, welk merk op de teekening was geplaatst. De heer Warnaar wilde een soort bestek maken en aan verschillende adressen vra gen, waarvoor wil je ons zoo'n wagen leve ren In dien geest zal worden gehandeld. Een crediet van hoogstens f 6000 werd ver leend. Aan de orde Drinkwaterleiding. Een kaart van het distributienet was aanwezig. De Voorzitter gaf een klein overzicht van de kosten van de hoofdbuis langs Warmon derlaan en Wasbekerlaan. Aan de Wasbe kerlaan is een terreintje voor een water toren. De zaak is niet zoo gemakkelijk, om dat voor de enkele gezinnen, die langs ge noemde wegen wonen, een groote uitgaaf noodig is. Sassenheim moet zorgen voor de groote buis tot de grens van Warmond, langs welken weg zal later worden beslist. Rondvraag De heer Speelman wijst op het wandelpad yan af evea_voorbij Burcht straat tot Molenstraat. Kan dit niet worden doorgelegd lot Ter Leede De heer Warnaar vestigt de aandacht op de in uitzicht gestelde wegverbreeding. Wq moeten dus voorzichtig zijn. De heer Speelman antwoordt, dat het t niet te veel mag kosten. De Voorzitter beloofde overweging. De heer Van der Geest klaagde over het noodeloos plaatsen van allerlei voertuigen op het rijwielpad. Dat is niet alleen hin derlijk voor wielrijders, maar ook gevaarlijk De burgemeester zal de politie er op laten letten. De heer Lekkerkerker zou gaarne de stinksloot achter bakker Hooimans opge-. knapt zien. Ook hier beloofde de Voorzitter zijn aandacht aan te schenken. Niets meer aan de orde, werd de open bare vergadering gesloten. Ons Fanfarecorps heeft zijn tweede uiU voering in de tent gegeven. Er was veel pui bliek, dat zich echter niet buitengewoon rustig gedroeg. Voor hen, die werkelijk voor de muziek komen hinderlijk en ook voor do muzikanten. (Nadruk verboden). Aan boord s.s. „Iria", I. Hoe komt; hefc, dafc IJsland, dafc eenzame eiland onder den Poolcirkel, daar ver in het noord-westen van den Atlantischcn Oce aan, zulk een aantrekkelijkheid uitoefent, zulk een verlangen doet ontstaan, dat menig Nederlander daarheen den steven gewend heeft om dien bodem met eigen voeten te betreden Wel, IJsland is in dubbelen zin onze ba kermat. Vooreerst in geologischen zin. Zou Nederland eig'cnlijk wel bestaan hebben, als daar niet alleen van IJsland, maar van het geheele Noorden bij het einden der ijsperiode de steen- en grindmassa's, die wij als Scandinavisch diluvium kennen, niet op do gletsckers zuidwaarts gedreven waren en zoo de oostelijke helft van ons land hadden doen ontstaan Zouden dan de bravo landlieden en monniken in die oudste tijden wel een uitgangspunt gevonden hebben, om het land door indijkingen te vergrootcn Het noorden is ons geboorteland; wio weet of dat niet vaag in het onbewuste leeft en het verlangen naar de Scandinavische lan den doet ontstaan. Maar wat niet vaag in het onderbewuste, maar wel zeer sterk in den bewusten geest leeft, dat is het besef, dat het noorden, en IJsland vooral, onze geestelijke bakermat is. Wat zou er be waard gebleven zijn van den godsdienst der oude Germanen, onze voorvaderen, van de voorhistorische cultuur, als daar op dat eenzame eiland niet een intellectueel volk in de middeleeuwen den schat van sagen en mythen, van heldenliederen cn zangen opgeteekend en eeuwen lang goed bewaard had Daarom is IJsland het lichtpunt, waar naar de blik zich richt, als wij ons dankbaar laven aan de bron van dien ouden, gezon den natuurgodsdienst, dien Gcrmaanschen. bijbel, die overvloeit van grootschheid en humor, wellevendheid en beschaving. Daar^ om wil mem zoo graag het volk leeren ken nen, dat van die geestelijke schatbewaarder^ afstamt. Er is veel kans, dat zij nog op die middeleeuwers lijken. Want op zoo'n een» zaam eiland gaat het leven van geslacht op geslacht gelijkmatig voort; do zoons leven van visscherij en schapenteelt, zooals de vaders eeuwen lang vóór hen, de dochters spinnen en weven nog altijd naar het voor beeld harer moeders. Evenals do oude taal op het eiland zoo weinig veranderd is, dat do hedendaagsche kinderen de oude sagen' gemakkelijk kunnen lezen, zoo moet er nog iets in het IJslandsche leven van dezen tijd merkbaar zijn van de gewoonten en opvat tingen en idealen van vroeger. Hoewel, de auto heeft or nu zijn intrede gedaan, de afzondering do groote traditie-bewaarder,- verdwijnt» met den dag, wie weet of het» jonge IJsland zich niet met passie op het motorrijden gaat toeleggen cn dan is het gedaan met het lezen der oude sagen en het handhaven der oude traditie. Naar IJsand is dus de koers, en dan eerst van Rotterdam op Noorwegen. Wat lag ons Holland lieflijk in de zon, met zijn lach van gouden brom langs de spoorwegen en zijn elegante berkjes met wuivend lentegroen en zijn welige weiden met lammetjes en rose varkentjes! Dan, na' de drukte van Rotterdam, de boot naar Ber gen in een haven voor zich alleen, stil en rustig. Wij gaan ons tijdelijk verblijf ter dege inspecteeren. De kajuitjes voor twee. personen met couchettes tegenove«r elkaar, zijn allergerieflijksfc. Als de zee geen kuren krijgt, zal de reis wel aangenaam zijn. Meer dan twee en twintig reizigers zijn er niet,- honderd kan de boot er bevatten en met zijn lichten last sleept de stoombarkas haar de haven uit, waarna zij op de wijde rivier, op eigen stoom verder gaat. Zoo weg te gaan met een boot, dat is toch heel wat anders dan met dien prozaï- schen trein, Wat heeft een trein nu voof, romantiek, dat is puur realisme, en weke alleen gedachten van zaken-doen en wereld- vorkeer. Maar een boot, dat is romantiek, dat roept verleden op, daarop kan men zich in de oudste tijden terugdroomen. Deed Odysseus met zijn yeelal huilende schepe lingen zijn zwerftochten niet op een boott En de Phoeniciers en onze voorvaderen^ de Batavieren 1 Hoo luxueus de boot ook zij, op haar kunnen wij ons in het meest primi tieve verplaatsen. En dan begeven wij ons op een heel ander element, waarvan wij de verfrissching anders maar voor korten tijd deelachtig worden, het heldere, stof- looze, men zou haast zeggen onstoflijke ele ment. Eu men neemt op de mooiste wijz9 afscheid van het dierbaar vaderland. Waar, voelt men het ha/rt van Holland eterkcr kloppen dan in Rotterdam aan den rivier kant, waar de gebouwen hoog oprijzen om het Witte Huis en alles spreekt van handel en zaken-doen en het dichte woud vatt masten" dobbert óp het heldere watert

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5