LEIDSC Donderdag 7 Juni 1823. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Prijs der advertenties $0 Ct$. per regel Bij regclakonnemcn* belangrijk fagcran. prfö. Kleine advertenliên, uitsluitend by vooruitbe taling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een .marimum aantal woordscn van 30. Ine&s» volgens postrecht. Voor eventueele op zending vftn brieven 10 Cts. porto to betalen, jlewij'snunimer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. prijs dezer courant: .r - T Voor leiden p. 8 mnd. J 2.S5, p. week' Ö.Ï8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijti, 'r~ per week w0.1^ Franco per post 2.S5 rH portokosten. Nummer 1S401. Dit nummer fesstaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE 7I3CHVERE00P. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visrhmarkt IS, (el. 1225 is Vrijdag verkrijg baar ZUIDERZEEBOT a f 0-L5f 0.50, SCIIBLVISCH a I 0.20—f 0.33, SCHOL a f 0 20—f 0.33. SCHAR a f 0.13, KABEL JAUW a f 0.40, TARBOT a f 0.60 en TONG a f 0.90 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth. ioco-Burgem. Leiden, 7 Juni 1923. Het veertig-jarig jubileum der Ambachts school. (Vervolg van gisteren.) Zooals wij gisteren meedeelden, kwam na de openingsrede van den voorzitter, den heer M. A. Touw, de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan het .woord. Zijne Excellentie, herinnerend aan de uit spraak van den voorzitter, dat het bestuur zonder zichzelf te verhoovaardigen, trotsch was op de school, wilde de verklaring af leggen, dat Z.Exc. trotsch is op zulk een be stuur, directeur en leeraren. De Regeering is trotsch op deze school en pp het nijverheidsonderwijs in hel algemeen, omdat het is geboren uit het particulier ini tiatief een reden, waarom het in zoo ruime mate de particuliere belangstelling wekt en zoovclen er hun tijd en krachten aan willen geven, zooals ook hier weder is gebleken. Daarom wil de Regeering aan dit onderwijs 'ook gaarne haar steun geven, voortbouwen de op wat particulieren hebben gedaan. En het verheugt de Regeering en spr. als Mi nister van. Onderwijs in het bijzonder zeer, dat er nog steeds mannen gevonden worden, die aan dezen lak van onderwijs hun krach ten wijden en hun best doen hel tot bloei te «brengen. Ook in een ander opzicht juicht de Minis ter het ambachlsonderwijs toe. Het is vrij wel het eenige onderwijs, waarbij de ver schillende richtingen tot één doel samen werken. Dit was reeds van den aanvang zoo en dit is zoo gebleven tot nu toe. Die een heid van werken draagt ongetwijfeld tot do ontwikkeling en den bloei er van bij Spr. herinnerde er aan hoe in de Staten- Generaal reeds langen tijd geleden het vak onderwijs zijn voorvechters had en hoe onder het Ministerie-Van Houten de jhr. De Savornin Lobman van rechts en mr. Goe man Borgesius van links er een lans voor braken en constateerde met voldoening, dat de Nijverheids-Onderwijs-wet en de Statcn- Generaal zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, waardoor het Rijk in de gele genheid is dit onderwijs financieel te blijven steunen. Een derde reden, waarom hij het vakon derwijs toejuicht, is omdat daarbij de har monische ontwikkeling van de leerlingen zeer wordt bevorderd. Men spreekt in de paedagogiek van luister- en van doe-scholen In de nijverheidsscholen komen deze beide slroomingen tot haar recht, werken theorie en practijk harmonieus samen Zoo kan worden bereikt, dat dit onderwijs mannen vormt, geschikt voor het practische levenmannen, die weten maar ook man nen van karakter. De Minister spreekt den wensch uit, dat bestuur, directeur en leeraren met dit ideaal voor oogen onder Gods zegen zullen blijven voorlwerlcen dan zullen zij zich de sym pathie en de medewerking der Regeering blijvend verwerven en in dit vertrouwen verklaarde Z.Exc. het nieuwe gedeelte der school voor geopend. Na deze met warmte uitgesproken en luid toegejuichte rede, werd het woord verleend aan den waarn. burgemeester, wethouder van onderwijs mr. J, G. van der Lip, die met genoegen constateerde, dat er voor dit dubbel feest zoo veel belangstelling is, zoo dat zelfs Z.Exc. de Minister van Onderwijs gemeend hoeft hierbij persoonlijk tegen woordig te zijn. In de eerste plaats wenschte hij de Ver eniging en haar bestuur geluk met het veertig-jarig bestaan der schoof, die. be scheiden opgezet, zich zoo buitengemeen heeft ontwikkeld en algemeene bekendheid heeft verkregen. Voor een voornaam deel is dit te danken aan den directeur, den heer Van Achterberg, die daaraan steeds zijn hesle krachten heeft gegeven. Daarvoor brengt spr. hem namens het gemeentebe stuur welverdiende hulde en wenscht hem geluk met het veertig-jarig jubileum als di- ïecteur. Hetzelfde wenscht hij te doen ten opzichte van den leeraar Verstraaten, die ■°°k al die jaren in het belang der inrichting werkzaam is geweest en voor de andere leeraren, de opvolgende besturen en niet 't tomst voor het tegenwoordig bestuur. De Kjneente is er hun erkentelijk voor. Het Jemeentebesluur heeft steeds veel voor de Ambachtsschool gevoeld, al was het con- pOt, dat het er mee onderhield, hoofdzake- ')k van financieelen aard. En dat gaf wel moeilijkheden. Daarom juicht spr. de ^Passing van de nieuwe Onderwijswet toe. waardoor de gemeente van al de groote fi- ancieele zorg wordt ontheven, al vindt hij |ia.ln ateemeen minder aardig, dat het (fVu de gemeente aan den ketting houdt Overigens is er alle reden de gemeente geluk te wcnschen met zulk een goede on derwijsinrichting en spr.'s welhouderliik hart klopt sneller, als hij zich indenkt wat de school heeft gedaan en nog in het belang der bevolking zal kunnen doen. (Warm ap plaus.) Hierna bood prof. dr. H. Kamerlingh On nes, namens de Vereeniging tot Opleiding van Instrumentmakers het bestuur zijn ge- lukwenschen aan. Hij constateerde met vol doening, dat er steeds een goede versland houding heeft beslaan tusschen deze twee inrichtingen van onderwijs en wees er op, dat de heer Van Achterberg een der oprich ters is geweest van de Vereeniging tot Be vordering van de Opleiding van Instrument makers. Doch spr.'s kennismaking met den heer Van Achterberg reikt nog verder. Met den eersten voorzitter van het bestuur, prof. Van Bemmelen, heeft hij dezen reeds leeren kennen, toen de school nog was gevestigd in de Gaeciliaslraal, waar men zich in me nig opzicht moest behelpen. Hoog stond de heer Van Achterberg toen al bij zijn col lega Van Bemmelen aangeschreven en wat dezen van hem vertelde, heeft spreker later door persoonlijke ervaring bevestigd gevon den. En na de oprichting van spr.'s Vereeni ging heeft hij altijd met de Ambachtsschool samengewerkt. Niet minder dan 132 oud leerlingen der Ambachtsschool hebben den cursus van Instrumentmaken gevolgd cn de meeste dier leerlingen hebben een goede po sitie gevonden in ons land en daarbuiten, lot zelfs iD Japan toe. Spr. herinnerde er ten slotte aan, dat de liefde voor zijn leerlingen, welke de direc teur koesterde, bij dezen liefde werkte voor het werk, dat hun door hem werd opgelegd. Spr. hoopte, dat het de Leidsche Am bachtsschool mocht gegeven zijn in lengte van jaren jongelieden te vormen tot knappe vakmenschen tot hun eigen gCluk en vol doening en tot heil der maatschappij (Luid applaus.) Hierna sprak onze stadgenoot, de heer P. M. J. van Oerle. de beste wenschen over brengende voor het bestuur der school, den directeur en leeraren van het Genootschap „M. S. G." en dankte voor de gelukkige sa menwerking, welke reeds bij de stichting der school vóór veertig jaar is begonnen tot op dezen dag toe. Hierin is wel eenige wijziging gekomen door de besluiten van hoogerhand, zoodat beide inrichtingen zich bij de nieuwe toestanden zullen hebben aan te passen, wat echter geen moeilijkheden oplevert. Deze spreker wenschte ook, dat de. school zich zal handhaven als een der eerste Am bachtsscholen van ons land, en besloot met een woord van waardeering voor den direc teur, die, naar hij hoopte, nog vele jaren zal mogen terugzien op den nuttigen en vrucht baren arbeid, door hem in het belang van het ambachlsonderwijs gedaan. (Applaus) De heer G. van Dorsten, uit Den Haag, voerde vervolgens het woord namens den Bond van besturen van Ambachtsscholen, daarbij twee heugelijke feilen afzonderlijk gedenkendhet veertig-jarig bestaan van de school cn het veertig-jarig jubileum van den directeur. De school is een der oudste en meest be leende van het land en dat behoeft niemand te verwonderen, die weet, hoe in deze stad der gilden de ambachten en neringen van ouds bloeiden. De voorzitter had in sobere, maar treffende woorden de beteekenis der school geschetst en spr. sprak den wensch uit, dat zij op dezelfde zegenrijke wijze zal blijven werken tot heil van het individu en de maatschappij. Den directeur, met wien hij in den Bond veel had samengewerkt, schetste hij als pae- dagoog en practicus, een lichtbaken voor zijn collega's op den niet altijd gemakkei ij ken weg lot verhooging van het peil van het nijverheidsonderwijs. (Applaus.) De heer Sanders, secretaris van de Ver eeniging van Directeuren van Nijverheids scholen in Nederland, feliciteerde meer be paaldelijk den jubileerenden directeur, die veel, hard en mooi heeft gewerkt. De pret tige samenwerking, waarmede spr. in het bestuur met collega Van Achterberg heeft samengewerkt,, versterkt hem in het gevoe len, dat aan de Leidsche school ook een aan gename samenwerking bestaat. De heer Van Achterberg is nog een van de oude garde en heeft veel gedaan voor de Leidsche school in het bijzonder en voor het ambachlsonderwijs in het algemeen. Maar hij heeft ook succes gehad, zoowel in zijn betrekking als ten opzichte van het Vereci.i- gingsleven, waarbij hij altijd een voorman was. Nu is hij van plan om te rusten. Spr. kan het zich voorstellen na zooveel ver dienstelijk werk en hij wenscht zijn ouden vriend een prettige rust toe. Het applaus op deze woorden bewees, dat de aanwezigen er ook zoo over dachten. De heer Meyer, alhier, sprak vervolgens als voorzitter van de vereeniging „Bouw kunst en Vriendschap" een hartelijk woord en herinnerde er aan, dat nog twee oprich ters der vereeniging „De Practische Am bachtsschool" in leven zijn, n.l. de heeren Van Lith en Filippo, waarvan de heer Van Litli hier aanwezig is, wien hij in het bij zonder met dit jubileum gclakwenschte. (Applaus.) Wie had kunnen denken, dat de school zoo groot zou worden riep spreker uit. Wij hebben dit te danken, meende hij, aan de opvolgende besturen en aan den di recteur en de leeraren, van wien spr. in het bijzonder den heer Verstraaten noemde Ook deze spreker werd toegejuicht. De heer H. J. B. Heydeman, vertegenwoor digend de afdeeling Leiden van den Bond van Leeraren van het Nijverheidsonderwijs, wees o.a. op het mooie voorbeeld, dat de heer Van Achterberg hun had gegeven, die zich niet alleen directeur had gevoeld, maar pok een vader voor hen wis. voor zijn jon gere collega's, tot wie zij mei al hun vragen en wenschen mocliten komen. Namens alle leden der afdeeling bood hij onder teekenen van instemming den direc teur een kostbare bloemenmand aan. De heer A. J. Parmentier sprak vervol gens eenige hartelijke woorden uit naam van allen, die aan de inrichting zijn verbonden en bracht allereerst hét bestuur hulde, even als de voorafgaande besturen, voor hun be langloos werk voor de school en dat ten goede komt aan de leerlingen, om vervol gens zich te richten tot den directeur, dien hij schetste als een man van talent, die van alle markten thuis isf gemoedelijk zonder iets over zijn kant te laten gaan. Een man, die op jeugdigen leeftijd een rijpe ervaring toonde, en, oud geworden, nog idealen blijkt te koesleren. Nu het personeel zoo langza merhand tot de wetenschap komt, zijn di recteur te zullen verliezen, wilde het hem huldigen, ook met een stoffelijk blijk van waardecring. Een doek werd weggetrokken en er kwam achter te voorschijn een keurige eikenhouten boekenkast, waarin 40 geslepen ruitjes op symbolische wijze de arbeidsjaren van den heer Van Achterberg voorstellend en ver vaardigd door den verdienstelijken leeraar A. Lucas. Aan deze kast was toegevoegd een oor konde, welke aan den jubilaris werd over handigd, waarop luid applaus volgde. Hierop kwamen de oud-leerlingen aan de beurt. Allereerst de heer G. van Ees, die het bestuur als bewijs van waardeering een tegeltableau aanbood, vervaardigd in de fa briek der firma Verlind, te Delft, om dit als een herinnering aan dezen dag een blij vende plaats le geven. Dit tableau zal tentoongesteld worden bi] de firma dTIersigny. liet stoffelijk hulde blijk werd door den voorzitter tegelijk met een album, bevattende de namen der mede werkers, aangeboden. De heer Tasseron, uit Bennekom, een der leerlingen van ouderen datum, waarom de voorzitter der Commissie uit Oud-leerlingen de heer Van Tongeren aan hem het woord afstond, die nog herinneringen bewaarde uit den tijd, toen de school in de niet zoo bij zonder florisante Caeciliaslraat stond, sprak in geestdriftige bewoordingen zijn hoogach ting en bewondering uit voor den directeur, en bood uit naam van vele oud-leerlingen aan mevrouw Van Achterberg, die, zooal9 de oud-leerlingen en leerlingen wel wisten, haar man bij zijn werk tot steun was, een rijk gelooide bloemenmand aan. De rij der sprekers werd besloten door den voorzitter der Vereeniging van Leerlingen, Vrijhoff, die, na een vlot en vlug uitgespro ken speechje, den jubileerenden directeur een electrische kroon aanbood, ook verge zeld van een album. En toen kwam de heer Van Achterberg zelf aan het woord, met luid applaus be groet. Op mij rust de laak, aldus ving hij aan, de besturen te huldigen, die zooveel voor mij en voor de school hebben gedaan, niet het minst het tegenwoordig bestuur, dat hard heeft gewerkt, geïnspireerd door den voor zitter, een kranige figuur in industrieele kringen in Leiden daarvoor wel bekend. Dankbaar heeft hij de hem toegezwaaide hulde aanvaard. Hij is zich bewust zijn best te hebben gedaan, doch hij weet ook, dat een ander nog wel beter had kunnen doen. De warme belangstelling en de stille sym pathie voor de school en het onderwijs vormde den grond van zijn liefde, welke hij voor het werk koesterde. Om echter het ambachlsonderwijs tot zijn recht te doen komen, moest eerst het nijverheidsonderwijs tot stand gebracht worden, het werk van Z.Exc. Minister Dc Visser. Daarvoor brengt hij den Minister warme hulde. Aan Thor- becke danken wij de Hoogere Burgerscholen dr. Kuyper hervormde het pöly-technischc onderwijs, zeide spr. maar gij hebt meer gedaan. Minister De Visser, aan u danken wij het nijverheidsonderwijs, de bron van kracht voor het werkend deel der maatschappij. (Luid applaus.) Met het gemeentebestuur heeft hij ook veel te doen gehad. Zij zullen hem op het Stadhuis wel eens lastig gevonden hebben. Maar hij heeft toch altijd weten te verkrij gen, wat hij voor het onderwijs noodig achtte. Met groote waardeering sprak hij van burgemeester De Kanier, die veel voor het ambachtsonderwijs voelde, en van jhr. De Gijselaar en lest best van den wethouder mr. Van der Lip, wien hij hier openlijk dank betuigde. Als hij straks in ruste is, hoopt hij de ge schiedenis der Leidsche school te boek staven. Van het oudste bestuur noemde hij met waardeering prof. Van Bemmelen, zooals hij ing. Touw als de representant van het nieuwe bestuur huldigde. En zelf beschouwt hij zich als de band, die het oude met het nieuwe verbond. Zoo kwam hij tot zijn ouden vriend, prof. Kamerlingh Onnes, wien hij hartelijk dank te voor de belangstelling, steeds in het am bachtsonderwijs getoond. Voor de Instru- mentmakersschool is hij in het eerst wel wat bevreesd geweest. Later heeft hij begre pen, hoe goed de samenwerking met deze school ook voor zijn leerlingen is geweest. Hij brengt daarvoor aan den geleerde van Europeeschen naam hier zijn nederige hulde Verder allen, die hem door woorden en door geschenken dezen dag tot een onver- getelijken dag hebben gemaakt, dankend hij tenslotte allen in een warm gevoel van dankbaarheid samen, terwijl hij eindelijk mededeelde, dat, als straks de winter ons verlaten heeft, bestuur, leeraren en leerlin gen een boottocht zullen maken over de Zuid-IIollandsche meren. Ten slofte herinnerde hij er aan, dat, be halve de driehonderd leerlingen, die na de vergrooting der school kunnen geplaatst worden, er nog zeer velen staan ingeschre ven, die op een plaats wachten. Wij durven niet meer vragen, zeide hij, maar de U-vorm, waarin de laatste uitbrei ding is gebouwd, geeft nog gelegenheid voor een volgende uitbreiding, welke niet kan uitblijven. Hierna besloot spreker zijn luid toege juichte toespraak met nog eens allen dank te beluigen en met een aanbeveling van de verloting en van de tentoonstelling. Daarop betrad de voorzitter nog eens het spreekgestoelte en las eén telegram van ge- lukwensch voor van de Beschermvrouwe H. M. de Koningin-MoedeT, waarop een spontaan, applaus volgde. Vervolgens sloot de voorzitter met enkele korte woorden van dank, waarna hij de aanwezigen uilnoodigde tegenwoordig to zijn bij de onthulling van de maquette. De Minister, de Inspecteur-Generaal en dé Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs vertrokken daarna. De voorzitter droeg beneden met een kort hartelijk woord de bronzen maquette, ver vaardigd in 't atelier van den beeldbouwer- etaleur M.. Zwollo, te Voorschoten, aan den Directeur over, die daarvoor dank zegde. Na deze korte plechtigheid werden liet nieuwe gebouw en de tentoonstelling be zichtigd, terwijl in een der zalen versnape? ringen werden aangeboden. Te ongeveer zes uur was de plechtigheid afgeloopen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald: dat liet schriftelijke gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor 1923 zal plaats hebben op 3 Juli a.s.; dat de mondelinge examens zullen aanvan gen op 18 Juli d.a.v. en dat de commission, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te Breda, Nijmegen, Rotterdam, 's-Gravenhage Haarlem, Utrecht Leeuwarden en Zwolle; te benoemen in de commissie le 's-Gravenhage: lol leden de heeren H. van Slooten Jr., directeur der Ge meentelijke Kweekschool voor Onderwij zers en onderwijzeressen alhier; J. Schaap Hzn., directeur der bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen al hier en A. de Jong Ezn., onderwijzer aan de bijzondere kweekschool alhier; lot plaats vervangende leden de heeren J. Broeze, di recteur Rijksnormaallessen en hoofd cener openbare lagere school alhier; W. P. ten Kate, onderwijzer aan de bijzondere kweek school alhier, en H. van Wamelen, hoofd der school van de Eerste Leidsche School- ver., mede alhier. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat verschillende afdeelingen der Technische Iloogeschool le Delft voor het afnemen van de examens vóór de zomer- vacantie van 1923 zullen worden aangevuld met een aantal deskundigen buiten die hoogeschool, waaronder de volgende Leide- naars: dr. J. Droste, lector; ór. P. Ehrcnfest, hoogleeraar; mej. A. M. D. Langezaal, lec- rares aan de hoogere burgerschool voor meisjes; en dr. W. van der Woude, hoog leeraar, allen voor de afdeeling der alge meene wetenschappen; terwijl verder dr. Van der Woude i9 toegevoegd aan de afdee ling weg- en waterbouwkunde, de afdeeling werktuig- en scheepsbouwkunde en de af deeling electrotechniek. Door curatoren der Rijksuniversiteit alhier werd aanbesteed: de levering van le vensmiddelen enz. gedurende het tijdvak van 1 Juli 1923 tot 30 Juni 1924. De uitslag der inschrijving was als volgt: Levensmiddelen: 1. aardappelen, D. den Heeten en Zn. f9.17, M. van der Vlist f8.90 per 100 K.G.; 2. gebuild brood, 3. ongebuild brood, 4. beschuit. J. Poptie 2. f 0.21.9 en f 0.19.9, 3.. f 0.13.4 per K.G., 4. f 1.25 per 100 stuks. Gebrs. G. en J. van Noort 2. f 0.16. 3. f 0.13.7, 4. f 1.20. W. Z. van der Meij 2. f 0.13 3. f 0.12, 4. f0.95. Broodfabriek „Ceres", 2. f 0.18, 3. f 0.14, 4. f 1.10, J. Banninkhof, le Noordwijk 4. f 1.10. 6. bevroren rundvleesch, 6. kalfsvleesch, 7. varkensvleesch: J van Gelder 5. f 0.99, C. van Maslrigt 5. f 0.83, G. W. Zandvoort 5. f 0.76 6. f 1.93, 7. f 1.59, Th. W. Bergers 7. f 1.56 per K.G. 8. rijst, le soort, 9. rijst 2e soort: P. M. E. van Ipenburg, Rotterdam, 8. f 0.32,5, 9. f 0.22, H. J. Blomberg 8. f 0.27.75, 9 f 0.21, G. J. de Jongh 8. f0.27, 9. f 0.19 per K.G., 10. bruine boonen: G J. de Jongh f 0.30, van Ipenburg f 0.28 per K.G. 11. roomboter: G. Verberg f2.25, J. van der Voort f2.17, A. C. Lagerberg f 1.89 per K.G.; 12. mélange: Ver. Margarinefabriek, Rot terdam, f 1.12, J. van der Voort f 1.13, A. C. Lagerberg f 0.92, N.V. vh. A. Jurgens, Oss, f 0.9G per K.G. 13. Santos-koffie: J. van der Voort f 1.28, G. J. de Jongh f 1.15, D. A. Kelder f 1.03; 14. thee: G. J. de Jongh f2.20, D. A. Kel der f 1.89 15. wille suiker: De Jongh f0.73.5, Kelder f 0.68.8, Van Ipenburg f 0.65 16. Goudsche kaas, 17. Leidsche kaas: Maatsch. De Landbouw 16. f 1.45, f 1.35, 17. f 1.35, Lagerberg 16. f 1.22, 17. f0.89, F. Stigter 17. f 0.86.5, D. Warnink 17. f0.67 per K.G.; 18. eieren: Erven Treur f7.35 per 100 st. 19. zoete melk, 20. gekarnde melk: Land bouw 19. f 0.13.78, 20. f 0.08, G. Verberg 19. f 0.13.6, 20 f 0.07.78 per liter; 21. vermicelli, 22. maizena, 23, griesmeel, 24. sago, 25. havermout, 26 kristal soda: G. J. de Jongh 21. 10.45, 22. f 0.12.5, 23. f 0.28, 24. f 0.20, 25. f 0.22, 26. f0.06; IJ. J. Blom borg 21. f 0.41, 22. f 0.09.4, 23. f 0.22.75, 24. f 0.17.75, 25. f 0.19.9, 26. f 0.05.4; D. A. Kel der 21. f 0.36. 22. f 0.12. 23. f 0,25, 24. f 0.19, BINNENLAND. Het bezoek van den koning van Noor» wegen. Een rapport inzake de regeling van tg verleenen hulp bij spoorwegongelukken. Adres van de Broederschap der Notaris* sen in Nederland over de hoog- en strijk gelden. Zestigjarig bestaan van de Weesinrichting te Neerbosch. De nieuwe bepalingen omtrent den accijns op zont treden heden in werking. BUITENLAND. 7 Poincaré'a bezoek aan Brnssel. Ben offi cieel communiqué is nitgegeven over het resultaat. De Duitsche groothandel en het schade- vergoedingsvraagstuk. De uitsluiting in de Engelsche jute- industrie is opgeheven. Het Cbineesche kabinet is afgetreden. 25. f 0.22.5; Van Ipenburg 22. f 0.09.5, 23< f 0.25 en f 0.23, 24. f 0.18, 25. f 0,20, maizena per pakje van 1/4 K.G., sago per rol van 1/2 K.G. 6. bevroren vleesch, F. W. Marsman f 0.93 N. Aenmeij 6. f 0.80, D. A. Pasman, Rotter dam, 5. f 0.87, 6. kalfsvleesch f 1.78, 7. var- kensvleesch f 1.83 per K.G. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Uit het jaarverslag van de stichting „Spaarfonds voor Bodemcultuur" alhier, blijkt, dat de instelling een flinken vooruit gang kon boeken in velerlei opzicht. De bruto-winst bedraagt f 87.611,95'/» (v. j. f 78.775,93) de onkosten zijn f 29.315,05 (v. j. f26.120,72); blijft netto-winst van f 58.296,90'/» (v. j. f 52.655,21). Hiervan wordt gereserveerd en aan het stichlings- kapitaal toegevoegd f 2.914,85; gereserveerd voor debiteuren f 4.000,aangewend voor afschrijving: op kantoor-inventarissen f 1.056,32, op oprichtingskosten f 2.582,56, op uitbreiding en organisatie f 1.857,50, op effecten f 16.634,98. Daarna kan aan aan deelhouders in het contributie-kapitaal 71/» pCl. dividend uitgekeerd worden, waar voor f 28.950,noodig is, en gaat een on verdeeld winstsaldo van f 300,69'/» naar nieuwe rekening over. Van hot nieuwe boekjaar heeft het be stuur goede verwachtingen; vooral omdat de afschrijvingen op effecten zeer waar schijnlijk in koerswinst zullen omslaan en winsten op grondverkoop het winstcijfer be langrijk zullen opvoeren. Met den kindertrein, welken de Ned. Centrale voor Vacantiekinderen alhier mor gen uit Duitschland laat overkomen, wor den ook voor Leiden 125 kinderen uit het Roergebied om 7 u. 29 m. 's avonds ver wacht. Hiervan zijn een veertigtal voor de tehuizen in Noordwijk bestemd; alle overige voor gezinnen in Leiden en omgeving. Met het oog op het groot aantal kinderen, voor welke tijdelijke huisvesting in Neder land een verlossing van de in het Roerge bied heerschende ellende beteekent, hoopt het Comité, dat zich *iog tal van families bereid zullen verklaren, zulk een kind op te nemen. Aanmelding: Jan-van-Göyen-kade No. 44, „Ons Eiland". Als bijzonderheid deelt men ons mede, dat aan de Leidsche Groentenveiling dezer dagen voor veldsla (z. g. van den kouden grond) van f 6 tot f 6.30 per honderd stuks werd besleed; voor spinazie cn postelein 35 40 cents per K.G. Ongekende prijzen voor de maand Junil Het grootste gedeelte van den aanvoer werd voor Haarlem en Amsterdam gekocht. In de Van-der-Werff-straat liep gis teren een jongen, die door een ander werd nagezeten, met zijn hoofd legen het stuur van een daar slaande motorfiets en kwam le vallen, met het gevolg, dat hij zijn been brak. Een ongeluk zit vaak in een onschul dige gebeurtenis I Proces-verbaal is opgemaakt tegen iemand wegens collecleeren voor blinden, waartoe hij niet bevoegd was. Men vrage dus vooral er wordt hier deze week ook weer voor dit doel gecollec teerd de vergunning te mogen zien bij collecte, verleend door onzen burgemeester, Mej. De N., alhier, heeft geklaagd, dat de knecht van L. rnet zijn rijtuig haar fiets in elkaar heeft gereden voor het Telegraaf kantoor, alhier. Ook de fiets van den heer Van L. is terzelfder plaats beschadigd door dezen rijtuigbestuurder, die er wel meer van zal hooren. Op het S. D. O.-voetbalterrein aan den Kanaalweg is de vlaggcstok van het kleed huisje vernield en het huisje zelf bescha digd. Vermoedelijk heeft men een kijkje in wendig willen nemen! Gisteren is aan den Haagweg een drie jarig kind met het hoofd legen een muur gevallen, met gevolg, dat het kind een her senschudding kreeg. Door den landbouwer Van O., uit Ha- zerswoude, is aangifte gedaan, dat zijn rij wiel gestolen is uit zijn schuur. De tuinman W. heeft aangifte gedaan van berooving van een partijtje bloemkool van zijn land. - -

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1