AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN, V Vrijdag. Sladszaal (kleine) Alg. vergadering Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Gcnitrix" Halfacht. Zaterdag. N o o r d w ij k-a an-Z e e, „Casino": Dansavond Roamers Jazz Band. Halfne- gen. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. 'Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-Thcater", StationswegBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. *s Woensdags en 's Zaterdags matinóe te 2 uur. JStadszaal (kleine): Tot en met Zondag dc wereldklok. Stedelijk Museum „De Lakenhal" Ten toonstelling van schilderijen van W. II. Sin ger Jr. Van 10 lot 4 uur. Noord w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Noordwijkscho Sportvereeniging. Yrijdag, Zaterdag en Zondag, 1, 2 en 3 Juni, „Da- vis-Cup" Lawn Tennis-Wedstrijdcn Hol land—Italië. 2 uur, De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 i9 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot en met Zondag 3 Juni waargenomen door dc apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. houding tusschen de volkeren. Zij juicht ten zeerste too het ontstaan van het Her- stel-Europa-Comité en wekt ieder dringend op, zoo spoedig mogelijk aan den oproep ,van het Comité gevolg te geven. Namens het partijbestuur van de Communistische Partij Holland deeden de heeren Wijnkoop en Ceton in „De Tri bune" mede, dat de heeren Bouwman, de hoofdman der zakelijke oppositie, on Sio- wortsz van Reesema, „do man die sinds jaren stelselmatig de rel tegen de Partij heeft aangewakkerd", naar Moskou zullen" worden of reeds zijn opgeroepen, om hun grieven tegen de C. P. H. waatr te maken. „Voorts is ons," zoo melden genoemde heeren, „van de zijde vaoi do Executieve verzocht ons voorloópig van verder roye ment te dezer zake te onbhoiwtep. „Wij hebben namens de Partij dit ver zoek van de Executieve geaccepteerd, ter wijl hieraan van de zijde der Executieve verbonden werd de eisch, dat dan ook van diit moment af het zoogenaamde Comitee voor de Derde» Internationale, en degenen, die beweren met dit Comitee to sympathi- seereai, geen enkele stap meer hoegenaamd togeii do Partij doen." Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats Nijmegen, A. v. Schuylenburch, candidaat-nolaris te Nijmegen zijn bij het Departement van Waterstaat bevorderd tot hoofdcommies R. J. van Beek, mej. E. M. van Gelder en R. H. dc Vidal de St.-Germain allen thans commies tot commies mej. mr. M. L. A. Marius, thans adjunct-commies. Jan van 't Lindcnhout's slichting be slaat lieden zestig jaar. Op 1 Juni 1863 opende hij een tehuis voor weezen in een perceel aan de Brouwerslraat te Nijmegen, dal spoedig te klein bleek. De belangstelling in zijn arbeid maakte het hem mogelijk op daartoe geschonken terrein onder Neerbosch oen ruimer gebouw te slichten. Op 9 Mei 1867 werd dit gebouw geopend. Sedert is de Weesinrichting Ncerbosch gestadig in betce- kenis toegenomen. In 1879 verkreeg zij rechtspersoonlijkheid onder den naam „Ver- ccniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde wcczen, gevestigd te Nijme gen". Tol 1893 voerde de heer Van 't Linden- hout dc directie, toen hij door den tegen- woordigen directeur, ds. J. Schrijver werd opgevolgd. Het jubileum zal 6"Juni feestelijk worden herdacht. Dinsdagmiddag héeffc de Neder.land- sche Bond van Boekdrukkerijen to Breda haar voorjaarsvergadering gehouden. Dc aftredende bestuursleden, de heeren J. F. Duwaer, mr. H. J. D. D. Enschedé i fi. W. Melchior, werden herkozen. Woensdagmorgen werd de vergadering van dc Federatie der Werkgeversorgani- eatiën in liet BoekcSrukkersbedrijf geopend. De voorzitter, de heer S. S. Korthuis, heette do leden welkom en wees er op, hoe noodig het is, dat de Nederlandsche drukkerspatroons in dezen tijd van malai se zich krachtig aaneensluiten. In verband hiermede besprak spreker de toestand van de Federatie, waaruit bleek, dat wel in het laatste jaar enkele drukkerijen zich van haar hebben losgemaakt, maar dat desniet temin do organisatie nog hecht en sterk is. Daar a releveerde spreker de stakings gebeurtenissen in Januari. Toen de houding van de Regcering ter sprake kwam, werden nadere inlichtingen verstrekt omtrent de conferentie, welke vertegenwoordigers van het drukkersbe- drijf op uitnoodiging van den Minister van Arbeid bijwoonden. Intusschen betreurde spreker, dat, ondanks de bezwaren tegen het laten drukken in het buitenland aan gevoerd, thans nog weder wordt overwo gen de obligation van de laatste Neder- landsch-Indfsehe geldleening in Duifseh- land te doen gereedmaken. Daarn kwam in behandeling de binden de besluiten, door het algemeen hoofdbe stuur sedert de laatste Algemeene Verga dering in December genomen. Uit de ver-; gadering werd de vraag gesteld, of de ge nomen maatregelen fo?meel wel geheel juist waren. Do heer Dienier, voorzitter der onder- handclingscommissie, zette daarom uitvoe rig lütoen, dat do Federatie moreel het recht geheel aan haar zijde had. Als volgend punt kwam in behandeling hc't voorstel van het algemeen hoofdbe stuur om een organisatorische regeling met do chefsvereenigingen te treffen inzako de rechtspositie der chefs. Namens het hoofdbestuur zei mr. Van Rhijn, dat het niet dc bedoeling is om de verschillende arbeidsvoorwaarden uni form over do geheele linie te regelen, maar alleen om ook voor de chefs een rechtszekerheid te treffen, welke zelfs de geringste leerling in het bedrijf bezit. Het voorstel werd aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel om voor de uitkeering van zie kengeld voor de Werknemers een ziekteri- 8icovereeniging op te richten, welke is aan gesloten hij Centraal-Beheer. Ook dit voorstel werd aanvaard. Vervolgens kwam in bespreking de alge meene toestand der organisatie, waarbij het hoofdbestuur een toelichting had ge voegd, ten einde den leden voor te lichten, omtrent de richting, waarin het in do naaste toekomst de organisatie denkt te leiden. Met algemc stemmen werd het beleid ,van het hoofdbestuur goedgekeurd. Tevens kwamen hierbij in bespreking de overeenkomsten met do vereeniging van Papiergroothandelaren en met den Bond van handelaren in Grafische artikelen. In verband met het feit, dat de Vereeni- ging van papiergroothandelaren het con tract verworpen heeft, werd de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering draagt het hoodhestuur op, om, indien allo pogingen tot het treffen van een regeling in onder ling overleg blijken te zijn uitgeput, die maatregelen te nemen, welke het noodig acht om tot het gewenschte doel te gera ken. Een der afgevaardigden bracht de vraag naar voren, betreffende mogelijkheid tot het invoeren van een pensioenverzekering voor oude werknemers. Van de zijde van het hoofdbestuur werd geantwoord, dat, hoe sympathiek deze zaak op zichzelf moge zijn, hét bedrijf de daaraan verbonden las ten op het oogenblilc onmogelijk zal kun nen dragen. Er werd een commissie be noemd om de moeilijkheden in het bijzon der te onderzoeken. Naar wij vernemen is, op 1 Mei j door de ex-leden van „Ons Belang", te Gro ningen opgericht een nieuwe vereeniging onder den naam": Bond van Onderofficieren van de Nederlandsche Landmacht, en is de zetel dier Vereeniging gevestigd te Gronin gen. Secretariaat Helpman, Kerkstraat 38, Groningen. „De Msb." deelt mede, dat dr..Emile Verviers zich thans te Rome bevindt ter be studeering van de politieke partijen, speciaal het fascisme. UIT NED. OOST-INDIE. De duurtebijslag. Het „Bat. Niéuwsblad" verneemt Inzake de intrekking van de tweede helft van den duurtebijslag met Juli aanslaande, dat nader besloten is, den ambtenaren een klein per centage als bijslag te doen behouden. DE ALGEMEENE TOESTAND. In een vertrouwelijke zitting van den Rijksraad heeft Rijkskanselier Guno de hoofdlijnen van het Duitsche antwoord uit eengezet, wat aanleiding heeft gegeven to uitvoerige debatten. Geruchten, als zou daarbij oneenighcid tusschen de Rijksre- geering en de regeeringen der bondstaten, met name met Beieren en Saksen, aan het licht zijn gekomen, zijn wel is waar niet juist, maar toch zal de vraag betreffende da belasting van het staatseigendom der bondstaten nog nader onder de oogen moe ten worden gezien. Zeker is, dat de tekst van de nota nog niet is vastgesteld, reeds daarom niet, omdat de onderhandelingen met de vertegenwoordigers van den land bouw, van de banken en van de arbeiders nog niet zijn afgeloopen. In zake de te verstrekken waarborgen zal het essentieels in -de ï.ofca worden opgenomen, doch waar schijnlijk zal gee®. totaalbedrag en in ieder geval geen verhoogd bedrag worden ge noemd. Waarschijnlijk zal, hetgeen Duitseh land jaarlijks kan opbrengen, worden vast gesteld, waarbij de regeering zich op de besprekingen met do partijen zal kunnen beroepen. De cijfers, die genoemd zullen worden, zullen waarschijnlijk ruim *4 Hon ger zijn dan tot nu toe werd verwacht. Een definitieve beslissing omtrent het in winnen van het oordeel der deskundigen omtrent hetgeen Duitschland kan opbren gen, is mog niet genomen, daar ook de uit slag van de vertrouwelijke besprekingen, die in verschillende landen plaate hebben, nog niet bekend is. In verband hiermede is het gereedkomen va® de nota, waar mede men wegens de moeilijkheid van de materie niet overijld te werk kan gaan, niet voor het begin van de volgende week te verwachten. Een conferentie van den nationaal-libe- ralen bond in Engeland, dus de partij van Lloyd George, heeft een motie aangeno men, waarbij zij de Roerbezetting veroor deelt en de werkloosheid en de blijkbare onmacht der Britsche regeering tegenover deze ernstige bedreiging van de belangen der noties betreurt. De motie dringt aan op gebruikmaking van de moreele kracht der internationalo opvatting door middel van den Volkenbond, teneinde een einde tete maken aan de bestaande gevaarlijke Verwarring. Volgens de „Times" heeft do uitvoeren de commissie der Vereeniging van Engel sche Kamers van Koophandel zich met na tionale commission in de Yereenigde Sta ten, Frankrijk, België en Italië in verbin ding gesteld ter voorbereiding eener con ferentie van kamers van koophandel over het schadeloosstellingsprobleem. De bij eenkomst zal to Londen plaats vinden en de vijf landen elk door drie gedelegeer den vertegenwoordigd zijn. Gisterochtend is het werk hervat in het heclc Roergebied, behalve te Recklinghau sen, waar nog een zekere weerstand ge boden wordt, en te Dortmund, waar nog in acht mijnen gestaakt wordt. Het werk is ook hervat in allo metaalbedrijven en fa brieken. De arbeiders van de gas- en elec- triciteitsfabrieken te Dusseldorf hebben eveneens het werk hervat. De politie te Dortmund heeft een hon- derdschap gearresteerd, w.o. verschillende communistische leiders, allen in het bezit van revolvers en ploertendooders. De „Vossische Ztg." rekent uit, dat bij de communistische onlusten in het Roerge bied 40 dooden zijn gevalleij. In de Zieken huizen liggen 300 zwaar gekwetsten. De kwestie van Castellorizo, heet te Lausanne definitief geregeld ten gevolgé va a dc particuliere besprekingen tusschen Ismet Pasja en Montagna. Van Italiaan- sche zijde w or dit echter nog voorbehoud gemaakt naar het schijnt. De Turksche delegatie ziet, zonder enige voorwaarden, van haar aanspraak cp de souvereiniteit over dit eiland af. Het economisch comité lieefo de resultaten geregistreerd, door de deskundigen bereikt wat de economische bepalingen van het verdrag betreft, oa. <le handelsovereenkomsten tusschen de grootc mogendheden en Turkije. De geallieerden staan aan do Turken toe zonder rechten te betalen, vertalingen van buitenlandscho werken te maken. Er blijven nu nog slechts twee punten voorbehouden: lo. de toetre ding m Belgic, Tsjecho-Slowakije en Por tugal tot dehandelsverdragen do Turken verzetten zich er tegen ;r,2o. de duur der overeenkomst voor Roemenië, Belgic en Zuid-Sla vië. De Temps" meldt, dat de Turksche autoriteiten hebben toegestemd in de her opening der Alheensche Bank, te Konstan- tinopel onder voorwaarde, dat de opera tics onder Turkseh toezicht zullen worden geplaatst. In dc zitting van de opium-commissie van den Volkenbond te Genève zijn de voor stellen van den Engelse-hen gedelegeerde aangenomen met algemeene stemmen be halve die van den (Franschen) voorzitter. Deze voorstellen wenschtcn den Volken bondsraad in overweging te geven de lan den, die bezittingen hebben in het Verre Oosten en derhalve betrokken zijn bij den opiumhandel tot een bijzondere conferentie uit to noodïgen om maatregelen te over wegen ter vermindering van het gebruik, overeenkomstig het tweede deel der Haag- seho Conventie. Aari cfit voorstel was een reeks practisclte vingerwijzingen toe ge voegd. Een Fransch vóorstel om de behan deling der kwestie uit to stellen, werd verworden. BELGIE. De toestand in de staking van spoor wegen, post, telefoon en telegraaf is aan zienlijk verergerd. De machinisten en sto kers der depots van Berchem, Aalst, Den- dei monde, Leuven, Aarschot en Ath heb ben het werk gestaakt. Aan het station Brussel-Zuid loopen on geveer geen treinen meer. Te Antwerpen- centrum staat het géheele verkeer stil en is het station om zoo te zeggen gesloten. Te Charleroi is het verkeer met vermin derd. Er is een ernstige poging gedaan om de leiding dér staking ernstig te comprómit- teeren. Er werd n.l. een cheque van 150.000 franc aangeboden, getrokken op dc Duitsche Rijksbank ten bate van het Nationaal Syn dicaat. Dit wekte den schijn, alsof de sta king door Duitseh geld werd gesteund. De cheque bleek echter valsch te zijn Morgenavond zal c-r een groote betooging voor de staking worden gehouden door de socialistische vakvereeniging. De regeering heeft besloten, de miliciens- spoorwegmannen van de lichtingen 1915 tot it)18 op te roepen. De bevelen zijn oogen- blikkelijk verzonden. De regeering heeft 163 ambtenaren ontsla gen, w.o. de permanente en semi-permanen- te afgevaardigden bij het nationaal syndi- kaat, d.w.z. ambtenaren, die geen dienst deden, maar al hun tijd (of, wat betreft do laatsten, 3 dagen per week) voor het syn- drkaait werkten. Dit was onmiddellijk na den wapenstilstand toegestaan, maar de minister had deze vergunning eenige dagen geledèn reeds ingetrokken, en hun gelast, hun werk bij do spoorwegen to hervattèn, zegt de „N. R. Crt." Er zijn voorloopige formaliteiten begon nen om tot vervolging te komen van de so cialistische senatoren R'enier en Frétur, do voornaamste leiders vtfn het nationaal syn dicaat. Het parket heeft, in overeenstem ming met den minister van justitie, den voorzitter van den Senaat verzocht, deze twee senatoren te ondervragen over zekere verklaringen en feiten, waarvan zij do da ders zouden zijn. De voorzitter van den Senaat heeft dit gedaan en het proces-verbaal van hun ver klaringen aan den procateur-generaal toe gezonden. Deze zal uitmaken, of er reden bestaat om den Senaat te verzoeken, de parlementaire onschendbaarheid op te hef fen om tot vervolging der senatoren over te gaan. In dat geval zal de Senaat zich in het begin van de volgende week erover hebben uit te spreken. De Britsche spoorwegmannen hebben hun sympathie aan de stakers betuigd, die zij financieel zullen steunen. DUITSCHLAND. Naar van bevoegde zijde wordt meege deeld, wordt door de Prujsische overheid thans scherp opgetreden tegen de onwet tige honderdschappen, door de communisten gevormd. Te Berlijn zijn reeds verschillende personen, die tot deze ho.ndefdschappen be- hooren, voor den rechter gedaagd. Eindelijk, maar nog niet te Jaat! ENGELAND. De ,}Daily Herald" publiceert den inhoud van het antwoord aan sovjet-Rusland, gis teren als overhandigd door ons vermeld. Technisch is het stuk veeleer ecu memo randum dan een werkelijke nota. De hooge tcon is uit het stuk verdwenen en „bijna voor de eerste maal in zijn- loopbaan slaagt Curzon er in waardig te zijn, zonder aan matigend of dikdoenerig te worden", aldu3 het socialistische orgaan. De inhoud van het stuk laat zich als volgt samenvatten. Ten opzichte der treil ers, de aaD sprak en .in de gevallen van Davison en mevr. Stan Harding, zoomede in het geval-Weinstein neemt Engeland genoegen met Het Russi sche aanbod, behoudens enkele geringe wij zigingen. Engeland is niet geneigd een con ventie te teekenen, welke uitdrukkelijk het vischrecht buiten do driemijlsgrens aan do triiers zou toekennen. Wel is het echter bereid dit recht tijdelijk vast te stellen door het uitwisselen van nota's en door het ini tiatief te nemen tot het houden eencr in ternationale conferentie ter algemeene re geling der kwestie der territoriale wateren. Niet eens is Engeland het met de termi nologie der sovjet-regeering, die Davison en mevr. Harding spionnen noemt en even min wenscht Engeland te erkennen, dat het optreden der sovjet-regeering tegen deze personen te rechtvaardigen valt. Engeland stelfe voor in het geval Davison een schade vergoeding van 10.000 p. s. en een van 3000 p. st. in het geval van mevrouw Harding. Voorts zou Londen eventueel bereid zijn tot arbitrage, maar in dat geval zou het zijn eischen belangrijk hooger stellen. Ten op zichte van andere aanspraken op schadever goeding wordt de sovjet-regeering uitgenoo. digd de middelen aan te wijzen tot behan deling ervan. Dankbaar wordt het intrekken der nota's van Weinstein aanvaard, maar ten opzichte van het zeor belangrijke punt-, n.l. de propaganda der sovjets, is het Rus sische voorstel, meent Engeland, onvoldoen de. In het Engelsche stuk wordt, zegt de „Daily Herald" verder, in het geheel niet meer gesproken van de groote bedrageu, dio aan de communistische partij in Enge land zouden zijn gezonden en vermoedelijk beteekent dit, meent het blad, dat men is gaan inzien, dat deze' aantijging niets an ders was dan een nachtmerrie van Scotlaud Yard. Ook zwijgt Curzon over de bewering, dat de nota's, die door bemiddeling der sovjet-vertegenwoordigers in Indië zouden zijn verzonden, het bewijs zijn eener Rus sische intrique tegen Engeland. Curzon be paalt zich er toe de Russische vertegen woordigers te Teheran en Kaboel te be schuldigen van anti-Bu-itsche propaganda en blijft op dien grond hun ontslag eischen. Ten slotto blijkt Engeland een belangrijke uitbreiding te willen geven aan de handels overeenkomst, door n.l. daaraan toe te voe gen een wederzijdscfae belofte dat geenerlei financieele'of andere ondersteuning verleend zal woTdcn aan eenige organisatie, die de Engelsche of Russische staatsinstellingen beoogt omver te werpen. De memorie vraagt ten slotte zoo spoedig mogelijk antwoord, maar zonder cenjgen tijd te noemen. Het blad voegt aan deze samenvatting een commentaar toe, waarin wordt gezegd, dat het geschil tot eüger grenzen is terug gebracht en dat feitelijk alléén nog de terugroeping der twee gezanten wordt ge- eischt. Daar Tsjitsjerin reeds iieeft ver klaard, dat dc sovjet-regeering niet kan gedoogen, dat een vreemde mogendheid haar in dit opzicht de wet stelt, zoodat op dezen eisch eeu weigerend antwoord is to wachten, vraagt het blad of Curzon wer kelijk 'zich zal schuldig maken aan een dergelijke dwaasheid om een breuk te for- eecn-en op zulk een punt. Het gevaar is verminderd, doch niet voorbij. 't Oude standpunt is ook nog niet dood. Een vergadering van Russische crediteu ren, te Londen gehouden, waarin de voor naamste handelsfirma's van het land waren vertegenwoordigd, heeft een motie aange nomen, waarbij de wensch wordt uitgespro ken, dat er geeo eenf eren tie tusschen de Britsche en de Russische regeering zal plaats hebben, tenzij de Russische regeering vooraf zich bereid verklaard, Rusland's bui- tcnlandsche schulden in te lossen en het Britseh eigendom in Rusland terug te geven. Dit standpunt' heeft echter wel afgedaan 1 Er is een wetsvoorstel ingediend om de tegenwoordige controle op de huishuren nog voor twéé jaar te behouden, n.l. tot Juni 1925. Deze controle geldt voor alle huizen, die voor den oorlog gehuurd waren tegen een hunj van ten hoogste 105 pond per jaar te Londen en 78 pond in de provincie, op welke huren volgens de wet een toeslag van ten hoogste 40 geoorloofd is. Er worden echter enkele nieuwe bepalingen gemaakt-. Een dezer bepalingen is o.a. dat huizen, die leeg komen, onmiddellijk vrij van de controle worden. De mijnwerkersconferentie tc Blackpool nam met 622000 tegen 122000 stemmen een resolutie aan om de beslissing ten aanzien van een actie voor minimumloon uit te stel len tot de jaarvergadering te Folkestone in Juli en inmiddels stappen in het parlement af te wachten. Te Dundee is een uitsluiting ingetreden van de jute-arbeiders ten getale van 30.000, daar de besprekingen geen resultaat ople verden. NOORWEGEN. In hot Storting heeft Berge, de nieuwe eerste-minister, verklaard dat <le regce- iMUgspolitiek onveranderd blijft. Het kabi net zal den arbeid, door wijlen Halvorsen in de regeeringsverklaring van 17 Maart omschreven, voortzetten. De Ncofrsche 'patroonsbond heeft beslo- ten met ingang van 14 Juni de werklieden in de machine-fabrieken, do oonfectic- klee-rmakejs, schoonmakers en kastenma kers uffc te si-uiten. In het geheel komen door dit besluit 14,000 arbeiders, buiten werk. SPANJE. In Marokko is weer eens ernstig gevoch' ten en wel bij Melilla. De verliezen aan* beide kanten waren zwaar. De Marokkanen verloren 600, de Spanjaarden 127 man. De opwinding te MadHd is zeer groot en het is niet onmogelijk, dat het kabinet *ijQ entslag zal indienen. Te Barcelona heeft het nieuws eveneens groote opwinding ver- oorzaakt en. de relletjes tusschen commu. nisten en syndicalisten eener- en de fascis- ten anderzijds zijn 'daardoor nog aange. wakkerd. VEREENIGDE STATEN. Japan heeft zich gevoegd bij de mogend- heden, die protesteeren tegen de Ameri. kaansche drankwetgeving. Een kleine con cessie is reeds aan het buitenland gedaan. Indien een buitenlandsch vaartuig uit een vreemde haven naar een Amerikaan- sche haven vertrekt vóór 10 Juni 1923 en sterke drank aan boord heeft, bestemd voor eigen gebruik, zal op zulk een drankvoor raad niet het beslag gelegd worden bedeeld bij art. 14 van de drankrcgeling. BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Saint-Ouen, een voorstad van Parijs, zijn vijf gevallen van peet voorgekomen, waarvan vier in één gezin. Twee gevallen hackten doèdelijken afloop. In do Saksische Munt te Muldcnhiitten wordcui thans zoogenaamde hongert-halcrs gemaakt, die moeten dienen als herinne ring aan de moeilijke jaren die Duitsch land dcorleefd heeft. Ze zijn van groot en klein formaat. Op de groote vindt men het beeld van tweo uitgehongerde menschen en daar. onder een schedel. Het opschrift vermeldt dcii hoogen prij-s der levensmiddelen op 1 Fcbr. 1923 toen een pond meel 1000 mark en een pond vleesch 4000 mark kostte. Op de kleine munten vindt men het beeld van een sohreiendo moeder en een kind. Daarbij het opschrift dat een liter melk 490 mark tn een pond boter 11005 mark kostte. Uit Birmingham, in den staat Alabama in Amerika wordt bericht dat de plaatse lijke politie daar in rep en roer is over een aantal mooirden en moordaansla-gen, die blijkbaar gepleegd zijn mot een bijl, Ni eb minder dan 19 menschen zijn al op die manier gedood, cn 17 ander eu zwaar gekwetst. Men houdt het er voor, do-t men hier te doen heeft met een bende, wellicht ge vormd door lieden die aan het een of ander narcoticum verslaafd zijn. Do doorgrol ding van liet mysterie wordt bemoeilijkt, doordien de meeste gewondo slachtoffers niet bereid zijn tot het geven van aanwij zingen of het indienen van een aanklacht/ Naar de bladen melden, zullen vier tor-! pedobooten, die behoorden tot de Duitsche vloot, welke pa het einde van. deD oorlog bij Scapa Flow tot zingen js gebracht, ge licht worden. Een financier te' Glasgow heeft n.l. eon contract gesloten voor dei) aankoop van de torpedobooten, die bij het eiland Fara liggen, waar het water ondie per is dan daar, waar de grootere scbepea] tot zinkeh zijn gebracht. Naa<r men ver* Deemt- zullen de torpedobooten, nadat zij gelicht zijn, gesloopt, worden. Een gezelschap geschiedkundigen en man nen der wetenschap is begonnen opgravin gen to doen op het kerkhof der oudo pa rochiekerk te Gravesend om het stoffelijk overschot te vinden van prinses Pocahontasj de dochter van een Indiaansch opperhoofd, die ongeveer driehonderd jaar geleden heersehte over een uitgestrekt gebied in Amerika. Aan de prinses wordt de eer ge geven de eerste Britsche kolonisten te Che sapeake voor verdelging te hebben bewaard, toen zij door vijandige Indianen werden be- dregd en kapitein Souts, den leider defl kolonie van Nieuw-Engeland te hebben ge red door haar hoofd op het zijno te leggen, toen de ^krijgslieden haars vaders op het punt stonden hem de hersens in te slaan. Zij werd daarna tot het christendon) be keerd en huwde met den jongen Britschea kolonist Rolfe, die haar naar Engclaod bracht, waar zij aan het hof werd ontvangen Op vele plaatsen der Pruisische provincie] Saksen werd- door een wolkbreuk, die doo" overstrooming gevolgd word, zware schade aangericht. De conferentie ie Lausanne. LAUSANNE, 1 Juni (Belg. Tel. Ag» Da chefs van de geallieerde delegaties bcspni ken met Ismed Pasja het betalen der cou pons van de Turksche schuldbewijzen. isn)el Pasja zette uiteen, dat betaling in goud on der de tegenwoordige omstandigheden voo. Turkije een last beteekende, die zijn midde len ver te hoven ging. Van de zijde der geallieerden en in hei l'1!] zonder van de zijde van generaal Ik" werd geantwoord, dat deze kwestie nieldoo de conferentie kon worden beschouwd, maaj direct tusschen de Turksche regeering en (c houders van Turksche schuldbewijzen nl0C*' worden geregeld. WASHINGTON, 1 Juni (Reuter.) Gro^j de Amerikaansclie vertegenwoordiger Lausanne, heeft volledige volmacht on -J gen om met Turkije een verdrag of ban c verdragen te sluiten. Het Saar&ebied. PARIJS, 1 Juni (Belg. Tel. Ag.» T® a"i zien van-de Engelsche nota, waarin oe' gemaakt wordt, dat de Engelsche gedei v. I de op de zitting van den Volkenbon voorstellen een onderzoek te doen .ins' -< naar de kwestie van het Saargebie - de „Echo de Paris", dat de Fransen6 ring onmiddellijk aan Londen en zal antwoorden, dat zij geen toesl'ej kan geven voor een zoodanige proce

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2