LEIDSGH V r PRIJS DEZER COURANT; Maandag 28 Mei 1923. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws L van heden. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Gtó. fw* Bij regelaHonnemeni SelangrïïS fejrrren priïa- "Kleine advertentiën, uitsluitend bij vooruitbe^ taling, Woensdags on Zaterdags 50 Cts., bij een toaxSnum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventuoele op- tondinff van brieven 10 Cta. porto te betalen. PgwijsnnrmneT 5 Cl3, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postclièque- en Girodienst No. 67055. Postbus No. 54. Voor tolden p. 3 mriL 'f 2.85, p. week (J.l 8 i Bolt en telden, waar agenten gevestigd zijn,n per week' h 0.19 Franco per posf f 2.35 H"! portokosten* Ts Nummer 19392. it nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Ischmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG ver- rijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f 0.35, CHOL a f 0.21 en KABELJAUW a f 0.45 per *nd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 23 Mei 1923. SCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter kennis van belanghebbenden lo. dat tot het doen inschrijven van leer ingen voor de openbare lagere scholen als- og gelegenheid zal worden gegeven op het aadhnis (Trouwkamer) op de navolgende agen voor de opleidingsscholen voor U. L. O. an de Langehrng, Heerenstraat, den Mare- ringel a opleidingsschool voor U. L. O. voor Meis jes a/d. Boommarkt en de Leerschool aan de Oude Vest de Jongensschool voor U. L. O. a d. Pie- lerskerkstraat en de Meisjesschool voor U. L. O. aan de Breestraat op Woensdag 30 Mei, des namiddags van jl.30 lot 5 uur op Dinsdag 29 Mei, des avonds van 79 ur, en voor de openbare lagere scholen aan het lantsoen, de Mare, de Duijenbodestraat, de averstraat, de Paul Erugerstraat, den Zuid- singsl, de Medusasiraat en de Brandewijn- sleeg op Dinsdag 29 Mei. des voormiddags van —12.30 en des namiddags van 1.305 uur; o. dat bij de inschrijving het bewijs van eboorte-inschrijving moet worden vertoond; 3o. dat alle bovengenoemde scholen met 1 September nieuwe leerlingen opnemen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 28 Mei 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat de beslis- "ng op het verzoek van M. G. SEGAAR, om ergunning tot uitbreiding van de kopersla- erij in het perceel Lange Scheistraat No. 21, adastraal bekend Sectie B No. 2127, is ver- aagd. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1923. ereeniging tot Bevordering van den Bonw van Werkmanswoningen. Uit het dertigste jaarverslag van boven- cnoemde Vereeniging, uitgebracht in de tste algemeene vergadering, blijkt, dat de rerccniging in 1922 haar arbeidsveld niet oeft, kunnen uilbreiden, geen nieuwe plan- cn heeft kunnen ontwerpen, veel minder Hvoeren. In het standpunt, neergelegd in de circu- ire van den Minister van Arbeid, is in 922 geen wijziging gekomen en dus bleef et bouwen van woningcomplexen, wegens ebrek aan financieelen steun van de over- eid, achterwege. Van de verhooging der huren voor de wo rgen op het Kooiterrein en aan het Kooi- rk, welke het Rijk had geëischt, werden huurders in kennis gesteld. Deze mede- eling wekte bij hen groote ontevredenheid. ,un verzoeken en de stappen, door het ge- [eentebestuur gedaan, hebben er toe geleid, het gemeentebestuur den Minister een 'euw systeem van huurbepaling in over ging heeft gegeven. Daaromtrent heeft Zijn Excellentie nog en besluit genomen. Hij heeft goed gevon- n, dat, in afwachting daarvan, de huren eenmalige verhooging, voorloopig onver- derd werden gelaten. De woningen werden gemakkelijk ver- urd. Er waren nog steed voor de arbeiders- ningen zeer vele aanvragen. In de plaats van den afgetreden penning eester werd door den Raad tot lid van het "tuur benoemd mr. E. Schotman, referen- ~is ter gemeente-secretarie, alhier. Het be ur benoemde hem tot penningmeester, of. mr. D. van Blom, als bestuurslid aan beurt van aftreding, werd als zoodanig rkozen. De woningopzichteres en de administra- "r vervulden hun laak tot groote tevreden- id van het bestuur. 'an het einde van dit verslag gekomen, [ïeekt het bestuur de hoop uiO, dat het in 2elegenheid gesteld zal worden nieuwe unen tot uitvoering te brengen. Er _rseht ook in Leiden nog ernstige wonïng- gevolg van een tekort aan arbeid ers- oingen. Vereeniging zou zooveel kunnen doen dit tekort te doen verdwijnen, althans ie —deren, indien de overheid haar den ancieelen steun verschafte, zonder welke '"Valt u r nieuwe werk in het belang der ..^huisvesting niet kan ondernemers Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat, wat het bouwblok Geeregracht en Zijd- gracht betreft, de huurpenningen hebben be dragen f 6230.G0 en de winst f 2511.57*/=. De huurpenningen van de huizen in „De Kooi" en in de verschillende straten in de oude stad hebben bedragen f 9738.65, terwijl de winst bedraagt f 2099.631/3. Tooneelvereeniging „Leidsche Dilettanten club". Zaterdagavond gaf deze bij het Leidsche publiek zeer bekende tooneelvereeniging we derom een uilvoering in de groote zaal van „Zomerzorg". De belangstelling was buiten gewoon goed, zoodat de zaal geheel bezet was. De voorzitter, de heer J. W Harting, open de te half négen den feestavond met een har telijk welkomstwoord, in het bijzonder aan het eerelid, den heer F. H. de Jong, uit Noord- wijk, die, zooals de voorzitter opmerkte, de Vereeniging ruim 25 jaar trouw diende en ook thans weer opnieuw blijk gaf haar nog steeds genegen te zijn. Verder heette hij ook de donateur en de kunstlievende leden wel kom en sprak den wensc.h uit. dat heden avond de band tusschen club en begunstigers weer hechter zou mogen worden. Hij vroeg verder verontschuldiging voor de omstandigheid, dat'deze uitvoering, aanvan kelijk vastgesteld op 28 April j.l., doch door onvoorziene omstandigheden (in dit geval ziekte van een der dames-dilettanten) plot seling moest worden uitgesteld. Na nog in zijn openingswoord eenige mede- deelingen te hebben gedaan, aangaande den toestand der Vereeniging, waarbij vooral naar voren kwam, dat de club, trots haar bijna 42-jarig bestaan, zich nog zeer levenslustig gevoelde, verklaarde hij onder applaus der aanwezigen den feestavond voor geopend. Opgevoerd werd het eerst: „Het schot aan de grens", dramatische schets in één bedrijf van Inle Onsman. Het stukje speelt in een gehucht aan de grenzen van Holland omstreeks 1917. Het werd keurig opgevoerd en gaf een juist beeld van de smokkelpractijken, uit den mobilisa tietijd nog wel bekend. Daarna kreeg het publiek te zien het loo- neelspel in één bedrijf, getiteld „Plicht", van den heer A. M. van den Berg. Vooral dit stukje was zeer actueel. De handeling heeft plaats in deze dagen op een visschersdorp aan de Noordzee* in ons land en demonstreer de hoofdzakelijk liet schandelijke z.g. „weg brengen" van zeeschepen, zooals ons dit ook wordt geschetst in „Op Hoop van Zegen" van den heer Heijermans. Een en ander werd afgewisseld door eenige luimige voordrachten. Het publiek schonk aan het gegeven spel de volle aandacht en aan het einde van elk nummer van het aar dig in elkaar gezet programma oogstten de speelsters en spelers warm applaus. Aan het slot van het programma gekomen, werd de heer H. de Water bij monde van den voorzitter geluk gcwenschl, met het feit, dat hij juist 12*/a jaar lid der Vereeniging was en werd hem het insigne als lid van verdien ste op de borst gehecht, waarna deze met een kort woord voor die onderscheiding dankte. Het grimeer- en kapwerk was in goede handen bij de firma Gebrs. van der Pijl, ter wijl de heer J. van der Wilk op uitnemende wijze de muziek verzorgd. Na afloop van deze welgeslaagde uitvoe ring volgde een opgewekt bal onder leiding van den heer P. Mazurel Jr. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier in de faculteit der ge neeskunde, om onderwijs te geven in de kin dergeneeskunde. dr. E. Gorter thans lector aan die universiteit. Bij het te 's Gravenhage gehouden exa men voor coupeuse is geslaagd mej. M. Ovér- pelt, alhier. De Kantonrechter deed heden weder uitspraak in een tapverbodovertreding. Ook nu werd weder uit gebrek aan bewijs vrij spraak gevraagd. Naar men ons mededeelde, zou spoedig een uitspraak volgen, waarbij een princi- pieele beslissing zal worden gegeven. Bij het 6de reg. veld-artillerie alhier is een gedeelte der dienstplichtigen van de lich ting 1918 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen R., uit Hoogmade, wegens mishandeling van den Leidschen koopman J., in 't café van P. Er is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel ten nadeele van zekeren N.f al hier, die zijn karretje in de Janvossenuleeg onbeheerd voor een winkel had gezet. W an- neer men dit eens afleert Op de Blauwpoortsbrug reed een mo torrijder tegen den arm van een voetganger, met het gevolg dat hij zijn stuur verloor en tegen de tram opbotste, die dit wel hebben kon. Het motorrijwiel werd evenwel ernstig beschadigd. Zondagavond werd M., die eenigszins aan Bacchus had geofferd, op de Eerste Bin nenvestgracht lastig gevallen door de Leid sche jeugd. Gesard en geplaagd, trok hij een mes en bedreigde daarmee de jongens. De politie heeft hem in bescherming genomen tegen zichzelf en de jeugd en hem later weer laten gaan, zij het zonder mes. Zaterdag is per brancard naar zijn woning vervoerd de 83-jarige J. W. alhier, die in den winkel van den heer Langezaal aan de Hooigracht onwel werd. Later op den middag ging het oudje echter weer op stap, met het gevolg, dat hij op de Utrecht- sche-brug is gevallen, waardoor hij zijn lin kerknie bezeerde. Gisternaraiddag te 7 uur geraakte de 10-jarige K. B. wonende aan de Langegracht aan de houten hulpbrug nabij de Oostdwars- gracht bij het spelen te water. Op het hulp geroep kwam de Langegracht ^73 wonende J. Plalleel aanhollen en zonder zich een oogenblik te bedenken, begaf hij zich geheel gekleed te water en mocht het genoegen smaken den kleine uit het vuile en gore wa ter behouden aan den kant te brengen en aan zijn onstelde ouders oveT te geven. Men vestigtjer onze aandacht op, dat dit niet de eerste, maal is, dat deze heer een mensehenlevejj redt, dat hij dit reeds eenige malen heeft gedaan, zoodal hem wel een belooning vooshet redden van drenkelingen toekomt. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding-en Schoolkinderkleeding" f 10 van de Bootvereeniging „Genot en Vermaak". In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in het tijdvak van Zondag 20 tot en met Zaterdag 26 Mei: 164 volwassenen en 14 kinderen, totaal 178 personen. Da opleiding van het veilofskader. In het Departement van Oorlog is door dien voorzitter der commissie voor oplei ding van verlofskader, generaal-majoor jhr. E. J M. Wittert, aan de pers ccn uit- uiteen'citing gegeven van de grondgeduch ten, waarmee de commissie zich kan ver- eenigeri. De heer WitJ?rt deelde mede dat dc mi nister van oorlog zich met de voorstellen der commissie kan vereenigen. Alleen ten opzichte van de geldelijke toezeggingen was hij genoodzaakt eenige reserve in acht te nemen in verband met nog te plegen overleg met den minister van Financiën en behoudens goedkeuring door de volks vertegenwoordiging. Aan de uiteenzetting van jhr. Wittert ontleenen we verder het volgende Aan hen, die als gewoon dienstplichtige worden aangewezen, die een zekeren graacl van algemeene ontwikkeling hebben, bijv. gelijkstaande met die, benoodigd voor het eindexamen H.B.S. 5-jarige cursus, wordt de plicht opgelegd hun militairen dienst plicht als officier te vervullen zij, wier ont wikkeling ongeveer overeenkomt met die, benoodigd voor het eindexamen H.B.S. 3- jarigc cursus, worden verplicht dit als Oi derofficier te doen, in tegenstelling tot de massa, die soldaat blijft. De commissie acht de lasten, die thans aan deD dienstplichtigen verlofsofficier kunnen worden opgelegd, namelijk een verblijf onder de wapenen van gemiddeld drie weken per jaar, gedurende dertig jaren voor vermindering vatbaar in overeenstemming met de practijk, die voor alle verlofsofficieren gevolgd wordt; het verschil in lasten, bij vergelijking met die, welke aan onderofficieren en minderen kunnen worden opgelegd is ook te groot. De commissie wenscht dan ook deze lasten terug te brengen tot iets meer dan do helft, nl, ongeveer drie weken om het an dere jaar, terwijl bovendien ware te over wegen door eenige toelage en vooruitzicht op pensioen voor degenen die worden toe gelaten vrijwillig door te dienen na het eindigen van den dienstplicht compensa ties te geven. Mede moet hier worden ver wezen naar het medegedeelde in de Me morie van Toelichting onder art. 2 slot 2e alinea van het dezer dagen ingediende ontwerp Pensioenwet voor het reserve- personeel der landmacht waaruit blijkt dat het in het voornemen ligt eon wijziging van de Dienstplichtwet te bovorderen, waardoor de duur van den dienstplicht voor hen die als dienstplichtige na aan stelling tot officier overgaan naar het re- servepresoneel, wordt verminderd. Te meer bestaat hiertoe aanleiding, aan gezien niet alleen het verschil tusschen officieren en niet-officieren bijzonder groot is, doch zulks in nog meerdere mate het ge val is met de nog sterkere categorie van buitengewone dienstplichtigen, welke "on der normale omstandigheden vrij is van al len oefenplicht. Om die reden ware dan ook in overwe ging te nemen voor laatstgenoemde cate gorie een weerbelasting in te voeren. Naast het hier ontwikkelde beginsel acht de commissie het gewenseht een tweede grondgedachte naar voren te brengen en wel deze: om met alle mogelijke middelen het sluiten eener vrijwillige verbintenis tot reserve-officier te bevorderen voor de lo ting. In dat geval zoude een korter dienst verband, en als gevolg daar van een gerin ger aantal herhalingsoefeningen dan voor de dienstplichtigen wordt voorgeschreven, in uitzicht gesteld kunnen worden. Naast den genoemden herhalingsplicht van plm. B weken om het andere jaar, moet in do jaren, waarin geen troepen- dienst wordt verricht, worden deelgeno men aan theoretisohe winterbijeenkom- sten, eventueel te vervangen door een 6- daagsch verblijf onder de wapenen voor cursusonderricht. Bovendien wordt nog eenige meerdere dienst onder de wapenen gevraagd van hen, die nog geen 4 jaar officier zijn, t.w. to taal een 3-weeksehe opkomst ieder jaar, terwijl voor hen, die voor 'bevordering tot den hoofdofficiers- en kapitoinsrang in. aanmerking komen, een aanyullingscursuë van 3 weken wordt gedacht. Het wil der commissie voorkomen, 'dat bij ernstige en stelselmatige oefening deze" .vermindering van lasten kan worden aan vaard zonder dat de militaire bruikbaar-3 heid der yerlofsomcieren daaronder bëa hoeft te lijden. Voor wat de "onderofficieren betreft ver meent de commissie, dat voor hen met 2 herhalingsoefeningen in hun geheele dienst verband niet kan worden volstaan en voor hen niet 2, doch. minstens 4 herhalingsoea feningen gewenseht zijn, waarvoor zij dan niet alleen voor het 26ste dienstjaar, doch ook later kunnen worden opgeroepen. Ten slotte wees do heer Wittert er op, dat de behoefte aan reserve-officieren zoo groot is dat het geheele intelleetpercen- tage onder de jongelui noodxg zal zijn. Vandaar dat da oommissie de opleiding verplicht gesteld wil zien. Van de 63000 jongelingen van dienst plichtigen leeftijd worden er 14000 afge keurd, 21000 moeten dienen en 28.000 ko men vrij. Deze laatsten zijn buitengewoon dienstplichtig in oorlogstijd. Van de 21.000 kan circa 3 pCt. onder het intellect ge rangschikt worden, wat voor de opleiding van het verlofskader in zijn geheel be schikbaar moet komen. Namens de Alg Ver. voor Bloembol lencultuur, liet Hollandsoh Bloombcdlen- kweekers-Gencotsohap cn den Bond van B1 oembollenhandelaren is, n&ar de ,,Opr. Haarl. Ct." meldt, aan mr. jhr. Everwijn, den inmiddels afgetreden Nederlandsoheai gezant te Washington, een huldeblijk aan geboden als erkenning van bowezen dien sten in verband met het invoerverbod van bloembollen in Amerika. De heer E. H. Krelage dankte in het bij zonder den heer Everwijn voor de vele moeiten en opofferingen, getroost tijdens de conferentie, terwijl de heer Arenthorste namens den Bond van Bloembollenhande laren, in herinnering bracht de gastvrijheid genoten op dt» dagen, voorafgaande aan de „Hearing" toen de Hollandsche afge vaardigden in Washington zioh voorberei dden voor de conferentie. Mr. Evefwijn sprak zijn dank uit voor het bewijs van erkentelijkheid door de Vereenigingeu uit de bollenstreek. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in dc orde van Oranje-Nas?au P. Feenstra, emeritus-predikant, voorzitter der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit to Amsterdam; tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau A. J. Habets, pastoor te VoerendaalM. L H. Uuohelmans, thans rustend te Nieuwenhagen te voren pastoor te BrunssumJ. W. H. S tassen, thans rustend dn het sanatorium te Heerlen, te voren pastoor te GronsveldT. S. van der Ley, predikant bij de Herv. Gem. te Rau wer d P. C. van Oosterzee, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Ooy (gemeente LJbbcrgen)H. G. de Jongie, predikant bij de Gereformeerde kerk te Dordrecht; is, met intrekking van een Kon. besluit van 14 April, houdende de benoeming van mr. L. C. van der Steen van Ommeren tot burgemeester van Alblasserdam, benoemd tot burgemeester dier gemeente J van Scheors; zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter stand plaats Arnhem, Oh. Nodet, thans notaris te De Rijp's-Hertogenbosoh, ter stand plaats Almkenk, G. van Willigen, candi- daat-notaris to Aminerzoden. In de te 's-Gravenhage voortgezette vergadering van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel werd op voorstel van de af deeling Den Haag besloten een telegram van sympathie te zenden aan heb stakende Belgische spoor- en tramperso neel en een telegram van dankbaarheid aan de Duitsok e arbeiders in het Roerge bied voor den door hen ge voerden strijd tegen het Fransche radlitairisme. Van do juistheid van het bericht in ,,Het Volk", dab er Roorkolen over Ledden naar België zouden worden gezonden, is het hoofdibesbuur niets gebleken. In de hoofdstad is op ruim zeventig- jarigen leeftijd overleden de deken van Am sterdam, monseigneur Th. J. A. Bosman. Zooals reeds is gemeld, is Maandag 21 dezer in het gebouw van Plaatselijk Ar beidssecretariaat te Amsterdam een druk bezochte landelijke vergadering gehouden van afgevaardigden van de oppositie in de Communistische Partij. Daarin is blijkens een communiqué do volgende motie aange nomen De Landelijke bijeenkomst van het Co mité voor de Derde Internationale, bijeen in vergadering op Maandag 21 Mei te Am sterdam, protesteert ten scherpste tegen het door het Partijbestuur der Communis tische Partij uitgesproken royement van het landelijke bestuur van het comité, welk roy ement uitgesproken werd zonder dat het Partijbestuur en de Partijraad kennis geno men hadden van de argumenten der oppo sitie; verklaart, dat de gansche uiteenzet ting, door het Partijbestuur over deze kwes tie gegeven in ,,De Tribune" van 7 Mei geen ander doel heeft dan den partijgenooten deu indruk bij te brengen, dat het royement we gens disciplinebreuk is uitgesproken, terwijl de werkelijke oorzaak van het royement ge legen is in de politieke oppositie, die in net manifest en het program der minderheid id de partij tot uiting kwam; wijst er dc partij genooten op, dat het Partijbestuur geen en kele poging heeft gedaan, om met de oppo sitie tot een overeenkomst te komen, zooals dat in andere partijen van de Communisti sche internationale (Rusland, Duitschland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije) herhaaldelijk is geschied en niet eens de oischen van de oppositie in overweging genomen heeft, laat staan aan dc partijgenooten bekend ge maakt; vestigt er de aandacht van de leden der Communistische Partij en van de Neder- landsche arbeiders op, dat het Partijbestuur van het landelijk comité onvoorwaardelijke onderwerping eischen zonder eenigen waar borg te geven, dat aan de noodzakelijke BINNENLAND. Dr. E. Gorter is benoemd tot hoogleeraar in de geneeskunde aan de Leidsche nnivcrsi* teit. j De plannen der commissie voor opleiding van verlofskader. De koloniale belastingen in de Tweede Ka mer. Roofaanval in het postkantoor te Uithoizen SPIJST BUITENLAND.1 4 i De Dnitsche industrie wil wettelijk vastge stelde waarborgen verstrekken. t De actie der communisten in het Roerge bied dnnrt voort Ook relletjes te Dresden. Te Essen nemen de Franschen 7075 mil- licen Mark in beslag. Te Lansanne wordt tnsschen Grieken en Turken overeenstemming bereikt. In Polen is de kabinetscrisis ingetreden. De staking van het Belgisch rijkspersoneel is nog verergerd. eischen der oppositie to gemoet gekomen zou worden; acht heb vanzelfsprekend, dat het landelijk bestuur van het comité gewei gerd heeft zich op genade of ongenado over te geven keurt de houding van het landelijk bestuur goed en weigert het door het partij bestuur der Communistische Partij uitge sproken royement te erkennenverlangt on middellijke instelling .van een scheidsgerecht in de zaak CollijSirach, bestaande uit ver- trouwenswaardige partijgenooten en onder voorzitterschap van een onpartijdig voor zitter; verklaart zich bereid tijdens do be handeling van deze zaak voor het scheids gerecht do samenwerking met Collij en Si rach te verbreken, mits het royement van de leden van het landelijk bestuur worde opgeheven; acht het noodzakelijk onder de bestaande omstandigheden over te gaan tot do uitgifte van een orgaan; en spoort alle communisten aan zich aan te sluiten bij het comité voor de Derde Internationale. Na de rede, door minister De Visser Zaterdag te Dordrecht voor bed) Alg. Ned. Verbond gehouden, werd Z.Exc. een geest driftige ovatie gebracht. Verscheidene sprekers voerden daarna bet woord. Eeeefcavond en maaltijd tor gelegenheid vaji het vijf-er-twintigjarig bestaan droe gen inderdaad een feestelijk karakter. Zaterdag j.l. hield de „Ned. Neutr. Bond van Metaalbewerkers en Arbeiders in aanverwante vakken", zijn gewoon jaar^ lijksch congres in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. In zijn ope ningsrede schetste de voorzitter onder meer de verslapping, welke valt waar te nemen onder de arbeiders, wat blijkt uit het lerug- loopen der ledentallen der Vak-centrales. Alhoewel de Neutr. Metaalbew.-Bond nog in ledental toeneemt, beteekent het bij de an dere toch een achteruitgang, hetwelk zeer te betreuren valt. Daartegenover staat het fel-, Ier reactionnair optreden der werkgevers en het drijven van verschillende personen, o.a. mr. Verviers, mej. Van Dorp e.a. in ver slechterende richting voor de Nederlandsche arbeiders. Ook werd door den Voorzitter de houding der Federatie bij het relletje aan de Ned. Scheepbouvv-Mij. te Amsterdam be sproken, welke hij in een scherp daglicht stelde, en afkeurde. Het congres gaf zijn goedkeuring over het beleid van het Bondsbestuur over het afge- loopen jaar, tevens aan de beslissing over het besluit van Bondsbestuur inzake de re geling 1923 voor de werkloozenkas. In het Bondsbestuur is eenige verandering gekomen. De tegenwoordige secr.-penningm. (gesalarieerd) is niet herbenoemd, doch in diens plaats is gekozen de heer J. Pieksma, penningm. van het- Algem. Ned. Vakver bond; ook de tweede voorzitter is niet meer benoemd en is in diens plaats gekozen de heer J. Rijnsburger, secretaris der afdeeling Leiden. De punten van behandeling gingen kort en zakelijk onder den hamer door. Na af werking van de agenda werd een lezing ge houden door den heer Dekker, voorzitter van het Algem. Ned. Vakverbond, over „Be- drijfs-Democratie". Beroepen is bij de Ghr. Geref. Kerk t>e Kampen da. G. Wisse, te Arnhem. Beroepen 16 bij do Nod.-Herv. Gem. te Meppel ds. J. Ph. .Eggink, te Velsen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de begroeting van midc'ielcn van Ne derland soh-Indië voor het dienstjaar 1923. (Verlenging van de productenbelastiagen voor 1923 en invoering van een aardolie- belasting voor dat jaar). Verder drie wets ontwerpen tot nadere wijziging en aanvul ling van cle Indische Tarief wet. Naar de parlementaire redacteur van „De Tel." verneemt, wordt het in parlemen taire kringen niet uitgesloten geacht, dat de Tweede Kamer, ten gevolge van den op haar

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1