DAGBLAD. Dinsdag 22 Mei 1923. OfficieeSe Kenrisgeving STADSNIEUWS. Het vo^^amste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIES Qts. per rejrel. Bij re sol abonnement belangrijk eren Prüs. leioe advert en tien, uitsluitend bij vooruilbe- Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een xünum aantal woorden van 30. ncasso volgen? pnsfrecht. Vroor ever.tueele op ine van brieven 10 Cf." Dorto te hoialen. wijsnrnmner 5 Cts. Bureau Noordeindsniein. - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055. Postbns No. 54. PRIJS DEZER COURANT: r Voor Leiden p 3 mud. 2 35. p, weet013 Builen Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week n 0.18 Franco per post 2 35 portokosten. Nummer 19387. t nummer fcestaat 1.1 Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan don gemeentelijken vischwinkcl 'sehmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver- Ügbaar SCHELVISCH a f 0.22-f 0.33, HOL a 10.20, SCHAR a f0.14 en ABEUAUW 10.40 per N. C. DE GIJSELA 13, Burgem. Leiden, 22 Mei 192.'. Suid-Holl. Vereen. „H*l Groene Kruis", afd. Leiden. In het gebouw Piclerskerkstraat hield bo- nslaande afdeeling, onder voorzitterschap n dr. J. A. Schrcuder, haar jaarlijksche rgadering Uit het jaarverslag van den se- elaris ,jhr. C. C. Roé-1, oleek, dat 1922 voor j aldeeling niet ongunstig is gefeest. 1 De „Reizende tentoonstelling voor Volks- zondheid", onder prV.ectoraat van het Ne- erlandsche „Roode Kruis", werd ook hier houden. Onder leiding van den directeur n den Gemeentelijken Geneeskundigen ienst, dr. Horst, en in samenwerking met rschillende organisaties op sociaal gebied de afdeelingen van het Roode en het oot succes geworden en zij heeft ten volle jan het doel beantwoord. Tijdens de ten- nslelling werden door voor-instaande edici lezingen gehouden. Het bestuur onderging eenige wijziging, ar mej. Siegenbeek van Heukelom als lid dankte wegens vertrek uit de gemeente, j heeft als penningmeesteres de adnrini- ralie geheel herzien, waarvoor de Vereeni ng haar veel dank verschuldigd is. In haar plaats werd dr. Horst als be- uurslid gekozen. Zuster Van Ingen Schenau nam ontslag egens haar benoeming lot schoolzuster der meente Leiden. Zij heeft haar werkzaam eden steeds lot volle tevredenheid vcr- cht, zoodat het bestuur haar noode zag rt rekken. Ln haar plaats werd benoemd sier Th. van Bottenburg. Niet minder dan 842 artik*w4 werden 67 maal uitgeleend en er gebruik van ge- aakt. Mede dank zij deze hulpmiddelen, n de zuster veel leed van de zieken ver- chlen. De Vereeniging ontving dit jaar eer geschenken in den vorm van ver;jJe -gsarlikelen als vroeger. De geefsters, ire prov Siegenbeek van Heukelom, de farm ies Hoogenboom en Egbert de Vries, als- ede mej. Van Rhijn, hebben hiermeda de erceniging zeer aan zich verplicht. Met veel dank werd ten slotte vermeld jeldelijke gift van prof. dr. De Visser. Uit het financieel verslag, mede door jhr. oell als waarnemend penningmeester uit- ebracht, bleek, dal de ontvangsten in totaal jobben bedragen f 6348,63, waaronder aan ntribulies f 4193.80 en aaD zuslerhulp 125G.60. De uitgaven, beliepen f 5466.67s, waarbij win salarissen f 2471.50, aan verzekerings premies f 377.03. onderhoud materiaal |113.35, stichting gebouw Pieterskerkgracht 1705.84, materiaal f725.93. I lir werd dus meer onlvangen dan uilge- levcn een 1 van f89195. Aan den .v iviaris en den penningmeester frerd door den voorzitter hartelijk dank ge bracht voor verslagen en gevoerde beheer. 1 Na bespreking van verschillende" huis-, loudoiijke aangelegenheden werd daarna de prgadering gesloten. Jubileum-tentoonstelling der Leidoche Geitenfokkérs-Vereeniging. Gistermiddag hield de Leidsche Geilen- Pkkers-Verceniging „L. G. V.", met mede werking van de Duivenhouders-Vereeniging ■De Bauwkras" en inzendingen van hon- ieii- en konijnenfokkers, op het Sportterrein w'r den Zoetervvoudsche-Singel een jubi- Pum-lenloonstelling. Het-bestuur zag met ►"igen angst legen den aangekondigden ■J6 op van wegc het weer en zelfs tot den ■beklag toe was liet er nog niet gerust op. ■o?n klaarde de lucht echter op en gedu- ■-nde den geheelcn duur der tentoonstelling ■as het weder verder goed. Ook hét veld Tp zeer mee. Dot aantal deelnemers was zeer bevredi gd. Voor geiten bedroeg liet 48. Verder ren aanwezig 23 honden, 11 inzendingen bijncn, 17 inzendingen duiven van leden Jj „De Blauwkras" en 23 inzendingen van 'Lieden. Ter opluistering had do heer W. ronger een toom Indische loopeenden in- onden. [Als jury-leden Ier bcoordeeling der geiten perden de dierenarts de heer Hplshei- te Leiden, en H. Roest, te Hoogvliet heer C, de Graaf, te Oegslgeest, was bimeesler van de duiven en de heer P. kenende had op zich genomen de ko- ^en te beoordeelen. 'e belangstelling van de zijde van hot .bliek was zeer bevredigend, doch zou on- i Vijfeld nog veel grooler zijn geweest, als een prachtige Meidag ware geweest. Publiek vertrouwde het weer blijkbaar B niet goed. Over de kwaliteit der inzen- af!! ^Ias ?ury göe<* tevreden en voor valla lng Seiten waren mooie en waar- I I elCXemP'aren aanwezig. Ook wij, hoe- •m ^a)n.(^en constaleeren, dat in het 1 '0n de ingezonden dieren aanmer kelijk beter waren dan bij vorige gelegen heden. Doch ock de Teren der andere afdeelin gen maakten een goeden indruk. Te ruim twee uui, nadat de muziek, welke deie tentoonstelling opluisterde, zich al eens eenige malen had laten hooren, opende de voorzitter der L. G. V., de heer H. W. van Zijp, de tentoonstelling met een hartelijk woord van welkom lot de aanwezi gen Hij dankte de inzcnJero en sprak er zijn voldoening over uit, dat de ingezonden die ren zulk een goeden indruk maakten. Hij was den heeren jury-leden erkentelijk voor hun medewerking en bracht hulde aan en kele ingezetenen, voor de ingezonden prij zen, in het bijzonder ei firma Rijnbende „Het Kappershuis", de fabriek „Nutrix" en de firma Wytenburg, Nievwe-Rijn 8990 Na de .opening trokken de jury-leden uit ter keuring. De geilen werden gekeurd op punten, hetgeen de eerlijkst beoordeeling is en waardoor ieder zien kan wat zijn geit waard is. daar de biljetten, waarop de pun ten der beoordeeling voorkomen, aan de deelnemers worden mede gegeven. De uitslag was Witte, ongehoornde melkgevende geilen (Hoofdklasse) lc prijs W. D. Hufèken, Katwijk 2e prijs L. de Vogel 3e prijs M. Kulk eerv. vermelding J. v. d. Woerd Witte gehoornde melkgeiten le prijs L. Plezier 2e prijs A. Vis 3e prijs J. M. v. d Moolen eerv. vermelding H. D. Sierag. Bonte geiten, melkgevend le prijs A. Straathof 2e prijs J. van Leeuwen. Bonte geelen, niet melkgevend le onjs W. J. Abrahams. Lammeren le prijs W. D. Huiskens, Katwijk 2e prijs II. D. Sirag 3e prijs F. van Hal. Geelen niet ingezonden door leden (open klasse^ le prijs P. Slootweg, Ocgstgeest 2e prijs B. van Manen 3e prijs H. v. d. Hoeve eerv. vermelding P. Slootweg. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is deze Leiden. De eere-prijs van f 10 van de Vereeniging voor Dierenbescherming, voor de beste ver zorging van het dier, werd nog niet uitge reikt. De dieren zullen daarvoor in den stal bezocht worden. Duiven van leden der Vereen. „De Blauw kras" blauwe oude duiven eereprijzen J. Spek en L. van Vliet (tevens voor de schoonste duif op de tentoonstelling) le prijs A. H. Korenhof 2e prijs J. Schreuder zeer eervolle vermelding N. Vogelenzang en A. II. Korenhof. Klasse jonge duiven le prijs' J. Spek en L. v. Vliet2e prijs idem; 3e prijs J. Schreu der een vermelding J. Marijk. Klasse Sicrduiven 4e prijs en eervolle vermelding J. Schreuder. Klasse-Vliegduiven le prijs P. Vogelen zang 2e prijs N. Vogelenzang 3e prijs J. Schreudereervolle vermelding J. Steen bergen en G. J. van Warmond. Duiven van niet-leden van „De Blauw kras Klasse Postduiven le prijs P. Gijs man 2e prijs C. P. van Lcenen 3e prijs P. Gijsman eervolle vermelding idem. Klasse Sierduiven le prijs J. den Os 2e prijs idem 3e prijs idem 4e prijs Hol- kroppers J. Schreuder zeer eervolle ver melding idem. Paren Sierduiven le prijs G. Walle 2e prijs J. Gijsman 3e prijs L. van As. De prijswinners waren alle Leidenaars. Konijnen. De elf inzendingen waren van A. M. A. Machcn, Warmond J. Riet hoven Jr., Leiden D. Jongejan en A. Ring lenstein, Waddingsveen G. van Aalst Gz., Hazerswóude J- M. van der Maaien K. Brugman en L. Klakker. Wij vnlvingen hiervan wel de beoordee ling van den keurmeester, doch niet de ver melding der prijswinners. Enkele, overigens zeer mooie dieren, moesten wegens als lij dende aan schurft, buiten beoordeeling blijven. De afdeeling „Honden" konden geen offi cieel bekroning plaats hebben, wat, naar ons werd medegedeeld, niet geoorloofd was, omdat de keuring niet uitging van de Ne- derl. Kynologenclub Enkele verrassingen werden uitgereikt, wat een viertal deelne mers met name K. H. Boot, A. .T. en G. W. Holm en J. II. Horstman, die zich miskend achtten, omdat, zooals zij zeiden, van hunne dieren niet de minste notitie was genomen, zeer ontstemde. Overigens is de tentoonstelling zeer goed geslaagd en zij zal ongetwijfeld er toe bij dragen, dat de animo voor het houden en tevens voor de goede verzorging der dieren groolcr wordt. De jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier zal Woensdag 13 Juni in het Nulsge bouw worden gehouden, onder presidium van dr. G. J. Boekenoogen. De commissie voor geschied- en oudheid kunde dezer Maatschappij zal Dinsdagavond te voren bijeenkomen. Sprekers prof. dr. P. J. Blok en prof. dr. J. Lindeboom, van Gronin gen. Het muziekgezelschap Harmonie „De Post", dir. de heer M. Bolderdijk, alhier, be haalde op het concours op Tweeden Pink sterdag van den Z.-H. Bond van Muziek verenigingen, gehouden te Oud-Beierland, eerste prijzen in de tweede afdeeling concert en in de derde afdeeling marschwedstrijd y het muziekgezelschap „Nieuw-Leven", onder denzelfden directeur, tweeode prijzen in de derde afdeeling concert en in de derde af deeling marschwedstrijd. In de j.l. Vrijdag gehouden bestuurs vergadering is definitief besloten de eerst volgende „L. A. W. E. T." te houden van 14 lot 23 September a.s. 4 u De den 17den Mei j.l. door de Ouder commissie van de openbare opleidingsschool B voor (J. L. O. aan den Maresingel, uitge schreven vergadering was goed bezocht Hel hoofd der school, de heer W. van der I.aan, sprak in het openingswoord er zijn voldoening over uit, dat de ouders en ver zorgers der schoolgaande kinderen door hun aanwezigheid loonden belang te stellen in het onderwijs, daÊaan deze school gegeven wordtniet Iwjjfelcnde, dat ook hier de goede samenwerktfig van school en huis kan worden bevorderdï Door het verkiezen van den heer J. Ver hoeven tot lid der*Oudorcommissie, werd in een ontstane'vacature 'voorzien. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de aanstaande regeling van het hand werkonderwijs. De vergadering droeg de Oudercommissie op een evcnlueele actie tot behoud van de vakonderwijzeressen te steu nen. Het houden van een pauze, orn de ouders en het onderwijzend personeel gelegenheid tot kennismaking le geven, bleek zeer goed te zijn gezien. Bij aangenamen kout en door een ongedwongen houding werd de ver wachte toenadering verkrpgen. Vrijwel unaniem waren het onderwijzend personeel en de ouders vóór het aanschaffen van een piano ten behoeve van het zangon derwijs. Een vijftal personen zal met de Oudercommissie hel plan tol aanschaffing uitwerken. j Met het oog op', het reeds vergevorderde uur moesten eenigë nog op de agenda voor- 1 komende punten tót een volgenden ouder avond worden uitgesteld. De op 'voortreffelijke wijze geleide ver gadering werd door den heer Van der Laan met een woord van dank voor de opkomst gesloten. De werkzaamheden, verband houdende met den aanleg van den electrischen tram weg Den HaagLeiden vorderen nabij de Lammebrug zeer snel. Met de daar nieuw te maken brug is men reeds ver gevorderd. Ook wordt de weg aanmerkelijk verhoogd. Eveneens verandert nabij en achter „Zui- derzicht" aan den Zoèterwoudsche singel de omgeving sterk. De onteigende ^perceelen aan de Hooge- woerd zijn reeds zoo goed als ontruimd. De laatste dagen en avonden voor de verkiezingen worden begrijpelijkerwijs aan gewend voor de propaganda. Verschillende partijen en met name die der sociaal-demo craten en communisten hebben in de stad biljetten aangeplakt en hier en daar zelfs den verfkwast in dienst gesteld van de pro paganda Bovendien hield de S.D.A.P. Zater dagnamiddag een optocht door de stad met muziek, terwijl de naam van den eersten candidaat der lijst op borden werd rondge dragen. Ook de anti-revolutionairen maakten een tocht door de stad en langs de singels. Een versierde auto, gevolgd door een aantal wielrijders en -rijdsters, met Oranje gelooid en met den naam van de uitverkorene dezer partij op de borst of den rug, vormden den stoet. Maandagmidag, Tweeden Pinksterdag, werd in het Kooipark vanwege de S.D.A.P. een meeting gehouden, waarvoor vrij veel be langstelling was, hoewel het weer niet bij zonder uitlokte tot het bijwonen van een openlucht-bijeenkomst. De heeren J. Veldman en G. J. Groenouwe, die achtereenvolgens als sprekers optraden, verkondig len den lof der Sociaal-Democrati sche Arbeiders-Partij en prezen de candida- ten dier partij aan, terwijl de andere partijen nog al eens een veer moesten laten. Een deel van de zangvereeniging „De Stem des Volks" wisselde de sprekers met het zingen van eenige liederen af. Zaterdagmiddag is een gedeelte van het terrein nabij de Wilhelminabrug van de hek ken ontdaan en opengesteld voor de jeugd. Zoowel Zaterdag als de beide Pinksterdagen is hier reeds veel gebruik door haar van ge maakt. In bewaring is gesteld mej. A. v. d. B. wegens verduistering van een rijwiel, toe- behoorende aan dn heer v. II., alhier. Door den heer K., van de Steenstraat, is aangifte gedaan, dat bij hem een ruit vernield en een paneel van de deur is inge trapt door een Katwijker, die in bewaring is gesteld wegens dronkenschap, verzet, ver nieling, etc. In de Van-der-Werffslraat zijn bij W. V. twee glasruiten ingeslagen en in de Tweede Ilaverstraat heeft J. N., bijgenaamd „de Kippenklauw" bij L. een ruit vernield. Bij den overweg aan den Rijnsburger- weg kwamen een tram en een wielrijder in botsing. De tram was sterker en de fiets werd vernield. De wielrijder D. v. A. reed tegen een auto, daar hij de teekenen niet begreep, die de chauffeur juist gaf. Ook zijn karretje werd ernstig beschadigd. Aangifte van mishandeling is gedaan door juffrouw *D. Het geschiedde door haar man, van wien zij gescheiden leeft, en wei in de Steenstraat. Zaterdagmiddag kreeg de heer J. be zoek van zijn zwager en compagnon Le N. uit Rotterdam, die bij hem in de fabriek aan de Aloë-laan eventjes verschillende machi nes als dynamo's etc. heeft vernield of be schadigd. De schade bedraagt circa f 900. Voor zoo'n bezoek zou men heel wat doen! In den nacht van Zaterdag op Zondag kreeg een politieagent aan de Oudevest het te kwaad met een dronken persoon, die zich woest verzette. Dit zag een motorrijder, en deze spoedde zich naar den politiepost aan de Steenslraat, laadde twee agenten in, een achter op de motor, een in het zijspan en in minder dan geen tijd was alles voor elkaar, 't Was in een ommezien gebeurd. Leiden had opeens een molor-politie- brigadel Proces verbaal is opgemaakt tegen B., wegens huisvredebreuk bij v. d. B., alhier, en eveneens tegen v. H., die te keer ging bij de weduwe v. G. Zaterdagavond is er een vrouw door een onbekend gebleven wielrijder in de Sloenstraat aangereden, met gevolg, dat zij een bloedende hoofdwond bekwam. Zij werd in het Aead Ziekenhuis verbonden. In den'nacht van Zondag op Maandag is ih de Groenesleeg een man opgenomen in beschonken toestand, die eeii bloedend oor had. Van mishandeling is echter niets gebleken, zoodat vallen of zoo wel de oor- zaak zal zijn geweest. Tijdens de Pinksterdagen is een plak ker van verkiezings-reclame mishandeld in het Kocipark door andere plakkers, 't Is ook j verder bij deze Raadsverkiezing weer mooi gegaan! De stad is weer eens heerlijk ont sierd op verschillende punten. Tal van processen-verbaal zijn opge maakt. 't Schijnt niet af te leeren te zijn, zulke onnuttige stadsveronlreiniging. Het moest mogelijk zijn, dat iedere partij bijv. 1U0 stemmen verloor voor iedere bewezen overtreding. Dat zou wel helpen! Aangifte is gedaan door zekere O., van hier, dat hij onder Leiderdorp in den nacht van Zaterdag op Zondag is mishandeld door eenige wielrijders, terwijl hij in het gras zat. De zaak is naar Leiderdorp verwezen. Doordat de vlam sloeg in een pan met vet, ontstand een binnenbrandje de gor dijnen vatten vuur bij Den O., in de Groenesleeg, alhier. De brand is door de vrouw zelf echter gebluscht In de Stedelijke Werkinrichting alhier zijn in de week van 13 tot en met 19 Mei opgenomen 172 volwassen personen en 14 kinderen totaal 186 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Princssse-Tooneel. iti&'l; Mad.elle Bonriat, looneel- spel in 4 bedrijven van Claude Anet. De schouwburg was gisteravond prachtig bezet bij de opvoering van deze Fransche „Frühlingserwachen". De auteur heeft het op zich zelf heel simpel gegeven op mees terlijke wijze uitgewerkt tot tooneel, dat het doet en dit alles op een basis van werkelijk heid ,wat Wedekind's Lente mist. Of Anet het in 't geheel echter wint, daarover zou nog heel wat le zeggen zijn Is het gegeven hetzelfde, de afloop van beide gevallen is wel heel anders. Bij We- dekind sterft het onschuldig gevallen meisje aan de ongedaan-maak-pogingen, bij Anet gaat alles goed, weet de als een tijger voor de familie-eer vechtende moeder deze on gerept voor de buitenwereld te behouden, zij het, dal zij haar dochter tegen wil en dank ten huwelijk moet geven aan den eenige, die „weet" en met behulp van den pastoor daar van handig profiteert. Zij slaagt er zelfs in deze op zich zelf ongewenschte partij tot een buitenkansje in de oogen der wereld te maken. 't Is werkelijkheid, dat zich afspeelt, ge lijk reeds gezegd, hoewel ietwat met over drijving geteekend, in de echt bourgeois- kringen van omstreeks 1895, waarin de auteur het stuk doet spelen, een overdrij ving, die enkele malen het algemeene dreigt terug le doen vallen tot een geval, maar waaraan Anet zich dan toch weer ontrukt, 't Is kostelijk, zooals hij er in geslaagd is, dit milieu uit het dorpsleven tot in detail punten uit te schilderen en fijn ironisch te hekelen tevens. De twee hoofdfiguren zijn moeder en doch ter BourraL Van hel onschuldige, niet-we- tende meiske, dat, ongerept uit het klooster komend en door haar moeder als een Cerbe rus wordende bewaakt, ten offer valt, dank zij haar manziekte-aanleg, van den tuinman maakte Tilly Lus iets rnoois, zooals zij alleen dat kan, teêr-gevoelig allerlei kleinigheden benuttend voor haar fraai in stijl gehouden geheel, 't Was keurig. Wat een tegenstelling is haar moeder in baar kleinsteedsche bekrompenheid van geest en hart, het ongevoelige vrouw-mensch slechts levend voor haar eigen bourgeois- idealen, maar uitgerust met een zeldzame dosis vitaliteit en wilskracht, waarvoor het geheele huis beeft en siddert. Energiek, maar gevoelloos, eerzuchtig, maar zonder hart, zoo is madame Bourrat geteekend en Aleida Roe- lofsen wat ziet men haar weinig op de planken 1 geeft haar volledig zoo, zelfs hier en daar o. i. ietwat te krachtig, 't Is een le vendige, sterke creatie niettemin. De rest heeft niet veel te beduiden, de niets le vertellen hebbende vader, de muziek- leeraar-archivaris-echlgenoot, de pastoor, ze werden resp. door Veerhof, Gees Laseur en Poolman goed getypeerd en de overigen pas ten zich goed-sluitend aan. Ietwat eigenaardig deed aan dat zitten op een canapé met den rug naar het publick, maar 't was goed zoo, waar men zich immers moet voorstellen dat men, doordat de muren zijn weggevallen, zicht kreeg op beide in- een-loopende kamers. Langdurig en warm applaus beloonde het Princesse-Tooneel. BINNENLAND Inlichtingen van den Minister van Water» slaat over de nienwe brievenbussen. Uitvoer van kaas naar Spanje. De Nederlandsche bokskampioen Van der Veer verliest op punten van den Italiaan» schen kampioen Spalla. Tot gouverneur van Atjeh is benoemd da heer A. M. Eens, resident van Palembang, BUITENLAND Bonar Law treedt om gezondheidsredenen af als Britsch premier. De Zwitsersche bondsraad wijst alle ver antwoordelijkheid voor den moord op Wo- rofski af. In Hamburg is het Internat. Socialisten- Cr -res geopend. De internationale van Weenen sluit zich aan bij die van Am sterdam. £n België is het reizigersverkeer vrijwel geheel hervat. Een nieuwe mededeeling van de Valera, den leider der Iersche republikeinen. Uitvoer van kaas naar Spanje. Do Ned. Vereeniging vaji Kaashandela ren had zioh tot de Spaansche legatie te 's-Gravenlvage gewend naar aanleiding van den op 1 Mei j.l. in werking getreden maat regel, wa-arbij verplioht gesteld wordt aan ontvangers van Nederlandsohe kaas in Spanje een certificaat van oorsprong te zenden, welk certificaat gelegaJiseerd moet worden door liet Spaansche consulaat te gen betaling van f 6 voor ieder certificaat. Do Ned. Vereeniging wees daarbij op het tijcLroovende van diezen maatregel en te vens op die kosten, djio vooral op kleine zendingen te zwaar drukken, en verzocht het daarheen te willen ledden, dat Spanje evenals Frankrijk, genoegen eou nemen met een enkele verklaring van een Kamer van Koophandel. Het Spaansche consulaat te Rotterdam heeft thans geantwoord dat, hoewel de bedoelde maatregel werkelijk lastig, tijet- roovend en kostbaar geacht kan worden voor don kaashandel, het hier een alge- meenen maatregel betreft geldend voor alle landen, die in het leven geroepen is door een wetsbepaling en waarop in geen geval een uitzondering kan worden gemaakt. Do regeling is speciaal getroffen, opcSat de landen, welke met Spanje een handelsver drag hebben afgesloten, zouden kunnen profiteeron van heb laagste douane-tarief, hetgeen geschiedt door overlegging van het certificaat van oorsprong. Aan den anderen kant bet eek ent deze maatregel dus evenzeer een bevoorrechting. Nieuwe brievenbussen. Op vragen van den heer Marchant, Jid van de Tweede Kamer, in zake vervanging van brievenbussen, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat met de aan maak van de nieuwe brievenbussen eerst zal worden aangevangen, als do voor ver strekking aanwezige voorraad bussen zal zijn uitgeput. Opdracht tot aanmaak van deze bussen zal in geen geval in dit jaar plaats vinden; aanschaffing wellicht in den loop van 1924 zal slechts naar be hoefte geschieden. Hieruit moge blijken, dat het bericht, dat allo brievenbussen door nieuwe zullen wor den vervangen, niet juist is. Aan prof. dr. Salverda de Grave, hoogleeraar te Amsterdam, zal het ecre- doctoraat aan de Sorbonne worden aan geboden. Bij Kon besluit is benoemd tot offi cier in do orde van Oranje-Nassau, C. A. Oomen, kanunnik, deken ©n pastoor te Dongen. De hoofdbesturen der Algemeene Ver eeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, van het Genootschap van Lee raren aan Nederlandsche Gymnasiën en van de R.-K. Leeraronverceniging Sint Bonaventura, die maandenlang hebben ge werkt om do betrokken autoriteiten en advïseerende lichamen te overtuigen, cfat er voor de leeraren een uitzonderingsposi tie geschapen en alleen voor hen een be langrijke salarisvermindering voorgesteld wordt, hebben ervaren, dat ten slotte nie mand een gunstig oordeel over de regeling heeft' en dat unaniem erkend wordt, dat de leeraren wel de eenige ambtenaren zijn, die belangrijk in salaris zullen achter uitgaan. Het is dan ook met de grootste ergernis, dat zij kennis namen van do be antwoording der vragen van het Kamerlid den heer Marchant door den Minister van Onderwijs. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben het besluit va<n de gemeente Weesp tot het aangaan van een leening van f 30.000 ten behoeve van de nieuwe be graafplaats niet goedgekeurd. Naar het ,,U. D." vsrnecmt, heeft inr. H. F. de Boer, wethouder van Deven ter, bedankt voor zijn benoeming tot bezui- nigingsinspecteui te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1