LEIDSCH DAGBLAD. BERICHT. Zaterdag 19 Mei 1923. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland* Prijs der advertentien: Cts. per regel Bij regolabonnement belangrijk li^Droii prijs. 'Kleine advertentien, uitsluitend bij vooruitbe- Sal]D/Ti Woensdags on Zaterdags 50 Ots., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclit. Voor eventueele op- onding van brieven 10 Ots. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 5i. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden q. 3 mnd. 2.35, p, week' .„1. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, -"31 per weekb 018 Franoo por post 2.35 '"H portokosten. Nummer 19386. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Maandag a.s., Tweeden Pinkster- ag, zal het „Leidsch Dagblad" niet verschijnen. Onze kantoren zullen dan den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. i Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is Hedenavond verkrijgbaar SCHOL a f 0.18 per pond en Dinsdag bij aanvoerSCHELVISCH en SCHOL. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Mei 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan C. Christiaanse Czn. en rechtverkrij genden vergunning is verleend tot oprich ting van een bewaarplaats voor 250 Liter benzine in den tuin van het perceel Hoo- gewoerd No. 33, Sectie D. No. 902. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Lelderr, 19 Mei 1923. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; (Vestigt de aandacht van de ingezetenen op den inhoud van de artfc. 55 en 56 der KIESWET, luidende als volgt: Art. 55. Personen, bij wie en bestuurders ipn bijzondere ondernemingen eto in stellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemcenen maatregel van bestuur vrijstelling is ver leend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd! is tot de keuze mede le werken, gedurende ten minste twee ach tereenvolgende uren tusschen aebt uren des v^ormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of^ werk plaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk- dagen vóór en op den tot stemming bepaal den tijd op een zichtbare wijze is opgehan gen een door hen of van hunnentwege on- derteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, verme'dende, voor elk af zonderlijk of groepsgewijze of voor alle ge lamen lijk. Het Kon. besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad "No. 109) tot aanwijzing der vrijstel lingen bedoeld in art. £7 der Kieswet luidt als volgt: Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 57 der Kieswet bedoelde perso den en bestuurders van bijzondere insteL- „lingen en ondernemingen ten aanzien van „bij hen in dienstbetrekking zijnde perso den welke uit hoofde van lie dienstbetrek king op den dag der stemming tusschen de »in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet „gedurende twee achtereenvolgende uren „vertoeven in de gemeente op welker kie- „zerslijst zij voorkomen." Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „bet voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking „zijnde personen, alsmede aan personen en „bestuurders van bijzondere instellingen §n „onderneminnen ten aan den van bij hen in „dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers." N. O. BE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Mei 1923. De Vrijheidsbond. Gisteravond hield de afdeel in g Leiden van den Vrijheidsbond een openbare ver gadering in de kleine Stadszaal, waarvoor a's sprekers waren aangekondigd een drie- G1 candidaten dezer partij, nl. de heeren Prcf. dr. B. D. Eerdmans, A. Reimeringer C11 J- A. van Hairaal. .Do slechts zeer maitig bezochte vergadte- Wej'd te kwarb over achten door prof. r- Eendimans geopend, die er op wees, at blijkbaar in de kringen van menschen aaruit bijeenkomsten als deze plegen te Vö n .^>ezoo^t> niet veel voor openbare ringen wordt gevoeld. Des te meer r„ te bij de aanwezigen, die Wel opgeko- waren h erna gaf hij allereerst het woord aan b heer Van Hamel, die redde Jnet eemi- gen schroom het woord te nemen, omdat hij geen redenaar is, allerminst een poli sh redenaar. Hoewel goed liberaal, heeft in de Raadzaal, nooh als wethouder, noch als Raadslid, ooit een bepaalde partij gediend, doch steeds het algemeen belang. Hij acht bet eerste dan ook verkeerd, al Wend het vroeger en vooral thans onder vigeur van het algemeen kiesrecht wol ge daan. Ook de organisaties, die haai- ver tegen w'oordigers naai' den Raad zenden, werken daartoe mee. En dan komen nog die hoofdbestuurders, die in Amsterdam of in Den Haag zetelen. Van zulke politiek moet spreker niets hebben. Hij kwam daarna tot de veikiezingslee- tuur en citeerde uit een blaadje van den V.-D. B. een artikeltje van A. v. d. E., waarin deze zeide, dat de heer Van Hamel de verbetering van salarissen van onder wijzers steeds tegenhield, terwijl de Vrijz.- Dem. daarvoor ijverden. Hij noemde die voorstelling onjuist, maar hij zag niet al leen op de belangen van een groep, maar diende het algemeen belang. Overigens rijn onder zijn wethouderschap eenige goede scholen gebouwd en -met name heeft hij veel voor het handwerkonderwijs gedaan. De politiek, door die sociaal-democraten toet Knuttel gevolgd, is klassen,politiek en voert de gemeente op groote kosten. Daar gaan de Vrijz.-Democraten vaak met mee en eenige rechtsohe leden, die spr. Chris telijke en Roomsche socialisten noemde. Hij zou, als hij weder in den Raad kwam, daaraan nooit meedoen, doch zooveel moge lijk meehelpen het algemeen belang te be vorderen, gezien van het standpunt van den Vrijheidsbond. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Reimeringer, die zeide, dat hij veertien jaar lid van den Raad is geweest. Men weet dus wat men aan hem heeft. Hij wil nu, evenmin als ooit in den Raad zelf, een aan val doen op een der andere partijen. Hij wenschte slechts uit het partijprogram van den Vrijheidsbond eenige punten nader te belichten. In het eerste punt wordt de persoonlijke vrijheid vooropgezet. En daarvan is spr. ook een groote voorstander. Vrijheid is een echt Hollandsche gedachte, waardoor ons land groot is geworden. En wat ziet men nu gebeuren Vrijheids- belemmering overal 1 Een tap verbod, een bioscoopverbod, gedwongen winkelsluiting ja, waar zullen wij met het maken van verbodsbepalingen eindigen Men geeft het algemeen- kiesrecht en behandelt de men- schen als kinderen. Daartegen kwam spr. met kracht op. Een ander punt, nog van grooler belang, is de financieele toestand van land, gewest en gemeente. Spreker besprak onze maat schappelijke toestanden daarop zeer in het algemeen. Het financieel beheer van ons land, waarin het gemeentelijk beheer zich afspiegelt, wordt door spr., mede aan dc hand van uitspraken van bevoegde econo men, aan critiek onderworpen. Uit zijn becijfering blijkt, dat de financi eele toestand van ons land zeer penibel is. Ook in de gemeenten zijn de lasten zwaar. De hoofdelijke omslag wordt hoe langer hoe meer de kurk, waarop de gemeente drijft. Meer in het bijzonder werd nog de financi eele toestand der gemeente Leiden bespro ken. De inkomsten der burgers zal vermin deren, het belastbaar inkomen zal daardoor dalen en zoo zal het belastingpercentage VQortdurend moeten stijgen. Men moet het daarom zoeken in bezuini gen. Handel en nijverheid moeten intussclien gesteund en aangemoedigd worden. En hier voor en voor alles, wat hij in het belang van stad en land wenschelijk acht, vindt hij de beginselen van den Vrijheidsbond het meest aanbevelenswaardig. Deze zullen, als er mogelijkheid is tot verbetering voor onze maatschappij, deze het best kunnen aanbrengen. Spr. besloot zijn kort, doch blijkbaar met overtuiging uitgesproken woord met te zeg gen, dat het vrijheidsbeginsel hem het naast aan het hart ligt. Daarom heeft hij zich ge schaard onder de banier van den Vrijheids bond, die voor hem nog altijd i3 de oude li berale blauwe vaan, symbool van de vrij heid. De laatste spreker die een meer zakelijk betoo-g hield, was prof. dr. Eerdmans, die de tegenstelling schetste tusschen de eco nomische sociale en politieke toestanden tusschen den tijd vóór en na den grooten oorlog. En die tegenstellingen spitsen rich heft meest toe in.dle gemeente. De S tat en -Generaal hebben niet zooveel over do financiën en over de uitgaven voor al te zeggen ten opzichte van de Ministers als de Raad op de financiën van de ge meente invloed heeft. Want de Raad maakt elk jaar in September de begroo ting van inkomsten en uitgiaven der ge meente op. Men begint met de uitgaven en als men die heeft vastgesteld, dan komt men tot de inkomsten. Eerst de vaste in komsten en als men daar door heen is, dan komt als sluitpost de hoofdelijke om« slag. Zoo krijgt men nooit een tekort; maar dat heeft dan ook ten gevolge, dat de belastingen steeds zwaarder worden. En dit heeft toch zeker een grens. Er kan dan niet meer gespaard worden en als er niet gespaard wordt, wordt er geen kar pitaal gevormd en zonder kapitaal kan er geen nieuwe opbloei komen. Als een gezin eons een financieel© poli tiek vólgde als de 'gemeenten, dan zou het er raar uit zien. Want vader kan geeï hoofdelijke omslag heffen. Spr. vergeleek de gemeente met zoo'n gezin en noemde de Raadsleden de kinde den van vader gemeente, welke maar steeds dwingen om meer. Over groote bedragen, welke noodig zijn, wordt meestal weinig gesproken; die voteert men gemakkelijkmaar als er po litiek in een voorstel rit, dan komen de redevoeringen los en dan vliegen de inter rupties door de lucht. Gaame gebruikt men dan daarbij het woord democratie. Maar de democratie, die op zichzelf zeer waardeerens waar dig is en goed, wordt zeer verkeerd toegepast. Men ziet te veel in een streven, om slechts enkele ga-oepen te «bevoordeelon. Daarin gaat de Regeering ons voor en de Regeering legt gemeente daarvoor de uitgaven op. Spr. feoemde daarvan en kele voorbeelden ei§ herinnerd© er aan welk een storm over rijn hoofd ging, toen hij in do jongste Raadsvergadering vroeg of liet niet wat goedikooper kon met de aanschaffing van nieuwe Schoolbanken in twee Roomsche scholen, die de gemeente moet betalen. Hot voorbeeld, van boven af gegeven, werkt in de gemeentebesturen slecht. Men kijkt daardoor ook weer te veel naar an deren. Wat men in een andere gemeente heelt, wil men ook hebben. Dat maakt het gemeente-budget mede hoog. Spreker kwam nu tot het wat hij noemde meer en meer coritroleeren en toezicht hou den door ccn aantal ambtenaren van dc burgerij. Dit apparaat van controleerende en inspecleerende ambtenaren is niet alleen lastig, maar ook duur. Wij kunnen, volgens spr., veel goedkooper worden geregeerd en bestuurd. De kiezers moeten eens meer over de dingen nadenken e£ daarnaar handelen. De kiezers willen gaarne hebben wat zij goed achten en of het dan veel geld kost, daar vragen zij niet naar. Dat is ook ver keerde politiek, alleen^gunslig voor hen die veel beloven. Spr. kwam 'nu tot een beschouwing over de slad Leiden en constateerde, dat onze gemeente een zeer gunstige ligging heeft. Enloch komen de menschen hier niet wo nen, omdat de belasting te hoog is. Is het dan geen goede gemeente-politiek te trachten de belastingen laag te houden, met name door bezuiniging Verder is hel noodig, dat de industrie, waardoor duizen den werk wordt verschaft, worden aange moedigd en gesteund. Spr. deed ten slotte een beroep op de kie zers, om hun verstand goed te gebruiken bij het doen van een keuze. Er volgde op deze rede applaus, evenals op die der vorige sprekers. Van de gelegenheid tot debat werd slechts weinig gebruik gemaakt. De heer J. Al. Vos protesteerde legen een advertentie, dien avond vanwege den Vrij heidsbond in het „Leidsch Dagblad" ge plaatst, waarin een onjuiste en onware voorstelling wordt gegeven van hetgeen den vorigen avond door prof. Van der Pot is ge zegd, dat er nog een paar belastingen, o.a. een grondgelasting, moesten bijkomen. Dat is absoluut onjuist. De heer Van der Pot be doelde gronden, die, doordat er op gébouwd werd, dus door medewerking der gemeen schap, aanzienlijk in waarde zouden stij gen. Dat is wat anders dan een grondbelas ting. En spr. zag daarvan ook het onrechtvaar dige niet in. Hij wees, al had de heer Van der Pot dat voorbeeld niet genoemd, op de waardevermeerdering van de panden aan de Paardensteeg, nadat deze werd herscha pen in de breede Prinsessekade. Een be lasting op zware vrachtauto's werd door prof. Van der Pot verdedigd op grond en eerst dan, wanneer dit verzwaring van brug gen, enz. vereischte. Een en ander om den hoofdelijken omslag te drukken. Prof. Eerdmans meende, dat een belasting op de waardevermeerdering, ook zoo opge vat, moest worden afgewezen. Prof. Treub, die dit beginsel ook heeft omhelsd, is daar- k van al terug gekomen. Hij geloofde, dat de Prinsessekade-bewoners, ook als zij eige naars zijn, er niet mee gediend zouden zijn voor de breede straat te moeten betalen. De heer Geytenbeek vroeg of het waar was, zooals in de couranten is vermeld, dat de lieer Van Hamel tegen de verlaging van het vermenigvuldigingscijfer der plaatse lijke belasting heeft gestemd. De heer Eerdmans erkende dit. Hij ver moedt, dat zijn partijgenoot voor de over redingskracht van den burgemeester is ge zwicht. De heer Van Hamel bevestigde dit. De heer De Gijselaar is een bekwaam financier en waar deze met cijfers aantoonde, dat een verlaging zich zou wreken, heeft hij den veiligen weg gekozen. Hij vreesde, dat B. en W. anders met een suppletoire begroo ting hadden moeten komen of dat voor het volgend jaar het cijfer weer moest worden verhoogd. Wat de belasting op de waarde vermeerdering betreft, toen de Paardensteeg werd verbreed, heeft hij met den heer Dru- cher het denkbeeld om de eigenaars daarin iets te doen bijdragen, bepleit. Spr. wijst er op, dat bij een eventueele demping van het Levendaal de .waarde dezer panden zeer in waarde zal stijgen. Er was dan misschien wei iets voor 4e zeggen, de eigenaars in de dempingskosten le doen bijdragen. Een dame in de vergadering maakte de opmerking, dat deze bewoners dan nu van wege den stand wel mochten worden ont last gelach.) De voorzitter wilde dit object van belas tingverlaging maar liever aan de Democra tische partij overlaten. Hierna werd de vergadering gesloten. Communistische gemeente-politiek. In de groote Stadszaal hield de afdeeling Leiden der Communistische Partij gister avond een openbare vergadering, welke slecht was bezocht. De voorzitter, de heer dr. J. A. N. Knut tel, opende de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan nummer twee der commu nistische candidatenlijst voor den Gemeente raad, den heer Van Weizen, die aanving met er op te wijzen, dat men deze gemeen teraadsverkiezingen fnoet beschouwen in het licht van de gebeurtenissen, welke zich in de laatste jaren hebben afgespeeld. De arbeiders zijn van nederlaag tot nederlaag gedrongen en de verminderde belangstelling zal daarvan een gevolg zijn. Spreker weer er vervolgens oq, dat de communisten deze verkiezingen slechts be schouwen als een deel van hun grooten strijd. Het is enkel en alleen de bedoeling op deze manier propaganda te'maken, en nimmer beloven de communistische leden aan de kiezers dingen, tot uitvoering of vol brenging waarvan zij niet in staat zijn. Ge heel anders is dit bij de andere partijen, die steeds en steeds maar weer beloven, ten ejnde op die manier stemmen te winnen. Wanneer het er echter op aan komt beslui ten te nemen in het belang der arbeiders klasse, dan laat men de communisten al leen staan. Zelfs de sociaal-democraten ont houden voortdurend hun steun, zooals spre ker aan de hand van verschillende door den heer Knuttel in den Gemeenteraad gedane voorstellen aantoont Op gebied van belas ting, woningbouw, werkeloozenzorg, enz. liet men de heer Knuttel steeds alleen staan en z'n voorstellen kelderden voortdurend met de stemmen van alle andere leden te gen. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de arbeiders enkel steun en hulp kunnen ver wachten van de communisten, en daarom eindigde spreker met een dringende opwek king, öm op nummer één dezer lijst, den heer Knuttel, te stemmen. Aan het woord kwam thans de heer J. A. N. Knuttel, die allereerst opkwam tegen de in het „Leidsch Dagblad" door de De mocratische Partij geplaatste advertenties, waarin wordt verkondigd, dat Maandag j.l. vrijwel alle Raadsleden hebben gestemd legen belastingverlaging. Daaruit zou voort vloeien, dat de Democraten het heel anders zouden hebben gedaan, wat spreker be lachelijk noemde. Democratie en bezuini ging kunnen nimmer samengaan I Spreker hekelde - vervolgens de houding der sociaal-democraten, die eerst voor het tapverbod stemden", en thans, nu zij gezien hebben, dat het hun stemmen zal kosten, plotseling van idee gaan veranderen. Do ideeën dezer menschen zijn trouwens vaker merkwaardig. Was het niet de heer Van Stralen in den Gemeenteraad, die zich na mens de fractie verklaarde tegen uitkeering van het volle loon aan werkloozen Zij zijn dus van oordeel, dat de arbeiders kunnen leven van een bedrag, lager dan het volle loon. Prachtiger reden, om de loonen te drukken, had men aan de werkgevers moei lijk ter beschikking kunnen stellen I Vooral In den legenwoordigen tijd, waarin de bour geoisie voortdurend aandringt op bezuini ging is zulk een verklaring hoogst nadeelig en gevaarlijk. Ook voor het gemeenteperso- neel is de situatie momenteel hoogst on zeker en de kans is groot, dat men na de verkiezingen als jongere krachten,- nog meer in conservatisme verstard zijnde, ver schillende ouderen in den Raad en in het college van B. en W. zullen hebben vervan gen overgaat tot verlaging der loonen en verlenging van den arbeidsduur. Met stel ligheid kan men aannemen, aldus spreker, dat de arbeiders van de andere partijen geen heil hebben te verwachten. Meer dan ooit is het dus zaak de communisten te steunen en propaganda te maken voor hun ideeën, om ten slotte te verkrijgen een krachtig een heidsfront van alle arbeiders, want slechts op die manier zal het mogelijk zijn zich legen de veelvuldige aanslagen, welke door de kapitalisten worden gepleegd, met suc ces te verdedigen. Weten wij dien weg niet te vinden, dan zal het steeds erger worden. De beweging der fascisten, waarvoor hier te Leiden de bakermat is voor Nederland, moge in dat opzicht voor de arbeiders een waar schuwing zijn I De sociaal-democraten hebben tot nog toe steeds geweigerd samen te werken en ge meend het wel alleen klaar te spelen. Den laatsten tijd krijgen zij echter telkens flinke klappen, en dit zal hen zoo langzamerhand wel een toontje, lager doen zingen. De communisten daarentegen winnen voortdurend terrein, wat blijkt uil tal van verkiezingsuitslagen. Ook in de andere lan den is dat zoo, terwijl bovendien in Rusland de toestand steeds verbeterd, in strijd met do valsche berichten, die daarover worden verspreid, wat spreker bewijst o.m. aan de hand van artikelen van den bekenden Roode Kruis-vertegenwoordiger Nansen. Terugkomend op de Gemeenteraadsver kiezingen, eindigde de heer Knuttel met bij de arbeiders aan te -dringen om a.s. Woens dag te stemmen op de communistische can didates om dezen te steunen in den strijd voor de politieke eenheid. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni a.s., benoemd aan de Rijksuniversi teit alhier tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de tropische hygiëne, de heer P. (I Flu, thans tijdelijk belast met de waarneming van genoemde functie. Dr. J. Boekenoogen, voorzitter van de Maatschappij voor Letterkunde, te Lei den, zal op de tentoonstelling voor Letter kunde, die dit jaar in September ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin te Den Haag zal worden gehouden, een zeer belangrijke verzameling geïllustreerde kinderboeken uit zijn privé bezit inzenden. Voor het examen voor apothekers assistent vfraren door de commissie alhier gisteren opgeroepen drie" candidaten. Ge slaagd is de heer C. H. Otting, van Rotter dam. Behalve door 'de professoren Van Ital- lie en De Jong zal bij de Pasteurs-herden- king to Parijs de Leidsch e universiteit ook worden vertegenwoordigd door prof. Flu.; Voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging der collegegelden aan de universiteiten. Toorloopig verslag van de Tweede Kamer over het voorstel-Rntgers c.s. tot wijziging der Drankwet. De toestand in het Bakkersbedrijf. J) De economische en financieele opbonw van Oostenrijk. Adres Ned. Vereeniging van Huisvrouwen naar aanleiding van den hoogen suikerprijs Een wapenstilstands-idee van de „Times** inzake de Roer. De Belgische regeering krijgt in de Kamei een votum van vertrouwen. Vermoedelijk kabinetscrisis te wachten in Polen en Spanje. Vreeselijke brand in Amerika. 73 men schen zijn omgekomen. De eindexamens der Gem. H.B.S. te Leiden zijn bepaald op 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12 Juli; Chr. H.B.S. te Leiden op 13 en 14 Juli; deskundigen: O. van Aller, oud-hoogleeraar, te 's-Gravenhage; dr. F. W. Hischenmöller, te Rotterdam, hoofd assistent der Technische Hoogeschool; dr. H. E. Ga-eve, directeur der Openbare Lees zaal en Bibliotheek, 's-Gravenhage; dr. L. W. A. M. Lasonder, archivaris Algemeen Rijksarchief, te 's-Gravenhage; J. G. Bruins oud-leeraar M. O., te Dordrecht; de eindexamens der Cbr. H.B.S. te Alfen a. d. Rijn op 4, 5 en 6 Juli; R.-K. H.B.S, te Katwijk a. d. Rijn op 7, 9 en 10 Juli; deskundigenH. F. van Riel, lector Land- bouwhoogeschool te Wageningen; J. Coops, assistent Handelshoogeschool te Rotterdam, te 's-Gravenhage; dr. Th. L. Haitjema, Ned. Herv. predikant te Apeldoorn; mej. dr. A. Posthumus, priv. docent aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam, te 's-Gravenhage; P. Wetrkman, oud-leeraar M.O., te Lieden. Voorts treden nog als deskundigen op dr. J. L. (Walek, W. Massink, dr. J. Heinsius. mr. J. H. Kramers, dr. P. A. A. Boeser en dr. C. de Boer, allen alhier. De Gemeente-Commissie van het Ned.- Herv. Kerkgenootschap alhier doet in het „Predb. blad" een zeer aangename medo- deeling aan tie Gemeente. Iemand, die vol strekt onbekend wil bij ven, heeft n.l. aan de electrische uitrusting der Hooglandsch© Kerk een zeer practisch werktuig toege voegd, waardoor langs electrischen weg aan het orgel de noodige lucht wordt toege voerd. Het heeft dadelijk zeer goed vol daan. De Gemeente-Commissie wijst de Gemeent© op enkele wenschen, die besproken zijn en die zij heel gaarne uitvoeren, as or geld voorhanden was. Eén ding moét uitgevoerd worden, n.l. do vernieuwing van den ketel der centrale verwarming in de Oostorkerk. De oude is versleten. Een bedrag van f 2000 A f 3000 is daarmede gemoeid. Voorts ie in beginsel besloten een galerij in de Oos- terkerk te bouwen, omdat daar telkens een groot tekort aan zitplaatsen is. Ter viering van het 45sto jaarfeest der Chr. jongelingsver. „Dient den Heer"- is een commissie benoemd. De bijzondere kerkeraad der Ned. Her vormde Gem. alhier heeft besoten, op 31 Augustus, den dag waarop men hier het Regecringsjubileum der Koningin hoopt te vieren, twee beurten to doen houden. Men deelt ons mede: Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een beslissing genomen inzake een navorderingsbelasting ten aanzien van' een ingezetene van Leiden, die bij dit College hieryan in hooger beroep was gegaan. Hier was gesteld, dat het recht tot opleggen van een navordering verjaard was. Gedeputeerde Staten hebben beslist, dat de aanslag moet worden geacht te zijn op gelegd bij do vaststelling van het kohier door den Gemeenteraad in casu den 26en December 1920 alzoo nog voordat er drie jaren na den aanvang van het belasting jaar 1918—1919 waren verloopen. Mitsdien is de aanslag gehandhaafd. De Ouder-commissie van de Mare- singel-school A had gisteren een ouder avond belegd, welke druk bezocht was. Door het hoofd der school, den lieer P. C. Schreuder, werden, na dank gebracht te hebben voor de groote belangstelling, enkele opmerkingen gemaakt over samenwerking van ouders en onderwijzend personeel. Waar spreker zijn bespreking verduidelijkte met voorbeelden uit de practijk, kon het niet anders als dat meerdcr-e ouders ziehzelven de vraag moesten stellen of één der vele opmerkingen, hetzij goede of slechte, op heil van toepassing waren, en gelet nu op de

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1