Jonwena CHIEF WHIP! VIRGINIA AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. BUITENLAND. Zaterdag. Nutszaal Alg. vergadering oud-leevlingen 'Ambachtsschool. 8 uur. SlailszaaJ Eindbal W. F; van Wijk. 9 uur. N o o r d w b -a a n-Z e e, Palace Hotel: Jaarlijksche alg. vergadering van aaci^eeJh. N. V. Hotel-Mij. „Noordwijk- aan-Zec". 3 uur. Zondag. „Jevuël": Bijeen^jmsten 's morgens en 's avonds. Zondagsschool 1 uur. Leger des Heils: Samenkomsten te 7 en 30 uur. Morschweg 59: Stadsevangelisatie-bijeen komst. 8 uur. „Patrimonium" Opwekkingssainenkomst 8 uur. SchouwburgHet Rotterdam sch Tconeel. „Madame Sans-GGne". 8 uur. Votksgebouw Revue Haags eb Rovuc-g ezel- schap. 8 uur. Oegstgeest: Openluchtmeeting Le ger des Heils. Halfacht 's avonds. Maandag. Stadszaal: Generale repetitie van „Die Schöpfung." 3 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-Thcater", StationswegBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks -te 8 uur. „Rejo-thcatcr", HaarlemmerstraatBioscoop- cn Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée to 2 uur. Stadszaal (kleine): Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok. 11 en 12 uur, 2, 3, 4 en 6 uur. r Opening Zondag te 2 uur. Den Haag, „Scala"Gezelschap Henri ter Hall. „Nou I Nou I" 8 uur. Den Haag: Voorjaairsfeest Jn den Die rentuin. Tot 21 Mei. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei waargenomen •door de apotheek van dein heer M. Boek wijt, Visehmarkt 8, tel. 552. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur waargeno men door de doctoren Blote, Papengyacht 20; dr. Hovcns Grcve, Rijn- en Schie-kade 104, tel. 1681; Mulder, Watersteeg 4, tel. 990; en Poortman, Rapenburg 53, tel. 1481. Deze dienst wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- helminapark, tel. 390. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. en bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade cn des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.straat 120 Fa. A. S0MERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Breijer, bouwkundige te Rotterdam, had er schik in het ruime pand voor zijn vader geheel te restaureeren en te moderniseeren en is daar met de medewerking van zijn broer, den timmeijnan Breijer, den lood gieter La8schuit en den electricien van dien naam uitnemend in geslaagd. Do heer H. Splinter zorgde voor een pas sende stoffeering, zich aansluitend bij de keurige clectrisehe verlichting. In het rui- mo café staat een in stijl gehouden buffet, ruim gevuld met een schat van glaswerk, dranken en likeuren. Verder vindt men er een splinternieuw Toulet-biljart, door kenners zeer geroemd, cn een welvoorziene leestafel met de meest voorkomende dagbladen en tijdschriften. Boven is een vergaderzaaltje voor niet al te groote bijeenkomsten, met verschil lende gemakken en aangesloten aan het te lefoonnet. Hedennamiddag wordt de zaak geopend. Woensdag 9 Mei a.s. zal in het Stede lijk Museum ,,Do Lakenhal" alhier een ten toonstelling worden geopend van schilde rijen, voorstellingen uit Noorwegen, door i\V. *H. Singer Jr. Naar wij vernemen, zal vanwege het Leger des Heils een zeer bijzondere bijeen komst worden gehouden in de Stadszaal op den avond van Hemelvaartsdag. Majoor llawie, de commandant van de Cc-ntraal-Divisie, zal dezé bijeenkomst pre- sidceren, bijgestaan door circa driehonderd officieren en soldaten van Den Haag en Om streken. Drie muziekkorpsen (samen ruim zestig muzikanten) zullen de bijeenkomst opluisteren, w. o. het J. L.-riffcziekkorps, een korps van jongens van twaa.1? tot achttien jaar. Bovendien de vereenigde zangkoren, samen ruim honderd leden, alsook de man dolineclub, enz., enz. De groote orikoslen voor een en ander brengen mede, dat een kleine toegangsprijs zal geheven worden. Gisteren geraakte een zes-jarig jon getje aan de Kalvermarkt te water. Het ventje is door een politie-agent, die op den buik ging liggen, terwijl eenige burgers op zijn beencn drukten, gegrepen en gered. Gistermiddag omstreeks zes uur ge- tofste aan den verkeershoek Breestraat Kort-Rapenburg het zestienjarige meisje W. T., rijdend cp de fiets, onder een auto, door welke zij. werd oveneden. Met slechts kleine ontvellingen en een bloedneus liep het ongeval bijzonder ge lukkig af. In ons verslag van de op 21 Maart j.l. gehouden bijeenkomst van de Vereeniging van Oud-Groningers, in onze stad of hare omgeving gevestigd, hebben wij melding ge maakt van de plannen der "Vereeniging om hier het looneelstuk van Fabriciu9 „Onder een dak" in het Groninger dialect bewerkt, te doen opvoeren. Wij spraken,, toen het ver trouwen uit, dat, gezien de enthousiaste wijze waarop dit plan werd ontvangen, het voornemen groote kans van slagen zoude hebben. Uit de advertenties kan men zien dat de Vereeniging het inderdaad heeft aan gedurfd dit stuk op 9 Mei a.s. in de foyer van de Stadszaal ten tooneeïe te doen voe ren. Aangedurfd, niet omdat het stuk van twijfelachtig gehalte zoude zijri immers is dit werk van Fabricius zeker een gang naar de Foyer meer dan waard maar om dat de opvoering ervan met zeer groote kosten gepaard gaat. Men bedenke slechts, dat het stuk wordt gespeeld door te Utrecht wonende oud-Groningers. De tooneelclub dezer Ulrechtsche oud- Groningers heeft een uitstekenden naam en heeft te Utrecht en '9Gravenhage met dit stuk zeer veel lauweren geoogst. Aan belang stelling zal het ongetwijfeld niet ontbreken. Vermelden wij ten slotte nog, dat de avond met een bal wordt besloten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. KERKELIJKE BERICHTEN. Duitsche godsdienstoefening: Zondagmor gen, te halfelf, in de kerkzaal van het Weeshuis Hoogl. Kerkgracht, tusschen nos. 17 en 21, vicar Schöning, Yan Den Haag. Vereeniging voor Vrijz. Hervormden: Zon dagmorgen, te halfelf, in het Volkshuis, ds. A. van der Wissel. Doopsgezinde Gem.Zondagmorgen, te tien uur, ds. J< Wuite. Eglise wallonnoDimanche matin, 101/» heures, Mr. Jean Bonnet, pasteur a Genes (Italië) pour Mr. S. Cler. Evang.-Luthersólie Gem.Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Pb. Makkink. Romonstrantsch-Geref. Gem.Zondagmorgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Rel. Socialistisch Verbond: Zondagavond te zeven uur, in het Nutsgcbouw, ds. P. Eldering, uit Rotterdam. RECLAME. *JJet fijnste voor Pudding, Vla's ia j \sJJeerlijk, Voedzaam.. Voórdeelig 2057 IV Weikloosheidsnitkeeringen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft aan de besturen der gesubsi dieerde vereenigingen met werkloozenkas de volgende circulaire gezonden: Mij is gebleken, dat niet bij alle besturen van werkloozenkassen^voldoende bekend is, wat in acht le nemen "zij bij toepassing van de reglementaire bepalingen omtrent de be dragen der uitkeeringen voor zoover hierbij onderscheid is tusschen gehuwde en onge huwde leden. Daarom heb ik de eer uw aan dacht op het navolgende te vestigen, het geen geldt, wanneer in het reglement der werkloozenkas van een gesubsidieerde ver eeniging de uitkeeringen voor gehuwden en ongehuwden verschillen. a. Ongehuwd samenwonenden, die geen kinderen hebben, worden ook ten opzichte van de uitkeeringen niet als gehuwd be schouwd. b. Ongehuwd samen wonenden,, die kinde ren hebben en daarmede in gezin samenle ven, mogen ten opzichte van de uitkeeringen slechts dan als gehuwd worden beschouwd wanneer vaststaat, dat voor hen om wette lijke redenen voorshands geen huwelijk mo gelijk is. Een gehuwde, die zijn vrouw verlaten heeft en niet voor het onderhoud van zijn kinderen zorgt, wordt ten opzichte van de uitkeeringen met een ongehuwde gelijk ge steld. Steunsectic der Nederlandsche Studenten* Organisatie. Verschenen is het verslag van den penning meester dr. H. C. Rutgers van do slcunsectie der Nederlandsche Studentenorganisatie over de periode Januari 1922 tot April 1923. Deze steunsectie werd in 1920 door do Ne derlandsche Studenten Organisatie ingesteld voor het organisecren en regelen -van de door de Nederlandsche studentenwereld aan de nood lijdende studenten in Centraal- en Oost-Europa te verleencn steun. Ten einde te beslissen hoo de in Nederland bijeengebrachte gelden en goederen zullen be steed worden, werd er door de Nederlandsche Studenten Organisatie een verdeclingscommissio ingesteld, waarin zitting hebben J. B. J. Gips en H. J. Schokking, namens de N. S. O., dr. G. Brom en F. Wijffels namens de Roomsch- Katholieke Studentenvercenigingen, dr. H. Rutgers en W. A. Visser 't Hooft namens do Nederlandsche Christen Studenten Vereeniging. Aan alle universiteiten werken plaatselijke commissies met do steunsectie samen, terwijl de gezamenlijke rectore9 magnifici een com missie van aanbeveling vormen. Do kleeren-inzamelingen leverden in totaal 59791 kilo kleeren op, vertegenwoordigende met nog een aantal andere, tijdens de inzamelingen ontvangen goederen een waarde van omstreeks f 300,000. Aan geld werd gedurende deze periode door de steunsectie ontvangen een bedrag van f34,890,761/», waarvan f8299 gegeven werd spe ciaal voor de steun verleening in Rusland, waar als vertegenwoordiger van het European Stu dent Relief de heer F. Kuiper uit Amsterdam is aan do universiteit te Kazan. In het geheel hoeft de .steunsectie tot dusver derhalve verzameld ongeveer f 05,000 aan geld en f 480.000 aan goederen, derhalve totaal f 545,000. II. M. de Koningin-Moeder heeft ter ge legenheid van het 25rjarig bestaan der Ned. Vereen, ten behoeve van zeelieden een be drag ter beschikking gesteld van den pen ningmeester. Bij Kon. Besluit van 21 April j.l. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: J. M. van Beek Jr., oud-burge meester en secretaris van Landsmeer, en J. Elhorst, lid van den Raad van Borne; Rev. J. Chambers en W. Boisspvain, resp. 1ste se cretaris en penningmeester van de Nederl. Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, te Amsterdam; is de gou den eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan Theo- door 'Smiers, kamerbewaarder van den bur gemeester van Rotterdam; i9 toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-ined., in zilver, aan J. C. Spaans, baas bij de afdeeling expeditie in de distilleerderij der firma Jobs. Vrijmoed en Zonen, te Rot terdam. De bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg in zaken, rakende de Departementsambtenaren én het daarmede gelijk te stellen personeel heeft vergaderd op Vrijdag 27 April te 's-Gravenhage. Aan dte orde was de kwestie van de positie der schrijvers op jaarloon. De commissie be sloot tot behandeling. Wel werd ter verga dering vernomen, dat soortgelijke kwestie ook bij de centrale commissie aanhangig zou zijn, doch vermits de voorstellen blij kens ruime toelichting meer in heb bijzon der het oog hadden op de schrijvers op jaarloon bij de Departementen van alge meen bestuur, had dte commissie geen be zwaar de voorstellen in behandeling te neonen. Na eenige discussie werd besloten, een sub-commissie in te stellen, die vóór 15 Juni van praeadvies zal dienen. De Rotterdamsehe Raad. heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van B. en W. tot verdere uitvoe ring van het driéhayenplan bij den Rech ter Maasoever ten Oosten van Schiedam. De kosten van dit plan bedragen 3^ mil- lioen. De Raad besloot met 23 tegen 19 stem men de belasting op de publieke vermake lijkheden van 20 pCt. tot 10 pCt. te ver lagen. -Naar de „Kerkbode voor Haarlem" be richt, heeft ds. Thccsing, die vóór 26 April op de tegen hem ïngohraphte aanklacht van het classicaal bestuur van Edam van schriftelijk antwoord moest dienen, geantwoord, dat hij de tegen hem ingébrachte aanklacht al9 niet ont vankelijk beschouwt, daar, zij berust op onvol ledige krantenverslagen, reden waarom bij aan het classicaal bestuur van Edam geen antwoord kan en zal indienen. In de vacature van E. J. van Det (die in de vacature-Jos. Loopuit gekozen was, maar bedankt had) is gisteren gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-IIolland de heer R. Hoogland, te Amsterdam, die du9 zitting heeft tot Juli a.s. Er deed zich een eigenaardig geval voor. De lijst wees als opvolger aan den heer R. Hoogland, te Amsterdam. Bij een informatie bij den Burgerlijken Stand was medegedeeld, dat indertijd candidaat was gesteld Hoog land, secretaris van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., wonende Da Costakade aldaar. Nader was evenwel gebleken, dat Hoogland, secretaris van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., wonendg Da Costakade 13, niet R. maar P. heette. Het stembureau, dat zich aan de lijst'der candidaten heeft te houden, benoemde dus lot lid der Prov. Staten. R. Hoogland. Amsterdam heeft de „Garde Républi- caine", die gistermorgen tegen half twaalf aan het Centraalstation aankwam, op feestelijke wijze binnengehaald. Bij het binnenkomen van den trein sloe gen de tamboers van het pdütiemuziekkorps een roffel, waarna de muziek, zoodra de trein stil stond, als begroeting de Marseillaise aan hief, welke de talrijke aanwezigen met ont bloot hoofd aanhoorden. Daarop volgde het Wilhelmus, waaronder de „Gardistes Répu- blicaines" het militair saluut brachten. De voorzitter van het politiemuziekkorp9, brigadier Kuindert, heeft den Franschcn daarna het welkom toegeroepen. Op het Stationsplein, waar een groote me nigte stond, hebben de Franschen zich daar na in gelederen van vier opgesteld. Hun fraaie uniformen, die zij hier naar hartelust in de stralende voorjaarszon konden laten schitteren (hoevelen droegen ook oorlogson- derscheidingsteekcnenl) takken natuurlijk sterk de aandacht Met de poliliemuziek voorop, die, inzettend met een marsch van Souza, er lustig op los blies, en omstuwd door een talrijke men- schenmenigte, is men naar het Museumplein gemarcheerd, waar de stoet ontbonden is. Het laat zich aanzien, schrijft dé par lementaire medewerker van „De Tijd", dat de Tweede Kamer dit jaar betrekkelijk vroeg op zomerrecès zal gaan. Na de Statenverkie zingen, welke bereids zijn afgeloopen, volgt de verkiezing van een nieuwe Eerste Ka mer, als de wet op de Evenredige Vertegen woordiging zal zijn aangenomen. Na de ont binding der Eerste Kamer komen alle dan r.og aanhangige wetsontwerpen te vervallen. Het heeft dus geen zin om de agenda der Eerste Kamer te overladen; integendeel wil men, naar verluidt, er naar streven, dat de nieuwe Eerste Kamer een schoone lei vindt, dus dient de Tweede Kamer haar werkzaam heden te beëindigen ten minste vier weken vóór de ontbinding der Eerste Kamer. Dit kan te gemakkelijker, daar de lijst der ur gente werkzaamheden ook aan deze zijde nagenoeg is uitgeput. Uiterlijk 30 Mei lal dan ook de Tweede Kamer reeds op- recès gaan. Er wordt zelfs gemompeld van 18 Mei a.s. Het dagelijksch bestuur van het Cen traal Industrieel Verbond heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met een adres inzake de heffing van het statistiek- recht krachtens de Wet op het Statistiek- recht. Het bestuur ziet zeer wel in, dal het ter verkrijging van zoo juist mogelijke statisti sche gegevens over den in- en uitvoer nood zakelijk is, een bepaald recht le heffen. Maar om dit doel le bereiken, kan, zoo schrijft het, met een zoo laag mogelijk heffingsrccht vol staan worden. Het bestuur acht deze heffing welke een directe belasting op den omzet is, voor zoover de opbrengst daarvan meer be draagt dan noodig is tot dekking van de aan deze statistiek verbonden kosten, in den te- genwoordigen tijd, waarin menige fabrikant, om zijn bedrijf gaande te houden, beneden zelfkosten moet werken, ontoelaatbaar. Mocht de Regeering echter meenen, dat tot verlaging van bedoeld recht, dat ook als een bron van inkomsten voor den Staat be doeld is, met het oog op den financieelen toestand van het Rijk, niet kan worden over gegaan, dan zou het bestuur daartegen wil len opmerken, dat een dergelijke zienswijze toch bezwaarlijk in overeenstemming zou zijn met het feit, dat de Regeering aan den anderen kant maatregelen, heeft genomen of voorstelt te nemen, welke zij als steun aan de industrie bedoelt. De Ned. Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust zal 29 dezer te Utrecht een algemeene vergadering houden, waarin oan. aan de orde zal komen een voorstel van de afdeeling Utrecht, om dé wenschelijkheid uit te spreken, tot bestudeering van de uit breiding van de bemoeiingen der Vereeni ging en de iesultaten dier studie neer te leg gen in een rapport. Ds. J. Quast, oud-voor zitter der afdeeling Utrecht, zal mededeelin- gen doen omtrent de oprichting en de werk zaamheden van de afdeeling Utrecht, in ver band met haar 30-jarig bestaan. Bij de opening, 17 dezer, van de R.-K. huishoudschool te Yenlo, zullen de Minister van Onderwijs en zijn echtgenoote, de heer De Groot, inspecteur-generaal van het nij verheidsonderwijs, en mevr. Lelieman,hoofd- inspectrice van dat onderwijs, aanwezig zijn. „De Stand." deelt.mede, dat te Meeden een zuster der Gcref. Gemeente op 89-jarigen leeftijd belijdenis des gcloofs heeft afgelegd. B. en W. van Groningen zullen voor stellen het vermehigvuldigingscijfer voor den hoofdelijken omslag van 3.4 to bren gen op ongeveer 2.4een verlaging dus van ongeveer 30 pCt. Jlet Departement van Buitenlandsche Zaken maakt beleend, dat, volgens door tus- schenkomst van Hr. Ms. gezant te Parijs ontvangen inlichtingen, de hooge commis sie voor het Rijngebied voor de Ausfuhrab- gaben, geheven van goederen, welke uit het bezet Duitschland worden uitgevoerd, welke Abgaben voorloopig. gesteld waren op een uniforme basis van 10 pet. ad valorem, thans een nieuw tarief ad valorem heeft vastge steld, welk tarief gebaseerd is op de Duit sche tarieven, die in 1921 voor die Abgaben golden. Dit laatste móet zóó verstaan wor den, dat geen rekening gehouden is met de laatste wijzigingen, die door de Duitsche re geering om politieke meer dan om economi sche redenen zijn ingevoerd. De onderha vige bepaling is op 1 dezer j.l. in werking ge treden; en is toepasselijk op het geheele be zette gebied. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 10 dezer niet plaats heb ben. RECLAME. Betere Smaak-Beter voor de Gezondheid^ 6287 DE ALGEMEENE TOESTAND. Wederom zijn we eens in periode van wachten. Wachten op de antwoorden aan Duiteohland inzake het jongste aanbod. België schijnt een apart antwoord te zul len geven. Het zal rijn meening kleeden in den vorm, dien het verkiest, maar de con clusies zullen eensluidend rijn aan dS Fransohe voor zoover de verwerping van de Duitsche voorstellen betreft. En Engeland en Italië? Officieel zwijgt men daar nog, maar nu Curzon als eerste gesproken heeft over den toestand men zie onder Engeland nu schijnt men wel aan te mógen nemen, dat Engeland al zijn invloed zal aanwenden om tot besprekin gen te komen. Curzon is nogal optimist. Hopen we, dat hij gelijk krijgt. Reden er voor zien. wij helaas nog altijd niet. Het is bijna zeker, dat Engeland de Duitsche nota zal beantwoorden, al was het alleen maar voor den vorm, maar al leen na raadpleging van de bondgenooten. Alles hangt af van Parijs. Het lijkt waar schijnlijk, dat de Engelsch© regeering de verdere ontwikkeling van de 'dingen zal af- waohten, alsmede het resultaat van de ge dachtewisseling tusschen de betrokken partijen, alvorens to beslissen welke ge dragslijn te volgen. Do berichten over Engelsch-Italiaansehe besprekingen te Rome verdienen in 4tt verband alle aandacht. In politieke kringen schrijft men aar. Italiaansche regeerir.g het voornemen tos, cm aan de Duitsche regoering nadere ij lichtingen te vragen omtrent de nota be. I treffende de reparaties. In Duitsohlacd wekt Poincaré's afwijzing l geen verbazing Het „Berl. Tageblattf'. vertolkt zoo ongeveer de algemeene opinj6 I wanneer het blad zegt: „Want dat Poincaré's streven zou zijB elk Duitscb voorstel, hoe het er ook ui! I mocht zien, te sabotteeren, heeft iQ I Duitschland vrijwel iedereen niet alleen I van te voren geweten, maar ook voor speld. Het ware doel van het Franschö I imperialisme, dat in de eerste plaats in I het Rijnland ligt, zou op zijn minst in ge. I vaar komen, wanneer het thans tot ver-1 standige besprekingen kwam. Poincaré en f zijn ministers wijzen hot Duitsche aanbod I niet van de hand, omdat het dit of dat be I vat, of dit of dat niet bevat, maar rij wa-1 ren van te voren reeds besloten het af te I wijzen, omdat 't hun een hinderpaal vaa hun droomen van hegemonie. Ze hebben I onmiddellijk, toen na de redè van Uurzon I de bereidwilligheid der Duitsche regeering I scheen op den weg ter bevrediging van om een aanbod te doen, bleek, hun ge- heelo journalistieke lijfgarde gemobiliseerd I en laten verklaren, dat heb aanbod, dat I zij nog in het. geheel niet kenden, in elk I geval onaannemelijk zou zijn. Indien cj I een zakelijke oplossing van het sohadever-1 goedingisprobleem, een overeenkomst het herstel der economische toestanden in I Europa wilden, zooais ze zoo gaarne ver-1 zekeren, dan zouden rij niet reeds van te I voren zoo heftig en verbitterd een in het I geheel nog niet geformuleerd aanbod heb-1 ben gestreden." Uit het bezette gebied nog het volgende: I Te Werden is het Krupp-proees begon' I nen. De wegen daarheen en het gebouw, I waarin de krijgsraad zetelt, werden door I militairen zorgvuldig bewaakt. De alge-1 meene verdediger der beklaagden, dr. T Grimm, heeft protest aangeteekend tegen I do competentie van dezen krijgsraad, die I zich evenwel na een discussie in de raads- kamer van meer dan een uur, competent I verklaarde. Als eerste getuige moest dr. Krupp von Bohlen-Hallbach verschijnen.'! Hij deelde mede, dat hij van zijn vertrek I uit de fabriek als gewoonlijk kennis had gegeven aan do garage, zoodat hij om' trent de verdere gebeurtenisen geen per soonlijke ophelderingen kon geven. Zijn I verhoor omtrent verschillende punten I duurde omtrent een nur. Heden voortzetting. Nog een arbeiders' I leider, die als getuige werd gehoord,* is ge I arresteerd na zijn verklaringen. De Rijnlandcommissie heeft zich verzet I tegen de toepassing in het bezette gebied van het Duitsche regeeringsbesluit, dat I zware straffen stelt op iedere overtro- ding der Duitsche pas voorschriften. De commissie besloot dén post van ge-1 delegeerde der Rijkskolencommissio te Berlijn in het bezette gebied af te schaf- fen, daar deze sedert begin* Januari er met I in geslaagd is cïe minste kolenleverantie aan de bezettingslegers te bezorgen. Generaal Degoutte heeft een verorde-1 ning uitgevaardigd, volgens welke ieder' die weigert de bevelen der intergeallieer-1 de commissie aan fabrieken en mijnen om I kolen te leveren, op te volgen, met straffen I van ten hoogste vijf jaar gevangenis en boeten tot* het dubbel? van de waarde der I bestellingen, met een minimum van 10 rail' I Hoen mark, bedreigd wordt. Van 10 dezer af moeten inwoners uit. het I onbezette gebied een Fransch of Belgisch pasvisum hebben om tot het bezette gebied to worden toegelaten. Gisteren kwam te Lausanne in de och I tendzitting de moeilijkheid, die de misluk-. king der eerste conferentie veroorzaakte, n.l. de kwestie der juridische waarborgen I voor de buitenlanders, weder ter sprake. I De vertegenwoordiger der Vereenigde Sta-1 ten verklaarde, dat zijn regeer ing in dit I opzicht geheel de meening der geallieerden I deelt. De Bvitsche gedelegeerde deed voorlé I zing van een door do geallieerden opge-1 stelde formule tot overeenstemming, vol-1 gens velke de Turksche regeer ing zich zon J verbinden vier juridische adviseurs van nen I trale nationaliteit in haar dien3t te nemen, I die door haar worden gekozen uit een door I het Haagsche Permanente Hof van Inter r nationale Justitie voor te leggen lijst. Ismed pasja verklaarde dat hij het be ginsel van een overgangsregiem geenszins had aanvaard. Hij weigerde zelfs toe t« stemmen in het terugzenden van het ge* I allieerde plan naar de juridische deskuo» I digen. f Rumbold stelde daarop voor de discussie te verdagen, en het comité ging over tot het onderzor.k van de artikelen van het ver- drag betreffende de amnestie-maatregelen» Wee? zit men dus vast in deze aangelcgen" beid. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag heeft een der communisten, waarin de wijze van he j herstellen van de orde in Midden-Duitse J land tijdens den opstand daar werd geg1SP^ verworpen. Tevens is do motie van wan trouwen, door de Duitsch-nationale Par tegen minister Severing ingediend, 243 tegen 79 stemmen en één onthoud113» verworpen. In het verder verloop van de zitting o stond, naar aanleiding van een debat ov de AgéncHa, tijdens hetwelk de comniuni sche afgevaardigde Katz zich aan 8r0 scheldwoorden tegen de socialisten te ten ging, een hevige ruzie. De sociaa .moeraten rukten Katz van de tribuira bewerkten hem met hun vuisten, .zoo a j zitting moest worden geschorst. Na de heropening van do zitting "de voorzitter mede, dat Katz voor tien dagen van do vergadering was. Katz bleef echter in de zaal, z da zitting opnieuw moest worde schorst.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2