C. Fortmann ?r"l,aat Lederh. Je Ossskip" INDIË Uo. 19375. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Mel. Vierde Blad. Anno 1923. ITvoOR DE HUISVROUW. illen. BINNENLAND. Oonkersteeg 5 Heerenzolen f 1.75 Bameszolen ff 1.40 UIT DE OMSTREKEN. |r;I1 paar raadgevingen, welke de graag ■aanmakende kuisvrouw te pas kunnen ■rfzijn misschien geen scherper doornen I|,aar alles ontdekkend en opmerkend E dan vlekken. En helaas bestaan er wei- E róüveel voorkomende dingen in een nor- Eil huishouden met kinderen, die, zonder Epjreven netjes te zijn, in hun argloosheid El wat vlekkenschade aanrichten. Ik houd Es van de griezelig gedresseerde kindertjes, nooit eens een ongelukje hebben. Dat Et misschien wel, doordat het mij zelf Er zelden gelukt een week lang mijn tafel- schoon le houden; maar 't kan ook tie wezen, omdat ik dat doorloopend ver- Een en brommen zoo onplezierig vind, als Eens bij anderen de gast ben, waar de kin- Een mee aan tafel zitten. ■Vlekken zijn een cauchemar voor deftigé, Eitig-nette moeders; doch zij kunnen voor Er oen prachtigen cursus in zelfbeheer- Ens vormen, dien zij soms heel noodig Een moeien! Epat sluit echter niet uit, dat ik haar graag E handje help om daarna het euvel te her- Kr zijn vlekken, die sommige liuisvrou- E; in tranen doen uilbarsten, wanneer zij alles aan probeeren en ze toch niet weg Enen krijgen Doch luister: lo. moet u [zoo iets nooit gaan huilen, want daar Euw waterlanders veel te kostbaar voort E makkelijk praten, hè? Maar hcusch Ear: ik weet bij ondervinding hoe gauw zij Iroorschijn schieten, juist over zoo'n baga- 1 doch als ik voel, dat ze komen, dan pak linezeli beet, schud me eens flink door el- Er en zeg: „Och, malle meid, wees wijzerl El beleekent nou zoo'n vlek in verband El de eeuwigheid!" En dan voel ik, dat ik En domme zelf uitlach! ■En 2o. moet u nooit alles probeeren om Eten weg te krijgen, want dan kon het eens met niets meer gelukken. Als u of het Gym heeft afgeloopen, is er pt nog wel zóóveel van uw scheikunde- Etn blijven hangen, dat u weet hoe en Erin zuur, vet, vruchtensap, enz. opgelost E worden, en als u dat niet meer weet, ga E liever eerst even naar een drogist of Etheker en vraag hem om raad, dan dat u I boel voorgoed verknoeit. Be meeste vlekken, die u aan uw kinde- dankt, ontstaan door het omvallen van Introes melk en door het morsen met jam. lilelkmoeten verdwijnen direct, wanneer Ier wat benzine op giet, met een schoon lekje er over heen wrijft en daarna nog bs nareiijigt met een dunne ammonia-op ting. Maar denk er om: die manoeuvre is leen overdag gepermitteerd in een kamer, Lr geen kachel of licht brandt; anders ■vlamt de benzine; een eigenschap, waar- pi al te veel vrouwen het gevaar niet vol lende snappen ■jam- en vruchtenvlekken krijgt u weg kokend waler en zeepsop; desnoods laat ■Let goed daar een half uurtje in te weeken En. Helpt dat niet, dan kunt u het probee- met wat citroensap; maar doe dat vlug Ewasch het dadelijk uit met zeep, want an ts blijkt het middel erger dan de kwaal I «rouwen, die wat langzaam zijn, klagen |l, dat er door het wegmaken van vlekken Bierkringen in het goed komen, die niet Er wegtrekken. Dit euvel kunt u voorko- ■n door de natte, gereinigde plek dadelijk Ede lucht af te sluiten door haar met een Eonen doek te bedekken en dezen niet E te nemen vóór de stof goed droog is. Kak benzine-reiniging laat soms kringen ■Ier; dan heelt u de stof niet voldoende E'J! gewreven. Sommige dames gieten wat ■nzine op een doek en wrijven daarmee Er de vlek; dat is een verkeerde methode, fcat de benzine zoo snel vervliegt, li moet Er vloeistof op de vlek zólf druppelen en E met een droog, schoon doekje net zoo Ef zachtjes wrijven lot de vuile vlek en de Ej beide geheel verdwenen zijn. Denk er ral om, dat u, zoo gauw uw doekje vuil ■rit, met een ander, schoon gedeelte door El gaan, anders wrijft u het vuil er weer E Ha pas op voor de zelfontbranding der Bdne. Wrijf niet met krachtl ■Voor kersenviekken beslaat nog een be- Elde methode: doop ze in kokende melk. Elf ze goed hiermee uit en spoel na in Ei water. Dit gelukt echter niet meer, als dek er al wat ingetrokken is. Dan is liet E' het goed in lauw water en zeep uit te Ekhen; daarna het gevlekte gedeelte op E bordje te leggen, daar melk op le gieten E het zoo twaalf uur te laten staan; dan E u het in koud water uitspoelen. |h er een vlek in uw tafellaken gekomen k aan uw oog ontsnapt, en krijgt u dat stuk met een roestvlek uit de wasch terug, dan Eoelt u daar nog niet treurig over te we- E; span de gevlekte plaats boven kokend- E'Jr-stoom en wrijf heel voorzichtig wat Eocnsap en zout over dat punt tot de vlek (verdwenen. Spoel het goed daarna ter- [ïe Uit, anders bijt er een gaatje in, en I1' bet in de buitenlucht drogen. (Sommige kinderen zijn fanatieke inkt- ►rpers. Ook dat is voor menige moeder een Eb, die zij best wat lichter kan op nemen. Ij™ linnengoed verdwijnen deze vlekken f' vlugst met citroenzuur; op dezelfde wijze ■gepast als bij roest. Ook zuringzout geeft F'mlige resultaten maar dat is een gevaar- |l middel, want len eerste is het zwaar f;fl en ten tweede is het erg scherp en kan r a's u niet heel voorzichtig is, een gat in r; goed bijten. |tit gekleurde stoffen is het wat meer om deze vlekken te verwijderen. Daar Lj" •un' u de zuren niet gebruiken, omdat |i Mk de kleur zouden wegnemen. I ,,rtl08 eerst de inktvlek met een plukje lal6111? eon dot'e vloeipapier. Giet er dan Lm!1 °1) en droog dat weer met watten; L„,ee Seat u net zoo lang door tot de vlek [ivjjevdwenen is; iedere keer nieuwe wagensmeervlekken, waarmee uw fielsend dochtertje u zoo nu en dan komt verrassen. Naai de vlek om met een witten draad en leg er den dooier van een ei op; laat dit zaakje drogen en wasch dan later met gewoon lauw zeepsop uit. U kunt dit echter ni'et toepassen bij half vuil gedragen japonnen, want de schoon gewasschen plaats steekt dan al te schril af legen de rest. Dat loopt dan toch uit op „stoomen"! U kunt u ook boter en groene zeep op de teervlek smeren en dan later alles goed uit- wasschen. Maar het aller-allerbeste, moeders, is om op het punt van vlekken niet 51 te streng te zijn! Kinderen spelen, zijn vroolijk, fanta- seeren en denken dan heusch niet aan hun toilet (gelukkig maar: laler geven zij er veel te veel lijd aanl) Zorgt, dat hun kleeren niet kostbaar zijn. Geeft hun speeljurken, morspakken of wat dan ook, als het maar dingen zijn van wei nig geld, die er niet te veel op aankomen, zoodat zij onbezorgd kunnen genieten en niet bang behoeven te zijn om met gescheurde of gevlekte kleeren onder uw oogen te verschij nen. Het is, ook voor u, veel aardiger als zij lachend binnenstormen, en in een kus en knuffelend bekennen: ,,'t Was dol, maar mijn jurk is erg bedorven!" dan dat zij stilletjes naar hun kamertje gaan, omdat zij hun zonden niet durven biechten! Maak nooit te veel herrie om een bagatel, en lièbt u niet weg te krijgen vlekken, waar over ik nog niet schreef, vraag mij dan ge rust om raad; ik zal u helpen! RECLAME. 124 Wekelijksche Verzendingen naar onder garantie van gave overkomst PORSELEIN - KRISTAL - LUXE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN 6295 fijlt u en schoone watten nemen! Daarna na met zeepwater, uitspoelen met tj^en dan met een schoonen doek i[ ria ,f eenige uren oud, dan 7\ch er op kijven staan tot de inkt *1(* m oplost. a no2 een probaat middel tegen teer- öt De Bioscoopwet Verschenen is het voorloopig verslag in zake het wetsontwerp tot bestrijding van do zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. Van verschilende zijden werd critiek ge oefend op de houding, in deze aangelegen- beid door de Regeering aangenomen. Toen over het oorspronkelijke ontwerp beraad slaagd werd, heeft de Regeering haar hou ding tegenover de ingediende amendementen bepaald. Daarbij bleek zij haar eigen voor stel als het eenig juiste te beschouwen. Toch is zij thans gekomen met een nieuw voorstel waardoor achteraf de eerst teleurgestelde voorstellers van amendementen worden be vredigd. De leden, die dezen gang van zaken in herinnering brachten, stelden bij de be oordeeling daarvan op den voorgrond, dat het niet aannemelijk is, dat de aanvankelijke houding van de Regeering gebaseerd zou zijn op een kansrekening betreffende het oordeel der Kamer. Niet valt, naar het oordcel dezer leden, echter te ontkennen, dat de indiening van het onderhavige wetsontwerp zeer sterk den indruk wekt, dat de beraadslaging over het oorspronkelijke ontwerp in de oogen der Regeering slechts een experiment was, een proefneming, waaruit zou kunnen blijken, op welke wijze wellicht overeenstemming tusschen Regeering en Kamer zou kunnen worden bereikt. Door sommige der hier aan het woord zijnde leden werd in dit verband gewezen op de bij velen bestaande opvalling, dat het thans ingediende ontwerp de vrucht is van een door de Regeering met enkele fracties gepleegd overleg. Gaarne zouden deze leden vernemen, of deze opvatting als de juiste moet worden beschouwd. Mocht dit inder daad het geval zijn, dan zouden zij dit ten zeerste betreuren. Zelfs waren er onder deze leden, die in de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen een concessie aan één bepaalde partij der rechterzijde meenden te bespeu ren en die alzoo in het gebeurde niet alleen een opoffering van het landsbelang aan de politiek, maar hetgeen zij nog meer af keurenswaardig achtten een opoffering van dat belang aan de eenheid van het recht- sche deel der Kamer zagen. Vele andere leden merkten op, dat het bo ven weergegeven betoog, meer van verbeel dingskracht dan van werkelijkheid'blijk geeft Beziet men aldus deze leden de kwestie van zakelijk standpunt, dan ligt de veron derstelling toch voor de hand. dat de Regee ring het meest op prijs zou hebben gesteld op aanneming van het oorspronkelijk ont werp, in hoofdzaak in den vorm, waarin dit werd ingediend, doch dat zij, nu dit is ver worpen, de voorkeur geeft aan de tot-stand- koming van de thans aanhangige regeling boven het voortduren van den beslaanden toestand. Verschillende leden wezen er op, dat door de thans aangebrachte wijzigingen in het bijzonder door het loslaten van de centrale filmkeuring een poging wordt gedaan om het bioscoopbedrijf aan een nog grootere willekeur over te geven dan waaraan het tot dusver bloot heeft gestaan. Wordt het on derhavige wetsontwerp ongewijzigd aange nomen, dan wordt eenerzijds aan het bio- eoopbedrijf een onnoemlijk nadeel toege bracht en anderzijds een doeltreffende keu ring ernstig tegengewerkt Verscheidene leden, die zich bij de behan deling van het oorspronkelijke ontwerp had den uitgesproken tegen keuring van films, bestemd voor volwassenen, verklaarden hun opvatting te dezen aanzien te handhaven en het zeer te betreuren, dat de Riytfeing in het tegenwoordige ontwerp deze keuring we- deiom heeft opgenomen. In het ontwerp mist men een definitie van het begrip „film" en van het begrip „bio- scoopvoorsteling", terwijl ook omtrent „we tenschap" en openbaar" niets naders is be paald. Voor een juiste toepassing der wet achtte rnen een omschrijving van deze be grippen ten zeerste gewenscht. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de gemeenteraden reeds thans de be voegdheid bezitten het geven van bioscoop- voorstellen te verbieden. Door in art. 4 le bepalen, dat in gemeenten beneden de 20:000 zielen de gemeenteraad, onder goedkeuring van de Kroon, kan bepalen,, dat geen ver gunning tot het geven van bioscoopvoorstel lingen zullen wojrden veleend, wordt, naar de meening dezer leden, een ernstige inbreuk wordt deze namolijk vooi^ zoover het de re geling van het bioscoopwezen betreft voor gi-méenten boven de 20.000 inwoners geheel opgeheven, terwijl zij voor gemeenten, welke beneden het genoemde aantal inwoners blij ven, door het vereischle van goedkeuring door de Kroon aanzienlijk is ingeperkt. De hier aan het woord zijnde leden verklaren, op grond van het door hen aangevoerde, hun stem niet aan dit artikel le kunnen geven. Andere leden voerden hiertegenover aan, dat nu de Regeering het bioscoopvraagstuk eenmaal heeft getrokken binnen den kring van het algemeen belang, kwalijk meer van beperking van de autonomie der gemeenten kan worden gesproken. Eenige leden vonden in de boven weerge geven beschouwing aanleiding tot het stel len van de vraag of ook de Regeering op het standpunt staat, dat de gemeenteraden reeds thans de bevoegdheid hebben het geven van bioscoopvoorstellingen geheel te verbieden. Verscheidene andere leden wezen er op, dat wel volgens de tegenwóordige jurispru dentie van den Hoogen Raad de bevoegd heid van de Gemeenteraden zeer ver gaat, doch dat -het toch nog dubieus is, of er al gemeen verbod van bioscoopvoorstellingen door den- Gemeenteraad geoorloofd is. Daar om wenschten zij ook aan de opneming van het onderhavige artikel in de Bioscoopwet hun medewerking te verleenen Inlusschcn 2ouden deze leden gaarne de grens van 20.000 zielen en de goedkeuring door de Kroon uit dit artikel zien geschrapt. De vraag werd gesteld of de eigenaar van een film, die het eerst zal worden vertoond in een gemeente, waar een gemeentelijke commissie werkt, het recht dan wel de plicht heeft, deze film aan het oordeel der ge meentelijke commissie le onderwerpen? Kan hij kiezen tusschen de Rijks- en de gemeen telijke commissie? Kan hij beginnen met de commissie, van wie hij het mildste oordeel verwacht? Verscheidene leden gaven als hun mee ning le kennen, dat de arbeid der gemeen telijke keuringscommissies, welke wel bijna uitsluitend in het afkeuren van de films zal bestaan, ernstig afbreuk zal doen aan het gezag van de centrale commissie. Deze le den verklaarden zich ook op dezen grond te gen het onderhavig artikel ie zullen ver zetten. Enkele leden achtten het in het belang van een goede uitvoering der wet noodig, dat de datum van 1 Januari 1925, tot welken de bepalingen betreffende de keuring der films, welke op het tijdstip van het in-werking-tre den der wet bij verhuurkantoren in voorraad zijn, builen toepassing blijven, veranderd wordt in 1 Januari 1926. In do lokalitriton, der Hongaarsoh-Hol- landscho Bank voor Economische Zaken le Boe dapest is gevestigd het Hongaarsch-Hollandsoh 'Reis- en Informatiebureau. De toenadering tusschen Nederland en Hon- garijo op maatschappelijk en economisch ge bied te bevorderen is dus het doel van dit bureau. De Nederlandsche weldadigheid heeft bij de Hongaren zóó groote sympathie voor Noderiand •gewekt en in Nederland is door de opname van 'vele duizenden Hongaarsche kinderen zooveel •belangstelling voor Hongarijo ontstaan, dat het 'voor beide landen als een groot economisch be lang beschouwd kan worden, doze belangstel ling niet te doen verflauwen, maar haar aan te wakkeren en le bestendigen. Om dit doel le •bereiken beeft liet Reis- en Informatiebureau bet volgende programma opgesteld lo. Nauwkeurige informatie omtrent handel, industrie en alle takken van bedrijf. Alle vragen ten opzichte van import- en •export, in- en uitvoerrechten, toltarieven, prijs bewegingen, verkeer, handelsagenturen, aan koop van onroerende goederen, oprichting van maatschappijen enz. enz. worden grondig en zaakkundig beantwoord en desgowcnscht ad vies daaromtrent gogoven en medewerking ver leend. Ook over personen of firma's worden inlich tingen verstrekt en adressen van soliedo fabri kanten, kooplieden enz. genoemd. Omtrent rechtsvragen en vragen van alge- meenen aard kan bet bureau''eveneens geraad pleegd worden. Aanvragen om informatio kunnen in Het Hon- gaarscb, Fransch, Duitsch, Engelscb, maar ook in de Nederlandsobo taal gesteld worden. 2o. De uitgave van een maandelijks versobij- nend orgaan de „Hongaarscb-Hollandscbe Re vue", waarin zorgvuldig gekozen berichten over finantiën, handel en nijverheid worden opge nomen met het doel de aandacht te vestigen op alles wat uit economisch oogpunt met be trekking tot beide landen van belang kan zijn. Bovendien zullen artikelen over kunst, weten schap en litteratuur, alsook over sociale in richtingen de cultuur van beide landen in het licht stellen. 3o. Nederlandsohe bezoekers van' Boedapest worden ingelicht en voortgeholpen om hun ver blijf in Hongarijo zoo aangenaam en gemakke lijk mogelijk te maken. De moeilijkheden door vreemdheid van taal, geld of gewoonten veroor zaakt, worden uit den weg geruimd, doordat het bureau in elk opzidht in de behoeften der Ne derlandsohe bezoekers voorziet. (Verschaffing van plaatskaarten voor Irein, boot of schouw burg. Pashehandeling bij consulaten en politie, plannen tér bezichtiging der stad, reserveering van hotelkamers, vertalingen, betrouwbare in wisseling van vreemde geldsoorten enz. enz.) Daar de leiding beslaat uit personen, die sinds tientallen van jaren aan het hoofd staan van uitgebreido zaken met wijdvertakte organi satie en samengesteld is zoowel uit Holland- sclie als Hongaarsche factoren van maatschap pelijke en sociale beteekenis, moge ieder, die relatie tot Hongarijo zoekt, zich met vertrou wen tot dit bureau wenden. Teleurstellingen, die helaas dikwijls het ge volg zijn van verbindingen met bet buitonland, die op te lichtvaardige wijze aangeknoopt wor den, zijn daardoor uitgesloten. Het Hongaarscb-Holiandsch Reis- en Infor matiebureau wordt door den Consul-Generaal der Nederlanden als betrouwbaar instituut aan bevolen en aar het zich geheel in dienst der Ne- derlandsche belangen gesteld heeft, is do moest nauwgezette waarneming dezer belangen in ieder opzicht ten volle gegarandeerd. RECLAME. GUMMIHAKKEN 5 cent per paar Stukken ZOOLLEER Spotprijzen TASCHJES uiterst Goedkops Schcenreparatiën Vanaf heden binnen één dag gereed 63-15 EIJ HAKD WEHK. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren :n het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en opstop ping van de urine. Een vorstandig mensch zal trachten dit te voorkomen cn het valt niet moeilijk Leef eenvoudig, vermijd overwerkiog, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een geneesmid del noodig hebt. Zij werken rechtsstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist- izaken f 1.75 peir doos. 6289 Gemeenteraad. KATWIJK. Aanwezig 14 leden. Een vacature, n.l. die van den beer N. Parlevliet. Voorzitter de beer De Waal Malefijt, burge meester, die do vergadering met gebed opende. Do notulen der vorige vergadoring werden onveranderd vastgesteld. Hierna deed do voorzitter mededeeling van do navolgende stukken. Mededeeling van den Minister van Onder wijs, dat bet voorschot voor bet L. O. over 1923 is bepaald op f 46.552. Missieve van Ged. Stalen met betrekking tot de weigering van subsidie aan de in lichte graad bijzondere school voor zieke en zwakke kinderen. B. en W. beschouwden de school als een buitengewone. God. Staten hadden op ver schillende gronden overwogen, dat de gemeente met recht het onderwijs als buitengewoon bij zonder hoeft beschouwd en stelt dit bestuur derhalve in het gelijk. Goedkeuring van de Tokening der gemeente over het dienstjaar 1920. Het saldo der ge wone uitgaven bedraagt f8551, en dat van de buitengewone f39,980. Missive van Ged. Staten, houdende mededee ling, dat de Minister van Financiën verlangt, dat de begrooting en de rekening der gemeente een anderen vorm zal bobben. Do bijeen bchoo- rende ontvangsten en uitgaven moeten bijeen gebracht worden. De Voorzitter zegt, dat daar voorsbands veel werk aan is. Later vergemakkelijkt- doze rege ling het werk. Bericht van den heer C. Ouwehand, dat hij de benoeming tot lid der Schattingscommissie aanneemt. Idem van den heer De Best, waarin hij meedeelt voor deze benoeming te bedanken. Schrijven van het Hoofdbestuur van den Ghr. Zeeliedenbond, betreffende de stcunverlcening, waarbij do afdecling van den Bond van Trawl- viss'cHers. Idem van do Ghr. Transport- en Fa- brieksarbeidorsvereeniging van dezelfde strek king, betreffende een garantieloon, in den geest zooals de Minister dit wenscht. B. en W. hebben hun houding in dozen bij den Minister gerechtvaardigd. Gelezen word een schrijven van den Inspec teur van bet L. 0. te Leiden inzake het vervolg onderwijs. Met betrekking tot de twee gevallen van vlok- typhus, welke zich hier voorgedaan hebben, kon ide Voorzitter met dank aan God mededeclen, dat de door de gemeente genomen maatregelen gunstig hebben gewerkt, al hebben zij heel wat gekost, in totaal f 1800. De verschillende artikelen, indertijd aange schaft met het doel om dit te gebruiken voor de zieken, willen B. en W. eenigen tijd bewaren en verder verdoelen onder do verschillende diakonieën. De heer Meeihurg vindt de verdeeling goed. De heer Do Klerk zou een vaste barak willen hebben. Daar kunnen de artikelen dan bewaard worden. De burgemeester meent dat 'dit te veel geld kost. De heer Van Duyvenbode wil dtf artikelen nog een jaar bewaren en doet ia dien geest een voorstel. De heer De Ruiter Zijlker wijst de hee- ren er op dat een vaste barak veel geld zal kosten. Het voorstel van den heer Duyvenbode om de artikelen voor een tijd van een jaar, te bewaren wordt verworpen met 10 tegea 4 stemmen. De dekens enz. zulen nu onmiddellijk on* der de verschillende diaconieën worden ver, deeld. Een schrijven van Jan do Jong waarin hij mededeelt, dat hij zich indertijd borg heeft gesteld voor een bedrag van f-1000, geleend door den heer A. de Klerk bij de Katwijksche Gemeente Spaarbank. Bepaald werd dat de heer De Klerk geregeld daarop zou aflossen. Dit is niet geschied. En adres sant meent dat het bestuur van do Spaar-» bank hem beter had moeten waarschuwen. De voorzitter zegt dat dit wel gedaan is^ Besloten werd dat van den heer Do Jong de helft d.i. f 500 zal worden terugevorderd, aangezien indertijd ook de heer De Ruyteij voor de helft boeg werd, doch failliet ging„ De schade van f 500 komt ten nadeelo van, de gemeente. B. en .W. stellen voor het vermenigvuï- digingscijfcr voor het volgend jaar vast tei stellen op 2.5 gelijk aan dat van verleden jaar. B. en W. hadden gevreesd dat het nog hooger had moeten zijn. Ze willen het nu nog eens mee probeeren. Aldus besloten. Aan gebrs. G. J. en A. de Best Jr. werd een perceel bouwgrond aan de verlengd© Roest van Limburgstraat, groot ongeveer 160 vk. M. voor den prijs van f 4 per M0 verkocht. Eveneens werd besloten tot onderhand- sche verhuring van een perceel grond aan het P. H. kanaal, groot 37 Are 38 c.A. voor, f30 per jaar; evenwel voor 5 jaar. De heer De Ruiter Zijlker was den ter mijn te lang. Geantwoord werd dat de man den grond op korteren termijn niet huren wil. Besloten werd aan G. van Duijn Jzn. ontheffing to verleenen van huur van een stuk weiland en dit te verhuren aan cle Christelijke Jongeliugsvereeniging Amos 5 vers 6a voor f 260 per jaar gedurende 6 jaar voor voetbalterrein. De heer Van den Perk vreest dat het land er niet beter van zal worden. De Voorzitter deelde deze vrees niet. De heer Van der Perk zou er altijd een bepaling bij willen hebben dab er op Zon dag niet op liet land zal worden gespeeld. De voorzitter acht dit in dit geval nieb noodig, doch heeft tegen een zoodanige be paling geen bezwaar. Een verzoek van den heer G. H. Link tot vorlichtng van den Valkenburgschen wegf te verlichten liefst langs electrischen weg. De heer Link hing een droevig tafereel op van de onveiligheid der straat vooral in den tijd van de Valkenburgsche paarden markt. Met het oog op de hooge kosten stellen B. cn W. voor afwijzend op het verzoek tö beschikken. De heer Meerburg voelde wel voor inwilliging. Laten de bewoners langs de straat dan de lantarens zelf opsteken en blusschen. De heer Van der Perk verdedigde ook de inwilliging. De kosten van ruim f 800 zijn niet zoo erg. De heer Zijlker sluit zich daarbij aan. De Gasfabriek heeft nog capaciteit genoeg. Wethouder Ouwehand zegt dat het niefc aangaat om het ^ansteken en blusschen op, te dragen aan de bewoners van do straat. Het voorstel Van der Perk wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. Met het be stuur der Gasfabriek zal overlegd worden de verlichting op automatische wijze to doen geschieden. Naar aanleiding van een verzoek van de Oranje-vereeniging om gratis gebruik van de Gemeentezaal voor de feestviering ter, gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin stelden B. en W. voor afwij zend te beschikken. Dit voorstel werd met 12 tegen 2 stemmen aangenomen n.l. die van de heer en Van Leeuwen en Zijlker, die wel de zaal gratis wilden afstaan. Bij de stemming voor de benoeming van een lid der Schattingscommissie staakten de stemmen tusschen de heeren R. W. Grimbergen en J. Wassenaar, zoodat er in de volgende vergadering nogmaals over' zal moeten worden gestemd. Gunstig werd beschikt op een verzoek van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gej meente voor het stichten van een school voor uitgebreid L. O. Voorgesteld werd een wijziging dor ver ordening op den gasprijs, bedoelende een reductie op den prijs voor gebruik voor in- dustrieele doeleinden, toe to kennen. De heer Meerburg verzette zich er voor loopig tegen, dab de motoren buiten dezo reductie zullen vallen. Wethouder Kruyt zeide dat men de moj toren liefst dwingen wil in de richting van electriciteitsgebruik. B. en W. stellen voor gunstig to beschik ken op het verzoek van do bemanning van de vaartuigen „Kennemerland", welke maatsohappij in staat van faillissement is, om een voorschot op het restant gage te mogen ontvangen van gemeentewege. De voorzitter geloofd dat de gemeento er geen schade onder zal lijden althans dit verzekerde hem de curator. Zonder stem ming aldus besloten. Ook werd besloten tob afschaffing van de Jaarmarkt. Het bleek, dat dc meeste raadsleden niet eens wisten, dat hier een Jaarmarkt bestond. De voorzitter zcide dab het ook al dertig jaar geleden is, dat er, eens een paard is geweest. Met betrekking tot do voorwaarden voor; hét maken van een afrit ten noorden van het uitwateringskanaal zullen B. en W« zich tot het Hoogheemraadschap Rijnland wenden Over een voorstel tot aanschaffing vad 2 atraatveegmaehines en een sproeiwagen

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 13