Donderdag 3 Mei 1923. Officieels Kennisgeving STADSNIEUWS. Net voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: I £0 ets. per regel. Bij regelab onnèment belangrijk hoeren prfc- Kleine aivertenlien, mtsluiiena ba voomillje- Woensdags en Zaterdags 50 Gis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eveniueele op- ïeading van brieven 10 Gis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1537. Fostchèque- en Girodienst Ho. 57055. PRI^S DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. week' Z ö.fl Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week H 0. ia Franco per post 2.35 rti portokosten. Nummer 19373. |üit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke visghverkoop. Aan den gemeentelijken visckwinkel, Ivischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver- Itrijgbaar SCHEL VISCH a 10.21—10.36, ■SCHOL a 10.2010.30—f 0.38 en KABEL- IjALVv' a f 0.40 per pond. JS. C. DE GIJSELAAR, Burg. Leiden, 3 Mei 1923. Aïchasologisclie onderzoekingen in den Leidsclien „Baicbt". Naar aanleiding van de in de laatste ja- Ircn weder uilgesproken meening, dat "liet I oude Lugdunum Batavorum tocli Leiden zou geweest zijn, welk denkbeeld een tijdlang I werd verworpen, werd dr. J. H. Holwerda, I directeur van het Rijksmuseum van Oud- I heden, die op dit gebied reeds tal van on- I derzoekingen heeft geleid en als deskundige I bij uitnemendheid kan worden beschouwd, leen onderzoek opgedragen. Daarvoor zijn I opgravingen noodig, opdat men door de I daarbij aangetroffen aardlagen en het even- I lueel vinden van fundamenten of andere [overblijfselen van vroegere gebouwen, als- mede van voorwerpen uit oudere perioden, tol een of andere conclusie zal kunnen I komen. De opgravingen zijn deze week begonnen. I Zuovvel aan den voet van „Den Burcht" aan I de Noordzijde als op „Den Burcht" zelf, heeft men al een eenige Meters diepe gleuf I gegraven. Het ligt, naar wij vernamen, in de bedoeling dwars door den geheelen heu vel van den Noordelijken voet tot den Zui delijken en wellicht eveneens van den Oos- (dijken tot den Westelijken kant te gaan. Op deze wijze zal liet onderzoek doeltref- I fend zijn en na afloop er van kan het resul taat, hetzij positief of negatief, met juist» heid worden vastgesteld. Tot dusverre is nog niets bijzonders waar- genomen, wat trouwens ook niet werd ver wacht. De belangstelling van de zijde van het publiek is echter reeds gaande gemaakt. Voor den pachter van „Den Burcht" zal dit wel niet onaangenaam wezen. Aanzien I doet gedenken! Veresniging voor Ziekenhuis verpleging te Leiden. De omstandigheid, dat de opneming van patiënten in het Academisch Ziekenhuis niet zoo gemakkelijk gaat als vroeger, door dat de menschen, die iets kunnen bijdragen, een zeker bedrag aan verpleeggeld moeten betalen? bracht verschillende personen er 1 toe, zoowel in cte omgeving als in Leiden zelf, om het initiatief te nemen lot het op richten eener onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. In onze gemeente werd dit denkbeeld gesteund door den direc teur van den Gemeentelijken Gezondheids dienst, dr. M. D. Horst, dic^ terecht in zoo danige Vereeniging een maatregel ter be vordering van den gezondheidstoestand zag. Het voorloopig comité, dat zich voor de oprichting interesseerde, ondervond veel medewerking en na een paar vergaderin gen werd in beginsel tot de oprichting be sloten en het Comité opgedragen statuten en huishoudelijk reglement te ontwerpen en, wanneer liet daarmede gereed was, de voor lopig loegetredenen weder op te. roepen tor bespreking van de ontwerp-staluten en het huishoudelijk reglement, waarna de Ko ninklijke bewilliging op de statuten zal kun nen worden gevraagd Deze vergadering had gisteravond in de Reine Stadszaal plaats, onder leiding van dr. Horst. De vergadering was goed bezocht. Elk der aanwezigen, die de presentielijst toekende, werd een exemplaar der gedrukte statuten en het huishoudelijk reglement ter band gesteld. Na een inleidend woord van den voorzit ter worden de onlwerp-stalutcn in bespre king gebracht. Art. 1, dat bepaalt, dat de Vereeniging Jjl hcetcn „Onderlinge vereeniging voor Gekcnhuisverpleging" werd zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Wschil van mecning ontstond eerst bij arE 5, waarin was bepaald, dat personen boven den zestigjarieen leeftijd niet als lid zouden kunnen worden aangenomen. De voorzitter verdedigde deze bepaling op zakelijke grónden. Op dien leeftijd wordt de, risico te groot voor de Vereeniging, in ver band met het bedrag, dat men zich voorstelt als eontribuite 1e doen bepalen. De meer- r,-rheid (26 tegen 9 stemmen) verlegde de prens echter lot 70 janr. kepa'iu8 werd echter gemaakt, dat bij W-jarigen leeftijd en ouder een keuring J'ordt vcreischt. welke door het aangenomen r) Zi0K moct worden bekostigd, doch door huisdokter kan geschieden. .Irnlrent de tarieven en de verpleging °rd het volgende bepaald: De contributie der leden bedraagt 10 cents r weck; alleenstaande personen boven de betalen 15 cents per week. liet in- JL' l bedraagt 50 cents per lid voor per ken hoven de 1G jaar. in Ui/1 *K'bbcn, behoudens het bepaalde .Verrf ^s!c 'hl van dit artikel, ingeval van 'D. ccn ziekenhuis recht op een f o r?,De ui> du has der Vereeniging van "J voor iedcren verplecgdag, lot een maximum van 30 dagen in één Verceni- gingsjaar. De voor kinderen beneden de 16 jaar ver schuldigde contributie bedraagt 5 cents per week. Kinderen kunnen aUeen worden in geschreven, indierr beide ouders lid zijn; indien een der ouders ontbreekt, betaalt een kind als vol lid zijn 10 cent contributie pér week. Aan degenen, die de eveniueele ver- pleegkostcn dezer kinderen in een zieken huis betalen, wordt een vergoeding van f 2.50 per verpleegdag uit de kas der Ver eeniging uitgekeerd tot een maximum van 30 dagen in één Vereenigingsjaar. Onder ziekenhuisvcrpleging zal worden verslaan verpleging in ziekenhuizen, kli nieken, sanatoria of herstellingsoorden, voor zooverre deze door het bestuur worden ge acht aan de te stellen cischen te voldoen. Geen vergoeding wordt uitgekeerd voor krankzinnigenverpleging, voor verpleging wegens zwakzinnigheid of idiotie, alsmede voor gevallen, waarin van andere zijde in de verpleegkosten wordt voorzien. Slechts zij, die ten minste vier jaren ach tereenvolgens lid der Vereeniging zijn ge weest, komen in aanmerking voor opneming in een sanatorium, herstellingsoord of in richting voor zenuwlijders. Personen boven 60 jaar betalen 15 cents per week en 75 cents inleggeld. Tot bestuursleden werden benoemd: P. P. de Koning, voorzitter; J. Romanesko, vice- voorzitter; W. Plasmeyer. Oranjeboom- straat 11, lsle secretaris; mej. M. Fruitman Mórschslraat 52, 2de secretaresse; F. J. N. Gubbi, Heerenslraat 42. penningmeester; dr. M. D. Horst, ir. Van Klinkenberg en dr. J. Kroon, commissarissen. Nieuwe leden kunnen zich bij een der gehoemde adressen opgeven. De voorzitter bracht ten slotte dank aan allen, die tot de oprichting hadden meege werkt, in het bijzonder aan de heeren Haaksma en Romanesko. De heer Krcs bracht namens de vergade ring en onder applaus dank aan ds. Horst voor den steun en de modewerking, in deze zaak verleend. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 dézer, benoemd tot kanlonrechtcr-plaatsver- vairger in het kanton Leiden, mr. M.*B. Yos, advocaat en procureur alhier. De heer G. Dik, alhier, is benoemd tot directeur van de zangvereeniging en de har monie „St. Matthias", to Warmond. Geslaagd is voor het examen voor re- kening-courant-boekhoudcr, afgenomen door het instituut „Mcrcurius" to Amsterdam, de heer L. Segaar, alhier. De examen-commissie der Vereeniging voor Ziekenverpleging „Bocrhaovc", alhier, hield haar zittingen op 24, 25, 2G, 27 en 30 April. Het diploma voor Ivraamverpleging werd uitgereikt aan de Zusters: I. Ghr. van Zalin gen, B. de Wit, G. van der Poorle, IT. IT. Nicola, J. H. van der Have, J. H. van der ITorst, A. Dijkstra, G. Dcrlagen, en G. II. Bandel; dat voor algemcene ziekenverple ging aan de Zusters: L. A. Franke, T. Doorn bos, J. E. Muller, T. Ivoedood. IT. M. Klian, L. A. IToegce, W. A. Ileisen, C. M. ITardorff, M. de Lange, II. Nolta, W. Rebel, J. van der Velde, M. J. Valkenburg!), II. Visser (Sneek), IT. Visser (Boxem), TI. A. Chr. Swart; allen opgeleid in het Ziekenhuis der Rijks-Uni versiteit. en aan Zuster J. IT. Massclink, op geleid in het ITópital Wallon, aan wie levens het Kraamdiploma werd uitgereikt op grond haar diploma als verloskundige. En vorder aan de Zusters A. M. G. Voorhoeve en E. L. de .Tonge het diploma Kraamvcrpleging, be haald in het Diakonesscnhuis. Gisteren hield de Vereeniging tot Ver betering van den Wol.handel in Zuid-ITol- land haar jaarvergadering in „Zomerzorg" alhier. De opkomst was niet evenredig aan de be-* langste! ing. die deze zaak waard is. Uit het jaarverslag van den secretaris-penning meester bleek, dat ingeleverd was 665 K.G. prima, 1245 K.G eerste, 569 K.G. Tweede en 606 K.G. derde kwaliteit wol. welke respec tievelijk hebben opgebracht f 1.35, f 1,15 en f 0.32 per K.G., terwijl de derde kwaliteit, meest wol, niet uit de Rijnstreek afkomstig, geheel is gebruikt voor de deken fabricage. De onkosten hebben gemiddeld 7.5 et. p. K.G. bedragen. Zes en zeventig dekens waren bij den secretaris besteld, welke tegen den prils van f 12.70" tot f 17 aan de leden waren afge leverd. Betreurd werd, dat nog zoo weinig landbouwers waren aangesloten. Besloten werd, dal ieder lid aanbevolen werd in eigen lering leden te zien le werven. Secretaris is do lieer J. Rijnsburger, Dorps straat 48, Leiderdorp. Dc Casino-bioscoop aan de Hooge woerd wordt morgenavond heropend onder een nieuwe directie. Van de Doezaslraat is verplaatst naar cle Hoogewoerd no. 8, bij de Breeslraat, en heden aldaar geopend, „tiet Leidsche Kaas huis". Hot bloeide op de Doezastraat, maar moest er weg. En nu slaat zijn naam in den breeden gevel van liet geheel gerestaureerde winkelhuis op de Hoogewoerd, waar tevoren een sigarenzaak was gevestigd. Mooi en helder, frisch en ruim is de nieuwe winkel, en wél voorzien. Van kaas- is er natuurlijk in de eerste plaats een groote voorraad; maar ook van boter, eieren, aller lei fijne vleeschwaren cn comestibles. Op prijslijsten, in den winkel opgehangen, staat aangegeven wat c-en en ander kost cn voor treffelijke snijmachines zullen- dc waren, ge schikt er door bewerkt te worden, vlug en goed behandelen. Alles komt best uil tegen de zindelijke wandbckloeding met een nieuwe tegelsoort en het glas in de stofvrije étalages en aan de flinke toonbank er is in 't geheel een bedrag van zeshonderd gul den aan glas ten koste gelegd beschermt de eetwaren tegen ongewcnschte invloeden. Een winkel, die er wezen mag en waar het wel druk zal gaan. Met een extra-reclame wordt begonnen. De heer Jagerman, die de zaak drijft, ont ving bij gelegenheid van de opening van vele zijden bloemen. Op verzoek zij vermeld,, dat de inrichting van den winkel Tot staiid kwam door de kunde en de samenwerking van-de hëeren Van Rijnswou, bouwkundige, Oorver, uit voerder; Corsel, schildert (OegstgeeslV, Van Ham, voor den granietvloer; Van der Lint (Delft), voor de tegels; Van Dis, voor het éleetrisch licht, en hun mede-werkkrachten. Builen en binnen den winkel kan nu ieder zelf over dezen oordeelen; over de artikelen door inkoop en gebruik. De heer W. A. Bergers, alhier, heeft voor eenigen tijd overgenomen de zaak aan de Haarlemmerstraat 252, waarin lol dien lijd een vleeschhouwcrij werd uitgeoefend. Na de zaak geheel le hebben gerestaureerd cn naar de tegenwoordige eischen te hebben ingericht, zal dc heer Bergers, man van het vak, er lieden een runder- en varkcnsslagerij annex fijne vleeschwaren, openen. Wij had den het genoegen deze nette zaak te kun nen bezichtigen en durven haar met alle vrijmoedigheid bij onze sladgenoolen aanbe velen. In het café „In den Vergulden Turk" is van cèn rijwiel een kilometermeter gestolen. Door de' politie is een verdachte gear resteerd. Gistermiddag werd op de brug bij de Morschpoorl een wielrijder aangereden door een vrachtauto. Het rijwiel werd ernstig be schadigd, de juffrouw zelf bekwam geen let sel van beleekenis. Vermoedelijke oorzaak is, dat de juffrouw niet op tijd afstapte. Hier ter stede is, op aanwijzing van een winkelier, waar een jongetje van zeven jaar een stuk worst kwam koopen, dat hij betaalde met een tientje, een onderzoek in gesteld door de politie. Het bleek toen, dat deze knaap, voor de politie con oude be kende al, trots zijn leeftijd, met behulp van een kameraadje een 'open raam was binnen geklommen en zoo een akten-lasch, waarin eenige briefjes van f 10, had gestolen. De acte-lasch was weggeworpen. Wel droevig! Gisteravond is het in hel „Maas- trichtsch Bierhuis" op den Stationsweg lot een vechtpartij gekomen tusschen eenige lie den, die onder den invloed waren van ster ken drank. Een der vechtenden werd zooda nig aan het hoofd verwond, dat hij in het Academisch Ziekenhuis verbonden worden moest. De heer Wilbrink stelt er prijs op te doen uitkomen, dat hij wat betreft de op merking van mevr. Van Itallie over dc f 300.000 voor het Lcvendaal in de jongste Raadszitting niet hel woord „onzinnig" heeft gebruikt, maar de opmerking „buitengewoon naïef". Herhalingsoefeningen. Voor den duur van 13 dagen zuilLan de dienstplicht ige-n van de 1 iohtmge-n 1918, 1919 en 19£0, behoorende tot do bij elk der lichtingen vermelde korpsen en com pagnieën, onde-r de wapenen worden ge roepen. Van de lichting 1918: de dienstplichtigen, bchooren-de tot: 1. do regimenten infanterie de-r Ildo en IVde divisie 2. de 3de en 4do sohooloompagnie van het bataljon wielrijders; 3. de 1ste on 2de- compagnie hospitaal soldaten 4. <te> regimenten cavalerie 5. de regimenten veld-artiUea-ie, de trein- afdeelingen der artillerie-brigades cn het korps rijdende artillerie. Van do lichting 1919: 1. de regimenten cavalerie 2. de regimenten veld artillerie, do troin- afdeelingen dor artillerie brigades en hot korps rijdende artillerie; 3. het regiment vesting-artillerie 4. hot regiment kost-artillerie 5. hot lcar.ps luchtdoelartiRerie 6. die compagnieën pontonniers van hot korps pontonniers en torpediston. Van de lichting 1920: 1 .do regimenten infanterie dor Ilde en -IVdo divisie; 2. de 3d© en 4de sohooloompagnie van heb bataljon wielrijders; 3. de 1ste on 2do compagnie hospitaal soldaten 4. het regiment vesting-artillerie; 5. het regim-cnt kuat-ai til lorde 6. het korps iuohtdoelartillerie 7. de compagnieën pontonniers van het lcorp3 pontonniers en torpeid'isten '8. het regiment genietroepen 9. do schoo 1 cornpagnie van den motor- dierst; 19. de compagnie intendancctrocpon. Van het volbrengen van deze herhalings oefeningen zijn vrijgesteld de bij genoem de korpsen en compagnieën ingedeelde dienstplichtigen vao de lichtingen 1918, 1919 cn 1920, «die tot de administratietroe pen behooren cn wier eerste oefening lan ger dan acht on een halve maand heeft geduurd. Bovendien zijn van deze herhalingsoefe ning vrijgesteld: 1. zij, die wonen elders dan in Neder land, België, Hanr.over, Wostfalen en de Rijnprovinciën 2. zij, die wonen in -België, Hannover, Wostfalen en de Rijnprovincier voor zoo ver zij voor den dag van opkontst bij hun 1 oomniandant een verklaring inzenden, waar uib blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandscke grens afwonen deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van Tiet plaatselijk bestuur of van de politie of door een Neder 1 andsch consulair ambtenaar Bovendien kunnen op daartoe gedane aanvraag door den Minister van Oorlog van de herhalingsoefeningen worden vrij gesteld: a. zij, die gedurende zoodanigen tijd vrij willig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid do herhalingsoefe ningen niejt of niet voor den vollen duur noodig wordt geacht; b. zij, die tijdens den duur der herha lingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf c. zij, die kostwinner zijn voor personen, als -in artikel 17. tweede lid van de dienst plichtwet bedoeld, tenzij er meer reden is voor toekenning van vergoeding; d. zij die onmisbaar zijn voor do instand houding van de middelen van bosbaan van onder c. bedoelde personen. Wat onmisbaarheid en kostwinnorsohap betreft, moot in het oog worden gehouden, dat vrijstelling om een van deze redenen slechts in dringende gevallen zal worden verleend. Do data vau opkomst zijn vastgesteld als volgt Lichting 1918 en 1920 van het lsto, 5de, 7de, 8ste, 9de, 11de, 12de, lCde, 18de, 19de, 20ste en 21ste regiment infanterie en van dc 3de sehoolcompagnie van het bataljon wielrijders op 10 September 1923 zij die behooren tot de 4de scboolcompagnio van het bataljon wielrijders op 24 Septem ber d. a. v. Zij, die behooren tot het late, 2de, 3de of 4de half-regiment huzaren, resp. op 30 Juli, 13 Augustus, 3 September en 17 Sep tember 1923; het personeel van alle regi menten huzaren, bestemd bij mobilisatie voor de reserve-eskadrons echter op 10 September. Zij, die behooren lot do overige korp sen zullen worden opgeroepen in het tijd vak Juni-Deceimbor, voor elk der nieuw opgerichte korpsen in verband met de samenstelling uit de opgeheven korpsen, afzonderlijk bepaald, waarbij is' aangege ven, dat alle dienstplichtigen ten ge volge van de reorganisatie van het leger, bij een ander korps of lcorpsgedeedte over geplaatst, in do door do burgemeester te doeno openbare oproepingen, nominatief zullen moeten wonden vermeld. Het conflict in tTè testiel-indusme. Daartoe aangezocht door éenigb arbei ders, hebben do heeren mr. G. J. Sybranidy lid van den Raad en van de Provinciale Staten, H. A. P. C. van der Waarden, pastoor en deken, en G. Schotvekl, wet houder, zich bereid verklaard zitting te ne men in een b'emiddelingscomm issie, diio zal trachten arbeider en fabrikanten tob elkaar to bron-gen, ten einde de sta/king te dloen eindigen Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het Departement van Occrloga te rekenen van 1 Januari 1923, tot referendaris do hoofdcommies mr. G. J U. Palm en tot hoofdcomriiiftS de oommics mr. G. E. M'a- fchon b. met ingang van 1 Mei j.I., tob hoofdcommies de commies P. Hibma. Ter herdenking van het tweede eeuw feest der verkiezing van Cornelius Steen oven tob aartsbisschop van Utrocht Is gis terochtend in de Oud-Katholieke Kerk aan de Juffrouwdda-sbioatr in Den Haag een dienst van dankzegging groboudeji, waar voor een talrijke menigte in heb kerkge bouw was bijeengekomen. Allo zasterker- lcen hadden vertegen.wooraigors gezonden, zoodat een zeer internationaal gezelschap aanwezig wa3. Ter ee-ro van het feeab heeft heb hoog eerwaardig melropolitaan-kapRrtel van Utrecht gistermiddag reccj tie gehouden in het hotel „Do Twee Steden". Er was voor deze receptie groote belangstelling en de groote feestzaal was geheel met dames en heeren gevuld. Om tegenwoordig te kunnen zijn bij de officieele ontvangst van het mu-zieklcorps van de Garde Répubiicaine was het giste ren reeds geruimen tijd voor do aankomst in c)e omgeving van het Hollandscbc Spoor station te Den Haag zeer druk. Juist twaalf uur reed de trein met de gasten binnen. Zij werden begroet door den Franschen gezant, die zich langen tijd on derhield met den directeur van het.Fran- sche' korps, Giiillaume Balay en diens cclit- genoote, met den tweeden directeur Bour geois en met den impressario dr. G. do Koos. Het zoontje van luitenant Boer bood daarop aan mevrouw Balay een bloemen hulde, voorzien van de Fransche en Neder- Jandsche kleuren aan, namens de JTonink- lijke Militaire kapel. De Fransche gezant overhandigde aan den directeur van de Garde Ptepublicaine, G. Balay, op het perron van liet station het officierskruis van de Oranje-Nas3au- orde, tot welke onderscheiding dc Koningin den Franschen musicus beeft benoemd. Kolonel W. Laatsman sprak 'daarna 'een korte welkomstrede, en ook luitenant Boer. Directeur Balay dankte voor de groot- sche wijze, waarop de ontvangst in Dca Haag plaats had. Door de stad werd het een ware triomf tocht. Op het concert dat gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven werd door het muziekkorps van de Garde Républicaine, waren aanwezig de Prins der Nederlanden, vergezeld door zijtt BINNENLAND. Gemeentelijke tapverboden onderwerp vatf discussie in de Eerste Kamer. Er is een nieuwe Drankwet.te verwachten. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de personeelë belasting aangenomen. Een bemiddelings-commissie inzake hef conflict in de te stiel-industrie. Bepalingen omtrent de herhalingsoefening gen. De heer Braat trekt zijn interpellatie over den duur van den zomertijd ia. BUITENLAND. Hoe het Dniische aanbod is octvangetf. Pessimisme overheerscht. De Fransche ministerraad acht hef Duifsohe voorstel onaannemelijk. Be Duitsche regeering stelt voor over lë gaan tot opheffing der graandistribntie. In België neemt de actie van het rijks personeel steeds grooieren omvang aan. In Zuid-Slavië is weer een kabinet-Pas- jitsj gevormd. adjudant, de Fransche gezant en de mees* te leden der Fransche legatie, tal van an dere-diplomaten, opper- en hoofdofficieren* gemeenteraadsleden en andere autoriteiten Do zaal was geheel gevuld. De directeur van het Muziekcorps had een grooten lauwerkrans in ontvangst të nemen van de ,,Vcr. van Mil. Muziekcorps sen Voorwaarts." Deze krans was versierd met linten in de kleuren van Frankrijk en van Nederland en droeg het opschrift van. uw Hollandsche collega's. Aon de agenda der algemeene vergaf dering van den Alg. Bond van R.-K. IUjkskieskringorganisaties in Nederland, t o houd on Zaterdag 2 Juni a s. te Utreoht, zooals die in de Katholieke bladen is opge nomen, ontleerten wij o.a. Voorstellen van liet Boudsbestuur, lui dende ,,Do Bondsvergadering nKichtigö het Bondsbestuur een voorstel te doen aan d>ë R.-K Journailistcnvereeniging om t>e ge*-- raken tot do vorming van een contact* oommissèo tussohen de R.-K. journalisten' en do R.-K. Staatspartij, ter wederzijcï- sche inlichting, telkens als dit door 'een? van beiden noodig of gcwenscht moohb worden geacht. „De Bondsvergadering dia ge het Bonds- bestuur op con oommissie to benoemen tot voorbereiding der opriohting van een par-» tij-bureau en ter ontwerping van -een pla/ni om d-o daartoe benoodtsgde gelden bijeen' te brengen Voorstel van de R.-K. Rijkskieskring- organisalio Friesland, luidende: ,,Hct Katholiek Sbaatsprogram bevatte* bohalve bepalingen omtrent de beginsel- poli tick, sieohts enkele breede lijnen be treffende de belangen van alle standern.'-* Voorstel der R.-K. Rijkskieskringorgani- satio Loiden, luidende: „Do Bondsvergadering spreekt de wen- schielijkheid uit, dab de gelegenheid wordë geschapen om te komen tot meer contact titósohen kiezers en gekozenen voor d'ë Tweede Kamer, door in de verschillende kieskringen jaarlijks enkeJcf' vergaderingen te beleggen van afgevaardigden dor ver schillende kiesvereenigingen en do in dient kieskring gekozen zijnde leden der Tweede Kanier." Voorstel der R -K. Rijkskioskringorgani- satie Utreoht, luidende: „De Algemeene Bond van R.-K. Rijks- lcieskringorganisaties in Nederland in a/1- gomeeno vergadering bijeen op 2 Juni 1923 te Utreoht; gehooid de besprekingen; ver zoekt de R.-K Tweede Kamer-fractial dringend, het initiatief to nemen tot een algeheole herziening der Tabakswet en wél zóó, dat in plaats van het onhoudbare bande rollensysteem, een ander systeem worde gevolgd, bijvoorbeeld bolastiiighef- fing 'bij de bron besluit dit verzoek (q pu- blioeeren in de. per6 on gaat over 'tot dë o ride van den dag." Praeadvks van hot Bondsbestuur Daar cenerzijds de tabaksbelasting bij den huldigen, staat van 's lands financiën! onmisbaar is, en anderzijds aan do wijze der heffing zoovele technische moeilijk heden vastzitten, wejke bezwaarlijk in een liohaarn als dë Bondsvergadering deskun dig kunnen worden beoordeeld, meent het Boind9bcstuur de aanneming der motie te moéten ontraden. - - In do' vergadering van het partij"- bestuur van do S. D. A. P. is, naar in „Hetï Volk" wordt meegedeeld, o. m. besloten* dat tegen 16 September, in samenwerking met het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen, te Amsterdam een demonstratie zal worden georganiseerd „tegen de versleeh-, tering van de economische positie van do» Neokrlandsohe arbeidersklasse." Besloten werd tot heb vormen van eeri commissie ter bostudeeving van de vraag op welke wijze de arbeidersontwikkeling in Nederland dcror partij en bewegnng zal

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1