AGBLA D. Eerste blad. ifficieele Kennisgevingen. I Oö P«r re^ regdaionnesKEt Felanjrift Maandag 30 April 1923. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN! heiBe^advertcntiên, uitsluitend bij voorultie- -Woensdags on Zaterdags 50 Ots, bij een tj/imuin sa"431 woorden van 30. ISncasso Tolsens postrocit. Voor eveiitueele op- Cding san brieven 10 Ota. porto ta betalen. Viji.nummer 5 Cts. Bureau Ncordeifidspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Fostchèque- en Girodienst No. 57055. I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mud. 2.S5, p. weeK'f 0.10 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week0.18 Franoo per pest 2.35 Ht portokosten. Nummer 19370. nummer bestaat uit DRIE Bladen igemeentelijke vischverkoop. kan den gemeentelijken vischwinkel Ichmarkt 18, tel. 1225 is Dinsdag ver- li-ibaar SCHELVISCH a f 0.22—j 0.36, ÏHOL a f 0.22f 36 en KABELJAUW a p. fO per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. riden, 30 April 1923. HINDERWET iluiaemeester en Wethouders van Leiden Eiisen ter algemeene kennis, dat de be- t;rih op het verzoek van: a. de N. V. v.h. Jm. Beuth en Zn. om vergunning tot uit- Liding van de iabriek van gewatteerde de in in het perceel Kaiserslraat No. 8 en 10, jetie F. No. 1111 en 1282; b. de N." V. iomfabriek van Verduurzaamde Levens- jddeien,, De Ster", voorheen IJ. Wouter- fcd P. Jzn., om vergunning tot uitbreiding In de fabriek van verduurzaamde levens- fddelen in het perceel Iloogewoerd No. 183 id. Sectie D. No. 1521, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burg VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 April 1923. HINDERWET. IBurgemeester en Wethouders van Leiden; iGezien de missive van Gedeputeerde Sta in van Zuid-Holland, van 17/25 April 1923, Jaarbij zij berichten, dat een commissie (t hun midden ten Raadhuize te Leiden zal piting houden naar aanleiding van de door Iét Departement van Oorlog voorgenomen Itbreiding van de werkplaats voor smeden In bankwerkers op het perceel kadastraal lekend Sectie F. Nos. 1266 (Doelenkazerne); 1 Geven bij dezen kennis aan het publiek, lat op Woensdag 16 Mei 1923 des voormid- pgs te 10 uren ten Raadhuize alhier gele- Inheid zal worden gegeven om ten over- pan dier Commissie bezwaren tegen de [oorgenomen uitbreiding van genoemde V rkplaats in te brengen. N. C. DE GIJSELAAR, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. I Leiden, 28 April 1923. Verjaardag van Prinses Juliana. Heden wordt bier en alom in den lande veertiende verjaardag van Prinses Ju- ana gevierd. Dat het leest is, wordt gezien aan den faggentooi van alle openbare particuliere 'oningen alsmede aan het oranje, waarmede [lenigeen zich heelt gesierd, en werd ge lord door de muziek van straatorgels en it'l carillon-spel van den Stadhuistoren. Vanavond zijn er, zooals wij reeds hebben jermeld, openlucht-muziekuitvoeringen op Lammermarkt en op de Korenbeurs en |tft de plaatselijke Chr. Oranje-Verecniging ièn feest. ntoonstelling in het Leidsche Volkshuis. Dat er in den afgeloopen winter in hel J-cidsche Volkshuis zeer veel geboden werd ■ÏP liet gebied van wetenschap en kunst, Bobben het werkprogramma en de diverse ■«slagen. in ons Blad ons herhaaldelijk ver- P'd; de bezoekers, die voordrachten, cur- ssen, ontwikkelingsavonden, concerten en nloonstellingen geregeld bezochten, behiel- en ongetwijfeld een mooie herinnering laraan. Toch was dit slechts een deel van, liet en zich 's avonds achter de vroolijk vcr- jiclite ramen van het gebouw afspeelde. Do getrouwen weten het wel hoe, naast verspreiding van nuttige kennis en ge le ontspanning, de oefening van oog en nd, de ontwikkeling van den smaak een et goring onderdeel vormt. Als eon tastbaar bewijs van dit streven ordt hedenavond de tentoonstelling ge- end, een bbjkleurige collectie, die, he idens een enkel nieuw voorbeeld, geheel dc jongens en meisjesclubs lot stand om. Geen eindelooze reeks van kleedjes prulletjes, maar een staalkaart van wat 'devolle arbeid en toegewijd werk ver- |S°n- Daar is grappig knutselwerk, door beholpen kinderhandjes onder gezelligen cl vervaardigd; daar is zaag- en vlecht- rk, dat menige woelwater gedurende uren Z'jn stoel gevangen hield. Teekeningen i wat ouderen, die vreugde vonden in het prgeven van lijn en kleur, zooals deze het bekoorden, van werkers, die al arbei dde, eigen talent ontdekken mochten, nar zijn tal van aardige gebruiksartike- die onder het vervaardigen een bron genoegen werden en na voltooiing den 1 a ran den arbeid deden verstaan; werk, 101 a'leen in de arbeiderswoning, doch i. weelderiger behuizing door vorm en als aanwinst gelden mag. Et* "o^fnlwerk, van het eenvou- r-jr.n oiiJi8 .,Pt meest ingewikkelde pa- pardi'ngeel-uieend van ijver en yol- Lort. er is veel, grat aangenaam is voor het oog, en zij, die zich bezorgd maken over de toenemende traagheid en tuchte loosheid der jeugd, doen goed eens een kijkje te nemen op deze tentoonstelling; het verontrust gemoed zal wellicht troost vin den in het besef, dat er onder het op groeiend geslacht blijkbaar ook nog velen te vinden zijn, voor wie do arbeidsschurvheid niet bestaat. Bijzondere aandacht verdient nog een kleine verzameling voorwerpen, gemaakt door enkele jongens van „Buitenhedrijf", met het doel deze te verkoopen, opdat de opbrengst dienen kan tot stijving van hun bijna leege kas. Zij, die iels voelen voor de opvoedende waarde van het kampleven, weten alzoo, waarmede zij hun genoegen kunnen doen. Moge deze bescheiden étalage spoedig zijn uitverkocht! Eiudbal van den heer H. van Leeuwen Jr. Na de bals van enkelen zijner collega's kwam de heer IL. van Leeuwen Jr. Zaterdag j.l. met zijn eindbal ter sluiting van het sei zoen 1922'23. Alle bals hebben hun bij zonderheden en aantrekkelijkheden. Een bal van Van Leeuwen Jr. heeft zijn „eigen ca chet", waarover wij niet te veel in bijzon derheden behoeven te treden, daar ieder (oud en jong) weet wat zoo'n bal „is" en „zal blijven". De heer Van Leeuwen heelt in zijn 34-jarige loopbaan als dansonderwijzer een gerenommeerde positie verkregen. De manier, waarop hij zich onder de dansers- (essen) beweegt, en hen van uit het midden der zaal toespreekt, is iets speciaals van den heer Van Leeuwen. Het gevolg daarvan is een vroolijke stemming, een vrijheid zonder een moment losbandig le worden) en lest best een naar hartelust genieten van Terp sichore's kunst. Zoodra men de foyer der Stadszaal bin nenkwam Zaterdagavond, werd het oog ge streeld door de smaakvolle aanklceding, welke weer door den heer Lau aangebracht was. Tusschen de vele draperieën, doeken en lampversicringen domineerde het rood- wit-groen, de kleuren van Mexico, welke echter niet dit land huldigden, maar waren aangebracht ter cere van den alom beken den Iriomfdans „Mexico Hahaneiro" door den heer Van Leeuwen gecomponeerd cn waarmee hij ook weer een eersten prijs won. Tegen half tien, na veel te lang wachten, volgens den heer Van Leeuwen, opende hij dezen avond met een lange speech, waarin hij er op wees, na de aanwezigen hartelijk welkom le hebben geheeten, hoe collega's zich beijveren den velen Leidschen dans- lustigen aangename avonden te bezorgen. Er schijnen tegenwoordig meer dansleeraren dan leerlingen geboren le worden, zoodat do concurrentie al zeer groot wordt. Deze avond en nacht zou een soort voorbereiding zijn voor het feest, dat het volgende jaar op 4 Mei zal plaats vinden ter ecre van zijn zevende lustrum. Hij hoopt, dat dan vele leerlingen zullen toestroomen, terwijl oud-leerlingen ook weer eens van de partij zullen zijn. Evenals in de laatste jaren zou de heer Van Leeuwen de verschillende dansen met da mes-leerlingen demonstreeren, in navolging van vele buitenlandsche collega's, die daar veel succes mee hebben. Na op de bijzon dere aankleeding der zaal ter eere van zijn „Mexico' te hebben gewezen en den aan wezigen veel genoegen en „tot in de och tenduren" tocgewenscht te hebben, werd di rect met de polonaise begonnen. De lijd voor de groote pauze werd gebruikt voor het officieele gedeelte, d. w. z. er wer den verschillende dansen gedemonstreerd, terwijl na de pauze alles een vrij verloop had. Achtereenvolgens werden gedemon streerd de „Mexico Hahaneiro", welke de hoofddans was, „En Fête", „Ragging the Scale", „Tango Hesetation", „Arizona Fox- trott", „Tango di Longua" on „Hindostan". Aan het einde van het officieele gedeelte trad de heer Stuifzand naar voren om den gevierden dansleeraar namens alle aan wezige leerlingen toe le spreken. In zijn toe spraak liet hij uitkomen den ernst, waarmee de heer Van Leeuwen de dansen onderwijst; maar welke toch gepaard blijft met een op geruimd humeur en een vriendschappelijk woord voor iedereen. Hij wees er op, hoe de heer Van Leeuwen op het gebied der dans kunst zijn sporen verdiend had, waarvan de behaalde eerste prijzen en het dirigeeren van officieele bals, als Maskerade-bals, zomer bals op hadplaatsen, enz., getuigen. Na na mens alle leerlingen zijn waardeering voor het onderwijs te hebben uitgesproken, gaf hij het woord aan een collega-leerling, die de waardeering der leerlingen in een stoffelijk blijk tot uiting deed komen. Een pracht-bor- denrek met Delftsch aardewerk en een piano kruk werden den heer Van Leeuwen aange boden, terwijl mevr. Van Leeuwen een bou quet in ontvangst had te nemen. Verder wer den door enkele privaat-leerlingen een pracht-fruilmand en een chAlelaine aange boden. De heer Van Leeuwen bedankte voor deze bewijzen van waardeering zijner leer lingen. Tevens wees hij op de positie, die hij op het oogenblik in Leiden, in Nederland, ja zelfs in het buitenland, innam. Men bleef daarna nog tot een uur of vier gezellig bijeen, waarna men uiteen ging met den wensch van den heer Van Leeuwen, dat iedereen terug zal komen om zijn 35-jarig ju bileum te vieren. ïooneelvereeniging „Nnt en Vermaak". De bijna vijftigjarige tooncelvereeniging „Nut en Vermaak" heelt gisteravond nog eens weer getoond met jeugdigen lust en ijver bezield le zijn en durf genoeg te heb ben, om met stukken van moderne tooneel- schrijvers op de planken te komen. Zij gaf Zondagavond in de groote zaal der Stadszaal met welwillende medewer king van het Leidsche slrijk-ensemhle „Eulerpe" een uilvoering en kwam uit met een programma, dat er mocht zijn. liet pu bliek toonde dit (c kunnen waardeeren. De belangstelling was buitengewoon groot. De groote zaal was geheel gevuld, wat Irou- i wens verklaarbaar wordt, als met weet, dat de Vereeniging thans reeds over de 300 le den lelt. „Eutcrpe" opende den avond met haar he kenden Marsch, getoonzet door haar leider, den heer Van Zanten; gevolgd door Delight ful momenis, eveneens van den heer Van Zanten; waarna de voorzitter, de heer Ver- sneij, een korte c^ieningsrede hield, waarin hij de aanwezige^ hartelijk welkom heette en zijn blijdschap uitsprak over de belang stelling, ook wedej voor deze uitvoering be toond, die zich wïardig aansloot aan de vo rige en aan het Bchitterend geslaagde bai masqué. En nu zullen straks het bestuur en de werkende leden weder hun beste beentje voor zetten ,om zich voor te bereiden tot de schitterende feestviering ter gelegenheid van het vijftig jaar bestaan het volgend jaar. Hij dankte „Euterpe" voor haar welwillende me dewerking en b val de collecte, die straks zou worden gehouden, ten behoeve van „Schoolkindervoeding en -kleeding" warm aan, waarna hij de aanwezigen een aange- namen avond toewenschte. Er volgde op dit eenvoudig en hartelijk openingswoord een even hartelijk applaus. Spoedig daarna ging het gordijn op voor de opvoering van het bekende drama in één bedrijf: „Het Kind", van S. Falkland (Heijer- mans). De niet gemakkelijke rollen waren goed ingestudeerd en werden uitnemend weerge geven. Het viel enkelen speelsters een beêtje moeilijk om de groote zaal geheel te be- hcerschen, waardoor enkele gedeelten niet geheel tot hun recht kwamen. De totaal indruk was echter uitnemend cn de spelers werden herhaaldelijk teruggeroepen. Dèn dames-speelsters werden bloemen aangeboden. Daarna was weder de beurt aan de mu ziek, die een tweetal mooie nummers speel de. De celliste mej. Mulder had van den voorzitter een raooien bouquet gekregen. Intusschen hadden de tooncelisten zich weder voorbereid tot de opvoering van „Feest", gevangenisstuk in één bedrijf van Herman Heijermans. Dit inderdaad niet ge makkelijk te spelen sluk werd op zeer ver dienstelijke wijze opgevoerd en de rollen kwamen op uitstekende wijze tot haar recht. Het publiek genoot ten volle en applaudis seerde zoo dikwijls een der ontslagen gevan genen weder het tooneel verliet, terwijl aan het slot de gezamenlijke spelers herhaalde lijk werden teruggeroepen. Nadat „Euterpe" nog had gespeeld „Wenn die Sterne am Ilimmel leuchten", van E. Kalman, werd pauze gehouden. Na de pauze loonden dezelfde dames en heeren hun talent in het vroolijke genre en bleken ook daarin niet minder dan in ern stige stukken meer cn minder moeilijke rol len goed te kunnen vertolken. Het dol-aardig „De Frincipes van Van der Steen", klucht spel in één bedrijf, door F. Maerlant, vlot gespeeld, viel zeer in den smaak en deed af en toe de zaal daveren van het lachen. Het was al laat, toen het doek viel, maar de aanwezigen, gul in bijvalsbetuigingen, riepen de spelers nog eenige malen terug. Het strijk-ensemble sloot op waardige wijze dit deel van den avond. En daarop volgde een opgewekt bal onder leiding van het Jaszband-orkest. De collecte voor Schoolkindervoeding" bracht f 30.63 op. Dc heer B. A. Versteeg, alhier, tot semi- arts bevorderd, is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid bij het leger hier te lande. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op den 4den Mei mej. M. Weijers hoopt te herdenken, dat zij vóór twintig jaren als dienstbode in betrekking kwam bij mevr. dr, Montagne, Schelpenkade 46. In aansluiting met het bericht van Za terdag, betreffende de indeeling van den 1 Mei-optocht, kan nog worden medegedeeld dat de opstelling van den stoet plaats heeft Dinsdagavond te half zes op het terrein van „Den Burcht", daartoe welwillend door den heer Backer beschikbaar gesteld. Vertrek te zes uur van de Nieuwstraat langs den volgenden weg: Nieuwstraat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Breestr., Steenschuur, Doezastraat, Jan van Houtkade, 4de Binnenvestgracht, Kraaierstraat, Hooge- woerd, Rijnstraat, llijnstraatbrug, Nieuwe- Rijn, Oranjegracht (O.-Z.Zuidsingel, Kal vermarkt, Kleine Havenbrug, Groote Haven- brug, Haven, Zijlpoort, Heerensingei, Prin senstraat, Sophiastraat, Maresingel, Oude Heerengracht, Groote Havenbrug, Heerengr. (W.-Z.) Nieuwe Rijn, Hooigracht, Nieuwstr., Den Burcht, alwaar de stoet wordt ontbon den. Zaterdag j.l. vergaderde in het Nutsge- bouw de afdeeling Leiden van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers". Bij de rondvraag werd de aandacht door een der leden gevestigd op het feit, dat ver schillende hoofden yan scholen, in strijd met de letter van de Lager-Onderwijswet 1920, en zeker ook in strijd met de bedoeling der Leidsche onderwijs-autoriteiten het onder wijs aan hun klasse geheel of gedeeltelijk overlaten aan op de school aanwezige vo lontairs en zelf ambuleeren. Het bestuur, dat van deze onregelmatig heid reeds op de hoogte bleek te zijn, zeide aan de vergadering toe nader te zullen over wegen, hoe hiertegen opgetreden moet wore den. Bij den internationalen zangwedslrijd van „Amstels Werkman", ie Amsterdam, werd in de derde aldeeling gemengde koren een derde prijs A met 3 tegen 2 stemmen toe gekend aan „Ex Animo" alhier, directeur de heer M. Hekel. Het verplichte koor voor de Zaterdag aan de beurt zijnde onbekroonde gemengde ko ren was „Vrede", van H. Andriesen en de jury bestond uit de heeren: Hendrik Andrie sen, voorzitter; H. J. den Hertog, Isr. J. 01- man, Fred. Roeske en Anton II. Tierie. De prijs van „Ex Animo" bestaat uit een zilveren medaille met 25 gulen. Morgenavond zal in „Prediker", Janvos- sensteeg, de huldiging van den directeur plaats hebben. Van den wedstrijd teruggekeerd, heeft „Ex Animo" de uitnoodiging ontvangen deel te nemen aan den Internat. Zangwedstrijd, in April en Mei 1924 te Rotterdam uitgeschre ven door Rotterdamsch gemengd zangkoor „Dit Post", te Rotterdam, waaraan „Ex Animo" gevolg zal geven. Met den aanleg van den electrischen spoorweg LeidenDen Haag wordt spoed ge maakt. Langs de lijn verrijzen reeds overal palen voor de geleiding. Met October moet reeds de eerste electrische trein op het baan vak LeidenDen Haag loopen. De dienst zal voorloopig worden onderhouden met hetzelf de systeem rijtuigen als dat van de Z. H. E. S. M. Den Haag—Rotterdam (ILoIplein). Zij zullen dienen ter vervanging van de zooge naamde locaaltreinen tweede en derde klasse. De dames en de hoeren, die in dc vo rige maand voor de vereeniging „Staalwijk" een welgeslaagde opvoering gaven van „De Theeavond bij de Familie Stastok", zullen hiervan morgen een herhaling geven in de Martha-stichling te Alphen, ter gelegenheid van het jubileum dezer instelling. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een weiland, achter den Rijnsburger- weg een lam, toebehoorend aan zekeren W., door een hond verscheurd, waarvan de eige naar onbekend is, daar de hond geen visite kaartje had achtergelaten. Gistermiddag klom de twaalfjarige jon gen C. V. op het dak van Gravestoin langs een zinken buis tot een 10 a 12 meter hoogte, omdat er een bal op het dak was geschopt. En wat doet men niet voor zoo'n bal? Er op kon hij, echter niet weer er af. Dit moest toch en hij probeerde het weer langs een buis. Op 10 M. hoogte pl.m. kwam hij te vallen op een lager dak en toen hij het op- nieuwe langs een buis probeerde, viel hij weer, nu in de Dienderspoort. Door een vrouw, die daar woont, werd hij verbonden aan de knie, oogenschijnlijk man keerde hem overigens niets. Op weg naar huis is hij echter op de Papengracht ineen gezakt. Hij werd binnengedragen bij dr. B. en vandaar per auto van den Eerste-Hulp- dienst naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar de doktoren slechts eenige kneu zingen en ontvellingen aan knieën en enkels constateerden. Per brancard is hij later naar huis gebracht. Zoo iemand van geluk kan spreken Bij vrouw C. v. d. B. is de muntgasme ter verbroken en gelicht. Als verdacht hier van is in bewaring gestold de vijftienjarige P., alhier. Zaterdagmiddag had op den hoek Mare Brandewijnsteeg een aanrijding tusschen twee fietsrijders plaats met het gevolg, dat dat beide fietsers vielen. Ernstige kwetsuren bekwamen zij niet, maar een der fietsen was nog al gehavend. Gisteravond ongeveer halfelf kwam op den Rijnsburgerweg een auto, komende uit de richting Oegstgeest, in botsing met de tram. De auto weid ernstig beschadigd. De inzittende personen bleven gelukkig onge deerd. De chauffeur, -uit Rotterdam, wilde rechts uitwijken, dus goed, maar bemerkte toen, dat daar geen bestrating was. Daarop wilde hij naar links, waarvoor het al le laat was. Zou het nu nog lang duren voor deze ge vaarlijke weg verbeterd wordt? In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van Zondag 22 tot en met Zater dag 28 April: 164 volwassenen cn 14 kinde ren, totaal 178 personen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de openbare vergadering der Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Woensdagavond niet zal plaats vinden in den foyer, doch in de kleine Stadszaal. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Litteris Sacrom, „Inkwartiering", blijspel in 5 bedrijven van von Moser en Schönthann. Litteris was in tijdgebrek, weshalve aan een „zwaar" werk moeilijk kon worden be gonnen. In die omstandigheden is de voor keur gegeven aan een lachsucces, merk „In den gezonden apotheek". En wie zal durven beweren, dat dit niet goed gezien was? Als recept werd voorgeschreven „Inkwar tiering", een van de fabrieksels van een der bekendste blijspelfabrieken van Duitsch- land, door twee firmanten -beheerd, 't Was een oud recept, maar een beproefd, Irots het bekende „de tijden veranderen en wij met hen". En we hebben geconstateerd, dat het inderdaad aan de verwachtingen beant- waardde: de vrijwel uitverkochte schouw burg daverde menigwerl van den lach, die meermalen oversloeg in een gebrul en ge gier, waardoor helaas enkele stukken eenigs zins verloren gingen. 't Was trouwens lang, lang geleden, dat door de Rotterdammers „Inkwartiering" hier was gegeven, zoodat kon gelden; oud maar niet meer algemeen goed; verouderd, dank zij de ondervonden practijk van het vereerde militairisme, doch bruikbaar als nemend in velerlei opzicht een loopje met het militairen-dom en daardoor weer „en vogue". Moeten we overigens nog op den inhoud BINNENLAND. Weer eenige tapverbodzaken voor het Leid sche kantongerecht. Het bezoek aan onze Noordzee-badplaatsen* Motie van spoorwegpersoneel. Samenstelling van het Nederlandsche voetbal- elftal voor den wedstrijd tegen Duitschland* j BUITENLAND. Over het deze week komende Duitsche schade vergoed ings voorstel* De conferentie te Lausanne. Pellé to Parijs, Schrijven van de sovjet-gedelegeerde. Zal Bonar Law toch heengaan als Engelscfi premier 7 Nadere bijzomterheden over de Valera's vredesvoorstel, dat de Vrijstaatsche regeering op Ierland vermoedelijk zai ncgeeren. Ernstige toestand in Beieren* Frankrijk zal versterkingen zenden naar Syrië in verband met Turksche troepen-concen traties. ingaan en vertellen, hoe na 5 bedrijven ten slotte door de inkwartiering drie gelukkige paartjes worden gevormd? We achten het overbodig. Uit het feit, dat er gegierd is van den lach spreekt al, hoe de vertolking door Litteris in 't algemeen is geweest: uitstekend. „Inkwar tiering" geeft ook wel gelegenheid voor „ty peering" en daarvan is handig gebruik ger maakt. Het speel-tempo was vrij vlot. Dames en heeren gaven elkaar weinig toe. Bepaald slecht was er niet een. Overi gens velen keurig, anderen middelmatig. Dus: een goed geheel, waarop we als en semble alleen één opmerking willen maken: bij het slot waren de standen niet volkomen verzorgd. Voor do volgende opvoering zai de regisseur, de heer B. Hageman, die an ders alle eer van zijn werk heeft, daarop nog even moeten letten. Bij de dames was uitblinkster mej. Go Verhagen als de Hongaarsche volbloed. Zij sleepte als het ware de anderen mee in een pracht-temperament-uiting. Ook haar zang van het Hongaarsche Gzardas-lied was goed. De hulde van een keurigen bloemenmand was welverdiend. De dames Mazurel en Oostdijk hadden weinig moeite met hun rol van getrouwde matrones, de eerste ontving een bouquet, de dames Welling en van Wingen kunnen nog wat meer levendigheid verdragen. Bij de heeren was ons een openharing bij Litteris de heer J. Jurjaanz, die van den meer dan verlegen en houterigen apotheker, een prachl-type had gemaakt, dat tot het laatste toe goed werd volgehouden. De heer Hageman was inderdaad „snaaksch" als de het pad voor een ander banende minnaar luitenant, daaruit proefde men nog meer routine als anderszins. Voorts dienen ver meld de heeren L. Roggeveen en P. A. Wisse als de wederhelften van genoemde matro nes, hoewel er een ietsje te veel was, vooral bij eerstgenoemde. De heer J. M. Mazurel speelde den generaal goed, ofschoon iets le weinig militair. De heer F. H. N. Bloemink als officier van gezondheid had (gelukkig) met een martiale houding minder van noode en was, behoudens eenige „hengelingen" goed op dreef. De heer N. v. d. Heuvel, als de lemmer van de Hongaarsche volbloed, was niet slecht, maar toonde toch weinig „innerlijkheid". Hij vergele niet, dat hem de Hongaarsche, al houdt hij zich anders, om den drommel niet onverschillig is en dat mag nog wel wat meer geaccentueerd. De kleine rolletjes waren voldoende bezet. Bij elkaar: een welgeslaagde opvoering voor Litteris, die door „Sappho" tijdens de pauzes op voorname wijze werd aangevuld. Zaterdag a.s. de reprise en dan weer: tot volgend seizoen. Met? N. V. Tooneel vereeniging. „Jan de Derde", blijspel in 3 bedrijven van Sacha Guitry, gevolgd door „De Badkamer", blijspel in 1 bedrijf van Gerlrud. Wc wisfew tifl afloop eigenlijk niet goed of we ons moesten ergeren dan wel of we moesten huiten of beide tegelijk. Ergeren om het feit, dat de Tooneelver- eeniging het aandurft met twee zulke abso luut niemendallen over het voetlicht te ko men. Veel om het lijf heeft in het algemeen het in een vloek en een zucht gewrochte werk van Guitry niet, maar het heeft toch wel eens geest en een zekere charme; in Jan de Derde zijn ze echter wel hopeloos zoek. Toch lacht men af en toe nog, doch alleen omdat de flauwiteiten zoo akelig flauw zijn. Het lust ons niet verder op in-, houd etc. in te gaan van beide „stukken". Huilen om daar Ko Arnoldi, Cor Hermus, Marie Faassen en al die anderen hun krachten te zien verspillen aan zulk.werk zonder ziel, zonder iels De schouwburg was slecht bezel. De aU wezigen hadden eens groot gelijk. De Tooneelvereeniging werkt in omstan digheden, die tot mildheid stemmen, maar er is toch nog een grenst

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1