Zaterdag 14 April 1923, Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden, PRIJS OER ADVERTENTIENÏ 80 Gis. per rejreL Ba legelahcnriomenf belangrijk legeren. pxfts. Kleine adverteiilion, uitsluitend bü vooniilbe- 1'pTing, Woensdags on Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor cventueele op- 'Wding van brieven 10 Gis. porto te betalen. 1 Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. r PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden" p. S mn'cL J' 2.35, p. weoï f Ö.Ï8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, por week >,018 Franco por post f 2.35 ?H portokosten. - Nnmmer 29357. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Do voorzitter van het Hoofdstembureau in Kieskring ITT (Leiden) maakt bekend, dat oen afsobrift van bet procas-voibaal der op 13 April j.l. gehouden zitting, bedoeld in art. 92 der Kieswet, op de pors van bet Raadhuis is aangeplakt on tor secretarie der gemeente (Kamer X) voor een ieder ter inzage is ncdor- gelegd. De Voorzitter .voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 14 April 1923. HINDERWET. Burgomeester en Wethouders van Leiden Gezien bet verzoek van a. M. C. Sogaar, om vergunning tot uitbrei ding, van do koperslagerij in bet perceel Lange Scli eist raat No. 21, Sectie B No. 2127 b. Ph. van dor Zanden, om vergunning tot uitbreiding van de kodk- on banketbakkerij in bet percoel Diefsleeg No. 13, Sectie G. No. 841 c. J. G. van der Steen, om vergunning lot uitbreiding van de bakkerij in bet perceel Lan- gebrug No. 33b, 35, 37a, Sectie G No. 1771 1773. Gelet op de artt, 6 en 7 der Hinderwet Geven bij dezen kennis aan bet publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede, dat op Zaterdag 28 April a.a., 's voor- middags balfelf, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat miert tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor bet gemeentebestuur of een zijner 1 den zijn verschenen',-ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. - N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 April 1923. 1 De Koningin en de Prins te Oegstgeest en te Leiden. In.de Zendingsschool. Men zal zich wellicht herinneren, dat, teen in de maand Juli van heb vorig jaar het Nedenlaudsok Zendeling-Genootschap zijn 125-jarie bestaan herdacht, H. M. do 'Koningin den wemsch te kennen gaf bij die gelegenheid ee*n bezoek te brengen -aan de Zendingsschool te Oegstgeest. Het was een groente teleurstelling, toen H. M. de i Koningin door ambtsbezigheden plotseling verhinderd werd aan Haar voornemen ge volg te geven. H. M. de Koningin-Moeder heeft toen echter door Haar komst ge daan wat in haar vermogen was, om deze teleurstelling te vergoeden. Gisteren heeft H. M. de Koningin ech ter in gezelschap van Z. K. H. den Prins liaar in 1922 reeds voorgenomen bezoek ftan de Zendingsschool gebracht. Ora halfdrie arriveerde het hooge gezel, schap. Prof. Van Ne3 en ds. Rauws, res pectievelijk de Voorzitter en de Secretaris van do Zendingsschool, heetten de vorste lijke personen welkom. Nadat in de recreatie-zaal aan H. AL de daar aanwezige bestuursleden en docenten van de school, benevens de burgemeester van Oegstgeest, de beer Van Griet-huysen, 1 waren voorgesteld, werden door een doch ter van ds. Burger H. M. de Koningin bloemen aangeboden. Vervolgens werd een rondgang gcimaakt door het gebouw. Allereerst bezochten H. AI. en Z. K. H. de lokalen van het Zendingsbureau van de *03 samenwerkende Zendingscprporaties. Alet belangstelling nam H. AL de Ko ningin kennis van den groei in den Zen- dingsarbeid in. die laatste jaren. Vervolgens bezichtigden de hooge gasten eon collectie door do zendeliug-kweekc- hngen op de timmerles vervaardigde voor werpen. Met grooto belangstelling word van een en ander kennis genomen. Nadat H. AI. een paar studeervertrekken van de kweek dingen in oogensohouw had geno men, werd oen les bijgewoond in het Ja- vaansch onder leiding \un don heer Pijper. Evenzoo eenige andere lessen, die gege ven werden door dr. Fokkema, reotor van <>o school, door ds. Lindeboom en den neer Van de Aleene. Nadat H. M. en Z. K. H. de bibliotheek bezichtigd hadden werd in de huiskamer thee aangeboden, ïcgen vier uur vertrokken de verste rf. I>G"rs°n^n wederom naar Leiden. Lij bet verlaten van het gebouw, werd 'Cc Koninklijk echtpaar door de kweebe- ,'ngen en door het personeel van het Zen- Jhngcbureau toegezongen„Dat 's Heercn *»ogen op U daal'". I n ,,D e Lakenha 1." to vier ULr arriveerden de ^omtehjke auto's voor den ingarg van het pedel ijk Museum „De Lakenhal". Van gebouw en van enkele woningen in do *>U-geviag wapperden de vlaggen. terwijl u groot aantal belongs te 11c:. r. den st-oct wachtte. De Koningin en de Prins werdén hier ontvangen door burgemeester De Gijse* laar, den directeur mr. dr. J. O. van Overvoerde en de Commissie van „De Lakenhal", waarvan alleen ontbrak prof. dr. P. J. B'lok, die was verhinderd, terwijl de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. P. Aug. Driessen, nog niet verr vuld is. De burgemeester stelde de Commissie aan het hooge gezelschap voor, waarop overgegaan werd tot' bezichtiging van heb Museum. H. AI. de Koningin werd bege leid door mr. dr. Van O vervoorde, terwijl de burgemeester Z. K. H. den Prins ver gezelde. Eerst werd de Papezaal bezich tigd, waarop in de groate kunstzalcn H. M.. bijzondere aandacht sohonk aan de 17-eeuwscho Leidsche meesters en de buste van Rembrandt, door Toon Dupuis, werd bewonderd, welk kunstwerk toevallig jiiist voor enkele dagen was opgesteld en waar op wij nader terug zullen komen. Ook trokkesi hier de nieuwe aanwinsten van het Museum, nl. schilderijen van Van Goycn en Percellis, de aandacht. H. AI. de Koningin sprak daarop den Wensdh uit ook de bijzondere historische afdeeling in het oude gedeelte van het Aluseum te bezichtigen. De herinnering aan het beleg van onze stad (Van der Werff) en cta huskr ui tramp wekten Hr. Als. levendige belangstelling, als ook de oudé Leidsche draperieën. Hierop werden de bovenzalen bezocht, waar een prachtige collectie porselein was opgesteld, zoo juist in bruikleen ontvan gen van A. W. M. Alensing, met het wa pen van het bekende Leidsche geslacht van Reverhorst, terwijl daarna in 'de serie .ver trekken langs de Scheistraat het fraaie Go- thische beeldwerk, eveneens uit de collectie Mensing, de bijzondere belangstelling van de hooge bezoekers wekte. Na nog een bezoek gebracht te hebben aan de zilverkamer en de tijdelijk tentoon gestelde schilderij van Breitner bewonderd te hebben, werd de rondgang beëindigd en betuigden H. AL de Koningin en Z. K. H. de Prins minzaam hun dank en uitten te vens Hun bewondering voor de wijze, waarop ons Aluseum ingericht is en voor de schitterende collecties, die bezichtigd waren. Buiten stonden, ondanks den regen, veel belangstellenden, die bij het vertrek het Koninklijk echtpaar hartelijk toejuichten. De terugreis had plaats langs den Haag- weg,. het Haagschc Schouw én Wasse naar. Op het plattè<3'ak aan den overkant van de Lange Scheistraat hadden zich' eenige photografen geposteerd, cTio bij het Ver trek van de bezoekers eenige kiekjes na men. Herstellingsoord ltDe Leidsche Buitenschool". Oisleravond hield dc Vereeniging „Herstel lingsoord De Leidsche Buitenschool4' in een der localileilen van hel Nutsgebouw een al- gemeene ledenvergadering. Door afwezigheid van den Voorzitter, dr. E. Gorter, wegens ver hindering, werd de vergadering gepresideerd door den secretaris, dr. AL D. Horst, die de bijeenkomst met een woord van welkom tot de leden opende. Van de eere-presidenle, me vrouw De GijselaarViruly, was bericht van verhindering ingekomen. Verder waren ingekomen een schrijven van den Minister van Arbeid, houdende een voorloopig afwijzende beschikking op de sub sidie-aanvrage voor het jaar 1923; een mis sive van Ged. Stalen, waarbij dit College meedeelt, dal het geen termen aanwezig acht het besluit tot de weigering van het ge meentebestuur van Katwijk, om medewer king te verleenen tot de oprichting der Bui tenschool te vernietigen. De gemeente Kat wijk zou dus terecht de inrichting een bui tengewone school voor L. 0. hebben ge noemd, terwijl bet bestuur uitgaat van de meening, dat de inrichting als een bijzon dere school voor L. O. moet beschouwd wor den, in welk geval zij die medewerking krachlens de wet zou moeten verleenen. Het bestuur is reeds tegen hel besluit van Ged. Staten in hoogcr beroep gegaan bij de Kroon. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, mr. A. v. d. Eist, bleek dat over 1922 de ontvangsten en uilgaven in totaal hebben bedragen f21,508.08 met een voorloopig batig saldo van f 3764, terwijl het feitelijk nadeelig saldo f 8000 bedraagt, zoo dat versterking der geldmiddelen dringend noodig is. Onder de ontvangsten werden genoemd: een Rijkssubsidie van f 3656, een subsidie van de gemeente groot f 8000, aan jaarlijk- sche bijdragen f 1023, en aan giften ineens 12658, terwijl de lieer De Koster, die een villa voor de inrichting dezer school afstond, voor het maken van een badinrichting, enz., nog f 3500 schonk, waarvoor het bestuur zeer dankbaar is, terwijl aan verpleeggclden werd ontvangen f 1449. Van de uitgaven vermelden vrij hier: kosten van uitvoering voor de verbouwing der villa, het inrichten van hel terrein, bad kamer, lighallen, enz., f 12.453, voeding f 2350, kosten van vervoer van dc leerlingen, die met de tram reizen van Leiden en elder3 naar Katwijk-aan-Zee en terug f 1561; sala ris van de directrice over acht maanden f 770 cn salaris voor dc tijdelijke onderwijzeres sen f 1560. Na voorlezing van het rapport der kas- coramissie word de penningmeester gedechar geerd wan zijn beheer eif liem daan oor dank gezegd. Vervolgens bracht de secretaris, dr. M. D. Morst, hef jaarverslag uit. Na een kort over zicht van de voorgeschiedenis der school en van de voorbereidende werkzaamheden te hel ben gegeven, waarbij hulde werd gebracht aan den schenker der villa, aan hel gemeen- tebestuur van Leiden voor den' geldclijken steun en aan de leden van het propaganda- comilé voor het inzamelen van giften, deelde het verslag mede, dat de directrice, mej. Van Endt, op 18 Juni in dienst trad, terwijl 4 Sept. het onderwijzend personeel werd aan gesteld, waarna de school op 18 Sept. kon worden geopend. Het aantal aanvragen om plaatsing over treft steeds de aanwezige ruimte. Het bestuur is zeer tevreden over de wijze waarop de directrice en het personeel hun laak vervullen. Het verslag vanden behandelenden ge neesheer, dr. Alunk, bleek, dat de resultaten van de behandeling der'verpleegden zeer be vredigend zijn. De knapen en meisjes komen meestal in slechte conditie, hebben weinig eetlust, zijn hangerig en de temperatuur toont meer of mindere verhooging. Weldra worden zij frisscher, de eetlust neemt gaandeweg toe en na geruihien tijd er verpleegd te zijn, voe len zij zich gezonder. Er kwamen enkele gevallen van diphllieritis en van keelaan doening voor, echter niet van ernstigen aard. De meeste opgenomenen, in totaal 46, komen uit Leiden, een enkele uit Rijnsburg, en ook enkelen uit Katwijk zelf. Het heen en weer reizen met de tram doet hen geen kwaad. Het verslag over het onderwijs van de on derwijscommissie zal worden opgenomen in het onderwijsrapport. Over 't algemeen was het personeel over de resultaten tevreden. Aan de orde kwam nu een voorstel tot aan vulling van het huishoudelijk reglement met betrekking tot bet toezicht op het onderwijs. Na ampele bespreking werd besloten dit voorstel nog nader in het bestuur te behan delen. Nog werd besloten een liulp voor de huis houding aan te stellen op een voorloopig salaris van f 500, terwijl met genoegen door hel bestuur kon worden medegedeeld, dat het voormalig hoofd der Meisjesschool 2de klasse te Leiden mej. Renaud de betrekking van lij delijk hoofd van de onderwijs-afdeeling op zich heeft genomen, waarover het bestuur zich zeer verheugt. Hierna werd de vergadering gesloten. Neutraal gemengd koor „Amicitia". Hel zal ongelooflijk klinken, wanneer men zegt, dat er in een kleine stad als Leiden on telbaar veel zang-vereenigingen bestaan, die, respectievelijk onder verschillende namen, even zooveel ja zelfs dikwijls twee keeren zooveel voor publiek toegankelijke uitvoe ringen geven. Toch is dit alles een feit en niettegenstaande dit voelen jaarlijks steeds weer andere menschen zich geroepen nieuwe vereenigingen te slichten. Ditmaal was dan de beurt aan het neutraal gemengd koor „Amicitia", dat gisteravond in de groote Stadszaal a eapella in zee ging met een aantal koorwerken, waaraan gedurende een jaar (de vereeniging werd opgericht in Afaart 1922) gewerkt is onder de leiding van den heer P. dc Rook, den componist van de wijzén uit het aller aardigste zangspel „De geleende koekenpan", dat kort geleden in den Schouwburg werd opgevoerd. Evenals veel koren lijdt dit koor in casu aan te weinig geschoolde stemmen, zoodat werken als „Ave verum Corpus" van Alozart en „Serenade van een landsknecht" van Or lando Lassus (uitgezonderd het refrein) niet tot hun recht konden komen. Beter bevielen de liederen van Mendelssohn en „Jong Hen drik" van E. Wittig Weisscnborn, dat frisch en opgewekt werd voorgedragen. Dal de lieer De Rook door het gedicht „Aloed" van Adama van Scheltema werd geïnspireerd een compositie te schrijven, kun nen wij begrijpen; toch valt het liedje „De uitverkorene", dat, in volkstrant geschreven, zeer geschikt is voor een avond als deze» be ter in zijn lijn. Als solisten traden op mevr. A. de Rook van Leeuwen (piano), de heer K. de Rook (cello) en de'dirigent P. de Rook (klarinet). Om te beginnen, moeten wij wijzen op de buitengewone muzikalitiet van de pianiste, die in alle werken de rechte snaar, zoowel in. toon, opvatting als voordracht wist te tref fen. Zoo allereerst in het trio door Brahms, gecorap. voor piano, cello en klarinet in op dracht aan den klarinettist Mühlfeld. De heer P. de Rook gaf>vooral in de beide eerste deelen van het trio blijk van een goeden smaak en mooien toon; maar vooral het andantino had veel meer grazioso kunnen zijn. De cellist munt uit door een schoonen streek en een diep gevoeld, sonoor klinkend legatissimo, waardoor zijn eerste solo-num mer „Andanti" van Joh. Ecles, zeer sprak tot het publiek. Niet zoo goed lagen hem „Alle gro" van Bocclicrino en „Arlequin" van Pop per, waarin de voordracht te langzaam en te weinig levendig was. In laatstgenoemd werk liet de pianiste zich evenals in de an dere nummers van een zeer goeden kant zien en ons inziens bad zij volkomen het recht gehad ook ten tweeden male in de hulde van het publiek te deelen door nog eens op het podium te verschijnen. Vermelden wij nog, dat de vleugel uit het magazijn van den heer Bik is. De Leidsche Besturenbond. Uit liet jaarverslag van den Leidschen Besturenbond, dat dit jaar om financieel© redenen niet gedrukt werd, ontkenen wij het volgende In de vervolg-j aar vergadering-van 5 Mei 1922 werd het bestuur als volgt samenge steld: H. J. Baart, 1ste voorz. (metaal- bew.), J, J. v. Stralen, secr.-penningra., A. Sasburg, 2de voorz. (spoor en tram), J. Alt, 2de secr. (slagers), J. H. Schuller, 2do penningm. (ambtenaars), J. Betgen, (tex- tielaj'b.), J. v. d. Burg, (bouwarb.), G. J. G'roervouwe, (ambtenaars) en J. dc Wolf, (bakkers). In deze samenstelling kwam alleen in zooverre verandering dat in de ledenver gadering van 28 December de bestuurders v. d. Burg en Greenouwe wegens aftreding werden vervangen door J. y. d. Hoeven, (overheidspers.) en J. N. Onderwater (bouwarb.) Uit de vorzamelde gegevens van het Bu reau der Werkioosheidverzekering blijkt, dat in Januari 1922 alle bij de Verzekering aangesloten werkloozenkassen gezamenlijk een totaal van 18876 werkloosheidsdagen hadden. Dit gezamenlijk aantal verminder de in de maand Juni tot 11578 werkloos heidsdagen. Daarna begon het weer sterk tö stijgen en was in December 1922 het aantal werkloosheidsdagen gestegen tot 25911. Do Bond heeft zijn ledental niet kunnen handhaven. Was er in 1921 nog een kleine vooruitgang van 167 leden, in 1922 ging de Bond met 360 achteruit. Ook andere vakcentrales zagen hun le* dental dalen. De R.-K. Volksbond het meest, de Neutrale Bestuurdersbond pro^ centsgewijs het minst. De bij het P. A. S. aangesloten Federa ties van Bouw- en Transportarbeiders heb ben hun werkloozenkas opgeheven. Uit het statistisch overzicht omtrent do werkloosheid onder de andere aangesloten organisaties blijkt, dat bij een gemiddeld ledental van 3807, het totaal aantal werk loosheidsdagen bedroeg 109.565, waarop in totaal werd uitgekeerd f 166.547.98. In 1921 waren bij een gemiddeld leden tal van 3393, deze laatste getallen Tesp. 62.077 en f 125.130.92. Het zwaarst trof de werkloosheid do metaalbewerkers en de bouwvakarbeiders. Voor de eerste groep beeüroeg het aantal werkloozendagen 30.467, heb totaal deruit- këering f 37.824 voor de tweede groep resp. 1754S en f35.857. Wat Eet percentage werkloozen betrof, dit bedroeg over allo vakken in Januari 1922 12 pCt., daalde langzamerhand tot het in Juni bedroeg 8 pöt. en was in December 19-22 gestegen tot' 17 pCt. Dit is een gemiddeld percentage, zoodat in sommige vakken de werkloosheid klei ner, in andere echter veel groote was. Zoo waren in December werkloosbouwarbei ders 28 pCt., landarbeiders 27 pCt., me taalarbeiders 26.7 pCt., sigarenmakers 18 pCt. De werkzaamheden betreffende Het bu reau van Arbeidsrecht namen nog steeds een voornaam deel van den tijd van den ambtenaar, den heer J. J. van Stralen, in beslag. In 1922 werden bij het Bureau aanhan gig gemaakt 233 zaken en werd daarnaast i.i 174 gevallen alleen advies verstrekt, zoo- dat in dat jaar 407 personen van ons Bu reau gebruik hebben gemaakt. Van de behandeld© zaken en gegeven ad viezen betrof wederom een groot aantal het Arbeidscontract en Belasting, nl. 128 arbeidscontractzaken en 186 belastingza ken. Wat de zaken bctreffe&le het arbeids contract aangaat, wordt opgemerkt, dat ontslagkwesties en dergelijke vaak niet tot een goed einde gebracht kunnen worden, omdat het bewijs niet is te leveren, wan neer de tegenpartij de gestelde feiten ont kent. Zoo eenigszins mogelijk dient m"n cr voor te zorgen, dat getuigen aanwezig zijn. Met de belastingzaken had het Bureau over het algemeen een groot succes, het- geen wel gunstig beïnvloed werd door üet feit, dat, in afwijking van vroeger, de be lastinginspectie zeer serieus de reclames behandelde. In totaal werden door ons opgemaakt 127 reclame's tegen oen onjuis- ten aanslag of ontheffing van belasting verzocht wegens onvermogen. Waar als re den voor onvermogen bijna steeds werk- loosheid werd opgegeven, werd ook een groot aantal van deze verzoeken ingewil ligd en ontheffing verleend. Voor liet akte-examen L.O. zijn in Den Ilaa" geslaagd de dames J. C. Aalbersbcrg en B. E. L. Scholz, en de heer C. Los, allen alhier. Voor het examen van apothekers-as- sislent waren gisteren door de commissie alhier opgeroepen, vier candidaten. Geslaagd zijn de dames: A. J. Dingjan, geb. te Leiden; W. J. M. Lolimeijer, geb. te Nijmegen en G. J. Tecnsma, geb. te Rotterdam. Dr. D. Plooy, predikant bij de Ned - Herv. Gem. alhier, die geruimen tijd ziek i3 geweest, hoopt in de volgende maand.her steld zijn ambtsbezigheden te kunnen her vallen. Bij het reserve-personeel der landmacht zijn met ingang van 12 April j.l. benoemd tot res. Ie luit. bij de infanterie: W. W. L. Holleman, J.D. J. M. Frentrop, A. M. Spruyt, D. Swagerman, J. Maaskant, C. Booster en H. J. van den Berg, res. 2e luit. bij het 4e rog. Inf., bij welk corps zij blijven. Vanwege de diaconie der Geref. Kerk alhier zal het perceel Hooigracht 38, weldra verbouwd worden tot Tehuis voor oudèn van dagen. De officieren der Ie artillerie-brigade, die deelgenomen hebben aan de kaderoefening in Noord-Brabant, zijn naar hier terugge keerd. Behalve de verklaringen, welke volgens de officieelc publicaties bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland af gegeven worden, om zoo mogelijk te bewer ken, dat goederen uil liet bezette gebied uit gevoerd kunnen worden, als dil in hel alge meen belang is, zijn er bij bovengenoemde Kamer ook formulieren verkrijgbaar, be schikbaar gesteld door de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Duilschland, ten eind de bemiddeling dezer Kamer in le roe pen bij hel opsporen van goederen en zen- BINNENLAND. Het bezoek van de Koningin en den Prins aan de Zendingsschool en aan „De Lakenhal". De vermoedelijke samenstelling der Eerste Kamer. De Zomerjijd. Behandeling Woensdag a.s. in de Eerste Kamer. Het is te verwachten, dat Maandag a-s. de staking in de meubelindustrie zal geëindigd zijn De arbeidstijd in het drukkersbedrijf. De Ned. R.-K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten klaagt over gebrekkige toepassing van de Tabakswet. Er is concessie gevraagd voor een auto-weg voor snelverkeer AmsterdamDen Haag. i BUITENLAND. WWg& De Belgische ministers Theunis en Jaspar ïo Parijs. Het Duitsche standpunt inzake het doen van een aanbod. De Duitschers zullen mondjesmaat kolen gaan delven in het bezette Roergebied om requisitie van kolen voortaan te beletten- In Bulgarije zullen de communisten commu nistisch moeten leven. Het conflict in de Engelsche bouwbedrijven is voorkemen. dingen, welke zich in het bezette gebied be-, vindon. Als administratierecht berekent deze Ka mer f 2,50. Deze bemiddeling van de Kamer van Koop handel voor Duitschland slaat echter geheel los van bovengenoemde pogingen der Regee-. ring om certificaten van uitvoer le krijgen. Een onzer lezers doet ons de volgende vraag ter beantwoording. Wij zullen deze dit maal niet onder de vragenrubriek beantwoor den, maar onder deze rubriek. Deze vraag luidt: „Iemand stemt altijd blanco en wil direct na het in ontvangst nemen van zijn slembil jet, dat in de stembus werpen. De leden van het stembureau maakten er bij de laatste ver kiezing bezwaar tegen en wilden dat be doelde kiezer eerst in het stemhokje ging. Moet nu een blanco-stemmer volgens de wet, eerst in het stemhokje gaan alvorens zijn biljet blanco in de bus te werpen?" j Ons antwoord hierop luidt: In art. 75 van de Kieswet staat o.m.: De kiezer begeeft zich na ontvangst van het stembiljet onverwijld naar eencn niet in gebruik genomen lessenaar en stemt aldaar door met potlood rood le maken enz. In art. 79 2e alinea van dezelfde wet slaat „De kiezer, die tot de stembus toegelaten, weigert hel stembiljet in dc bus te steken, is eveneens verplicht dit terug te geven." Hieruit concludeeren wij, dat wil men ab soluut het biljet blanco, dus oningevuld in de stembus werpen, dan moet men zich eerst naar een lessenaar begeven. Doet men dat niet, dan kan men het biljet of weigeren in ontvangst te nemen of zoodra men het ont vangt uit handen van den voorzitter van het bureau, dezen het biljet wederom teruggeven. De voorzitter is dus bevoegd te weigeren, dat de kiezer het biljet dadelijk na ontvangst in de bus werpt. Dit heeft ook zijn practische zijde, daar het onnoodig.werk van het stem bureau bij de telling komt le vervallen. Blanco-stemmen kent de wet niet, deze val len onder de stemmen van onwaarde. O. i. heeft men aan zijn kiesplicht volgens de wet voldaan, is men in elk geval niet strafbaar, zoodra men zijn oproep aan den voorzitter van het stembureau overhandigd heeft. Van het programma in het „Luxor- Ihcater" noemen wij in de eerste plaats „Een drama in St. Moritz", mooi gespeeld, meeren^ deels te midden van een voor het oog prach tige omgeving. Een film van l^ijzonderen aard is het tweede hoofdnummer: „Theodora", een geschiedkundig kunstwerk. Voor de musici een woord van lof voor hun begeleiding 1 Het „Rejo-theater" komt met een zeer goed programma: „Olivier Twist" met het „Jochie* in de hoofdrol; cn ook „Een drama in St. Mo ritz". De muziek is versterkt met een zeer goeden violist, wat voor dit theater een blij-, vonde verbetering moge zijn. De „Casino-Bioscoop", welke zooveel suc-t ces heeft gehad met „De Jantjes", komt nu met een hoofdfilm van hetzelfde genre: „Blonde Leen, dc Matrozenmeid". Zij zal wel Irc-kken! Morgenmiddag le vier uur zal de ten toonstelling Breitner in het museum „De La-s ken hal" worden gesloten. Er slaan voor dit museum weer een drietal nieuwe tentoonstellingen op het programma. Op 23 April is er een tentoonstelling van Indische kunst, georganiseerd door prof. Nicuwcnhuis; half Mei zullen er werken worden tentoongesteld van een Amerikaansch schilder, die te Noorwegen heeft verloefd. cn wiens werken worden beschikbaar gesteld door dé firma Buffa, tc Amsterdam; terwijl verder tegen half Juni een tentoonstelling van schilderijen van Toorop is toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1