LEIDSCH Zaterdag 7 April 1923, Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER AbVERTËNTIÉN: SO Gis. par rejreL Bij regelah Mmemecit belangrijk 'laveren prija. Kleine advertentien, uitsluitend bij vooruilbo- laiin^:. Woensdags en Zaterdags 50 Qts., bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens postrecht Voor eventaeele op- .tending van brieven 10 Gts. porto te betalen. 'Bewijsnummer 5 Ots. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 67055. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden p. 3 mud. 2.35, p. week Tfm Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week <kl€ Franoo per post 2.35 "ri portokosten. Ntanmer 19351. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. [Aan den gemeentelijken visrih.winkel, Visch- Imarkt 18 (tedef. 1225) Ï3 hedenavond verkrijg baarSGHELVISCH a f 0.11—f 0.23, SCHOL p f 0.17 en KABELJAUW a f 0.40 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, BuTgem. LoMcn, 7 April 1023. HINDERWET. Burgemeester en WefiboudOrs van Leidan Van den Minister van Oorlog ontvangen heb bende de stukken, bedoeld bij art. 5 dor Hin derwet, ten aanatai van de uitbreiding van de fwericplaats vckit smeden-bankwerkers, op bet ponceel kadastraal bekend Sectie F. No. 1266 (Doelenkaxwrac) Ggven bij dezen kennis aan bet publiek, dat genoemde stuiken op de Secretarie dezer gc- imoonto ter visao gelegd zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 7 April 1923. I 1 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux in de drie Kieskringen der gemeente Leiden; Gelet op de artikelen 35 e.v. der Kieswet jen op de artikelen 10 e.v. der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de kiesgerechtig den dat de Verkiezing (Candidaatstelling) van de Leden van den Gemeenteraad van Leiden zal plaats hebben óp DINSDAG 10 APRIL a.s. en de Stemming op WOENSDAG 23 MEI d.a.v.; dat op den dag der verkiezing (10 April) ter Secretarie der gemeente bij hen, Voorzit ters, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren lijsten van candidaten bunnen worden ingeleverd; dat deze lijsten moeten inhouden de na men, voorletters en woonplaatsen van can didaten en onderleekend zijn door ten min ste vijf en twintig kiezers, bevoegd tot deel- neming aan de verkiezing, waarvoor de in- levering geschiedt; j dat.de inlevering der lijsten persoonlijk moet geschieden door één der onderteeke naren en dat de tot invulling bestemde for mulieren van deze lijsten kosteloos ter Se cretarie verkrijgbaar zijn tot en met den dag 'der verkiezing; dat bij de lijsten moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring van icderen daar op voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen, terwijl, indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, de verklaring tele grafisch kan worden gedaan; dat formulieren van deze bewilligingsver- klaringen mede kosteloos ter G emeen te-Se- crelarie Kamer No. 10, verkrijgbaar zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Voorzitter Hoofdstembureau, Kieskring I. E. BRIET, 7 Voorzitter Hoofdslembureau. Kieskring II, A. MULDER, Voorzitter Hoofdstembureau, Kieskring III. Leiden, 20 Maart 1923. \l G. H. Kokxhoorn. f In den afgeloopen nacht is alhier onver wacht overleden onze stadgenoot de hoer G. II. Kokxhoorn, in loven ontvanger dezer ge meente. De heer Kokxhoorn was gedurende een drietal weken aan zijn kamer gebon den, doch leidde van daar uit lot den laat- stcn dag zijn kantoor. Eiken avond kwam de kassier, de heer Lau, nog bij hem om de zaken met hem ta besproken en de orö -r voor den volgenden dag te ontvangen. A daag kan hij het niet meer doen, de tL. 1 heeft plotseling een einde aan zijn nuttig en jwerkzaam leven gemaakt. Gerard Hendrik Kokxluern werd geboren - Ie Leiden, den Gden Februari 1819 en be reikte dus den leeftijd van 71 jaar. Na alhier het onderwijs te hebben geno- len. kwam hij als jong ambtenaar op het kantoor van den Ontvanger van Registratie alhier, waar hij reeds blijken gaf van zijn goede administratieve eigenschappen. Zoo werd hij 1 Juni 1870 op 21-jarigen leeftijd benoemd tot ambtenaar ter gemeente secretarie en ging van daar weldra over tot de afdeeling Rekenkamer, waar hij een tijd- 1 lang werkte onder de onmiddellijke leiding yan den chef der afdeeling. Bij de eerstvol gende vacature van chef werd hij ala de daarvoor aangewezene als zoodanig benoemd Hier kwamen zijn financieele en administra tieve kwaliteiten eerst recht tot ont plooiing en werd hij weldra de rechter hand yan de opvolgende wethouders van financiën. Daaromtrect mochten wij ter ge- legcner lijd kennis nemen van een zeer .vleiende verklaring van den laleren staats man mr. Bool, destijds wethouder van Lei den. En toen in 1892 de betrekking van ge meente-ontvanger vacant kwam, was daar voor alleen aangewezen de heer Kokxhoorn, welke betrekking hij aanvaardde den 16cn Juni 1892 en zooals we boven zeiden tol aan zijn dood toe^mej grpqle .bekwaamheid en zeldzame toewijding heeft vervuld, Hij was, ofschoon hij geheel met zijn tijd was meege gaan, en zich aan de sterk wisselende toe standen heeft weten aan te passen, nog een ambtenaar van den ouden stempel, in den goeden zin des woords. Zijn arbeid beperkte zich niet tot de kantooruren, en niet tot de administratie der gemeente-financiën al leen; de geheele financieele gestie van het gemeentebestuur kende hij en daardoor was hij bij financieele aangelegenheden de vraag baak van het College van B. en W. Onze Burgemeester zelf, zooals men weet specia liteit op gemeentelijk financieel gebied, schatte zijn adviezen dan ook op hooge waarde. Geen geldelijke operatie heeft in den loop der laatste dertig jaren plaats ge had of de heer Kokxhoorn was er over ge raadpleegd en heeft er zijn beschouwingen over gegeven. Voor zijn medewerkers was mj een humaan chef, voor de gemeemtenairen be lastingbetalers welwillend. Zeker, hij kon hen in geldelijke zaken niet te ge moet komen, verder dan wet en verordening toelietenmaar deze padte hij dan ook toe met de hoogst mogelijke soepelheid. Bij <3e burgerij in breed© kringen genoot hij aller achting. Ook de Regeering wist zijn verdiensten op prijs te stellen door hem te benoemen als officier in .de Orde van Oranje-Nassau. Eindelijk is hij geweest een uitnemend echtgenoot en huisvader, die aam zijn kin deren een opvoeding heeft gegeven velen tot voorbeeld. Hij mocht dan ook geluk smaken deeen dn eervolle betrekkingen te zien geplaatst. In den hear Kokxhoorn is ons ontval len eem hoogst verdienstelijk ambtenaar, die in dienst der gemeenschap gewerkt heeft zoolang het voor hem dag was, een waardig burger onzer stad en een braaf mensch. Zijn nagedachtenis zal in deze gemeente in gezegend aandenken bewaard blijven. De Psalmen te Genève in de zestiende eenw. Gisteravond sprak de heer J. W. Enschedé, uit Amsterdam, in de maandelijksche verga dering van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde over het zingen van Psal men te Genève in de zestiende eeuw. Van meet af aan heeft, volgens spreker, Calvijn begrepen de waarde, welke toege kend moet worden aan de muziek in en voor de Gereformeerde godsdienstoefening. Zoodra hij in 1541 voorgoed in Genève te ruggekeerd was, lieeft hij hieraan zijn volle aandacht gewijd In Bourgeois, een Parij- schcn musicus, vond hij den. persoon, die hem kon helpen. Een jaar later verschenen te Parijs eenige Psalmen, door Marot he li jmd en door de theologische faculteit van Parijs goedgekeurd, danrmede waren zij dus verklaard voor deugdelijk Roomsch Later verzotte zich de Sorbonne. Deze Psalmen bracht Bourgeois op éénstemmige muziek. Zeven jaar later deed Bourgeois hetzelfde voor een andere groep Psalmen, berijmd door De Bèze, die na het overlijden van Marot, diens taak heeft overgenomen. Weer een paar jaar later vertrok Bourgeois uit Ge nève; de resteerende Psalmen, eveneens door De Bèze berijmd, werden van muziek voorzien door een mailrc Pierre, evenals Bourgeois chantre te Genève. Bovendien zijn in den Psalmbundel opgenomen enkele me lodieën, die waarschijnlijk op aandringen van Calvijn zelf overgenomen waren uit de oudere Straatsburgsche Psalmen, en die, welke hun waarde als zoodanig moge zijn, in den psanlier stylistisch een zonderling figuur-maken. In 1562 verscheen de Fransch- Zwitsersche psantier compleet iD onderschei dene formaten, Het zijn deze Psalmwijzen, die overal bij het Protestantisme in gebruik zijn gekomen, ook in ons land. waar zij, hoe ook ver minkt, nog alle Zondagen in de Hervormde" On Gereformeerde kerken gebruikt worden. De drie groepen. Bourgeois—Marot. Bour geois—Dc Bèze én mattre PierreDe Bèze, zijn, muzikaal gezien, van uiteenloopcnde waarde. Het werk van Bourgeois is uilDe- mend; vooral het oudste de eerste groep is als doordrenkt met den Roomschen cantus planus; in de laatste zijn moderne elemen ten op te merken. Eén en ander heeft den heer Enschedé mede gebracht tot de opvatting, dat, hoewel ook de oudste particuliere uitgaven gedrukt zijn met mensueel-noten, er niettemin geen maat in valt aan te wijzen. Deze noten beelden, die nog immer gehandhaafd wor den in de Psalm-uitgaven van de Nederland- sche Bijbel-compagnie, geen andere beteeke- nis hebben als lang-kort, zonder een 1—2, 1—2. Dat ontbreken van een eigenlijke maat, waarbij in de scandic van het woordvers met zijn heffingenen dalingen de cenige norm gezien mag worden voor de dictie van het muziekvers, dwong spreker er toe niet te aanvaarden de veelal gehuldigdo meening, dal in Calvijn's gemeente, althans in den eersten tijd, gemeenschappelijk gemeente zang in gebruik was, eenvoudig, omdat zulks practisch onmogelijk is. De Psalmen werden door den chanlre alleen, solistisch voorge dragen in overeenstemming met de beginse- 4 len, door den Roomschen priester bij het al- laar-gezang gehuldigd. Eerst na 1550 schijnt het rhythmisch ge meente-gezang te zijn opgekomen. Sedert bijkans twinlig jaar had spreker gehoopt een auditie der Psalmen als spreek- zang te kunnen geven. Eindelijk, een paar jaar geleden, vond hij in mej» Lucic Vos te Overvecn, do beroepszangeres, die aan zijn wenschen voldeed; immers, mej. Vos is een Franchise van origine, Hervormd van geloof, religieus van sentiment en niet ontbloot van hislorischen zin. Dc wijze, waarop zij cenige dezer Psalmen voordroeg, was inderdaad uitnemend. Met vlakken, weinigen loon, een technisch moeilijke prestatie, liet zij ecnige Psalmen hooren: gaaf, sober en met groote innigheid. Vooral Psalm 51 van Bourgeois Marot: „Miséricoule au panna vicienv" maakten diepen indruk. In het tweede deel zijner voordracht be handelde spr. het buitenkerkelijk Psalmlied hier te lande. Eet was Psalm 42, welke in onderscheidene bewerkingen werd voorge dragen; eerst in de versie van Dathun (1566), daarna in een achttiende-eeuwschen maat zang van Lootens, organist te Middelburg, met de berijming- van 1773; vervolgens op een volksaardige clans-melodie met de berij ming van Joachim Oudaen, met muziek van Bemigeus Schrijven (1680), eveneens orga nist te Middelburg. Besloten werd de voordracht met Psalm 42, eerst in de muzikale bewerking, van Ema nuel Weiss, Hernhuttersch predikant te Haarlem, waarvan vijf jaar geleden de zes entwintigste druk veracheen en daarna als koraal in den trant als in onze vaderland- sche kerken gezongen wordt door de schare, op noten van gelijken duur. Ook in deze Hol- landsche bewerkingen, welke eveneens door den heer Enschedé op het klavier begeleid werden, vond mej. Vos volop gelegenheid haar groot religieua-Protestantsch gevoel te doen kennen en blijk to geven yan haar ge- routineerdheid en slagvaardigheid. Ontspanningsavond voor werkloozen. De Centrale Commissie voor Arbeidersont wikkeling heeft er slag van een ontspan ningsavond te organiseeren en tot in de puntjes te verzorgen. Ook gisteravond is dat weer ten overvloede gebleken, en wij kun nen gevoeglijk verklaren, dat die avond uit stekend is geslaagd. Opvallend was ook thans de correcte houding van het zeer tal rijke publiek, dat dc groote Stadszaal boven en beneden geheel vulde, en door het bewa ren van een dikwijls absolute stilte, op on dubbelzinnige wijze getoond heeft het werk der Centrale Commissie en der vereenigin- gen op hoogen prijs te stellen. Wij kunnen ons volkomen indenken, dat, zooals de voor zitter der Commissie, de heer Groenouwe verklaarde, het muziekgezelschap „Orpheus'' er naar verlangd had voor dit publiek een uitvoering te geven. Inderdaad een meer dankbaar gehoor had zij moeilijk kunnen vindenl Voor de muziek werd zorg gedragen door hot symphonie-orkest „Per Aspera ad Astra" onder leiding van den heer Noordanus en door het muziekgezelschap „Orpheus", met den lieer J Vink als dirigent. Beide Veree- nigingen kwamen met eenige uitstekende nummers en oogstten een daverend applaus Wij noemen o.a. Blémont's Ouverture „Stella en de Fantaisie „Freischötz" van Lberlé, die door „Per Aspera ad Astra" keu rig u erden vertolkt, en van Orpheus" d - „Militaire Marscli No. 1" van Schubert en Poi y's „Suite-Pallet". Voor de afwisseling werd gezorgd door het optreden van mej Corrie de Wekker, die „Mazurka en ..Harlekijn" zeer veel succes behaalde, wat stellig volkomen verdiend was, terwijl ten slotte nog optraden de lieer en mevr. Jacq. Dulreau, uit Rotterdam, die met hun vroolijke en komische liedjes, gepaard aan een prachtvolle mimiek, de aanwezigen geruimcn tijd bezig hielden en herhaaldelijk deden schateren van het lachen, 't Werd een doorslaand succes voor dit zoo populaire duo De heer Grounouwe dankte allen voor hun medewerking, waarbij ook de firma De Vries en Stevens, die voor de tooneelverlichting had gezorgd, en de firma Lau voor dc aan- kleeding van het tooneel, niet werden ver gelen. Te rflim half twaalf werd de bijeenkomst gesloten. Moeilijkheden in het Rijn- en Roergebied. In Handelsberichten No. 836 van 22 Maart 1923 werden eenige mededeelingcn gepubli ceerd, betrekking hebbende op de door de Bczeltings-autorileiten in het Rijn- en Roer gebied, (en aanzien van den in- én uitvoer in en uit het bezette gebied van Duitschland uitgevaardigde maatregelen. Gelijk te verwachten was, zijn sedert dien rec-ds weder cenige nadere mededeelingen noodig geweest,, om belanghebbenden van inmiddels door genoemde autoriteiten geno men nieuwe beslissingen en uitgevaardigde nieuwe regelingen in kennis te stellen. Deze mededeelingen heelt het Departe ment van Buitenlandsche Zaken door (us- schenkoinst van het Correspondentieburca j ter algemeene kennis gebracht. Zij werden, met uitzondering van een en kel bericht, nog cenigszins aangevuld over genomen in Handelsberichten No. 837 van 29 Af aart 1923. Waar te verwachten is, dat nog menig be richt over de moeilijkheden, door het verkeer in het bezette gebied van Duitschland onder vonden. zoomede over de maatregelen to' wijziging of verbetering van dit verkeer uit gevaardigd. noodig zal zijn. is door de Re dactie van Handelsberichten besloten, van week tot week een telkens bijgewerkt 'over zicht te geven, waarin belanghebbenden zul len kunnen vinden wat zij in de bepaalde gevallen zullen kunnen doen, resp. tot welke autoriteiten zij zich kunnen wenden, ten- einde hun belangen behartigd te zien. Dit wordt in het hijzonder noodig geacht, omdat zoowel aan het Departement van Bui tenlandsche Zaken als aan dat van Arbeid Handel en Nijverheid is gebleken, dat velé belanghebbenden zich niet alleen tot beide Departementen, maar bovendien nog 1ot een of meer consulaire vertegenwoordigers in het bezette gebied wenden voor dezelfde zaak. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor dubbel werk wordt veroorzaakt en dat dit eer be lemmerend dan bevorderlijk is voor de be hartiging der betrokken belangen. icn einde dit dubbele werk te voorkomen, wordt belanghebbenden hier te lande aan geraden. verzoeken om'inlichtingen zoo daarloe na kennisneming van het overzicht nog aanleiding beslaat in het algemeen te richten tot de afdeeling Handel en Nijver heidLyanjhey tcpartement van Arbeid, Ilan- f en Nijverheid, Bezuidenhoutschweg 30, terwijl verzoeken om bijzondere stappen ter behartiging van bepaalde belangen zouden kunnen worden gericht tot de Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Door deze werkverdeeling zal het mogelijk zijn, zoo goed mogelijk aan alle wensclien te voldoen. Inlusschen moet er op worden aangedron- 6en' «u m jn niet onnoodig om inlichtingen om of het doen van stappen vrage, dat wil zeggen, dat men zulks niet doe, ingeval de telkens te puhliceeren berichten uitwijzen, dat er geen aanleiding toe bestaat. Daar het overzicht te groot is, om than9 nog opgenomen te worden, stelt de Kamer koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier, belangstellenden in de gelegenheid op haar Bureau van deze publicatie kennis te nemen. De actie tegen het tapverbod. In de gisteravond gehouden vergadering van het Werklieden-comité tot afschaffing van het tapverbod, dat, tooals bekend is, met eigen candidaten voor de a.s. Raads verkiezing gal uitkomen, zijn candidaat gesteld: i. G. de Jong, 2. K. Kulk, 3 O. B. van der Zeeuw. Het Comité wijst er op, dat de candida ten wat hun politieke kleur betreft geheel vrij zijn hoe te handelen, döcü voor de vol gende punten schriftelijk zich hebben vast gelegd; waar zij dan ook in.^t bijzonder voor zullen moeten strijden1. Opheffing tapverbod2. bestrijding drankmisbruik 3. wederinvoering der kermis; 4. verhoo ging werkloozenuitkeering, zoo mogelijk door productief werk. Tevens kan nog worden medegedeeld, dat deze lijst wordt verbonden met die der Democratische Party (Witmans). Jubileum-uitvoering van de Leidsche H.B.S.- Vereeniging „Emtégéës". Elk jaar weer kunnen wij met genoegen verslag geven van een uitvoering van boven genoemde Vereeniging. Steeds een volle Schouwburg, een enthousiast publiek en een programam, rijk in afwisseling en in elk onderdeel keurig verzorgd. En ditmaal was er bijzonder veel zorg aan besteed. Deze uit voering maakte een deel uit van de feest viering ter herinnering aan het 127»-jarig bestaan der Vereeniging, die zich in die ja ren in breede kringen een populariteit heeft verworven, welke menige Vereeniging van ouderen haar zou kunnen benijden. De Schouwburg was ook nu weer 9p alle rangen bezet Onder de aanwezigen moeten in de eerste plaats worden genoemd de di recteur en leeraren met hun gezinnen, afge vaardigden van zusterverenigingen uit an dere plaatsen en van liet Gymnasium en 1I.13.S. voor Meisjes alhier, ouders en fami- lieeleden van de leerlingen en andere be langstellenden, terwijl het groot aantal scho lieren verder het huis vulden. Prompt op lijd ging'het doek op en de af deeling muziek, gevormd door een respecta bel aantal leden onder uitnemende leiding van den heer Blilz, liet den bekenden Marsch indertijd door den heer Jan G. Slriening aan de H.B.S.-Vereeniging opgedragen, hoo ren en onmiddellijk zat de stemming er in, die den geheelen avond tot het zeer late slui tingsuur crescendo is gebleven. Een applaus, om er jaloersch op te zijn. Daarna opening. Alle voorzitters zijn geen woordvoerders, ook niet die van een H.B.S.- Vereeniging. Maar de tegenwoordige voorzit ter, de heer Van Oerle, spreekt heel gemak kelijk en een speechje van hem aan te hoo ren, stemt prettig, wat niet van elk ope ningswoord kan gezegd worden. Na de ste reotiepe verwelkoming schetste hij het doel dc-zer Vereeniging als een aankweeking der kameraadschap onder de leerlingen, het scheppen van een méér vriendschappelijke verhouding tusschen leeraren en leerlingen en die onder den nieuwen directeur al bij zonder goed was, terwijl eindelijk het werk der Vereeniging de wel eens taaie en niet al tijd prettige studie aangenamer maakt. Die laatste ondeugende zin, lokte onder de leer lingen natuurlijk luid applaus uit. Deze uitvoering maakte een deel uit van een reeks jubileum-feestelijkheden, welk bij zonder goed zijn geslaagd, waarvan hij dank bracht aan do feestcommissie en aan de gymnastiekleraren mej. Kok en de heeren Steijns en Planjer, welk drietal de liefde van de sport op passende wijze weet aan te kwee ken. De Vereeniging gaat vooruit en de sym pathie, die de tegenwoordige directeur, dr. Schalkwijk, haar toedraagt, zal ongetwijfeld medewerken tot een verhoogden bloei. Elke afdeeling heeft haar best gedaan en de voor zitter .hoopt, dat haar prestaties goed zullen bevallen. Daarvoor bracht hij reeds bij voor baat dank aan de leiders: wat de muziek betreft aan dentiirigent Blitz, voor de gym nastiek aan mej. Kok en den heer Planjer en ten opzichte van het tooneel aan den even kundigen als ijverigen regisseur, den heer Dros, waarna hij onder applaus allen een genoeglijken avond loewenschte. Daarop volgden cenige begroetingen van vertegen-, woordigers van zusterverenigingen; die uit Breda en Zaandam lieten deze vergezeld gaan van praclilige bloemen; de Ulrechtschf afgevaardigde bood den voorzitter ia ver band met het jubileum een gedenkpenning aan. Ook de Leidsche sport organisatie bleef in waardeering voor de jubileerende veree- nicing, die mede een krachtige propaganda voor gezonde sport voert, niet achter. Ook zijbracht,,Emtégéës" een bloemen-hulde. Eindelijk kwam als woordvoerder van een commissie uit IecJen en oud-lcdcn der Vereeniging de heer Schrcuder voor het voetlicht, met eenige andere leden der commissie en bood het bestuur een even keurige als kostbare, zijden vlag aan, waar m de emblemen der Vereeniging gewerkt zijn. Hij no?mde liet een luxe-vlag, die, waar de tegenwoordige in weer eh wind by BINNENLAND. Overleden Is de heer 6. H. Kokxhoorn, g<W meente-ontvanger Ie Leiden. De Vlootwet-commissie biedt heden haar rap* port aan de Koningin aan- 4 De uitsluiting in de steenindustrio. a ^-V BUITENLAND. i Allerlei gerucht-plannen Inzake de Raerge. schiedenis echter zonder cenige waarborg van juistheid. Rapport van de Engelsche commissie (of onderzoek der toestanden in den landbouw. Hel Spaansche parlement Is ontbonden. Hel Zweedscbe kabinet Branling Is Inderdaad afgetreden. Anii-semisllsche relletjes en plunderingen ld Moskou. De algemeene slaking js uilgeroepen Ie Memel sportfeeaton gaarne dienst doet, bij extra. T V|0<>r den kac ge. haald. Hij dankte allen, die er too haddTn medegewerkt, ook do leeraren, waaronder an JE afTderhjk genoemd. Heb speet hom alleen, dat zoovele loden op de cireuiairo geen antwoord haddon gegeven liik vn00™!'r be*lnkte natuurlijk bartel lijk voor al deze huldeblijken Vermelden wij, 0m de fiuld'ebetoogingen 'avond da' in den loop van don ond nog eon krnna word aangeboden on^ ieidors Blitz, Droa en Plan- terwbl donmeJ' 6011 m°o1 bloemstuk terwijl den dames tooneeiiaten eveneens bloemen aangeboden werden. Ho muziek van het orkest, het z.g. home laten "in '10rhaaldc,ijk rich moest welvend?'3T' ?0VCn wij hier al «en welverdiend oxtra pluimpje. den 'J ku.nn°n' om niet te uitvoerig te wor. en helaas het programma niet op det Z J°Xen- Volstaan wij er mee te zeg- ^n, dat de muziekafdeling do vele moei- !,n,?nDU7Ter8 EPee,d® <>P Mn wijze, boven lof verheven dat do gymnastiek-1 nummers punctueel werden uitgevoerd. looral de zoo gracieuzelijk "uitgevoerd» oefeningen der meisjes in haar mooie zwar te kostuums, waren in tén woord treffend. De afdeeling tooneel had uit den aard der zaak daarvoor waren we in den schouwburg fiefc leeuwenaandeel. zij heeft zich daarvan gekweten op een wijze boven onzen lof verheven. Eerst werd gegeven oen blijspel, getiteld' „Dat drukke leven", waarin op leerzame wyze een wondeplek van onzen tijd: het ja gen naar uitgaan en geniotingen, ons la chende werd getoond. Het vlotto spel der jonge dilettanten viel zeer te roemen De cabaretvertooningon „Ruiten zes eu starten vijf", waarvan naar ons in do pau se werd meegedeeld, onze stadgenoot de heer Van Leeuwen het uitnemende ballet had geleid, hadden zeer verdiend succes. Na do pauze werd nog gegeven „Dei t-id van corneille, buitengewoon vrij be werkt door J. J. L. Nolst Trenite, een vrij moeilijk stuk; doch dat toch heel goed op gevoerd werd. Hier troffen ons vooral dö prachtige décors en de keurige kostuums. Dat vooral de tooneolspelers luide wer den toegejuicht, behoeven wij nauwelijks te zeggen. En dat was, wat het laatst» etiik betreft, zeker nog uitbundiger ge weest als liet niet zoo laat was geworden. De menscKen spoedden zich, toen het gor dijn sloot, zoo vlug mogelijk naar huis. Laat het bestuur in den vervolge hefl program niet al te groot maken. Met ingang van 1 April j.l. is opnieuw benoemd lot lid en aangewezen als voorzit ter van het college van curatoren van d-( Niderlaiidscli-Indische besluursacademie. dr. G. Snouck Ilurgronje, hooglecraar aan de Rijksuniversiteit alhier. In de bestuursvergadering van de Leid sche Chr. Oranje-Vereeniging is in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den lieer P. Spaa Jr., voorzien door do benoeming van den lieer L. Qucstroo Jr. tot secretaris; in dia van den heer A. J. de Lange (tweede-voórz.) is benoemd do heer C. Th. Breebaart. Het feit van het Regeeringsjubileum van If. M. de Koningin zal op waardige wijz. rnet de leden herdacht worden op een nader vast te stellen datum in September. Dinsdag JO April a.g, hoopt onze stad genoot J. Neuleboom te berdenken, dat hij veertig jaar als wever werkzaam is bij de "firma Jan Zuurdeeg en Zoon, fabrikante van wollen dekens en duffels. Geslaagd zijn voor het examen boek houden, handelsrckenen en handelsrecht, af genomen door de Vereeniging. tot Bevorde ring der Handelswetenschappen te Utrecht, de dames Fran^oisc le Poole ep Annie van Noord, alsmede do heer Harlcndorp, allen alhier. In de 1 aisle vergadering van de Com missie van Vervoer, Post en Telegrafie der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden is het vaarwater le Lei den een onderwerp van breedvoerige bespre king geweest. De verschillende klachten vaa

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1