BERICHT. Dinsdag 27 Maart 1923, Officieele Kennisgeving Goeden Vtijdag, niet verschijnen r STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws j 1 van heden. J PRIJS OER ADVERlEitTlfEN: i BÖ Cts. per regel Bij regelaSormement belangrijk jla^iron prijs. i Kleine advertenliën, uitsluitend bu vooruilbe- (laling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij een 'ïnaximum aantal woorden van 30. F Incasso volgems postrecht. Voor eventueele op- jicending van. brieven 10 Cts. porto te betalen. 'Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directe en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. prijs dezer" courant? Voor Lofden p. 3 mnd. Jj 2.85, p. week Ö.Ï3 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.19 Franco per post f, 2.35 rfi portokosten* f" Nummer 19343. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. f gemeentelijke vischverkoop. Kan don gameenlelgLen visch'.vinkel Yisch- n&rltt 18, tel 1225 is WOENSDAG ver- kritebaar SOHELVISCH A l 0.11 f 021 ÈCHOL A f 0.14—f0.29, KABELJAUW, a 10.38 en TAKBOT 5 f0.55 per pond. N. ft DE GIJSELAAR, Burgemeester, f Leiden, 27 Maart 1923. Ons blad zal a.s. Vrijdag, feu zullen onze bureaux dien dag geslo- ten zijn. ta Hen, die wenschen te adveiteeien ln ons blad van Zaterdag a.s. verzoeken wij drin gend, teneinde van plaatsing verzekerd te *ijn, deze advertenties Donderdag a.s. vóór lies middags 12 nnr aan ons Bnrean aan tè bieden. DE DIRECTIE. ,T Uitvoer uit het bezette gebied. 1 De Kamer van Koophandel en Fabrieken yoor Rijnland te Leiden verzoekt ons het yolgcude te plaatsen, gedeeltelijk overge nomen uit „Handelsberichten" en aange- yuld met nader door den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid verstrekte in- lichtingen. In verband met de moeilijkheden, welke zich naar aanleiding van den in het be- jzelle gebied van Duitschland geschapen 'toestand o.a. bij het betrekken van daar ge- l koelde goederen voordoen, zijn langs diplo- l malieken weg besprekingen gevoerd. Eon nieuwe regeling ter zake is thans 'door do bezettingsautoriteiten uitgevaardigd. Ten einde de ook aan deze regeling ver bonden bezwaren uit den weg te ruimen, wordt verder overleg met de betrokken Re- geeringen gevoerd. - lnlusschen kan aan belanghebbenden 'hier te lande reeds worden medegedeeld, 'dat voor goederen, waarvoor gecontracteerd yrerd vóór 1 Februari- 1923, en voor goede ren, verzonden vóór een bepaalden, hierna nader aan te geven dalum, het navolgende js overeengekomen: 1. Contracten, vóór 1 Februari 1923 ge sloten Wanneer de levering in het algemeen be lang is, kunnen de bevoegde intergeallieer- 'de autoriteiten den buitenlandschen kooper machtigen zich voor liet aanvragen van de uitvoervergunning in de plaats te stellen yan den in gebreke blijvenden exporteur, op voorwaarde, dat déze hem daartoe mach tigt en tegenover-de Duitsche autoriteiten de verantwoordelijkheid op zich neemt, voor den inbreuk, welke hierdoor op de van kracht zijnde Duilsche Wetten wordt ge maakt. Deze bepalingen zullen in het bij zonder van toepassing zijn op bestellingen, .waarvoor vóór 1 Februari geheelc of ge deeltelijke betaling heelt plaats gehad. Ingeval aan een der bovengenoemde voor .waarden niet zou kunnen worden voldaan, Zullen de intergeallieerde autoriteiten bij Uitzondering speciale machtiging tot uitvoer kunnen verleenen. In de twee bovenbedoelde gevallen zullen 'de bij uitvoer te heffsn rechten die zijn, .welke van kracht waren op den datum der 'bestelling; een ontheffing van de verplich ting lot het deponeeren van buitenlandsche deviezen zal eventueel kunnen worden ver leend. Om gebruik te kunnen maken van de hiervoor aangegeven maatregelen, moet de buitenlandsche kooper een aanvrage rich ten tot dgn betrokken intergeallieerden 'dienst, ie weten: A. tot het „Comité direc teur des Licences de Ia boute Commission" voor de goederen, afkomstig van leveran ciers, wonende of gevestigd in de bezette gebieden, met uitzondering van die, wo nende in het bruggehoofd van -Düsseldorf en Duisburg en in liet bezette Ruhrbekken; B. tol den „Service des Licences de la Mis sion de Coniróle des Usines et des Mines" te lïssen, voor de goederen, afkomstig van leveranciers, wonende in het bruggehoofd van Düsseldorf en Duisburg, zoomede in bet bezclte Ruhrbekken. De aanvrage moet ver- j Igezeld gaan van een certificaat, garandee- t rende den datum der bestelling, eventueel 'de geheele of gedeeltelijke betaling vóór Februari, zoomede den aard van het alge meen belang, dat bij de levering betrokken is. Dit certificaat zal moeien worden af gegeven al Als de kooper behoort tot een van de Slaton, vertegenwoordigd in de ILooge Com missie ot de inlergeailieerde consenterdien- ston, door den diplomalieken vertegenwoor diger van zijn Regeering bij een der Regee ringen, vertegenwoordigd in de inlergeai lieerde Diensten. De aanvragen kunnen (ot 1 Mei 1923 in anlvangst worden genomen. Mei het oog op het verstrekken der hier- bedoelde certificaten is een regeling in voorbereiding met de Kamers van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam en Rot terdam, met dien verstande, dat de controle werkzaamheden met het oog op het vooraf gaande, noodig, door deze beide Kamers zullen worden verricht. Centralisatie dezer coniróle tot de twee genoemde Kamers is om practische redenen noodzakelijk. Zoodra lot afgifte der certificaten kan wor den overgegaan, zal daaraan in de dagbladen bekendheid worden gegeven. I)e handelszaken, ingeschreven in het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en Leiden, zul len zich bij het tot standkomen dezer rege ling hebben te wenden tot de Kamer van Koophandel te Rotterdam. In afwachting van nader bericht daarover heeft het geen zin, zich omtrent deze aan gelegenheid lot de beide genoemde Kamers of tot liet Departement van Buitenlandsche Zaken en van Arbeid, Handel en Nijverheid te we..don. II. Verzonden Goederen: 1ste. Goederen, afkomstig uit Duitschland (bezet eri onbeget), waarvoor aan den be voegden gedelegeerde van bet „Comité Di recteur des Douanes" het bewijs is geleverd, dal de verzending naar het buitenland, hetzij te water, hetzij per spoorweg heeft plaats ge had vóór 21 Januari (0 heures) en dat het uitvoerrecht gestort is, heizij op het douane kantoor van de plaals van verzending, hetzij op een grenskantoor, moeten onmiddellijk vrijgelaten worden en Allien zonder betaling van eenig reclit en zonder andere formalitei ten kunnen worden uitgevoerd. 2de. Goederen uit onbezet Duitschland, verzonden naar het buitenland tussehen 21 Januari en 1 Februari (via bezet Duitsch land) zullen vrij kunnen worden uitgevoerd zonder betaling van eenig recht, als aan den bevoegden gedelegeerde van het Comité Di recteur des Douanes het bewijs i9 geleverd," dat zij op den dag der verzending eigendom van een buitenlander waren, d. w. z. dat do levering -"heel was betaald op den dag van verzending, dat de zending gedekt was door eene geldige vergunning en dat de uitvoer rechten vóór dien tijd betaald zijn, hetzij aan het douanekantoor op de plaats van af zending, heizij aan het grenskantoor. Was daarentegen de Duitsche firma nog eigenares of was de post door den buiten landschen kooper nog niet geheel betaald, dan moet in het bezette gebied geldende taxe worden betaald. Op dezelfde wijze zal worden gehandeld, ten aanzien van alle goederen uit onbezet Duitschland (onverschillig wie de eigenaar daarvan is) welke na 1 Februari zijn ver zonden. 3de. Goederen uit bezet Duitschland naar het buitenland verzonden lussehen 21 Ja nuari en 20 Februari worden vrijgegeven en zullen zonder betaling van eenig recht kun nen worden uitgevoerd, als aan den bevoeg den gedelegeerde van het „Comité Directeur des douanes" het bewijs is geleverd, dat de verzending naar het buitenland, heizij te wa ter, hetzij per spoorweg, voor 21 Februari (0 heures) heeft plaats gehad, dat de zending gedekt was door een uitvoervergunning, ge- teekend door dr. Mayer, directeur van het „Ausfuhramt" te Bad Ems, en dat het uit voerrecht betaald is op een douanekantoor in bezet gebied. 4de. Alle goederen, verzonden na 20 Fe bruari 1923, vallen onder de bepalingen, vastgesteld bij de Verordeningen van de Hooge Commissie en door het „Comité Di recteur des Douanes" ook als het uitvoer recht bij de Duitsche autoriteiten is ge stort. 1) 1) Deze bepalingen worden in het volgend nummer van „Handelsberichten" opgeno men. Vereeniging tot bestrijding van Tubercnlose. Onder voorzitterschap van prof. dr. W. Noten had gisternamiddag in een der localen van het Nulsgebouw de jaarvergadering plaats van de Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose. Aan het jaarverslag van den secretaris, dr. J. Bijtel, ontleencn wij het volgende: Er werden 250 patiënten in het Consulta tiebureel ingeschreven. Achtmaal werd ver betering in de ventilatie van het ziekenver trek of van het slaap-, levens woonvertrek aangebracht. Eén gezin ontving toeslag op de huishuur, ten einde het in eene geschikte woning zou kunnen verblijven; 36 maal had ontsmetting van beddegoed plaals. Eenmaal werd de wo ning ontsmet. Met geldelijken steun der Ver eeniging werden 5. patiënten en 7 bedreigde kinderen naar sanatoria en dergelijke inrich tingen opgezonden. 4 patiënten en 3 bedreigde kinderen, reeds in 1921 uitgezonden, keerden in 1922 terug. Door bemiddeling van het Consultatiebureel werden 40 bedreigde kinderen op de Lcid- sche Buitenschool geplaatst; 7 patiënten uit gezonden door den Raad van Arbeid. Mede 7 kinderen naar vacantiekolonies gezonden door het Centraal Genootschap. Een patiënt, uitgezonden naar een rusthuis door de ver eeniging „Reisbelasting". Aan zes patiënten werd hulp in de huishouding toegevoegd, ter wijl uit twee gezinnen het kind in een kin- derbewaarpiaals werd uitbesteed. Aan 30 patiënten werd gedurende eenigen tijd Liter melk daag3 verstrekt. Het verslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris vastgesteld. De rekening van den penningmecsler, den heer A. L. Reimeringer, werd goedgekeurd. Het totaal der ontvangsten bedroeg f 15.469,78, dal der uitgaven f 13.966.53, zoo dat er is een baiig saldo vaft f 1503.25. Het bedrag der opbrengst van den verkoop van hel Emmabloempje in 1922 was f 1233.65 na aftrek der noodzakelijke kosten van exploi tatie gaf dit een tegoed voor de kas der Ver eeniging ad f 883.87. De eerstvolgende col lecte voor bet bloempje is vastgesteld op Vrij dag 5 April a.s. Zij wordt met den meesten aandrang aan de liefdadige stad- en landge- noolen aanbevolen. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren dr. Bijtel, dr. Murk Jansen en mevrouw Pijnacker Hordijk. Daar 'de gemeente haar wensch had te kennen gegeven, dat in liet bestuur zou zitting r.tgnen de directeur van den Gemeentelijken Dijnst, dr. J. Horst, werd de bedoelde lilularis «ls zoodanig gekozen. De gemeente bad var? deze verkiezing ver dere toekenning van iemeenlelijk steungeld afhankelijk gesteld. Daar nu een overcom pleet in het bestuur \yas ontslaan, had als bestuurslid ontslag genomen prof. dr. P. Th. L. Kann, die dienonverminderd wegens drukke werkzaamheden, het voornemen had te kennen gegeven als bestuurslid te bedan ken. Verder werden benoemd tot kasopne- mers voor de volgende rekening de heeren Van Wenden en Wichers Rollandet. Ten slotte deelde de Voorzitter nog mede, dat het Bureel van den Consultatieven Dienst aan de Hooigracht met ingang van 1 Aug. a.s. moest worden ontruimd. In verband met deze mededeeling werd het bestuur diligent verklaard om met de gemeente in overleg te treden, ten einde c.q. te trachten een ge schikt perceel tot onderbrenging van den dienst der tuberculose-beslrijding te kunnen in gebruik nemen. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames M. El- zinga, A. Callenbach en J. van der Laken, alhier. De lieer J. J. Choufour, alhier, tot arls bevorderd, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht De heer en mevrouw Ph. C. Visser Hooft hebben aan 's Rijks Herbarium te Lei den ten geschenke gegeven het op de Kara- korum-expeditie verzamelde botanische ma teriaal. Deze planten zijn, zoowel wegens de herkomst uit een nagenoeg nog ononderzocht hoog Alpengebied, als door de voortreffelijke wijze van inzameling, van groot belang. Do Regcering heeft met erkentelijkheid van deze schenking, welke door haar gaarne is aanvaard, kennis genomen. Aan de schenkers, is hiervoor de dank der Regeering beluigd. Voor de Iweede maal werd gisteravond" in de Sladszaal de jolige film met expli catie en zang in het Jordaanse!» van mevr. Solser „Kee en Janus naar Berlijn" gegeven 't Was er weer verre van vol. Vanavond gaat de film voor het laatst Wie er nog van profitecren en pleizier hebben wil, ver- gele liet nietl Op verzoek van den directeur van hot Rijksopvoedingsgesticht alhier is te Roller- dam aangehouden en vervolgens naar het gesticht overgebracht de verpleegde W. J. A. F. van M., die eigendunkelijk was weggeloo- pen uit de betrekking, waarin hij door ge noemde inrichting was geplaatst. Door belastingambtenaren werd weder^ om tegen verschillende verkoópers van ta baksfabrikaten proces-verbaal van bekeu ring opgemaakt, wegens het voorhanden heb ben van gebruikte banderolles en den ver koop van sigaren stuksgewijs uit .verzegel de kisten. Donderdag 29 Maart e.k., overmorgen dus, zal onze stadgenoot, de heer A. Backer, pachter van het café-restaurant „Den Burcht" en van „De Graanbeursf" den dag herdenken, waarop hij voor 12'/' jaar de ex ploitatie aanvaardde. Telkens na den afloop van de huur, werd het contract tussehen de gemeente en den pachter weder bestendigd en het is nu reeds zoover gekomen, dat velen, en met name vele stedelijke Vereenigingen, zich deze uitspanningen niet meer kunnen den ken, zonder dezen altijd bereidwilligen pach ter. Wij vernamen, dat na de -Paaschdagen vele Vereenigingen, die haar jaarlijksche ver gaderingen en feestelijke bijeenkomsten in „De Graanbeurs" plegen te houden, den jubi laris zullen huldigen. Ongetwijfeld zullen vele anderen hem op den dag zelf gelukwcn- sclien willen doen toekomen. Op dienzellden dag zal het ook 12'/» jaar geleden zijn, dat zijn trouwe kellner A. G, Strijbos bij den heer Backer in dienst trad. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aan de vereenigde vergadering aangeboden de rekening van het Hoogheem raadschap over het dienstjaar 1922. Zij wijst aan in ontvangst een bedrag van f 811.368.70, in uitgaaf van f 487.177.88, slui tende alzoo met een batig saldo van f 324.190.82. De ontvangsten wijzen aan o.a.ï ontvang sten van vroegere dienstjaren f 181.198.66, inkomsten uit bezittingen f 46.072.76, op brengst, van sluizen en bruggen f 14.751, om slagen van landerijen in Rijnland f 455.258.96, buitengewone ontvangsten f 37.231.51. Do uitgaven vermelden: Kosten van huis houdelijk bestuur f87.863.41, kosten van openbare werken f 300.179.04, Idem van waarnemingen en toezicht f 3318.24, onvoor ziene uitgaven f 18394.43. De behandeling en vaststelling der reke ning door de Vereenigde vergadering zal plaats hebben in een openbare vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdin gelanden op Zaterdag 28 April a.s, in het Gemeentelandshuis van Rijnland. Door B. A. v. H., veehouder te Zoeler- woude, is aangifte gedaan, dat hij gistermid dag op een door hem gehuurd stuk weiland is mishandeld geworden door een vierlal per sonen, die wederrechtelijk op het land ver toefden. Tegen de verdachten is proces-ver- baal opgemaakt. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleeding" f 12.60, zijn-, de de opbrengst van een gehouden lombola op het feestje van V. L. en f 5 van de kleer- makersvereeniging „Eendracht door Vriend schap". ,UI Nijverheidsraad. De Nijverheidsraad heeft in zijn laatste vergadering o m. de volgende onderwerpen behandeld: Op een daarloe door den Raad tot den Mi nister van Buitenlandsche Zaken gericht ver zoek heelt de chef der directie van economi sche zaken van dat Departement, dr. J. A. Nederbragt, een uitvoerige uiteenzetting ge geven oyer den Nederlandschen consulairen dienst, en wel in het bijzonder over de wer king van dezen dienst ten aanzien der in dustrie. Bij, naar aanleiding van deze uiteenzet ting, gehouden beraadslagingen heeft de Raad den indruk gekregen, dat de consu laire dienst over het algemeen aan de Neder- landsche industrie belangrijke diensten be wijst. Wel meende men, dat de door de ambtenaren in hel buitenland gezonden be richten in enkele gevallen niet snel genoeg tét kennis van belanghebbenden worden ge bracht; maar het bleek, dat ten 'Deparlo- mente het mogelijke gedaan wordt om daar aan loegemoet te komen. Een plan, om deze berichten door middel van particuliere or ganisaties spoediger te verspreiden, heeft de Raad in overweging gehouden. Daarna heeft de Raad mét genoemden ambtenaar van gedachten gewisseld over de wijze, waarop in het algemeen het belang van de Nederlandsche industrie bij onder handelingen der -Nederlandsche regeering met vreemde mogendheden over het sluiten van handelsverdragen het best zou kunnen worden gediend Daarbij werd in hoofdzaak de technische zijde van dit vraagsluk belicht. De Raad heeft, ten einde zich een juist oor deel over dit onderwerp te kunnen vormen, besloten zich over de economische zijde daar van nog nader te laten voorlichten. Verder heeft de Raad den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op diens ver zoek van advies gediend over het evenlueel nemen van maatregelen tegen het kunstma tig verzwaren van zoolleder. Ten slotte heeft de Raad, naar aanleiding van de aanneming van liet wetsvoorstel van de heeren Braat en De Boer over den zooge- naamden zomertijd en de beroering, daar door in den lande verwekt, een brief verzon den aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin hij er op wijst, dat zijn zienswijze over het in dat voorstel behan deld onderwerp nog volkomen gelijk is aan die, welke is neergelegd in een adres, het welk de Raad op 14 April 1920 aan den toenmaligen Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, op diens verzoek, heeft doen toekomen en welke zienswijze hierop neer komt, dat de zomertijd voor het overgroote deel van het publiek en zeer zeker voor de industrie belangrijke voordeelen biedt. Zilveibons. De Minister van Financiën brengt ter al- gemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. be sluit van 13 dezer (Stbl. No. 70, de ingetrok ken zilverbons van 12.50 (model 1915), als mede de ingetrokken zilverbons van f 1 (mo del 1916), alsnog tot en met 31 December a.s. ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam (Hee- rengracht 844-46). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adre3 worden gezonden met dui delijke opgave van naam en adres van den aJzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan henzelf geadresseerd, formulier van een postwissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gele genheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingelrokken zllverbons van f 1, f 2.50 en f 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zil verbons van f 1 en f 2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewis seld, dragen de bons van f 1 de dagteeke- ning van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Aan-de orde was gisteren in den Raad van Den Haag het praeadvies op do motie van het Raadslid L C. H. de Visser belref- fende verstrekking van steunuitkecringen aan de in vakvereenigingen georganiseerde werkloozen en op het voorstel van de Raads leden mevr. J. NijhuisVan der Puil en B. Coltof betreffende het doen verstrekken van een extra-uitkeering aan werkloozen. Het praeadvies van B. en W. strekte lot afwij zing van motie en voorstel, en tot het ver leenen van een bijslag boven den gewonen steun voor langdurige werkloosheid en van een extra-uitkeering van één week steun aan hen, die gedurende drie maanden steun ont vangen van Maatschappelijk Hulpbetoon door bemiddeling van hun vakverecniging. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 20 tegen 4 stemmen, Tot directeur van den Dierentuin in Den Haag is gekozen de heer P. J. den Her tog, met 179 stemmen, terwijl op den heer Laverman 55 stemmen werden uitgebracht. Voor de restauratie der Oude Kerk to Delft komt nog ongeveer f 50.000 te kort. Kerkvoogden zullen tot dekking daarvan een beroep doen op de offervaardigheid der lidmaten. BINNENLAND. Bezoek van onderwijzers en onderwijze ressen nit Znid-Afrika en Australië aan Lei- dfen. Motie van de Ned. Vereeniging van Vron- wen voor een Dnnrzamen Vrede betreffende het Roerconflict. Inwisseling van zilverbons. Te Paramaribo zal een beeld van H. M. de Koningin worden opgericht ter gelegenheid van Hr. Ms. Regeeringsjnbilenm. Legerorder betreffende kerkelijke '«egfcia* gen. BUITENLAND. De actie inzake het Roergebied. Saksen verbiedt de nationaal-socialisti sche organisaties, die zich in Beieren g& dncht roeren. De R.-K. metropolist van Petrograd is ter dood veroordeeld. Amerikaansche vlootdesknndigen over de vlootverhondingen volgens het verdrag van Washington. Sarah Bernhardt is te Parijs overleden, j Naar „De Rolt." vemceml, is dr. J. G. Scheurer, lid der Tweede Kamer, zoodanig ongesteld, dal hij le Amsterdam zich hoogst waarschijnlijk aan een ernstige operatie zal moeten onderwerpen. Dr. Scheurer is reeds in een Amsterdamsch ziekenhuis opgencn men. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me-. dailte in brons, aan W. Ilarlmann, goud smid-reparateur, bij de naamloozc vennoot» schap Goud- en Zilverhandel Jacques Bielen, Nijmegen. Men schrijft aan do „N li. Cfc.": Hot heeft ons den laatstcn tijd getroffen, dat het praedicaat ,,meb lof" (cum Jaude) door de geneeskundige faculteit der Rijks universiteit to Utrecht niet meer werd ver leend; ook niet, wanneer do inhoud van het proefschrift en de wetenschappelijkheid en toewijding van den doctorandus boven al len lof" verheven was (naar het eenstem mig oordeel der deskundigen onder de kunstbroeders.i Bij onderzoek bleek ons dezer dagen, toen weer een zeer lofwaardfig proefschrift het licht zag, zonder door deze hoogste kroon te worden gesierd, .dat de faculteit in kwes tie reeds bijna vier jaar lang systematisch geweigerd heeft, het praedicaat ,,met lof" to verleenen. Er schijnt'zelfs in den boezem dor faculteit een besluit genomen te zijn, om eens en voorgoed dit praedicaat bij promotion der faculteit af te schaffen. I>It betreurenswaardige besluit Heet het resultaat te zijn van oneenigheid Jn de boe zem Her faculteit, ontstaan over het ver leenen van dit praedicaat aan een naar het oordeel van velen onbelangrijk proefschrift op aandringen van den promotor. Het komt ons voor, dat dit besluit, zo O hot inderdaad een uitgemaakte zaak is, niet alleen zeer voorbeeldige promovendi berooft van een kroon, die hun toekomt en haar achterstelt bij 'de promovendi der ge neeskundige faculteiten elders in ons Ne derland, maar ook in strijd geacht moet worden, zoo niet met de letter der Hoogcr- "Onderwijs-wet, dan toch met den geest dier wet en zonder twijfel met do bedoeling van den wetgever. Wij vertrouwen, dat de faculteit in kwes-» tie met of zonder pressie van hooger hand, zal Inzien haar bevoegdheden ter zake over- sclvrcden te hebben. De Nederlandsche Vereeniging, van Vrouwen voor een Duurzamen Vrede heeft gisteravond le Amsterdam een openbare ver gadering gehouden Ier bespreking^ van de Roerkwestie. Dr. C. Baston, hoofdredacteur van ,Iïet Nieuws van den Dag", en de heer F. M. Wibaut traden als sprekers op, met als onderwerp: Een nieuwe Vrede. Mevr. G. Ramondt—Hirschman heeft daar na de volgende motie toegelicht: De vergadering, enz., van oordeel, dat de internationale verwikkelingen, ontstaan uit de bezetting van het Roergebied, gevaar op leveren voor nieuwe oorlogen, spreekt zich uit voor de noodzakelijkheid, dat zoo spoedig mogelijk worde aangedrongen bij den Vol kenbond om onverwijld het vraagsluk van de schadeloosstelling en schulden in een af zonderlijk daartoe bijeen le roepen vergade ring aan de orde te stellen en het Roercon flict lot een bevredigende oplossing le bren gen;" en draagt het bestuur op, deze motie ter kennis van den Raad van den Volkenbond en van onze Regeering le brengen." Deze motie is aangenomen. De ex-Kroonprins wordt legen Zaterdag op Huize Doorn verwacht, naar men uit Doorn meldt. Het is. volgens „De Avp.", hel voorne men om bij het a.s. Regeeringsjubileum van de Kóningin, in de dagen, dat zij le Amster dam zal verblijven, een eerewacht le doen betrekken door de Amslerdamsche Burger wacht. Het dagclijksch bestuur van de alge- meene Nederlandsche vereeniging „Het Groene Kruis" heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: Het dagelijksch bqstuur noodigt ieder, dto

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1