LEIDSCH Donderdag 15 Maart 1923. i Officieele Kennisgeving i STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PHIJS OER ADVERTENTIEN: SO Gla. p«r rejreL By regelabonnement belangrijk ittaepen wife. HG«ma advertentiëa,uitsluitend bü Tooruitie- $aling. Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij een ^naxÈQum -aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecht. Voor evcnlueelo op- ifconding van brieven 10 Gts. porto te betalen. IBewijsnuinmer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT; r- Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. weeï f 613 Builen Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per weel: Q.18 Franco per post 2.35 4: portokosten. Nummer 19333. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18, tel. 1225. is VRIJDAG ver krijgbaar SGHELVISCH a f 0.13—{0,24, SCHOL a f 0.15—f 0.26, KABELJAUW a 10 35, TARBOT a 10.58 en TONG a f0.90 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Btirgem. t Leiden, 15 Maart 1923. 3-October-Vereeniflinfl. Gisteravond hield de 3-October-Vereeni- Bing in de bovenzaal van „In den Vergul den Turk", onder voorzitterschap van den heer W. van Rossurn du Chattel, een druk bezochte ledenvergadering ter bespreking .van het feeslplan voor de viering van 3 Oc tober van dit jaar. Er waren onder de aan- .wezigen twee dames-leden. Nadat de tweede secretaris, de heer P. Boot Jr., de notulen der vorige vergadering had gelezen, waaruit o.a. bleek, dat het saldo in de kas der Vereeniging- thans on geveer f 11,000 bedraagt, wat den heer Boekkooi aanleiding gal t vragen of het nu Wet noodig was, dat de Vereeniging een subsidie van f 1000 van de gemeente ac- cepteerde, waarop de Voorzitter later zeide te zullen antwoorden en, nadat was mede- deeld, dat in plaats van den afgetreden praeses van het L. S. G. do tegenwoordige pracses, do heer II. II. G. Yerspijck zitting in liet bestuur heelt genomen, deelde de Voorzitter mede, dat uit den boezem der leden geen feestplanncn waren ingekomen. Het bestuur liad echter reeds een plan klaar, ontworpen door een oud-Lcidenaar dr. Van Wijk; een plan, dat zich aansluit bij liet zoo schitterend geslaagde ontwerp .van het vorig jaar, al blijft het daarvan aanzienlijk verschillen. Volgens de statuten moeten de feestplan- nen eerst in de Mei-vergadering detinitiel worden vastgesteld en dat zal ook nu weer geschieden. Echter meende liet bestuur, dat mei liet oog öp de voorbereiding, het wen- schclijk was, dat de vergadering nu reeds sanctie gaf aan liet plan voor den middag, opdat met de voorbereidende werkzaam heden kan worden aangevangen. De Voorzitter gaf nu een uitvoerige uit eenzetting en toelichting van het plan en yan de wijze, waarop hei bestuur zich do uitvoering denkt. Wij ontleenen aan die uiteenzetting liet yolgende: Het plan slelt dan voor: lo. De aankomst van Prins Willem van Oranje met zijn gevolg aan de Vilvoorder poort te Brussel op 21 September 1577. 2o. De ontvangst van Zijne Hoogheid door 'de afgevaardigden der Slalen-Generaal, don Magistraat en de Gilden van Brussel. 8o. Voorstellingen, ie geveji door de Brus- pelselie Rederijkers, liet z.g. Landjuweel. 4.. Den intocht van Prins Willem, zijn gevolg en al degenen, die aan de vorige nummers medegewerkt hebben, binnen Brussel. Uit de historische toelichting, welke de Voorzitter van dezen in- en optocht gaf, bleek, zooals zij, die hun Vaderlandsche Geschiedenis hebben bijgehouden, zullen .welen, dat Prins Willem na een afwezig heid van tien zeer bewogen jaren naar Brussel terugkeerde, op verzoek der bur gerij van Brabant. Dc adel en de Staten- Genoraal sloten zich hij dezen wensch aan en allen werken samen om den Prins een .schitterende ontvangst te bereiden. Men vindt in deze voorstelling do navol gende motieven dóoreengewerkl: a. De Grool-Nedcrlandsche gedachte, aan Bezien niet alleen het Noorden, maar dit maal de lioofdslad van het Zuiden den Va der des Vaderlands eert. b. De nationale eenheid hoven politieke 'ol godsdienstige verdeeldheid; het goed R.-Kath. Brussel, groet het hoofd der Geu zen als bevrijder en redder. c. Huldiging van den stichter der Oranje- 'dynaslie, in het jubileumjaar van H. M. de Koningin, welk motief nader tusschen de feestelijkheden doorgeweven kan (zal) Worden. De aankomst zal in overeenstemming met dc historische feiten aldus zijn; Tc Vilvoorde stapt het gezelschap van 'den Prins in drie versierde sleepjachten om naar Antwerpen te gaan. In het eerste jacht zitten de Prins, diens broeder, Jan van Nas sau, en de Engelsche Gezant. In het tweede de afgevaardigden der St.-Generaal, die den Prins tot Vilvoorde tegemoet gegaan waren. In het derde vaartuig vereenigen zich ten plotte de leden van hel gevolg. En nu de uitvoering: Een drietal sloepen der Kweekschool voor -Zeevaart, als sleepjachten ingericht, op „Cronenstem" gebracht, zullen des middags ,door paarden gelrokken, in de richting ïïooge-Rijndijk langs het nieuwe kanaal yaren en te ongeveer één uur nabij hel feestterrein (het z.g. Provinciale terrein) aanleunen. Lang3 de beide kanaaloevers zullen rede- jrjjkers en schutters zich opstellen met de jtflden zich gereed makend voor een schiet wedstrijd. Boven de wallen zullen eerepoorten wor den aangebracht, geschilderd wit, oranje en Blauw, en met .wapens versiert! Aan de_ stadspoort wachten ook de Hertog van Air- schot en de Prins van Senoy, twee van de aanzienlijksten uit den Brabantschen adel. Al deze personen stijgen te paard. Dit historische stramien moet werkt worden met de beschikbare hulpmiddelen van onzen tijd, en wij hebben de overtui ging uit de ervaring van het vorig jaar, dat liet bestuur der 3-October-Vereemging daar- vóór de middelen wel zal vinden. Dal het weder de beschikking over het terrein aar den Hooge Rijndijk krijgt, is "oor een groot voordeel. Een groo sch opgezet feeslplan als dit zou anders lu niet kunnen worden uilgevoerd. Het lMe en 17de eeuwsch Landjuweel (in LeidaQ werd zulk een Landjuweel voor het cers. in 1595 gehouden, op de Breestraat, ond leiding van Jan van 't Hout uit de op brengst waarvan de grondslag voor het Proleslantscli Weeshuis op de Hoogl._K.erk- gracht werd gelegd), dat voor ons vrij saai zou lijken zooals ons werd verteld, zal wor den gemoderniseerd tot een mooi open- 1UTeShaüdrie zal een optocht door dc slad plaats hebben, gevormd door de groepen: lo. Gilden en schutters 2o- ^e vaardigden der Staten en magistraten 3o. De Prins van Oranje en gevolg; 4o. Rede rijkers op bont versierde wagen; 5o. Bur- ^Na'deze^toelichUng0 constateerde de Voor zitter dat men met dit ontwerp van den heer Van Wijk zich gelukkig mocht prijzen. Wanneer het bestuur de noodige medewer king uit de burgerij ontvangt en meeloopt, zal het een schitterend middag- feest kunnen worden. De vergadering dacht er blijkbaar ook zoo over; althans het plan werd bij acclamatie en onder applaus vastgesteld. De heeren Boekkooi en Van der Heyde maakten slechts eenige opmerkingen en de heer Ebbink sprak als zijn gevoelen uit, dat liet plan moet worden toegejuicht. Het is verleden jaar heel goed geweest en deze variatie zal ook zeer goed bevallen ^B^de rondvraag kwam de heer Boekkooi nog eens terug op de subsidie van f 1000 van de gemeente. Dc Voorzitter zeide, dat tegenover de 11000 die de gemeente geelt f3500 slaat, dat de Vereeniging terugbetaalt in den .vorm van belasting, terwijl indirect de gemeente ook veel van dezen dag profiteert. De Vereeni ging kan echter de subsidie niet missen. Dank zij de begunstiging door. liet weer ran het feest in de laatste jaren is het graote saldo ontstaan, maar het weer tegen slaat, dan wordt er verlies geleden. De heer Dc Koning, mede-bestuurd id, be- vestigde dat. Als men één slecht jaar heeft, wreekt zicli dat ook nog een volgend jaar. De mensclien die stands huren komen dan n"petepenningmeesler, de heer De Wilde, voegde er nog aan toe dat er noodig een nieuwe loods moet worden gebouwd voor de berging van de goederén der vereeniging. Die houw zal 6000 h 7000 gulden kosten. De lieer Aarsen merkte op, dal door benepen standpunt door de meerderheid van den gemeenteraad ingenomen, hier Bel lap verbod is ingevoerd, waardoor de vergun ninghouders zeer zijn gedupeerd. Lij wijze van goedheid heelt men den 3-OctoËer-dag, indien deze op Zaterdag zou vallen, wel uit geschakeld. maar spr. heeft vernomen dat de koffieliuishouders als rcpressaiUe-maatre- zel nu op 3 October hun gelegenheden zullen sluitenen hij geeft het bestuur m °Ye™e- ging zich intijds met dezen in verbinding te •stellen, opdal voorkomen worde, dat de feest viering op een fiasco uitloope. Dc Voorzitter zeide, dat een gewaarschuwd man voor twee geldt en als zoodanig zou-hi] dc opmerking van den lieer a. kunnen waar- dceren, maar hij vreest op dien dag geen sluiting. De café-houders zouden le zeer hun eigen belangen schaden door den voor heil besten dag van het jaar te sluiten. Mocht het onverhoopt wel het geval zijn, dan zou het bestuur ook daartegen wel maal- regelen treffe-n. Hij meende echter, dat het lapverbod lner niet in liet debat moest komen. In de 3-Oclo- ber-Vcrecniging zitten vóór- en tegenstan ders er van hij zelf is ook voorstander maar een debat er over zou hij luer met toe- De heer Ebbenlc sloot zich daarbij aan. Ilii meende .dat de heer Aarsen luer niet met zulke voorstellen had moeten komen, waarop de heer A. opmerkte dat hij geen voorstellen deed. Hij merkte dit slechts op in het belang der Vereeniging. De vergadering werd hierna gesloten. Assaineeringen tegen malaria in Indiê. Op uilnoodiging van liet Instituut voor Tropische geneeskunde, Botterdam—Leiden, hield prof. dr. W. Schülfner, inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.-Indiö, gisteravond in liet Botanisch La boratorium een met Echtteelden verduide lijkte voordracht over de mogelijkheid aan assaineeringen tegen malaria in Indie. Spr wilde aldus ving hij aan alleen het einddoel van alle malaria-studies behan delen. de malaria-beslrijding en wel van dit onderwerp voornamelijk de bodemassamce- rin» liet meest practische gedeelte, waarbij medische en technische wetenschap op ge lijke wijze le pas komen. Ter inleiding liet spr. aan dit vraagstuk eenige opmerkingen voorafgaan. De malaria is een ziekte van den mensen en van de mug (anopheles). De mug mfec- teert zich op den zieken mensen, moet nu zelf de ziekte al is het in een anderen vorm doormaken en is pas na het door- staan er van in slaat door haar steek de kie- men op gezonde menschen over te brengen. Dus niet elke anopheles is voor den mensch gevaarlijk, doch alleen slechts dc zieke. Om gekeerd geldt voor de mug hetzelfde. Den kringloop te versloren is de laak der maia- ria-bestrijding. Deze kan haar doel op de meest verschillende vormen bereiken en wel lo door de malaria-parasiet in het bloed van den mensch te doen afsterven door ki nine- 2o. door maatregelen, die tegen het ge vleugelde insect gericht zijn; 3o. door maat regelen tegen de larven van den anopheles te ondernemen die in het water leven. Er is dus geen gebrek aan methoden. Ook de uilvoering er van i| mogelijk doch helaas alleen in een klein bestek; bij toepassing in liet groot stuiten ze ^pms opmoeilijkheden, die niet zelden onoverkomelijk zijn. Gunstig voor de bestrijding is de ziekte, waimeer zi) slcclils in kort durende epidemien 0Ptre®dt; Waar ze zich echter» chronisch vastnestelt en waar men de bronnen der ziek e niet ver wijderen kan, laten de meeste methoden ops Tn den steek, zeide spr. Zelfs daar, waar men lichten dwang kan toepassen (op schoolkin deren en werklieden) is b.v. het doen nemen van kinine op den langen duur, dus voor a- ren, een onmogelijkheid. De meeningeh over het nut der maatregelen loopen wel mteen doch dit heeft zijn oorzaak daarin, datmen den strijd tegen de malaria te schematisch opvatten kan. Ter beoordeeling van de i oor- uitzicliten eener bestrijding is het daar°™ noodig dat men zich van alle factoren, die het karakter van een malanahaard bepalen, over de intensiteit der infectie, over den duur ervan, over de soort niuggen enz., een klaar begrip gevormd heeft Zoodoende ïshet mogelijk te bepalen of en in hoeverre men succes verkrijgen kan, welke middelen aan te wenden zijn en wa&r men lieden nog zijn machteloosheid bekennen moet. Spr. gaf hiervan eenige voorbeelden uit zijn werkring. Een volledige bodemassainecrmg, de eer ste in Nederl.Undië werd te Siboga uitge voerd, op voorstel en naar de plannen van dr. De Vogel, die doorzag dat deze plaats zich bijzonder goed voor een assaineering leende. Na een aantal voorbeelden van assainee ring zoowel van het binnenland als van de kuststreken te hebben gegeven zeide spr. ten slotte den indruk te hebben willen ge ven dat het malaria-vraagstuk, al zi)n er enkele lichtpunten, nog verre van opgelost is. De malaria, die door de kinine een voor sprong scheen le hebben is door andere ziek ten. beri-beri, mijnwormziekle, zelfs cao- lera vooruilgeloopen. Voor deze heeft de hy- giënist tegenwoordig een schema ter bestrij ding, een schema dat nu reeds door do wet behoorde te zijn vastgelegd. De strijd tegen de malaria cischt van hem eigen studie, elke plaats geeft hun weer nieuwe raadsels op. Dit maakt aldus besloot spr. dezen ar beid wel moeilijk en interessant en zoo als hij aangetoond meende le hebben ook dankbaar. Hel volk onzer li tinnebedden. In de reeks van archeologische lezingen in liet Rijksmuseum van Oudheden sprak gisteravond dr. J. H. Holwerda over: „Het volk onzer hunnehedden". In de Middellandsche cultuur van Zuid- Europa, aldus ving spr. aan, vindt men een verschijnsel, hetwelk ons in hel bijzonder interesseert. Ook het liumiebed komt er in voor en wij kunnen liet verder door frank rijk en Engeland naar het Noorden vervol gen waar ook andei'e kolossale steenmomi- menlen als menhirs en ronde steenen bouw werken, „stenecirkels" zich er bij aanslui ten. De beteekenis van deze beiden is nog onzeker; waarschijnlijk zijn liel ook graf monumenten geweest. De aard en de beteekenis van zulk een hunnebed is spr. vooral duidelijk geworden door zijn onderzoekingen in Drente, waar zij ook in grooten getale voorkomen. Duidelijk bleken hel imitaties van rolsgraven te zijn geweest, steenen kelders als in de rots uit gehouwen en op verschillende wijzen toe gankelijk. In Drouwen en in Emnien werden de verschillende typen van liet hunnebed onderzocht. Verder naar het N. toe in Scan dinavië en liet aansluitend N.-W. Duitsche land ligt ook een dicht centrum van deze verschijnselen. Waar men ecliter do directe voorbeelden dezer verschillende hunncheddenlypen, de rotsgraven van verschillenden vorm in de Zuidelijke landen aanlrett, hebben wij hierin een zekere aanwijzing voor de afkomst van dit volk uit liet Zuiden als helioorende tot dén Middellandschen stam. Die afkomst blijkt ook uit het talrijke aardewerk, in deze hunnehedden gevonden, de opgra- ving in Drouwen was in dit opzicht buiten- gewoon gelukkig waarin naast nauwen samenhang met hot Donau- en Middelland sche aardewerk, toch een eigenaardig ka rakter ligt, getypeerd door den zuiveren vlechlwerkstijl. De vele steenen bijlen en an- wapenen in liun buitengewoon ontwik kelde vormen, die het Noorden kenmerken, vaak duidelijk imitaties van dergelijke vor men van metaal, getuigen van een langdu rige ontwikkeling van den steenkulluur in de Noordelijke streken. Van deze mensclien komen buiten net eteenlijk hunnebeddengebied in ons land ook andere graven voor en wel juist zulke hurk- graven als wij uit den Donaukultuur en de gebieden der Middellandsche Zee kennen. Zulke graven weiden door spr. aan het Ud- delermeer ontgraven; zij kenmerkten zich door dezelfde soort aardewerk als in de hunnebedden zelf. En op diezelfde plaats aan het Uddelermeer werden ook de primitieve hutten van dit volk weergevonden, eveneens met hetzelfde aardewerk, hutten half in den grond uitgegraven en met een laag plaggen- dak gedekt. Zij leverden het beeld van een zeer- pri mitieve woonwijze. Ook elders op de Veluwe komen klaarblijkelijk zulke nederzettingen Daleering van deze verschijnselen is int den aard der zaak niet wel mogelijk. In Frankrijk echter zijn verscheidene aanwij zingen dat dit primitieve volk zich in som mige streken nog zeer lang kan hebben ge handhaafd. In ons land zijn het, naar alle waarschijnlijkheid, wel de cersle bewoners geweest. Al deze verschijnselen met elkaar wijzen er op, dat die oudste bewoners klaar blijkelijk uitloopers zijn van denzelfden Mid dellandschen stam, uit het Z. atkomstig, dien we in een vorige voordracht over een groot deel van Europa verspreid vonden. Orgelconcert. Mevr. PelsVan den Brink. Mej. Nell van Nie. De Heer H. H. Tobé. Ten bate van de Vereeniging voor Christe lijke Fröbelscholen werd gisteravond in de kelk aan de Hooigracht een orgel-concert ge geven, waar mevr. PelsVan den Brink het orgel bespeelde en mej. Nell van Nie en de heer H. II. Tobé, resp. als mezzo-sopraan en bas hun medewerking verleenden. Het geheel stond onder leiding van ds. H. Tho mas, die den avond opende met een kort in leidend woord. Na het zingen van Psalm 138 1, door het talrijk opgekomen publiek, zette het orgel in met „Preludium en Fuga" in c klein van J. S. Bach. Hier openbaarden zich al dadelijk de muzikale eigenschappen van mevr. PelsVan den Brink. Zij bespeelt haar instrument met een parelende lichtheid, die tegelijk van een wonderbaar legato is en van een glashelder en duidelijke voordracht. Hoe doorzichtig klonk de „Rhapsodic" no. 1 in E groot van Saint-Saëns, en welk een schoone nuanceering gaf zij in de sonate no. 6 over het gebed des Heeren van Men delssohn. Nell van Nie zong eerst twee Geislliche Lieder van Bach, waarvan het tweede „Ver- giss mein nicht" liet best beviel. Buszlied van Beethoven werd met een overtuigende voordracht weergegeven, terwijl het mooie volle mezzo-sopraan-geluid zeer de aandacht tiok. Dc heer Tobé beschikt over een mooi ge luid en indien hij de tempo's niet zoo rekte, over een gedecideerde zeggingskracht; het geen hij tot uiting bracht in: Kommt Seelen, dieses Tag, Bach; Wilt heden nu treden, Valerius; Jesuslicd, Hildacli; Gebed, van Ar nold Spoel. Halverwege den avond vroeg ds. Thomas het woord om te spreken over: „Een zaak der ouders", die hierop neerkomt, dat de ouders de bewaarscholen moeten beschou wen als een middel, waardoor zij tegemoet gekomen worden in de dikwijls te overstel pende drukte, die de opvoeding van verschei dene kleine kinderen hun geeft; maar waar door zij echter niet ontheven zijn van hun verplichting als ouders om voor de karakter vorming van hun eigen kinderen verant woordelijk le zijn. De school neemt dus niet de taak over van de ouders, maar vult deze aan. Opvoeding is niet de taak van den Staat of van de Kerk, maar van de ouders alleen. Het Christelijk Onderwijs zal eerst dan een zegen zijn, waneer de ouders de verantwoor delijkheid blijven voelen en de kinderen in den geest van dit onderwijs opvoeden. Na deze met klem uitgesproken rede, ver volgde men het concert, eindigend niet Marche Funèbre et Chant Sérapliique voor het orgel van A. Guilmant. Hierna sloot ds. Thomas. Zijn dank be tuigend aan: de solisten, die allen hun wel- wilende medewerking gaven, aan den Kerke- raad, die de kerk afstond voor dezen avond en aan den heer Van den Brink, den im- pressario van het geheel. Hierop zong het publiek gemeenschappe lijk een psalm, om daarna uiteen te gaan. Zevende Volksbijeenkomst. In de zevende bijeenkomst werd een pro gram afgewerkt door de Leidsclic II.B.S.- Verceniging „Emtégéës", geholpen door de „Leidsche Padvinders" en door ,,'t Groene Zoodje", ook Leidsch. Voorop stonden drie muzieknummers voor strijkorkest, waarin reeds direct, wat twee er van betrof, een wijziging werd aange bracht. Dit was liet ernstige deel van het dezen avond aangebodene eh werd dan ook als zoodanig met stille aandacht gevolgd. Men was c-r den jongen uitvoerders, onder leiding van den heer Blitz, dankbaar voor en beloonde hen met een stevig applaus. Toen reeds werd, al was het nog lang vóór de pauze, een begin gemaakl met het andere deel, dat wij maar hel niet-ernslige zullen noemen. „Dada" was toen aan dc orde; het beroemde, liet beruchte, geheel zoo als men belieft, Dada. En 't was Dada en 't werd hoe langer zoo meer Dada en'eindigde, zooals het aangevangen was, als en met Dada. Ze zijn voor ons onbeschrijflijk, die Dada-gecsligheden en Dada-tafereelen op het Dada-tooneel. Een Dada-pen hebben wij nog niet en ook geen Dada-inkt en al beza ten wij zulke Dada-ingrediënten, zou hel nog de vraag zijn of wij Dada-woorden zouden kunnen vinden om Dada-achtig en in Dada- stijl onze Dada-indrakken weer te geven. Kort en goed dus: 't Was Dada, met Dada- gelach in de zaal. Als nummer drie werden de bezoekers behalve bijna de heelc II.B.S. c.s. waren de getrouwen in massa bijeen getrakteerd op „Dat drukke leven", blijspel in één be drijf door J. Pabst, door zeven personen, van wie vier jongedames. Getrakteerd zeggen wij, want het spel was goed, de rollen zaten er in, wat het succes bij de vertolking zeer verhoogde. Dat velen weinig of niets ver stonden, was niet de schuld dergenen, die zich op het tooneel bevonden, maar deels van de zaal en deels van bezoekers, die te veel hun pret kenbaar maakten. Na de pauze deze werd, vooral om des lijds wille, gelooven wij, naar ons later mid dellijk ter oore kwam, door den voorzitter der Commissie, dr. Rullen, benut om de uit voerenden van den avond de erkentelijkheid te betuigen voor hun welwillendheid was aan de orde het nummer gymnastiek. Dit werd vlugweggewerkt, want voor deze sportuiting was geen tijd meer. Nummer vijf. het slotstuk, was een Ar- BINNENLAND. De feesten te Leiden op 3 October van dit j'aar. Vooiloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke beper» king van den invoer van schoenwerk. Wachtgeld ambtenaren der ontbonden krijgsraden bij de landmacht. Wijziging Pensioenwet 1922. BUITENLAND. Proefballons inzake een schikking over het Roergebied. De geallieerde voor-besprekingen over dti ïurksche tegenvoorstellen. Lloyd George nogmaals over de hereenl* ging dei Engelsche liberale partijen. Wilna deiinitief aan Polen toegekend. 1 Nienwe proclamatie van de lersche re bellen. tislen-revue, waarin behalve door den pia nist, met z'n achten werd „gewerkt". Elippia was hier de man, hoewel de anderen ook zeer hun best deden. Hier volstrekt niets van. Dada, maar toch' alles zeer modern en ook dol. Er is om de verrichtingen, de lichame lijke en die des geestes, zeer gelachen; meer zelfs: gegierd. Kreeg de kleine en blijkbaar lichte pianist een „krans", verdiend had Flippie er zeker een vanwege het door hem bereikte effect. Ten laatste: Hulde aan ,,'t Groene Zoodje" voor zijn muzikale prestalies. Nu nog één bijeenkomst in dit seizoen 1 De lijdelijke wethouder, de lieer J. F, X. Sanders, zal spreekuur houden des Zater- dagsvoormiddags te elf uur. Met ingang van 1 April is aan kapi tein J. W. A. Cassa var. liet 4e reg. ïnf. eervol ontslag verleend en wordt hij benoemd tot reserve-kapitein. Den 28slen Maart a.s. zullen D. J. Piel kleermaker, en P. Schaap, schoenmaker, vijf en twintig jaar als zooddnig in hel ge sticht „Endegeest" werkzaam zijn. Naar aanleiding van het 75-jarig be slaan der Stedelijke Gasfabriek op 21 April a.s. is in een gisteravond gehouden hijeen- komst van hel gezamenlijke ambtenaren- en werkliedenpersoneel der Lichtfabrieken besloten, hij die gelegenheid aan de directie ïen huldeblijk aan te bieden. Uit het perso neel is een Jubileum-comité gekozen, dal de verdere uitvoering van dil plan (er hand zal nemen. Naar wij vernemen, is lieden de prijs van dc melk alhier met 2 et. per liter ver laagd en dus op 16 ct. gebracht Dc trein uil Utrecht, die hier om 12.19 moet aankomen, was 20 minuten te laat, daar le Alphén bleek, dal een wagon was warm gcloopen. De heer Van den Ouwcelen, wiens win kel en koperslagerij aan de Hooigracht zich in den loop der jaren van een klein zaakje heelt ontwikkeld lotmen zaak, welke er we zen mag, heelt thans, ondanks de malaise, die er op het gebied van handel en industrie heerselit, hol gewaagd nieuwe uitbreiding aan zijn Liedrijt le geven. Het gelukte hem de hand te leggen op een groot pcrceol in de Yan-dcr-Wcrifstraat 92, waar vroeger de handelsdrukkerij van de lirma Donner was gevestigd. Dit perceel heelt hij doen inrich ten lot een moderne macliinelahriek met de nieuwste electrische machines, terwijl ook dc koperslagerij er in wordl uitgeoefend. Bedrijfsleider van de nieuwe zaak is zijn zoon, de héér II. van den Ouwcelen, die zoowel door diploma's op liet gebied van do techniek als door veeljarige praktijk hij was geruimen (ijd werkzaam als machinist ter Nc-derlandsche koopvaardij zich vol doende bekwaamheid heofl verworven. Reeds voerde hij belangrijke werkzaamheden uit voor de Leidsche Duinwater-Maatschappij, de Lichtfabrieken en voor particuliere fabri kanten. Heel belangwekkend is onder anderen een geheel apart ingerichte autogene metaalbe werking voor het herstellen en lasschen van metalen slaven, enz. De heer Van den Ouwcelen is gaarne be reid zijn nieuwe inrichting te doen bezich tigen.- Door de firma C. de Bink en Zn. wordt in den handel gebracht een nieuwe zelfbin- der voor muziek, tijdschrdiflen etc. 't Is een heel eenvoudige vinding, maar uiterst prac- tisch. Wie muziek heeft op tc bergen voor verslingering en beschadiging on is dit niot ieder, die aan muziek doel? wie tijd schriften bewaart, die vindt in deze beslist gclieel vlakke hand, die in.twce sporten ver krijgbaar is, een hij uitstek geschikte bewaar der. Met kleins puntjes worden de te bewa ren stukken heel eenvoudig ir. de kurken achterwand vastgenageld, 't Zal wel aftrek vinden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1