LEIDS DAGBLAD. Zaterdag 10 Maart 1923. Officiëele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. asa AWERTENTIEN: B9 npéteboroicmant belangrijk «jteluitend bij vooruitbe- Zafcec^ïags 50 Ota.. bij een vroor den van 30. postrecht. Voor evenlueele op- brievon 10 Cta. porlo to betalen. 5 Ota. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poatchèque- en Girodienst No. 67055. PRIJS OEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mni f 2.35, p. week' 9.(9 Buiten Tfciden, waar agenten gevestigd zijn, per w\k0.18 Franoo per post 2.35 "H portokosten. Nummer 19329. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Vischmarkt 18, teh 1225 is hedenavond; verkrijgbaar SQHOL h f0.18 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 10 Maart 1923. KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van Lei- Üoü brengen ter jlgemeene kennis, dat de koepokinrichting in het Elisabefchskof aan do Oude Vest, nü Woensdag 14 Maart e.k. tot nadere aankondiging is gesloten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. (VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 10 Maart 1923. SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij Verordening van den Oen Februari 1913 (Gemeenteblad "No. 4), Brengen ter kennis van belanghebbenden4 dat te beginnen met Dinsdag 3 April1 a.s. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen, bene vens de daarin gelegen of daartoe behco- rende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijlzonder eigendom rijn, en, zon der verhindering door o£ vanwege rechtheb benden, voor het publiek verkeer openstaan, en allo wateringen, en slooben, en de ri olen ter vervanging daarvan gemaakt, be nepens de daartoe behoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. (VAN STRIJEN, Secretaris. i Leiden, 10 Maart 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouder van Lei- /deo brengen ter algemeene kennis, dab door PETRUS JOHANNES VAN ZIJP, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor dein verkoop van ster- kern drank in het klein voor het .gebruik ter plaat so van verkoop en elders, in het voor huis van het perceel Heerengrachb 92. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. v lVAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Maart 1923. De Portretkunst in de Hollandsche samen leving der zeventiende eeuw. Gisteren werd de reeks der openbare kunsthistorische voordrachten door Leidsche hoogleeraren besloten met een door lichtbeel den geïllustreerd college van prof. dr. W. Martin over: „De portretkunst in de Holland sche samenleving der zeventiende eeuw." Onze portretkunst, aldus spreker, is op het eind der 16de eeuw in andere banen geleid, doordien zij algeheel den samenhang met den godsdienst verloor, tegenover wolk ver lies nieuwe mogelijkheden werden gescha pen, omdat allerwegen naast een enorme vraag naar cirkel-portretten, ook het bestel len van schutter- en regenlengrocpen sterk in zwang raakt op een nooit gekende wijze. liet Protestantsch geworden Holland kan het wel is waar nog niet geheel stellen bui ten portretten met religieuze bijzonderheden «ii nog in het midden der 17e eeuw laat een familie zich scliilderen „geschaard rond Christus"; maar dergelijke portretten zijn uit zondering. Meer in den aard der toenmalige beschaving lag het inkleeden van de af te beelden personen in een tafereel uit mytho logie of Romeinsche historie, terwijl ook het bucolisch element (kinderen en zelfs vol wassenen als herders) zeer geliefd was. Het „Romeinsch doen" is bij portretten van krijgslieden en wie zicli daarvoor hielden vooral in de tweede helft der eeuw zeer ver spreid, en zelfs van' Brcdh's turfschippers maakt men de beeltenissen en kurassen uit den Romeinschen keizertijd. Dat men Von del als vondeling en uitgedost als Romeinsch poëet afbeeldde en dat men Ilooft, als „alter Tacitus" in prent vereeuwigd ziet, past even eens geheel bij de toenmalige opvattingen. Ook de niet door bovengenoemde opvat tingen beheerschte portretten (dus de een voudige beeltenissen en de schutter- en re gentenstukken) hebben aan bépaalde delail- cischen te voldoen. De samenleving, die. in negen van de tien gevallen, de onmiddellijke aanleiding is tot het ontstaan, eischt bijv. hij het enkel portret de Zondagschc kleeding, allesbehalve ter keuze van den schilder. Er bcerscht vertoon van kant, kettingen, ringen, parels en geborduurde keurslijven; er wor den Jeeftijdsinscripties, wapens en spreuken gevraagd, die vaak het picturaal effect ont- "tiacca; er is een streven eindelijk naar ver- en versicrlijking, een behagen in owcs&i. Dit laatste verklaart den enonnen ran Anton- van Dijck, die hier te «éfe 1040 veel grooter was dan men Vi9 yairgfftrnf Zelfs Rembrandt is mei dit streven in 't eerst meegegaan, later gaat hij er tegenin. Een andere is bijv. dat het mansportret links, 'de vrouwenbeellenis rechts van de twee behoort te hangen. Bij de groepen zijn er nog gecompliceerder recepten. Regenten rond de tafel hebben een hoed op, de bediende is blootshoofds. Bij schuttersstukken hebben kapitein en luite nant hun plaats op dat gedeelte van dc schil derij waar het licht valt, enz. Evenwel, al stelt de samenleving al die eischen, en al is, zonder haar, die soort van portretkunst ten eenenmale ondenkbaar, toch j volgt daaruit geenszins, dat de aldus ver wekte scheppingen kunstwerken zijn van beteekenis. Onze 18de eeuw, die stellig geen mindere eischen stelde, is daar om het te gendeel te bewijzen door haar nietszeggen de troostelooze regentenstukken in reuzen- formaat. Ja, bij nadere beschouwing blijkt zelfs, dat de waarlijk groolen onder onze 17de- eeuwers slechts noode aan de detaileischen hebben toegegeven en deze vaak hebben verwaarloosd om der wille van de Kunst. De meeste werken van Hals en vooral Rem- brandts Nachtwacht zijn hiervan de be kende voorbeelden, waar tegenover o. m. te stellen is de gehoorzaamheid aan de wet, die de jonge Rembrandt nog stelt in zijn eer ste geniale groep, de Anatomische les. Van der Ilelst is het zuiverste type van den iet wat serviel en patriciërs-portretlist, die zich uitput om aan de eischen te voldoen en zijn onmiskenbaar talent daaraan dienstbaar to maken. Voor de moeilijk te schilderen por tretgroepen, met licht van rechts, werd hij zelfs de uitverkoren schilder der Amster dammers (Schuttersmaaltijd, Gorporaalschap Bicker, Doelheeren Handboogdoelen). Na toelichting van een en ander door voor beelden van enkel-portretten en regenten- groepen werd de beteekenis der Staal meesters aangetoond als het schitterend hoogtepunt dier ontwikkeling in dien geest. Tot de schuttcrslukken komend, lichtte spr. met voorbeelden toe, hoe deze vallen te on derscheiden in stoeten en maaltijden, die overal, behalve te Amsterdam, als kniestuk ken worden gegeven en die zich in laatstge noemde stad tot groepen ten voeten uit ont wikkelen, waarvan de Nachtwacht het on volprezen meesterstuk is. Zij is evenwel te meer de grootste negatie der door de portret traditie hier te lande toen gestelde eischen. Daarom paste dit lichtende werk ook van meetaf aan bij de koelheid van de andere tegelijk voor dezelfde zaal in den Kloveniers doelen geschilderde stoelen, in welker deco ratieven opzet dusdanig alle eenheid ont brak, dat wij ons dit interieur niet behoe ven terug te wenschen. Zes schilders heb ben er zeven doeken voor vervaardigd, die nog alle bewaard zijn. Zij zijn door geener lei picturalen noch decoratieven samenhang verbonden. Het plan blijkt niet geboren uit zuiveren kunstzin, want de behoefte aan een portreltenreeks ter herinnering van een hi storisch feit ging voor. Dit motief was de dwingeland en aldus leidde een cultureele eisch de kunstenaars in banen, waarop slechts de gigant onder hen. Rembrandt, niet kon volgen. Hij heeft zijn kunstenaarschap gesteld boven den eisch der opdracht en verbrak met geweld de banden, waarin de tradities der ware scliutterschildering hem gevangen dreigden te houden. Ook anderen is het toen aldus gegaan en vergaat het nog heden op deze wijze. Daar om is het zoo boeiend en verfrisschend tege lijk, de kunstverschijnselen te zien in het licht van hun verhouding tot de samenle ving en vooral ook in hun conflicten met de maar al te vaak niet uil ware kunstbehoefte géboren eischen eener maatschappij. Met groote aandacht werd de boeiende voordracht gevolgd. Concert in de Nntszaal. Fiep Kruyt. Bertha Aten. Henk Endt. Ten bate van het Directcursfonds van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", is gister avond door liet bestuur in de Nutszaal een concert gearrangeerd, waar de dames Fiep Kruyt (sopraan), Bertha Aten (alt) en de lieer Henk Endt (aan den vleugel) hun welwillen de medewerking verleenden. In de gezellig aangekleede zaal en voor een talrijk opgekomen publiek zijn deze ar- tislen opgetreden met een goed gekozen pro gramma. Onze oud-stadgenootc Fiep Kruyt gaf als immer blijk van een helder klinkend geluid, hetgeen zich in de duetten goed aanpaste bij de alt van Bertha Aten. Dit kwam al dade lijk tot uiting in het duet van Ilarse: „Cru- cifixus", maar meer nog in de nummers na dc pauze, toen de beide zangeressen zich vrijer geven durfden. Vooral „Der Kranz" van Dvorak en de twee duetjes van II. van Tussenbroek werden beheersclit en mooi van klank voorgedragen. De sopraan gaf ons eenige soli: drie lie deren van Schubert: „lm Abendrolh", Nachtstück" en „Frühlingsglaube" en van Strauss respectievelijk „Breit über mein Haupt", en „AU mein Gedanken", Vooral het laatste werd vloeiend voorgedragen. Met Brahms „O. wüszt ich doch den weg zu- rück" en „Botschaft" besloot deze zangeres. Bertha Alen, die vóór de pauze Hugo Wolf's „Verborgenheit", „Verschwiegenc Lie- be" en „der Gartner" voordroeg, behaalde na de pauze veel succes, vooral met de beide liederen van Gretchaninow, de trieste som bere stemming, die ligt in „le Captiï" en „Pourquoi se fanent les fcuilles", paste zich wyonderwel aanbij timbre en voor dracht van deze zangeres. Ook „Gouttes de Pluie", van G. Cui, een lied van een meer vluchtig genre, sprak dadelijk aan. De heer Endt die beide dames met zijn volle toewijding begeleidde, liet zich ook nog hoeren in twee solo-nummers: „Etude" xan Brandts Buys, en „Romance sans Paroles" van Picrné. Het publiek beloonde den pianist evenals den beiden zangeressen een hartelijken bij val. Uitvoering van de Mnziekvereeniging N.Z.H.T.M. Op 25 Februari 1921, dus ruim twee jaar geleden, besloot, liet personeel der Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. te Leiden en Omgeving tot de oprichting van een muziek vereniging, in navolging van de kameraden in andere plaatsen. Een vrij groot aantal be ambten trad als lid der Vereeniging toe en onder de uitnemende leiding van den ambi tieuzen directeur, den heer Rcnier van 't Hoff, te Haarlem, werden, dank zij den ijver van de. leden, goede vorderingen ge maakt. Gisterenavond werd weder een uitvoering gegeven in de groote zaal van „Zomerzorg", welke geheel gevuld was. Het belendende zaaltje, de z.g. waranda, moest ook nog in gebruik genomen worden, om al de leden, donateurs met hun dames en geïntroduceer den te kunnen plaatsen. Prompt op lijd trambeamblen hebben nu eenmaal geleerd de klok op de minuut te volgen opende de voorzitter, de heer A. van Breda, de bijeenkomst met een harte lijk welkomstwoord tot de leden en dona teurs, welke laatsten hij tevens dankte voor hun geldelijke bijdragen. Dat zoovele leden hier aanwezig kondon zijn, dankte het be stuur aan de loyale medewerking der chefs en daarom bracht de voorzitter dezen hulde. Het duo Van der Tuyn en de Leidsche Dilettantenclub, die bereid waren bevonden hun welwillende medewerking te verlcenen, betuigde de heer Van Breda daarvoor na mens zijn medebestuurders zijn erkentelijk heid; terwijl hij de aanwezigen een aardige attractie, benevens een serpentine- en ba- londans in het vooruitzicht stelde, waarvoor eenige dames zich verdienstelijk hadden ge maakt. Ten slotte Wenschte hij den aanwe zigen een recht gezelligen avond toe. Hierna zette de muziek in met den N.Z.H.T.M.-marsch, getoonzet door den di recteur, waarop volgde: La FolMre, Fan- taisie Caprice van J. Werkman, en Gold und Silbcr-Walzer van Franz Leh&r, waarmede de jonge Vereeniging veel succes behaalde. 'Hierna voerde de Leidsche Dilettanten club het bekende tooneelspel in drie bedrij ven „Lichtvaardig oordeel" op, dat, zooals wij dit van deze Club zijn gewend, vlot gespeeld werd. De rollen zaten er niet alleen goed ni, maar zij werden ook uitnemend weergegeven. Uit alles bleek, dat de spelers de strekking van het stuk hadden begrepen. 'Na elk bedrijf werden zij warm toege juicht en aan het slot zelfs eenige malen te ruggeroepen. Het duo Van der Tuyn speelde op mando line en guitaar vervolgens: „Don Adieu", waarmede dit duo veel succes had, dat al leszins verdiend was. Na de pauze liet zich de muziek nog eens liooren met het vriendelijke „Lente zang" van M. H. J. Kessels en „Norma", Ca price sur l'Opéra van Bellini, waarna de Leidsche Dilettantenclub nog een vroolijk stukje gaf, getiteld: „Een kleine vergissing". De heer L. A. van der Tuyn sloot het hek met een mooie voordracht. Daarop volgde een opgewekt bal, zoodat het lang duurde vóór „Zomerzorg" de gasten zag vertrekken. De bruto-opbrengsfc van de voor eeni ge® tijd gehouden bazaar in heb Nutsge- boiiw ten behoeve van de Evangelisch-Lu- thersche Gemeente heeft f3700 bedragen. Er worden pogingen aangewend, om den Zendingsdag van de classis Leiden der Geref. Kerken op „Oud-Poelgeest" niet meer te houden in Juli, maar op Tweeden Pink sterdag. De netto-opbrengst van de bijeenkom sten in jde „Bouwfondsweek" ten bate van het bouwfonds der Ghr. Jongelingsvereeni- ging „Prediker 12 la" bedraagt f 150. Op uitnoodiging van de litterarische faculteit der Leidsche studenten en van de Leidscbe Vereeniging voor Wetenschappe lijke Voordrachten zal 19 dezer in het klein- auditorium der universiteit prof. dr. André Jolles, uit Leipzig, een voordracht houden over: „Maskers en typen op het tooneel". Men deelt ons van de zgkle van de sfdeelmg Leiden van den Bond van Vergun ninghouders mede, dat het in sommige 'bla den vermelde bericht, als zou z'ij beslot?r| hebben tot het zenden van een adres aan den Gemeenteraad, houdende heb verzoek het tapvertod op Zaterdagmiddag en Zon dag in te trekken, van allen grond is ontbloot Er is wel1 een vergadering gehouden, waar een en an den in verband met dei invoering van het tapverbod is besproken, maar tot het zenden van een 3/fres aan» den gemeenteraad werd nrefc besloten. In het perceel Hoogewoerd no. 1, waar in een wijnhandel, grossierderij en slijterij is gevestigd, trekt een potloodteekening, die voor het raam is tentoongesteld, zeer de aan dacht. Men vindt er twee café-restaurants op afgebeeld. Voor de een ziet men een paar mensclicn staan, die er niet in mogen, om dat het Zaterdag is en twaalf uur heeft ge slagen. Zij moeten dus onverrichterzake te ruggaan. Op de afbeelding beneden ziet men de mannen weer, beiden onder invloed van sterken drank; één er van zoo erg, dat hij aan den weg ligt. Zij zijn dronken geworden zonder kroeg of café te hebben bezocht. Onder de bovenste afbeelding staat: „Het tapverbod" en beneden wordt men er aan herinnerd wat de gevolgen er van rijn. Wie een avond wil doorbrengen met eens hartelijk te lachen, kan deze week in de C a s i n o-bioscoop zijn hart ophalen. Een hoofdnumer, aangekondigd als „De roman van een warenhuismeisje", dramatische co- medie, bevat kostelijke momenten, waarin men ziet, dat het z.g. zwakke geslacht, heusch zoo zwak niet is, integendeel. ,„Als een man getrouwd is", een twee-acler, is om te schateren. Het verdere is goed geniet baar. De violiste en haar partnerin bezorgen aan muziekliefhebbers eveneens genotvolle oogenblikken. Men zou een geheelen avond alleen van zulke muziek kunnen genieten. Als geheel dus een goede ontspanning van de dagelijksche bezigheden. Het L u x 0 r-theater komt met een Ja- pansch filmdrama in 5 acten, getiteld „De Eerstgeborene", dat interessant is van in houd, en keurig wordt gespeeld, vooral door den bekenden acteur Sessue Ilayakawa, die de hoofdrol vertolkt Deze film is rijk aan mooie natuuropnamen. Het bijprogramma is goed verzorgd. R e j o-theater brengt „Heliotrope", dat van het begin tot het einde spannend is en zich kenmerkt door uitstekend spel. De film „New-York Express Kabel" is een detective- drama in 6 acten, die geheel de aandacht vraagt en ook waard is. Gistermorgen is door de brandweer een begin van schoorsteeTibrand jgebluschti in perceel Haven 9. In den afgeloopen nacht ontdekte een agent van politie brand in een kamer van do bovenverdieping van perceel Steenstraat 22, waarin is gevestigd de tabakshandel van de firma Van Andel. Na de bewoners te hebben gewekt, bleek, dat het vuur was ontstaan door een onachtzaamheid van den kamerbewoner, die een mandje met turf bij .de brandende kachel bad laten staan, welke turf, nadat de bewoner zich tb bedi had begeven, in brand was genaakt. Hier door ontstonden vlammen, die zich aan het karpet mededeelden. Met behulp van eenige ninimaxen kon het vuur worden gbdoofd. Belangrijke brandschade is niet aangericht doch de tabak sart ikeden in den onder die kamer gervestigden winkel hebben yeel door waterschade geleden. Door de recherche alhier is te Rot terdam aangehouden de 24-jarige Jac. "B., wenende alhier, die rich heeft schuldig ge- piaakt aan verduistering van een rijwiel'. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gom.Zondagmorgen, te fien uur, ds. C. Brrnkerini, van Ooslvoorne. Egliso Tvalkmne Dimanche, k 107» lieuros, Mr. S. Cler. Evanig.-Luöierscho Gem. Zondagmorgen, to half elf, da. G. do Meyerc. Romanstrantsch-Gexef. Gem.Zondagmor gen, to haifolf, dr. "W. J. Lonte. Ver. voor Vrijz.-Hervormden: Zondagmor gen, te half elf, in het Volkshuis, ds. H. G. Cannegieter, van Haarlem. Rel. Soc. Verbond: Zondagavond geen dienst. Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Op Woensdag 7 Maart had' weder te Amster dam ia het gebouw der Ned. Handelmaatschap pij een centrale vergadering plaats voor het Nationaal Huldeblijk, onder voorzitterschap van den hoer Van Aalst. Afgevaardigden uit alle provinciën waren tegenwoordig, alsmede van. do drie buiten die provinciale indecling vallende steden, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Zuid-Ho Hand-Noord was, wegens verhindering van prof. dr. P. J. Blok en mr. P. E. Briët al leen vertegenwoordigd door jhr. mr. J. M M. van Asoh van Wijck. Van de financiën zij medegedeeld, dal thans ia inbokocmcn een bedrag van f 65.000. Hier onder zijn begrepen de gelden, die reeds vroeger binnen waren gekomen, toen de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft nog doel op zich zélf was on geen deel van het Nationaal Huldeblijk uitmaakte. Vorder zijn hierbij <ïe giften Van eenige der grootste fiaaantiëele instellingen. In de provinciën moet in het algemeen de actio nog met -volle kracht beginnen en op dezer krachtige steim wordt mot vertrouwen gououwd. Op verzoek van dan voorzitter dor technische commissie prof. ir. Van der Steur besloot de vergadering een bedrag van f 125,000 te votcc- roa om voortgang met de werkzaamheden mo gelijk te maken. Daarna werd onder meer de revue gepas- Roerd om te zien wat roods in de verschillendo provinciën geschied was. De duinen te Noordwijk. Man schrijft ons uit Noordwijk Het verzoek van hot gemeentebestuur aan den Minister van Financiën, ora don maatregel tot sluiting der duinen in to trokken, kan als niet gedaan, worden beschouwd, daar de R.-K. wet houder C. J. L. van dor Meer, die in deze aan gelegenheid oen standpunt had ingenomen, dat niet strookte met dat van de meerderheid zijner gel oofegOTtootenverklaard heeft tot een andere zienswijze te zijn gekomen. Aangezien de bur gemeester ook tegen hert verzoek was, is do moer dorheid dus weer voor de sluiting. Beëindiging der actie van het Nederlandsch Nansen-Comitc. Met hot stoomschip „Eutcrpe" is de laatste scheepslading levensmiddelen dooT het comité naar Rustend gezonden. Van de géiden, waar over het comité thans nog beschikt, en van de gaven, wc&ko het nog mag ontvangen, zullen te zijner tijd nog levensmiddelen verzonden wor den en aankoop en worden gedaan; om het pri mitieve weeehuis te Samarofka oen weinig doel treffender in te richten. De vertegenwoordiger in Rusland is in staat geweest die maatregelen ie nemen, welke, naar BINNENLAND. De installatie van den Raad van Toezicht voor de Land- en Tninbonwongevallenwet. Beëindiging der actie van het Neder landsch Nansen-Comité. Adressen inzake den zomertijd en het wets ontwerp betreffende 3tennverleening aan do schoenen-indnstrie. BUITENLAND. Poincaré verklaart zich niet bereid be middeling in de Roeractie te aanvaarden. De Fransche transporten door de Britsche zone. De Ttuksche tegenvoorstellen zijn te Kon- stantinopel aan de Hooge Commissarissen der geallieerden overhandigd. het Comité hoopt, voldoende zijn voor hel voort bestaan van dit weeshuis. Do plaatselijke overheid heeft een groot stuk land afgestaan, waarvan do opbrengst geduren de vele generotios voor de in-stand-houding van. dit weeshuis zal zorgdragen. Daar thans, zooals do berichten luiden, vrij wel voldoende gekten zijn teruggebracht voor het in-loven-houden der bewoners van do Hol ton dsch-Russischo dorpen tot den volgenden oogst, heeft het Comité boslotcn zijn propagan- da-actio to stakon. Slechts de verkoop van den bekenden Nansen-penning en van het boekjo „In het Stervende Wolgagobied", geschreven door Johan Lug ex, zal wonden voortgezet. Het adres van hot Comité blijft „Scheep vaar thuis" Amsterdam. Installatie Raad van Toezicht Land- en Tninbonwongevallenwet. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft gistermiddag in een der localitei- len van zijn Departement in Den Haag den Raad van Toezicht voor de Land- en Tuin- bouwongevallenwet geïnstalleerd met een rede, waarin Z.Exc. o.m. zeide: De Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 vergunt den werkgevers zich te vereenigen tot een Bedrijfsvereniging, welke Vereeni ging dan belast wordt met de uilvoering van dc ongevallen-verzekering met betrekking tot de arbeiders, in dienst van de tot de Vereeni ging toegetreden werkgevers. De wet zelve geeft aan, op welke sehadeloosslellmgen.de door een ongeval getroffen land- en tuin- bouwarbeiders recht zullen hebben, doch laat de wijze van uitvoering der verzekering voor zoover betreft arbeiders in dienst van werkgevers, die tot een Bedrijfsverzekering zijn toegetreden, over aan de Bedrijfsvere niging. Dit laatste echter niet zonder waar borgen voor een behoorlijke uitvoering der verzekering. De wetgever heeft verschillen de voorzieningen getroffen, welke aan de be trokken arbeiders den noodigen waarborg bedoelen te geven, dat zij de hun door de wet toegedachte schadeloosstellingen naar behooren zullen ontvangen. Als meest doel treffende waarborg heeft de Land- en Tuin bouwongevallenwet in art. 32 een Raad van Toezicht ingesteld, welke belast is met het toezicht op de uitvoering der verzekering door, en den toestand en het beheer van de Bedrijfsverenigingen. Art. 34 der wet geeft van de bevoegdheden van dien Raad eenige nadere omschrijving, welke omschrijving echter meer de bedoeling heeft van te ge ven een richtsnoer dan wel van te geven eon grensbepaling van 'sRaads bevoegdheid. Art. 32 der wet stelt tegenover elkander het toezicht op de uilvoering der verzekering en het toezicht op den toestand en het be heer der Bedrijfsvereniging. De Raad zal er dus niet slechts op hebben te letten of in oen bepaald geval de door een ongeval getroffen arbeider de wettelijke schadeloosstellingen naar behooren toekomt, maar ook of het be heer der Bedrijfsverzekering zoodanig wordt gevoerd, dat haar solvabiliteit is verzekerd. De Raad van Toezicht zal dan ook een verantwoordelijke taak hebben le vervullen. De voorzitter van den Raad van Toezicht, dr. H. J. Lovink, antwoordde o.m.: De Raad zal, naar ik mij voorstel, zijn be moeiingen niet mogen beperken tot die van controleerend-orgaan, zonder meer, maar hij zal ook opbouwend werken in dien zin, dat van hem maatregelen zullen moeten uilgaan welke de uilvoering van de verzekering door de Bedrijfsverenigingen tot zoo groot moge lijke male van volkomenheid zullen kunnen bevorderen. De Raad is overtuigd daarbij op de volle medewerking der Bedrijfsvereni gingen te kunnen rekenen. Voor zooveel betreft liet controlcerond deel zijner taak, zal de Raad zich Tegclmatig er van vergewissen of de bij een Bedrijfsvere niging verzekerde arbeiders de hun bij de wet toegedachte schadeloosstellingen naar behooren ontvangen en of de Bedrijfsvere nigingen een juist administratief en geldelijk beheer voeren, welke haar voortdurende sol vabiliteit waarborgt. Dc betrokken werkne mers zullen, naar mijne overtuiging, in de brede samenstelling door Uwe Excellentie van den Raad gegeven, den noodigen waar borg bezitten voor de volledige erkenning hunner rechten. Opheffing Rijksnormaallessen. Een commissie uit de ouder? der leerlingen', dto de normaalschool to DeHt bezoeken, zal er bij den Minister van Onderwijs op aandringen, deze school niet op tc heffen. Daar de Regoering zonder oonige aanduiding van plannen voor de toekomst van leerlingen en leeraren besloot, t»l van Rijksnormaalsdio ten inet 1 Mei a.s. op te beften. het be stuur der Vereeniging van Onderwijzer* aan RgksdagnormaaHewon OMrMdeli#f na het pa-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1