Woensdag 7 Maart 1923. EERSTE BLAD. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 4 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: j 39 Gis. per toeA By reselaboniiement bdangiylc \!teereii prijs. Kleine advertentien, uitsluitend bij vooruitbe- i taling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een jmaximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclit. Voor eventueele op- '.Eeuding van brieven 10 Gts. porto to betalen. •Bewijsnummer 5 Cis. Buraau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER CÖÜR/PPTTV f Voor Leiden p. 3 mul 2.S5, p. week' -UTTf 13 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f 2.35 4". portokosten. Nummer 19326. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.21f0.33, SCHOL a f 0.21—10.35, KABELJAUW a fO.fO per pond en ZEEUWSCHE MOSSE LEN a 10.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burjt-m. Leiden, 7 Maart 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan R. Selier en rechtverkrijgenden tot oprichting van een koper- en blikslagerij in het perceel Cae- citiastraat No. 75, kadastraal bekend sectie No. 111. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Maart 1923. .1 Het Romantische Leven. In de bovenzaal van het Volkshuis hield 'dr. L. J. van Holk, uit Utrecht, een lezing over bovenstaand onderwerp, hiertoe uitge- noodtgd door de Vereeniging van Vrijzinnig- Jongeren (V.C.J.B.) hier ter stede. Deze le zing was de eerste der cyclus van drie lezin gen over „Moderne Menschen-typen". Dr. Van Holk begon met düidelijk te ma ken, hoe in onze dagen het romantisme een belangrijke rol speelt als reactie op het in tellectualisme de verslandsbeschaving der vorige eeuw. Op treffende wijze schil derde spreker de naturalistische levensbe schouwing, welke samenging met de tech nische vooruitgang en de mechanizeering van het gemeenschapsleven. Was het niet .vanzelf sprekend, dat men de natuurweten schappen, waaraan men zooveel te danken iiai, tot levensgrondslag koos? Men richtte zijl. idealen begrijpelijkerwijze ook op prac- tische dingen. Een echt „idealisme" was feitelijk hiermee buitengesloten; religieuze en wijsgeerige belangstelling verflauwden. Dit overheerschen van het z.g. „exacte den- ,ken" dateert van ongeveer 18-18. De idea listische stelsels van mannen als Schleier- 'macher en Hegel werden a. h. w. wegge- 'vaagd door streng-materialistische richtin gen als van Aug. Comle, Darwin, Marx e.a. Spreker wilde daarmee niet zeggen, dat in •3e 19de eeuw geengroote denkers hebben (geleefd, die boven dit materialisme uit zijn gebleven; niet licht zal men figuren als Kierkegaard, Garlyle, Nietzsche en Dosto- jewski voorbijzien, maar zij vertolkten niet wal in de breede kuliuurstroom van hun tijd omging, doch wat daar, ondanks het ma terialisme der wereld, aan idealisme nog «teven kon. Er moest echter wel verzet komen tegen dezen triomf van het versland over de an dere geestesfuncties. Dit kwam het eerst op in de centra van de moderne cultuur, in de groote steden. Een sterk verlangen naar de natuur, liefde tot het organische leven, openbaarde zich daar. Niet geboren uit een nu onlwakendc bewon dering voor die natuur, zooals in de dagen ,van Rousseau, maar meer uit afkeer van do cultuur. De cultuur liet onbevredigd. Men leefde, tot nog toe slechts half, naar é-êne zijde. Fantasie en hartstocht gaan nu een rol spelen. Wij kunnen een dergelijke geesles- verandering zelfs bij afzonderlijke personen waarnemen. De schrijver Querido b.v. 'was indertijd een uiterst realistisch kunstenaar; roi schrijft hij bij voorkeur oude Ooslersche verhalen, waarin hem zijn fantasie en* zijn historisch voelen tol leidsters zijn. Iri de wijsbegeerte wordt ook een nieuwe koers ingeslagen; zoo bijv. door Henri Berg- son, die doet zien, dat de wezenlijke gehei menissen des levens niet door verstand, maar door intuïtie gepeild kunnen worden. De tnoraal der Romantiek lcoml tot onge- I bondenheid. Het zwervende leven wordt verheerlijkt, het grillige onberekenbare. Ook dit weerspiegelt zich in de literatuur (Ver- nieylvn: Ahasvérus; Kellermann: der Tor; Dom Willibrord Verkade: Van Ongebonden heid en heilige Banden). Het z.g. „vlinderleven", vroeger toppunt van lichtzinnigheid, is nu veler ideaal. Verder besprak dr. Van Ilolk ook de te- geiisleïing van de hcdendaagsche roman tiek met de romantiek van begin 19de eeuw. Hel peinzen over bet idyllische, het hemels blauwe, is er tegenwoordig geen wezenlijke factor van, maar meer het ongetemde, een zekere „rauwe toon." Verzet van „het bloed" legen het bloedarme leven; het tempera ment wil zich vrijmaken; het „Rucksichfs- lose" en spontane wordt verheerlijkt, mis schien omdat men het in zn lev en niet kan of durft realizeercn. Na de pauze behandelde spreker de vraag in hoeverre religie en romantiek kunnen 1 ca men gaan- Dat dit kan en ook plaats heeft zal aan ieder duidelijk zijn, die ziet, dat ook religie hel woreldvluchiige, dit typisch-romanlische element, in zich kan opnemen. Dan is gods- dienst opium geworden, dienende om ons de wanhopige situatie der wereld niet te doen zien. Ook het „God-zoeken" in de religie onzer dagen is een typisch-romanlische trek. De moderne mensch leeft vaak voortdurend in het conflict van nict-gelooven kunnen en toch verlangen naar God, Dien hij niet kent. Hierna gaf dr. Van Holk een woord van criliek op dit romantisme. Er ait geen com positie in, geen richtlijn, geen norm en al dus maakt het van het leven een aaneen schakeling van afzonderlijke tafereeltjes, niet een groot „Leven". Vervolgens wees spreker op het onsocïaal karakter er van door haat tegen wet en norm en door wereldvluchtighcid. Ook op religieus terrein is er critiek. Het blijft in dusdanige religie maar al te vaak bij het eeuwige zoeken. Nooit komt de ze kerheid dan door het religieus beleven, het zich door God'gegrepen voelen. Het zoeken is toch nog maar halve religie. Zoo doet ons het Romantisme uitzien naar een leven op hooger niveau; een leven, gedragen door idealisme, een waarlijk maatschappelijk en geheiligd leven. Dit is het ethische leven, waar een ideaal richting geeft. De volgende maal (12 Maart) zal dr. Van Holk dit „Ethi sche Leven" behandelen. Voordracht over Oud-Stedenschoon. In zijn tweede lezing in het Volkshuis over „Oud-Stedenschoon" behandelde de lieer Merema onze eens zoo bloeiende sle den aan de Zuiderzee, nu nog aantrekkelijk door de overblijfselen van die vervallen grootheid. Een der belangrijkste factoren tot het ont staan van een stad is de handel; hieraan v.n. hebben Enkhuizen, Hoorn en Edam hun opkomst en bloei te danken. Met de ver plaatsing van het handelscentrum begint het verval van deze sleden. Het primaire handelscentrum is de vaste marktplaats, waar de kooplieden op geregel de lijden hun waren brengen. Om deze te vervoeren en op te slaan, te wegen en tc betalen, had men spoedig noodig: havens, pakhuizen, wallen, waag, duighuis (voor de rechtspraak), munlgebouw. Zóó ontstond een groote eenheid van dezelfde belangen. De kooplieden wenschten veiligheid voor den handel: wallen en grachten omringden de stad, de huizen werden van steen ge bouwd, zooals gasthuizen en opslagplaat sen. Tot herstel en onderhoud van wagens en schepen vestigde zich een kring van «ij veren en ontstonden er verschillende be drijf sbuurten: zeilmakers, volders, wagen makers enz. Een andere factor, die bijdroeg lol het ont slaan van een stad, was de behoefte aon bescherming. Men stelde zich onder de hoede van een kerk of burchtheer, op wiens grond dan de buurt ontstond. In. Holland is .meestal de handel de oor sprong der sleden. Enkliuizen was in de 15de eeuw een bloeiende stad met 7 havens en een eigen haringvloot van 6000 buizen. Twee kerken vormden de centra. De groote stadspoort met Drommedaris, den vesting toren, is nog een overblijfsel uit dien lijd. Het stadhuis uit de 17de eeuw is nog merk waardig evenals vele huisjes en huizen, die verschillende stijlen en typen vertegenwoor digen. Zoo loonden de lichtbeelden de verande ring Aran een woonhuis tot pakhuis en de combinatie van beide. Ue z.g. Paktuinen wa ren vroeger met pakhuizen bebouwd. Aan de straat waren de panden smal, doch liepen diep naar binnen; typisch voor de 16de eeuw is de onverzorgde zijgevel. Jlel 17de eeuwsche stadhuis te Eökhuizen is in 'Iia- liaansch klassieken stijl gebouwd onder Palladiaanschen invloed. Behalve van Edam werden nog merk waardige zecpoorlen en gevels van Hoorn vertoond, en de buisjes te Edam en Volen- dam. De laatste plaats is net type van een klein visscliersplaalsje met zijn lage houten liui- zën. groen en wit geverfd, met den breeden kanl van het huis aan de straat. Nu toonde spreker een'aantal kerk- en stadhuis torens, waarin men duidelijk het oorspronkelijk oude gedeelte van de nieuwere bekroningkon onderscheiden. Slechts een enkelen keer is de laatste goed j in overeenstemming met de middeleeuwschc basis aangebracht. Zoo o.a. de Martinitoren te Groningen als contrast met dien van de Aa-kerk in dezelfde stad, die van het stad huis te Vcerc met den toren van het Mid- delburgsche raadhuis; de domtorens te Utrecht en „lange Jun" te Amersfoort. Wij, Leidenaars. mogen trctsch zijn op onzen stadhuistoren, zooals de Haarlemmers op den sierlijken dakruiter van de Bavokerk. Vereenigizirj „Het Leidsche Dierenasyl". Gisteravond hield de Vereeniging „liet Leidsche Dierenasyl" in het Nulsgebouw haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van ds. J. Prins, die de zeer goed bezochte vergadering met een woord van welkom opende, welk welkomstwoord in het bijzon der gericht werd lot de Beschermvrouw, mvr. De GijselaarYiruly. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van iemand, wiens trouwe „Kees" een tijdlang was opgenomen geweest in het asyl. De eigenaar was zóó tevreden over de behandeling en verpleging 'van den hond, dat hij de dankbetuiging daarvoor liet ver gezeld gaan van een gift van f 15. Aan het eerste jaarverslag, dal liep over ongeveer I I maanden 16 Nov. '21 werd de Vereeniging opgericht dat werd uhge- fcracht door de secretaresse, mevr. .f. G. van PoelgeestBrand onlleenen wij het vol gende: Nadat de Vereeniging was opgericht. Icon worden getracht een asyl te doen verrijzen. Tiet bestuor van de afdeeling Leiden van de Ned. Vereeniging lot Bescherming van Die ren, dat volgens reglement en Moe ook op trad als bestuur van de nieuwe Vereeniging; zc-lle zich onmiddellijk aan den arbeid. In de ter beschikking gestelde woningen werd in Januari een begin gemaakt met het tim meren van poezenhokken en op liet daarbij gelegen terrein-met het bouwen van de Iion- denverblijven. Op 1 Februari was de woning van den asylbeheerder zoo ver gereed, dat zij. door den inmiddels a^ngeslelden functionaris kon worden betrokken. Reeds dadelijk daarop kreeg men een paai' zwerfhonden La verzor gen en zoodra er maar plaatsen klaar kwa men, werden zij bezet door aangebrachte dieren. Toen eindelijk op 12 Juli het asyl officieel geopend werd, was er geen enkel hok meer onbezet; 70 dieren, in hoofd zaak zwervers, waren toen reeds bij ons onder dak gebracht. De opening van het asyl bewees wel reeds dat er belangstelling voor deze zaak in Lei den is: een groot aantal genoodigden onder wie met onze Beschermvrouwe-ver schillende officieeie personen en ook de Pers waren tegenwoordig. Met de zomervacantie nam het aantal pensiondieren toe, zoodat verscheidene we ken lang ver over de honderd dieren gehuis vest werden. Van af September werd de aan voer van zwervers weer groolcr, welke ten slotte aanleiding gaf tot een overbevolking, die zoowel uit hygiënisch als financieel oog punt voortaan zooveel mogelijk .-vermeden moet worden. In het najaar'heersehten in Leiden onder de huisdieren verschillende infectie-ziekten en oolftiet asyl \terd daarvoor niet gespaard. Trouw geholpen door den dierenarts, den heer Holsheimer, door mevr. Bosse, Clara de Leeuw en den asylbewaarder, heeft het bestuur alle pogingen in het werk gesteld, oriï den gezondheidstoestand zoo goed mo gelijk te houden. Het. bestuur heeft uit deze beproevingen vele lessen getrokken, die na tuurlijk bij de verdere exploitatie* zull'en wor den benut. Met de pensiondieren was men over het algemeen zeer gelukkig; verschillende te vredenheidsbetuigingen werden bij het te rugbezorgen geuit. Ook konden wij verschei dene zwervers aan hun. eigenaars terugge ven en voor vele andere een goed tehuis vinden. Samenvattend, bracht dit eerste jaar ons naast veel zorg ook succes; het heeft af doende bewezen, dat een inrichting als deze in een stadsomgeving dubbel en dwars haar taak heeft tc vervullen; maar ook, dat de directe en indirecte medewerking van de burgerij geleidelijk nog zal móeten toene men, om het de Vereeniging mogelijk te ma ken de kosten en de zorgen te blijven dra gen. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd en de secretaresse dank gebracht voor het keu rig verslag. deed de penningmeester, de heer Hugo van Poelgeest, rekening en verant woording, dal de uitgaven hebben bedragen in totaal f 4950, waaronder f 2000 van de Vereeniging voor Dierenbescherming. De inkomsten bedroegen f 600 minder, welk be- I drag van het kapitaal der Vereeniging is ge nomen. Aan contributies werd ontvangen f595, aan giften f331, aan pensiongelden f 1215. De begrooling over 1923 werd vastgesteld op f 5000 in ontvangst en uitgaaf. Indien de inkomsten gelijk bleven, zou hét tekort f 1500 bedragen. Er moet derhalve gestreefd worden naar vermeerdering van inkomsten. Namens de Commissie voor het nazien der rekening bracht de lieer Bursch verslag uit, waaruit bleek, dat de rekening in de beste orde was bevonden. Tot leden der Commissie voor het nazien der volgende rekening werden benoemd de dames Alings en Van Spall en de heer Fran ken. Tut bestuurslid werd in de plaats van den aftredenden heer L. Duval, inspecteur van politic, die had verklaard naast bestuurslid van Dierenbescherming deze functie niet meer te kunnen waarnemen, benoemd diens collega de heer II. L. E. de Bock. De voorzitter, dankende voor de goede diensten welke de lieer Duv.il aan de Ver- j eeniging had bewezen, heette den heer De Bock -welkom in het bestuur en wenschte de Vereeniging geluk met deze benoeming. Tiet is reeds meermalen gebleken, dat het bestuur van de politie goede diensten heeft. liet slot van den avond werd besteed aan het heramen van plannen voor het maken van propaganda en tot versterking der geld middelen. Het aantal leden dozer nuttige instelling moet nog veel grooter worden. Mej. M. J. Hermans alhier, is le Rot terdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Een viertal H&agsche derde-jaars-slu- denten in de rechten heeft alhier op het offi cieeie bord van het Universiteitsgebouw (niet ad valvas) een adres gehecht, waarin, nu prof. Bolland gestorven is, gevraagd wordt om een docent in de Ilegeliaa'nsche filosofie. Het bestuur der Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten alhier is voor het jaar 1923—1921 als volgt geconstitueerd; mej. M. C. J. de Meyere, praeses; mej. D. Duyvis, ab-actis I; mej. H. F. de Vogel, quaeslrix; rnej. J. S. Roosenburg, ab-actis II en mej. N. G. van Witzenburg, assessor. Het Lcidsch muziek-ensemble „Bo- belle" geeft morgenavond belangloos een concert in het Christelijk Militair Tehuis aan den Morschweg. Dezer dagen is alhier tegen een be stuurder van een vrachtauto proces verbaal opgemaakt ter zake van dierenmishande ling. Bedoelde persoon ging o.a. op onver schillige wijze le werk bij liet lossen van nuchtere kalveren. - -v Sedert Zondag 4 Maart j.l. wordt hier vermist Gerrit de Boer, van beroep bagger man, geboren alhier 16 Mei ,1853, verblijf houdende in een logement te dezer stede. Vermoed wordt, dat hem een ongeluk is overkomen, daar hij slecht van gezicht is en hij te voren al eens een beroerte heeft, gehad. Zijn signalement luidt als volgt: mid delmatige lengte, eenigszins gebogen ge stalte, bruine oogen, gedeeltelijk kaalhoof dig, gedeeltelijk grijzend haar; hij is slecht van gezicht. Hij was als werkman gekleed, droeg donkerkleurig colbertjasje, donkere pet en zwarte schoenen. De Commissaris van politie alhier verzoekt zijn opsporing of bij yinding van zijn lijk bericht. Aangehouden werd de Duilscher P. S., die alhier woonde en werkzaam was zon der in het bezit te zijn van'een geldig pas poort. Hij zal worden uitgeleid naar Duilsch- land. Door C. II. is aangifte gedaan, dat hij gistermorgen met een haak niet ernstig in het hoofd is gestoken door zekeren P. de W. Een en ander had plaats in den Oude-Rijn op den hoek van de Nieuwe-Vaart, waar elk der beide personen, op een afzonderlijke bag- gerschuit zijnde, bezig was met baggeren, en waarbij zij ruzie met elkander kregen. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Gistermiddag ónlstond een schoor steenbrand in perceel Paul Krügerstraat 14, bewoond door de weduwe II. Lek. Door het personeel van de brandweer werd de brand gebluscht. Eet afscheid van Burgemeester Zimmerman. Gisterihiddag gaf mr. Zimmerman, bur gemeester van Rotterdam, gelogenhcir aan ambtenaren, corporaties, vereenigingen enz., van hem afscheid te nemen. Een van de eensten, die mr. Zimmerman van hun belangstelling blijk kwamen geven, was de burgemeester van Amsterdam, de beer De Vlugt. Na hem wcrcS de rij ge opend door het comité voor een huldeblijk. De heer Croll voerde namens dit comité het woord. Den burgemeester zullen nader worden aangeboden medailles in goud, zilver en brons in cassette, benevens een album met de handteekeningen van hen, die er toe bijged ragen li ebben De heer Van Waning kwam aan het hoofd van het bestuur van de "Vereeniging van Burgemeesters, en Secretarissen in Zuid-Holland getuigen van het leedwezen dezer Vereeniging, dat zij den man verliest die den leden vooral in de moeilijke distri butiejaren kracht heeft gegeven en |un moed heeft gestaald, en die gedurende 17 jaren hun voorzitter is geweest, en dien zij' nooit zullen vergeten. Als aandenken bood de Vereeniging mr. Zimmerman een al bum van het stadhuis aan. Het bestuur van de burgerwacht dankte mr. Zimmerman bij monde van mr. P. J. van Wijngaarden, zijn voorzitter, voor het vertrouwen, dat de burgemeester in de bur gerwacht heeft gesteld. Dan tradon achtereenvolgens naar voren de heeren Van Stolk en Rueb .voorzitter en secretaris van de afdeeling Rotterdam der Vereeniging tot Bescherming van Dieren de afdeeling Rotterdam van- den Metaal- bond, oud-Raadsloden, directeuren van hoogere burgerscholen, de afdeeling Rot terdam van d)e Maatschappij voor Genees kunst, de Geneeskundige Kring, de presi dent-hoofdman en de hoofdlieden van de vrijwillige brandweer, de rector-magnificus en professoren van de Handelsbocgeschool, de plaatselijke adjudant, de commandant van het korps mariniers, Rotte's Mannen koor, de consul van Duitschland, de presi dent van da arrondissements-rechtbank, de commissie voor het middelbaar onder wijs, de Gezondheidscommissie. Velen van hen richtten zic-h tot mr. Zim merman, en voor velen ook had deze woor den van waardeering cn dank. Vervolgens kwamen die afdeeling Rotter dam—Schiedam van de Maatschappij van Landbouw, en liet scheidlende hoofd der ge meente herinnerde er mr. Van der Minne aan, dat hij altijd en trouw bezoeker is ge weest van de tentoonstellingen op de Vee markt een deputatie van het Studenten corps der Handelshoogcschool, de Vereeni ging van hoofden van scholen in Neder land, hoofdambtenaren hoofden van dienst, ambtenaren, van wie er eenigen nog een extra-waardeerend woord voor hun arbeid in ontvangst- mochten nemen, voorzitter en secretaris van dc Kamer van Koophandel en de voorzitter van de afdee- liDtg Kleinbedrijf, die niet na/liet, den dank en de waardeering van den middenstand over te brengen, do Vereeniging de Am bachtsschool te Rotterdam, cir. H. K. de Haas, dr, Birnic, dr. Biïttikofer en de heer Burgdorffer voor het Balaafsch Genoot schap, de Voetbalvereenigiing Sparta. Dan volgden de St. Jozefs Gezellen ver eeniging, de Kon. Roei- en Zeilvereenigiug ,,De Ma-as", het Roode Kruis en de Wijk verpleging, en andeven. 's Avonds heeft de burgemeerster nog een receptie gehouden, waarop dc burgerij ge legenheid had hem de hand ten afscheid te drukken; een groot aantal personen, uit alle standen, heeft van die gelegenheid ge bruik gemaakt. Mr. Zimmerman, vergezeld van zijn ccht- genoote, zijn dochter en schoonzoon, be woog zich (htmaal te midden van de bur gerij. Voor ieder had hij een vriendelijk woord. Vertegenwoordigd waren o. m. verschil lende consulaten, de leden van de reclsÜB"- i BINNENLAND. De feesten bij het Regeeringsjnbilenm van H. M. de Koningin. Dr. H. J. Lovink is benoemd tot burge- meester van Alphen aan den Rijn. B. en W. van Noordwijk besloten den Mi nister te adviseeren de duinen aldaar niet voor het pnbliek af te sluiten. De Tweede Kamer heeft de wijziging der Hnurcommisiewet en der Radenwei aange nomen. Het afscheid van mr. Zimmerman als burgemeester van Rotterdam. Het antwoord van den Minister van Ar beid op vragen omtrent de huurverhoogingen van mei Rijksvoorschot gebouwde wonin gen. De Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij (N.U.M.) zal vooreerst nog niet worden op geheven. BUITENLAND. De groote rede van rijkskanselier Cnno ia een teleurstelling. Dr. Mayer, de Duitsche gezant te Parijs, is te München overleden. De motie der Labonr-Partij inzake over leg tnsschen de parlementen in het Engel* sche Lagerhuis. De Fransche Senaat en de dienstplicht. Een nieuwe verkiezingsnederlaag voor de Engelsche regeering. De Nationale Vergadering te Angora ver werpt het vredesverdrag van Lausanne. J lijkc macht, die- leden van dc balie, dc ka tholieke geestelijkheid, do predikanten, do groote en stedelijke pers en vele stedelijke corporaties. Mar het meerendeel der bej zoekers bestond uit particulieren. Mevrouw Joh. W. Boerenbrink, sopraain- zangeres, en de liccren Willem Thicme (viool) en Corns. Immig Jr. (orgel) hebben de navoncl met muziek opgeluisterd. De drukte, die tegen tien uur overstel pend was, begon tegen elven een weinig te luwen, om nog wat later snel af to nemen. In den Rotlérdamschen Raad heeft do burgemeester een afschoMsrede gehouden, waarop werd geantwooid door het oudsto Raadslid De Korver en wethouder mr. Van Aalten. De hunrverhoogingen van met Rijksvoor schot gebouwde woningen. Op vragen van het lid van de Eerste Kamer, den heer Haazevoet, betreffende de huurverhoogingen der met Rijksvoor schot gebouwde woningen, heeft de Minis-- ter van Arbeid, Handel en Nijverheid o.m'. geantwoord Dat de woninghuren de financieele draag kracht der bewoners te boven zouden gaan, kan niet zondier meer worden aanvaard. In tegendeel gesohiedfc de vasbstelling detf huren i>n verband met de inkomens der Huurders, die ongeveer 1/6 k 1/7 van het inkomen voor woninghuur moeten afzonde ren en waarbij bovendien rekening wordt gehouden met de bepaalde omstandighe den (groote gezinnen, enz.). Wanneer inderdaad de dubbele bewoning en het houcBen van commensalen toeneemt, ondanks het feit, dat slechts een naar het inkomen redelijke huur wordt gevorderd, kan zulks niet worden geweten aan <ic ge voerde huurpolitiekdoch ligt die oorzaak elders. Ongetwijfeld trekt het feit, dat de lao- nen bijv. dalen met 20 pet. en de huren 6tijgen met 50 pet., bij oppervlakkig be schouwen de aandacht. Een juiste indruk zou worden verkregen wanneer geschreven werd: „Daling ar beidsloon van 1921 of 1922 met 20 pet." cn „stijging huren van omstreeks 1914 ract .50 pet." Do vergelijking toch had plaats tus- schen onvergelijkbare grootheden, nl. „vroegere" huren en „latere" loonen. Stelt men, ora het voorgaande te illustreeren, een arbeidsloon van vroeger op 100 pet. en daarna bij de groote Icon- etijging op maximum 200 pet., dan blijft dit loon ook na. dialing met £0 pet. op 160 pet. van het vroegere loon. Bij een stijging per saldo van 60 pet. vain het loon is een i)uur stijging van 50 pet. zeker niet ongemoti veerd. Dat er een lijd kan komen, in welken de woningnood sterk vermindert, -en dat de reproductïekosten van woningen zoo 'aag zullen zijn, dat ook dte daarmede verband houdende huren lager kunnen zijn dan de thans bedongen huron, en dat die omstan digheid offers van cfe Overheid zal vragen met betrekking vooral tot de in latere tij den gebouwde woningen, valt wel tc voor zien. Het ziet er nog niet naar uit, dat dit Spoedig is tc verwachten. H. M. de Koningin heeft de ecre- rnedaille in brons van,dc Huisorde van Oranje geschonken aan den heer A. J. W. Rombouts, die dezer diagen 25 jaar in den' koninklijken dienst heeft doorgebracht. De Kamer van Koophandel cn Fa brieken te Rotterdam heeft besloten, zich met een adres tot dc Eerste Kamer te wenden met verzoek hot door de Tweede Kamer genomen besluit inzake den vomcr- lijd ongedaan te maken. De heer Bruna heeft als Raadslid van Utrecht aan B. en W. dieT gemeente hun

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1