No. 19322. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Maart. Derde Blad. Anno 1923. UIT ONZE STAATSMACHINE. GEMENGD NIEUWS. SPORT. KUNST EN LETTEREN. Van den voet der Pyreneeën. Samenstelling der Eerste Kamer. (Nadruk verboden). Bij de onlaagi behandelde herziening üer Grondwet zijn eenige moeilijkheden gerezen. Vooral ten opzichte vnn da samen stelling der Eerste Kamer ris dat het geval. Rationeel ware het geweest, dat voor de [Eerste Kamer evenals voor de Tweede Ka mer en voor de Provinciale Staten een zit tingsduur ware bepaald van 4 jaar en dat dan ook na elke periode van 4 jaar de ge- iheele Kamer ware afgetreden. Maar daar tegen is van de zijde der Eerste Kamer ver- oet gekomen. Men, of liever de meerder heid, meende, dat het verkieslijk was, dat de leden der Eerste Kamer langer zitting hadden, en dat de wijze van aftreden wat jneer overeenkomst vertoonde met de tot nu to© geldende. Toen is een nader ontwerp ingediend en aangenomen, waarbij bepaald is, dat de jleden worden verkozen vóór 6 jaar, en dat om de 3 jaar de helft aftreedt volgens rooster. Verder is bepaald, dat ook bij de verkiezing van leden der Eerste Kamer de evenredige vertegenwoordiging zou worden (toegepast. En nu staat or in artikel 83 der gewijzig de Grondwet: ,,Zij (de leden der E. K.) worden verko zen door de ledfen van de Staten der pro vinciën op den grondslag van evenredige .vertegen woordi ging En in art. 92 „D© leden van de Eerste Kamer worden gekozen voor zes jaren De helft treedt om de drie jaren af". Dat lijkt heel oenvoudig, maar zoo dood eenvoudig is het tooh niet. Zeeland, Utreoht en Drente hebben tot nu toe maar twee leden voor de Eerste 'Kamer to IcieoenOverijsel, Groningen en Limburg 3Friesland 4Noord-Brabant en Gelderland 6; Noord-Holland 9 en Zuid- Holland 10. Het is duidelijk, dat er in ver reweg de meeste provinciën van evenredig vertegenwoordigen niets terecht zou komen on in twee provinciën niet veel meer dan eea schijntje, want zelfs de 5 aftreden-den in Zuid-Holland kuonen aan elke groote partij niet eens een lid leveren. De Minister heeft dan ook aanvankelijk voorgesteld, om het geheel© land, d. i. alle provinciën, samen als één kiesdistrict aan te merken. Maar daar had men geen ooreai naar, want daardoor, zei men, zou het ver band tusschen do provinciën en de door dezen gekozen afgcvaajvügdon verbroken worden. (Ofschoon wij zoo min mogelijk in beschouwingen wenschen te treden, mogen wij toch opmerken, dat het verband tus- sohen bepaalde deel en van ons land en de leden der Tweedë Kamer ook wel een beetje rammelt). Het heele land één kiesdistrict ging dus niet. Er moest iets anders op gevonden wonden. Toen is de heer De Waal Malefijt, lid van de Eerste Kamer, met het donk- beeld gekomen, om de provinciën tot groe pen te verbinden, zoodat dan om do drie jaren die provinciengrocp een voldoend aantal leden der E. K. t© kiezen had, om de „evenredige vertegenwoordiging'niet tot een bespotting te maken. Ook gaf hij het denkbeeld aan om dan telkens maas- om de drie jaar de helft der Provinciale Staten ter stemming op te roepen. P:t denkbeeld is door den Minister van. Binneniandscbe Zaken aanvaard en daar van getuigt het pas aangeboden wetsont werp tot wijziging van de Kies-, Provin ciale- en Gemeentewetten, dat in hoofd zaak over do verkiezing van de leden der Eerste Kamér handelt. De Minister verdeelt de provinciën in vier groepen, die elk een kiesgebied voor de E. K. vormen. Zij zijn lo. Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland en Limburg met 13 loden. 2o. Gelderland, Overijsel, Groningen en Dxente met 13 leden. 3o. Noord-Holland en Friesland met 12 leden. 4o. Zuid-Holland met 12 leden- Deze nieuwe toewijzing van loden der E. K. voor <fe verschillende provinciën be rust op het nu geldende bevolkingscijfer, en de vier groepen tellen resp. 1.761.739; 1.743.810; 1.080.927 en 1.678.670 inwoners. Om do drie jaar zullen twee groepen aan' de verkiezing deelnemeneerst groep 1 en 3, en drie jaar later groep 2 en 4. Op deze vinding wijst de Minister, naar het schijnt, met zekere voldoening. Hij ver klaart, dat de vervanging van do helft der E.-K.-leden op twee wijzen kan plaats heb ben, n.l. door telkens de Staten van alle provinciën aan de verkiezing te doen deel nemen of door telkens een zeker aantal provinciën voor de keuze te stellen, waar door dus ongeveer de helft van het land zijn invloed op dte samenstelling door E. K. laat gelden. Zoo oppervlakkig schijnt ook dit weer heel eenvoudig. Maar judst is het toch niet geheel. Doordat om dc drie jaren de helft A an de lcden der E. K. aftreedt en vervangen wordt, geeft de E. K. reeds nooit een zui ger beeld van de stroomingen in het land, hog minder, doordat de Provinciale Staten om de vier jaar aftreden. Maar als nu ook hog de driejaarlijksche vervanging van de helft der leden van de E. K. geschiedt door do helft van de provinciën, dan Wordt het beeld van de E. K. al zeer on- euiver. Het zou ons niet verwonderen, als bij de behandeling van dit wetsontwerp grond wettig© bezwaren werden geopperd. Hnmers wij haalden straks reeds art. 83 der Grondfwet aan, waar te lezen slaat, dat de leden der E. Iv. worden verkozen door de leden van do Staten dor provin- crën waaruit moeilijk te lezen valt, dat Pp dc drie jaren de hc-lft van de leden c3er E. K. wordt- gekozen door de helft van de h*3&n der Provinciale Staten en daarop komt toch het voorstel neer. Natuurlijk geeft het wetsontwerp ook aan, hoe de verkiezing zal plaats hebben, hoé de zetels verdeeld zullen worden vast gesteld. Maar dat zijn punten, die voor het publiek buiten de Staten-colleges van wei nig belang zijn. Daarom laten wij d* bepa lingen, die daarop betrekking hebben, rusten. Alleen één punt moeten wij nog aan voeren. Bij de laatste verkiezing van leden iter Tweede Kamer is gebleken, dat een enkele partij een zetelwinst te boeken had, door dat zij een middeltje bedacht had, waar tegen de wet zich wel niet verzet, maar dat toch zeker in strijd wa-s met de eerlijke bedbeling van den wetgever. Dat zat in de al of niet-verbinding van candidatenlijsten volgens art. 100 der Kieswet. Do Minister oordeelt terecht, dat daar om dat art. 100 zoodanig moet gewijzigd worden, dat iets dergelijks niet meer kan voorkomen. En die wijziging betreft dan niet alleen de verkiezing van leden der E. K., maar ook die van leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en der Gemeen te raden Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnenlandschc Zaken, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, on der wiens Departement thans ook Land bouw ressorteert, zich bereid verklaard de Goudsche land- en tuinbouwtentoonstel ling op 27 Augustus a.s. te openen. Toen de gehuwde me j. R., .te Dord-echt met haar moeder de bioscoop verliet, werd zij aangesproken door den 25-jarigen los-werkman D. E. M-, die haar meermalen had lastig gevallen. De moeder liep een eindje door en tusschen do twee overgeblevenen ontstond een woordenwis seling. Plotseling bracht H. de vrouw een steek met een broodmes ter hoogte der borst toe en ging op de vlucht. Zij werd op hot politiebureau verbonden. Do man werd gearresteerd en. overgebracht naar het Huis van Bewaring. Het weggeworpen mes is door de politie gevonden en in be slag genomen. De toestand der vrouw is redelijk. Bij <lö oefeningen met mitrail- leurs op de Geldersdie heide, het schiet- terrein van het garnizoen te Breda, werd een soldaat door een schot in het yleesch boven de knie getroffen. Het bleek, dat een der mitrailleurs, die men ontladen waande, nog een patroon bevatte. Nadat een voorloopig verband gelegd was, is de getroffene per brancard naar het militair Hospitaal te Breda vervoerd. De verwon ding is gelukkig slechts onbeduidend. Op de tegelfabriek te Krim pen aan deai IJsel zijn veertig werklieden, ontslagen wegens gebrek abn grondfetof. Uit de kleeding industrie. s Naar ,,'Het Volk" verneemt hebben de ver tegenwoordigers van de werkgevers in de en-gros-confectie-industrie tijdens de confe rentie verklaard, aan hun te honden leden vergadering te zullen voorstellen de loons verlaging, die op 3 Maart was vastgesteld en waartegen de arbeiders(sters) zich zou den verzetten, uit tc 6fellcn. Censuur aan de spoorwegen. Men meldt aan de „N. R. Crt.-': De direetio der Nederlandaohe Spoorwagen heeft den verkoop van Heijermans' „Ka mertjeszonde" aan dsn stationsboekhandel 7erboden Een gelijk lot viel ten deel aan het tijdschrift „üc Zwarte Kat", dat niet. meer op de perrons mag worden aange boden. Het bestuur van den Ned. R.- K. Steenfabtieksarioetósbond „St. Stepiha- nus" meldt het volgende: Naar wij vernemen bestaat er thans in de eteenindustrie langs Waal, Rijn en Usel zeer groote ontstemming en zelfs verbitte ring onder de arbeidersbevolking over het percentage <fer aangekondigde loonsverla ging, welke gaat van 22 tot 36 pCt. en booger, zelfs tot 50 pCt. op de reeds in 1922 verlaagde loonen. Zoo o.m. van eenige Katholieke groot- werkgevers, die mededeelden, de loonen met 40 tot 50 pCt. te zullen verlagen, in- gaajnde 3 Maart. Neemt men In aanmerking, dat in de steenindustrie steed9 de laagste loonen zijn betaald, en de aitoeid zwaar en afmattend Is, en dat de werkgevers goede», en zelfs vette jaren hebben gehad, dan is het fedt verklaarbaar, dat er thans algemeene ver bittering heerscht. Groote ontstemming is bovendien ont staan over de wijze, waarop de loonsver-^ laging is aangekondigd De tot nu toe ge volgde weg, nl. overleg plegen, schijnt ge heel te zijn verlaten." Ten huize van T. van KI oos- ter, aan den Ossendamweg, te Soest, heb ben zichr vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. De vrouw is reeds overleden. Het vermoeden bestaat, dat levensmiddelen, welke gebruikt zijn, van ondeugdelijke sa menstelling waren. Eet- en drinkwaren zijn door de justitie in beslag genomen voor scheikundig onderzoek. Men moldt uit Gors el, bij Zut- phen, dat de belastingschroef aldaar de laatste jaren zeer sterk is aangedraaid. Verschillende vermogende ingezetenen zijn voornemens c!i© gemeente te verhaten, nu een voorstel van B. en W., om tot een bil lijker verdeeling van de lasten over te gaan, met één stem meerderheid is ver worpen, nadat in eem vorige Raadszitting de stemmen over dat voorstel hadden ge staakt. De hoogstia-angeslagene zal zich vermoedelijk in Zwitserland vestigen, en alleen diens vertrek zal verhoogiug van belasting voor al de overigen met onge veer één derde ten gevolge hebben, Te WesterwoMe (Gron) werden de kippeneieren bij partij- verkocht a 4 cents per ei! 1 De dader van den inbraak in de R.-K. Kerk te Ovefdinkel; waarbij een miskelk werd gestolen van vrij grooue waarde, is in Duitschland gearresteerd. De inbreker had epn knoop van zijn kleeren verloren. Deze knoop, aan de Duitsclie politie ter hand gesteld, lei.ru.- tot de ont dekking. Een raadsel. J an t j e: .,Pa, *.oe- vcj kan een hond een bosch inloopen?" Pa: „Wat ik dat nu voor een vraag? Zoover als hij wil immersV' Jantje: „Mis! Tot het midden maa-, want als ie in *'t mickle-jvis, loopt hij er weer uit." SCHERMEN. Het wapenfeest van den Kon. Ond.-Offic. Scheimhond. De wedstrijden zijn gistermiddag beëin digd met keurige parlijen op degen, perso neel, afd. 1. Het resultaat was: 1. Montfoort, serg. maj. Reg. Jagers. 2. Leutscher, serg. maj. löe Reg. Inf. 3. Kareis, serg. Mil. Gymn. School. 4. Rodermond, serg. maj. Ie Reg. Inf. 5. Besling, wachtmr. 2e Reg, Huzaren. Na afloop reikte de voorzitter, de heer Eb- bink, op de hem eigen wijze, de keurige prijzen uit. Hij feliciteerde de winners met hun succes en braelit dank aan de vele in gezetenen, die een prijs hebben beschikbaar gesteld. Vervolgens werd nog even het woord ge voerd door den heer Berlemon, die thans tot voorzitter is gekozen, en die er op wees, dat het voor hem de laatste maal is geweest dat hij aan de wedstrijden heeft deelgenomen. Hierover betuigde hij z'n spijt, maar zeide spr. ik heb Woensdagavond beloofd de tradities te handhaven en hel niet mee doen aan wedstrijden als bestuurslid is daarvan een deeltje. Hij kon echter niet na laten dank te brengen aan de deelnemers, en vooral ook aan cle leiders, voor de aan gename uren die hij met hen op de loopers heeft doorgebracht. Deze uren, aldus spr. zullen bij mij steeds in aangenome herinne ring blijven. De feestavond. Des avonds to acht uur werd in de groote Stadszaal de feestelijke bijeenkomst gehou den. De belangstelling was enorm groot, en zoowel boven als beneden waren alle plaat sen bezet. Onder de gasten merkten wij op: jhr. H. J. Den Beer Poortugael, luitenant kolonel, commandant 4e R. I.; Majoor Groen commandant 6e Reg. Veldart. en de kapi tein der artillerie A. E. W. de Jong, Van onzen burgemeester jhr. mr. dr. N. G. de Gij- selaar, was schriftelijk bericht van verhin dering ontvangen. De heer Ebbink sprak een openingswoord en heette allen welkom. Spreker zeide, dat i de groote opkomst lot dankbaarheid stemt, omdat het mede een bewijs is, dat de vier- daagsche schermwcdslrijden populair zijn geworden. Vier dagen hebben de wedstrijden geduurd en die vier dagen is er hard ge werkt. Daarom is de ontspanning, welke wij ons zelf toezeggen, wel verdiend. Want het doel is vqlkomcn bereikt. De wedslrijden hebben een propagandistische strekking en dat ten aanzien daarvan succes is bereikt heeft de groote belangstelling bewezen. Ve len meenen dat schermen een ruwe sport is, doch dat is onjuist. In de 15 jaar dat spreker voorzitter is, zijn er ongeveer 20.000 partijen geschermd en er heeft zich nooit een ernstig ongeval voorgedaan. Dat steekt toch wel sterk af bij voetbal, enz. Al wordt zij be oefend met wapenen, toch is de schermsport een zuivere sport, die het lichaam in alle opzichten ontwikkelt. Tevens geeft zij gees telijke ontwikkeling, en daarom wekte spre ker op tot beoefening. Na allen dank te heb ben gebracht voor hun medewerking, ein digde spreker met tc verklaren, dat, als de wedstrijden den indruk hebben gevestigd die overeenkomt met het doel, de Kon. Ond. Offic. Schermbond volkomen tevreden is. Thans werd begonnen met de afwerking van het programma. Het symphonie-orkest van het 4e Reg. Inf. speelde op de bekende keurige wijze achtereenvolgens: „Ouverture tot Goethe's treurspel „Egraont" van Beet hoven; „Polonaise, No. 2" van Liszt; „Ge neraal Terwisga-marsch", van den kapel meester, den heer G. Dik; „Tanzen mücht ich" van Kalman en „Gr. Fantaisie sur les motifs de l'opera „Cavalleria Rusticana de P. Mascagni" van P. Rieg. Ter afwisseling zong mej. Jo Trip (mezzo sopraan) met haar prachtig welluidende stem een tweetal liederen met orkestbege leiding, en werd het publiek op eenige schermdemonstraties vergast, o.a. een de monstratie op sabel tusschen de heeren ka pitein A. E. W. de Jpng, kampioen van Europa, en res.-serg.-maj. C. v. de Nieuwe Giessen, schermonderwijzer te Den Haag en aan de Mil. Gymn. School te Utrecht. Het publiek toonde zich met het gebodene zeer ingenomen, wat bleek uit het telken male herhaald donderend applaus. Te ruim elf uur werd begonnen met het bal dat tot drie uur heeft geduurd. De animo was natuurlijk buitengewoon groot. Voor de afwisseling zorgde thans de heer Scholte met z'n „zangvereeniging"! VOETBAL. Engelsche tegen Nederlandsche studenten. De gisteren te Oxford gespeelde voet balwedstrijd tusschen studenten van 4e Ox ford-University en het Hollandsche studen ten-elftal werd door de laatsten gewonnen met 51. Sigmond maakte drie doelpunten, Schafer en Ëessler ieder één doelpunt denten was een schitterende prestatie. Het elftal was als volgt samengesteld: Rambon- De overwinning van de Hollandsche Stu- net (doel). Denis en H. Tetzaaer (a), Cromp- voets, Van Linge en Kuipers (m), Snoeck Hurgronje, SchEfer, D. Ke6sfcr, Sigmond en Van Ever dingen (v.) L De Oxford-ploeg bad 2 invaller^ Biauw-Wit speelt niet tegen de Corinthians. De conferentie tusschen de besturen van Biauw-Wit en de NederL Corinthians heeft geen wijziging gebracht in h:-t besluit van Blauw-Wit om g. en wedstrijd ain te gaan met de Ned. Corinthians. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Berlijn. Bauer-Tietz hebben de overwinning be haald met 366 punten voor de gebroeders Huschke 338 punten en Ilahn-lvrupkat 306 punten. Den vierden prijs kregen Aberger- Techner met 141 punten. PAARDRIJDEN. Ritmeester Lahonchère naar Parijs. Ritmeester Labouchère, instructeur aan de Rijschool te Amersfoort, zal Nederland vertegenwoordigen op het spring-concours. dat einde dezer maand te Parijs zal worden gehouden. Hij zal de bekende springpaarden Gamin en Zwarte Griet berijden, waarvan het laatste zooveel succes liad bij het spring concours te Nizza in April 1922. Tijdschriften. Het Februari-nummer van A d ra i n i s- tratie ve Arbeid', het di. jair nieuw verschenen maandblad vcor rationeele werk methoden, opent met een beschouwing van Ant. var. Gijn over Mechanisatie en Werk loosheid, waarin hij uiteenzet, hoe door mechanisatie weliswaar ttfdelgk eenige in dividuen nadeel lijden, maar de groep er op den duur allen voordeel erlangen. Voorts schrijft Jac. Bakker over Administratieve Arbeid en Techniek, M. van Overeem over Voortgezette opleiding van handels- en kan toorbedienden, H. Hymans over de zorg vcor papieren, S. Root over Formulieren, waar hij ettelijke voorbeelden, tu?. XII. Hot standbeeld van Hendrik IV le Pan Ls veel h'tor opgericht dan de Bcarnocaon hadden ge- weosoht. Lodowijk XIV deed or zijn eigen beeld verrijzen met een lang Laijnsch opschrift, dat vooral zijn eigen daden on hoodanighodon prcos^ Vorder prijkten daarop eenigo Fransdie vers regels, ddo zich a. v. laten vertalen: Lezing van Konijnenburg. In het verslag in ons blad van gisteren over de lezing van W. A. van Konijnenburg in de Lakenhal en dc daarna gehouden verloting staat o.m.: Het opgebrachte geld zal gebruikt worden tot aankoop van Leid- sche kunstenaars. Dit moet natuurlijk zijn: „gebruikt wor den tot aankoop van werken van Lcidsche kunstenaars." A INGEZONDEN. Comité tot steun aan noodlijdende kunstenaars. Mag ik even eene verkeerde gevolgtrek king voorkomen, waartoe het bericht van Uw correspondent voor de kunstafdeeling aanleiding zoude kunnen geven? De loterij en de kunstavond voor nood lijdende kunstenaars werken ten bate van de Commissie Groep Bilthoven, dus voor de Nederlandsche kunstenaars in het algemeen en niet ten bate van de Lakenhal, die alleen gastvrijheid verleende vo ir het goede doel. De baten zullen besteed worden voor aan koop van werken van schilders uit Leiden en omgeving, die daarna ter beschikking ko men van de Commissie te Biltliovcn. Op welke wijze de commissie de personen zal aanwijzen, die de keuze voor aankoop zullen doen, is mij onbekend, doch ik kan aan Driehoekje wel reeds de verzekering ge ven, dat daartoe noch „Teaënde dames" nW-h bdrrelcnde heeren zullen uilgenoodigd warden, doch personen, die geacht kunnen Worden voor hun vrij moeilijke laak bere kend l? zijn. J. G. OVERYOORDE, Directeur Stedelijk Museum. Jubileum Tilly Lus. Den laatsten tijd hebben wg deze actrice weinig in ons midden gehad. Dit zal nu echter Maandag a.s. weer eens plaats vin den en wel ter gelegenheid van haar 25- jarig tooneeljubileum. Op 6-jarigen leef tijd speelde Tilly Lus immers al in „De man met de wassen beelden", om 8 jaar oud al een vast engagement te krijgen bij de Gebr. van Lier. Ze speelde toni den Kleinen Lord enz., om, 14 jaar oud, te de- buteeren bij de Ned. Tooneelvereeniging in een operette! Haar talent is daar ontdekt en ontplooid. Zoo speelde ze Heyer- mans' Schoone Slaapster, Jan in diens Uit komst enz. Daarop kwam ze bij Verkade en leerde ze iu Indië haar man, Oor Ruys, kennen, dien ze een drietal kinderen schonk, voor wie ze trouw haar moeder plichten waarneemt. „Tilly met de tragische oogen," zooals ze wel wordt genoemd, is thans, na wat omzwervingen, hij het gezelschap van haar echtgenoot, „Het Princesse Tooneel", zon der echter te zijn „madame la directrioa". 't Is zuivere' intuïtie geweest, die haar heeft gebracht tot daar, waar ze nu is; onze beste actrice voor het vertolken van „de in droom door het levea gaande mensch", zooals dr. Walch eens het uit drukte. Zuivere intuïtie is haar spel en daar door vol innigheid en eenvoud, het ken merk van het ware. Juist in haar fort hebben we haar lan gen, langen tijd niet meer gezien: de uit beelding van de boven-menschelrjke vrou wenziel, gedompeld in schrQnend leed. Waarin zij was zoo teer als „een geknakte lelie". Doch dat ze ook wat anders kan dan dit te zjjn. ze komt dit toonen Maandag in „Maskers" van den Hongaar Ludwig Biro, een sterk modern werk, dab zeker geen der Leidsche tooneelminnaars zal verzuimen, om te gaan zien. Tilly Lus jubelt in „Maskers" een volle schouwburg. Naast de jubilaresse treden in deze voor stelling op: Cor Ruys, Adolf Bouwmeester, Carl Veerhoff, Jan C. de Vos Jr., Juliette Roos, Annie Westdftk, Cees Laseur, Willem Ruys, Julie Mejjer, Jan Waarts, Bob Clerx. Regie: Joh. Wl Rroedelet. Tonnen Gouds. Woensdag 7 Maart geeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" in den Schouw burg alhier de eerste opvoering van „Ton nen Gouds" (Tons of money), klucht in 3 bedrijven van Will Evans en Valentine, ver taald door Felix Hageman. In dit stuk treden op, de dames: Anna Sablairolles, Magda Janssens, Emma Morel, Enny de Leeuween de heeren: Louis Gimberg, Alex Hock, Os car Tourniaire, Rienk Brouwer, Bart Kreeft en Anton van Eisen. Regie Louis Gimberg. Nieuwe uitgaven. „De Dans des Harten" door Jose Francis. Roman uit het Spaansch vertaald door M. van Raalte. XJitg.: J. M- Mculenhoff, Am sterdam, „Volkoren, geniet in vrod» ;Van <1© vruahton van uw veld; Beter nog dan uwo borgen Waakt voor u thans doze hokL." Maas- nu komt het aardigste, nJ. oeni gediolit in het Bear neesak, waarvan hot sarcasme ver- moadolijk don zjonne-koning onbekend as bleven. Hot begin er van luiël: „Acd qu'ey lWré- bilk dou Nouste Gran Henric!", hetgeen mij a. v. word vertaald: „Voici Ie petit-fiis de notrc Grand Henri!" waarop dan de diichtor in het Bearneosch laat volgen: „Le ciol, cfui l'avait donné pour los besokis (de la Corre, En fit le père des bons, dos nióalurnts l'onneoii, Un Salomon en paLv, un vrai César au guerre. Plaiso a Dicu qu'a jamais le marbre et rairam F assent vivre parlout sa gloire cornme Pau." Ongetwijfeld hebban de Beameceon deze lof spraak steeds toegepast op hun „Grand. HonrF! en niet op diens „potit-fils", wolko beide termen met zooveel ondeugende spotternij vlak naast ol- fcaar zijn gezet. En voorzeker was de eerste, voeleer dan zijn kleinzoon, in waarheid, ge weest: „U Salomon en pate, u vray Gés ar en guerre." Dat Bearn destijds een standbeeld van Hen drik IV had gevraagd cn toen liet minder ver langde beeld va-n Lodowijk XIV daarvoor in de plaats kreeg, is een vorkeorde voorstelling, welke men bij verschillende schrijvprs vindt. Wol heeft eed dergelijke wensoh beslaan, docli op gezag van don conservator van liet kasteel te Pau kan ik ei- bijvoegen, dat deze noodt is uitgesproken. Slechts enkele geschriften 'uat dien tijd maken er mol-ding ran cm daarop heeft zich dc over levering gevestigd. De terecht wijzing in het Bcarnecöche bijschrift had dan ook vermoedelijk niet tot bedoeling: gij bobt ons verlangen miskend an van do gelegen heid gebruik gómciatt tot eigen grootspraak doch wel: gij had uit eigen aandrang moeten ge voelen dat hot beeki van uw grootvader en niet het uwe, 'hier op zijn plaats zou zijn. Do Fransohe revolutie hooft h»ot standbeeld van don kleinzoon weggevaagd on later, in rus tiger tijden, is het door dat van don grootvader vervangen. Uit de geschiedenis van Boarn, sedtort het mot Frankrijk werd voroenigd, mogen hier nog en koio punten worden vermeld. Dc aanhcobtiog van de kroon ran Navarre en van den souve- reinen staat Bearn aan dc Fransohe kroon en het Fransohe domein was door Lodowijk XIII bij koninklijk edict voltrokken. Hot herstel dor Kotiholieko godsdienst en do teruggave der goe deren, welke aan de geestelijkheid waren ont nomen, waren reeds voorafgegaan. Het land zou voortaan worden bestuurd door een intendant <des konings en ondanks veelvul dig verzet word -het meer en moor oen Franscho' provincie. De militie, wier gébruik vroeger be perkt was tot verdediging van het kleine ko ninkrijk, moest nu „marcher oü bon Gcnnblait Sa Majesté". De gemeenlebojturen verloren hun zeggingschap over de eigen geiden; ,goan steen mocht worden verplaatst, geen stuiver uitge geven zander goedvinden van dxsn intendant". De oriminerie rechtspraak werd met die van Frankrijk in ovci'ocnstcmming gébracht an te ruggezet van openbare behandeling en deskun dige verdediging naar het klein krijgen van dien beschuldigde door vreosaanjaging en pijnbank. Maar ondanks een vereeniging van ander halve eeuw Week er in 1789 nog zooveel provin cialisme to zijn overgebleven, dot eerst na e enige maanden wikken en wegen kon worden besloten tot bet zenden ran afgevaardigden naar de ver gadering dor Algemeene Staten van Frankrijk, ran welker aanraking men niet voel goeds ver wachtte. Zelfs toen twee dezer afgevaardigden terugkwamen om verslag to doen cn tot samen werking aan te sporen, vonden zij hevig verzot, niet slechts bij den adel. maar ook bij oen deed der burgerij, welke zich beide op hot slandpunt stelden dat Boarn onafhankelijk moost blijven, of liever worden. De wil der Staten ran Bearn word och tor teniet gedaan door de bevolking, wolko in oproer kwam en op het 6tadhuis oen tegon-vergadering belegde, welke aan den wonsoh van Versailles tegemoet kwam. Spoodig daarop volgde dc indoe!ing van Frankrijk in departementen, wolko aan hot pro vincialisme eon einde zo»a moeten maken. Dczo maatregel bracht in do weslclijko Pyreneeën groote opschudding te woog. Dc nieuwe depar tementen moesten worden gevormd door sa menvoeging of splitsing van bcWaando provin cies tot gebieden van een bepaalde oppervlakte. Bearn had slechts ruim de hei ft <ier daartoe veroischtc afmetingen en trachtte zich daarom mot naburige 1 au ris treken te vereomigen. Het moest toen echter gewaarworden, dat zijn buren allen roods afspraken hadden gemaakt on dat geen enkele hunner gesteld blcék te zijn op een samengaan met Bearn. De redenen voor dezen tegenzin waren aldus een Bearnocech sein ij ver niet alle even vleiend. Van sommige zij- don werd gewezen op den gebrekkigen staat dör finanoiën van Bearn; door anderen op het heorschzucbtige karakter der vTocgoro rog se ring en; weder araidoren op een geslepenheid!

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9