SPORTBLAD f 1 i i LEIDSCH DAGBLAD No. 22. Maandag 26 Februari. Anno 1923 Het voornaamste nieuws van heden. Bureau) 1 j, Noordeindsplein, LEIDEN 5 VAN HET e |j Telefoons I Dir. en Adm. 176 Red. 1507 j - j VOETBAL. A. S. C. kampioen van West 2B. De aanih'aoigers der rood-zwarte ploeg zijn per slot van rekening nog langer in spanning ge bleven dan aanvankelijk was verwacht, doch Igistermiddag is dan toöh de beslissing gevallen. |Door de overwinning op Olympia is het punten- Ital van A; S. C. door geen der andere clubs jmcer te bereiken en beeft de Leidisohe ploeg dus I het zoo lang verwachte kampioenschap der Wes telijke 2e klasse B definitief veroverd. Aan cap- ('tain Wamsteker en z'n mensohen onze weiige- meende gelukwensohcn met dit zeer verdien stelijke resultaat, een resultaat dat te meer tot 'verheugenis stemt, omdat het op volkomen nor- 'maile wijze is bevochten. In 'het huidige compe- titie verband met z'n fnuikend, degradatie- systeem is iedere wedstrijd op zichzelf weer een 'rebus, waarvan men de oplossing pas na twee maal drie kwartier spelen definitief leert ken- inen. De zwakkere clubs pogen door enorm enthousiasme, door overmatig gebruik van li- (cbaamskracht en helaas dikwijls ook door on toelaatbare trucjes hun beter- spelende tegen- jstanders te weerstaan, ten einde ziok. toch maar buiten het boa-eik van het dreigende degradatie- monster te brengen, en als een elftal zich nu onmiddellijk in d'en aanvang van het seizoen aan den kop weet te stellen en, ondanks al die tegenwerkende factoren er in slaagt die plaats ;ie behouden om tenslotte met vrij grooten voor- sprong het kampioenschap te verwerven, dan verdient dat elftal een woord. van. oprechte waamdeering yoor zijn goede spel en zeer zeker ;ook voor zijn onvermoeid volhouden en fighting 's pirit. Hetgeen stellig ook het geval is met A. S. C., want de competitie in West 2B is heel wat zwaarder gebleken d'an aanvankelijk ge meend werd, en menigmaal hebben wij gevreesd dat de rood-zwarten van hun hooge plaats zou den worden verstoeten. Het technisch betere .'spel, vooral van half- en backlinie, heeft echter 'steeds weer den doorslag gegeven on zoo zijn er jin het geheele seizoen slechts drie wedstrijden verloren, waarvan twee tegen R. F. C en do 'derde thuis tegen Velox. Wij willen het thans hier niet hebben over de zwakke punten in het rood-zwarte elftal, en [evenmin over de talrijke omzettingen, die er, in .•het begin van het seizoen, het gevolg van waren, 'doch vermelden slechts dat gedurende de laat ste weken de samenstelling was als -volgt: Blom Wamsteker Josson Vxeeken Roem Stephanus Brouwer De Ruijter De Bruyn Welsenes v. d. Mark In een tijdsverloop dus van slechts enkele jaren heeft A. S. C. zich opgewerkt tot aidee- lingskampioen der tweede klasse. Want al wor den de tradities van het roemruchte Ajax, dat eens Leiden's voetbaleer zoo kranig verdedigde, nog steeds hoog gehouden en al blijven ook nog altijd die herinneringen leven, toch dateertde geschiedenis van de vereeniging „Ajax-Sport- man-Gombinatie" eerst van September 1018, toen de twee kwijnende vereenigingen Ajax en Sportman zich combineerdien en als A. S. C. in de rechten van Ajax traden cW^uitkwamen in' de 2e klasse 'N. V. B. Dit eerste jaar was een ab solute mislukking. Steeds dreigender werd de situatie en het droevig slot was, dat A. S. C. naar de 3e klasse degradeerde, mot. weinig hoop i voile voor uitzichten. Toen werd echter de hori- [zen verhelderd door toetreding der H. B. S.- 'dub „D. S. V." en het was deze jongere gene ratie, die door haar toewijding en geestdrift nieuw leven bracht in de rood-zwarte gelederen. [Er kwam weer bezieling in het oude kamp; met energie werd weer aan de competitie deelge nomen, en twee jaar later behaalde A. S. G,, tn# fcfetég ka®döo^n-? scliap barer af deeding, ten gevolge waarvan zij naar do 2e klasse promoveerde. Aan de presta ties der rood-zwarten in deze klasse behoeven wij hier nauwelijks te herinneren. Hoe versch ligt het nog in het geheugen dat zij onmiddellijk een fraaio kans kregen op den eere-titol, doch deze helaas door onderlinge oneenigheid ver gooiden. Do vrede koerde echter terug, werd duurzamer dan ooit en het resultaat is dat A. S. G. zioli thans rotsvast op de eerste plaats in West 2B heeft genesteld. Toch wordt het vreugdedicht van dit succes eenigszins getemperd, want do kaas beslaat, ja, is zelfs heel groot helaas, dat den rood-zwarten do belooning voor hun harde werken zal wor den onthouden. En dat stemt droef, 't Is waar: de nieuwe competitie-indeeling biedt aan de twee de-klasse-kampioenen een kansje op het eerste-klasse-schapmaar dat. is slechts 2 te gen 6. Die kans is toch wel heel klein. Volkomen zij toegegeven dat dit rood-zwarte elftal niet lo klasse-fahig is, maar dat doet niets ter zake. Het gaat hier thans om het recht en dat recht wordt door het N. V. B.-bestuur geschonden. Daartegen is protest aangeteek-end, en eerst als die protest-actie succes -heeft, bestaat er oi. re den tot vreugde-uitingen, reden tot jubelen. En anders waonte men de beslissing af der extra- oompefitde. Momenteel is er aanleiding tot waardeering en tot tevredenheid, doch zoo lang de oogst niet binnen is, hoede het publiek en hoedo het sup porters-comité zich voor overdreven hulde-be- toon. Mocht de promotie tenslotte toch nog een feit worden dan. bestaat er nog volop gelegen heid om die gebeurtenis op waardige wij£e te vieren. Laat dan do Sleutelstad in feestdos zijn, laat dan heel sportminnend Leiden zich opma ken om de overwinnaars te huldigen op een wijze, welke in overeenstemming is met de gnoote voorbereidingen van thans. Laat dan de klokken, luiden en de overwiningsliederen schallen. Dan maar ook eerst dan! Bondsbestuurlijke nonsens. Het bestuur van den. Nederlaudschen .Voetbalbond is op weg, om het aantal dwaas heden, dat het in betrekkelijk korten t\jd heeft bedreven, weer met één te vermeer deren. Wij hebben nimmer de bedoeling de handelingen van bet bondsbestuur te be- critiseeren als het naar onze meening niet hard noodig is, en houden ons strikt aan deze opvatting, doch helaas geven de fai- tes et gestes van de N. .V. R-regeeriijg maar al te dikwgls reden tot critiek. Én ook nu is weer wat aan het handje, waar door de heeren Kips c.s. voor den zoo- veelsten keer kans loopen een flater te slaan. "[Wij kunnen niet. nalaten er hier even op te wijzen. Zooals men weet heeft een commissie uit den N. V. B. een nieuwe competitie-mdeeling entworpen, welke door het honds bestuur is aanvaard. Deze nieuwe indeeling zal reeds het volgend seizoen worden ingevoerd, en maakt daarom een extra-competitie tusschen *de drie 2de klasse kampioenen en de nummers 7, 8 en 9 der Overgangsklasse om twee plaatsen in de lste klasse noodzakelijk. Men weet ook, dat hiertegen op initiatief van A. S. C. een protest-actie op touw is gezet, omdat de rechten van tal van clubs op krasse wtjze worden geschonden. Welk resultaat deze protest-beweging zal hebben is voor- Ioopig nog niet ua tel gaan, maar vast staat, dat het nog geenszins zeker is, dat deze extra-competitie in het leven zai wor den geroepen, terwijl het bovendien nog evenmin vast staat, dat zells de nieuwe regeling reeds hei vojgegd gejssea wojr4i Door haar overwinning op Olympia is A. S. C. thans definitief kampioen van West 2B. De protest-actie in het Westen schijnt geen resultaat te zullen opleveren. Dommering heeft het 1e klasse-kampioenschap biljarten gewonnen. Te Parijs zijn de eindwedstrijden van het Wlnter-Criterium gehouden. Leene en Moeskops werden respectievelijk twee en drie. ingevoerd. Want het boudsbestuur kan wel allerlei besluiten nemen de beslissing is per slot van rekening aan de algemeene vergadering. Van haar hangt het af wat er zal gebeuren. En nu komt het verrassende! Op de vergadering der protesteerenda clubs, welke Zaterdag, 10 Februari, alhier werd gehouden, vernamen wij van A. S. C,- zijde, dat de heer Staal, secretaris-pen ningmeester van den "N. V. B., in een onderhoud had medegedeeld, dat het honds- bestuur van plan was dadelijk na beëin diging der gewone competitie, de extra- competitie te doen verspelen. Alzoo nog vóór de algemeene vergadering, en dus vóórdat er eenige zekerheid is. omtrent het invoeren der nieuwe regeling! Dat lijkt ons toch wel heel kras. .Want wij zouden de. vraag willen stellen waar het bestuur het recht vandaan haalt vóór de definitieve beslissing deze competitie in te stellen. Welk reglement, welk artikel geeft daartoe eenige aanwijzing? Niets! Bet bondsbestuur krijgt dat recht pas als de algemeene vergadering besloten heeft de nieuwe indeeling het volgend seizoen te doen ingaan. Dan mag het alle maat regelen nemen, die noodig zijn voor de in voering daarvan. Doch niet eerder. Thans is het mogelijk, dat de bedoelde competitie wordt verspeeld, terwijl daarna de ajgemeene vergadering de nieuwe in- deeling wijzigt, waardoor de geheele extra competitie overbodig wordt, of zelfs, dat zö die indeeling eenvoudig-weg een jaar uitstelt. .Wat dan? Stel dat -het steeds slecht weer is en de deelnemende clubs dienten gevolge meer onkosten maken door voor bereiding enz., dan zij aan entrée's inbeu- ren. Wie zal hen dan Öie onkosten ver goeden? De leden van het bondsbestuur persoonlijk? Maar bovendien ook al zouden de hesluiten van liet bestuur wor den bekrachtigd, dan nog kan er «ich een eigenaardige kwestie voordoen. Wij gaan weer uit van de overtuiging, dat momenteel iedere rechtsgrond voor het verspelen der extra-competitie ontbreekt. Wat moet er nu gebeuren als zoogenaamd de beslissing is gevallen, dus de twee pro- moveerende clubs naar men meent, zijn aangewezen en één of meerdere teleur gestelde deelnemende vereenigingen ko men verklaren, dat nu de grappenmaker^ lang genoeg hoeft geduurd, en dat zjj kalm weg de pas 'beëindigde extra-competitie on geldig verklaren, omdat het bondsbestuur voor het instellen daarvan alle recht mist? 0, ja, het zou onsportief zjjn, zeer on sportief zeljs, maar, in troswe, de aporti-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9