LEIDSCH DAG-BLAD. Donderdag 8 Februari 1823, EERSTE BLAD. fiffjoioafe Kentmnfivinnen STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Gis. per re^cL Bij regelabomieraent belangrijk laseran prijs. Kleine ad verten, tién, uitsluitend bij vooruitbe- ialing, Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl. Voor eventaeele op- eonding van brieven 10 Gts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsptein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. 2 35, p. week Z 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.13 Franco per post 2.35 rH portokosten. l Nummer 19303. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmajrkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.22 f 0.38, SCHOL a f 0.32—£0.42, SCHAR a f 0.25, KABELJAUW a 0.40, TARBOT a f 0.65, iTONG a 0.90 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. Leiden, 8 Februari 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 12 Februari 1923, des nomidlclags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. a. Ben-oemirtg van eon lid-werk nemer van het Bestuur der Gemeentelijke Arbeic3sbeuj3 b. c.q. Benoeming van een plaatsvervan gend lid-werknemer van dat Bestuur. (45) 2o. Voorstel tot overplaatsing: a. van mej. J. C. Eggink van de school aan de Duivenbodestraat A, naar die aan do Mare A b. van P. J. van Leeuwen van de sohool aan hét Plantsoen A, naar die aan de Me- 'dusastraat B c. van J. H- Th. Jacobs van de sohool aan den Zuidsingel B, naar die aan de iVrouwenkerksteeg A; d. van J. de Geus van de school aan de Duivenbodesfcraat A, naar die aan den Zuidsingel B c. van F. F. Duyverman van de school Ma de Duivenbodestiraat B, naar die aan de Duivenbodestraat A. (52) 3o. Voorstel tot toekenning van een gra tificatie aan den waarn. Directeur der 'Kweekschool voor Onderwijzers en Ondcr- Iwijzereasen, A. O- G. de. Thouars, wegens bewezen buitengewone diensten (53) 4o. Voorstel tot verhuring van het per ceel grond aan den Haarlemmerweg, Sec tie H No. 6, aan J. Riethoven. (46) 5o. Verordening, regelende de vergoe ding verschuldigd voor het verleenen van Ecrabe-hulp, als bedoeld in het Raadsbe sluit van 31 October 1921. (47) 6o. Verordening, houdende wijziging van 'do verordening van 19 September 1921 (Gemeenteblad no. 42), regelende het openbaar vervolgonderwijs te Leiden. (56) 7o. Verordening, houdende wijziging van 'de verordening van 12 December 1889, op de Openbare Bewaarscholen te Leiden (Gemeenteblad no. 4). (57) 8o. Voorstel in zake het verleenen van ontslag aan liet onderwijzend personeel van het Gymnasium, de Hoogcrc Burger school met 5-jarigcn oursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, in het tijdvak tussohen 1 Maart en het begin der daarop volgende zomervakantie. (5S) Go-. Voorstel om Burg. en Wctli. te mach tigen tot het aanstellen van ambtenaren en werklieden in lossen dienst of wier "dienstverband een zeer tijdelijk karakter draagt, een en ander voor zoover de be- noemingsbevocgdheid al niet reecis bij de Svefc of bij een verordening aan Burg. en Weth., oen raadscommissie of een hoofd van een diensttak is opgedragen. (48) lOo. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen tót bet treffen van een regeling in zake het aangaan van arbeidsovereenkom sten, als bedoeld in den zevenden tiitel A van hot 3de book van het Burg. Wet boek. (49) llo. Voorstel tot handhaving van de rechten van ambtenaren, die pensioen ont vangen krachtens de Pensioenwet 1922, [welke rechten h-un gewaarborgd waren bij 'de gemeentelijke p en si oen voro rde ni ngen (50) 12o. Voorst-el om goed te- keuren, dat de machinale inrichting van de Gasfabriek met een gaskoelcr wordt uitgebreid. (59) 13o. Voorstel tot onbewoonbaarverkla- Jring" van. de woningen Sch^enpoort 6, 8, 10 en 12, Mo'lcnwejrfsteeg 1 en 3, Juffer- poort 1, 2, 3, 4 en 5, Kloos- of Vdsohpoort 1 en 2, Alida Mariahof 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 on 8, Groenopoort 1 en 2, Elisabethspoort 1, 2, 3 en 4, Rabarberpóoyt 1, 2, 3, 4 en 5, Ge kroonde Liefdepoort 1, 2, 2bov. 3c en 3bov., Ilagamanspoort 1, 2, 3 en 4, Brandewijns- poort 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10, de wo ning Leeuwenpoort (ongenummerd), Bar- barahof 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9, Jan Pota- gepoort 1, 2 en 3, Pottobakkersgang 4, 5, 6 en 7 en Breepoort 1 en 3. (54) 14o. Voorstel a. tot besohikbaairstelling van gelden voor den aanleg van een nieuwe gTond- - wat-eir-z wem inrichting op een terrein be westen de Zijl b. tot het- als afgedaan beschouwen van het voorstelPiekaar, inzake de uitbrei ding van de zwemplaats aan de nieuwe vaart of de opening van een andere zwem- gelqgenheidv (51) 15o. Voorstel in zake den arbeidsduur van de werklieden en -do ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden. (55) 16o. Vaststelling van het Navorderings- kchier der plaatselijke directe belasting, belastingjaar 1920/21. (60) De macht van het kleine. Ter gelegenheid van den 348sten verjaar dag der LeicLsohe Hoogesohool hield de reotor-magmfious, prof. dr. L. van Itallie, in heit geheel gevulde groot-audit-orium van het Universiteitsgebouw heden, 8 Februari, een voordracht- over een aan zijn leervak ken ontleend onderwerp, getiteld: ,,De- macht van het Kleine" Reuk, smaak, kleur oefenen aldus ving spreker aau oen gewaarwording uit, die afhankelijk is van den aard der stof en van de gevoeligheid of geoefend heid van. ons waarnemingsvermogen. Door tal van waarnemingen, o. a. van onzen landgenoot Zwaar de maker, is de gevoelig heid van het menschclijk reukorgaan in cijfers vastgelegd, waarvan spreker sleohts meedeelde, dat 1/400.000.000 deel van 1 mil ligram m er cap taan in staat is een reuk- indruk te weeg te brengen. Niettegenstaande deze groote gevoelig heid van het menschelijk reukorgaan, staan wij toch in reukpercepbievermogen bij de dieren ten achter. Voor de dieren is do wonderlijke wereld van reukvoorstellingcn rijker en veelvoudiger dan wij haar vermo gen op te bouwen. De ontwikkeling van den sniaakzin staat ver. aobher bij dien van den reuk, wat spre ker met voorbeelden aantoonde. Geheel an ders staat het met de kleur. Het klassieke voorbeeld is hier de karmijn, waarvan al* weer hot groote kleurende vermogen als een voorbeeld van de deelbaarheid der stof wordt aangehaald. Deze aan dc cochenille ontleende kleurstof moet het och ter afleg gen tegenover de vele (Lor de nijverheid, kunstmatig uit teerbestanddeelen opge bouwde verfstoffenonderdeden van milli grammen zijn soms voldoende om liters vloeistof te kleuren. Bekend in dit opzicht zijn bijv. de cosino en de fluoresceïne, waarvan de oplossing, die 1 deel coeine in 100,000 milliöen deelcn oplossing bevat, rog fluorescentie vertoont. Niet minder treffend zijn.de kleine hoe veelheden van anorganische elementen, die kunnen zichtbaar gemaakt worden door de kleur, die zij aan de niet lioht-gevende vlam mededeelen. In vele gevallen kan door spectraal ana lytisch onderzoek de doeltreffendheid cler door spreker genoemde methode tot op sporing v-an elementen nog verbeterd wor den. Een cn ander werd door spreker met de uitkomsten van tal van waarnemingen aan goto en dl. Door de mogelijkheid tot opsporing van kleine hoeveelheden stoffen is, naar spreker zegt, de weg geopend: om tot het onderzoek harer werking op het levend organisme te geraken. De scheikundige is gewoon, aldus merkt spreker op, het verlooip der verschijnse len die hij waarneemt in ohemisch tecken- echrift, in vergelijkingen uit te drukken. De met elkander in reactie tredende stof fen worden aan dc eene zijde, do nieuw ge vormde lichamen aan de andere zijde dor vergelijking geschreven. Dikwijls zal daar bij warmte, licht of een andore natuur kracht te hulp moeten komen, om het ver schijnsel te voorschijn te roepen, dat mon wil tot stand brengen. Bovendien is het al tneer dan een eeuw bekend, dat chemische wisselwerking in hoogc mate wordt bevor derd door de aanwezigheid van bepaalde stoffen, aanvankelijk contactstoffen, tegen woordig katalysatoren geheeten, die, zon der dat bun aanwezigheid in heb chemisoh teekensohrift kan worden uitgedrukt, het verloop der reactie in booge mate kunnen bevorderen. Het geldt dan de vereeniging van twee elementen tot een lichaam. Omgekeerd is het- ook mogelijk ontledingen met groote snelheid te bewerkstellingen, die spontaan uiterst langzaam verloopen. En ook hier, evenals bij den opbouw van nieuwe licha men, zijn niet zelden uiterst kleine hoeveel heden van den Katalysator in staat, de om zetting van groote hoeveelheden der stof -te bewerkstellingen. Als eon leerzaam voor beeld noemde spreker de ontleding van waterstof poroxycle. Ln het chemisoh laboratorium en in de nijverheid maakt men geregeld van kataly satoren gebruik, om den gang der verlang de inwerking te bespoedigen. De omzetting van zetmeel in suiker, de bereiding van zwavelzuur uit zwavel-dionyde, de voor de kunstmatige bereiding van indigo noodza kelijke omzetting van naphthaline tot ph taal zuur mogen als voorbeelden voor de technische toepassing van katalysatoren worden aangehaald. Do nuttige rol der katalysatoren blijft niet beperkt tot bet chemisohe experiment of tot de techniek. Geen dierlijk of plant aardig leven is mogelijk zonder katalyse. Een groot deel der processen, die bij de voeding van plant cn dier huïi nuttige rol vervullen, staan onder den invloed van katalysatoren, (die hiier met den naam fermenten of enzymen worden aangeduid. Zoowel uit dieren- als plantenrijk zijn heele reeksen enzymen bekend. Namen als pep- sine, trypsine, diastase zijn ook voor dén niet-vakgenoot geen vreemde klanken. Zij stellen echter geen chemische lichamen, geen goed gekenmerkte individuen voor, want-nog nooit is een enzym in ohemisch zuiveren toestand afgescheiden, nog steeds niet den waren aard dezor stoffen ontdekt. De en zrymeji echter^ d ie bij des budde d er levensprocessen het meest op den voor grond treden strekken hun werking voor namelijk uit op het gebied van de voeding. Eiwitstoffen, koolhydraten, vetten, kunnen veelal door het dierlijk organisme niet worden opgenomen en tot opbouw van het lichaam worden gebruikt in den vorm, waarin zij als voedsel genuttigd worden. Enzymen van ver schil enden aard, elk met bepaalde functie, zorgen dan voor de her leiding van de vóedselbestandcLelen tot een liohaambestandeel. De taak der enzymen is evenwel nog niet uitgeput door de rol, die zij bij de verwer king der vóedselbestanddeelen hebben te vervullen. Als de plant door haar groene deelen het koolzuur der lucht assimileerd en daarna omzet in cellulose, zetmeel en andere koolhydraten, dan wordt zij daar toe in staat gesteld door de opbouwende werking van enzymen. Van geheel anderen aard zijn weder de enzymen, die in staat zijn vrije zuurstof of gemakkelijk afsplijsbare zuurstof op an dere lichamen over te brengen, deze dus te oxycleeren. Spreker deed daarover meer uitvoerige mcdedeelingen en merkte o. a. op, dat vooral van Franschen kant in de laatste 25 jaren deze verschijnselen nader zijn bestudeerd en waarnemingen zijn ge daan, die leidden tot de opstelling van een hypothese omtrent den aard der enzym- werking. De Franschman Bortrand heeft te dien aanzien belangrijke waarnemingen gedaaji en de uitkomsten zijner onderzoe kingen kunnen tot uitgangspunt dienen voor andere beschouwingen ten aanzien van den invloed door kleine hoeveelheden stof uitgeoefend op levensprocessen. Daar om trad spreker in een uitvoerige beschou wing en deed aan de hand van onderzoe kingen van geleerden als Scheele, Sachs, Baulin en de Nederlander Wester en ande ren over cleze materie voor deskundigen belangrijke mcdedeelingen. Zoo werd aangetoond, dat van kleine hoeveelheden metaal zoutten een stimu leer en den invloed van den groei der plan ten kan uitgaan. Indien echter in de ver schillende stadia, van ontwikkeling der plantenorganen door metaalzouten een prikkel op den groei kan worden uitge oefend, is het niefc. onwaarschijnlijk dat ten tijde van den ëterkstem groei het gehalte van deze metalen het grootste zal' blijken te zijn. Het koper, dat in het lichaam der week dieren wordt aangetroffen, is een normaal psysiologisch bestanddeel. In het bloed dezer dieren vervult het kop-or de rol, die van het ijzer in het bloed der gewervelde dieren toekomt. Aan do in de verschillende organen van het-menscholijke lichaam, da in plantendeeleii gevonden kaperhoeveel- heclcn .een bepaalde functie toe te schrijven komt spreker vooralsnog niet gerechtvaar digd voor. Toch ontbreekt het niet aan pogingen, om ook voor het zink een groote beteekenis to scheppen in verband met de levensver richtingen. Uit onderzoekingen van Le- oh ar tier en Bellamy (1877) bleek zelfs het voorkomen van meer dan sporen zink in de mensch olijke lever. Deze onderzoekingen hebben althans hier te lande niefc de ahn- daoht getrokken, die zij uit toxicologisch oogpunt verdienen. In een geruchtmakend gerechtelijk onderzoek werd immers tot een vergiftiging met zinkoxyde geconclu deerd, omdat een "geringe hoeveelheid zink in de lever was gevonden. Uit onderzoekin gen, die later (in 1912) dooi* spreker en dr. Van Eek hier ter stede verricht zijn, bleek, dat het zinkgehalte van de menschelijke lever nog aanzienlijk hooger kan. zijn, don hot cijfer door Lechartier en Bellamy aan gegeven. Sindsdien is het aantal waarnemingen in deze riohting snel toegenomen. De proe ven moeten, volgens spreker, worden voort gezet, do waarnemingen vermeerderd! en geordend en eerst dan zal het kunnen blij ken of de beweerde invloed inderdaad aanwezig is dan wel, of men hier te doen heeft met lichaamabiestaiiddeelen, die physlologisch en pathologisch van geen beteekenis zijn. Het vraagstuk zal moeten wordbn be schouwd in verband met do gelijktijdige aanwezigheid van sporen van andere me talen en mot de onderlinge vervangbaar heid van deze. Dan ook zal kunnen blijken, of ook aan andere elementen een wellicht even groote invloed moet worden toege kend, met name aan aluminium, waarvan de onontbeerlijkheid door Stoklax wel 1^- weerd, doch niet bewezen wordt. Voor- loopig kunnen wij, vorens spr., dergelijke nieuwe proefnemingen gelaten afwachten. "Spr. kwam nu tot de vitaminen, dTie, in we zen onbekend, van zoo groote beteekenis blijken te zijn op den groei en ook op de voorkoming en op de genezing van ziekten. Ook hier zijn een geschikte voedselkeuze en een doelmatige voedselbehandeling af doende gebleken, om een voldoende hoe veelheid vitaminen in het dierlijk orga nisme te brengen. Staan mangaan, -zink en aluminium voor aan In de belangstelling van het moderne onderzoek, reeds vroeger is de aan 'acht der geleerden op het arsenicum gevallen. En volgens spr. is dit geen wonder. Er is wellicht geen tweede stof aan te wijzen, die zoo vaak tot misdadige vergiftigingen heeft aanleiding gegeven dan dit met al- loïde en wel in den vorm van zijn zuur stofverbinding, die in den regel tout court als arsenik of met deai naam rattenkruit wordt bestempeld. Vermoedelijk reeds in het Oude Rome voor misdadige doeleinden gebruikt, in de middeleeuwen zeker daarvoor éoegepasfc, bleef hot poudre de succession zijn treu rige werkzaamheid bot op cfen huldigen dag behouden. De wetenschap, (Jat een doeltreffende methode, (die van Marsh) gevonden om hefc bestaan eener arseinvcrgiitiging hi-u volstreke zekerheid aan te tooncn, heeic op zich zelf al weldadig gewelkt, door het aantal moedwillige vergiftigingen aanzien lijk to verlagen. Het toestel van Marsh heeft echter niet alleen dienst gedaan in den strijd tegen misdaad. De Fraascliman Gautier kwam tot de slotsom dat het arsenik een belangrijke functie in het lichaam heeft te vervullen en wel bepaaldelijk in de schildklier. Ter wijl de Fransclie schrijvers de waarnemin gen van Gautier bevestigen, de Duitsche school en onderzoekingen hier te lande verricht (Bloemendal, Van Itallie, "V an Eek e.a.) staan daar gedeeltelijk tegen over. Dit doet niets af aan het feit dat arsenicum veelvulig iu het lichaam kan worden aangetroffen en wel in des te groo- tere hoeveelheden, naarmate levensom standigheden, en meer bepaaldelijk hefc voedsel, daartoe aanleiding geven- Spr. toonde uitvoerig aan, hoeveel ge legenheid tot het opnemen van arsenik er bestaat. Slechts een klein deel wordt in het lichaam voor korteren of langeren tijd vastgelegd, het grootste gedeelte wordt- op normale wijze uit hefc lichaam verwij derd. De ophooping komt tot stand in de lever en in de huid cn haar aanhangsels, nl. haren en nagels. Spr. behandelde tenslotte het gevaar voor arsenicumvergiftiging of althans de nadecligo werking er van door arae :nhou- dendo verfstoffen en behangselpapier. Ge vaar voor de gewondheid i3 daarvan ech ter niefc te vreezen, wanneer door een be hoorlijk toezicht wordt voorkomen dat hefc arseongehalte een zekere grens niet over schrijdt. De recfor-magnïfious besloot zijn toege juichte rede met de opmerking, dat over al in do natuur de macht van het kleine tot uiting komt. Naarmate ons weten toe neemt, onze kennis rich uitbreidt, zal ook eten invloed van stoffen en krachten, wier aard ons tot nog toe verborgen bleef, te voorschijn komen. Voortgezet onderzoek zal voorzeker zijn nut voor de mensohheid opleveren. Moge ook de Leidsohc Universiteit aan dit werk haar naam blijven verbinden aldus eindigde spreker. De vrouw in de politiek. In een der bovenzaaltjes van het Nufcs- gebouw werd gisteravond een openbare Ver gadering gehouden van de afdeeling Leiden, van den Vrijheidsbond. De voorzitter, prof. Eerdmans, heette de weinig talrijke aanwe zigen welkom en gaf vervolgens het woord aan mevr. WillekesMacdonald, uit Haar lem, die zqu spreken over „De vrouw in de politiek" Spreekster zeide hier dezen avond het. woord te voeren in verband met liet be- Irng der aanstaande verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad. Zij begon dan met uiteen fc„e zetten wat politiek eigenlijk is. En naar hair meaning is dit het tot-uitingv-bremgen van politieke inzichten in het openbare leven. Ook de vrouw moet hieraan meedoen. Vroiger was men van een geheel andere mooning, en spieekster is het er yólkomen mee eens, dat er ook nu nog wel tijden zijn, waarin onthouden, zooals in het begin van baar de vrouw zich van politiek leven moet huwelijk, maar overigens moet zij wel de gelijk meedoen. En daarbij moet rij dai* hendelen volgens do vrijzinnige beginselen, doch (uit eigen stellige overtuiging. An ders kan men nooit goed vrijzinnig zijn. Het is heel moeilijk de vrijheidsbepa lingen te omlijnen en nog moeilijker is het ze in practijk te brengen. Vandaar dan ook, dat er heel' wat desillusies zijn ver^ wekt, o.a. na de invoering van het vrou wenkiesrecht. Daarvan toch hebben feitelijk alleen de partijen van uiterst links en rechts stommen voordeel gepinkt. Rij de midden groepen waren er vele vrouwen, die voer vrouwenkiesrecht hadden gei.iverd, maar daarbjii hadden samengewerkt met vrou wen van andere richtingen en 300 kregen velen op den duur een ©enigszins anderen kijk op verschillende kwesties, mede ook door hun vrouwelijken aard, dan de man nen der partij. De resultaten van het vrou wenkiesrecht waren bijgevolg niet in over eenstemming met de verwachtingen. Even wel ïïeent spreekster, dat men deze pe riode best te boven zat komen en dat de invloed der vrouwen op den duur ©9n goeie [uitwerking zal hebben. Teleurgesteld wer den vele vrouwen ook doordat zij er ab soluut geen idee van hadden hoeveel werk dat alles voor haar in bestuurscolleges e.a. zou meebrengen. Na de eerste opwinding is de lauwheid gekomen en dezen tijd zal men moeten doorkomen. Dit alles js echter geen reden voor de wel actieve vrouwen om zich aan het politieke leven te ont trekken. Integendeel Steeds we?r moeten Zij .hun invloed doen gelden, en daarbij^ vooral eerlijke politiek voeren, al zal men dan ook wel eens in botsing komen met de gebruikelijke streng politieke opvattin- fen. Spr. herinnert er aan dat in dpn Vrg-' eidsbond bij de oprichting dadelijk goeie plaatsen aan vrouwen zijn gegeven. Mis schien is de partij wel iets te vlug ge weest en hadden vpïe vrouwen nog niet onmiddellijk in colleges zitting mo3ten ne men. Daardoor zijn teleurstellingen verwekt na dien. Toch moet het per slot daarheen. Men zie naar de groote macht der vrouwen' in de S. D. A P. en in de liberale *Engel- sche partijen. In verband met de aanstaande verkie zingen besprak mevr. WillekesMacdonald thans het werk der Prov. Stat.-n e.i consta teerde, dat er over hefc algemeen 'd aai in weinig voor vrouwen is to do> n momen teel.'Maar er zrjn toch nog wel vraagstuk- 11.' BINNENLAND. Herdenking van liet 348-jarig beslaan der Leidsclio Hoogescliooï. Een rumoerige protestvergadering (e Am sterdam. De Raad van Nijmegen nam het voorstel van B. en W. omtrent subsidie aan ecu R.-K. Universiteit aldaar aan. Het antwoord van den Minister van Arbeid op vragen naar aanleiding van den briet van Wilton. Ingediend is een wetsontwerp inzake ruil verkaveling. Een taudteoknieua te Amsterdam veroor zaakt den dood van een patiënt. BUITENLAND. - Te Smyrna neemt de situatie een dreigend aanzien aau. Geen wijziging van beteekenis in bet Roer gebied. President Harding zendt bet Congres de overeenkomst inzake de fundeering der En- gelsche schuld toe. ken, zij liet van minder groot belang, die vi ouwelijk inzicht van noode hebbon, zoo als ten aanzien van provinciale ziekenhui zen, enz., wat spr. nader aangaf. Anders is hot echter wak den Gemeente raad betreft. Daar is de vrouw volkomen op haar plaats, omdat het werk gemak kelijker is te overzien en het ten govde komt van de plaats der inwoning, /.oker, ook hier staat de vrouw aan ontgoocheling bloot, vooral doordat dikwijls niet k n wor den (uitgevoerd in dozen tijd van bezuini ging, wat voj'gens haar gooi en noolig is. 'Maar vast staat tocb ook dat er een inner lijke band is tusschon bozuinigiag en vrou welijk inzicht. Vaak zal rij d.ngon kuon-en deen die voor mannen óniuogalrj.,-: zijn, door dat haar vrouwelijke intuïtie hrt inzicht verscherpt. Spreekster eindigde met een opwekking tot de vrouwen zicli aan te fluiten bij een organisatie. Bij da komende verkieui- gen moeten vrouwen goede kansen krijgen, en bovendien willen zij later nuttig work doen, dan is het noodzakelijk dat zij weten dat d-e vrouwen in massa achter haar staan en haar stounon zullen. Nadat de voorzitter spreekster had be dankt werden nog eenige vragen gesteld, welke door baar uitvoerig werden beant woord. De Jeugdbeweging in Duitschland. Pastor Gotthold Donndorf, jeugdpiedikant te Hamburg, en voorzitter van den grooten „Bund deutscher Jugondvereine", heeft gis teravond op een gezamenlijke bijeenkomst van Vrijz.-Clir. Studentenbond en Vrjjz.-Ohr. Jongerenbcnd, alhier eon voordracht gehou den over „Die deutscho Jugendbewegung". Nadat de waarnemend-voorzitter van de .V. C. S. B.-afdeeling, de heer G. VV. A. Pruis, de aanwezigen, die het verenigings lokaal aan de Langebrug géheel vulden, had verwelkomd en Pastor Berger en Frau Stuhlweisenburg c-enige klassieke Duitsche muziek ,op voortreffelijke wijze ten gehooro hadden gebracht, begon Pastor Donndorf zijn voordracht. Do Duitsche jeugdbeweging is niet een eigenlijke „organisatie", noch eon kerkelijk, noch een sociaal verbaud. Veeleer is zij geheel spontaan opgerezen uit den drang van de jonge merschen zelf. Zij is als een onzichtbare gemeenschap van die jonge menschen. die, van verschillenden leeftijd en uit alle maatschappelijke standen, den onweerstaanbare drang voelen naar eeh waardevoller leven. Waar de maatschappij, de ver-materialiseerde, hen dwingt in oen harnas van vaak geestdoodend werk, waar de mensohheid ean nieuwen toroa van Ba- bel heeft gebouwd, van ijzer en beton nu, maar daarbij haar ziel verspeeld heeft, daar wil de jeugd een stuk eigen leven voor zich en voor de menschleid heroveren. Van binnen naar buiten wil zjj leven, niet van buiten naar hinne'n. Terug naar de -hatuur; versterking van bi gen verant woordelijkheidsbesef; versterking \an bet ge voel voor verantwoordelijkheid voor het lot van heel het volk; afkeer van materialisme, en zoeken naar een leven uit a voor iJealefci, met wal meer mystiek, wat meer roman tiek, ziedaar de vier beweegkrachten van de Duitsche jeugdbeweging. Het begon al vódr den oorlog, maar is smdsdien gewel dig gegroeid. En zoo ziet men nu op zomer- sche Zondagen de stations der groote .feden wemelen van jongens en meisjes, die in gioepen uittrekken om opmeu.v te ontlek-- ken de natuur, die voor groote-stadskin- deren zonder beteekenis was geweest. M:ar en meer groepen worden gevormd over heel Duitschland, en ^jj bouwen 'hun eigen ver- eenigingsgebouwtje, zij schartn zich spon< taan achter degenen, die leiderstilent be-' zitten. Zij binden den strijd aan tegen de demoraliseerende machten in de maatschap pij: tegen alcohol en nicotine. Tegen boek-i handelaars, die zedeloozs platen en literal tuur étaleeren of verkoopen, beginnen zjj

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1