Woensdag 31 Januari 1923, Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. v PRIJS der advertenties; BO Gts. tier regel Bij regelabormement belangrijk lag eren prijs. Kleine advcrtenliên, uitsluitend bij vooruitbe- talinz. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal wooTdon van 30. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele op- sen-ding van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bursau Moordeindspleïn. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. Prijs dezer courant: Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. week jf D.iS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week h 010 Franco per'post 2.35 H2 portokosten. Nummer 19296- Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKQOP. Ann den gemeente-lijken vischwinkel, (VTschniarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG .rerkrijgbaairSCHEL VISCH a f 0.19 0.32, 6CHOL a f 0.27, SCHAR a f 0.19, KA BELJAUW a f 0.40 en TARBOT a f 0.56 per pond. N. *0. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 31 Januari 1923. Inschrijving van leerlingen voor de Openbare Bewaarscholen. f Burgemeester en Wetlioude»rs van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabetkshof, aan de van der Werffstraat en in de Groenesteeg van den len tot en met den 15en Februari a.s. gelegenheid zal worden gegeven tot het doen inschrijven yan leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór 9 tot half tien en uitgezon derd Woensdag en Zaterdag des namid dags van kwart vóór 2 tot kwart over 2. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Januari 1923. I De Grieksche papyrologie. Dr. D. Cohen, uit Den Haag, toegelaten als privaat-docent in de Grieksche papyro logie aan de Rijksuniversiteit alhier, aan vaardde heden zijn werkzaamheid als zoo danig met het houuen van een openbare les over: „De Grieksche papyrologie en haar be teekenis voor de kennis der antieke beschavingsgeschiedenis". Spreker zette uit, dat de papyri, die hij bij zijn onderwijs hoopt te bespreken, ambtelijke en particuliere schrifturen be vatten 'over een tijd van meer dan duizend jaren. Zij zijn in het droge Egyptische kli- 'jaaat vrij goed bewaard gebleven, zei de spreker, en wij hebben daardoor net gelui ongeveer tien duizend van zulke stukken papier te bezitten, beschreven me'; xle eigen hand van een bewoner van Egypte. De thans bekende papyri dateeren van 311 vóór Christus tot 996 na Christus en omvatten derhalve den Ptolemaeïsehen, den Romein- i schen en den Byzantijnschen tijd. Hun in houd gaat over alles van het menschelijk leven; wij kennen door hen wetten an be sluiten, verschillende soorten van eontrae- ten, kwitanties, testamenten, particuliere brieven van allerlei aard. Daardoor belich ten zij de beschavingsgeschiedenis op tot nu toe ongekende wijze; immers, zij laten «ons doordringen in de practrjk van het volksleven. Op deze wijze zien wij, naar spreker met enkele voorbeelden aantoonde, dikwijls den ondergrond der feiten, die de y oude schrijvers en de inschriften mede- y deelen. Toch wil de papyrologie niet meer zijn clan een hulpwetenschap, maar als zoo danig staat zij dan ook haast ieder, die de historie van zijn vak bestudeert, ten dienste. Spreker ging dit achtereenvolgens voor rersehillende wetenschappen na. Hij zette uiteen, dat de philoloog door haar hieuwe woorden en woordbeteekeniss:n heeft gevon den; aan één van deze woorden liet hij zien, r dat soms door een kleine vondst een plaats bij een schrijver van de oudheid nieuw licht kan verkrijgen, en dat op deze wgzo de papyri meermalen tot verklaring der auteurs bijdragen. De jurist vindt er een schat van gegevens ia voor de practijk van het Hellenistische en Romeinsche rechtsleven; ,Soms ook wetten, die nog onbekend waren. Zoo groot is deze rijkdom, dat er een spe ciaal juridische papyrussen wetenschap is ontstaan, die in het algemeen scnema der rechtswetenschap is gevoegd. Een b jna even belangrijke rol vervullen de papyri voor de theologie; daar zij geschreven zijn in V de volkstaal, dio tevens de taal is van liet Nieuwe Testament, verduidelijken zij dit dik- - wjjis op bijzondere wijze. Ook de gedach ten kring en de algemeene toestanden in de wereld van het Nieuwe Testament ontvan- gen door hen nieuw licht. Zoo bevat een papyrus een bevelschrift van een Romainscü Stadhouder om zich ter wille van de volks telling naar de plaats van afkomst te be- geven, gelgk Lucas" dit meedeelt. Ook de ingenieur, de werktuigkundige, dc aardrijkskundige en de archaeoloog vin den er nieuwe gegevens. Het meeste ech ter oogst de historicus, zoowel op het ge bied der cultuurgeschiedenis als op dit van handels- en politieke geschiedenis. Aan en kele voorbeelden liet spreker zien, dat soms door een onkelen zin uit een papyrus historische problemen worden opgelost. Het best loeren wij uit hen het Hellenistisch en Romeinsche bestuursysteem in Egypte kennen, yan hen uitgaande, kunnen wij zelfs een enkele stap wagen op het gevaar lijke terrein van de' vergelijkende geschiede nis-wetenschap. A's voorbeeld hi-rvan toon- de spreker aan, dat het kadaster in ver schillende vormen reeds in de oudheid be- feend wa^ en dat wij reeds daar onderscteïd moeien maken tusscheu belastïngkadaster en bypotheekregisters: twee stelsels, die wij, soms tot één vereenigd, terugvinden vanaf den tijd der Pharao's tot in den Romein- schen Keizertijd. Nog ruimer is het voor beeld van het land, dat in eigendom of als leen aan militairen werd gegeven, en dat wij in verschillende vormen, aantreffen in den tijd van Hamorurabi, bij de Hethi- ten, de Perzen, de Egyptenaren en bij de bewoners van" Voor-Azië in den Hellenis- tïschen tijd. Het leerrijkst zijn daarbij de verschillen. Spr. liet zien, hoe de Ptol-e-. meeën uit verschillende lanaën, door Alexan der den Groote veroverd, telkens 'datgene hadden genomen, wat hun best leek en hoo zij daardoor de wereldgedachte van Alexan der hadden vervormd naar de behoeften van het eigen volk, terwijl zij tevens de krachten van het eigen land in dienst had den gesteld van de groote meuschengemeen- scbap. Dat wij dit alles nu kunnen be grijpen danken wij aan de papyri. Spr. acht het daarom niet te stouthioedig om té be weren, dat deze op vele vraagstukken der "Oudheid nieuw licht kunnen werpen, afs men bij hun bestudeering nauwgezetheid aan breedheid van opvatting paart. Kan de mensch weten? Gisteravond hield dr. A. H. de Har tog, uit Amsterdam, vanwege do vereeniging „Do Middaghoogte" in de groote Sfcadszaat och. voordracht over bovenstaand onderwerp. De zaal was geheel met -belangstellen den gevuld. De voorzitter, ds. Boissevain, Teiddo den spreker met een kort woord bij zijn. ge hoor in on heette hom welkom. De groote schare in de zaal' was or getuige vatt hoezeer deze spreker gewaardeerd wordt. Vorder deelde de voorzitter mede, dab de Vereeniging het voorrecht zou hebben op 22 Maart mevrouw von Hartmaan, do we duwe van den bekenden Duitschon wijsgeer voor—haar te zien optreden. Spreker, die daarop het woord verkreeg, ving aan met de opmerking, dat de vraag of de mensch weten kan, ook voor den godsdienst van groot belang is. Wie echter meent, dat spreker zich met de Bijbelscho openbaring zal bezig .houden, moet hij te leurstellen. Dit ook in antwoord op een schrijven, deze week uit Leiden ontvangen. Naar den eisch der wetenschap moet hij! het onderwerp «reng. wetenschappelijk be handelen. En dan wenschte hij zijn onderwerp in drie deelen te splitsen. In de eerste plaats wilde hij een histo risch overzicht geven van "Se menschel ijko bezinning over de vraag van het mensche lijk weten. In de tweede piaats wilde hij de bet ee kenis van het menschelijk weten schetsen; om eindelijk in de derde plaats het men schelijk kennen in zijn ouderlingen samen hang te behandelen, opdat wij dan weder do vleugelen kunnen rftslaan en ons boven het menschelijk weten kunnen verheffen. Tot het eerste deel komende, behandelde spreker allereerst de Grieksche en in het bijzonder de Jonische wijsbegeerte, die liet wereldgebeuren toetste aan de natuurlijke dingen, om daaruit oen ideëel' beginsel van het heelal te leeren kennen. Eerst, bij de natuurphilosophen, die do natuur, met name het water en vuur tot uitgangspunt namen, daarna tot het getal en do maat dor dingen te behandelen, om eindelijk te koinnai tot den geest, als het hoogste. Na zoo de objectieve wereld te hebben doorvorscht, komt in het menschelijk denken heb eigen zelf, het subject Dan duikt de monsch ep in zijn zelfbesef. En nu komt Socrates en deze vraagt: Wat besluit trekt gij! uit al deze dingen En nu komt na dezen Socrates zijn leerling Plato piet zijn zonno- oog. die zich optrekt naar hot hoogo, naar het zonnelicht, naar God zelf. En als hij daar komt, dan IieefN hij de eeuwigheid ontdekt, hot wezemrijk der ideeën. Zoo ont trekt Plato den mensch aan hot eindige en sterfelijke. Zijn ideeënwereld gloort aan den hemel als een zon. En nu krijgen wij Aristoteles, die do werkelijkheid zoekt in de bezonnenheid van den geest. Zoo vat Aristotekss hot Griek sche dénken samen in het ideëele, bezon nen on doordacht, zooals hij dit alleen kon. De middeleeuwsche wijsbegeerte om des tijds wille voorbijgaande, kwam spreker nu tot de nieuwe wijsbegeerte. Ik denk en dus ben ik, zeide Teekart, en daarop volgde Kant met de ontdekking der subjectiviteit, en het catagorisch denken mot der ideeën vlucht, zooals nog geen enkele vóór hem het had gekend. Kant is er reeds van bewust dat daarop moet volgen de hoogere eenheid van een Fichte, dio do werkelijkheid voelen £al, ook in het eiiet-ik, wat spreker in zijn verdero bespreking over Fichte nader uitwerkte. En na Fichto krijgen wij Schelling, den dichter en ziener, die in het verre wijde heelal ziet. Ilij laat in zgn zienersvlucht natuur en geest samenwerken. En op dezen volgde Hegel, van wien moa hier te Leidon zulk een geducht verdediger heeft gehad, de redemeester, die alles ia 2ij<i "fcegend-ee- len stelde. De menschelijk© bezinning is in dezen redemeester gestegen in het top punt, Subject en object heeft h»j samen gebracht tot een eenheid. Nu komt de beteekenis van von Harb- mano, die vraagt: Waar komt het bewust zijn vandaan? Spreker heeft veel van von Hartmaan geleerd, wat ook weder uitvoe rig werd geïllustreerd. Het menschelijk be wustzijn, er daarmede kwam spreker tob het tweede gedeelte van zijn betoog, mag geen droom zijn. Maar hoe weet de mensch, dat hij de werkelijkheid ziet? Hoe bewijst men dat? Door het zoek licht van het bewustzijn zoowel naar buiten als naar binnen te werpen, zeide spreker. En het denken noodzaakt om te 'besluiten, dat er achter ons bewustzijn eon hoogere werkelijkheid bestaat. Ook de denkvormen komen uit dat ackterbewusto tot ons be- wustzgp. Uit de kracht der ervaring leert spreker, dat het verbergen achterbewust- I zgn het bewuste doet ontstaan en alzoo ceci onderricht is van de groote openbaring, die zich voor ons geestesoog opent, en zoo komen wij, volgens spreker, er toe, dat ons denken ons dwingt en dringt om deze groote verborgenheid God te noemen, dab is: licht, klaarheid,, on eindigheid. De mensch, die aan de groote oneindige zee stom) zuchtte hot eerst - het woord God. En waar Nietszcfte spreekt van den Ueber- mensch, noemt spfcker den naam God. En zoo kwam spreker,-die met gespannen aan dacht werd gevolgd, na een korte pauze tot het laatste en derde deel, 'dat hij heb resultaat noemde van de waarheid, dat het bewustzijn opkomt en ontstaat» uit het ver borgene. Als uit die verborgenheid, d.i. uit God, aï ons denken en weten, geheel ons be wustzijn voortkomt, dan bljjkt daaruit, meent spr., dat de mensch kan weten. De mate rialist moge de stoffelijke wereld alleen werkelijkheid noemen, trouw, liefde, kunst zijn even goed werkelijk. In den kring des bewustzgns, zooals het ons is opgedrongen, hebben wij eerst do stoffelijke dingen, daarna komt de kring der kunst, het aestetische, tot openbaring, en daarna komt men tot- het zedelijke en tot het maatschappelijke leven met him problemen. Dan komt eindelijk dat won derlijke weten van de zuivere rede, die ook even werkelijk is als do stof, die zich aan ons natuurlijk oog voordoet. En wat is nu de» verzekerdheid van den godsdienstigen mónsch? Allereerst het in- stinct, dab er eenheid bestaat. Dje eenheid in mijn denken voert mij tot de fontein van allo leven, van alle licht, tot den we- relddragor, dien ik aldus besloot spreker in een aangrijpende peroratie God noem. Spreker werd herhaaldelijk en luide toege juicht. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakten een tweetal der aanwezigen ge bruik. Vooral de heer Stol maakte eenige principieel© opmerkingen, door als zijn mee ning te kennen te geven, dat juist beschou wingen als spreker hield, de menschen af voerden van~de werkelijkheid, zooals wij zo zien moeten, om tot een betere maat schappij te komen. De tweede opmerker meende, dat, als de mensch in zijn denken opklimmen kon tot God, hij eok in lagere sfeer dienzelfden God moest vinden. De debaters werden uitvoerig door den spreker beantwoord. Ook to;n werd spreker weer Toegejuicht, waarna de voorzitter dr. Den Hartog nogmaals den dank der verga dering overbracht. Tiidrede van ds. G. Wisse. Lu bot kerkgebouw der Chr. Ger. Gem. alhier sprak gisteravond, op uitnoodiging van de Jongelingsveroeniging „Spreuken 22 6", ds. G. Wisse, van Arnhem. De toevloed van belangstellenden, be- geerig om dten bekenden redenaar en vroegeren Leidsohen predikant der Geref. Kerk te hooren, was zóó groot, dat velen hunner zioh met ccn staanplaats moesten vergenoegen, en dat menigeen onverrich- terzake huiswaarts moest keeren. Dis. Wisso hield in deze voor ieder zon der betaling toegankelijke samenkomst een tijdlede over de worcld-oordoelen, over „De zangers aan do glazen zee: do overwinnaars over GG6" geen predikatie, maar een tijdwoord op do uitspraken dei H. Schrift, moer in 't bijzonder naar aan leiding van de Openbaring van Johannes 15 :1 tot 3a. Na een breede inleiding, waarin spreker o.m. naar voren bracht, dat in onzen fel- bewegen tijd geen boek méér de gewijde belangstelling verdient dun het door hem nu hier geopende van Johannes, en het licht te hebben doen vallen op de toe komst-verwachting, daarin neergelegd, op de orde Gods in dc oordeclcn op de ver troosting, welke de wereld mist, maar voor den waren Christen is weggelegd, en op de wereldmacht als het beest dat alle orde verscheurt en ver nielt, ging spreker over tot de verklarin gen, welke gegeven word-en van 666vast houdende daarbij deze666 (6 verveelvou digd) is dc mensch naar zijn slechte on eindigheid buiten en beneden God (ze ven). gezien. En hierbij bezag spreker ach tereenvolgens, met tal van voorbeelden verduidelijkthet Statenleven in den ouden en in den modernen tijd; de maat schappij het uitgroeien van G66 op het» terrein der religie. In deze drie zag spreker de factoren der bewogenheid onzer eeuw en hij wees er op hoe het lijken zal of Gods bruidkerk zal gaan onder den voet en hoe Jezus Christus komen zal dwars door de debécles van de vreesolijke worstelingen heen zooals wij er reeds beleven. Maar de Kerk Gods zal ten slotte niet orndergaan. Wol zal zij anders door do zware worsteling heengaan aTs de wereld, op het pad, dat haar de Heer wijst, zoo als de kinderen Israëls gingen cbor de Roode Zee. Zij kwamen aan de overzijde niet alzoo echter Pharao. Deze ging onder met zijn heir. En alzoo zal ook onder gaan, in tegenstelling met de kinderen Gods, de wereldmacht. Die doortocht der Israëlietan ging evenwei niet zonder zorg en strijd. Maar Eén ging er met hen, en cïat zegt alles: Jezus, in den stam van Judo. En toon zij bejioudan waren aan cle andere zijde van de als glazen zee (de gekristalliseerde golven ter weerszijden van het pad hunner behoudenis) zongen zij als overwinnaars over 666 het lied van Mozes en van het Lam. Den ernst vöm der Christenen strijd in een tijd als de onze; het bittere daarvan; de gevolgen e? van ook voor den enkeling in onze dagen werd door spreker scherp geteekend en duidelijk voor oogen gesteld naast de noodzakelijkheid van dien strijd, Toch, niettegenstaande dit alles, dit lijdon en dit strijcïan in het tijdelijke, waar schuwde hij te blijven vasthouden, onder al de verschrikkingen allerwegen op den aardbodem, aan God en Zijn Woord. De weg, welken zij, die zich aan dat Woord vasthouden, gaan moeten, is wel diep maar hoe diep hij zij, de zaligheid aan het einde cr van, zal "des te gmoter wezen. Bang voorzeker is onze tijdmaar heerlijk zal de uitkomst zijn voor Gods Kerk en voor Gods kinderen. Zoo ongeveer was de hoofdgedachte van ds. Wisse, die haar in twee uren uitwerkte op welsprekende, gloedvolle, ernstige, leerzame en zeker ook voor zijn talrijke aandachtige hoorders troostvolle wijze. Hugo van Dalen. Bij degenen, die gisteren den klavier- avond van Hugo van Dalen in den foyer der Stadszaal hebben bijgewoond, rgzen al dadelijk drie vragen: lo. Is de componist Boitkiewicz interes sant genoeg om uitsluitend met zijn :ompo- sities een geheel programma te vullen? 2o. Kan de pianist Hugo van Dalen ons een avond achtereen blgven boeien? i 3o. Is de foyer geschikt om dergelijke uitvoeringen in te geven? Op de laatste vraag kunnen wij direct: „neen, zeer zeker neen", antwoorden. Het publiek zal nu ook wel bemerkt hebben, dat het werkelgk onafgebroken ra telen van. tram3 en auto's verschrikkelijk hinderlijk is; daarbg komt nog het gefluit van jongens op straat en ook staakt het geroffel van kleppers niet als de zon onder is gegaan. (Vaarom, vragen we ons af, wordt nog telkens de foyer wij zoggen niet gehuurd want de huurder is mis schien hoogst on':undig van den toestand maar verhuurd door de betrokken c-n certbureaux, die voor een avoni als gisteren veel beter de kleine zaal of de Nutszaal hadden kunuen benutten, die beide zee;r ge schikt z\jn. Op de eerste vraag kunnen wij niet zoo met één woord onze meening zeggen. BortKiewicz is een Russisch componist, d. w. z. hij is een Rus van geboorte. In Charkow zag hij in het jaar 1877 het levens licht. Na in de rechten gestudeerd te heb ben in St.-Petersburg. legd hij z'.ch na be ëindiging van die studie geheel op muziek toe en stelde zich daartoe in handen van het Leipziger Conservatorium. Hij heit nu verder te Berlijn. Aan deze Duitsche mu zikale opvoeding is het zeker te wijten, dat men in zfn muziek, aldoor herinnerd wordt aan menschen als „Schubert". Vooral ook Chopin" speelt een groote rol .'n J Bortkiewicz' composites, die in de bewer king soms wel eens boeieud is, maar toch niet origineel en interessant genoeg en te veel in herhalingen vallend, om te blijven voldoen. Nu komen wij aan ous tweede punt; dat is de concerlgever zelf. Deze, zeker, heeft het noodige temperament, om de in zeker opzicht bravoure-muziek van Bortkievic-z boeiend voor te dragen. H. van Dalen, die speciaal met dat doef Rusland doorreisd heeft, leeft in deze muziek, leeft in de forsche passages, die ng hier telkens geven kan. Óveral, waar hij zich dus geven kan, is hij op zijn best, als in de Polonaise, sommige van de Etudes, de Valse grotesque, enz. Wat H. van Dalen mist is een zekere mystiek in zgn spel, zoodat o.m. de Noc turne niet tot haar recht kon komen. Maar heel veel teer, soepel spel eischt Bortkis- wicz niet; wat het wel eischt: een tempe rament volle vertolking. he:ft 'I. vao Dalen ons wel gegeven. Toch is het jammer, dat, als de avond dan per sé^Russisch moest zijn, niet ook andere Russische componisten een piaats kregen. Mej. M. C. E wrn de Putte, alhier, met ingang van 1 Februari benoemd tot Rijksklerk der directe belastingen, enz. ter inspectie Gouda, is onder intrekking van die benoeming geplaatst als Rijksklerk ten kantore der directe belastingen alhier.v, In plaats van den heer N. Haasnoot, die, met ingang van 5 Februari a.s., op zijn verzoek eervol wordt oatoslagen, is benoemd tot agent der Vrijwillige O udor do ms v er ze kert ng voor de gemeente Oogstgeest, de heer C. H. Polianders, De-Wct-straat 8, alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de open bare lagero school te Rijp we tering is met ingang van 1 Februari benoemd de heer G. Meyer, alhier. Voor de Vereenigijng tot. Bevordering van Wetenschappelijke Teelt zal de be kende Mondelbiograaf dr. Hugo litis, uit Brünn, op 5 Fobruaai in bet Zoölogisch Laboratorium 's avonds te acht uur een voordraoht met lichtbeelden houden over Gregor Mendel's Lebee und Wirkcn. Op Vrijdag, 9 Februari a.e. zal in den Leïdsclien Schouwburg oen Dada-avond worden gegeven. Door Dijkgraaf on Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap „Rijnland" werd hedenmiddag aanbesteed, het één jarig onderhoudt van de onderhoudswer ken van het Hoogheemraadschap in 9 per- ceelen, zijnde; 1. Gouwsluis en Wachterswoning; 2 Zwartsluis in de Weiooort; 3. 's Mole- naarsbrug4. Zwammerdamsche brug5. Observatorium te Oudowetering6. Slui zen in de Roomburgcr- en Meerburgerwa tering; 7. Bruggen in de Leidsaie Vaart; BINNENLAND. 1 Het concept-progTam voor de R.-K. Volks-t- partij. Adres van de onderofficiersver. „Ons Belang" betreffende de wachtgeldregeling De Ned. Spoorwegen stellen voor geld- leeningen aan te gaan van f 25.000.009 voor elk der beide Maatschappijen. Een hoofdagent van de Rotterdamsche POandels- en Landbouwbank voor het kan tongerecht te Rotterdam. BUITENLAND. De toestand in het Roergebied. Frankrijk verklaart den Turken, dat het ontwerp vredesverdrag niet do dfinitieve tekst is. Twee overeenkomsten te Lausanne getee kend. Het Saksische ministerie is afgetreden. 8. Overwerken van do Zuidelijke oevers van den Westeindorpolder9» Stecnglooi- ing van het Braaesemcrmeer. Ingekomen waren 17 biljetten waarvan drie van denzelfden aannemer. E. van Luiing, Woubiugge: perc. 1 ?5J9, perc. 7 f 205, pcrc. 8 f I5G3, perc. 9 f 890; Gebrs. Arie en Jan eten Ouden, Alphen en Oegstgeest: perc. 3 f747; H. Turkenburg, Alphen: pcrc. 1 f770, perc. 3 f730, pero. 4 f 490; G. Geslman en C. Zoetemcyer, Alphen perc. 1 f 960, perc. 3 f 725, perc. 4 f 595Joh. Saras, Oudeweteringperc. 7 f360, perc. 8 f1497, perc. 9 f924; Firma D. A. van Rijn, Zoeterwoucie: perceel 2 f65; Joh. Vermeer, Hekendorp: perc. 4 f530; P. Boot, Woubrugge: perc. 3 f 590; perc. 8 f 1600, perc. 0 f 825; O. J. Reinevolcl, Rijuzatcrwoude: perc. 7 f155; T. Spruitenburg, Leiden: perc. 2 f 74, perc 6 f 81.50M. Schoemaker, Alkemade perc. 5 f 668.25, C. Overücvèst, Rijnzater- woudo; pcrc. 7 flG2; W. Boot, Zwammer- clam, perc. 4 f569; Ph. Stapper, Alplien perc. 1 f924, perc. 3 f797, pero. 4 f584; Jan Gcstman, Alplien: perc. l f790, perc. 3, f690, perc. 4 f470. Gistermiddag is een koe aan den Rijnsburger weg te water geraakt, hetgeen veel bekijks veroorzaakte. Heb dder werd door een aantal omstanders door middel van touwen op den wal getrokken. Het dier heeft geen letsel bekomen. Wij ontvingen heden van de firma Gebr. Laufors, Iioogewoerd 52, een recla- moboekje en prijslijst, uitgogeven door de Gaze 11e"- Rij w rolen f abri ok te Dieren. Hier in wondt de beteekenis van een belangrijke nationale industrie op aantrekkelijke wijze gedemonstreerd, terwijl het streven van deze zoo belangrijke rijwielenfabriek, om aan de Vaderlandsah© Industrie meer be kendheid te geven, 9teun verdient. Men vrage het boekje aan. De heeren Lanfens treden als vertegen woordigers der genoemde fabriek voor Lei den op. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het Schouwtooneel. „De Wijze Kater", boos aardig sprookje in 3 bedrij ven door Herman Heyer- mans. Toen in Februari 1919 Heyermans' ge zelschap hier het nieuwste geesteskind van den leider bracht, schreven we, dat deze Kater wel eens een taai leven kon hebben, al verdiende de inhoud het dan misschien niet in die mate. Eilacie Jan Musch beschikte het anders. Hij verliet de Tooneelvereeniging om met Adr. v. d. Horst het Schouwtooneel te stichten en diaar zat Heyermans zonder kater. Want een ander acteur, die deze rol kan vervu'- len er was er gecii. Een kasstuk wa» weg, alleen omdat Musch niet langer ka ter de Toch hadden wij destijds goed gezien, want nu Het Schouwtooneel, dat alleen beschikt over dten benocRgden kater, het opvoeringsrecht heeft verworven, nu klau tert „De Wijze Kater" weer lustig over ons tooneel en met reusachtig succes. Zoo was de Schouwburg hier gisteravond zoq goed als, uitverkocht op een paar loge plaatsen na. En genoten, dat er is Na af loop werd eventjes zeven maal gehaalu, terwijl het applaus knetterde door zaal. Wat Jan Musch gold, cUen Wijzen Kater, die dat inderdaad ook alleszins verdiende, evenals de krans, hem door -het Schouwburgbestuur geschonken. Het is werkelijk een bijzondere prestatie, die deze groote en veelzijdige acteur hier levert. Hoe juist en hoo prachtig volgehouden zijn al die katten gel ui den cn kattenma- niertjes, welk een opvallende lenigheid spreidt hij daarbij tevens tooi toon. Ster-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1