IN DEN UITHOEK. vereenigingen boden een 18-tal tafelvlag getjes met zilveren standaarden aan. De voorzitter, de heer P. 0. Lucassen, dankte den gevers mét een toepasselijk woord voor de fraaiegeschenken. KORFBAL1. Voor de competitie bereikte ons slechts één uitslag. In de Overgangsklasse B werd namelijk de wedstrijd VeloxV. en L. ge speeld, welke door de thuirclub met 2—9 werd verloren. De andere wedstrijden wei den uitgesteld wegens weer- of terrein-om standigheden. GYMNASTIEK. Jaarvergadering Gewest Zuid-Holland. Gisteren werd te Den Haag de algemee- ne jaarvergadering gehouden van het Ge west Zuid-Holland van het K. N. G. V. Deze vergadering, welke onder leiding stond van dr. J. H. O. Reijs, werd o. m. bijgewoond door den heer H. J. Balfoort, Rijks-Inspecteur van de Lichamelijke Op voeding in de tweede Inspectie, die uit voerige inlichtingen verstrekte omtrent het Kon. Besluit van 6 October 1922 betref fende de lichamelijke oefeningen. Het da- gelijksch bestuur, bestaande uit dc hce- ren dr. J. H. O. Reijs, W. Boer en C. J. Hage, werd bij acclamatie herbenoemd. In de Technische commissie werden be noemd de heer Ant. Metz (aftredend), F. A. van Seters en F. F. Schürhoff. De Gewestelijke Uitvoering werd toege wezen aan de vereenigiog Sparta", te Dordrecht, en zal worden gehouden op 26 en 27 Mei. In principe werd besloten tot het hou den van een athletiekdag voor turners, waarvoor de benoodigde gelden werden gevoteerd. Als plaats voor de volgende geweatelij- kij vergadering werd Rotterdam aangewe zen. SCHERMEN. Te Brussel zijn internationale sche-rmwedistrij- cLen glcih'ouidbn, waarvan het resultaat was dtat kapitein De Jong (Holland) den eersten prijs wen in het nummer sabel-schermen. DAMMEN. Om het kampioenschap van Nederland. Te Amsterdam zijn wedstrijden gehou den om het kampioenschap van Nederland Het resultaat was*dat de titel werd gewon nem-door den bekenden dammer Vos. SCHAKEN. Het eeuwfest van V. A. S. Te Amsterdam hield het Vereenigd Am- sterdamsch Schaakgenootschap Zaterdag middag een receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. De receptie was druk bezocht. Aanwezig waren o. a. mr. A'. Rueb, voorzitter van den N. S. B., jhr* mr. Strick van Linschoten, oud-voorzitter van den B/rad, dr. Lasker, Susholz, Max Euwe, e. a., benevens vele vertegenwoor digers van schaakvereenigingen. Mr. Rueb bood namens den N. S. B. een prachtigen lauwerkrans aan. BILJARTEN. Naar aanjlèidirag van ons verslag van den wedstrijd Beuk (D. O. S.)Duiven voorde (Excelsior) deelt het bestuur van D. O. S. ons mede dat deze wedstrijd ge heel los staat van de biljartclub ,,D. O. S." "Wij begrijpen niet goed, waarom men ons dit meldt, maar wij willen er thans toch even op wijzen, dat de namen ,,D. O. S." en Excelsior" door ons achter de na men zijn gezet, naar wij meenden ter ver duidelijking. Den heer Beuk treft hierover geen verwijt. Sportprestaties van klourlingen. Men schrijft aan de „N. R. Grt.": Wij leven in een tijd waarin meer dan ooit do superioriteit van het blanke ras boven de ge kleurde volken in twijfel wordt getrokken. Gees telijk hebben wij nog altijd een behoorlijke voor sprong; do Japanners ooueurreeren wel eon koetje, maar zijn toch op zijn best goede leor- idge-n en voorbeeldige imitators. Physiok staat dp zaak echter anders. Tot alle blanken is tegen woordig iiet begrip doorgedrongen, dat levens geluk nauwer samenhangt met het bezit van een sterk, gezond corpus, dan met scherpe hersens; vandaar de hooge vlucht, die de sport kon ne men, en de groote oplagen die geschriftjes als „Ideal Health" enz. enz. bereiken. Tooh schijnen we hét niet te kunnen stellen, buiten onnoeme lijk veel artsen en fabrieken van geneesmid deltjes voor alles on nog wat, terwijl vele ge kleurde volken er physiek veel beter voo: mi, ofschoon toch hun artsenijen naar onze b ri pen niet deugen, en hun heelmeesters nog minder. De voordohand-liggende conclusie is, dat sommige rassen door de natuur beter zijn toegerust dan het blanke, en het zijn met name de zonen van Gham mot hun sterke spieren, harde schedels en gezonde constitutie, die tot groote sportieve prestatie in staat zijn. Dit zal meer en meer blijken, vooral nu de Fransphen hun koloniale ploegen aan het trai nen zijn, om die op de Olympische Spelen in 1924 te Parijs te la-ten uitkomen. Uitvoerige be schouwingen van maarschalk Lyautey en kolo nel. Sóe in verschillende Fransche bladen, van Pierre Pelletier in L'Eoho des Sports, van Des- grangé in L'Auto, van Anda-é Reuze in de Miroir des, Spoi ts, enz. enz, hebben het Fransche pu bliek wakker geschud, en een populariteit ge creëerd voor ,,nos Compatriotes africains". Vooral kolonel Sêe geeft hoog op van de phy- sieke kwaliteiten van de volken in wier midden hij het grootste gedeelte van zijn leven heeft* doorgebracht. Hij zegt: „Senegal, Soudan en Marokko hebben ons d&ppere, strijdlustige, be trouwbare soldaten opgeleverd, uit deze pro ducten van onze koloniën kunnen wij Jack Johnsons, Major Taylors, Sam Mac Veas en Joe Jéahetfces fabriceeren. Hetzelfde kunnen de Bel gen uit hun Congonegers doen". Vermoedelijk is de kolonel in een zeer opti mistische bui geweest toen hij dit sohreef, want wondérmensohen als de wielrenner Taylor of Je bokser Mac Vea worden m'aar zelden geboren en zéker niet naar willekeur -gefabriceerd. Wat niet wegneemt dat er in de Fransche kolonies prachtig m'ensdh'elijk materiaal is om groote sportsmen uit op te kweeken, Wat dan ook ge schiedt door de Fransche regeering, en wel vol gens een zoo systematische, deugdelijke methode, dat zij bijna in strijd' is met de Gallische repu tatie die initiatief en vindingrijkheid voor de Franschen reserveert maar ten onrechte - hun alle „efficiency" ontzegt! In Marokko zij,u tien „centra voor physical culture" opgericht, en wel in Tanger, Oudja, Ta-za, FeZ, Meknès, Marakeoh, Rabat, Casa blanca, Casba-Ta dia en Bon-Dnib. Ieder dier steden heeft een Maison des Sports en een zwemschool, de groolere steden bovendien een stadion. Een man, die zich zeer voor de spor tieve ontwikkeling van de marbkkanen en mili tairen interesseert, is prins Murat, d-ie veel geld gegeven heeft voor zwemscholen. De ochtenduren 2ijn voor sportbeoefening door dc militairen greserveerd en na vijf uur 's avonds worden de Marokkanen geoefend. Deze gansohe sportorganisatie staat onder toe zicht van een Commission supérieure d'es Sports waarvan de bevelvoerende generaal van het ko loniale leger tbahs generaal Cotez voor zitter is, en kolonel Sée secretaris. De Fransche minister van marine heeft onlangs sloepen ge zonden ter bevordering van de ro'eispoit door de Marokkanen, bovendien maakt een groep propagandas'len, hes-taande uit een kolonel, twee officieren on tien minderen een tournee met sportfilms; deze propagandisten hebben tévens opdracht „cours obligatoir este houden, waar aan zoowel militairen als ambtenaren verplicht zijn deel te nemen, terwijPdes avonds vrouwen en meisje?, met genoog aandrang dat ze niet weigeren kunnen, worden uilgenoodigd mode te doen aan rhytmische gymnastiek. Op deze wijze propageert de Fransche regee ring de sport in do koloniën; scherp contrasteert hiermede het feit. dal het persbureau A-nota on langs seinde, dat in Soerabaja, de belangrijkste stad van ons Indië, eindelijk geld bijeen is ge bracht om een zweminrichting te bouwen! Stel u Voor: in een plafite ai* Casablanca een voor- boeWügvi F cole N-Jmfcique, in een stad als Soera- I baja tot op den dag van van/daag geen zwem- I gelegenheid, evenmin als in Batavia trouwens! I Of nu al die moeite tot resultaat zal hebben dat het inderdaad mogelijk blijkt „de fabriquer des Johnsons, des Taylors, etc." zal de toekomst moeten uitwijzen; dat echter de gekleurde ra-s- I sen athleten en sportsmen opleveren, die de I blanken vaak die baas zijn, of ten minste even- I waardng met hen, staat vast. Niet alloeai.de negers, m-ar ook de Aziaten zijn uitnemende .sports-men en wat Frankrijk in. Marokko doet, doet Engeland in Britsch-ïndië, waar de inlandsche soldaten door Eugelscho cefenmees-ters geoefend worden. Vooral de Hin-. does. prachtige bronzen kerels, presteeren li?-:! wat, hun specialiteiten zijn bardloopen, springen' en kogel-stooten. Meer dan alle theorie spreken echter feiten, en namen, daarom een korte opsomming van prestaties door gekleurde sportsmen verricht, een opsomming die niet volledig is, maar af doende toont dat de blanken zeer dikwijls het onderspit hebben gedolven. Een bizondero prestatie was die van don In diaan G our din (die te Harvard studeert) en ver leden jaar het wereldrecord ver-springen op zijp naam bracht met een sprong van 7 meter 696 m.M.; het record standsedert 1901 op naam van den Ier O'Connor, met een sprong van 7 M. 616. Een zeer goed springer is ook de Amerikaan sche neger Sol Butler, die in het Amerikaan- scbe ex-peditie-leger diende, en in 1919 in he' Stade Pershing te Parijs het kam-pioensohap der goal-lieerde negers won met een sprong var 7 M. 57. Butler heeft in zijn uiterlijk veel weg van den eenmaal beroemden negerbokser Sam Langford. Een neger wiens prestaties op het rijwiel nog niet overtroffen zijn, was Major Taylor, een prachtige athleet, tegen wien Jaap Eden in zijn beste jaren geen schijn van een kans 'had. Zelfs een Moeskops of eon Spears zouden hun han den vol hebben aan zulk een onvermoeibaren zwarten renner, zeg: een Banza- of Lado-neger uit Midden-Afrika, hoornen van kerels, die een voudig niet te vermoeien zijn. Een volk, dat veel opheeft met rijwielwedstrij den, zijn ook de Chineezen: in Peking worden veel wedstrijden georganiseerd, de nationale kampioen luistert naar den naam Li-Hio-Chuin. De Chineezen zijn ook zeer goede voetballers, zij slaan de Japanners, Filippijnen en Britsch- Indiërs geregeld; in Shanghai wordt ieder jaar een soort Olympiade van het Oosten gehouden, de Ohineesche voetballers zijn er sinds 1915 niet geslagen. s In Japan, dat ook op sportgebied graag A-rne^- r.ika nadoet, is base-ball nog meer populair dan association-woetbal; de studenten op de Japan- söhe universiteiten spelen allen .base-ball, de Japansohe kranten, de grootste, de Tokio Asah'i voorop, geven van de wedstrijden altijd uitge breide verslagen en wat dies meer zij. Verder tennissen de Japanners, dio feitelijk allen géboren acrobaten zijn .zeer goed; namen als Shimidsu, Kashio en Kiraagae hebben een bekenden klank. Baseball spant echter de kroon, bet nationale kampioenschap wordt ieder jaar. verspeeld, waarbij vooral dc universiteiten van Waséda en Keio de traditioneele tegenstanders zijn A propos basc-ball, de beste ploeg, die vroeger in de Vereenigde Staten speelde, was hét neger-team van Chicago, de laatste jaren is die roem echter getaand. Do beste zwemme-rs zijn ook alweer de kleur lingen: de Senegaleezen Merlin.cn Saïdi Sarnbo. cn do Harvaians Kaeolha en Duke Kahanamoku welke laatste echter, gelijk bekend, door Weis- muller geslagen is. En dan zijn er natuurlijk de boksers.Jack Johnson, wiens glorie een doorn in het oog was' van den groeten Jack Londbn („Jeffries must, come out of Ms retirement and wipe that gel-, den smile from Jhon-son's face for ever"), Joe/ Gans, de beste lichtgewicht, die ooi-t geleefd, hoeft, Langford, Jeanette, Mac Vea, Paul Hams (eigenlijk een mulat van de Antillen), en, dén laat sten tijd, Harry Wills en Siki. Juist hun -begaafdhei^als boksers is een bé u-ijs. dat hél zwarte ras pkysieke kwaliteiten hoeft die van groot belang zijn: een scherpe blik, uithoudingsvermogen, spierkracht en stamina. En daarom is het zaak dat de blanken al hun I aandacht wijden aan phys-ieke verbetering van' het ras, van sport, aan lichamelijke opvoeding; Hetgeen dan ook geschiedt, omdat men begrijpt,' dat het zesjarig zwartje, dat tegen een boomI opklautert niet slechter, maar béter af is dan het verwende blanke joggie, dat naar boven komt met oen elecf-risohe lift! j

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 12