Bezoekt de Lunchroom „Nova" Donkersteeg l -> Fa. H. Bi. B3ESI0T. 's Zondags gesloten. Bezictitigt onze Etalages G. VAN DONGEN AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. Haarl straat 44 - Tel. 1266 Alleenverkoop der BALLY BUITENLAND. Vrijdag. Universiteitsgebouw (kleiri-auditoriam) Lezing van prof. C. H. Herford, van Man chester. 8 uur. Zaterdag. SchouwburgEnsemble Dick van Peur- sen en Bob Peters. „Jopio Slim en Dikkie Bigmans." 2 uur. Volkshuis: Derde cursusmiddag in „Dc Lakenhal". VolksgebouwGelegenheid tot ftansen, 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdiensten der apotheken worden van 16 tot en met 22 Oct. waargenomen dootr do apotheek van den lieer C. Dnyster, Nieuwe Pijn 18 (telef. 523.) De apotheek van „Hulp dor Monschcid", Oudc-Vest is altijd goopenrd; -doch allec-n voor lotion van dn1 Zieken fonds. „Voorwaarts" (S.-D.) meldt: Zondag heeft het gewestelijk bestuur vak Zuid-Holland met do dietrictbesturen en de zittende Statenleden vergaderd. Beslo ten word. in elk der vijf Statemddstricten met een afzonderlijke S. D. lijst uit te ko men. EL et maximum aantal namen, op ieder© lijst to plaatsen, werd bepaald op 6 in Leiden, Gouda en Ridderkerk en op 20 in Delft en Dordrecht. De vergadering maakte groslijsten op als volgtKieskring Leiden1. D. A. van Eek, 2. Van Stralen, 3. A. Hoogmoed. Kieskring Gouda: 1. A. Roetman, 2. J. Spronkers, 3. P. do Vos. Kieskring Rid derkerk: 1. H. J. Horsman, 2. J. Spron kers, 3 K. de Bie-Tiemctns. Kieskring Delft1. J. H. Sohaper, 2. P. de Bruin, 3. Berg Hofman, 4. Baart, 5. Th. de Vries. Kieskring Dordrecht: 1. J. H. F. v. Zadel- hoff, 2 J. A. Bergraeijor, 3. dr. Stoop, 4. A. O. Swater, R. Laan. De afdeelingen zullen in de gelegen heid worden gesteld, hieraan een aantal namen toe te voegen. De stemming over de groslijst zal plaats hebben na het in Januari te houden partijcongres, Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid vain den gezondheidsraadmr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal bij het Dep. van Financiën mr. J. Kruseman, te Am- BterdamA. Broes© van Groenou, b. i., te Wassenaar; J. Douwes Jr., te Amster dam prof. mr. dr. Ant. van Gijn, to 's-Graveniliage mr. D. Hudig, te Amster dam mej. Joh. tor Me uien, te Amster dam mi'. L. N. Rcodenburg, te 's-Gra- venhagoA. v Ryen, to Tilburg H. v. d. Schoor te Amsterdamdr. A. Sohuckink Kool, te Utrecht; prof. mr. J. H. Valoke- nier Kips, te Delft; mr. B. H. Vcg, te 'e-G<ravenhagoL. v. d. Wal, te Amster dam, en mr. dr. H. J. Romeijn to 's-Gra- vonhage. Het congres van de Tucht-Unie te "Utrecht word o.a. bijgewoond door dT. Dc Vis eer, Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen graaf Van Lyndon van San- denburg, Commissaris der Koningin in de provincie Utrechtdr. Foekema Andireae, burgemeester van Utrecht, en generaal Snij den», oud^-oppo^bevelhebber. Onder de aanwe zigen warden voorts opgemerkt vertegen woordigers van de Ministers van Justitie, van Oorlog en van Marine, zoomede dr. Bool, se cretaris, en de hoer Van dor Hoove, wethou der der gemeente Utrecht, terwijl ook meer dere onderwijsinstellingen, naast tal van ver- eeni.gingen afgevaardigden hadden gezonden. Rokende mannen als de Utrcehtsohe hoog leeraar Slotcmakcr de Bruine, de paedagoog dir. Gunning, de Amstordamsche advocaat mr. Verkoutoren, en mr. De Graaf, do voorzitter van den Utrechtschen Voogdijraad, do Utrodhtsche hoofdcommissaris van politie, en andere politic-autoritei ten woonden eveneens rie opening van het congres bij. De voorzitter sprak de openingsrede uit, welko aan het einde met luiden bijval be groet werd. Minister De Visser verkreeg daarna het woerd. De Ned. Centrale Ver. tot Bestrijding der Tuberculose heeft een commissie in het leven geroepen, die zich zal wijden aan het wetenschappelijk onderzoek betreffende de tuberculose en haar bestrijding. Als medewerkers in deze commissie zijn toegetredenprof. dr. J. M. Baart de Ia Faille, H. Blanken Joh.zn., arts; dr. P. J. L. de Blocme; C. W. Broers, arts; prof. H. Burger; W. Bronkhorst, alrtsP. J. Ph. Dietz, arts; dr. E. Gorter; L. Heyermans, arts; dr. M. R. Heinsius v. d. Berg; dr. G. J. Hüet; prof. dr. D. A. de Jong; prof. .dr. R. Josselin de Jong; C. Kapsenbcrg, arts; dr. R. P. v. d. Kasteele; dr. H. Klin kert Sr.; dr. W. H. Mansholt; prof. dr. S. Mendes da Costa; prof Methorst; dr. C. M. Mol; prof. dr. W. Nolendr. J. J. Pi- geaud; prof. dr. PoeJs; próf. dr. L. Polak Daniëls; P. J. II. Roëll, arts; prof. dr. G. Schelteraa; prof. dr. C. H. H. Spvonck; prof. dr. J. G. Sleeswijk; dr. J. Ed. Stumpff; F. Tijdens, arts; H. A, Veltman, arts; dr H. Vcrploegh; dr. B. H. Vos; dr. I. H. J. Vos; dr. J. H. Wagener; dr. H. van Wely; J. L. C. Wortinan, arts; en mr. dr. J. van Zanten. De ccrsto vergadering dezer commissie werd Woensdag te Utrecht, gehouden. Na dat de onder-voorzitter der Noderlandsche Centrale Vcrceniging, dr. H. H. Kij'stra, de commissie had geïnstalleerd, koos zij als haar voorzitter prof dr. W. Nolen. Tot onder-voorzitter werd dr. C. W. Broers be noemd, terwijl dr. J. B. F. van Gils als 'secretaris zal optreden De vergadering was verder gewijd aan het opmaken van een werkplan en het be speten der onderwerpen, die in studie ge nomen zullen worden. Zooals bekend ie, heeft het congres der Internationale Transportarbeiders- Federatie, dat onlangs te Weenen werd gehouden, den heer Nathans tot tweeden secretaris dier Federatie benoemd. RECLAME. Hij zal, zoo bericht ,,Het Volk", dezo functie 15 November a.s, aanvaarden en dan het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel nederleggen. Het hoofdbestuur heeft voorloopig in zijn plaats benoemd den heer Van Braambeek, sociaal-democratisch, lid der Tweede Ka mer. De definitieve benoeming geschiedt door de algemeen© vergadering, die in Mei a.s. wordt gehouden. In eon onderhoud met den heor Moltma- kor, voorzitter van de Nod. Vcrceniging van Spoor- on Tramwegpersoneel, vernam „Het Volk", dat de beslissing omtrent het al of niet aannemen der door de spoorwegdirectie gedane voorstellen zal vallen in een buitengewoon con gres, hetwelk op 5 November in „Tivoli", to Utrecht zal worden gehouden. 's Avonds omstreeks half- tien heeft men ingebroken in den winkel van oen juwelier in do Lange Poten, in Den Haag. Na ernst met een hengelstok een in de omgeving in een steegje staande lantaarn te hebben uitge draaid, klommen de inbrekers met behulp van een touwladder over een muurtje aan de achter zijde van het perceel, waardoor zij toegang kre gen tot magazijn en winkel van den juwelier. Er werden ontvreeand een groot aantal 'gouden voor werpen ter waarde van ruim f 10,000. Een sur- vailleerend rechercheur van politie zag een hem bekenden persoon hot gebouw verlaten. Hij Root onmiddellijk om assistentie, met het gevolg, dat drie bekende inbrekers konden worden gearres teerd. Het bleken te zijn de 27-jarige J. L., de S0-jarige G. S., beiden in Den Haag, en de 24-jarige G. J. te Amsterdam. Een van hen was in het bezit van don buit. Do aangehoudenen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Te Rotterdam zijn. gist c»r- maddag twee wagens ontspoord van den trein, die om 1 uur 12 naar Amsterdam vertrekt. Het dorailleanen't veroorzaakte geen ongevallen. De trein kroeg een kwartier vertraging. Mr. H. J. Biederlack heeft bedankt voor zijn benoeming tot curator in het faillissement van de' N. V. tot Exploitatie van „De Amsterdammer", Christelijk Volksdagblad. De rechtbank heeft in zijn plaats benoemd mr. J. van Woudenborg Hamstra Het „Hgjz." verneemt, dat deze week de uifckeermg aan de wcrklooze seno- ritas-werkers neg niet zal plaats hebben. Zooals men weet, heeft de Regeoring bepaald, dat geen uitkecring mag geschieden, zoolang do staking of uitsluiting in de sigarenindustrie duurt. De directeur dor Arbeidsbeurs te 's-Hertogen- boscli heeft zich tot den Minister van Binnen- kmidscho Zaken gewond, met de vraag, of de Regeering in dezen nog steeds hoLzclfdc stand punt inneemt. Het antwoord luidde, dat de vol gende week do definitieve beslissing der Regee ring zal vólgen. Te Delft hebben do kleine sigarenfabrikanten niet deelgenomen aan do uitsluiting. Het perso neel is op do oude voorwaarden blijven docr werken. Op dc sigarenfabriek van de firma Ouwehand en de firma Spaan on Bertram, to Rhonen, is, nadat de natte tabak is opgewerkt, de zaak 'stopgezet, zoodat ruim 200 sigarenmakers zijn uitgesloten. Do heer E. E. HengevoldJr., uitgever to Edbuig, reed met zijn motorfiets naar Nunspoot. In de buurt van Doornspijk reed hij, bij hot uitwijken voor «en passeerenden wagen, in volle vaart togen een Loom, ten gevolge waar van hij kort daarop aan schedelbreuk overleed. De motorfiets kroeg geen schade. De dadeTS van do inbraak met diefstal bij ds. E. J. v. d. Brugh, te Tiel, in den nacht van 21 op 22 Augustus, zijn aan gehouden, een to Utrecht en eon to Nijmegen. Hot gestolen zilverwerk is to Rotterdam cn te Scbevoningon verkocht, do twee gestolen fietsen zijn terecht. Do beide aangehoudenen, A. v. d. H. en J. D., hebben bekend., D-e uit Langooog afkomstige smidsknecht H. R., hoeft, naar „Het Volk" meldt op bezoek bij familie to Lubeök, in Duitschland, aldaar zijn vrouw on twos kinderen vermoord. Volgons berichten zijn e n- kele lijken van do uit 23 man bcstaando beman ning van de „Cornelis", in de Oosizeo vergaan, aangespoeld. Men noemt daarom aan, dat de bemanning geheel is omgekomen. Hot ecne lijk is horkend als dat van A. Viesor uit Delfzijl, tweede stuurman. Volgons do „Z nip K. C t." heeft do 68-jarige notaris J. P. V., sinds 33 jaar no taris to Groenlo, Zaterdag die gemeente verlaten, nadat hij pijn Merk had gezegd, dteüt hij zijn faillissement ging aanvragen. Gisteren heeft do rechtbank te Zutfen het faillissement uitgespro ken. Verscheidene landbouwers uit Groenlo, Bel trum, Nieuwen* en andero plaatsen zijn hij do zaak betrokken; toen zij iu de laatste dagen hun deposito's kwamen opvragen, was er geen geld om hen. uit te betalen. De notaris was ook boek houder van de Spaar- en Voorschotbank, en nam als sp^dani^ pofrgeMen a^on^yapgstjJ^fi hij gewoonlijk, tenzij uitdrukkelijk de naam van de instelling werd genoemd, op zijn eigen naam noleerde. Een paar ton zouden op deze wijzo zijn geplaatst De toestand moot zich in den loop van e enige jaren aldus hebben ontwikkeld. Omtrent do afschuwelijke misdaad, op een Hollander te Neurenberg gepleegd, verneemt ,,De Tel." nog de vol gende bijzonderheden: Door een hotelhouder te Neurenberg werd Zondag dc politie er van in kennis gestold, dat do daar verblijf houdende Am- sterdamscho koopman W .Engelsman sinds Vrijdag verdwenen was. Hij had Vrijdag ochtend het hotel verlaten en was niet weergekeerd De orimineele politie heeft daarop onmiddellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld en kwam te weten, dat Engelsman, die met verschillende in- dustrieele ondernemingen in zakehverbin- dintg stond, Vrijdagmorgen het laatst in de nabijheid van do coramiekwerkplaats van Ghr. Lederer gezien was. Het daarop in de fabriek ingestelde onderzoek leverde een verrassend resultaat op. Men vond in den brandhovon gedeelten van beendbrein en met blood bevlekte kledingstukken. Hierop werden de bcadb eigenaars van de werkplaats, de 39-jarige porselein- draaier Ohr. Lederer, en do 29-jarige por seleinschilder Fritz Meusel gearresteerd. Beiden ontkonden iets mot hot verdwijnen van den koopman te maken te hebben, doch in den loop van Maandagochtend meldde zich een vriend van de gearresteer den aan, dio Vrijdagmiddag in de werk plaats was geweest en daar do beide eige naren zeer uit hun gewone doen aantrof. Bovendien kwam een bloedverwant van Meusol bij de politie en bracht een pakje, dat Meusel had afgegeven, met d aanwij zing, dab hij het binnen eenige dagen weer zou afhalen In dit pakje bevond zich het gouden horlogo van den verdwenen koop man, do horlogeketting, twee ringan en de portefeuille. Tegenover deze bewijsstukken logcLo Meusel een bekentenis af. Volgens hom bad Engelsmans reeds drie weken geleden de werkplaats bezooht em daar een groerte order opgegeven. De cera miek werkplaats verkeerde in financieel© moeilijkheden en do eigenaren hoopten door deze best oiling er weer boven op to kunnen komen, doch daarna kwamen zij op het denkbeeld den Hollander weer naar de fabriek te lokken, hem daar om het leven te brengen en hem van den grootten voor raad geld to berooven. De vexrige week Dinsdag kwam hij wederom op do fabriek. De eigenaars waren echter niet alleen, zoo dat zij t-oen hun opzet niet kom-den ten uit voer brengen. Zij stolden Engelsman daar om voor, nogmaals bij hen te komen en toen hij Vrijdagmiddag kwam, 6loot Le derer <le deur achter hem, waarna Meusel hem met een z war en hamer direct een slag oij) hot hoofd toebracht. Engelsman stortte neer. Lederer stopte hem eon doek in don mond en beiden sleepten zij hom in een donkere ruimte, waar zij hom verschil lende won don toebrachten. Ten slotte werd hij mob een deken toegedekt, tot hij geen teeken van leven meer gaf. Zij trokken hom zijn kleeren uit, ontnamen hom zijn sieraden, ter waards van eon millioen, en vonden in de portefeuille meer dan 100,000 Mk. aan Duitsoh geld en f 250. Meusel bracht den buit direct in een ver zegeld pakje naar een bloedverwant. Tij dens zijn afwezigheid trachtte Lederer hot lijk in stukken te snijden. Hij hakte met oen bijl armen en be enen van den romp en trachtte ook het hoofd af te hakken, het geen hom echter niet gelukte. Kort nadat Meusel was teruggekomen, kon met verr- eenigde kracht het hoofd afgehakt wor den. Do romp werd in een zak gedaan on in de nabijheid begraven. De armen en beonen wieapon zij in don oven* om ze te verbranden Het hoofd kon er niet in en werd daarom op een zeker© plek begraven. De politie heeft onmiddellijk tor plaats© een onderzoek ingesteld en aldaar de lijk- doelon gevonden. Het „Nederlandsch Week blad voor don Handel in Kruidenierswaren" verneemt, dat in de afgoloopen week naar En geland zijn verscheept 1,296,000 eieren. Getroefd. De eigenaar van een Meodingmagazijn bemerkt op zekeren dag, dat zich aan weerszijden van zijn zaai twee gelijke winkels hebben gevestigd. Op het winkel raam van de reebterzaah staat het opschrift „Uitverkoop" en op dat van zijn oonourront ter linkerzijde: „Beduidend verlaagde prijzen wegens overgave dezer zaak". Do koopman, na van den eereten schrik be komen te zijn, bezint zich niet lang cn een kwar tier later hangt boven zijn winkeldeur een ko lossaal bord mot het opschrift: Hoofdingang". RECLAME. waarin wij de laatste Nouveauté's hebben geëxposeerd. Onze uitgebreide collectie Garneering voor BAL- en AVONDSCHOENTJES, waarin door ons het nieuwste wordt gebracht, verdient Uwe speciale aandacht. BELEEFD AANBEVELEND, Speciale Inrlohting voor behandeling DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Be seft men hol gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen wcerstandsmclhode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinckwalen, zenuwoverspanning, loomo dagen en slapelooze nachten, stijvo en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn do waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatiek, vor- ming van steen, spit, ischias, graveel, nier en blaasonlsleking, waterzucht en urinezuur- vergiftiging. Do weerstand hangt af van do volkomen filtratie van het bloed door do werkzaamheid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de re gels van de natuur: gezond versland, eenvoudig voedsel en gcregeldo gewoonten, werden toege past Maar ronduit gezegd, krijgt do natuur geen voldoendo kans. De nieren worden vaak tot do grens van uitputting overspannen, cn dan pas denkt men na. Draal r.ict in twijfel. Vermijd 'do gevolgen van verwaarloozing- Behoedt de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doel do verschijnselen, door verzwakking van dezo organen veroorzaakt, vordwijucn. Foster's Rugpijn Nicron Pillen (let er op dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn to Leiden verkrijg baar bij allo bekende drogisten a f 1.75 per doos. 8146 DE ALGEMEEN E TOESTAND. Het grooto feit van den dag is de val yan het Engelschc ministerie Lioyd George waardoor alle wereld-problemen thans zijn opgeschort. Over den gang van zaken bij het ontstaan van d-eze kabinetscrisis zie men onder het hoofd Engeland. Gevallen is dan de laatste groote oor- logsleidter, die onafgebroken van 1914 af tot heden toe een gewichtige rol heeft ge speeld en meermalen een beslissend© stem hoeft gesproken. Hoe men over Lloyd Geor ge moge oordeclen om thans reeds een historisch oordeel uit to spreken, is uit) den aard der zaak onmogelijkdat ligt niet op den we-g van tijdgenooten, die nog to diep onder den indruk zijn der jongste wereldgebeurtenissen om nu reeds met vol ledig oordeel des onderscheids to kunnen waardeeren of verguizenin ieder geval is hij een groote persoonlijkheid geweest, die een grooten invloed hoeft geoefend op den loop dbr dingen op het wereldtooneel en dikwerf naar onze bescheiden meening ten goede. Wanneer eens een minder strijd vaardig, een minder krachtig figuur aan het hoofd der Engelschc politiek had ge staan tegenover de hyper-imperialistische politiek van het Frankrijk van Clemen- oeau Strijdvaardig was Lloyd George in hooge mate en dat doet ons vcrmooclan, dat hij zijn rol in Engeland nog niet heeft uitge speeld. Noemde de afgetreden premier zich zelf niet ©en „warlike animal"? Do thans heengaande nog geen volle 60 j aar oudbehoorde in 1914 tot het kabinet Asquith als kanselier van de schat kist, als hoedanig hij in 1908 in functie trad In 190"> was Lloyd George in 1800 kwam Lij in het Lagerhuis reeds minister van handel. Toen in 1914 was de Welsche spre ker van groote kracht als zoodanig had hij zich reeds meer dan eens betoond, voor al echter in zijn strijd tegen de politiek van Joe Chamberlain en in zijn met een overwinning eindigenden strijd tegen het Hoogerhuis tot besnoeiing van de rechten daarvan tegenstander van meedoen aan den oorlog, maar toen de oorlog er een maal was, werd hij de groote stuwkracht naar de overwinning. Dat leidde als van zelf naar een samengaan van den van huis uit democratischon bewindsman met de unionisten^ cn toen in December 1916 het ministerie Asquith viel, werd Lloyd Geor ge de nieuwo premier. Toen toonde hij zich in volle kracht door ontplooiing van alle Engelsche krachten, die hij ter zegepraal voerde. Na den wapenstilstand, is Lloyd. George dc groote voorvechter geweest voor een waren vrede, maar hij werd verstr in de talrijke compromissen, die het gevolg waren van de even talnjffe conferenties. Misschien ware er meer te bereiken ge weest voor Europa's heal, maar dat dur ven wij thans niet vast te leggen. Dat oor deel blijve aan de geschiedenis. Zonder Lloyd George's tegenwicht was het echter nog heel wat slechter geloapon De Oosterscbe affaire is tenslotte de di recte aanleiding geworden voor Lloyd George's val. Zijn houding in deze aai'ge legenheid heeft als het ware tot een hoop gedreven hot verzet, dat zich in unionis tische klingen langzamerhand deed gevoe len. Daar wilde men, steunend op een ver kiezingsuitslag van 1918, die den unionis ten 350 zetels.gaf onder een tiquet, dat Lloyd George op de verkiezingen had ge drukt, het roer zelf in handen nemen en dit is eindelijk doorgedreven, tegen den zin van leiders als Chamberlain etc., in, leiders ,die daarmee seif zijn gevallen. Nu zil men in Engeland weldra nieuwe ver kiezingen zien plaats hebben, wat eon strijd wordt van belang ver over de Engelsche grenzen heen, voor Europa en voor de [wereld. lYoorloopig is nu het Engelsche gezag aan Bonar Law, die van 19151921 als mi nister van financiën. Lloyd George naar beste krachten steunde. "Gezondheidsrede nen noopten hem toen tot een uittocht,, Weinig was vorig jaar nog te vermoeden, dat thans hij het zou zijn, die Lloyd Geor-» ge's val direct zou veroorzaken, hij, de kracht bij uitnemendheid voor het in- stand - houden der coalitie. Maar, niet waar, an=> dere tijden, andere daden! Zal de nu 64-jarige reeds direct gaan in volslagen unionistische richting? Wij gelooven het niet. Eerst zullen nieuwe La gerhuis-verkiezingen wel het land moeten doen spreken van zijn wil. Met dit al, we zeiden het reeds in den aanvang, zijn de wereldvraagstukken nu vooreerst op de lijst van uitstel geschre ven. Wat echter niet lang zal kunnen du ren. Er zijn er, die geen lang uitstel ge- doogen. Men zie b.v. naar het Nabije Oosten 1 FRANKRITK De Franschc Senaat hooft ec-n voorstel aange nomen, waarbij 11 November, don gedenkdag van (len waponstilstand, tot een nation alen feestdag v/oi'dt vorklaard. Gedurende één minuut zal dien dag het open bare leven worden stopgezet. Lr den jongstcn ministerraad heeft dc minis ter van landbouw den president een decreet ter ondertookonlug voorgelegd, waarbij in elk de partement een commissie zal worden ingesteld om den torugkeer tot den landarbeid to bevor deren De commissies zullen er naar streven het lot dor landarbeiders te verbeteren, en hen bij het zoeken naar arbeid behulpzaam zijn, en te vens als agentschappen voor don landarbeid optreden. Aldus hoopt men de bewoners der groote ste den meer naar hot platteland too te trekken, waar werkkrachten broodiiroodig zijn. In Frankrijk hooft thans oen contmunislen- congros pkiats, waarop duidelijk blijkt, hoe hope loos de partij verdeeld b. De aanwezigheid van een Russisch vertegen woord iger heeft meege holpen de moest radicalen in den voorsprong to brengen en zoo is een motie, voorstellende aan neming zonder voorbehoud van de 21 punten van Moskou aangenomen. ENGF» "MO Het is tegen de verwachting in gisteren dan tot een kabinetscrisis gekomen, dus neg «enigs zins bij verrassing. Do kansen op een overwin ning van Chamberlain's standpunt op de ver gadering der unionistische parlementsleden le ken zoo gunstig, maar de onzekerheid, dio er was, heeft het pleit gewonnen. De doorslag is gegeven door een. rode van Bonar Law, die in dc politiek is teruggekeerd. Zijn ziekte mag men derhalve als geweken beschouwen. BanaT law pleitte voor de onafhankelijkheid der conservatieve partij. Hij legde er den na druk op, dot do bedoeling van zijn woorden niet was om Lloyd George onaangenaam te zijn, doch dat do eenheid in de unionistische gToep alleen bewaard kon blijven indien zij haar eigen weg ging. Het vraagstuk van evcntueelc samenwer king met do liberalen kan dan later worden be- x slist na de verkiezingen. In hot geheel waren 273 unionisten aanwezig, terwijl men een aantal leiders, waaronder Ers- kino cn admiraal Suter, toegang geweigerd had. Ook Lord Ghapl in word verhinderd deel le ne- mon aan de boraadstagingon, hoewel men -hem als lid van de club don toegang tot de zaal niet kon weigeren. Toen Chamber-lain on Lord Bir kenhead aankwamen, kon men de stemming-der vergadering reeds opmaken uit het ge jouw, waarmede zaj werden ontvangen. Balfour werd met bravo's begroet, doch steunde Chamberlain bij diens pogen om de coalitie overein d te houden; Met 186 tegep 87 stemmen werd tenslotte een motie aangenomen, waarin wordt go?egd, dat de conservatieve partij, hoewel zij bereid is roet de liberalen samon te werken in een coalitie, den verkiezingsstrijd als een zelfstandige partij moet voeren, met een eigon program onder eigen! leiders. Daarna was feitelijk direct de crisis geboren. Chamberlain spoedde zich naar Lloyd George en de union®tische leden van het kabinet vroe gen direct bun ontslag, wat ocbler veranderd! werd in een collectieve ontslag-aanvrage van. bet gdhcolc ministerie, zoo werd besloten op een in allo haast bijeengeroepen kabinetsraad, nadat do liberale kabinekdoden ook eerst apart baddeai vorgaderd. Inmiddels was de kaning in alle haast uit Saaitriugham naar Londen teruggekeerd. Zoodra' de ministerraad geëindigd was, begaf Lloyd George zich naar het paleis en overhandigde de ontslagaanvrage, die door den koning werd aan-: vaard. Do koning heeft toon Bonar Law ont boden, die de op dracht aannam om een ministe rie te vormen. Hot definitieve bericht van hot aftreden yaö Lloyd George werd op een merkwaardige wijze bekend en wel door oen deputatie van mijnwer- kersafgevaardigdendie naai Downangstreef i waren gegaan om Uoyi Georgo to spreien. Lloyd George vroeg aan de deputatie, wat zij kwam doem. De kider dor mijnwcrlcra ant woordde: Wij rijn hierheen gekomen om den promior te spreken. Lloyd Goorgo loidc toen: Er is gcon premier moer. Ik ben naar den koning geweest en heb ontslag verzocht, hetgeen do ko- ning hoeft aangenomen. Zooals gezegd, Bonar Law hoeft de yoi> ming van een nieuw ministerie aanvaard; doch daaraan is nog één bijzonderheid verhonden. Bonar Law is n.l. niet de eigen lijke leider der conservatieve partij en hrj moet met deze waardigheid worden be kleed, alvorens officieel de leden van het nieuwe kabinet om zich te kunnen groe^ peeren Waarschijnlijk zal Maandagochtend een vergadering plaats hebben, om Bonar law als leider der conservatieve partij te kiezen. In verband met de ontvangst, welke hem gisteren in de Carlton Club is ten dee.' gevallen, kan men aannemen, dat deze' verkiezing jn principe zal worden verkregen. Tot dien datum zal niets defi nitiefs in de samenstelling van het kabinet kunnen plaats hebben. In zekere ministerieel© kiingan verluidde gisteravond, dat de nieuwe premier hoopt op een absolute meerderheid en dan tot verkiezingen zal overgaan. In diezelfde kringen wordt beweerd, dat Lord Chamber- Iain, Lord Balfour en Lord Birkenhead deel van de nieuwe combinatie zouden uitmaken. Men moet deze aanwijzing echter slechts onder het meest strikte voorbehoud aan vaarden, te meer, waar in de unionistische partg in zekeren zin ook van een crisia kan worden gesproken, want de positie

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 2