LEIDSCH DAGBLAD, BERICHT. Vrijdag 20 October 1922. Officseele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DÉR ADVERTENTIES BO Cts per re^eJ, 's Zaterdags 40 Cts. per regel Bii re^ Cm abonnement belangrijk lagere prijs. Kleine advertenticn. uitsluitend bij vooruitbo- laling. Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 Cts., bij ken maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op- Bending van brieven 10 Cts. porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Koordeindspieitu Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactle-1507. PostcJièqus- en Girodienst No. 67055. PRIJS DEZER COURANTÏ Voor Leiden p. S mud. f, 2 35. p. week D.TI Buiten Leiden, waai aseaten geTestigd lijn. per wjek 0-U Franco per posi 2.35 portokosten. Nummer 19211. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen, EERSTE SLAP. Onze abosmé's oiiivtiugen heden gratis hij het „Lcidsch Dagblad" een door ons uitgegeven SPOÖR- WËGBDEKJE voor loeiden en Onistr. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE YISCHVEKKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Viscli- markt 18 (telof. 1225) is ZATERDAG verkrijg baar SCHELV1SCH a 10.10, SCHOL a 10.15f 0.26f 0.30 per pond. N. C. DE GIJ SELA AR, Burgem. Leiden, 20 October 1922. Rijksmuseum van Oudheden. Uit het verslag van den Directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, dr. J. H. Holwerda, over het tijdvak vail 1 Januari tot 31 December 1921, ontleenen wij het yolgende: Personeel. Tot assistent werd benoemd cJe heer A. E. Remouehamps. Waar de tijdelijke bediende J. Verver niet voor herbenoeming in aanmerking lcwam, werd deze betreking opgeheven en wer den in plaat s daarvan A. Schol ten en A. Bosch vast aan het museum verbonden, door een benoeming als Rijkswerkman bij het Museum, ter standfplaats Vaassen. Bui- t ri het vaste personeel bleef dr. W. van Wijngaarden in de Egyptische afdeeling werkzaam, terwijl op zijn verzoek dr. J. J. Hondius zich geregeld een paar middagen bezighield met de verzameling Grieksche opschriften. Mej. J. Brants maakte een reis naar Italië en Griekenland en bezocht Berlijn. De directeur bezocht eenige mu sea in Rijnland en met het oog op zeer aanlokkelijke aanbiedingen van voorwer pen voor het museum, Versailles, Parijs en Brussel, terwijl de heer Remouehamps een bezoek bracht aan de musea van Ber lijn en Hannover. Toestand van het gebouw en het meubilair. Helaas bleven ook dit jaar de zoo noodzakelijke herstel lingen aan het gebouw uit, waardoor in het bijzonder de zalen voor Egyptische kunst nog op een definitieve opstelling moesten wachten. Aan dozen zeker zeer ongunstigen toestand, die den indruk van verwaarloozing wekken moet, is het toe te schrijven, dat do pers zich op allerlei wijze over verwaarloozing der Egyptische kunst tc Leiden uitte en daaraan argumenten» I voor het overbrengen dezer kunstwerken i.-.ar elders ontleenen kon. Met het oog op de noodzakelijkheid voor dc niuseumcursussen en -voordrachten over een goede localiteit te beschikken, werd de openbare bibliotheek definitief ingericht in de zaal, voorheen als collegezaal in ge bruik, en wertil op de plaats, waar voor- loopig deze bibliotheek zich bevond, een zeer geschikt gehoorzaaltjc ingericht, het welk dosgewenscht ook voor colleges kan worden gebruikt. Toestand der verz a mei i n g. Bij 't inrichten der bovengenoemde za len werd voortgegaan mot het aanbrengen der scheiding der verzameling in één deel. bestemd voor opstelling voor het bubliek en in cén voor do bijbehoorende studiocol lecties daarbij werd ook verder gewerkt aan de vervaardiging van een fiches-cata logus. Dc catalogiseering de.' vindplaatsen in Nederland bracht de directeur tot vol tooiing. De inventariseering van een paar Keer uitgbroide collecties, zooals die van Arentsburg, moest ook dit jaar wegens ge brek aan werkkrachten blijven rusten. Ge lukkig stelt cL begrooting voor h.t volgen- do jaar de publicatie van een vrij omvang rijke bewerking door den directeur van de opgravingen op Arentsburg in het uitzicht. Dr. Boeser voltooide het handschrift voor het twaalfde deel van zijn „Beschrijving der Egyptische verzameling", ook zijn tekst bij de reeds voor den oorlog verschenen photograpfneen van den Leidschen demoti- schen zedbkundigen papyrus, een zeer belangrijk stuk, ligt gereed. Cursussen en lozingen. In samenwerking met de Archeologische ver- ecniging werden een reeks cursussen en voordrachten gehouden over onderwerpen, de Archeologie betreffende. Het is daarbij de bedoeling afwisselend in verschillende jaren den nadruk te laten vallen op één der verschillende gebie<fcn, welke de werk zaamheid van ons museum bestrijkt, ten einde een zoo groot mogelijk publick met ,!e, klamheden bekend te maken en nader to brengen tot de.schatten, welke het museum berit Speciaal is <Woij ook m het oog gehouden hot belang van onder wijzend personeel, hetwelk rich op deze .P elf kan. onenteeren, ten einde later zynleerling™ mot vrucht in de verecUil- lende altfeehngen van het muselira te ken- nen rontdeiden en van studeerenden, d'o op deze wijze een welkome handleiding zouden ontvangen. In aansluiting aan het bovenstaande wer den vanaf 14 Mei tot 25 Juni des Zater dagsmiddags om 1.30, rondgangen dloorhet museum: Door de Egyptische afdeeling onder lei ding van dr. P. A. A. Boeser; door de klassieke afdeeling onder leiding van mej. J. Brants; door de Neótorlandsche afdee ling onder leiding van den heer A. E. Re mouehamps, assistent. De belangstelling voor deze cursussen en lezingen overtrof verre de verwachting. Dc cursus over. Egyptische beschaving werd gemiddeld door 50 personen, die over Griek scbe kunst door ruim 40 bezocht, de lezin gen respectievelijk do.r 131, 82, 61, 67, 91, 3S en 77 toehoorders. Aanwinsten. Als zeer bijzondere aanwinst moet worden vermeld een zcld zame collectie Skytisehe en Gotische voor werpen, tot den aankoop waarvan de di recteur in staat gesteld werd door een ge. langrijke bijdrage van hot Leidsche Uni versiteitsfonds en een bijzondere subsidie van Zijn Excellentie den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het is hier dfe plaats om bestuurders van dit fonds groote erkentelijkheid uit te spre ken. Uit Nederland werden aangekocht of door geschenk verkregen: een aantal voorwer pen, met name in het verslag genoemd. Ook uit het buitenland.k\ men verschil lende waardevolle voorwerpen in het bezit van het museum. De boekerij werd vermeerderd met 126 nummers. Vondsten en opgravingen. In samenwerking met de NederlandscV Anthropologische Vcreeniging heeft de di recteur het onderzoek van den Bataafschen burcht en de Romeinsche vesting bij Nij megen voortgezet en voor zoover als het, alle omstandigheden in aanmerking geno men, wenschelijk scheen, voltooid. Een ver slag van dit "werk, dat een vrij volledig beeld geeft van die Bataafsche nederzet ting en ook do hoofdtrekken van do Ro meinsche vesting vaststelt, zal in de eerst volgende aflevering dier Oudheidkundige Mededeelingen verschijnen. Vermeld mag hier nog wol worden hoe het den heer M. Daniëls, gemeente-archi- varis van Nijmegen, gelukt is in het wes ten der stad, waar als het ware de voort zetting ligt van do geschiedenis der Romei nen in Nijmegen na het verlaten van onze vesting, zeer bela-ngrijke nasporing?n te doen, welke op het bestaan van een Ro meinsche kolonie daar ter plaatso een zeer belangrijk licht hebben geworpen. In samenwerking met de Nederlandsche Anthropologische Verceniging en het Pro vinciaal Utrechtseh Genootsohap werd in hoofdzaak onder leiding van den heer A. F. Remouehamps het werk te Vechten met zeer belangrijk resutaat voortgezet. Te Wijk-bij-Duurstede werden op aanwij zing van den Directeur door de beide voor werkers de proefgravingen voortgezet. l>\j hebben dit jaar tot het resultaat geleid, dat in een volgende campagne opgravingen op grooter schaal kunnen aanvangen. Voor deze proefgravingen ontving deze een niet onaanzienlijke financieelen steun van de Verceniging Nbordheij, door vrien delijke bemiddeling van het Leidsche Uni versiteitsfonds; Op verzoek van dr. Goossens waren de beide voorwerkers onder zijn leiding werk zaam bij de belangrijke onderzoekingen van het. Provinciaal Limburgsch Genootschap te Maastricht. Zelf bezocht de Directeur bovendien o.a. nog Oud-Leusden en Nijkerk, met het oog op eenigo oudheidkundige verschijnselen, welke mogelijk aan een nader onderzoek waren te onderwerpen. Na nog meerdere onderzoekingen tc heb ben genoemd en besproken, eindigt bet verslag met do mcdedeeling, dat in het ge heel het museum bezocht werd! door 11.483 personen. Frijsiiitdecling burgerwacht schietwedstrijden In den Foyer van de Stadszaal worden gis teravond de prijzen uitgereikt, behaald op de wedstrijden van de burgerwachten Leiden en omstreken. De zaal was goed bezet, toen, na penigc muzieknummers van het bekende ge zelschap „Bobette", de lieer M. A. A. Steyns. als voorzitter van het uitvoerend comité voor de onderlinge wedstrijden, do bijeenkomst opende met oen welkomstwoord aan de aan wezigen. Spr. verheugde er zich vooral ov<w dat niet alleen het bestuur van leiden ver tegen woordi.gd was, dooh ook dio van do bur gerwachten van Oegstgeost, Zoeterwoude, Valkenburg, enz., wat op hoogen prijs werd gesteld, omdat daarin gezien wordt het be wijs dat de onderlinge wedstrijden aller volle sympathie hebben. Het plan tot het orgaiii- seeren van deze wedstrijden is destijds uit gegaan van do burgerwacht Leiden, na een bijeenkomst van dc verschillende comman danten, waar dc wenschelijkheid naar veren was gebracht om meer onderling verband to krijgen, en tevens om de leden een prikkel to geven tot goede, intense zelfoefening op de schictavonden. En thans kan worden geconstateerd, dat de wedstrijden volkomen deel hebben ge trof- fcD. Niet al-leen toch is er goed geschoten, doch ook de onderlinge samenwerking is hechter geworden, en geeft voor de toekomst de beste verwachtingen. Nadat „Bobette" vervolgens het eerste cou plet van liet „Wilhdffliu^ had gespeeld, ging de heer Steyns over tot de uitreiking dor prijzen. De uitslagen-zijn lo afd» 1. Zoeterwoude, zilveren wisselbaker en medaille, 093/« p. 2. Leidon, GS-p. 3. Oegstgeost, C33/i p. 2c afd. 1. Valkenburg, 42 p. 2. Leiden, 39s/o p. -2. Zoeterwoude, .38Vs p.4. Oogstfeest, 377» p. Vrije baan. 151 deelnemers. 1. J. H. van Sta voren (Leiden) 2. H. B. Collóe (Oegstgcest); 3. M. A. A. Steyns (Leiden)4. J. van dor Hoeve (Zoeterwoude)5. O. Inthorn (Val kenburg.) De heer Steyns bracht hierna een woori van dank aan zijn mede-comité-leden, die mceite nog tijd hebben gespaard om de wed strijden te doen slagen,.en in samenwerking met wie spreker steeds gaarne beTeid zal zijn z'n steun en beste krachten te geven. Ook luitenant Stoenhauér, sergeant-majoor Win ter, sergeant Blokkamp en vele andoren dank te hij voor hun medewerking, terwijl natuur lijk Bobette" niet word veTgcten, evenmin als de schenkers van de medailles. Nadat de heer Verhoeven, uit Zoeterwoude, nog zijn instemming had betuigd met do or ganisatie dor onderlmge wedstrijden, bleef men nog germinen tijd bijeen. „Bobette" zorgde op de haar eigen wijze voor aangename tijdkorting. Mot de Burger- wacht-marsoh werd geëindigd. Vèefonds „Lei dan". Hedenvoormiddag hield de vereeniging „Veefondb Leiden" in Zomer zorg zijn jaar- lijksche alge rr.e ene vergadering, onder voorzitterschap van den hBef S. van der Stoel, die do goed bezochte vergadering met een kort woord opende waarin hij de aanwezigen welkom heette en den wensoh uitsprak dat deze vergadering in het be lang van het „Veefonds" mocht zijn. De notulen der vorrge vergadering wer den dbor den secretarie, den heer C. Bak- keT, gelezen en onder dankbetuiging goed gekeurd Vervolgens deed de penningmeester de heer P F Vorkley rekening en verant woording over het- dienstjaar 1921—1922, waaruit- blijkt dat de kas achteruit ging met een bedrag van f 121.18. Dein penning meester werd gedechargeerd van zijn be heer en hem dank gebracht voor de zorg aan do financiën besteed. Uit het jaarverslag loopende van 1 Oc tober 1921 tot 31 September 1922 bleek, dat er dp 30 Sept. 1921 in kas was f 1235.07. Er traden 4 nieuwe leden toe k f 10. Geassureerd werden 18 runderen a f2; 27 a f 2.50457 a f 4 1381 a f 5 en 131 a 6 gulden De opbrengst van vleesch en vet bedroeg f 1891.79aan rente werd ontvangen 6 pet. van f 2500, f 150. Met nog enkoio andere ontvangsten be droeg het, totaa! der inkomsten f 13,401.43. De uitgaven bedroegen aan uitbetaalde schade en divorsen in totaal f 12,356.74, zoodat hot kassaldo op 1 October 1922 be droeg f 1044.69. Heden is een niéuwe' zaak in Groenten, Aardappelen en Fruit geopend, in pare. Ulrecht- sche voor, hoek Rijnstraat, door den heer J. G. van Evert Jr. Op zioh zelf is van do nieuwe zaak niot voel moor en veel anders te zeggen •dan van alle andere groenlenzaken. Maar de héor Van Evert is zolf tuinder en dus in staat eiken dag zijn winkel met vers oho groenten to voorzien. En hij wensebt, nu er van vele zijden wordt geklaagd over te hoogo prijzen, eens zeer concurroorend te zijn, zooals hij ons verzekerde. Als dit waar is zullen do huismoodors or wel mee ingenomen zijn. Verleden Woensdag werd in het Ter- weepark een rijwiel ontvreemd, dat de po litie, na langdurig onderzoek, terugvond in de Bank van Leening. Daar was het door een 16-jarig meisje, zich noemende mej. Van D. beleend. Naar dit meisje werd ge zocht, doch zij was niet te vinden. Wel viel de verdenking op een ander 16-jarig meisje J. E. v. d. Z., die in verstandhou ding leefde met een man F. O. S. Inder daad bleek zij naar het uiterlijk te oordec- len het rijwiel te hebben beleend. Beiden zijn nu in arrest gesteld verdacht van dief stal én heling van liet rijwiel on ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld. Gistermiddag werd de 77-jarige fa briekarbeider D. J. de H wonende aan de Oostdwarsgracht op de Nieuwe Mare aangereden door een onbekend gebleven ielrijdor. De oude man lcwam te vallen en kreeg een vrij ernstige wonde aan het rechteroog. Door de politie werd de man naa^r zijn woning geleid. Heden is op de openbare straat al hier een. kalf onbeheerd aangetroffen. In lichtingen worden verstrekt door de po litie. Rangschikkingsregeling. Bij beschikking van don Minister van Oorlog is oen rangschikkingsregelLng vastgesteld, uit gaande van de overweging, dat ten govolgo van de reorganisatie van de landmacht, bij dc onder scheidene wapens en dions*vakken een overoom- pleet Is ontstaan aan beroepspcrsonecl, hetwelk mitsuien op non-activiteit zal morton worden ge steld, dan wel den militairen dienst met wacht geld zal hebben te veriaten. Daarin komen o.m. de volgende bepalingen voor: lo. Personen, to wier aanzien de regeling geldt» Met in-achi-neming van de voor offioicren en onderofficieren nader aan te geven bijzondere bepalingen geldt deze regeling voor alle mili tairen, tot hot beroopspersonoel béboorende, wordende te dezer zake onder do onderofficieren modogcrokend de jaarwedde genietende militai ren beneden dien rang. Officieren en sergeanten (wachtmeesters), in 1922 als zoodanig aangeeteld, worden niet in doze regeling betrokken. 2o. Opdracht yoojyde toepassing van de re geling. i -<i -w' Dc Minister van Oorlog verstrekt ten aanzien van de wapens en dienstvakken, waarvoor de nieuwe organisatie is vastgesteld, overeenkom stig do behoefte, een opdracht inzake toepassing van deze regeling. 3o. Indeeling in categorieën. Naar den maatstaf van bekwaamheid, ge schiktheid en dienstijver wordt het bcrocpsper- sonecl van elk wapen of dienstvak, voor zoover do onder 2o genoemde opdracht is gegeven, rangsgewijs ingedeeld in drie categorieën, met dien verstande, dat tweede-,en oorsic-luitenants worden gerekend tot óén rang te behooren; on derofficieren-administrateur en onderofficicren- instruöiour afzonderlijke groepen vormeu; do sergeanten 1ste klasse en do onderofficieren „met geschiktheid" voor den naast hoogeren rang behooren bij den rang, wolken zij beklce- den; dragons van titulaire rangen worden ge acht te behooren tot den rang waarbij zij met betrekking tot hun bezoldiging zijn ingodeold. Dezo drie categorieën zijn: a. zij, op wier behoud voor den dienst met het oog op do noodzakelijkheid van personeelsin krimping in de eerste plaats wordt prijs gesteld; b. zij, op wier behoud voor den dienst met het oog op do noodzakelijkheid van personeel sin- inkrimping in dc tweede plaats wordt prijs ge steld: c. zij. op wier behoud voor den dienst mei het oog op de noodzakelijkheid van personeelsin krimping in do derde plaats wordt prijs gesteld. In elk der categorieën b. en c. worden do er bij betrokkenen naar den maatstaf van ouder dom in rang ingedeeld in groepen, omvattende 3 jaarklasscn; in eiken rang de indooling in groepen aanvangende met do aanstellingon in hot kalenderjaar 1921. Zij worden binnen deze groepen goi-angschikt in de volgorde van: gezinshoofden met kinderen, gezinshoofden zonder kinderen, ongehuwden-kostwinners, ove rige ongchuwden. Komen or in oen groep van jaarklassen meer personen voor mot gelijke ge zinsomstandigheden, dan worden zij, die geacht worden do zwaarste onderhoudsplichten te heb ben, in dc greep vooraan gerangschikt. Ten aanzien van de categorie a heeft geen rangschikking plaats en geschiedt de opgave voor dc officieren naar do volgorde van de ranglijst, voor de onderofficieren naar gelang van de anciënniteit. 4o Bijzondere gegevens nopens het personeel. Ongeacht de onder 3 genoemde indooling cn c.q rangschikking zal in eonigc afzonderlijke ko lommen hij ieder der ingedeelde militairen mc dedeeling worden gedaan van de gegevens van porsoonlijkcn aard, welke van bolang zijn bij de oindolijko beslissing to hunnen opzichte, te we ten: Burgerlijke slaat, gezinsomstandigheden, o.m. aantal to verzorgen kinderen (met geslacht, leeftijden, eventueele verdiensten, stadium en einddoel hunnor opvoeding? enz.); indien be langhebbende ongehuwd, dooh kostwinner is, op gaaf voor welke personen hij zulks is, enz. Voor onderofficieren wordt bovendien ver meld, of zij al of niet in aanmerking wenschen te worden gebracht om in een ander garnizoen te w-orden geplaatst, indien in zijn huidige gar nizoen geen functie voor hem is". 5o. Organen waaraan dc indeeling is opge dragen. A, Officieren (en enkele groepen van onder officieren). Er zullen tor uitvoering van het onder 3. en 4. bepaalde, naar gelang daartoe dc onder 2. genoemde opdracht is verstrekt, worden gevormd I. Commission in eersten aanlog; cn II. Een commissie in tweeden aanleg, tevens commissie van beroep. B. Onderofficieren (behalve die in dit punt onder A behooren de). Er zullen, ter uitvoering van het onder 3. en 4. bepaalde, naar gelang daartoe de onder 2. gon-oem.de opdracht is verstrekt, worden gevormd I. Commission in eersten aanlog (korpscom- missiën) en II. Commission in tweoden aanlog, tevens commissien van beroep (wapen- of dienslvak- commissiën). 6o. To volgen procedure. Hieromtrent worden een aantal bizonderhoden medegedeeld. 7o. Eindbeslissing. Do eindbeslissing nopens do dienstvcrlating berust bij den Minister van Oorlog. Deze wordt niet genomen voor dat bekend zijn de gegevens nood-ig in vorband met punt 4. Opleiding van reserve-officieren. Ten einde de opleiding van de reserve-offi cieren zoo goed mogelijk te verzekeren, ontwerpt het legerbestuur con regeling, die in hoofdzaken neerkomt op het volgende: De verlofsofficieren zullen niot allen voor den- zolfden termijn voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen, doc-h zij zullen hiervoor in drie groepen worden onderscheiden cn wed*. lo. zij. die nog niot voldoende geoefendheid bezitten in den rang, wclko wordt bekleed; 2o. zij, bij wie dit wél hot geval is; 3o zij, voor wie de noodzakelijkheid bestaat om in verband met een mogelijke bevordering in rang een laatste, meer intensieve opleiding voor den naast-hoogeren rang te ontvangen, gepaard gaande mot dc mogelijkheid voor den verant woordelijken chef tot beoordeeling. (Hierbij don rang van le luitenant niet als afzonderlijken rang te beschouwen). Voor bon, beboerende tot de categorie 1 en 3, wordt een oefening van 6 weken (in 2 jaren) on voor hen, behoorondo tot categorie 2, een oefening van 3 weken (in 2 jaren) noodig ge oordeeld- Do oefeningen moeten samenvallen met-de vervolg- of (en) do herhalingsoefeningen Do officieren, die voor bevordering in aanmer king komen, kunnen oen theoretisehen cursus volgen in September of Ootober van het jaar, waarin hij hun divisie geen herhalingsoefeningen worden gehouden. Practisch komt de geheele re geling hierop neer, dat nieuw aangestelde offi cieren de eerste 2, 3 of 4 jaren (al naarmate hun aanleg cn toewijding) telkenmale voor 3 weken (of 6 weken om hot andere jaar) opkomen, dat de groote massa 3 weken om het andere jaar opkomt cn dat de jaarklasse, die voor bevorde ring aan do beurt is, 3 weken extra opkomt. Voor het reservekader beneden den officiers rang, dat in opleiding is voor officier, blijven dc thans geldende bepalingen van kraoht; voor BINNENLAND. Dw Minister van Waterstaat heeft lit da Tweede Kamer medegedeeld, dat bij dc Ned. Spoorwegen tariefsverhooging uitgesloten is en weder-invoering van buurtverkeer en kilometer boekjes overwogen wordt Rangschikkingsregeling voor het beroepsper- soneel der landmacht met betrekking tot de plaatsing in de nieuwe vredesorganisatie en tot de dienstveriating. Opleiding van reserve-officieren. BUITENLAND. Het kabinet-Lloyd George is in Engeland af getreden. Bonar Law heeft de vorming van een conservatief ministerie aanvaard. Giclitti en Mussolini kunnen hst over een nieuw Italiaansch kabinet niet eens worden. Overeenkomst tusschen Mussolini cn d'Annunzio. Een moüe van vertrouwen in het Folketing voor het Dcensche kabinet. In Zuid-Slavic een actie voor een soort fas cistische beweging tegenover Italië. Pcincaré krijgt een motie van vertrouwen 'n de Fransche Kamer. hen, dio in hun rang blijven door.diencn (on dug geen moeite doen om don officiersrang te be reiken), zal een oefening van 3 woken om het andere jaar verplicht wordep gesteld en dan bij voorkeur tegelijk met de herhalingsoefeningoa dor dienstplichtigen. Voorts wordt nog overwogon, voor verlofö- hoofdofficieren on oudere verlofs-kapitoins ka- derocfeningon op hot torroin of op de kaart to doon houden, deelneming aan die oefeningen verplicht te stellen en en don duur daarvan in mindering Je brongon van den verplichten wor- keiijkon dienst. („Hdbl.") De Arbeidswet. Bij Kom. besluit is toogerstaam, dat in de hieronder ganoamdo fabrieken of werk plaatsen. voor den duur van een jaar, te rakenen van 2*1 Oct. j.l. af, de daarachter genoemde arbeiders arbeid verrichten ge durende den cr bij vermelden tijdsduur: bloemeoibinderijen tevens- bloetmonwin kels, arbeiders, 10 uren per dag, 55 uren per Week kalkzandsteonfabriokcin, mannen, 10 uur per dag, 55 uren per week; slager ij-en, mannelijke arbeiders van 16 jaar of ouder, 9 uren per dag, 50 uren per week (alleen voor slagerijen verbonden met winkels, deel uitmakende van onder nemingen, in hoofdzaak op den verkoop in het klein gericht) steenbakkerijen, arbeiders, 10 uren per dag, 55 uren por week (van 1 April tot 1 October) sterkerijen, mannen, 10 uren per dag, 55 uren per week stikstofbindingsfabriekenmanlijke arbei ders van 15 jaar of ouder, 10 uren per dag 55 uren per week. Een arbeider van 15 jaar of ouder, dio krachtens het bepaalde in dit besluit lan ger dan negen uren op een dag arbeid ven- richt in een fabriek of werkplaats, mag op dien dag arbeid verriohben, hetzij tusschen 6 en 7 uur voorin.hetzij tussohen 6 on 7 uur nam. Een man of oen vrouw, die ingevolge 't bepaaMe bij art. 33 van 't Werktijden besluit voot fabrieken of werkplaatsen, 1920 in oen fabriek of werkplaats als boven bedoeld arbeid verricht vóór 7 uur voexrm. of na 6 uur nam., mag in die fabriek of werkplaats gedurende één uur per dag en vijf uren per -week langer arbeid verrich ten dan ingevolge genoemd artikel geocflr- loofd is. Tot 1 Oct-. 1923 mag een arbeider van 16 jaar of ouder in het tijdvak van 1 April tot 1 Oct. op in aanbouw zijnde bouwwer ken, bij grond- of graafwerken, dienende tot voorbereiding van dien bouw, en op in. herstelling of in slooping zijnde bouwwcrj ken gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verriohten. Een man, dio arbeid verricht ingevolge hot bepaalde bij art. 33 van het Wektijdcn- besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920, mag, voor zoover dit noodig is, oon in een oontinu werkendo fabriek of werk plaats of in een continu werkend gedeelte van die fabriek of werkplaats arbeid in oen drieploegenstclsel mogelijk te maken, tot 24 Oct. 1924 aldaar arbeid verrichten a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in driea chterecnvol gende weken b. in dirio achtereenvolgende weken ge durende 56 uren tussohen 10 uur nam. en 6 uur voorin, - De Koninklijke Grieksche legatie te 's-G ravenbago is gemachtigd om een in de pers opgenomen berioht, betreffende do opheffing van deze legatie wegens bezuini ging, beslist tegen te spreken. Ged. Staten van Zuid-Holland zullen een openbare vergadering houden op. Maandag 23 dezer, doa n.m. te twee uur, ter behandeling van de voorziening van dé gezomlheideoommissie te Zoetermeer in-» zake de niet-oubewoonbaarverklaring van een aantal woningen te Nieuwerkerk aan; den. IJsel. Rapporteur is mr. Schokking.,

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1