No. 19204. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 October. Tweede Blad. Anno 1922 GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON STORMACHTIGE HOOGTEN. Benoemingen eo ontslag. Naar aanleiding van een verzoek vaa prof. dr. W- de Sitter om hem van het lidmaat schap der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te willen onthelfen, geven B. en W. den Raad in overweging bet gevraagde ontslag eervol te verleenen, ander dankbetuiging voor de door hem als Ed dier Commissie bewezen diensten. Ter vervulling van deze vacature worden door de Commissie als lid aanbevolen: lo. Mr. H. A. Sypkens, rentmeester van het Hoogheemraad Rijnland, 2o. Mr. E. A. CJosman, adv. en procureur alhier. Door Curatoren van het gymnasium wor den ter benoeming van een leeraar in het teekener aan deze inrichting aanbevolen: lo. de heer H. van Batenburg, thans tij delijk leeraar aan het Gymnasium alhier, 2o. de heer L. Otto, leeraar Middelbaar Onderwijs te Leidon, zulks, dat de benoe ming geacht wordt ingegaan te zijn op 1 September j.l. In verband met het aantal parallelklassen in den eursns 19221923 aan de Hoogere 'Burgerschool voor Jongens, znllen voor het onderwijs in het Dnitsch en het Neder- landsch tijdelijke leerkrachten moeten wor den aangesteld. De Directeur der school geeft in over weging. om mej. E. A. W. Broes van Dort en dan heer E. W. Schallenberg, resp. leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, en leeraar in het Mederlandsch aan het Gymnasium, tot tijdelijke leerkrachten te benoemen. Met het voorstel van den Directeur kan het College van B. en TV. zich voreenigen. terwijl daartegen ook bjj de Commissie van Toezicht en bij den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs geen bezwaar bestaat Vergunning tot het geven van lessen. Bij adres verzoekt de heer J. B. Wil mink, leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens, hem toe te sta3n les te geven aan de bijzondere Hoogere Burgerschool (In stituut „Wullings") te Voorschoten. Tegen dit verzoek bestaat bjj en Wi geen bezwaar en blijkens het advies heelt de Commissie van Toezicht eyetunin bedenkin gen. Een houten schuurtje. Onder overlegging van een desbetreffend adres geven B. en W. den Raad in overwe ging aan A". J. Oostveen, Decimastraab 6, Tier gunning- te verleenen om het te bouwab Schuurtje in rijb tuin, van bont be doen maken. Verhuring van 'n woning met tuin en schuur. B. en W. stéllen. den Raad voor de wo ning met tuin en schuur aan "den Warmoo- tierweg] No. 101, voor het tijdvak van 1 'Januari 1923 tot en mofc April 1923, weder- ioei te verhuren aan J. J. Nijssen, tegen een huurprijs van 180 per maand. l>o Maria-Gondastraat aan de gemeente. In de vergadering van 20 Februari j.l. werd om praeadvies in handen van B. en (Wk gestéld een adres van J. Goèdbloed cj?., bewoners van de Maria Gondastraat, waarbij' zij den Raad verzochten, het daar heen te leiden, dat maatregelen ter ver betering van den toestand dier straat zou den worden getroffen. In het bijzonder ver zochten adressanten in hun adres om ver lichting en reiniging van gemeentewege van de straat en om herstelling van de riolee- ringj en de bestrating. Reeds eerder kwam de toestand van de Maria Gondastraat iu den Raad ter sprake, laatstelijk in de zitting van 10 October 1921. Door B. en "W. werd toen opge merkt, dat in deze door de gemeente be zwaarlijk kon worden, ingegrepen, zoolang de straat haar niet in eigendom toebehoor- - de. Eerst wanneer de rechthebbende zijn eigendom aan de gemeente zou hebben over gedragen, kou deze laatste maatregelen in zake het onderhoud van de straat in over weging nemen. Hiervan uitgaande en in aanmerking ne mende, dat verbetering van deze sfctaab in derdaad zeer gewenscht was, hebban B. en W- naar aanleiding van bovengemeld adres .aan de onderteekenaren medegedeeld, dat hun College bereid was, de overneming van de Maria Gondastraat in eigendom en onder houd bij de gemeente te bevorderen, indien de belanghebbenden zorg droegen, dat deze overdracht zonder kosten voor de gemeen te kon plaats hebben, en zij! bovendien in de gemeentekas een bedrag van f2750 stort ten. Dit bedrag maakt de helft uit van de voor het in orde maken der straat geraamde kosten ea is naar denzelfden maatstaf vast gesteld, als bij de overname van de Schel penkade en andere particuliere straten "door den Raad werd aangenomen. De volledige verbetering, verlichting, reiniging en het onderhoud van de Maria Gondastraat zou den dan na de overname ten laste van de gemeente komen. Na vele correspondentie en besprekingen is overeenstemming met de adressanten be reikt. De storting van genoemd bedrag b$ den Gemeenteontvanger zal dezer dagen plaats hebben, terwijl belanghebbenden de nocdige voorbereidende maatregelen voorde overdracht van de straat hebben getroffen. Bovendien verklaarden zij zich bereid nog f 100.in de gemeentekas te storten, welk bedrag onzerzijds was gevorderd als ver goeding van het renteverlies, dat de ge meente zou lijden door den vervroegden aanleg van een ondergrotidsche electrische lichtleiding in de Maria Gondastraat. Op verzoek van de bewoners toch hebben B. en W. tot dezen aanleg besloten, hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag, om voorloopig de tegenwoordige bovengromd- sche leiding te behouden en deze èerst la ter, wanneer de Maria Gondastraat daar voor volgens het werkprogram van de Ste delijke Lichtfabrieken aan de beurt kwam, door een ondergrondsche te vervangen. Nu ten deze evenwel de bovenvermelde regeling met adressanten kon worden getroffen, be stond er geen bezwaar tegen, ook op dit punt aan hun wenschem tegemoet te komen. De overdracht van de Maria Gondastraat aan de gemeente onder de hierboven aan gegeven voorwaarden, kan derhalve "thans plaats vinden en B. en W. geven mitsdien, overeenkomstig het advies van de Commis sie van Fabricage, in overweging daartoe te besluiten. Opheffing Gemeente-apotheek. In de Raadsvengadering van 24 April j.l. word boskaten tot opheffing van de Gemeente- apotheek met ingang van een nader door B. en W. te bepalen tij distip en werden zij tevens gemachtigd met de hier ter stede gevestigde apothekers een overeenkomst aan te gaan tof levering van geneesmiddelen, vorbandstoffen, enz. aan boulders van kaarten, recht gevende op koetelooze genees- en heelkundige hulp. De opheffing1 van die apotheek en de in- werking-lneding van het contract met de apo thekers werd bij besluit van 14 Juli bepaald op 1 Oct. j.l. In verband hiermede zal nu moeten worden overgegaan tof intrekking van de verorde ning, regelende ihet 'bekeer der Gemeente-apo theek en den diienst van den gemeente-apothe ker en tot ontbinding van de Commissie voor dé Gemeente-apotheek, als bedoeld! in art 3 dier verordening. B. en W. geven daarom in overweging a. in te trekken de verordening1 rvan den 20en April 1905, regelende bef beheer der Gemeente-apotheek en den dienst' van den gemeente-apotheker te Loiiden b. te ontbiinden die Colmmissie voor de Ge meente-apotheek, als bedoeld in art. 3 der siSb a bedioelde verordening e. aan die heeren dir. J. G. van der Sluys, dr. F. A. H. Sdhreinemakens en G. F. Al ten Bosch dank te betuigen voor de vele en ge wichtige diensten in hunne betrekking van loden der Commissie voor de Gemeente-apo theek aan de gemeente bewezen, in hot bij zonder aan den lieer Ten Bosch, di© meerma len de functie van Gemeente-apotheker, tij- dons diens ontstentenis of afwezigheid, be langeloos heeft waargenomen. Uitbreiding en verandering van R.-K. scholen Het Bestuur der R.-K. Parochiale Jongens scholen onder R.-K. Parochiaal ketrkbestuur, plhier, heeft een dlrietal aanvragen ingödliend pra de noodnge gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding en/of verandering van de inrichting van schoolgebouwen. Naar het Engc-lsch van EMILY BR0NT& Dcor W. A. a VAN STRIEN. 47) Voeg een diepe snede onder het eene _r toe, waarvan alleen de kou belette, dat rij rijkelijk bloedde, een wit gedicht, .vol krabben en kneuzingen, en een lichaam lat van vermoeidheid ternauwernood in staat was zich staande te houdenen u Kunt denken, dat mijn eerste schrik niet zeer verminderd was, toen ik tijd gehad had om haar beter te bekijken. j,Mijn lieve jongedame/-' riep ik uit, ,,ik wil nergens heen gaan en niets hooren tot u ieder stuk van uw kleeren hebt uitge daan en droge kleeren aangetrokken; en u zult ongetwijfeld vanavond niet naar Gim- merton gaan, zoodat het geen nut heeft oid hei, rijtuig in orde te brengen." „Ik zal zeker gaan," zei ze„loopend of rijdendtoch heb ïk geen bezwaar om mij behoorlijk te kleeciten. En o, zie eens hoe hel nu langs mijn hals stroomt! Het vuur doet de wond schrijnen." Zij stond er op, dat ik haar aanwijzingen opvolgde, vóór zij toeliet, dat- ik haar aanraakte; en niet eer dan toen de koet sier instructies had gekregen om in te Spannen en een meid aan het inpakken van cenige noodzakelijke kleeding gezet ■fras, stond zij mij toe om de wond te ver binden en haar behulpzaam te zijn bij het veranderen van kleeren. «Nu, Ellen," zei ze, toen mjjn taak ge ëindigd was en zij in een gemakkelijken stoel bij den haard zat, een kop thee voor zich; »>ga tegenover mij zitten en leg de baby van de arme Catharina weg; ik houd er niet van het te zien!" „Je moet niet denken, dat ik weinig om Catharina geef, omdat ik mij zoo dwaas gedroeg bij mijn binnenkomenik heb ook bitter geschreid ja, meer dan wie ook, die reden heeft om te scheien. Wij scheid den onverzoend, aooals je je herinnert, en dat zal ik mij niet vergeven. Maar on danks dit alles kan ik geen medelijden met hem hebben, het monster! O, geef mij den pookDit is het laatste voorwerp van hem, dat ik bij mij heb" zij schoof den gouden ring van haar derden vinger en wierp hem op den grond. „Ik zal hem verbrijzelen," vervolgde zij, terwijl zij er met kinderlijken wrok op sloeg, „en dan zal ik hem verbrandenEn zij nam hem op en liet het mishandelde voorwerp tus- schen de kolen vallen. Daar l Hij zal een nieuwen moeten koopen, als hij mij weer terugkrijgt. Hij zou in staat zijn mij te komen zoeken om Edgar te kwellen. Ik durf niet blijven, om dat idee niet in zijn brein te doen post vatten! En bovendien is Edgar niet vriendelijk geweest, wel"? En ik wil niet komen smeeken Om zijn bijstand en ook wil ik hem niet in nog meer ellende brengen. De noodzakelijk heid dwoaig mij om hieT een schuilplaats te zoeken maar als ik niet vernomen had, dat ik hem niet zou ontmoeten, zou ik in (3e keuken hebben halt gehouden, mijn ge zicht gewasschen hebben, mij gewarmd, en had ik jou verzocht mij te brengen wat ik noodïg had, en was weer ergens heen vertrokken buiten het bereik van mijn ver- Tor toelichting van deze aanvragen mer ken B. en W. het volgendé op. 1. De Jongensschool aan de Haarlemmer straat is al geruimen tijd te klein voor het aantal leerlingen. Tear voorziening in het te kort aan plaatsruimte zijn indertijd een vier tal lokalen in het gebouw aan do Van-dor- Worfstraat (naast de Zusterschool) in ge bruik genomen. Thans ziet het bestuur zich' genoopt nog 2 lokale a van dit gebouw tct schoollokalen in te riteLten en vaa het nco- liigo meubilair als banken, borden, kachels en dergelijke te voorzien. Hiervoor wordt een beéiag van f1500 aangevraagd. 2. De inrichting der privaten in de Jongens school aan de Haarlemmerstraat laat te wen- sehen over. Teneinde een behoorlijke verbete ring te kunnen verkrijgen is het gewenscht, dat de tegenwoordige kamer van het hoofd der school wordt bestemd voor de inrichting van privaten en dat een overcompleet lokaal, dat als leslokaal niet aan de wettelijke eisehen voldoet, wordt verbouwd tot magazijn en kan;er van het hoofd der school. Hot ge deelte van het gebouw, waar thans de priva ten zijn, zal worden bestemd voor garderobe. De kosten van deze veranderingen worden geraamd op f8040. 3. Ook in de Jongensschool op het Rapen burg is dc inrichting van de privaten 'onvol doende. Voor de voorgenomen verbetering en uitbreiding van privaten en urinoirs wordt een bedirag van f 3670 aangevraagd. Aangezien hek bestuur aan de wettelijke eisehen heeft voldaan, geven B. en W. den Raad in overweging de gevraagde medewer king te verleenen. Verordening, betreffende het Slachthuis- personeel. In verband met de aanstaande uitbrei ding van den gemeentelijken keuringsdienst van vee en vleesch over eenige omliggen de gemeenten, acht de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis herzie ning van de thans geldende verordening be treffende het personeel, verbonden aan het Openbaar Slachthuis, nooddg. Aangezien deze verordening bovendien verschillende bepalingen bevat, welke sedert de tot stand koming van de algemeene salarisverorde ning moeten worden geacht te zijn verval len, terwijl de verordening mede eenige on derwerpen regelt, welke reeds in een rege ling opgenomen was en omwerking der ge- heele verordening noodig. B. en W. hebben dit gedaan en stellen nu voor deze nieuwe verordening overeenkomstig hun voorstel vast te stellen. Wijziging der voorwaarden van de subsidieering der bijzondere bewaarscholen Bij het in de Leeskamer ter inzage ge legd schrijven verzoekt het bestuur der Vereeniging tot opleiding van bewaarschool houderessen B. en W. om te bevorderen, dat de voorwaarden, onder welke subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend ten behoeve van bijzondere bewaarscholen, aldus worden gewijzigd, dat een maximum- schoolgeld van f 30 in plaats van f 20 mag worden geheven. Met de Commissie voor de bewaarscho len, wier advies B. en W. over dit verzoek hebben ingewonnen, zijn zij van oordeel, dat het met het oog op de waardedaling van het geld sinds 10 Februari 1910 (den datum van vaststelling der verordening) en de stijging van de exploitatiekosten der be waarscholen alleszins gewettigd is door wij ziging van de betrekkelijke verordening voor de gesubsidieerde bijzondere bewaar scholen de gelegenheid te openen desge- wenscht het schoolgeld tot f 30 per jaar op te voeren. Zij geven mitsdien in overweging over te gaan tot vaststelling van de desbetref fende verordening. Toekenning periodieke verhoogingen. Ten vervolge op hun vorige opgave (No. 194 van 1922), leggen B. en W. aan den Raad weder een lijst over van de ambtena ren, die door hun College, gedurende het 3de kwartaal 1922 in het genot zijn gesteld van één of meer vervroegde periodieke ver hoogingen van wedde. Het zijn er in het geheel acht, waarvan vier werkzaam aan de Lichtfabrieken en twee elk aan 't Open baar Slachthuis en bij Gemeentewerken. wenschten duivelO, hij was zoo woedend Als hij mij maar gekregen hadHet is jammer, dat Earnshaw zijn gelijke niet is in krachtik zou niet weggeloop en zijn vóór ik hem bijna vernietigd gezien had, als Hindley in staat was geweest om dat te doen!" „Wel, praat niet zoo snel, juffrouw!" viel ik haar in de rede„u zult den zak doek, dien ik om uw gelaat gebonden heb, los maken en maken, dat de snede weer bloedt. Drink uw thee, en kom op adem, en schei uit met lachenlachen is droevig misplaatst onder dit dak en in uw toe stand „Dot is niet te ontkennen," antwoordde zij. „Hoor dat kind eensHet blijft voorte durend klagen, zend het een uur lang buiten mijn gehoorik' zal stellig niet langer blijven." Ik trok aan de bel en vertrouwde het aan de zorg van een dienstbode toe, en hoen informeerde ik waf haar gedrongen had van Wuthering Heights in zulk een onmogelijken toestand te ontsnappen, en waarheen zij dacht te gaan, als zij weigerde bij ons te blijven. „Dat zou moeten, en ik verlang ook te blijven," antwoordde rij, „om deze twee redenen: om Edgar op te vroolijken en de zorg voor het kind op mij te nemen en omdat <3e Grange mijn rechtmatig tehuis is. Maar ik zeg je, dat hij dat niet toe zou laten! Denk je, dat hij het zou kunnen verdragen, als hij mij dik ein vroolijk zag worden de gedachte zou kunnen ver dragen, dat wij rustig waren, en niet zou besluiten om onze rust te vergiftigen? Nu heb ik de voldoening, dat ik er zeker vaal ben, dat hij mij verfoeit, in die mate, dat Verordening inzake Vergunningsrecht. Nu de Raad in zijn zitting van 7 Aug. j.l., overeenkomstig het voorstel van B. en W., de verordening regelende het ge meentelijk vergunningsrecht in dien zin heeft gewijzigd, dat in den vervolge, al vorens door den Raad een. beslissing wordt genomen op bezwaarschriften tegen aan slagen in liet gemeentelijk vergunnings recht, eerst het advies wordt ingewonnen van een vaste commissie uit dit College, moet ook nog de samenstelling en de werkkring dier Commissie bij plaatselijke verordening worden geregeld. In verband hiermede geven B. en W. nu in overweging tot vaststelling van de betreffende verordening over te gaan. Afwijking van de voorwaarden der vergun ning aan dc Leidschc Du in watermaatschappij Eenigen tijd geleden wendde de Leïd- sche Duinwatermaatschappij zich tot B. en M., met het verzoek een wijziging van het in 1922. ingevoerde „groot watertarief" wel te willen goedkeuren. Tengevolge van dc stijging der productiekosten toch moest volgens dat tarief het water aan enkelen, die duinwater bij groote hoeveelheden over den Meter betrekken, de z.g. groot- watergebruikers, beneden kostprijs gele verd worden. Een herziening kwam B. en W. met het oog hierop niet onbillijk voor en zij ver klaarden zich daarom na mondelinge en schriftelijke gedachtenwisseling bereid, een gewijzigd „groof watertarief" ingevolge artikel 11 der concessie goed te keureD, onder voorwaarden. Een dier voorwaarden houdt feitelijk een afwijking van de concessie in, zij het ook ten voordeel o van de gemeente, en het komt. B. en W. daarom gewenscht voor, dat de Raad hieraan zijn goedkeuring hecht. De afwijking dient om te voorkomen, dat do gemeente bij eventueele overname van het bedrijf op 1 Januari 1927 (einde der geldende concessie) een hoogere overne mingssom moet betalen, dan bi.i niet her ziening van het tarief het geval zon rijn. Onttrekking aan den openbaren dienst. Tengevolge van de inbedr ij f stelling vaa de nieuwe koolgasstokerij met de daarbij be- hoorende cokessorteerinrichting is het noo dig geworden, dat, voomamelük ten be hoeve van aflevering van cokes, de Ste delijke fabrieken van Gas g-n Elec- triciteit beschikken over een latgang aan het oostelijk gedeelte van het fabriekster rein. Hiervoor komt de oostzijde van ae Oostdwarsgracht om verschillende redenen het meest in aanmerking. Aan het maken van dezen nieuwen uitgang zal onder meer ver bonden zijn het verhoogen van een gedeelte van de Oostdwarsgracht (O.-Z.) benoorden de Langegracht, het plaatsen van een muur met inrijpoort langs een gedeelte van de Langegracht en de Oostdwarsgracht, fsnwjjl het nog iniet gedempte gedeelte van laatst genoemde gracht, tem hoorden van de Lan gegracht, binnen de begrenzing en afsluiting van het fabrieksterrein zal komen te vallen. Het is gewenscht, dat tegelijk met de uitvoering van deze werken de verbetering ter hand gem omen wordt van de bruggen met opfritten, welke zich iu de onmiddellijke nabijheid van deze rijde der Lichtfabrie ken bevinden. tVoor het gewone verkeer toch liggen de Looiersbrug, de Oostdwars- brug en de Greinbrug hinderlijk hoog; ook zijn do hellingen naar die bruggen te steil. Bestuurders van vuilniswagens en andere voertuigen moeten bijv. met groot beleid manoeuvreerem om, komende van de Oost dwarsgracht, over do Oostdwarsbrug en de Looiersbrug de Langegracht te bereiken on reeds meermalen zijn op dien hoek onge lukken voorgevallen. Indien derhalve ten behoeve van dem afvoer van cokes van 'de Lichtfabrieken esm behoorlijke toegang naar het fabrieksterrein wordt gemaakt, verdient het aanbeveling ook de naaste omgeving voor het tegenwoordige rgverkeer geschikt te maken. Hiertoe is in de eerste plaats noodjg verlaging der doorvaarthoogte en versterking van de drie genoemde bruggen. Do doorvaarthoogte ware dan te verlagen tot 0.73 M. -j- N.A.P. hetgeen overeenkomt met die der Lakenbrug (in den Ouden Sh- het hom ernstig hindert mij binnen het be reik van mijn oor of zijn oog to hebben ik merk, dat, als ik in zijn tegenwoordig heid kom, de spieren van zijn gelaat zich onwillekeurig vertrekken tot een uitdruk king van haatgedeeltelijk wegens zijn be kendheid met de goede redenen, die ik heb om dat gevoel voor hem te koeste ren; ea gedeeltelijk uit aangeboren af keer. Die is sterk genoeg, dat ik me vrij zeker voed, dat hij mij niet over geheel Engeland zal najagen gesteld, dat ik hem volkomen ontsnapte, en daarom moet ik heelemaal weggaan. Ik ben teruggeko men van mijn eerste verlangen, om door hom gedood te worden. Ik zou liever wil len, da/t hij zichzelf doodde! Hij heeft mijn liefde volkomen vernietigd en daarom ben ik heel gerust. Toch kan ik mij nog herin neren hoe ik hem heb liefgehaden ik kan mij vaag voorstellen, dat ik hem nog steeds zou kunnen liefhebben, als neen, neenZedfs als hij verzot op mij geweest was, zou de duivelsohe natuur haar be staan op de een of andere wijze hebben geopenbaard. Catharina had een vreese- lijk bedorven smaak, om hem zoo hoog te waardeeren. terwijl zij hem zoo goed ken de. Het monsterIk wou, dat hij uit dc schepping kon worden weggevaagd, en uit mijn herinnering!"- „Sti1, stil I Hij is een mensohelijk we zen," zei ik. „Wees barmhartig; er zijn nog erger mensohen dan hij I" „Hij is geen mensohelijk wezen," ant woordde rij; „en hij heeft geen recht op mijn barmhartigheidIk gaf hem mijn hart, en hij nam het en pijnigde het ten doode en slingerde het naar mij terug. •Menschetn voelen met hun hart. Ellen; en sinds hij het mijne vernietigd heeft, heb gel over de Volmolengraobt), welke brug de laagste is van alle vaste bruggen, die op den weg van "het groot vaarwater (Oude Vest), naar de Looiersbrug moeten worden gepasseerd, zoo dat de mogelijkheid van door vaart naar de Langegracht ten gevolge van' deze verlaging niet zal worden verminderd. Een grootere doorvaarthoogte zou geen nuti hebben. Ook de Langegracht zelve zal toe gankelijk bleven voor hoogere schepen, om dat aan weerskanten van de Oostdwarsbrug in die gracht beweegbare bruggen zftn ge legen, n.l. aan de Oostzijde 3e Houtmnrkts- brug en aan de Yolmolenbrug en de Lan- gegrachtbrug. De genoemde hoogte van 0.73 M. H-. N.AJP. vordert een rrjdck ten hoogte yan ongeveer 1.12 M. 3"! N.A.P.,- overeenkomende met het bestaande dek der Looiersbrug, welke derhalve niet verlaagd wordt; daarentegen moeten de Oostdwars brug en do Greinbrag, wier dekhoogle thand resp. 1.54 M. en 1.44 M. N.A.P. be draagt, een aanzienlijke verlaging onder gaan, waarmede een verflauwing van de toe gangshellingen gepaard gaat. Bovendien zal de Looiersbrug worden versterkt- en zal de Oostdwarsbrug, zoowel aan de zftde van de Looiers- als aan die van de Greinbrug, een schuine verbreeding verkrggen, tenein de het rijden van de eene naar "de andere brug te vergemakkelijken. De kosten van de uit te voeren werken werden globaal geraamd op f18000. Waar de voorgenomen verbetering, in het bijzon der de verlaging van de meergemelde brug gen, voor een deel ten goede zal komen aan het algemeene verkeer met voertuigen in de gemeente, bestaat er allo reden om ook een gedeelte van de totale kosten recht streeks ten laste te brengen van de ge- toeöntHifegrootmg. Dit neemt evenwel niet weg, dat de verbetering van den toestand ter plaatse toch hoofdzakelijk g?schiedt ten behoeve van de Lichtfabrieken, die bij de verandering der nabijgelegen bruggen im mers evenzeer gebaat zrjki. Met heb oog hier op me-enen B. en W., na overleg met Com missarissen en overeenkomstig het advies van do Commissie van Fabricage, dat een gedeelte door de Lichtfabrieken zal wor den betaald. Geen wijziging, in de Verordening op A het Rijden. In een tot den Raad goriolit adres vraagt 0. -de Vos alhier, mode namens oen aantal kooplieden on bestuurders van hondenkarren, dc verordening, waarin 'het plaatsnemen op hondenkarren in deze gemeente verboden is, zoodanig te wijzigen, dat in de niet of wei nig bebouwde gedeelten van de gemeente, zooals bijv. de HaarlemfmerwOg voorbij de spoorlijn, de Haagweig, dc Zoeterwoudeöhe weg, de Hoage- en de Lage Mooiscüiwog, op hondenkarren wel mag1 worden plaats geno men. Tot sta/ving van dit verzoek voert' adres sant aan, dat het voor de bestuurders der hondenkarren zeer lastilg en tijdroovend' is, dat zij op de genoemide wegen niet op hun karren mogen -gaan zitten, en dat inwilliging? kan geschieden, zonder dat hét algemeen bé-* lang daardoor wordt geschaad'. Het komt B. en W. voor, dlat op dit ver zoek niet behoort te worden ingegaan. Redds van Oudsher is (het den bestuurders var met' honden bespannen voertuiigen in dé geheelé gemeente verbolden geweest, daarop plaats te nemen, en ook toen in 1911 de invoering van de wet tot bescherming van treléhionden plaats had en het, ter uitvoering daarvan, bij Koninklijk besluit verboden werd, diat meer dan twee personen op oen hondkmkar plaats zouden nomen, heeft de Raad het, afgezien daarvan, in het belang van de vei ligheid van het verkeer ïioodig geoordeeld, de bepaling, waarbij het plaatsnomen op een hondenkar den bestuurder daarvan world var boden, te handhaven. Er is, Ook al a's het grondgebied van 1de ge meente uitgebreid, naar de meening van B. en W. geen reden om ten aanzien van wegen als door adressant opgesomd, een uitzondè- ring op dit verb o dl in het leven tc roepen. Im- mens, al zijn sommige gedeelten van die we" j g€m mihder bebouwd dan die, in de (kom der gemeente gelegen, dit neemt niet weg, dat de \eiligheid van het verkeer op die wegon door hard rijdende cn som£ slingerende honden karren, in gevaar zou worden gebracht, zoO* iik geen macht om voor hem te voelen, en ik zou dat niet, ook al kermde hij van dezen dag af tot zijn sterfdag toe, en al weende hij bloedtranen om Catharina! Neen, werkelijk, werkelijk, dat zou ik niet!" En hier begon Isabella te schreien; maar onmiddellijk veegde zij het water vatn haar wimpers, en hervatte „Jo vroeg wat mij ten slotte gedreven heeft cxm te vluchten? Ik was gedwongen om het te beproeven, omdat ik er in ge slaagd was zijn woede oen graad hoogor te doen stijgen dan rijn boosaardigheid. Hot uitrukken van de zenuwen met een gloeiendheete nijptang vereischt meer koelbloedigheid dan het slaan op iemands hoofd. Hij werd zóó verbitterd, dat hij de holsche voorzichtigheid vergat, waarop hij pochte, en tot moorddadig geweld over gang. Ik had oen gevoel van vreugde, dat ik in staat was bem te verbitterenhet gevoel van vreugde deed mijn instinct van zelfbehoud ontwaken, zoodat ik mij zelf verloste, en als ik ooit weer in zijn h-anden val, zou hij een hevige wraak op mij nemen ..Je weet, dat mr. Earnshaw gisteren op de begrafenis geweest zou zijn. Hij hield zich opzettelijk nuchter tamelijk nuch ter door niet om zes uur gek naar bed te gaan en dronken op te staan om twaalf. Bijgevolg stond hij met zelfmoordgediaoh-' ten op, even geschikt voor de kerk als voor een dansen in plaats daarvan ging hij bij het vuur zitten en verzwolg jenever of brandewijn bij glazen vol. j - r {Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5