10, 1914S LESDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Augustus. Tweede Blad. Anno 1922. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON IE CHURSTQUS Benoeming cn ontslag. <jer vervulling van de vacature, ontstaan Lr het aan den heer J. Ouwejan verleend jvol ontslag als boekhouder bij het bu- qq van gemeentewerken in den rang van jministratief ambtenaar 2e klasse, worden ,or B. en W. voorgedragen: lo. G. J van Leeuwen, administratief nbtênaar 2de klasse bij het bureau van emcentewerken alhier. 2o. G. Dekker, mede alhier. Benoeming van elf hoofden van scholen» het besluit van den Raad tot overplaat ug van de in dienst zijnde hoofden van •holen, moeten thans nog elf hoofden van holen worden benoemd. Aangezien een vrij groot aantal ieerkrach- op wachtgeld zoude moeten worden ge elt], indien die elf plaatsen werden, ver- ild door sollicitanten van elders, hebben en W. gemeend, dat het aanbeveling Erdiende, dat allereerst werd onderzocht nieuwe hoofden van scholen konden, jortkomen uit het Leidsche cuder wijzers- •rps. Bü een ingesteld onderzoek is dit ogelijk gebleken. In overeenstemming met den Inspecteur hot L. O. in deze inspectie, bieden zij »r de benoeming van elf onderwijzers, Dofden van na te noemen scholen, met in- SDg van een nader "door ons. College te be den datum, de navolgende voordrachten q: A. onderwijzer, hoofd der Opleidingsschool por U. L. O. aan den Maresingei A: 1. P. C. Schreuder, onderwijzer aan de L. School der 2de klasse voor jongens meisjes No. 3; 2. D. Vriesema, on- rijxer aan de O. L. School der 2de klasse oor jongens en meisjes Na .3; 3. J. J. van tetelen, onderwijzer aan de L. School der de klasse Na 2. B. onderwijzer, hoofd der O. L. School aan i Haverstraat A: 1. H. D. Vriesema; 2. J* X van Bostelen; D. C. Schuit, onderwijzer aan de O. L. thcol der 3do klasse Na 8. C. onderwijzer, hoofd der O. L. School in de Dnivenbo.destraat A: 1. L J. van Bostelen; 2D. C. Schuit; 3. C. B. Hüner, onderwijzer aan de O. L. chool der 3de klasse No. 6. D. onderwijzer, hoofd der O. L. School in den Zuidsingel A: 1. D. C. Schuit; 2. J. C. B. Hüner; 3. C. van Schalk, onderwijzer aan de O. L. chool der 3e klasse No. 3. E. onderwijzer, hoofd der O. L. Seohol de Mare B: L J. C. B. Hüner; 2. J. CL van Schalk; D. Bosma, onderwijzer aan de O. L. hooi der 2de klasse voor jongen." en esjes Na 4. F. opóerwjfcer, hoofd der O. L. School aafti DuiVenbodeötraat B: LL C. van Schalk; 2. D. Bosma; 3. F. Schilthuizen Sr., onderwijzer aan de O. School der 2de klasse voor 'jongens en wisjes No. 1. Q. onderwijzer, hoofd der O. L. School aam 1 Vrouwensteeg A: 1. D. Bosma; 2. F. AL Schilthuizen Sr.; AL Horree, onderwijzer aam de O. L. ngetosschool le. klasse. H. onderwijzer, hoofd der O. L'. School sn het Plantsoen A: 1- F. A. Schilthuizen Sr., 2. A. Horree; W. AL Kriest, onderwijzer aan He O. L. «gensschool 1ste klasse. I- onderwijzer, hoofd der O. L. School to de Medusastraat A: 1- A. Horree; 2. W. AL Kriest; 3. ML W. arstens, onderwijzer aan de O. L. Jongens- •hool 1ste klasse. J onderwijzer, hoofd der O» L. School in de Paul Kru gerstraat A L W. A. Kriest; 2. M. W. Karstens; 3. van Lien den, onderwijzer aan de O. L. 'hooi der 3de klasse No. 1. X Onderwijzer, hoofd der O. L. School to het Plantsoen B: I.M. W. Karstens; 2. II. yam Li enden; 3. A. Znidhoff, onderwijzer aam de O. L. chool der 2e klasse voer jongens! en meis- No. 3. Overplaatsing van onderwijzend personeel. Na de overplaatsing van de tegenwoor dige hoofden van scholen, en de benoeming van elf nieuwe hoofden, van scholen moet nog het verder in dienst zijnde onderwij zend personeel naar de nieuwe scholen worden overgeplaatst, aldus B". en WL Een achttal in vasten dienst der gemeen te zijnde onderwijzers en onderwijzeressen, benevens het wegens de vorming van pa rallelklassen of wegens het niet vervullen van vacatures thans nog in dienst zijnde tijdelijk personeel, kan bij de invoering van de reorganisatie worden gemist. Deze inkrimping van het onderwijzend personeel is het gevolg van het opheffen der school in de Van der Werffstraat, van het omvor men van de tegenwoordige 1ste klasse scho len tot één school, van het verminderen van het aantal klassen aan andere scholen, wegens verheoging van het maximum-aan tal leerlingen per klasse en van deze om standigheid, dat het 7de leerjaar eerst in 1923 verplicht is. Daardoor zal de Centra le schóól voor het 7de leerjaar voorloopig d. i. vermoedelijk tot 1 Maart a. s. slechts vier klassen tellen. Onder opmerking, dat zij accoord gaan met het advies van den. heer Schoolopzie ner in deze inspectie en met dc in het bij dat advies behoor end schrijven aangevoer de motioven voor de keuzo van het voor eervol ontslag voorgedragen personeel, geven B. en W. den Raad in overweging om te besluiten, met ingang van een nader door hen te bepalen dag 131 onderwijzers en onderwijzeressen in de stukken alle bij name genoemd over te plaatsen naar een andere school dat waarop zij nu zijn ge plaatst. Een achttal zijn overbodig geworden; aan deze wordt op de door de wet vast gestelde bepaling eervol ontslag verleend. Het zijn a. mej. M. de Jong, onderwijzeres aan de O. L. School der 3de klasse No. 3; b. niej. M. Trago, onderwijzeres aan de O. L. School der 3de klasse No. 1; c. mej. J. J. de Haas, onderwijzeres aan de O. L. Jongensschool der le klasse; d. mej. G. J. M. Schretlen, onderwijzeres aan de O. L. Meisjesschool der 2de klasse; e. mej. J. J. Bos, onderwijzeres aan de O. L. School der 3de klasse No. 9; f. den heer J. B. A. v. d. Swan, onder wijzer aan de O. L. School der 3de klasse No. 9; g. den heer J. ML Vos, onderwijzer aan de O. L. School der 3de klasse No. 1; h. den heer J. M. Laban, onderwijzer aan de O. L. School der 3de klasse No. 4. Door B. en W. wordt voorgesteld aan mej. M. E. Olver, met ingang van 1 Sep tember a. s., op haar verzoek, eervol ont slag te verleen en, als tijdelijk leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de H. B. S. met 5-jarige cursus voor Meis jes alhier. Eveneens geven B. en W. in overweging, gunstig te beschikken op het verzoek van mej. D.r van Sonsbeek, om eervol ont slag als onderwijzeres aan do Openbare School le klasse. Vergunningen tot maken van gebouwen van hout. B. en -W. stellen voor aan «Ie Leidsohe Coö peratieve Melkioaacbtrng „Be Landbouw" ver gunning te vorleonon om op een open terrein van perceel Rijnsburgensingol no. 23 de tc bou wen wagemloods van bout ie mogen maken. Mom aan -de firma Hartog en Wijntjes voor hot maken van een loods op bet terrein aan don Rijnsburgerwog no. 81. Idem aan de N.V. Betonindnstrie v.h. Aib. van Bodogom en Co., tot bet van bout bouwen van een woonkeet aan de Jan van Houtkade, dienende tot tijdelijke woning van werklieden. Eindelijk wenschen B. on W. aan G. Broer tjes c.s. vergunning te verlcenon, dat twee nood woningen op bet bouwterrein van de Woning- bouwverecniging „Tuinstadwijk van bout zijn gemaakt. Kostelooze overname van een gedeelte sloot Bij beshrk van den Raad van 13 Maart j.L word on. f 13000 beschikbaar gesteld voor bet maken van oen toegangsweg van de Heoren- straat naar de nieuw gebouwde school aan de Verlongde Stadhouderslaah. Het is gewenscht. dat deze straat, thans in aanleg, in de toekomst wordt doorgetrokken in Westelijke richting, zoo wel naar dc StacLlioirderslaaji als naar de Leu venstraat. Doortrekking naar de Stadhouders- laan stuit echter vooralsnog op finanoieele be zwaren af; de daaraan verbonden kosten van aankoop van den benoodigden tuingrond en van straataanleg zouden toch volgens raming van den Directeur van Gemeentewerken niet minder dan ongeveer f 13000 bédragen, een uitgaaf, welke naar de meening van B. en W. niet ge- eyenredigd is aan hot van deze doortrekking te verwachten voordeel. Anders staat bet motde verbinding van de Heerenstraat met de Leuvenstraat. Het Ooste lijk uiteinde van deze straat wordt thans inge nomen door eon afgesloten tuintje, beboorende bij bot aangrenzend perceel sectie M no. 2917. De gemeente behoeft dus slechts de beschikking over dit tuintje te bobben, om de verbinding met de Leuvenstraat tot stand te kunnen bren gen. De eigenares van vermeld perceel nu is bereid den tuingrond, inclusief de halve sloot- breedte, om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen, mits uit dien afstand voor baar geon kosten, van welken aard ook, voortvloeien en van gemeenteyvege wordt gezorgd voor het bestraten, beschoeien en, waar noodig, afsche ren van den over te dragon grond. Dit aanbod komt B. .on W. alleszins aanne melijk voor. Vooral voor do bewonen van de Leuven- én Staal wijkstraat en omgeving zal het een groot gemak zijn, indien zij de Heeron- straat rechtstreeks kunnen bereiken en niet, zooals thans, genoodzaakt zijn don omweg door de Magdalona Moonsstraat te maken. De kosten van verharding, beschoeiing en af- schering van den over te dragen grond kunnen worden bestreden uit de gelden, bij bovenaan gehaald besluit ten behoeve van den aanleg van den toegangswog naar de school beschikbaar gesteld. Gp. grond van eon on ander geven B. en W. nu in overweging bedoelden grond over te nemen. Wijziging der op 15 Wei vastgestelde bogrcotingsregeJing. Door den Commissaris der Koningin werd verzocht de suppletoire begrootings- regeling dienst 1922, door den Raad in de vergadering van 15 Mei vastgesteld, aldus te wijzigen, dat de post volgn. 210, subsidie ?«m het Burg. Armbestuur, groot f 100,000, zoomede de- daar tegenover staan de ontvangsten van f 10,000 van den Staat worde afgevoerd en op een afzonderlijk be sluit model C worde overgebracht. Het schijnt, dat dit verzoek verband houdt met gerezen bewaren tegen de overeenkomstig 's Raads besluit van 2 Januari 1.1. plaats hebbende uitkeeringen door middel van 't Burgerlijk Armbestuur, aan de uitgetrok ken werkloozen, tot een hooger bedrag, dan de norm, door de Regeering voor der gelijke uitkeeringen vastgesteld. Hoe dit zij, tegen wijziging van de be- grootingsregeling zelve cn,,liet overbrengen van de bovenbedoelde posten op een af zonderlijk besluit, als zijnde een regeling van administratieven aard, kan natuurlijk .geen bezwaar bestaan. Wijziging der verordening inzake vergunningsrecht- In het adres door den Raad om prae- adviesin handen van B. en W. gesteld, van de afdeeling Leiden en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters, ontwikkelt die afdeeling bezwaren tegen de bestaande regeling betreffende de vaststelling van de huurwaarde, waarnaar de aanslagen in het gemeentelijk vergunningsrecht worden berekend en verzoekt zij een vaste raads commissie in te stellen, belast met de voor bereiding van de behandeling van de in gebrachte bezwaarschriften tegen genoemde aanslagen. Deze commissie zou dan, alvo rens aan den Raad advies uit te brengen, belanghebbenden in de gelegenheid moeten stellen hun standpunt ten aanzien Van de berekening der aanslagen mondeling voor haar uiteen te zetten. Thans heeft de Raad slechts de beschik king over de adviezen door de schatters en herschatters aan B. en W. ingezonden, meent de commissie. B. en W. merken terécht op, dat de ge woonte reeds bestaat, dat de Raad, alvo rens op bedoelde bezwaarschriften een be slissing te nemen, zich laat voorlichten door een uit zijn midden benoemde bijzon dere commissie. B. en W, hebben echter geen bezwaar een vaste commissie van voorbereiding in den geest, zooals adressanten dit wenschen in het leven te roepen en geven daarom aan den Raad in overweging in dien geest dë desbetreffende verordening te wijzigen. Verbouwing schoolgebouw aan de Aalmar'd- In het voorstel van B. en W. t-ot reorga nisatie vau het lager onderwijs hebben deze er op gewezen, dat splitsing van elk der groote scholen in twee kleine, veran dering van de schoolgebouwen ten gevolge moet hebben en deelden zij mede, dat vol gens zeer globale raming met de verbou wing een bedrag van pi. m. f 40,500 ge moeid zoude zijn. Bij de behandeling van dat voorstel werd door hun College nog mede gedeeld, dat het in hun bedoeling lag. den verbouw dér schoolgebouwen op te schorten totdat eenige zekerheid zoude zijn verkregen met betrekking tot de in uitzicht gestelde technische herziening der Lager-Onderwijswet 1920. In het algemeen, zijn zij ook thans nog van meening, dat met de verbouwing der scholen kan wor den gewacht Een uitzondering moet ech ter worden gemaakt ten aanzien van het sohoolgebouw aan de Aalmarkt, waarin do beide tegenwoordige le klasse schalen zul len worden gevestigd. Het gebouw telt thans 12 kleine lokalen en kan daardoor niet dar zeer oneconomisch als schoolge bouw worden geëxploiteerd. Word het ge bouw niet veranderd dan zouden met 1 September a.s. vermoedelijk 11 k 12 klas sen moeten worden gevormd. Ten einde tot inkrimping van dit aantal klassen te komen, hebben wij gemeend, dat het aan beveling verdiende het gebouw aldus te doen veranderen, dat in plaats van 12, zes grooto leerlokalen worden gevormd. Het is dan mogelijk de geheele schoolbevolking in 9 lokalen onder te brengen, waardoor een aanzienlijko besparing wordt verkre gen. Wel zullen dan drie klassen niet in het gebouw ondergebracht kunnen worden maar aangezien die klassen in het, in de onmiddellijke nabijheid staande schoolge bouw aan de Breestraat kutinen worden gehuisvest en liet hiet onwaarschijnlijk is, dat het aantal klassen wan de nieuwe school aaD de Aalmarkt op den duur nog e enigszins kan word'en ingekrompen, mee- nen B. en W., dat de door hun aangegeven verandering van het schoolgebouw aan de Aalmarkt alleszins gewenscht is. Het komt B. en W. vc-or, dat de Direc teur van Gemeentewerken er volkomen in is geslaagd om een verbóuwingsplan to ontwerpen, dat niet al tè hoogo uitgaven vordert en aan liet doel beantwoordt. Immers zal volgens dat plan, het gebouw, in plaats van 12 kleine 6 flinke lokalen verkrijgen cn wordt ook do inrichting van het gebouw aanzienlijk verbeterd. Door het maken van een gang langs de leerloka len zal elk lokaal van uit de gang kunnen worden betredeü. zoodat het niet meer noodig is het eene vertrek door het andere tc bereiken. De glazen dwarssehotten worden vervan gen door wanden van meer geluiddempend materiaal en de gemetselde treksohoor- 'steenen en ventilatiekanalen worden ver wijderd. De sohoorsteenen en ventilatie kanalen kunnen vervallen doordat de school met gaskachels zal worden v©r* warmd. Verder wordt het gaelichfc door electrisch licht vervangen. Do Commissie van Fabricage, wier advies B. en W mode ter inzage hebben gelegd, heeft zich met het verbouwingsplan ver- eenigd, maaT adviseert tot ondershand- scbo aanbesteding. Aangezien 'de verandering van bet school gebouw tegen begin September gereed moet zijn cn met het opmaken van het ver bouwingsplan moest worden gewacht tot dat omtrent den vermoe del ijken stand dei1 sohoolbcvoLking op 1 September a.s, eenige zekerheid bestond, was het echter niet mo gelijk een openha-re of onderhandeohe aan besteding te houden en was er geen andere oplossing mogelijk dan het werk onders hands op te dragen aan een geschikt per soon. Zelfs een ondershandsöh-e aanbeste ding zout een niet te motiveeren vertra ging van pl. m. 2 weken ten gevolge heb ben gehad. Onder opmerking, dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs zich met de bovenbe doelde verbouwing, waarvan de ko6ten door den Directeur van Gemeentewerken worden geraamd op pl. m. f 14,000 heeft vereenigd. geven B. en W. alsnu in over weging door vaststelling van den overbe-» grootingsstaat hun voo-rstel aan te nemen. Schoolgelden. Door B. en W. wordt den Raad ter vast. stelling aangebQden hot le suppletoir ko-< hier der schoolgelden voor het Middelbaar en Hooger Onderwijs schooljaar 1921/1922, opgemaakt tot een bedrag van f 1200,50r De demping en rioleering van een sloot achter de Oostzijde der ïtijndijk3traat. Nu belanghebbenden bij bovengenoem- den sloot zich breid hebben verklaard een bedrag van f 7381,50 in de kosten der dem ping en rioleering bij te dragea, terwijl dan voor rekening van de gemeente, die ook zelve eigenaresse van een gedeelte der sloot is, een bedrag van f 970,50 blijft, komt het B. en W. voor, dat- alsnu tot demping der sloot van gemeentewege kan worden overgegaan. Werkverschaffing ten behoeve van werk- looze sigarenmakers. Zooals bekend is, heeft do N. V. Ver- ëenigde Hollandsche Sigarenfabrieken een opdracht van de Spaanschc regeering ge kregen tot de levering van groote hoeveel heden sigaren (senoritas). Hoewel de hiervoor te bedingen prijs to laag was, heeft do vennootschap deze le verantie toch kunnen aannemen, omdat; onze Regeering met haar een regeling heeft getroffen om bedoelde sigaren bij wijze van werkverschaffing te doen maken met over heidssteun, volgens een regeling, destijds door ons vermeld. De gemeente zal een lokaliteit voor de fabricage moeten beschikbaar stellen, en dc kosten van inrichting, verlichting en verwarming, alsmede van directie en admi nistratie moeten dragen; voorts betaalt zij de helft van de kosten van den toeslag op het loon, alsmede den geheelen kindertoe slag, indien daartoe mocht worden beslo ten. Als deze werkverschaffing hier ter stede tot stand mocht komen, zullen alle werk- looze sigarenmakers daarbij werk vinden voor geruimen tijd, welke voorloopig op een half jaar kan worden gesteld. Bij uit breiding van de leverantie kan deze ter mijn nog aanmerkelijk langer worden. Voorloopig zullen alleen senoritas wor den gemaakt Het aantal van deze siga ren, hetwelk een behoorlijk vakman per week kan maken, is aanvankelijk op 3000 te stellen en kan na eenige oefening groo- ter worden. Bij een productie van 3000 se noritas zal een loon van f 13,éo f 6 toe slag f 19,50 worden verdiend. Zooals reeds is vermeld, zijn de gemeen ten vrij naast het loon een kindertoeslag te geven Daarbij zal echter een door de .Regeering vastgesteld maximum in acht worden genomen. Deze kindertoeslag bodraagt bij oen Iooq van f 13, f 1 per kind tot een maximum van 15 en neemt bij hooger loea regelmatig af. Indien ean loon van f23 wordt bereikt, houdt zij geheel op. Bij een loen van f 19.50 bedraagt do toeslag voor 1 kind nihil; voor 2 kinderen /0.25, 3 kinderen f0.75, 4 kinderen fl.25 en 5 kindoren ƒ1.75. Wat de lokaliteit betreft, kan worden me degedeeld, dat daarvoor het oc-g ia gevallen op het gebouw van de voermaiige Centrale Keuken nabg het Openbaar Slachthuis, het welk blijkens het overgelegd rapport van den Directeur der Gemeentewerken voor f2200 voor het doel kan worden ingericht. Daarin is da/n plaats voor 100 personen. Stelt men den duur dezer werkverschaffing op een jaar, dan zullen die kosten van in richting dus op een bedrag van f40 per week worden gesteld. Vermoedelijk zal de gemeente Alphen van de werkverschaffing alhier gebruik maken om haar werklooze sigarenmakers te plaat- Roman van PAUL TRENT. Dit het EngeJsch, door A. G. (Nadruk verbod en f) i)lk hel» niij dikwijls afgevraagd, waai- P u zinspeeldet, toen ons laatste heftig ^Prok plaats vond. Het komt mij voor, u ons dien avond samen zag. Is dat vroeg hij dringend, w door u ondervraagd wor- »En toch zou ik gaarne een antwoord u hebben." «Ik weiisch te lezen." ..Antwoord mij als 't u blieft.Maar u niet dwingen, als u niets wilt ^l?Q; u echter zoo onliefderijk was êiïken, dat de relaties tusschen Julia en mij anders waren dan die er moe- oestaan tusschen administrateur en erkjQeisj'e j kbdd op en keek haar rechtstreeks maar zij had haar gezicht van hem f®Wend. L,Ik nooit in mijn leven een vrouw iet hof gemaakt. Ik heb daarvoor nooit gehad noch neiging gevoeld. Het werk |W J altiJd voldaan." Bop. '"Jl* ^-e^d hij op en zijn oogen waren eds op haar gevestigd. lijk *?1} t0e"' voeSde zacht bij. «- met het minste belang in uw persoonlijke aangelegenheden,* zei zij ein delijk en tot haar ergernis was haar stem niet heel vast. „Heel goed. Dan zullen we van dit onder werp afstappen." „Dank u." „Maar ik heb nog iets meer te zeggen. Als u uw les geleerd heeft, dan geloof ik dat u een pracht van een vrouw zult we zen. U is echter uw geheele leven ver wen a en hebt nooit leed gekend of tegenspoea gehad. Ik heb mij aan Crosby verbonden alleen met het idee om tegen „Churstons" te strijden. Mijn plan is alles te doen, wat ik kan om om Hij hield op, ten einde zijn woorden te overwegen. „Om de zaak - ten gronde te richten, waarop u zoo trotsch is. Ik wil den naam „Churstons" maken tot een herinnering aan het verleden." „Dus u is werkelijk voornemens mij te ruïneeren V' „Jadaarop komt het neer." „En u wilt dat doennit wraak." „In Jt geheel niet. Ik heb een heel an dere reden." „En die is, als ik mag vragend" ^„Dat kan ik u op oogenblik niet zeg gen. U is nu in geen geschikten toestand om die te vernemen/' zei hij bedaard. „Nu heb ik iets te zeggen. Ook ik kan vechten en u zal de zegepraal niet zoo ge makkelijk behalen als u meent. Ik bezit ge lukkig veel kapitaal en kan daarmee wer ken." „Kapitaal heeft de eigenschap té slin ken.'* „En ik kan het dus langer volhouden dan Crosby." „Dat staat te bezien." „Waarom heeft u mij dit meegedeeld?" vroeg zij plotseling. „Dat weet ik niet precies. Waarschijn lijk, opdat u niet zou kunnen zeggen, dat ik niet oprecht en eerlijk jegens u ben geweest." „Neem eens aan, dat ik naar mr. Crosby ging en een combinatie aan de hand deed. 17 is slechts de administrateur." „Probeer het. U heeft niets aan te bie den, nu ik vertrokken ben." „Dat heeft u' mis. Er is één ding, dat ik zou kunnen aanbieden en hij zou het aannemen." Toen Betty dit constateerde, kreeg zij een vuurroode kleur en Mark begreep da delijk haar bedoeling. Zijn gezicht werd doodsbleek en zijn vingers kromden zich. „Zou u dat durven?" riep hr heftig. „Ik durf alles." „Zelfs dat?" „U weet niet wat ik zou durven, als ik er toe werd gedreven." Plotseling klaarde zijn gelaat op en hij lachte behaaglijk. „Ik ken u beter dan gij u zelf kent; ge lukkig voor mijn gemoedsrust doet u mij niet schrikken," zei hij kalm. Maar haar insinuatie had hem een groo- ten schok gegeven. Hij wist, datT als Betfcy zichzelf aan Crosby aanbood als de prijs voor combineering, Crosby dat aanbod da delijk zou acoepteeren. BettyCrosby* s vronwHij zou haar voor dien tijd doodenl HOOFD STOK XXV. Julian Crosby was verrukt over den uit elag van Marks bezoek aan Londen cd zeer Overdreven in zijn geluk wenschen. „Dat zal een leelijke klap voor haar ladyschap zijn," zei hij grinnikend. We hebben het eerste rondje gewonnen, Lendridge I Koes ter je geen twijfel omtrent je nieuwen mo tor?" „Niet in het minst," merkte Mark vol vertrouwen op. „Dan behoeft de strijd niet heel lang te durenIk zal je wat vertellen, dat je zeker zal interesseeren. Nog niet heel lang geleden, heb ik miss Churston ten huwe lijk gevraagd. Haar weigering was niet vleiend voor mijn ijdelheid, maar ik krijg ten laatste gewoonlijk wat ik begeer en ik begeer haar," eindigde hij minzaam. „Je zult ondervinden, dat miss Churston weet te strijden. Ik ben overtuigd, dat rij nimmer zal trouwen, tenzij zij den man liefheeft, die haar vraagt." „In dat geval moet zij mij leeren liefheb ben. De meeste vrouwen hebben dat geen moeilijk karwei gevonden." Onder het spreken gaf hij een alles ver overenden draai aan zijn knevel. Mark haa Crosby nooit mogen lijden als man en op dat oogenblik zou hij hem maar al te gaar ne een sohop voor zijn ijdelheid gegeven hebben. Hij wist zijn boosheid echter te verbergen en glimlachte slechts. Er werd dag en nacht gewerkt, om den nieuwen motor voor de proefbank gereed te krijgen, en Lendridges tijd werd daar door geheel in beslag genomen. Hij dacht echter voortdurend aan Betty en ging in zijn geest alles na, wat er ge-; beurd was tijdens hun verblijf te Londen. Of hij verstandig had gehandeld door te zeggen wat hij tegen haar had gezegd op hun terugreis naar Ferhampton, dat wist hij niet. Maar hoe het zij, zij was nu op de hoogto van zijn plannen. Den volgenden Zondagnamiddag ging hij een lange wandeling maken en het toeval wilde, dat hij op zijn terugweg Janet For bes tegenkwam. „Wat heb je met Betty uitgevoerd?" vroeg zij botweg. „Verklaar als je blieft, wat je bedoelt." „Zij vertelde me, dat zij je in de stad had ontmoetmaar weigerde mij eenige bijzonderliedon mee te deelen van die ont moeting. Er moet iets gebeurd zijn, want zij is veranderd sinds zij teruggekomen ia." „In welk opzicht veranderd?' vroeg hij, volijverig. „Ten eerste is zij stiller." „Ja?" zei hij, toen zij zweeg. „En zij toont neiging meer gereserveerd te wezen. Op een avond, toen ik onver wacht in haar slaapkamer kwam, moest ik wel ziem, dat zij had- geschreid." „Zij heeft de tranen niet gauw bij de handzou ik zoo zeggen," merkte Mark peinzend op. „Juist het tegendeelIk had eigen-» lijk niet op deze manier tot je moeten spre ken. Maar, eerlijk gezegd, ik bon heel nieuwsgierig. Zou jij mij willen vertellen, wat er te Londen is gebeurd?" „Ik zie geen reden waarom ik dat niet zou doen." Janet glimlachte een paar malen, ter* wijl hij sprak, en toen hij alles had meej gedeeld, lachte zij hartelijk. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5