LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 25 Juli 1922. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS OER ADVERTENTIEN: gn Cts per rejel, Zaterjass 40 Cts. por regel, Sii re^elabomiement belangrijk lagere prijs. KJcine advertenticn, uitsluitend bij vooruitb's- feling. Woensdag 50 Cts, Zaterdag 75 Cts, bij een maximum aantai woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor evcntneele op- ganling van brieven 10 Cts. porto tó betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Ho. 57055. Prijs dezer courant: Voor telden p. 3 mnd. 'f 2.35. p. wecï w 'f 0.13 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week .011 Franco per posl f 2.35 rtf portokosten^ Nummer 19137. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. (Aan den gemeentelijken visoliwinkel, Visch- markt 18, (tel. 1225) ia Woensdag verkrijgbaar SCHEL VIS CH a CO.IO, f0.15 en 10.20, SCHOL e f 0 140.20—f 0.28, SCHAR a f 0 17 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. 1 Leiden, 25 JuH 1922. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene Ifennis, dat door de Leidsche Coöperatieve Keuhen een verzoek schrift is ingediend - tor bekoming van verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beide eetzalen van het perceel Rombrandtstraat 27. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1922. Leidsche Kellners- en Oppassersvereeniging j „Ons Belang". Gisteravond hield de Leidsche' Kellners- en Oppassers-Vereeniging „Ons Belang" ter herdenking van haar 22-jarig bestaan een jfeestavoncLin „Zomerzorg", die aanving met een concert in den tuin, gegeven door het Posl-Harmoniegezelschap „De Post', onder .leiding van den heer M. Bolderdijk. Het Bet was er eigenlijk geen weer voor, maar het meer dan 25 personen sterke gezel schap op het tooneel in de zaai een plaatsje te geven, ging niet en zoo möesten de tal rijke leden en genoodigden met hun dames 'liet gure „herfst"weer voor lief nemen, .wilden zij van de werkelijk goede muziek 'var. „De Post" profiteeren. De ouderen schikten dicht bijeen onder de waranda's, jongeren genoten al wandelend. De voorzitter, de heer J. Plu, die al veertien jaar de jaarfeesten opende, schortte zijn rede nu op tot na het muzikale prelu dium. Toen trok het steeds mear aangroeiende 'gezelschap naar de versierde zaal voor een goirée dansante. Toen tegen halftwaalf allen een rustig en tochtvrij plaatsje hadden gevonden, hield 8e voorzitter een korte rede. waarin hQ zich verheugde over de talrijke opkomst, en er aan herinnerde', dat feestvieren niet "het hoofddoel der .Vereeniging is, maar 'dat de Vereeniging Jiaar ontstaan en haar voortdurenden bloei te danken heeft aan het ondersteunings-instituut bij ziekte en overigden. Hjj bracht hulde aan de dona teurs, zonder wiens financieelen steun het doel der Vereeniging niet zoo goed zou kunnen worden verwezenlijkt en sloot met den wensch, dat de dames en heeren het er vanavond en vannacht eens van zouden nemen, nu zij niet andere genietenden be hoeven te bedienen, maar zelf bediend zul len worden (Applaus). En hierna begon de pret. Muziek, onder leiding van den heer W. Brons, voordrach ten van den humorist Harry Woodward en dans, waarbg als balletmeester fun geerde de heer H. J. Plantfeber, wissel den elkander op passende wijze af. En zoo bleef men zeer genoeglijk tot laat of te wel heel vroeg bijeen. Koe zouden heeren kellners. die zoo dik- ^ijls zien feestvieren, het zelf ook niet kunnen? Zij zullen dezen feestavond niet licht vergeten. 1 Geslaagd is voor het voorbereidend examen gemeente-administratie d3 heer A. Laarhoven, alhier. Onze plaatsgenoot W. H. Hendriks is ha gehouden examen toegelaten tot de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam, ter opleiding van officier ter koop vaardij. Hen schrijft ons naar aanleiding van het in ons Blad. van Zaterdag opgenomen bericht o\or do actie inzako de navordcringsbclasting, dat blijkbaar velen naar aanleiding van de slot alinea in dwaling vorkeoren, dat door de be slissing van het Gemeentebestuur om alle za- lCn afzonderlijk; te behandelen -dit ook in ieder geval zoo moest geschieden. Dit is niet juist, odore procedeerende partij heeft krachtens de wet hot recht op een of meer termijnen ten einde in de gelegenheid te zijn te concludeeren. u slaat 't geheel aan den President van do oohtbank- om te beslissen of een door een der Pattijcn gevraagd uitstel wordt toegestaan. an neer de wederpartij bezwaren hoeft le- ,gon bot vorleenen van uitstel, wordt zij daarop oor de Rechtbank géhoord en kan haar mo- aoven ontwikkelen. De President echter beslist, n easu komt het vragen van uitstel hierop oer dat voor de belastingplichtigen één zaak onmiddellijk wordt afgeconcludeerd, terwijl in o an ore zaken telkens uitstel wordt gevraagd, o op de ecne zaak is beslist. In den regel nor laten do procureurs hot niet tot een be- 7i!^ Van President komen en regelen zu een onderdeel van de hoofdzaak in der nunne onder elkaar. Eiidpl Jf in <3e on-8orhavige kwestie van de tk'OTi Procureurs van de belastingplich- °ht, dooh men is daarbij op tegen werking gestuit. Waar 't een overbekend feit is dat de Haagsche Rechtbank het aan een pro cureur zeer kwalijk neemt, wanneer haar blijkt, dat deze zich aan noodeloozo kostonmakerij schuldig maakt, is 't aan geen twijfel ouder heng of ook de Rechtbank zal het billijke stand punt van de procureurs van de belastingplich tigen wel innemen. En mocht dit onverhoopt niet zoo zijn, dan behoeft nog niemand van degenen, die zich bij de actie hebben aangesloten, zich ongerust te maken. ,.Er zijn meerdere wogen, die naar Rome leiden". Men late de zaak in gerustheid over aan de procureurs on late in ieder geval na, zich buiten bon om, met do tegenpartij in verbinding te stellen. Gistermiddag was de Ios?e werkman W. F. van R., wonende aan het Levendaal, aan het witten bij de Hoogere Burger school voor Meisjes aan de «Garenmarkt. Nadat hij op een ladder was geklommen, die voor het gebouwstond en even om keek, geraakte hij het evenwicht kwijt, met het gevolg, dat hij viel. Gelukkig kreeg de man geen ernstig letsel. Hg kwam blijkbaar met -een niet ernstige hoofd wonde vrij. Bij de politie werd aangifte gedaan door W. L., dat uit zijn vaartuig, liggende in den Rijn in deze gemeente, een tweetal riemen wor den vermist, die er waarschijnlijk uit zijn ont vreemd. Op de Mare, hoek Langejraoht, had een aanrijding plaats tusschea twee wielrijders, waarbij beiden kwamen te vallen, mol het ge volg, dat een der twee, de. 15-jarigo H. van der St., het heupheen ernstig bezeerde, zoodat op neming in een Ziekeninrichting noodig werd gebracht. De jongen word aarop ter verple ging naar het St.-Elizabethgesticht vervoerd. Blijkens onderzoek der politie hadden beide wielrijders schuld aan het ongeval. C. de G. alhier, deed bij de politie mede- deeling, dat van een hoon toobohoorend aard appelveld aan den Haarlemmerweg een vrij groote oppervlakte is gerooid geworden on dat do oogst werd moegenomen. De dief of dieven hebben meteen eenige kroten weggenomen om wellicht op dezo wijze het menu, dat zij dcor roof zich verwierven, volledig te maken. Do politie stelt een ernstig onderzoek in. Bij ont dekking zullen de daders ongetwijfeld ernstig worden gestraft. De kabinetscrisis Men schrijft uit parlementairen kring aan het „Hbld." Nu publiek is geworden dat het Kabinet de portefeuilles ter beschikking van de Kroon heeft gesteld, mag wel worden medegedeeld, -dat in do leidénde kringen ter rechterzijde, aanstonds na het bekend worden van het resultaat der verkiezingen o>p goede gronden werd aangenomen dat het daartoe komen zou, terwijl evenmin werd betwijfeld dat de heer Ruys de Beerenbrouck, word hem door Hare Majesteit de opdracht tot Kabinets-for- matie verleend, deze zou aanvaarden. De definitieve beschikbaarstelling der porte feuilles kon evenwel nieb worden mede gedeeld, alvorens dat laatste eveneens vaststond, cn daartoe waren tal van voor afgaande besprekingen in den boezem der partijen noodig, waarna bovendien ook de partijleiders te zamen moesten komen. Deze voorbereidingen hebben de publicatie van het besluit van het Kabinet vertraagd. Als wij wel ingelicht zijn, dan zal de op dracht aan den heer Ruys de Beeren brouck verleend, betrekkelijk gemakkelijk, vervuld! °zijn, hetgeen evenwel niet betee- kent, dat het Kabinet in'zijne samenstel ling geenerlei verandering zal ondergaan. Verwacht worde dat er eenige onderlinge» wisseling van portefeuilles zal plaats reb ben, en dat de portefeuille van Marine lit handen zal komen van een deskundig man die vrijwel algemeen als zoodanig wordt erkend, maar die niet behoort tot de recht- sohe partijen. Voorts zal waarschijnlijk de heer König als Minister van Waterstaat op zijn eigen verzoek worden vervangen, ter wijl het vrijwel vaststaat dat dr. De Visser niet bereid is als Minister van Onderwij-3 aan te blijven In diens plaats verwacht men de benoeming van d"r. F. L. Rutgers, die thans als lid van Ged. Staten van Zuid- Holland eveneens met onderwijszaken is belast. Ook de naam van dr. Hugo Vis- scker is in dit verband genoemd. Het moet vrijwel vaststaan dat minister Aalbersc de portefeuille van Arbeid zal behouden, terwijl oo»k op het aanblijven van mr. Heemskerk voor Justitie wordt gerekend. Er schijnt een oogenblik sprake te zijn geweest van een opdracht tot Kabinets formatie door ar. De Geer, uit overwoging dat de Protestantsohe groepen in de rech terzijde aanmerkelijk zijn versterkt, maai' daar hierdoor gevoeligheden aan Room- sohe zijde zou dien worden gewekt, zou ten slotte aan den he'ër Ruys do Beerenbrouck de eer gelaten zijn. Voor de juistheid dezer geruchten kunnen we evenwel niet instaan. Alg. Synode Ned. Herv Kerk, Ter vervanging van de heeren D. Eilerts de Haan en P. P. Couvret, die als leden der Synodale commissie aftreden, worden gekozen G. E. H. Pioard, Waalsch predi kant te Arnhem en H. Veenman, ouder ling te Wageningen. Tot secundus van Picard wordt gekozen A. J. A. Vermeer, predikant te 's-Gravenhage en tot secun dus van Veenman H. C. C. Fraak, ouder ling te Veenhuizen. Aangezien de heer Picard secundus was van ds. C. J. van Paassen wordt voor één jaar tot secundus van Van Paassen gekozen J. Steenbaak, predikant te Vianen. Tot lid van het- Algemeen College van Toezicht wordt gekozen dir. G. J. Weyland en tot zijn secundus C. J. van Paassen. Tot lid van de Commissie van Toezicht gens bet Reglement op de "prëdikantstrak- tementen wórdt- benoemd de aftredende D. Bloemers te Zwolle. Tot lid van de Commissie van Toezicht op den druk en de uitgave van de Evan gelische Gezangen wordt benoemd ds. A. H. Bloem te Chaam, Wegens commissievergadering wordt de zitting gesloten. De Tabakswet. T! Het comité van actie tegen de Tabakswet heeft een open brief gericht aan den Mid den standsraad naar aanleiding van de ver gadering van dien raad, waarin de heer Guérin, administrateur van het departe ment van financiën, zijn opvattingen heeft medegedeeld omtrent de werking van de Tabakswet. Nadat in dezen open brief het bekende standpunt van het comité nog nader is toegelicht, wordt betoogd, dat wanneer men de kosten cn nadeed en van de Tabaks wet berekent en van de opbrengst alles af trekt, wat redelijkerwijze als kosten van uitvoering, als vermindering van werkgele genheid als ondersteuning van werkloozen, als derving van winsten, als derving van opbrengst door gewone belastingen enz. een direct gevolg van deze Wet is, er niet do minste kans is, dat er een batig saldo zal zijn. Ten slotte wordt geschreven, dat de van wege het Departement gepabdiceerde op- hrengstcijfers absoluut niets zeggendaarin zijn begrepen al do bedragen, welke als voorraad noodig waren; het wérkelijk ver kochte deel zal wellicht blijken niet meer dan 20 A 25 pCt. van het gepubliceerde cijfer te bedragen. Culfureel-Onafhankelijke Politiek. Er heeft zich een voorloopig comité gevormd ter consolidatie van de cultureel-onafhanke lijke beweging, die kort voor do Kamerverkie zingen naar voren trad. Het comité is overtuigd dat deze beweging, mits in goede banen geleid cn praotisoh georganiseerd, groote levensvat baarheid heeft. Het voorloopig secretariaat be- klocdt do heer A. K. Hardenbórg te Ede (Geld.) Neder!. BoncJ van gemeente-ambtenaren. De door het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen bond van gemeente-ambte naren ingestelde commissie (bestaande uit de heeren mr. G. A. van Poelje, H. F. Klein, A. Marsman, H. A. A. Meuwissen en mr. Th. Rijnenberg), die had na te gaan of en zoo ja welke wijzigingen in de sta tuten en reglementen van den bond behoo- ren te worden aangebracht ter bevordering van een bij voortduring opgewekt en vrucht baar bondsleven, heeft aan het hoofdbe stuur voorstellen tot wijziging van de sta tuten en het huishoudelijk reglement doen toekomen, aldus de ,,N. R. Ct." Volgens de ontworpen statuten zal de bond samenwerken met of steun verleenen aan vereenigingen, die een overeenkomstig doel uitsluitend of onder meer beoogen en dit door dezelfde of geJijksoortige midde len trachten te bereiken, en samenwerken met of steun verleenen $an organisaties van personeel in overheidsdienst. De le den zullen volgens het ontwerp niet meer in provinciale afdeelingen, doch in krin gen worden ingedeeld, waarvan de gren zen, door het hoofdbestuur te bepalen, zich over een deel van een andere provin cie kunnen uitstrekken. In elke provincie zal een provinciaal bestuur zijn, gekozen door en uit de in de provincie woonachtige leden. De provinciale besturen zullen be hartigen, zoo noodig na overleg met de vergadering van leden in hun provincie, in het bijzonder de provinciale belangen van de leden. Zij zullen desgevraagd het hoofdbestuur en dagelijksch bestuur vau den bond en van de kringen in hun pro vincie van advies dienen. Waar de grenzen van een kring samenvallen met die van een provincie, zal het bestuur van den kring tevens als provinciaal bestuur p- t re den. Het hoofdbestur zal ten hoogste uit 13 leden bestaan, van wie vier onderscheiden lijk voorzitter, ondervoorzitter, penning meester en 2e secretaris. De leden van het hoofdbestuur zullen uit en door de le den van elke pnovincie worden gekozen voorzitter en penningmeester door de stem gerechtigde bondsledenondervoorzitter en 2e secretaris zullen worden aangewezen door het hoofdbestuur. Voorzitter, le secretaris, penningmees ter en een uit en door de leden van het hoofdbestuur aan te wijzen lid zullen sa men Het dagelijksch bestuur vormen. Elke kring zal in de algemeene verga dering worden vertegenwoordigd door een afgevaardigde, die tot de gewone leden van den kring zal moeten bebooren. Het provinciaal bestuur zal bevoegd zijn en op verzoek" van ten minste vijf leden verplicht met leden, die eenzelfde functie bekleeden of in eenzelfden, of ongeveer eenzelfden tak van dienst werkzaam zijn, groepsvergaderingen to houden, ter be spreking van hun bijzondere belangen of van de belangen van hun dienstvak. Eon besluit van een algemeene vergadtv ring zal aan een referendum worden onder worpen, indien binnen 14 dagen na de verschijning van het weekblad, waarin het verslag van de algemeene vergadering is opgenomen, het verzoek daartoe door ten minste 50 gewone leden, mits niet meer dan 5 uit één gemeente, schriftelijk wordt gedaan. Enkele besluifen (als tot vaststel ling van de begrooting en de rekening en benoeming van personen) gillen niet aan een referendum kunnen worden onderwor pen. Hulde aan Marnix van St.-Aldegonde. "I Zondag zijn een SOO-tal leden van den Vlaamsche Toeristenbond per boot van Antwerpen naar Vlissingen gekomen. Een groot deel van deze toeristen begaf zioh naar West-Souburg, waar in 1S72 Antwer penaren een monument hebben opgericht op het graf van Marnix van St. Aldo- gond'e, don burgemeester van Antwerpen bij het begin van den 80-jarigen oorlog. De Vlamingen werden tegen 12 uur te Souburg verwacht, maar door later aan komen der boot, was het ruim 2 uur toen de tram hen aanbracht. De burgemeester van Oost- en West-Souburg, de heer P. S. Buteux, die aanvankelijk het plan bad ge had do gasten te verwelkomen, had zioh verplicht gezien huiswaarts te gaan en daarom werden de dames en heeren aan den ingang van het Kerkhof welkom ge- heeten door den webhouder, den heer W. N. Jobse De leider der betooging, de heer dr. ing. Stan Leurs, bracht dank hiervoor. Nadat allen zich aan den voet van het gedenkteeken hadden vereenigd, nam dr. Leurs opnieuw het woord om te herinne ren aan wat Marnix van St. Aldegonde voor Antwerpen is geweest. Ten slotte legde hij een ijzeren lauwer tak bij het monument neer. De heer Jobse gaf namens het gemeen tebestuur de verzekering, dat het monu ment steeds goed zal worden onderhouden, zooals tot nu toe is geschied. De heer Leurs verzocht zijn tochtgenoo- ten nu dc Vlaamsobe Leeuw en het Wil helmus waarvan, zooals hij herinnerde, Marnix de dichter was, te zingen en uit volle borst werd van beide liederen het eerste couplet aangeheven. Na afloop ging een deel der bet oogera naar Vlissingen, anderen naar Middelburg Waar een bezoek werd gebracht aan het Raadhuis. Een dankbetuiging van mevr. Steyn. Mevrouw R. I. Steyn, weduwe van pré sident Sfceyu heeft tot dr. Hendrik Muller, voorzitter van het Comité tot oprichting van een Gedenkte3ken voor President Steyn, het volgende schrijven gericht: „Onzer.ust, Va^lspruit 0. V. S. 21-6-22. Hooggeagte dr. Muller. Slegs een enkel woord om u te versoek om namens mij en mij hinders u komitee' en die Nederlandse vrinde seer hartelik te dank vir die groot eer, ons as familie aan gedaan om 'n standbeeld van presi'Jeut te Deventer op te rig. Dit spijt mjj ten seerst9, dat elk niet per soonlik met die onthulling teenwoordig kan wees nie. In gee's sal ek e^ter die lag met U deur maak, en ek is seer verblijd dat D.V» mij dogter die eer te beurt sal val, om die plegtigheid bij te woon. Vir haar is dit een groot voorreg. Dit is nie nodig om u die versekering te gee nie, dat ons die blijk van hoogagting en verering, President aangedaan, seer hoog op prijs stel. Ons waardeer al die moeite' en opoffering wat onse Nederlandse vrinde zulle getroos het, om die standbeeld op te rig, meer dan ek dit in die paar woorde kan uitdruk. Die band van vrinskap, wat daar alreeds lussen Nederland en Suid Afrika bestaan, word deur so'n daad nog hegter gesmeed, en ek weet die Afrikaanse Volk stel ook ten seerste op prijs die blijk van liefde die ontslapene bewese." Eindlik wens ek hiermee' ook die voor- sitler, een vrind van so vele jare, mij innige dank te betuig vir alles wat hij in hierdié saak gedoen het, dit is ons 'n bewijs dat die' ou liefde tot die Afrikaanse volk nog onver minderd voortleeft. Nokmaals hartelik dank en met die meeste hoogagting, noem ek mij u vrïndirf w. g. R. I. STEYN." De Koningin en de Prins zijn gisteren om 5 u. 2 per trein van het Loo te 's-Gravenhage aangekomen ,in verband met de plechtige ope ning van de Vereenigd e zitting van de Staten- Generaal op vandaag. Zij zijn in open auto's naar hot Koninklijk J^aleis gereden. 1De Koningin heoft gisteravond tor Ko ninklijke Paleize ontvangen eerst den nieuw- benoomden Internuntius, mgr. Orsenigo cn daarna den nieuwbenoemden gezant van Zwit- sorlafid, don heer de Pury. Beide diplomaten, die met het gebruikelijke ceremonieel naar het Paleis werden geleid, worden door den minister van buitenlandsche zaken aan de Koningin voorgesteld. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer H. A. Knottenbelt erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden te Vlaardingen. Bij Kon. Besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden Eere- MedaiUe in brons, aan H. L. Meyer, arbei der in dienst van de firma H. H. Broek- hoff, te Winschoten. Gaf Den Haag een Fatig saldo op 'de gemeenterekening voor 1921 van f 1606.993.14 Rotterdam levert een batig saldo van pl.m. f 5 millioen en Dordrecht van f 2.549.191. Het „N. v. d. D." deelt nog mee, inzake het conflict in den Plattelandershond, dat de heer van den Hoven, als zijn voorstel dat hij en niet de heer R. F. de Boer het tweede Kamerlid van den Plattelandersbond is, mocht worden verworpen, heeft voorgesteld dat dan de zittiDgstijd, die ditmaal S jaar BINNENLAND, H. M. de Koningin opent de idtfiflg Je®! Staten-Gerferaal met het uitspreken van een Troonrede. jj D© Njord-vier gaat deelnemen nan dei Europeesche kampioenschappen to Barcelona, BUITENLAND. Beioren gaat do rijkswet tot beveiliging! der republiek vervormen tot een voor Beieren alleen gelJende verordening, waarmee do kwestie BeiereuDuitse lie ryk acuut is go- worden. In Italië Orlando geen kabinefsformateuI,. Dr. Nicola belast met de samenstelling van» een ministerie. Groote broeiing in Hongarije. duurt, tusschcn dc heer De Boer en hem ge deeld zal worden, zoo dat ieder anderhalf jaar zitting heeft. Namens den Kerkeraad de'r Gerefor meerde Kerk te 's-Gravenhage, heeft de commissie van beheer een prijsvraag uit geschreven voor een kerkgebouw met kos- terswoning enz., op een terrein -e'êgen aan de Fahrenheitstraat, Hanenburglaan en Kastanjestraat. De deelneming aan deze prijsvraag is uitsluitend opengesteld voor architecten, lidmaten van een der Gerefor meerde Kerken in Nederland. De bouwkosten mogen de som vanf f150,000 niet te boven gaan. Uitgeloofd worden: een eerste prijs groot f1700, een tweede prijs groot f 1100 en' een derde prijs groot f703. Dc jury voor deze prijsvraag b33taat uit de heeren: H. van (Jer Kloot Meyburg. ar- ctitect B. N., Voorburg; A. J. Kropholler, architect Wassenaar; S. de Clercg, archi tect B. N. A.; J. P. Thierry, architect, lid der Bouwcommissie, en Jacob Por, moau- menlaalschilder, te Den Raag. De zevende Nederlandsche Jaarbeurs zal, blijkens een circulaire, die' het bestuur aan de Nederlandsche Industrie' heeft ge* zenden, in één week afloopen. Zij opent Maandag 4 September en wordt Zaterdag 9 September gesloten, tenzij mocht blijken, dat verlenging gewenscht is. Zij wordt in gedeeld in* zestien groepen. De circulaife wijst er op, dat de indus* trie uit de malaise moet komen door krach'-- tig aanpakken. De Jaarbeurs worde aange grepen om bestellingen op te doen. nieuwe relaties te maken, om zich te' oriënteereiu Zij is een bolwerk van den handel. Naar wij vernemen, zegrt de „Tel." is eetf Koninklijk Besluit in bewerking, waarin de toe- 0 treding tot de Vrij'willigo Ouderdomsverzekering' voor allon, ongeacht de welstandsgrpng, wordJti opengesteld. Alleen zullen zij. die Vcrmogensbe* lasting botalen, togen eenigszins verhoogde pre* mio worden toegelaten. To Vlissingen is Zondag in de Bclgisclié loodsensociotcsit een gedenkplaat onthuld voor do mannen van het loodswezen, dio in den oor* log hun leven hebbon gelaten. Do buitenlandsche journalisten hebben! Zondag hun verblijf bier tc lande besloten mot oon uitsta.pje van Amsterdam naar Marken en Volendam. Het algemeen bestuur van het Natio*( naai Arbeida-Secretariaat (N. A. S.) heeft de overige vakcentralen uitgenoodigd tot een ©amenspreking op Vrijdag 28 Juli e.k.. te Amsterdam, ten einde na te gaan, of er in verband met de algemeene reactie, zoo als deze o. a. tot uiting komt op het ter rein der werkloos'heidsverzorging en an derszins, mede naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlagingen voor de arbeiders der mijnen en die der spoorwe gen, een gemeenschappelijk optreden der vakcentralen dient te worden overwogen. De verschillende organisaties, betrokken bij do sigarenindustrio hebben te Eindhoven vergaderd en besloten telegrafisch aan den lij- delijken voorzitter van den ministerraad te ver zoeken een tijdelijk invoerverbod van sigaren te willen uitvaardigen en audiëntie1 aan vertegen woordigers van die organisaties toe te staan. Dat de toeneming van den invoer van Duif- 6che sigaren een ramp voor de sigarenindustrie dreigt te worden wordt uit onderstaande cij- fors van invoer aangetoond. In 1921 zijn in totaal ingevoerd 600,753 K.G. of circa 60,000,000 sigaren waarvan uit DuiisóÜ land: 313.793 K.G. of circa 31.000.000 sigaren. Gedurende de eerste vijf maanden van 1922 werden in totaal ingevoerd 682.000 K.G. of circa 68.000.000 sigaren, welke bijna uitsluitend- uit Duilschland werden ingevoerd. De invoer van 5 maanden van 1922 overtreft dus den invoer van het gehcede jaar 1921. Dezer dagen heoft de voreen/iging tot be* sohorming van onwettige en verwaarloosde kin deren Onze Tuin, haar jaarlijksche vergadering gehouden te Ermelo» In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, ds. Meynen, den heer Beeiiing, die on langs plotseling overleden is. Uit het verslag van de secretaresse bleek, da£

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1