Bezoekt de wedstrijden van de Leidsche Zwemcfub BRIEVEN UIT BERLIJN, De Fondsenmarkt. SPREEKCEL. VRAGENRUBRIEK. doze heat ran dc Ladies' Plate won, was dan ook 8.55 min. Men beweerde, dat het nog nooit op een wedstrijd zoo hand gewaaid had. Later is de wind weer wat gaan liggen en regende het zoo nu en dan. De belangstelling was zeer gering. In de heat voor de Grand had Jesus weinig moeite met do Franschcn. Met 7 inoh bladen, die dc laats'tcn hadden is het ook geen doen mot zoo'n tegenwind. Nader seint racn ons, d.d. 7 Juli Voor de Stewards Challenge Cup won Grasshoppers Tan Leanöer, en Eton Vikings van Jesus. Voor dc Goblets werd Thames geslagen door Magdalen. RECLAME. a.s. ZONDAG 9 Juli, Aanvang 1 uur. TOEGANG 1 Gld. 4182 LEDEN L. Z. C. vryen toegang met dame. ZWEMMEN. Lezing van den heer K. H. van Schragen. Op initiatief van den N. B. L. 0. aid Leiden en de L. Z. C. werd gisteravond in dc boven haal van cafó „In den Vergulden Turk" een lezing gehouden, waarvoor als spreker optrad de seer, van den Ned. Zweanbond, de heer K. H. v. Schragen. Het zaaltje was overvol mot belangstellenden zoodat wij zelf nauwelijks een plaatsje konden vindon. Wij vonden het daarom jammer, dat ido lezing zoo kort van duur was. Na een gced half uur genoten te hebben van de schemering van het zaaltje, stonden we otn bij negenen reeds weer in het volle daglicht. Het kan zijn, dat 1de spreker door verkoudheid niet bij machte was langer te spreken, maar wij hadden ver wacht, dat de s>pr. meer had behandeld o.a. do Verschillen de z wemmethodes, het waterpolo- 6pel en vooral het reddingszwemmen, waarvan slechts in hgt kort gerept werd. Sprekers be doeling was vooral de jeugd op te wekken tot de zwemsport. Wij vcimocden, dat dit niet di rect noodzakelijk was voor de aanwezigen, daar deze bijna allemaal behoorden tot de bezoe kers (sters) onzer zweminrichting. Maar wij hebben onzen taak en spr.'s bedoeling anders opgevat. Evenals in de Gemeenteraad de Pers de vertolker is van de partijbelangen en -ver langlijstjes, zullen we hier optreden als vertol ker van de wensohen van den N. Z. B. en hopen er toe mee tc werken, dat de zwemsport nog meer beoefend zal worden en onze le zers (stens) het inricht krijgen van het nut van dozo bij uitstek goede sport. Om oven over achten opende de voorzitter van dm N. B. L. 0., do heer v. Iterson de bijeen komst en heette vooral het groote aantal dames hartelijk welkom, waarna bij het woord gaf aan don heer v. Schragen Spreker begon met er op te wijzen hoe rijk aan water ons land is, waardoor de ongevallen to water meer voorkomen dan ergens anders. Typisch is daarbij de hulpeloosheid der men- fcchen. Hot is onbegrijpelijk hoe de mensahen een zekere onverschilligheid toonon voor het verdrinken. Er verdwijnen te veel mensohen, waarvan men had kunnen verwachten, dat ze konden zwemmen. Gemiddeld 1000 personen per jaar vinden den dood door verdrinking. Hoe dit te voorkomen? Spreker wilde daartoe, als vertolker van den N. Z. B., laten uitkomen, dat het noodiig was, «bait do zwemplioht op do Lagere Scholen werd ingovoerd. Do gyrnnastiekonderwijzers moeten dan tevens een zwemdiploma hebben, waardoor zo onderricht in de zwemkunst kunnen geven. Spr. wiildo dan hot schoolzwemmen ver plichtend stellen voor de leerlingen der 2 hoog ste klassen der Lagere Schooi. In Scandinavië bestaat roods do zwemplioht. Het moei een casoh zijn, dat de jongelui van school gaan met dc kennis, dat zij zich bij oventuede ongeval len kunnen redden. Spr. wees er verder op hoe goed het zwemmen werkte op do hygiëne, hel zelfvertrouwen en hel karakter van den per soon. Verschillende anecdotes over z.g. reinheid werden opgehaald. Bovendien geeft het zwem men meer weerstand tegen verkoudheid en geeft veel uiithoudiingvsvemiogen Wie een kijkje neemt in de verschillende zwembassins en ziet wat con vlugheid en kracht in onze waterrotten zit, moot tot do overtuiging komen, dat de zwem sport tem goede zal komen aan dc volksontwik keling. Wil men dit persoonlijk nog eens mee maken, zoo dieno m naar dc zwemwedstrij den van de L. Z. C. op 9 Juli a.s. in het Rijn en Schiekanaal ie gaan. Na deze inleiding werden licht beelden ver toont, die helaas, door het niet donker genoeg zijn varr de zaal, niet altijd even duidelijk waren Wc kregen to rien dc zweminrichtingen der Romeinen (de Thermen), de meer modernen van dezen tijd, do vermakelijkheden aan een zwembassin verbond o en voorbeelden van het Jecren zwemmen. Een serie platen over red- dingszwemmoa en opwekken der levensgeesten volgde hierop. O.i. had spr. hierbij wel wat langer kunnen vertoeven. O.a. weiden vertoond do methoden ran Sylrcster en dr. Eden. Tol slot verschillende fotografien van de propa ganda, die de zwcrovereontging „Het IJ" te 'Amsterdam heeft gcanaakt. Spr. bad nog de film van het reddiiigswezen willen ver toonon, maar met het oog op het licht in den zaal ging dit moeilijk. Er zal nu ge tracht worden in een onzer bioscopen deze film te d,oen draaien, waarnaar, zooals spr. hoopte, allo aanwezigen en belangstellenden in de zwem sport zullen gaan. (Zie advertentie in ons Blad .van heden). Het slotwoord van den spr. was: „Allen naar Ido zwemwedstrijden van di L. Z. G. op 9 Juli". Hierna sloot de voorzitter onder dankzegging deze korte maar nuttigo bijeenkomst. (Nadruk verboden). De ontdekte samenzwering. Berlijn, 29 Juni. Berlijn herademt weer. De duisternis die ons omhulde lost zich op. Met verrassend snel resultaat, heeft het energiek optreden «ïer Duitsche politie de samenzwering ont dekt, die het voortbestaan van den staat bedreigde. Als de opwinding der laatste dagen nog te overtreffen was, dan gebeurde dat heden door de verbreiding van het be richt, dat men een geheele moordenaarsben de op het spoor was gekomen, dat een der misdadigers wien minister Rathenau ten of fer was gevallen reeds achter slot en gren del zat en dat de beide anderen zich in elk geval in die positie bevonden, dat zij hun noodlot niet meer ontloopen konden. 'Als een loopend vuurtje ging dit bericht door de stad. Het betreft hier meer, dan alleen de ont dekking van Rathenau's moordenaars. Het gaat er om een eind te maken aan dit heelo wespennest vau complotten, aanslagen en politieke gewelddaden. Reeds bij de naspo ringen naar den moord op den vroegeren minister van financiën Erzberger, was men op den oorsprong van de geheele actie ge stuit. Het is het samenzweerdersgezelschap die als de z. g. „Organisatie C" in Mün- clien zijn middelpunt heeft. De naam is af komstig van kapitein Ehrhardt, die als lei der der „marinebrigade Ehrhardt" bij de reactionaire acties der laatste jaren her haaldelijk een rol van beteekenis speelde, en die sedert eenigen tijd uit Duitschland verdwenen is. Ehrhardt werd om onbeken de redenen door zijn vrienden en aanhan gers bij voorkeur „Herr Consul" genoemd. Onder dezen schutspatroon ontstond de „Organisatie Consul", meestal met de reeds genoemde afkorting als „Organisatie C" aangeduid. Dat zij in München zetelde heeft zijn goede gronden. Er heeft n.l. in den ver warden tijd der laatste jaren een merk waardige verandering plaats gegrepen: Beiereu, dat vroeger in den keizertijd tegen over het militairistische Noord-Duitsch- land voor een democratisch land doorging, is nu juist omgekeerd en het toevluchtsoord geworden van militaristen, nationalisten en monarchisten. Het schijnt wel alsof men in Beieren en speciaal in München, persé een tegenstelling met Berlijn wil vormen. In elk geval komt daarbij, dat het Beierscho volt van oudsher zijn dynastie, het huis Wittels- bach, met geheel andere gevoelens heeft aangehangen als overig Duitschland voor zijn vorsten koesterde. Het Zuid-Duitsche land is slechts in eeni- gc kleinere deelen industrieland; overigens is het een uitgesproken landbouwgebied en de boeren van de vlakte en de ber gen gevoelden zich altijd door bijzondere banden verbonden aan het konings huis. De verhoudingen waren daar geheel anders dan in Pruisen. Er is reeds vroeger terecht op gewezen, dat er wel een Prui sisch leger", en een „Pruisische ambtena renwereld", doch eigenlijk geen „Pruisisch volk" bestond. Dit begrip was opgegaan in het daarboven gestelde begrip van 't Duit sche volk. Maar een „Beiersch volk" was er steeds en bestaat nog; het is een organis me van bijzondere neigingen en gevoelens Dit feit moet men niet uit het oog verlie zen-; het kan voor de inwendge politiek van het Duitsche rijk nog genoeg moeilijk heden opleveren. De eerste van deze moei lijkheden hebben .we nu reeds beleefd: dat de samenzweerders tegen de republiek, ook die uit Noord-Duitschland en deze juist spe ciaal, in de Beiersche hoofdstad openlijk de boste gelegenheid meenden te vinden om hun plannen voor te bereiden en uit te voeren. De „Organisatie C" had, om naar buiten geen verdenking te wekken, een goed-bur- gerlijko naam officieel aangenomen. Zij noemde zich de „Bayerische Holzverwer- tungs-Gesellschaft" en trad ook inderdaad op in tal van hout-zaken. Maar de betee kenis der vereeniging was een geheel an dere, zooals men nu met steeds meer dui delijkheid heeft leeren inzien. Onmiddellijk na den moord op dr. Rathenau besloot de Berlijnsche politie zonder aarzelen, om in Berlijn en andere plaatsen alle personen te arresteeren, die naar men vernomen had, met deze zonderlinge Houtverwerkings- Maatschappij in verbinding stonden. Niet miruder dan 80 personen werden gearres teerd. Bij hun verhoor bleek, dat de aaïuslag op Rathenau nauwkeurig afgesproken was. Alle .gearresteerden wisten piet» verbazing wekkende nauwkeurigheid uitsluitsel te ge ven over hun oponthoud op den» dag van den moord en de daaraan voorafgaande da- £en. Maar het energiek geleide onderzoek 'bewees spoedig het bedriegelijke van deze verklaringen. Het heele kaartenhuis van valeche getuigenissen viel in elkaar, en om- dor de gearresteerden bevonden zich eetni- ge zeer jeugdige personen, die tegen het kruisvuur van het politie-verhoor niet opge wassen waren; zij raakten verward in tegen strijdige verklaringen en gaven tenslotte, in 't nauw gedreven, niet slechts hun deelname aan dem aanslag toe, maar legden ook ge tuigenissen af, waardoor men de namen, der intusscken uit Berlijn gevluchtte moorde naars te weten kwam. Is 't niet verschrik kelijk: drie jongelui van 21 tot 25 jaar hebben den moord bedreven! Onrijpe jon gens, zonder oordeel des onderscheids of in zicht in den toestand van hun land, hebben op misdadige wijze de geheele toekomst van het rijk op het spel gezet. Van de drie moor denaars, Techow, Vogel en Kauer is, op het oogenblik dat ik dit schrijf Techow reeds gevat Ontzetting grijpt een ieder aan, die hoort, dat ook studenten en zelfs vele gymnasiasten behooren tot degenen, die on der de ernstige verdenking staan, van het? plan van den moord afgeweten en het mede ontwerpen te hebben, en hulp verleend te hebben aan de moordenaars. Het zoo breed opgezette onderzoek wordt nu zonder restrictie voortgezet. Vele vra gen moeten nog opgelost worden. Allereerst! deze: waarvandaan kwamen de middelen tot instandhouding van de „Organisatie C Wie gaf het geld, dat voor 'de doorvoering van al deze samenzweerdersplannen, "noodig was', en dat tot belangrijke bedragen bijeen gebracht moet zijn? Het is dringend noodig, dat dit wordt opgehelderd. Het is zeer goed mogelijk, dat door zulke onderzc^kkigeii de kring van personen, die voor het gerecht gevoerd moeten worden, nog beduidend uit gebreid zal worden. Maar nu reeds' kan ge zegd worden, dat onder den indruk van deze ontzettende misdaad van 24 Juni de over- grooie meerderheid van het geheele Duit sche volk zich dicht aaneengesloten achter de regeering der republiek en de door haar getroffen maatregelen heeft geplaatst. Nu komen ook uit Beieren berichten, die bewij zen, dat men daar ontzjt is over de gevol gen van de drijverijen der geheime veree- nigingen, die oogenschynlijk om een meer natioualiteitsgerindé stemming te verbreiden, naar revolvers en handgranaten grepen. De misdadigheid der samenzweerders die op ga wetenlooze wijza zelfs jonge scholieren me- desleepen -in 'hun ondernemingen, wordt slechts overtroffen doc.r de zinneloosheid van hun daad Want niets kon Duitschland meer tot eenheid bréngen, niets kon de repiiblikeinsche gedachte steviger vestigen dan de onthulling van dezé wijdvertakte sa menzwering tegen het voortbestaan van den Staat. Dr. MAX 0SB0RN. SCHEEPSTIJDINGEN. KON. NED. STB. MIJ. ADONIS 7/7v. Amsterd. AGAMEMNON 6/7 v. Malta. ALKMAAR 7/7 te Antw. ARIADNE G/7 v. Genua. ERATO 7/7 v. Amsterdam. HEBE 5/7 v. Volo. INO 7/7 v. Amsterdam. NERO 6/7 v. Kopenhagen. PLUTO 7/7 v. Amsterdam,' VENUS G/7 v. Algiers. ZEUS 6/7 v. Barcelona. KON. WEST-IND. MAILD. ARES 7/7 v. Amsterdam. CRYNSSEN 5/7 te Barbados. DELFT 7/7 te Liverpool. HAARLEM 6/7 to Valparaiso. HERMES pass. 6/7 Land's End. GANYMEDES 7/7 v. Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA uitr. pass. 7/7 Ouc-ssaot, ROTTERD. LLOYD. KAWI uitr. pass. 6/7 Finisterre. WILIS uitr. pass. 7/7 Aden. HOLLAND-AMERIKA LIJN. CARDIGANSHIRE 5/7 te Panama. MAARTENSDIJK 7/7 te Rotterdam. HOLL. OOST-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK uitr. 7/7 te Antwerpen. HOLLAND ZUID-AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN uitr. 5/7 v. Kaapstad. SPRINGFONTEIN 7/6 te Rotterdam. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. POLLUX 7/7 v. Amsterd. HALCYON-LIJN. STAD ARNHEM pass. 6/7 Teneriffc. ROTT. ZUID-AMERIKA LIJN. ZIJLDIJK thuisr. 5/7 v. Las Palmas. STV. MIJ. OCEAAN. HELENUS 6/7 te Suez. SARPEDON 5/7 v. Sabang. Meer en meer wordt een gedeelte dén publieke belangstelling gevangen gehouden dcor de beweging in Duitsche Marken, wel ke, sinds een luttel aantal weken begonnen, voortdurend aan omvang wint en zulks $iet bepaald ten voordeele van de Mark. Integen deel, het koersverloop) doet levendig den ken aan den gang van zaken' by de Oosten- rijksche Kroon en het lijdt welhaast geen twijfel of met de Mark als valuta is het welhaast gedaan. De waardevermindering der Mark heeft ook in de afgeloopen week verderen voortgaing gehad, grooter dan zelfs pessimisten hadden durven venvachten, waaruit alweer voor den ^ocveelsten keer blykt, dat het menschelijke inzicht op eco nomische gebeurtenissen nog zeer begrensd is. Door de beweging der Mark heeft de wis selmarkt aan beteekenis gewonnen want iedereen die weet in welke mate ook on3 land btf de economische ontwikkeling van Duitschland is betrokken, zal beseffen, dat de débacle van de Mark op onze eigen economische ontwikkeling een geweldigen invloed heeft. Qn toch, 6 ij wijlen komt ens de economische toestand van Duitschland tijdens desi dertigjarigen oorlog voor den geest^ toen de koopkracht van Duitschland al even slecht gesteld was en wat zien wijt een economische opbloei van de Nederland- sche Republiek, waardoor oppervlakkig ge sproken, de stelling dat Duitschland als achterland de bestaansvoorwaarden van ons fand bevat, wordt gelogenstraft. Men ver- gete echter niet dat de economische situatie thans een geheel andere is. Holland voor zag in den dertigjarigpn oorlog niet alleen het arme Duitschland, maar had tot afne mers tal van andere landen, een omstan digheid die te danken was aan de positie van Holland als koloniale mogendheid, met vrijwel een monopolie wat den invoer van overzeesche producten betreft. Vandaar de na-ijver van Engeland, vandaar de acte van Navigatie door Cromwell tegen ons land uitgevaardigd. Toen eenmaal ons overig af zetgebied geleidelik verloren ging, deed zich ook meer en meer de geringe koop kracht van Duitschland gevoelen. Deze bleef betrekkelijk verborgen omdat dit land niet onze eeoigste en grootste afnemer is ge weest. De economische situatie van heden is evenwel een gansch andere. Wel is de koop kracht van Duit.sehkmd verhoudingsgewijs tot de koopkracht) van het Duitschland ty- dens den dertigjarigen oorlog gedaald, maar, wij bezitten geen afzetgebieden waarover wij een soort monopolie nebben, zoodat een compensatie voor de verminderde koopkracht van Duitschland niet gevonden wordt. In tegendeel, op do wereldmarkt heerscht de vrijo concurrentie die slechts degenen een goede kans biedt die met de laagste pryzen voor den dag komen. In dit opzicht moet Duitschland zelfs als een concurrent wor den beschouwd. Voor een afzet van kolo niale producten in ^enigszins 6e:eekenenden omvang is de koopkracht van Duitschland te gering. Doch afgezien van deze omstandigheden weegt het leit, dat wij groote bedragen van Duitschland te vorderen hebben zeer zwaar en niet het minst draagt dit feit er toe bij met zorg de toekomst tegemoet te zien. Een voorbeeld vinden wij reeds in Oostenrijk. Aan dit land hebben wij niet onbelangrijke geld sommen voorgeschoten, vóór, tijdons en na den oorlog, in tot-aal verscheidene honder- len millioenen gulden, waarvan, gezien de economische positie, waarin Oostenrijk verkeert, niet veel terecht kan komen, zoodat dan ook reeds het denkbeeld wordt gepropageerd om met een „nobel gebaar" van schuldkwijting maar af te zien. Zooals de zaken thans staan gaat het met onze Duitsche vorderingen, die wel licht nog grooter zijn dan de bedragen, die wij van Oostenrijk tegoed hebben, een- zelfden kant op. Waar niet is, heeft de keizer zijn recht verloren en op de aller eerste plaats moet het Duitsche volk toch leven, zoodat van een afbetaling voorschot ten voorlcopig wel niet veel terecht komt. Onder den indruk van dergelijke vooruit zichten heeft het koersverloop der Mark zich in een zeer snel tempo tot een gewel dige débdcle ontwikkeld, waartoe uiter aard dc politieke e-n economische situatie van Duitschland eveneens hebben bijge dragen. In overeenstemming ir het koersverloop der Mark moet ook voor de Franc een gelijksoortig, hoewel niet in die mate, verloop worden gemeld. De Franc toch is in zijn ontwikkeling ten nauwste met de Mark verbonden, omdat de finan cieel© positie en vooruitzichten van Frank rijk op de Duitsche schadeloosstelling rijn gebaseerd, waarvan al eveneens dreigt niet» veel terecht te komen. Zooals bij elke reactiebcwcging roerde zich ook thans de speoulatie, speciaal de baissepartijen geducht. Zij hielp mede de Mark omldag te drukken om op het ver laagde peil tot dekking over te gaan. Na de dekkingsaankoopen, die wijlen oenigen steun verleenden, werd hier hot spelletje herhaald. Eigenaardig is het wel, dat ook de Belgische Franc niet onbelangrijk fluo- bueerde en een aanzienlijke depreciatie on derging, hetgeen min of meer aan de technische marktpositie te wijten is. Parijs heeft hier een veel ruimere markt, terwijl de wisselhandel in Belgische deviesen nog al beperkt is. Dat de Belgische Francs van de Markenreactie de dupe werd, ver wondert natuurlijk niets, aangezLn immers ook dit land in zekere mate van de Duit sche schadeloosstelling afhankelijk is. De overige deviesen blekén al eveneens zeer onzeker gestemd, hetgeen in Ponden en Dollars duidelijk tot uitdrukking kwam. Dollars vertoonen een geleidelijke, maar zekere tendenz tot dalen. Do voorraden Dollars, die de Rijksbank on de markt heeft gegooid tot steun van de Mark, moe ten verwerkt worden, wat niet gemakke lijk gaat bij het tegenwoordige sterk inge krompen handelsverkeer. 30 Juni 7; Juli Londen 11,4.7-J 11,49 Berlijn 0.69% 0,53 Parijs 22,2£V 20,50 Weenen 0,013i 0,0141 Brussel 20,60 19.00 New-York cable 2,60 2,57$ ning Suikerwaarden zich nog het beste te handhaven. Wat hier de situatie gunstig beïnvloedde dat is, dat de oogst voor het grootste gedeelte verkocht is, en dat men gereedelijk mag aannemen dat het restant vlot zal worden afgezet. Voor de Tabaks- nfdeeling was het. gunstig gespeeld dat Amerika voor Sumatra^tabak zeer willig gestemd is en dat tal van ondernemingen reeds door dp tot nu toe plaats gehad heb bende verkoopen aan hun kosten geko men zijn Bij dergelijke werkelijk gunstige omstandigheden is het jammer dat door geforceerde likwicLatios op enkele dagen het aanbod overwegend was zoodat een en ander niet tot zijn volle reoht kon komen, terwijl hier cn daar zelfs het gevolg is ge weest dat do koersverliezen grooter zijn geworden dan zulks het geval zou zijn ge weest wanneer het aanbod binnen nor male perken zou zijn gebleven. De laatste dag der week bracht weinig verschil. Het voorkomen was flauw en de gedwongen realisaties hadden de over hand. De definitieve aankondiging der nieuwe leening, op welker waarschijnlijk heid wij hierboven reeds hebben gedoeld, werkte min of meer drukkend, ondanks de bestaande geldru-imte, welke nog is ver hoogd door de aflossing van een groot be drag schatkistbiljetten. De bel eggings- markt was aan den lager en kant. Hieronder laten wij ons gebruikelijK koerslystje volgen: 1 Juli 7 Juli. Dordtsehe Petroleuin-Mij. 430 402* Geconsolideerde Petroleum 127 119 Kon. Petroleum 456 433* Cultuur-Mij. Vorstenlanden 143 137 Handelsver. Amsterdam 356J^ 337 Javasche Cultuur-Mij. 323 276tf Amsterdam Rubber 56 48 Deli-Batavia-Tabak 228 218 Deli-Mij. 191 182H Jurgens gew. aand. 64 56 Philips Lampen 229^ 213^ Holland-Amerika-Lijn 110 97 Java-China-Jnpan-Lyu 69 65 HclL Lloyd 12^ 9^ My. „Nederland" 115 107H 6 pCt Nederland 1922 100^ 991/* 5 pCt Nederland 1918 89 871/» 5 pCt. Nederland 1919 93^$ 921/a 41/2 pCt Nederland 1916 87 86 Zooaile men uit bovenstaand! koerslijstje riet was het dezen keer al een bijzondee kwade week. Ex. div. i Wegens Beursvacantie ontbreker» heden de notetringen der Amster- damsche Beurs. De Stationsbrag. Tt Iemand, die veel gebruik maakt van Stationsbrug, schrijft Mag ik de aandacht vestLgeb op don on- houdbairen toestand, die des Woensdags- en 's Zaterdagsmiddag en 's Zondags heersoht aan het station, namelijk door het doen gehruüc maken van d© voetbrug als glijbaan detl jeugd Kunnen er geen betere politiemaat regelen worden genomen En oolc tegen het lastiig vallen d'oca* kinde ren, die koopwaren te koop aanbieden, n.L oliocalade, banahen, sigaretten, enz,, zoowel op dc straat als op de voetbrug. Het kan niet anders of het verloop van de voornaamste deviesen op de wissel markt moest invloed uitoefenen op den gang van zaken van de fondsenmarkt. En inderdaad valt er ook cenig verband aan te wijaen. Daarbij kwam het vooruitzicht dear nieuwe Staatsleening welke zeer waar schijnlijk in do komende week tot uitgifte zal koonen. Een bedrag van 150 milliocn tegen 6 pOt. rente, met een waarschijn lijker! emissiekoers van 98 pCt. zal aan het publiek worden aangeboden nu gebleken is dat voor deze uitgifte in Amerika zoowel als in Engeland weinig animo besbaait. Dit moet niet als een bewijs van wantrouwen worden opgevat maar zuiver worden be schouwd als een uitvloeisel van do omstan digheid dat de boleggingawioedo van de Amerikanen in buifcenlandsche objecten sterk is bekoeld nu de stijgende activiteit in de eigen industrie volop gelegenheid geeft tot lucratievo belegging. Bot eigen aardige verschijnsel d'oet rich voor dat men ten onzent veel pesoiïnistasoher omtrent de finaneieele toekomst van ons land is ge stemd getuige het jaarverslag der Neder- landbche Bank, getuige do waarschuwin gen die van diverse zijden worden gelan ceerd. Het begin der week gaf eenige roeole belangstelling te zien voor de atandeelen der Indische Bank op grond van het feit dte reservepositiie dezer bank zeer goed kan worden genoemd. Ook in aandeden* Han del-Mij. kon eenigo bona fido vraag worden geconstateerd. Overigens gaf het verloop dor week een beeld van lusteloosheid te rien dat invloed uitoefende op allo afdee- llingen zonder onderscheid. Welke afdee- ling men ook noemt, overal zijn de koers verliezen meer of minder belangrijk en speciaal daar waar de betrokken fondsen reeds door hun standing en vooruitzichten mindere waardeering mogelijk maken, werd de invloed in belangrijke koersver liezen scherp geaccentueerd. Vermelding verdient ook het feit dat de president der Shell heeft verklaard dat de verkoop der Shell-aandeelen door de Ko ninklijke uitsluitend was geschied wegens gebrek aan katsgcld, bewijst wat de bewe ringen van Sir Deter ding waard zijn. Wij hebben het dus wel bij het rechto eind ge had toon wij aan do hand der bal an s- cijfers onzen lezers reeds van te voren van het tegendeel overtuigden. Fan Culturen wisten per slot van reke S. B., te A. a/d. R, Een recept om vaa hop gist te maken, kunnen wjj u niet geven. Misschien weet een onzer lezers het en. wil 'dezio het mededeelen. Mej. W. de B., te L. Voor het schoon maken van witte ivilthoeden bestrooit men zo mbt magnesia-poeder en borstelt -dat ©r weer, goed uit. Zijn zo erg vuil, dan voert men do- zelfde heweirking uit met een papje van fijn' krijt en banzih'e, dat men er eerst flink in wrijft. Een Singeïbewoner. Gij moet uw klacht richten tot den directeur der Gemeente Rei- nigings- ©n 0nt9m©ttingsdienst, bureau Noor derstraat tel. No. 1319. Wij vernemen over do ongeregelde vuilophaling aan de Singels meermalen klachten. Het is voor de bewoners 'die meestal door voortuintjes van deh Singel gescheiden zijn, er.g lastiig, omdat imen do bel niet altijd hoort. Plaatst men den asch- en vuilnisemmer vooraf op de straat of brug, dan is het gevaar groot, dat de straatjeugd dezen ledigt. Wanneer het ophalen plaats hooft op gezette tijden en er luid worldt go- beid zullen de klachten wel verdwijnen. Zuster F. de G., te V. Vorfvlekken behandelt men in do eerste plaats met zui vere terpentijnolie, die bij orge vlcflcken wordt vervangen door chloroform. Mevrouw J. V.Van H„ te L. Zoet, zuur van tomaten maakt u aldius: 1 K.G. tomaten, 3/4 L. azijn, 1 K.G. suiker, 20 gram pijpkaneel en wat kruidnagelen. De tomaten worden doorgesneden en het rood er uitgenomen, gewasschen en in elke tomaat een kruidnagel gestoken. Do tomaten wordan dan tien minuten gekookt en daarna op een vergiet geplaatst. De suiker wordt gekookt met deze azijn onder voortdurend schuimen zoolang de massa draden vormt. Do tomaten worden in een flesoh of pot gedaan en daar over de gekookte massa gestort. Nadat allee be koeld is, worden de fle&schen gesloten. K. W., te L. Als het meisje hot woigeri, kunt u daar niets togen doen. Bij minderjarige beid kunnen do ouders verbieden hij bepaal'da personen te dienen. M. H„ te L. Eerst na inschrijving van do akto in 'de registers as u eigenaar. Mej. D., to L. Hot waa voldoende, da* mevrouw uw dochtertje één weok loon en koafc* gold uitbetaalde.

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 7