UIT DE RUNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. Een bezoek van Hollandsche journalisten a. Denemarken. BERLIJNSCHE BRIEVEN. Gisteren is een staking uit gebroken onder het vrouwelijk personeel der .Goudsche wasschcrij-industrie. Van patroonszijde wordt medegedeeld, dat den arbeidsters werd voorgesteld met in gang van heden, 8Yq uur te gaan^ werken in overeenstemming met de gewijzigde Ar beidswet. De tariefwerksters zouden dan 5% loonsverlaging treffen, om daardoor in loonpeil in overeenstemming te blijven met de arbeiders(sters), die vast loon genieten. Bij de invoering van de 45-urige werkweek toen deze van 51 op 45 werd teruggebracht genoten de tariefwerksters een loonsverhoo- ging van 10% om op gelijk peil te blijven piet de andere arbeiders(sters). De staking omvat alleen het vrouwelijk personeel, georganiseerd in den Modernen en Chr. Fabrieksarbeidersbond. Slechts bij twee firma's, H. Bouwmans en Daalmans en Co. wordt niet gestaakt. Zooals bekend is, heeft rich in het voorjaar en den zomer van 1021 een merkwaardige verzoeting van Delf- tajids boezemwater voorgedaan. Er schijnt vrees te bestaan, dat dit zich dezen zomer fifli] herhalen, doch deze vrees is volkomen ongegrond. Dc venzoutingsversehijnselen worden door Delfland's bestuur met zorg nagegaan, en het is gebleken, dat in den Joop van 1022 het zoutgehalte over het al gemeen zeer aanmerkelijk is verminderd (door afvoer van opp er water, waarmee ont- EÜtmg van de benedenrivier gepaard gaat, 'een door regelmatige door spuiing van Delf- laaid's westelijke boezemhelft. („N. R. Ort.") Te H'eemskerkerduin aan 'den Kleinen Houtweg is Zondagnacht tot kien grond toe afgebrand de bloeon/bollen- iopslagplaats met de dharin aanwezige ■voorraad bloembollen en tuiniersgereed- aahappen van den heer Nic. Fatels Bzn. (De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt 'de schade. fl73 al n W e jg het Ministerie Van Financiën wordt meegedeeld, dat vóór dezer bij den betreffende® dienst te Haarlem banderollen voor den tabaks accijns werden aangevraagd tot een gezo- Snenlijke opbrengst voor 's Rijks schatkist ,'mn f 3,821,191. Bij een indertijd gemaakte taming van f18,000,000 'sjaars is dit cij fer* teer bevredigend. De Raad van Bergen (N.-H.). be sloot met 4 tegen 3 stemmen tot afschaf fing 'der kermis. Den laatsten tijd o a d er- virudën de küppenhiouders in sommige dee- ftcn van d)e gemeente Barneveld veel last jVan vossen. Vrijdag hebben nu tien jagers jöü jachtopzieners in de bossohen van Boe- pabóten een groot jachtpartij gehouden, (Waarbij drie vossen werden buitgemaakt. Verscheidene vossen wisten to ontkomen. Op de jaohtpartij werd een buitengewoon gnoot hol ontdekt, waarin honderden half yeracheurde kippen en konijnen lagen. Men meldt uit Winterswijk aan „De Msb.", dat Zondagmorgen door 'een jachtopziener uit Breedevoort drie Duit flchers, niet voorzien van geldige passen, m de verboden grensstreek aangehouden werden. Daar deze personen hem verdacht Voorkwamen, ging hij op het perron te Miste tot fouilleering over. Een der Duit- Bchers trok daarop zijn revolver en schoot bout portant op den jachtopziener, die niet ernstig in den mond werd getroffen. Tot driemaal toe werd op den dader, die op de vlucht sloeg, geschoten. Korten tijd na den aanslag gelukte het den inmiddels uit Breedevoort verschenen rijksveldwach ter, het individu te arresteeren. Hij werd denzelfden avond naar het huis van bewa ring te Zutphen overgebracht. Te Grolloo (Dr.) is brand ontstaan in een boerderij, bewoond door Menzing, die zich toen met zijn vrouw op het land bevond. De brand sloeg over naar de nabijgelegen boerderijen, met het ge volg dat acht boerderijen afgebrand zijn. 'Alles was laag verzekerd. Do' acht boerderijen werden bewoomd door Abbanig, Stevens, Gomber, Van Bel- kum, Huizing, Abbing, Brande. TeVriescbeloo zijntaehtig' dag werken turf van Kuiper en Vrieze verbrand. Vermoedelijk is door kwaadwilligheid de brand ontstaan. i i i De staking in liet bouwbedrijf in Friesland wordt opgeheven. De partijen zijn tot overeenstemming gekomen, door het aanvaarden van de volgende regeling van den arbeidsduur: De arbeidstijd is 81 uur per dag, voor zoover dit zonder gebruik van kunstlicht mogelijk is, met uitzondering van den Za- terdag, waarop 5 uur gewerkt wordt. Wanneer partijen zulks overeenkomen, kan hiervan plaatselijk worden afgewekem. Dit moet echter direct na vaststelling van dit contract en voor den duur hiervan '.worden geregeld. Wanneer- door den mi nister langer werkdag wordt toegestaan, en beide partijen dat zijn overeen gekomen, zal langer mogen worden gewerkt, doch de werkdag zal gelegen zijn tusschen 's mor gens 7 en 's avonds 6 uur, Oyergeld zal Worden betaald voor dd uren, liggende tusschen 6 uur 's avonds en 7 uur 's mor gens en wel: het eerste uur 10 pCt., ver der tot 10 uur 25 pCt. en nachtarbeid 50 procent. Woensdag zal het werk hervat worden. De staking heeft veertien weken geduurd. ALPHEN. Veiling van 3 Juli. Tuin- bconen f4.10—6.10, Peulen f30—33.70. Dc-perwten f2228. Heerenboonen f104. Snijboonen f7282. Postelein f88.90. Aardappelen f4.6010.50. Tomaten A f50 B f 42. G 46, p. 100. K.G. Peterselie f2. Ra barber f2. Peen f4.108.50. Uien fl.10 1.50. Andijvie f2.904 p. 100 bos. Krop sla I f 1.10—1.20. II. f 0.20—0.50. Kom kommers I f46.10. II f3.50—3 90. Bloera kooi 'I f16—25. H f8—15. III f2—6. Eieren f8.508.60 p. 100 stuks. Aard beien f2238. Zwarte bessen f5464. Kruisbessen f46 p. 100 pond. Gistermiddag viel een logétje van den heer K. bij het visschen te water. Do drenke ling werd spoedig op het droge gehaald, dcch dë aldaar wonctnde mej. B. beving de schrik zoo hevig, dat zij in 't geheel niet tot spreken in staat was, en medische hulp moest inge roepen worden. KOUDEKERK. De zoon van den arbei der W., die Vrijdag ondèr een paard en wagen genaakte, is aan de gevolgen in het zieken huis overleden. LEIMUlDEN. Ds. G. Kruyswijk te Oudega heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. ZWAMMERDAM. De „Sts.-Crt." be vat de statuten van de Nederlandsche Vet- combinatie (Neveco), en van de zeepfa briek „De Nijverheid", beider gevestigd alhier. HAARLEMMERMEER. Het moot er kend: in het bestuur van de vereeniging „Vooruit", alhier zit kracht en durf; anders hadden de leden het mede met het oog opj den schuldenlast, waarmede de vereeniging te kampen heeft piet gewaagd weer een concours voor twee dagen uit te schrijven. Aan geldprijzen en eere-medailles zal weer voor een belangrijke waarde worden uitge loofd. Z.K.U. Prins Hendrik heeft een grocte zilveren medaille en H. K. H. de Koningin- Moeder een groote bronzen medaille voor het concours beschikbaar gesteld. Met een en ander zal de vereeniging ook thans weer voor een belangrijke onkosten- rekening komen te staan, doch de taak van het bestuur kan er gemakkelijker op wor den, wanneer de belangstelling in dit paar- densportfeest, waarover gelukkig niet valt to klagen, er steeds grooter op wordt. De liefhebbers van paardensport staan een paan prachtige dagen te wachten; als 't weer zioh maar goed houdt. Haarlemmermeer zelf, be kend om zijn uitstekende paarden, brengt heel wat édele dieren in den ring, terwijl ook het beste, wat men elders op dit gebied heeft, die dagen in het middelpunt van den gcroten Haarlemmermeerpoldef, wordt Sa mengebracht. Vap de door de Hocfddorpsche voet balvereniging te houden seriewedstrijdeu, waarvoor als prezen werden uitgeloofd een beker, een lauwerkrans en 3 medailles, werd ■Zondag op het bij het station te Hcofddorp gelegen terrein de eerste match gespeeld. H.V.V. I had den strijd aangebonden te gen D.T.O. I Haarlem en won met 31. De vereeniging Schiphol I (detachement mili tairen) speelde tegen ^Ripperda Haarlem" en trad ock als over.winnares uit het strijd perk; stand 40. i Zondag had de heer v. d. H. bij het station te Hoofddcr-p, terwijl hij een wissel wilde overhalen van de spoorlijn, het ongeluk met zijn hand bekneld te geraken, met het gevolg, dat een zijner vingers nagenoeg ge heel werd afgerukt. Na in 't station voor- loopig verbonden te zijn, yverd geneeskun dige hulp ingeroepen. Zondagnacht arriveerde alhier op. den Aalsmeerderweg (Oostzijde) een auto. De be stuurder stopte voor een woning, waarvan de bewoners afwezig waren en gaf een paar mannen gelegenheid om uit te stappen. Toen het drietal op den weg in de nabijheid van het huis twee personen heen en \veer zag loopen, maakte liet met de auto' weer direct rechtsomkeert in do richting van Amster dam. Een poos later verscheen de auto weer op dezelfde plaats en Stapten "do mannen weer uit, alle kanten uitkijkende of hun aanwezigheid ook werd opgemerkt. Dit bleek wederom het geval te zijn en de in de on middellijke nablijheid op den weg aanwezige personen ziende, maakte liet drietal zich opnieuw uit de voeten. Het is nog niet be kend geworden wat deze nachtelijke bezoe kers in hun schild voerden. Zaterdagavond kwmafoen alhier op den .Venneperweg twee wielrijders, doordien een hunner verkeerd uitweek en geen licht op had, zoodanig met elkaar in botsing, dab bei den tegen den grond werden geslingerd iön op verschillende pfaatsen bloedend verwond werden. Een der rijwielen werd nagenoeg geheel vernield. Zondagmiddag reed de heer W. per rijwiel op den Kruisweg nabij Hoofddorp. Hij hoor de achter zich een met groote snelheid rij dende auto aankomen, ftildé zich naar den kant van den weg begeven en raakte tenge volge van den slechten toestand van den weg en het in 6de vaart waaien van z'n hoed, zijn stuur kwijt, met het gevolg dat hij kwam te vallen en door "de naderende auto zou zijn overreden, als de bestuurder er niet in geslaagd was door het nemen van een grooten, gevaarlijken draai het ongeluk te voorkomen. - In Ter-Neuzen kwam men, nadat de oproepingskaarten voer de stemming van morgen rezds bij de kiezers waren be zorgd, tot do ontdekking, dat daarop de lijst van de> communisten ontbrak. Er moesten dus nieuwe werden gedrukt. E HILLEGOM. Maandagavond hield do Chr.- H'isf. Upie alhier een vergadering in de zaal van hotel Sisternians, die voor het grootste deel door mannen was bezet. 'Als spreker trad op Jon-kvrouwe L. S. van •Hania van -Weidum, uit Den Haag. Zij sprak over het militarisme, het huwelijks- en' gezinsleven, communisme, socialisme en liberalisme (drie leden van óén gezin, vol gens spreekster). Na een.korte pauze kwa men de „zonden" van de Ghr. Hist. Unie ter sprake, welke de woordvoerster soms 6oherp en humoristisch uiteenzette. Er was dus veel applaus. Gedebatteerd werd door den heer Van Til-Hartman en G. J. van Waveren, die een paar paradoxale bewe ringen tegenspraken. KATWLJK-AAN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen Maandag te LJmuiden aan de markt de loggers: KWi 52,, met f402; 172, met f432. 25, f946; 170, met f1876; 16, met f1022; 43, met f515; 35, met f583 en 116, met f870 besomming. NOORDWIJK. Met den bouw van den vuurtoren alhier heeft men j;eeds een flinke hoogte bereikt. De toren is ge plaatst aan het eind van den Noord-Bou levard, waar vroeger de s^dnppst van de kustwacht; was gevestigd en, welk deel van het strand de laatste jaren"nogal eens een sohip strandde. Hopen wij dat het waarschuwende licht zal kunnen branden, voordat de ontembare elementen, water en wind, hun woede zullen ontketenen. Aan onzen plaatsgenoot, den heer H. G. de Boer, is het« voorloopig voorzitter schap opgedragen van den Wereldbond van Katholieke onderwijzers. (Federation internationale des Instituteurs catiholiques, International Federation of Catholic Teachers, Katholiseh Padago>gisoher Welt- verband). Deze benoeming staat in ver hand met de reorganisatie van deze Inter nationale, waarmede de Federatie van R.-K. Bijz. Onderwijzers in Nederland be last is. ATHLETIEE. Om den Prins Hendrik-beker. De beken-de wedstrijden om den Prins Hen drik-beker zijn aangevangen. Het eerste gedeelte is to Almelo afgewerkt. Do uitslagen van de nummers, geldig voor den beker, zijair 100 M. hardloopen: 1. H. A. Broos (U. V. V.) in 11 sec.? 2. K. G. A. Kempkes (Rapaditas) 11,3 sec.; 3. Veniet (V. E. L.); 4. H. M. M. van Pa.ppard (V. E. L.) 400 M. hardloop on: l.H M. M. van Rappard (V. E. L.) in 55,6 sec.; 2. Bovens (V. E. L.) 55.8 sec.; 3. J. L. Klop (Tubantens, Enschede) 56,5 sec.; 4. H. L. Schaap (Blauw Wit) 56.6 sec. 1500 M. hardloopen: 1. G. J. van der Wel (V. E. L.) 4 min. 38 sec.; 2. R. van Hoften (Blauw Wat) 4 min. 40.6 sec.; 3. G. Nijhuas (Tu- bantia, Hengelo); 4. Sohuiring (Rapiditas, Gro ningen). 3500 M. snelwandelen, kampioen van Neder land: 1. G. Gubbols (Pro Pafcria) 17 min. 24.7 s. 2. W. J. Arratoon (Blauw-Wit) 17 min. 25,8 s.; 3. P. J. Minnes (Rapiditas); 4.. Ph. van Does burg (Blauw-Wit). 110 M. hordenloop: 1. 0. E. van Rappard (V. E. L.) 17 2/5 sec.; 2. A. Boers (V. E. L.) 18 2/5 sec.; 3. J. H. van Kampen (V. E. L.); 4. G. P. van den Broek (Sporülust, Enschede). Speerwerpen: 1. P. Zwijnonberg (RigtersbleeK Enschede) 46 M 45; 2e. O. E. van Rappard (V. E. L.) 42 M. 98 c.M.; 3. A. L. van der Driosscüie (V. E. L.), 42.07 M.; 4. W. A. do Groot (Sportlust) 39 M. 4 maal 100 M. estafette, kampioenschap van Nederland: 1. Rapiditas (Groningen) 46,3 sec 2. V. E. L. I 46,5 sec.; 3. V. E. L. II 48,2 sec.; 4. Tuhanters (Enschede) 48,5 sec. Het kampioenschap werd niet toegekend, zijnde 3/10 sec. hoven den minimum eisch. Verspringen met aanloop: 1. J. -H. Kuiper (Rapiditas) 6 M. 44; 2. A. E. Heynneman (V. E. L.) 6.40 M.; 3. K. G. A. Kempkes (Ra piditas) 6.19 M.; 4. H. A. Broos (U. V. V.) 6 M. Voor don Prins Hendrik-beker hebben thans behaald: V. E. L. 41 p., Rapiditas 20 p., Blauw- Wit 8 p. WIELRENNEN. De wereldkampioenschappen. Naar do ,.Spkr." verneemt zullen de vol gende renners door den N. W. B. naar de we reldkampioenschappen to Liverpool worden af gevaardigd: De amateurs: M. P. Peeters, Ma- zairac en jhr. Bosch v. Drakestein (sprint). De profs.: P D. Moeskops en G. Leene (sprint), en P. Dickentmau als stayer, vermoedelijk ach ter Herkuleijns. Als gedelegeerdo van den N. W. B. gaat de hoer G. Hoornberg mede. ROEIEN. De Henley-wedstrijden. Naar „De Tel" verneemt uit Brussel zal de Club Nautiquc dc Gand niet naar Henlcy gaan, omdat een dor roeiers.- Jacques Hallcr. hij de training een rug-spier gekneusd heeft. PAARDENSPORT. Op hel te 's-Gravenhage gehouden concours hippiquo werd- bij- het springconcours A de eerste prijs'gewonnen (f 100 door „Lord Grey", eig. Jack Washington (mr. Ash) te Wassenaar, terwijl Masquerade" van don zelf den eigenaar in het springconcours B den 4den prijs (f 50) won. Mot „Trampco" won de heer Washington tenslotte nog een lston prijs in het nummer: Pace en Action. Bij het concours voor hot schoonste rijpaard weid de 2de prijs gewonuon door „As you where", eig. T. J. E. Horstman (luit. J. Knel) te Wassenaar; en in het nummer: Eenspannen, open klasse, hoogte boven 1.55 M., werd een eervolle vermelding toegekend aan C. Behlë, eveneens van Wassenaar, met „Beblo". Ter gelegenheid vtfö de Ëbliandsche tentoonstelling in Kopenhagen. Wanneer de lezer deze regelen onder de oogen krijgt, is de Hollandsche tentoonstel ling in Kopenhagen geopend, en weet men al zoo ongeveer, hoe de Denen zich er te genover verhouden. Op het oogenblik is dat nog onbekend. Maar gezien do Deensche sympathie voor Holland en den opzet van de tentoonstelling, waarbij rekening is ge houden met den aard van het Deensche volk behoef ik geen optimist gescholden te wor den, als ik zeg, dat zij een succes zal zijn. Een gezelschap Hollandsche journalisten, onder wie schrijver dezes, is op het oogen blik de gast van de Denen, d. w. z. van het Deensche comité, dat zich in verband met deze tentoonstelling heeft gevormd. Onze reis ging-voorspoedig, de douanen waren handelbaar en het weer klaarde op met het uur. Toen ik Holland verliet, zag het •landschap er schimmelig en dampig uit van het vochtden volgenden ochtend te Hamburg hing er een inktzwarte lucht bo ven de grauwe straten, maar in den loop van'den dag werd alles beter, en ten slotte toen wij des middags van uit Warnemünde 'de Oostzee overstaken naar Gjedser, was het sprookjesachtig mooi. In Hamburg was natuurlijk alles echt „Duitsch", tot de bordpapieren schijven toe, die op de café-tafels gebruikt worden. Daar trof ik namelijk het volgende rijmpje 'op met een levensmoraal van den meest utilitairen kant: Wülst du kommen in die Mode Mach dich geltend, sei nicht faul Denn öffnest du nicht selbst das Maul Die andren schweigen dich zu Tode. BMm II IIfc 'WI, rr■•==-. toonstelling allerminst zal bchooven te schri men. Nu alvast een compliment aan onzen gezant, den heer Van Rappard (vaiimid- dag president van de lunch), die het ini tiatief tot deze tentoonstelling genomen heeft, en aan de heeren Krayenhoff, Graaat van Roggen en Nengerman alle drie Utrechtenaren, die met den heer Jasper sen van het Deehsche comité het meest voor de voorbereiding van deze zaak heb ben gedaan. Laat ik niet vergeten nog te vertellen, dat de Hollandsche journalisten in de och tenduren het Kopenhaagsche raadhuis be zichtigd hebben, een merkwaardig gebouw in renaissancestijl, waar we hartelijk ver-» welkomd werden door een stadsraad. Aan de lunch werd het woord gevoerd door ridder Van Rappard, baron Van Kray enhoff en collega Wanting. C. A. SCHILP. Voorbij Lübeck moest ik echter telkens denken aan Holland. Het groen van de sparren was tè hard, het grijs van de beu kenstammen tè glimmend-leikleurig, en de turven, versch gesneden uit het gebaggerde veen, leken iets te veel op de befaamde op gerolde stukjes „negeret", die in tabaks winkels verkocht worden, -maar de molens, die hier en daar hun wieken driest in de ronde stoottende molens waren op-en- top Hollandsch, behalve nu en dan een en kele afwijking in kleur of vorm. Het mooist was de zeereis. De zon bla kerde het kleine strand van Warnemünde, de zee was van een heel licht indigo, en door het parelende schuim .op de Mendlik- golven schampte telkens en telkens heel- even de regenboog. Toen de zon wat lager zonk, had zij er plezier in het zee-opper vlak met heele gouden vloeren te plaveien, die met hun geschitter onze oogen pijn deden. De Deensche wateren herinnerden weer aan onze breede, bijna oeverlooze, Zeeuw- sche stroomen, en, warempel het eerste het beste plaatsje, waar de trein na zijn spele vaart per pont doorsukkelde, kon een dorp op Walcheren zijn, even prettig knus even kleintjes intiem tusschen sappige-moestuin tjes en lage vruchtboomen. En slag op slag deed het Deensche land schap aan Holland denkenmaar de rossig- bruine koeien met hun typische roestkleur, de witte pleistering van vrijwel iedere dorps woning zijn specifiek anders. Wat den Hollander dan ook onmiddellijk moet opvallen, reeds van uit den trein, is 'de Deensche properheid. De Hollandsche zindelijkheid is wereldberoemd, maar onze reputatie wordt dubieus, vergeleken bij de properheid der Denen. Het wit van de hof steden en dorpswoningen i s wit en men ziet nergens de bouwvallige, meer schilder achtige, dan nette schuurtjes, die ons over al van uit een Hollandsch landschap tegen- mokken. En de schuren in de vókstuintjes, die in Denemarken rondom iedere stad van eenige beteekenis allerweligst tieren, zagen er zoo welvarend, keurig-geverfd uit, dat een reisgenoote, die oppervlakkig toekeek, de stelling opperde, dat het woningen wa ren. De treinbevolking van Hamburg naar •Warnemünde was al voor 50Deenschop de boot groeide het percentage aan tot 90. Ik was nieuwsgierig, hoe zouden ze zijn 1 Welnu ik geloof er niet veel naast te wezen, als ik zeg, dat zij meer op Hollan ders lijken dan op Duitschers. Zij hebben het Friesche flegma, zij hebben het Angel saksische in de ovale gezichten, het gemoe- delijk-opene van de Hollanders, maar hun blonde haar is veel lichter, en in hun-oogen. een dichter zou zeggen, ze hebben eyhet ijle blauw van den Sont in Ziezoo, voorloopig heb ik moois genoeg van hen gezegd, de minder goede eigen schappen vertel ik wel eens later. Want ik ben u nog iets schuldig over on?e bevindingen te Kopenhagen. Van de stad zelf schrijf ik in volgende brieven. Voorloo pig vertel ik alleen, dat het er goed is, dat de Denen houden van lekker eten, dat 'de eigenaar van hotel „Toericht" ons den zelfden avond van onze aankomst onthaal de op een vorstelijk diner, en het tentoon- stellingsbestuur de Deensche" pers en ons een meer dan overvloedige lunch aanbood, voor het meerendeel bstaande in hors d'oeu- vre-schotels. Het tentoonstellingsterrein ligt dicht bij Tivoli, en is het stuk grond, waar het oude station gestaan heeft. Verschillende lood sen en remises stonden er nog. Ze zijn thans gebruikt als expositieruimte, maar zijn zoo wonderbaarlijk gecamoufleerd, dat men moeite heeft te gelooven, dat men zich be vindt tusschen zwartgeroete muren en wan den. De inrichting van het terrein is op voor treffelijke wijze geschied door den tuinar chitect J. R. Koning, uit Bilthovën, die van eeir woest complex vol kuilen en gaten een florissanten tuinaanleg heeft gemaakt, met langgestrekte groene gazons van een haar dunne grassoort, en leutige perken met be gonia's en geraniums. De heer De Bic Leuveling Tjeenk, die de uitwendige architectuur voer zijn rekening nam en de loodsen ómraantól^c met nieuwe houten gevels, heeft de stijl.yan de Jaar- beursstandgebouwen voortgezet en is uiterst gelukkig geweest met de klenren-eombina- tie van oranje, rood, wit en blauw, terwijl hij Balineesche veelkleurige ornamentiek smaakvol heeft toegepast op het koloniaal gebouw. Ter zijde van het terrein staat Oud-Hol land, waar Pisuissc burgemeester is, dat weer overloopt in bet onmisbare Lunapark. Óp hét tentoonstellingsterrein werd nog koortsig gewerkt en menigeen zal morgen vreemd opkijken, als de koning van Dene marken bij de opening tegenwoordig is, dat dat in één dag zoo ontzettend veel kan ge beuren Na wat ik er van gezien heb, durf ik al verklaren, dat Holland zich voor deze ten- Rathenau's uitvaart, een nati&nale treurdag. Een nieuw ongeluk. Op jacht naar do moordenaars. De bescherming der Repu- pliek. Zorg en hoop. Berlijn, 28 Juni. Mcd mag zonder ovcridrijviug zeggen, dat nog nooit de stad Berlijn een harer zonen in zulk een uitvaart heeft gehuldigd als den vermoorden Rijksminister Rathenau. Nog nooit was de ontzetting der geheele bevol king en haar deelname zoo algemeen, zoo inndg en zoo oprecht. En in een openbare plecbtigflieid zoo grootsoh en fnd-rukwekkend als wij nog nooit beleefd hebben, is gisteren de uit zijn loopbaan weggerukte staatsman naar zijn laatste Tustplaats gebracht. Tn somberen sier was de groote zittingszaal van den Rijksdag in een machtige <;-n>dsznal hbrschapen. Zwarte guirlandes slinge.cdoü zicli om1 de tribunes, om de wanden in de rondte. Zwarte rauwsluiers, die het licht em- pei'dcn hingen om de lampen. Bij den Piesi- detntszetbl was een katafalk opgericht van zwaTt doek, waarboven zich een zwart bal dakijn veiihief, hoog cu smal tot aan 't pla fond als een sombere toren. Hier was, omhulJ door de zwart-rood-gouden rijksvlag Rathe- nau's lijkkist geplaatst. De banken der afgë- vaardiiigden waren stampvol vertegenwoordi gers van politiek, geèitelijk en kunstzinnig; Berlijn. Boven in de loges waren aanwezig alle gezanteh en zaakgelastigden van vreemde staten in 't volle ornaat van hun rijke diplót maten-uniformen, waartusscflien opviel hot' zwarte rok-costuum van den Amerikaanschen zaakgelastigde Houghton, bij wieo Rathenaü nog den avond vóór den moord geweest was. In een andere loge die grijze moeder vah den staatsman, aan wie de doode met feeder© liefde gehecht was. Eiken dag gebruikte hij, de ongehuwde, het middagmaal bij zijn moe der, om daarna dagelijks een half uur mof haar piano te spelen a quatre mains. Ontroerd blikten de aanwezigen van de oude, in diepen smart verzonken gestalte -der grijze vrouw, naar den krans mot donkerroode rozen, welke naast de kist lag en waarvan het zwarte lint slechts één outroercud woord vermeldde „Mama"'. Een zware last scheen op - de duizendkoppige menigte te rusten, leder voerde, hoe treurig dit ooigenblik was, waarin' men afscheid moest nemen van een van Duitschlands beste mannen. Ieder voelde, dat bet niet slechts ging om dezen doode, maar om het voortbe staan van den Staat, die bcdTeigd wordt door het gevaarlijke drijven van een in 't gebeid werkende samenzwering. De Rijkspresident hield de treurrede voor den overledene. Mu ziek opende en sloot de huldiging. De „Corio^ lan-ouverture" van Boethoveïi werd ten ge hoore gebracht, de inleiding tot Shakespeare's Treurspel, waarin een onbegrepen volksvriend ten gronde "wordt gericht. En de treurmaivcli van Richard Wagner word gehoord, die den door Hagen verslagen Siegfried naar 't graf leidt. Onder doffe trommelslagen werd d< kist weggedragen naar de Königsplatz vooU den Rijksdag, waar een menigte van honderd duizenden wachtte. Daarna ging de stoet door de stad naar 't familiegraf der Ra the na u's, dat buiten in de nabijheid van een der iaJu- strioele ondernomingen der Allgeraeine E'ek- tricitatggesellschaft gele-gen is. Den geheelen dag echter duurde de trsur- ploóhtig-heid min of moer voort. In massa's bewogen zich de arbeiders door de straten, om tegen de misdaad en Vóór de Republiek" te dc- monstreeren. Opeen groot aantal plerien -. or den bijeenkomsten gehouden, waarbij harts tochtelijke protesten tegen de reactie de toe hoorders in actie brachten. Nooit heb ik de slad zoozeer in verslagenheid gezien, doch ock nooit zóó bezield van ernstige vastbera denheid, om met ijzeren vuist de middelen aan te grijpen, waardoor BuiiscHfand uit de huidige duistere mcord-atmosfocr gevoerd zal worden naar 't licht van de ware vrijheid. Van alle openbare gebouwen on van vele par^ ticuliere huizen wappeiden de vlaggen half stok. En. een algemeene arboidsr.ust, van den middag tot 's avonds loat. bewees hoe diep dc noodlottige gebeurtenis, de millioeneiistad ge troffen had. Ook nu voelt men nog de droefheid na, die gisteren het publieke leven in dc stad lm- sloeg. Bij de aanplakzuilen staan de mensehen en lezen de groote plakkaten, waarop de treurrede van Rijkskanselier Dr. Wirth ia de Rijksdagzitting van' verleden Zaterdag ofge- drukt was. en waarop een millipen mark be- looning uitgeloofd is voor dengene, die bij draagt tot de.arrestatie van Rathenau's moor denaars. Dc talrijke nasporingen van de po litie, hebben reeds tot de arrestatie van vele verdachten gc-lcid. En reeds kan gezegd wor den Als dc samenzweerders wellicht geloof den, door liu'n daad den heer schenden staats vorm aan 't wankelen te brengen, clan heeft hun afschuwelijk misdrijf integendeel ertoe bijgedragen de Republiek steviger te vesti gen Niet slechts bij de arbeiders, ma air ook iu allo burgerlijke kringen, die plotseling een energieke zwenking naar links hebben ge maakt, is men meer dan ooit ervan overti-igd, dat Duitsoliland onder .oen krachtigen Jknu- blikeinsehen staatsvorm weer gezond kan worden. -

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 6