IET TRAGISCH LOT gemengd nieuws. o, 19095 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 6 Juni. - Tweede Blad. Anno 1922. ÜSÏ DE rijnstreek. jterdag is notaris A. F. v. W a 1- (j0 Rfrzenbirrglaan te Rotterdam, die jjjii gezin een autotochtje maakte, waar- - stuurde, op den Leidscheweg, nabij yeer; onder de gemeente Harmeien, in gjoot geredeÉL Hij raakte bekneld tusschen "juto en den slootkant en is, kort nadat fcvryd was, overleden. Zijn vrouw werd den auto geslingerd en brak een anm. De inzittenden kregen lichte verwondin- Het lijk van notaris Van Walsem is met anderen auto naar Rotterdam overge- t. 6t gebeurde in een dorp onder rock van Rotterdam bij een doopbeurt i?z kerk. Als steeds komen bij een elrjke gelegenheid de bakers met de eren in de consistoriekamer bijeen, waar piigelingen worden zoet gehouden door iel van diredijnen, toedienen van dotjes, Veelszins niet zonder succes, dienst was afgeloopen. jmioée onderhield zich nog even met gc-rkeraad. In cfen foop van ne't ge- l merkte de predikant op, dat het frater, door hem gebruikt tijdens de ikatie, van een alleszins troebel gehalte Een der ouderlingen merkte op, dat in den zomertijd zulk water in het gewoon was. Een nader onderzoek lit echter aan het licht, dat in het dat dominee, wiens glas op een en meermalen gevuld werd, gedron- höd, enkele keeren waren dedompeld. dotjes der dorpelingen. Vandaar het gszins troebele water, dat dominees rn had bevochtigd. e Utrecht heeft Zaterdag- gen een treurig ongeval plaats gehad, iouw Liefti nek, wtonencfc Burgemeester- -.r-straat, aM'aatr, bemerkte 's morgens, haar echtgenoot, de emeritus-predik abt W. H. Licftinck, in den laatstcn tijd be- 2 door zijn actie teigen de zoogenaamde üschandalen, niet meer te bed was. Daar boer Lieftinck zenuwpatiënt was, maakte aoh ongerust. Men ging zoeken en bc- daarbij, dat de deur van do studeer eer op slot was, terwijl men een sterke udht waarnam. Et werd een smid gehaald aan de politie kenhis gegeven. Teen id gekomen was, gingen de zoon van ds. "tinok en een politieagent mee door de onkamer naar de studeerkamer en poogde het slot te openen. Terwijl men bezig ontstond eensklaps een geweldige gas- "offing, waardoor is niet 'bekend, ten ge- waaiWan alle drie personen ernstig wer ver wond aan hoofd en (handefa,. Vooral de tsuren van den zoon van ds. Licftinck zijn zwaar. De ongelukkigen zijn naar de klinieken vervoerd. De brandweer was ig tor plaatse en weHdtna was het brandje 'uscht een ligstoel vond men ds. Lieftinck, zijn hoofd ijl de onmiddellijke nabijheid een openstaande gaskraan. Het onder door een 'geneesheer ingesteld, hoeft wezen, dat ds. Lieftinck reedis geruimen overleden was voor de ontploffing. De i is dus vermoedelijk aan zelfmoord te .:a. De ontroering in de stad over deze .die is algemeen. phet perron van het Cent r a a 1 ion to Utrecht wto^rldt' een proef genomen klokken, die het uuir v2fl& vertrek aan- n op een aanwijsbord onder de klok. Daar cl e bemiddelingsvoorstel- van burgemeester Ter Laan ook door [telrok':;n organisaties zijn aanvaard is staking onder de houtbewerkers te Zaan- opgeheven en wordt morgen den ar- weer hervat. e Baarn is de centrale apo- :k van den heer J. Lindenberg geheel Tand. Oorzaak van den brand was esn loffing van gemakkelijk brandbare stof- in. het magazijn. Op den Eersten Pinksterdag is iddags brand uitgebroken in de bos- van het landgoed „De Bilderberg", Oosterbeek, eigendom van mr. Van Tien hoven, te 's-Gravenhage. Spoedig breidda het vuur zich naar alle kanten uit. Po litie en brandweer uit Oosterbeek en spoe dig daarna ook de brandweer uit Arnhem trachtten door het maken van brandvrije strooien de uitbreiding van den brand tegen te houden. Door den hevigen wind had dit aanvankelijk weinig resultaat. Na eenige uren, toen inmiddels 25 A 30 hectaren wa ren verbrand, voor het grootste deel jong dennenhout, was men de brand meester. Ver uit den omtrek waren talloozen, af komend op de dikke rookwolken, naar hot terrein van den brand getrokken. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzich tigheid van wandelaars. Zooals men weet heeft de Raad van ReA- kum juist verleden week tot aankoop van het landgoed „De Bilderberg" besloten. Een ernstig ongeluk heeft Zondagavond in de Rijnstraat te Arnhem plaat9 gehad. Een gezelschap voetballers kwam met een versierden vrachtauto uit Nijmegen, toen de wagen eensklaps moest stoppen door een de fect aan den motor. Het gelukte niet den motor tc herstellen en men besloot den auto door een andere te doen voorttrekken, waartoe een ket ting tusschen den defecten en den voorsten auto werd bevestigd. Het gezelschap was in een vroolijko stemming en verloor alls voor zichtigheid uit het oog. Een chauffeur, Wiggers, ging op oen voorspa l.bord van den ach tertsten wagen zitten, waar hij trachtte in evenwicht te blijven, zonder zioli ergens aan vast te houden. Toon do voorste wagen op andere versnelling werd gezet, sloeg W. door den schok van het spatbord af. Hij kreeg een voor- en een achter wiel ovor het lichaam en werd levenloos opge nomen. Bij hot onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, bleek, dat W. zelf de ecnigo is, die schuld aan het gebeurde heeft. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Te Apeldoorn is de aan den Reigerswog gelegen bergplaats van lompen on vellen dor firma Gebrs. Sehoolderman fi naal uitgebrand. Vermoedelijk is de brand door broeiing ontstaan. Een jong echtpaar aan den Hijkordijk, gem. Beilen, kreeg ruzie met de buren, waarbij scherpe woorden vielen Dc vrouw trok het zich zóó aan, dat zij volslagen krankzinnig naar een gesticht moest worden gebracht. Nu Ixgon de man ook teekenen van verstandverbijstering te toonen, dio zóó toe namen, dat hij voortdurend bewaakt moest worden. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. SV.ji lezen in het „DgbI. v. Noord- Brabant": Vrijdagmorgen heeft zich in de bene- denbodekamer, welke ten Stadhuize te Breda aan de kamer van B. en Wi grenst, een ergerlijk en woest tooneel afgespeeld. \Vet- hcuder H. J. Moll, in bespreking met een der ambtenaren, trof daar iemand, die geld eischte, om naar Noord-Frankrijk te gaan werken. Dat kon hem natuurlijk zoo maar niet worden gegeven. De man hie'.d vol, en wond zich al meer en meer op. Toen bleek, dat men met een ongeorganiseerde te doen had, en hem gezegd werd, dat zqn optreden niet juist was, sprong de man onverwachts op den wethouder toe, die een uitval van den woesteling niet pa- reeren kon. De man zwaaide daarop een kaartenbak door de kamer, en sloeg ver volgens met een stoel alles kort en klein. Toen de politie kwam, zat hij, uitgeraasd, versuft te kijken. Hij werd meegenomen. Do wethouder heeft geen nadeelige gevol gen van het woest tumult ondervonden. ïneenvergaderingvanaabde el ders" van de L.O.V.A M. (Limburgsche Omni bus en Vrachtautom3atschappü) is besloten de Maatschapipij, waarvan in hoofdzaak de gemeentebesturen, die belang hadden bjj een omnibusverbinding, aandeelhouders zrjn, in gaande 30 Mei te likwideeren. De autodienst HeerlenBunssumSchinvald is thans op geheven, terwijl de dienst MaastrichtVal kenburgVaals en Maastricht—Gulpen Vaals doo rde A.M.O.V A.M. vocrloopig be perkt en gewijzigd zal worden voortgezet voor eigen rekening. De dienst Valkenburg Gulpen is eveneens opgeheven. Door deze beperking en wijziging in den dienst, in hoofdzaak veroorzaakt door 'de minder goede verstandhouding tusschen de AM.O.V.A.M. en de gemeentebesturen van Vaals en Gulpen wordt den bewoners daar het eenige verkeersmiddel voor een groet deel weer ontnomen. Op .een zestal personen na is het personeel van de AM.V.V.A.M. in Limburg ontslagen. Arme belastingplichtigen! Onder dit hoofd schrijft „Do VerzokeringS- bodo": Men schrijft ons van betrouwbare zijde: Hebt go ooit brutaler advertentie gelezen don, welke thans op het pas verschenen spoor boekje d.d. 1 Juni 192 voorkomt? Ouderdomsverzekering. Een verzekering bij het Rijk is het soliedste en goedkoopste. Meldt u aan bij dc Raden van Arbeid of bij de Agenten. Mij is het uit goede bron bekend, dat voor dezo advertentie f 12.00 per jaar betaald wordt en voor meerdero jaren gecontracteerd is. Volgens „De Tel." hebben de Ne- derlandsche Spoorwegen over het afgelco- pen jaar een nadeelig saldo van 30 millioen gulden, inclusief de 5 pCt., die de staat den aandeelhouders waarborgt. Hiervan komt 17 milliosn op rekening van d6 Hollandsche Spoor; de Staatsspoor heeft 13 millioen tekort. De Staat moet dit bedrag bijpassen om de uitkeering van het dividend van 5 pCt. mogelijk te maken. De Minister van Bui ten 1 andsche Zaken brengt ter algemeeoe kennis, dat met ingang van 15 dezer paspoorten van Ne derlanders hier te lande verlengd zullen kun nen worden, telkens voor ten hoogste één jaar, tegen betaling van de kosten ad f5.50. Belanghebbenden zullen deze verlenging, kunnen verzoeken, hetzij aan den burgemees ter van hun woonplaats in Nederlnad, hetzij' aan den commissaris der Koningin in de provincies, waarin die woonplaats is gelegen. Zjê, die geen woonplaats in Nederland heb ben, zullen zich moeten wenden tot het mi nisterie van buitenlandsche zaken. ALPHEN. Te Den Haag haddon ver leden week verschillende examens plaats der vereeniging voor modevakenderwijs. Voor dit examen slaagde mej. G. 1. van Gtterloo alhier. Do Alphenscho Bank heeft, naar wijl vernemen, de levering van een kluisinrich- ting opgedragen aan de N. V. Lips Brand- kastenfabriek te Dordrecht, tenvjjl het be tonwerk door de ïirma F. Bes Zn. zal iworden uitgevoerd. Tot hoofd der Prinses Julianaschcol te Utrecht is benoemd mej. O. A. Tissem, hoofd der Chr. Bewaarschool alhier. Het 3-jarig dochtertje van den heer O. had het? ongeluk uit het raam van de tweede verdieping te vallen. De kleine kwam er met eenige schrammen en builen wond er- goed af. De 14-jarige jongen K., werkzaam in de fabriek van den heer P., werd door een vliegwiel en drijfriem, gegrepen. Dit zag de machinist en deze had de tegenwoor digheid van geest de drijfriem op een dood- wie 1 te brengen. Aan dit optreden heeft deze jongen zrjn lerven te danken. Hij kwam er nu met wat gescheurde ld eer en en den schrik af. Een collecte in de Geref. Kerk aan de Raadhuisstraat alhier voor de kerk bracht op f 137.79V2 en voor de armen f 74.96*. De agent van politie 1ste klasse A. Klootwijk is benoemd 'tcfc agent van politie te Amstelveen en heeft deze benoeming aan genomen. De wielrijder Jac. W. kwam in aanrij ding met den motorrijder J. van W. alhier. Dit had plaats in de Julianastraat. Het rij wiel werd deerlijk gehavend. De schade zal worden vergoed. Aan de Postspaarbank alhier on de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1922 ini f29.290.94 en terugbetaald f 17.41 Bet laatste door dit kantoer uitgegeven beekje draagt het nummer 13424. De auto van den vrachtrijder en melk rijder W. van Vliet wonende in het dorps- deel Aarlanderveen ia door brand geheel vernield. Verzekering dekt de schade. Een gedeelte van den inhoud werd eveneens door dezen brand vernield. Het 3-jarig kindje van den wagenmar ker H. B. alhier viel in een onbewaakt oogen- blik in een sloot en zou zeker verdrenken zijn indien de kleine De J. het buurmeisje, geen gewag had gemaakt. De buurvrouw De J., die op het geroep kwam aansnellen mocht hpt genoegen smaken 3e kleine op het droge te brengen. In de laatstgehouden vergadering van j Ingelanden van den Drooggemaakten Pol der Westzijde van het voormalig dorp Aar landerveen, werd de rekening over 1921 vastgesteld in ontvangst op f 10455.22 en in uitgaaf op 17100.5S, batig slot alzoc f3345.64. De begreoting voor 1922 werd bij die gelegenheid vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 10787.55, met f12 omslag per H.A. Het vorig jaar bedroeg deze aanslag f 15. Een vermindering d^i van f3 per H.A. De lagere prijzen van Tteenkool enz. zijn hierop van invloed. De Christ. Zang-vereenigmg: „Hozanna" behaalde op den te Utrecht gehouden jaarl. zangwedstrijd, een eersten prijs, in do lsto af- deeling. Het Leger des Heils hield gisteren alhier oen openlucht-samenkomst. Tc voren ging een muziekgezelschap door do gemeente. Op ver schillende punten werden enkele nummers ge blazen, waarna gecollecteerd werd. Dit bracht zoodoende heel wat publiek op de been. Ook de openlucht samenkomst is goed geslaagd. Er was wederom veel belangstelling. Veilingbericht Coöp, Tuinbouwveiling- vereen. „Alphen a. d. Rijn en Omstreken". Prrzen Spinazie f0.50780; Peulen f66 68; Postelc-in f7.10 11.10; Zuring 11—3 alles per 100 K.G. Radijs f0.201.20; Ra barber f0.702.40; Raapstelen f 0.20; Peen fll19; alles per 100 bos; Sla 1ste srt. f3.503.70; 2e srt. f0.60; Bloemkool f24 44, 2e srt. f 1725, 3e srt. f417, alles per 100 stuks; Aardbeien f3599 p. 100 •pond. De Raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 7 Juni des namiddags te 3 uur. AGENDA. 1. Voorstel van B. en W. om den post „onderhoud van wegen" der gemeentebe- grooting dienst 1922 mefc f2000 te ver- hoogen. 2. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet tot het bestra ten van een gedeelte weg bij de R.-K. School te Aarlanderveen (dorp). 3. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van een verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten. 4. Voorstel van B. en W. om het verme- nigvuldigingscijfer voor de aanslagen ia de plaatselijke belasting maar het inkomen voor het belastingjaar 19221923 te bepalen op 1.3. 5. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet van f100 voor het vernieuwen Van de vloeren van de keu ken en de kamer van de woning, bewoond door <C. de Jong. 6. Voorstel van B. en W. betreffende de verlenging van de overeenkomst inzake het onderhoud van den Kromme Ziendeweg. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van bepalingen waarbq de rcoil(inen zijn vastgesteld. 8. Voorstel van B. en W. om afwqzend te beschikken op het adres van P. J. W. van Leer en C. van Gemeren, om de Zaterdag- avondmarkt weer op het z.g. Kerkplein te mogen houden. 9. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Algemeeoe Politieverordening. 10. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van een verordening krachtens art. 13 van de Leerplichtwet. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit waarbij aan de Kerk voogd^ der Ned.-Herv. Gemeente van Alphen c.a. wordt aangeboden een som van f 7252.40. voor het aanbrengen en onderhouden van een torenuurwerk met luidklok. 12. Benoeming van twee plaatsvervangen de leden van stembureaux, wegens bedanken van Th. Sprey en Joh. Boot. Aanbevelen worden voor het 7e stemdistrict G. van der Meer en voor het 8e stemdistrict LWw Piek. 13. Voorstel van B. en W. tot endershand- sche gunning van het maken van een ver harde opslagplaats bij den steiger nabij het' stoomgemaal „Neptunus." 14. Ontwerp-beisluit tct wjjzigiag van de gemeentebegrooting dienst 1921. 15. Voorstel van B. en W- tot vaststel ling van een besluit waarbij de gemeente begrooting voor 1922, wordt vastgesteld volgens het nieuw model. 16. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwgrond in het Burgemeester Vis serpark aan den heer M. de Pijper qq. 1 17. Voorstel van B. en W. omtrent den' aanleg van straten in het Burgemeester Vis serpark. 18. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de paardenmarkt. 19. Rapport van de Commissie omtrent heb onderzoek van de rekening van het Grond bedrijf over 1920. 20. Benoeming van 4 leden der schattings- cfrmmissie, als bedoeld in artikel 57 der jWet op de Inkomstenbelasting 1914. 21. Verzoek van F. Jonkergouw om ont slag als klokkenist der gemeente met ingang van 1 Juni 1922. 22. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijl wegens liet bedanken van den heer Mr. Joh. de Bergh. Aanbevolen worden, de beeren: 1. Mr. A. Korver. 2. A". 7. Groen. 223. Voorstel van B. en W. tob aanvaar ding van een hypothecair voorschot en ver strekking van hypotheek voor particulieren woningbouw. (Bouwvereeniging „Eensge zindheid.") ALKEMADE. Burger). Stand. Geboren: Hendrikus Wilhelmus z. van' G. A. van der Wereld en A. J. M. Bizot. Johanna Cornelia d. van Th van der Meer en J. Th. Bakker. Theodorus Gerardus Maria z. van J, Hoogenboom en C. van Klink. Hendricus Johannes z. van Th. Spruit en J. A. Bakker. .Wilhelmina Hen drika d. van J. Pronk en E. V. van Gelde ren. Johannes Jacobus z. van W. Straat hof en W. A. van der Meer. Johanna Geertruida d. van Th. A. van der Hulst en A. Vink. Gerrit z. van P. Vis en C. R. van der Lip. Elisabeth Maria d. van J. H. 't Hart- en M. Bax. Maria Clazina d. van J. P. van der Zwet en H. O. W. V erhaar. Overleden: Johanna Maria van der Poel jd. 29 j. Clasina Maria Canzevles 4 mncL Cornells van der Meer 6-1 j. Ingekomen en vertrokken personen. GevestigdJ. V. Straathof van Oudcnbosch C. M. M. Wagenaar, van 's-Hertogcn bosch. D. N. van Kins, vau Woubruggo. J. G. Keijzer. van Veur, M. W Venne van Voorhout. A. C. Brederode, van Woensdrecht. A. Th. Rietbroek, van Lei den. G. Tersteegh, van Harmeien. M. de Graaf, van Haarlemmermeer. H. W A. Kalker, van Alphen aan den Rijn. Th Dongelmans, van Stompwijk. C. Plas meijer, van Oegstgeest. C. C. A. van Geest, van 's-Gravenhagen. Vertrokken: C. P. Kraan, naar Warmond. J. de Jong en gezin, naar Zoest. H. van der Zwet en echtgenoote, naar 's-Gra venhage. J. van der Meer, naar Zoeter woude. M. J van der Mey, naar Rotter dam. C. van der Pioeg, naar Woubrug' ge. H. J. Roos, naar Warmond A. van den Berg, naar Woubrugge. C. J. van der Meer naar Oudenbosch. S. A. Boskamp naar Katwijk. G. M. en A M. Wegbrans naar Aalsmeer. Wed. A. Schou ten en dochter naar Velscn. N. J. Waas dorp, naar Lisse. N. J. Hoekstra cti echtgenooto naar Haarlemmermeer. L. J. G. Hoekstra, naar Haarlemmermeer. K D. van der Linden en echtgenoote, naar Haarlemmermeer. C. van Haastregt, naar Warmond. A. M. Vcrwey, naar Zoe- van Nicolaas II en zijn gezin. rtien jaren aan het Russische hof) hel Fraasch van PIERRE GELLIARD door MARGUéRITE DE R0UVILLE. toriseerde vertaling:.) Nadruk verboden. Keizer volgt met ontroerende be stelling den loop der gebeurtenissen Is ongerust, maar toch hoopt hij nog, het land zich herstellen zal en men zal blijven aan de zaak der gealli- en. ^a.? 13 Mei. Het is vandaag de dag, dut wij bezig zijn een moes- to maken op een van de grasperken wi park. Wij zijn begonnen bet gras te 'jderen, waarvan wij dc zoden op -s verdragen, om ze daarna op hoo- (o stapelen. Iedereen werkt, meede w*ij en de bedienden, die sedert ^•u tijd gezamenlijk met ons uitgaan. rsoaeidene ^soldaten van de garde zelfs Q°ns komen helpen. Keizer ziet er deze dagen zeer be- uiï- Hij heeft mij op dten terugweg Het schijnt, d'at Kcussky ontslag heeft Hij had gevraagd, dat men tot otfensief zo-u overgaan (men vraagt, •^■veelt niet langer!); de soldat-en- jbobben geweigerd. Als dat waar is, l? bot het eindeWelk een schande! V(yledigen en niet aanvallen staat. IIlet zelfmoord i Wij zullen aldus toelaten, dat onze bondgenooten vernie tigd worden en daarna zal het onzo beurt zijn Maandag 14 Mei. De Keizer is terug gekomen op ons gesprek van den vorigen avond en hij voegde er aan. toe Wat mij nog wat hoop geeft, is bet feit, dat men bij ons graag overdrijft. ïk kan niet gelooven, dat aan het front het leger zóó is als men bet wil doen voorko men heit kan in twee maanden tijds ndet zoozeer gedemoraliseerd zijn. Donderdag 18 Mei. Het eohijnt, dat de ernstige Regëeringscrieis van de laatste veertien dagen voorbij drijft. Dc berichten uit Petrograd schijnen minder slecht. De nieuwe Ministerraad, waarin eenige ver tegenwoordigers der arbeiders en soldaten zitting hebben, zal er misschien in slagen zijn gezag to bevestigen. Intussehen wint de anarchie steeds meer veld). Zaterdag 19 Mei. Verjaardag van den Keizer (49 jaar). Kerkdienst en geluk- wenschen. Zondag 27^ Mei. Sedert cenigen tijd geeft men ons slechts zeer wednig hout en liet is overal zeer koud. Mevrouw Narioh- kine (grootmeesteres van het hof) is ziek geworden en men heeft haar vandaag weggebracht, aangezien haar toestand een verzorging vereischte, die men haar hier niet, kan verschaffen. Zij is wanhopig bij de gedachte ons te verlaten, want zij weet, dat men haar niet zal toestaan weder m het paleis terug te keeren. Zaterdag 2 Juni. Wij werken nóg steeds iedeneu dag aan den moestuin en begieten hem door middel van een water ton, die wij beurt om beurt voorttrekken. Zondag 10 Juni. De kinderen speelden eenige dagen geleden op hun eilandje. (Een kunstmatig eilandje midden in een meertje). Alexis Nicolaïevitah oefende zioh met zijn kinderge-weer, waar hij erg op gesteld is, -omdat de Keizer het al als kind van zijn vader gekregen heeft. Een officier komt naar ons toe en waarschuwt mij, dat de soldaten besloten zijn den Tsarevilch zijn geweer af te nemen en dat zij daartoe reeds in aantocht zijn. Als Alexis N-icoWe- vitch dat hoort, zet hij het geweertje neer, en ga-at naar de Keizerin, die wat verder op het grasveld zi-t. Een oogenblik diaarna- komt de dienstdoende officier met twee soldaten en edsobt, dat men hem het „wa pen" zal uitleveren. Ik tracht tusschen- beid-e te komen en hem te dben begrijpen, dat dit geen wapen, maar een stuk speel goed is. Vergeefsohe moeite: zij nemen het mee. Alexis Nioolaievitah begint te hui len. Zijn moeder verzoekt mij, nog een po ging te wagen, om de soldaten te overtui gen, maar ik ben niet gelukkiger dan den eersten keer en zij trekken met hun zege- teeke-n af Een halfuur later roept de dienstdoende officier mij ter zijde en verzoekt mij aan den Tsarevitcn te zeggen, dat het hem zeer leed doet aldus te hebben moeten bandelen Nadat hij nu tevergeefs getracht had de soldaten van hun voorne men af te brengen, heeft hij het beter ge oordeeld met hen. mee te gaan, om te verhinderen, dat zij misschien ruw zouden optreden. Kolonel Kobylinsky (Kolonel Koby- liiisky heeft sedert kort Jva-laive Korovit- ohenko als bevelhebber van het paleis ver vangen), is bono geweest, toen het voorval hem ter oore kwam, en hij heeft, het ge weertje aan Alexis Niooliaievifccih terugge geven, die h-et nu a'lleen in zijn kamer ge bruikt. Vrijdag 15 Juni. Sinds eenige dagen is de moestuin af en ziet er werkelijk keurig uit. Er staan alile denkbare soorten van groenten in cn vijfhonderd kooien. Do be dienden hebben op hun beurt aan den anderen kant van het paleis een tuin aan gelegd, waar zij kunnen kweeken wat zij willen. Wij zijn hier gaan helpen met het werk de Keizer -ook. Om onzen vrijen tijd te vullen, nu de tuin klaar is, hebben wij do vergunning aangevraagd en verkregen om die dcode boomen uit het park om te hakken. Zoo gaan wij van de eene plaats naar do andere, steeds gevolgd door eon wacht, die met ons meetrekt. Wij beginnen al ferme houthakkers te worden. Dait aal een fikschen voorraad hout voor dien. winter opleveren Vrijdag 22 Juni. Daar bet haar der grootvorstinnen uitviel, ten gevolge van haar ziek-zijn, heeft men het geheel afge knipt. Wanneer zij uitgaan, dragen zij nu boedien, die heb hoo*:d geheel bedekken. Juist op het oogenblik, toen ik haar wilde photographeeren, trokken zij op een tee- ken van Olga Nicolaievna snel haar hoe don af. Ik verzette mij wel er tegen, m-aar zij hielden vol, en hadden dol veel plezier bij do gedachte, aldus op de photo te staan, en de verontwaardigde verbazing harer ouders te zuiden zien- Ha?.r vroolijk- heid herleeft, trots alles, van tijd tot tijd. Dat doet haar overbruisende jeugd. Zondag 24 Juni. De dagen volgen elkaar op. alle op elkaar gelijkend, ver deeld tusschen onze lossen en. de wande lingen in het park. De Keizer heeft mij vanmorgen een dwaas voorval verteld), dit wat afwisseling is komen brengen in de eentonigheid onzer gevangenschap. Hij was gisteravond bezig voor te lezen in de roode zaal, waar ook de Keizerin cn do grootvorstinnen zaten, toen eens klaps togen elf uur een bediende binnen- treedt, die aankondigt, dat de bevelheb ber van de wacht verzocht om oogc lik- kelijk tot den Keizer te worden toe-goiaiten. Deze verkeert in do meening, dat er sprake is van zeer gewichtige gebeurtenis sen, dio te Petrograd hebben plaats ge grepen, waar men een gewapende betoo ging der Bolsjewiken tegen het voorloo- pig Bewind verwachtte, en hij geeft last den bevelhebber binnen te leiden. De offi cier treedt binnen, gevolgd door twee on derofficieren. Hij verklaart, dat hij ge waarschuwd ia door een schot van een der schildwachtendie van uit heb park roode en groene signalen heeft gezien, afkomstig uit de kamer, waar do familie was gezeten. Algemeene verbazing. Wat voor signalen? Wat beteekent dat? Groote ontroering van de Keizerin en do grootvorstinnen. Ds officier beveelt daarop, de gordijnen her metisch to sluiten het is ondraaglijk warm en wil zich dan verwijderen. Op dit oogenblik treedt een der onderofifcie- ren, die hem vergezelden, naar voren, en heldert do zaak op. Grootvorstin An astasia Nicolaïcvna is voor het raam gezeten, bezig mot eenig naaldwerk. Zij is het, die, wanneer zii zich vooroverbuigt om van de tafel de voorwerpen te krijgen, diie zij noodig heeft voor haar werk, tevens met roode en groen© kappen voorziene lam pen, bij welke de Keizer zit te lezen, beur- teliags becüekt en vrijlaat. De officier gaafc e enigszins verlegen heen. /tfflTordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5