Het doodend zwijgen. No, 19045. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 April. Tweede Blad. Anno 1922 Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON SPORT. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. (Vervólg.van gisteren.) Do VOORZITTER zegt, dat niet do ouder strafbaar is maar de verkoop er. Tabak, onza is niet te vergelijken met vergif. Tabak onz. brengt de kinderen in verleiding. Wethouder DE LANGE handhaaft, dat de 'ouders ook wel er in gemengd zijn. Do VOORZITTER wijst hoe door de sigaret ten deze maatregel van de commissie voor de strafverordening noodig is geworden. Sigaren of tabak ziet men zelden- gebruiken. Het amendement-De Lange wordt aangeno men met 1512 stemmen (tegen de heeren Heemskerk, Groeneveld, Piekaar, Knuttel, Mey- nen, v. Eek, Dubbeldeman, Pera, v. d. Lip, Sijtsma; en do beide dames). Bq art. 3 maakt wethouder v. d. LIP bezwaren. Hij wil aannemen, dat rooken schadelijk is- voor kinderen en daarom wil hij meewerken aan bescherming, maar het kind zelf wil hij niet gestraft zien. Een dergelijk motief is ook niet te vinden in hiermee te vergelijken wetten, als b.v. ar beidswetgeving, spijbelen op school, bezoek aan bioscopen, drankwetgeving. Hij acht het zeer verkeerd, dat een kind zoo jong in aanraking komt met denstrafrechter. Dat doet vroeg al een soort schaamte- en s'chandegevoel verdwijnen. Daar komt nog bij, dat de straffen niet in verhouding staan tot het feit. Wat kan de rechter doen? Teruggeven aan de ouders of een berisping geven, maar dat baat 'niets, integendeel Tuchtschool zal de rechter hier voor toch niet willen geven. De preventieve werking, zal men zeggen, maar de verordening- voorkomt alleen het rooken op straat niet in huis. De-cuders zullen hier z.i. moeten optreden on de oudere mceten tevens zelf het rooken kunnen be-° oordeelen. De heer OOSTDAM is het eens met den wethouder. Z,i. wordt de politie een onmo gelijke taak opgelegd door zulke futiliteiten. Een ageüt is toch al geen persona grata, hoe dan wanneer hij een kind bekeurt voor rooken? Dan zal men zeggen: heb je niets beters te doen. Mevr. v. ITALLIEv. EMBDEN meent, dat nu ze eenmaal is opgetreden in de art. 1 en 2, men voort moet gaan. Dat het zoo erg is terecht te staan voor zulke feiten, is toch niet zoo. Zie ook b.v. heb terechtstaan wegens rijden zonder licht, etc. Dat het kind en de ouders ongevoelig zouden zijn voor geldboeten, gelooft zij niet. Wethouder v. d. LIP: Als de ouders niet betalen, krijgt 't kind tuchtschool. Mevr. v. ITALLIE zegt, dat bet tegen gaan van kaartspel, drinken, etc. toch ook alleen geldt voor de straat, niet voor het buis). In buis blijven de ouders baas. Dat de politie geen leven heeft, acht zij geen argument. De heer v. ECK gevoelde aanvankelijk er weinig voor, maar hij gelooft dat dp ouders machteloos staan. Dit isdan het eenige. middel dat overblijft en daarom wil hij het accepteeren. Een andere weg ziet hjj niet. Hij stelt zicb er alleen in de practijk een preventieve werking van voor, vooral voor do ouders, 't Zou in 't belang der hy giëne zijn, wanneer de ouders het rooken ook wat lieten, tevens als voorbeeld. De heer KNUTTEL voelt wel iets voor de bezwaren van den wethouder, maar aan den anderen "kant is hij het eens met den beer v. Eek, dat hier toch maar moet wor den doorgetast om de preventieve werking. Verder wijst hij er op. dat dit art. het lsto art. pas kracht geeft. De VOORZITTER steunt speciaal dit laat ste. de verkoopers kan men nu bijna niet krijgen. Het rooken der .sigaretten is de pest. hij herhaalt liet. Eigentijk moest de politie sigaretten mogen afnemen. Geroep: En een pak voor de broek. De VOORZITTER: Juist, en nu wil men vrijstellen. Alleen openbare misdrijven zijn te straffen. Zoo is 't ook bij diefstal enz. zelfs. Om de sigarettenpost tegen te gaan, is dit het eenige middel, en daarom moet men over veel heenstappen.^ Art. 3 wordt nu verworpen met 14 tegen 13 stemmen. Voor de S. D. A. P. en de heeren Heems kerk, Splinter, Knuttel, Bisschop, Pera, Sijtsma en -mevr. v. Itallie. Oorspronkelijk© detective-roman door R. J. B. (Nadruk verboden). 27) De aangegevon. plaats is waarschijnlijk vóór een café in een drukke straat, gelegen in de nabijheid van het park. Bij een lantaarn, onder een boom, kan de transactie gemak kelijk en vlug geschieden, en dc man ver dwijnt dan in de duisternis. Aldus is het voor den briefschrijver het veiligst, Harold is daar op den openbaren weg verplicht zich kalm te houden. De man vertelt hem nu in vage termen, dat hij rare dingen heeft gehoord van Tilly wanneer Harold hem het geld niet geeft, .zal hij. wat hij wecfc publiek maken. Harold geeft hem, ouder invloed van de woorden van Merrybonc, de twee duizend pond, op voorwaarde, dat de man zijn mond zal houden. Had Harold echter gedacht hiermede zijn kwelgeest kwijt te zijn dan vergiet hij zich geducht. Een week later weer een brief. Ditmaal echter is Harold niet van plan bet geld te geven cn daarom staat er geen som achter den datum vermeld. Daaruit trek ik de conclusie, dat Harold te voren het plan opvatte den man te dooden en zich op die manier van hern af te maken. Het is hem niet gelukt. Wie droeg konnis van Tilly's geheim Niemand anders dan Spinnello, die drie jaar geleden naar Engeland emigreerde. Wij moeten dns dien man opzoeken. Dab Mevr. v. ITALLIE heeft hoop, dat een volgend jaar de heeren wijzer zullen zijn geworden en wil de verordening daarom nu maar intrekken. De VOORZITTER ontraadt dit. De verordening' wordt z. h. st. aangeno men. 7o. Voorstel in zake die bestendiging van de doorvoering der reorganisatie van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (104 De heer WILBRINK wijst er op, hoe B. en W. om bezuinigingsmaatregelen vorige zitting géén f 10.000 wilden geven voor do buitenschool, terwijl zij nu wel f23.000 wallen geven. Ook hier is echter z.i. zui- digheid*zaak; we hebben hier toch een H. B. S. met 5-jarigen cursus. Een inrichting als deze lijkt hem daardoor tevens overbodig. Argumenten als niet meer kunnen komen van meisjes op de H. R. S. voor jongens en geen omgang met jongens, lijken hem niet zwaar genoeg om hiermede- mee te kunnen gaan. Wethouder PERA betreurt het. dat vier leden van B. en W. zich hiervoor hebben uitgesproken, waar de gelegenheid om tot dit doel te komen, al bestaat. Docr het be sluit van 1920 mag z.i. de raad zich niet gebonden achten, waar de reorganisatie af hankelijk is gesteld van de vraag of de toe loop naar de school voldoende zou blijken. Het aantal leerlingen is niet grooter ge worden, integendeel verminderd, spr. geeft cijfers. Do welvaart der burgerij is ook niet van een aard om de belastingbetalers met deze onnoodige post op te knappen, f 23.000 is er noodig, waarvan f5000 voor het rijk komt, dat echter ook uit belasting aan geld moet komen. Alles is echter laag berekend. Wethouder v. d. LIP: Neen. Wethouder PERA: Dat 13 wel waar. Er wordt hier niet voldoende rekening gehouden met do draagkracht der 'gemeente. Do ad viezen van inspecteur en Commissie van Toezicht op het M. O. hebben z.L geen waarde. (Interruptie: Revolutionair!) Ér bestaat weinig uitzicht op .betere tij den. We zftn nog niet aan het einde der da lende inkomens. Denk ook aan de steun vcor werkloozen, enz. Wie moet dat allemaal be talen? Dit is ook financieel ©en stap in 't duister, bovendien. Mevr. v. ITALLIE pleit voor do reorga nisatie. Het einddiploma geeft (hans niets; een beeldende opvoeding is niet meer vol doende, nu ook de meisjes in eigen onder houd moeten gaan voorzien. Om nu aan het diploma practise he waarde te geven is de reorganisatie noodig. Vroeger was zij ook vcor coeducatie maar nader is gebleken, dat coeducatie juist in deze overgangsjaren tusscheii 1218 jaar niet zoo goed is. Op <3©n aparte schc-ol kan voorts het accent meer naar de meisjes- psyche worden gelegd. Spr. wijst er dan op, hoe op de H. B. S. voor jongens geen tijd voor vrije ontwikke ling bijkans over is gebleven. Wat de kosten betreft, wijst spr. er op, dat de school meer bezocht zal worden, wanneer het diploma praictischo waarde heeft en bij geen reorganisatie zal de H. .B S. voor jon gens uitgebreid moeten worden. Spr. verwijst naar Den Haag en Utrecht, wat toeloop be treft. De. lagere klassen krijgen thans al grootere toeloop, nog meer wanneer heö diploma practische waarde krijgt. De heer MEYNEN meent, dat in principe de beslissing niet heden genomen moet wor den, maar dat die al genomen is in 1920. Principieel is toen gekozen voor reorgani satie. Bijna alle ouders van meisjes op de H. B. S. hebben zich voor de reorganisatie ver- klaard, evenzoo alle leeraresSen. Zie ook naar andere plaatsen, hrji onderschrijft hier- mevr. v. Itallie. Do cijfers zijn niet zoo on gunstig thans reeds, zooals hij' nader uit eenzet. Paedagogisch acht hij ook reorganisatie gewenscht. Juist op dien leeftijd is coeduca tie niet zoo gewenscht, daarin stemt hij tóe. Dat twee jaar de keus van studierich ting kan worden uitgesteld, is eveneens een zeer groot paedagogisch voordeel. Vordeelen van de leerstof der 5-jarige H. B. S. voor; meisjes over 6 jaar, is oveneens een voor deel. Do H. B. S. voor meisjes heeft 11 localen, zal missohien niet zoo moeilijk zijn, want toen hij to Londen kwam, had hij nog niet zulk© snoode voornemens en zal zich wel onder zijn juiston naam als vreemdeling hebben doen inschrijven. De politie moet echter zijn adres weten. Je zult-nu ook be grijpen, dab ik Bradford! moest wegwer ken. Tillly mag nooit weten, dat Spinnello do moordenaar iszij zou anders zichzelf beschuldigen door haar stilzwijgen de oor zaak te zijn geweest van Harolds dood. En Spinnello moeten wij niet aan do justalio overleverenanders maakt hij schandaal en maakt Tilly's geheim wereld kundig. Dde man moet met het eersto het besto schip naar Amerika, en dat zal hij gaarne willen missohden heeft hij zelfs al passage besproken. Maar hij moet weten, dat wij er kennis van dragen, dat hij chantage pleegde en Harold. Bird doodde. Dat zal hem weer houden ooit weer een voet aan. land te zetten. En nu zal ik even om een landaulette telefoneercn. Toen Arthur weer terug kwam, vertelde hij mij in afwachting van de komst van zijn chauffeur, dat hij bij het onderzoek op Ha rold's learner nos een merkwaardige ont dekking had gedaan. ,,Ik heb hoogstwaarschijnlijk het moord werktuig gevonden, waarmede sir James de hersenpan werd ingeslagen. Jo hebt zeker al geraden, dat het de halter in het bureau was. Waarom was dat ding opge borgen? Bovendien heb ik het met mijn loupe nauwkeurig onderzocht. De halter was zorgvuldig schoongemaakt en het lak droeg nog de sporen van een bewerking met schuurpapier",. waarvan 6 in gebruik. B\j .reorganisatie zal deze schóól zich dus wel kunnen bedrui pen. Komen al de meisjes op de H. B. S. voor jongens dan dreigt daar uitbreidings gevaar binnen korten tijd en wat dat finan cieel zou kosten, is niet te overzien direct. Op de H. B. S. voor meisjes geeft het personeel normaal 16 uur les. Voer de H. B. S. voor jongens geldt 19 uur als nor maal. Daaruit is voordeel te halen. Spr. vraagt dan nog waarom er nog geen Rijkssubsidie is en of de schoolgeldregeling ook zal worden herzien bjj reorganisatie. Do heer KNUTTEL meent, dat men hier wil betrachten een zuinigheid, die de wijs heid bedriegt. Doet men de beurs zoover open als waartoe men gedwongen is, dan is men gewoonlijk duur uit. Door de progressieve schoolgeldregeling zal het aantal H. B. S.-leerlingen hier sterk toenemen, verwacht'liij en wanneer dit nu kan met erkenning van ieders wenschen, lijkt hem dat zeer gewenschfc. Kosten zal het ook niets, al kan hem dat niet -veel schelen. De heer OOSTDAM meent. dat. de heer Meynen de zaken omdraait, door te zeggen dat 2 jaar geleden de beslissing al is gevallen. Toen is besloten tot een proef en dus kan men terug. Schitterend is de proef in ieder geval niet uitgevallen, zie de cijfers. .Eerst wennen aan coeducatie dan weer ophouden daarmee lijkt hem al zeer onprac- tisch. Het beste lijkt hem de gelegenheid te openen, om over te gaan van de H. B. S. voor meisjes naar de H. B.' S. voer jongens om een diploma te kri.jgen.- De heer EERDMANS is kalm gestemd over dit voorstel omdat hij heel weinig geloof heeft aan het huidig H." B. S.-onderwijs. Waar coeducatie te berde is' gebracht, vraagt hij of het soms de bedoeling is om straks een Gymnasium voor meisjes op te richten? Daar zon hij niet voor zijn, hij heeft niet van klachten gehoord. Wethouder v. d. LIP heeft het verwijt van 'den heer Wilbrink zich niet aan tè trekken, omdat hij ook voor de f l'O.OOÖ was. Trouwens beide andere wethouders gaan ook veilig, want in 1920 is dezé zaak al princi pieel beslist. De heer Meynen heeft in zijn pleidooi hoewel hij dit zelf opmerkt, dit nog wol eenigszins vergeten. De vraag is maar: is thans de tjjd voor de reorganisatie gekomen elt die vraagj be antwoordt hij volmondig met ja. Spr. toont dan aan, hoe de proefneming^ wél geslaagd mag heeten. neemt men ook in aanmerking de vorkeerde indruk van het debat van 1920 en het grootere schoolgeld" voor bui tenleed ingen. Geen wonder, dat de reorganisatie succes heeft. Er zijn veel ouders, die niet voor coeducatie zijn of voor onderwijs waar jon gens' den toon aangeven. Voorts staat vast dat in de Mathematische vakken meisjes niet op een ;jongens-H. B. S. mee kunnenj zie ook wat de minister daarover zegt. rfc Is waar, dat er-geld voor gevraagd wordt, maar er is inderdaad een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. De zuinigheid is wel een uiterst zwaar probleem. Spr. sluit zich aan bij wat al te berde is gebracht in dezen. De mogelijkheid van subsidie zoowel voor afdeeling A als voor B, is niet uitge sloten. Zal het geld kosten, er zal ook geld door worden uitgespaard. Do pogingen tot s'ubsidie zijn tot durver mislukt, maar nu w.ordt het anders, na de reorganisatie. Wat het schoolgeld betreft, moet gewacht worden op de rijksregeling. Van stichten van een Gymnasium voor meisjes is geen sprake. De heer v. HAAI EL zal meegaan met het voorstel van B. en W. Bjj niet reorganiseeren behartigt men niet Leiden's belang en (le uitgaaf-bezwaren worden z.i. overdreven en werden door het goede overtroffen. De heeren PERA en WILBRINK repli- ceeren. De heer MULDER meent, dat in 1920 tot een proef is besloten, niet meer. Volgens wethouder v. d. Lip is de proef geslaagd, hij ontkent dit. Spr. sluit zich aan bij de heeren Pera en Oostdam. Wordt het nooit tijd om eens aan zuinigheid te denken? De heer GROENEVELD: En het mil- lioenenplan voor Chr. onderwas? De heer MULDER: U moest u schamen; De auto stond voor en wij* haastten ons naar het hoofdbureau van politie. Daar vernamen wij, dat Sp inn allo aanvankelijk deel had uitgemaakt van een strijkje in 't Edward-hotel, waar hij intern was. Daar- üa was hij in een bar terecht gekomen en bad gelogeerd in een ongrure buurt ten zuiden van de Theerosvervolgens had hij weer een vrij goecï engagement getroffen en weer een goed onderkomen gevonden in een hotel; een winter was hij te Liver pool geweest; te Londen teruggekeerd, had hij gespeeld in de Queens-bar, waar tevens zijn domicilie was gevestigd. Thans dat wil zeggen een goede maand geleden, was hij weer verhuisd en wel naar d'e Astor-har. Al de up-and-downs van zijn bestaan wa ren na te speureai uit deze lijstde maan den, waarin d'e fortuin Spinnello had toe gelonkt, en d'e weken, gedurende welko dezo grillige vrouw haar ondoorgronde lijke oogen van hem had afgewend. Arthur had den chauffeur het adres op gegeven en wij vlogen naar Asbor-bar. Daar zaten tal van jongelui, beursman nen, studenten, artist en, te borrelen en verslonden daarbij stapeltjes zout gebak. In afgeschoten nissen, bekleed met geel fluweel, zaten zij aan lage tafeltjes, in Louis-Seize-stoeltjes. En bij hen zaten dar» metjes, die bet poeder op de wangen droe gen als een vlinder op do vleugels; meis jes met groote, vreemd-vochtige, donkere oogen en te roode lippen. Op het podium speelde een strijkje, cimbaal, viool en cello een piquante step. Wij namen plaats eji Arthur besfrelde iets. Toen de muziek geëindigd was en bet klaterend applaus was verstomd, ging Ar thur een praatje maken met d!en violist, do Chr. hebben de stad destijds duizenden bespaard. De heer GROENEVELD: Ik schaam me nog niets. De heer MULDER: Dat komt omdat xi niet weet, waar uw plaats is. Hy stelt voor te schrappen uit het voor stel „de salarisregeling van het leeraren- personeel, enz." Wethouder v. d. LIP dupliceert. Hg ont raadt het amendement-Mulder. Bq reorgani satie moet men geheel reorganiseeren; an ders zal de minister ook waarschijnlijk be zwaar maken tegen subsidie en zoo niet, dan krijgt men geen krachten meer hierheen. Het amendement-Mulder wordt verworpen met 26 tegen 1 stem (die van den heer Mulder). Het voorstel van .B en Wu wordt met 15—12 stemmen aangenomen. (Te gen do heeren Wilbrink, Heemskerk, Oost- dam Splinter, Huurman, Strjnman, F. Eiker bout,. Bisschop, Sanders, Mulder, Pera, Kui- venhoven). De heer DUBBELDEMAN: Nu, meneer de wethouder, wat hadt je het afgelegd, als er geen „rooien" waren! De heer DUBBELDEMAN doet de vra gen door ons Zaterdag yermeld. Spr. meent dat er een afschuwelijk misverstand in hetl spel is geweest. Nader licht hijl dit toe. Wethouder BOTS zegt, dat B. en W. regenten van fiet St.-Jacobshofje geen ver gunning hebben gegeven tot afbreken, wel is toestemming tot wijziging gegevea na 't besluit van den raad, behoudens rechten van derden. Het is niet de taak van B. en W. maar die der huurcommissïe, te .waken voor de huurders en "daartoe zullen 3e huurders zich moeten wenden en een eisch tot schade vergoeding indienen bi^ den civielen rechter, zoo nocdig. Spr. leest dan nog een rapport voor over do kwestie. Do heer DUBBELDEMAN betreurt het', dat het-college van TB. en W. toestemming gaf tot verbouwing, zonder de belangen der huurders to verzekeren. Dp VOORZITTER zegt dat B. en WL hiermee niets te maken hebben. Zij zijn geen rechters of despoten op eigen houtje. Zijn er rechten van derden geschonden, laat men daarmeo dan voor 't gerecht komen. Hoewel geen interpellatie, voeren "ook de heeren OOSTDAM en GROENEVELD nog het woord. De heer v. HAMEL Vestigt de aandacht van B. en W. op de gevaarlijke situatie die is ontstaan in de Breestraat, bi) de tram halte tegenover Van Gend en Loos. Gezien de verbouwing daar-, voorziet hrj ongelukken. B. en 5V- zullen een onderzoek instellen. Hierna sluiting. BILJARTEN. Om het Kampioenschap van Leiden. De uitslagen van Maandagavond zijn: pnt.- brt. ha. gem. Do Boor 200 29 47 6.89 Diebon 121 29 20 4.17 Thomas 200 21 52 952 B. Verstralen 134 20 31 6.70 Hiins 200 31 29 6.45 Deities 198 31 31' 6 38 Hedenavond spelen: 67V3 uur: KuiperB. Verstralen. llh9 uur: BoukBurggraaf. 9101/' uur: Do BoorKuiper. 10V-12 uur: PaTdonT. Verstralen. WATERSPORT. Watei'sport-Vercenigiiig „'t Fort'' te Warmond Do Watersport-Venêeniging ,,'t Eorrt", ge vestigd to Warmond-, hield gisterenavond1 to 'is-Gravenliage in een dor zalen van liet Re staurant „De Kroon' een algemeen© leden ver gadering. .Uit imedodecHngcn van den voorzitter bleek dat dc jong© Verecniging, welke 20 Augustus 1921 word opgericht, zich in een algemeen© sympathie mag verheugen en dat het lodental gestadig vooruitgaande is Nadat door den voorzitter den aanwezige loden een clubgeusje (welke gevormd! wordit door seinvlag F met een blauwen rand) was uitgereikt, werd overgegaan tot bespreking een langenmag oren, heel bleeken jongen man met -een Joodsch uiterlijk en verba zend lang, krullend kroeshaar. Van hem ging Arthur naar de juffrouw achter het buffet. Bij ons tafeltje terug gekeerd, zag ik aan zijn glinsterende oogen, dat hij geslaagd was. „D© violist vertelde mij, dat Spinnello al een veertien dagen hier weg was en de cimbaal voor hem in de plaats gekomen was. Een goed artist, een uitstekende pia nist, had hij Spinnello geroemdjammer dat-ie zoo dronk. Misschien kon de buffet juffrouw hem helpen. Ja, di© wist, dat Spinnello verhuisd was naar de A-street, in cie buurt van het Victoriarstation'". Wij er naar toe. Het was omstreeks half- vijf, toen wij or aankwamen, een groot kar- zerne-huis, bet leek wel een gevangenis, met ontelbare ramen, onooglijke muren en allererbarmc-lijkst slecht in do verf. Op ons bellen werd opengedaan door een oude vrouw, die er uitzag als de too- vorheks uit het sprookje van Hans en Grietje. Zij had morsige kleeren om haar Hohaam, eon gelaat, dat rimpelig was als een verdroogde appel, en kleine krent oogjes, welke in liaar hoofd schenen been en weer te vliegen, en schitterden als die van eten rat Op haar hoofd had zij een muts, waarmee zij die kachel wel scheen te hebben gepoetst. Haar tandenlooze mond vertrok tot een grijns, toen zij ons ge waarwerd. Arthur vroeg naar Spinnello. „Spinnello, neen, daar had zij nog noodt van gehoordwat een vreeselijk gekko naam! Was het een meisje?" zei zo met een heesche stem Arthur kwam haar memorie te hulp met oen halve souvereign, daio haar hand als van het groote punt der agenda, n.L Pacht 'Jachthaven 't Fort. Het was n.l. het bestuur gelukt, de Jacht haven, welke dezen winter door den heeai Oudshoorn te Warmond was laten graven, tegen zekere voorwaarden in huur te krijgen. Het groote voordeel van deze haven is haro ligging aan de onmiddellijke toegang den Kagormoren. Nadat de voorwaarden enz. in de breedte waren besproken, werd ton slotte met algomeene stemmen goedgekeurd tot do pachtiug van deze haven over te gaan. Verder werd overgegaan tot de benoeming van een havencommissie, waarin zitting na men, de volgende heeren L. Vroom te Rot terdam J. A. Heuff en J. Ro-bbomond te 's-Gravenhage D. J. Saila te Warmond, en: B. O. J. van Ommeren te Leiden (Haarlem merweg "50), welke laatst genoemde lieer als administrateur zal optreden. Het bestuur werd gemachtigd de Kon. Gec-iUkeurmg op de statuten aan te vragen. Na dankzegging voor de groote opkomst der leden en voK>t do gezellige toon, die dezo vergadering kenmerkte, sloot de voorzitter do vergadering. ROEIEN. Eyken niet naar Ilenley. Ir. F. Eyken zal, naar „De Tel." verneemt, dit jaar wegens drukko bezigheden niet kun nen deelnemen aan do Heiiley-wedstrijden. J11 1923 denkt hij echter weer in de wedstrij den om de Diamond Sculls uit te komen. LAWN-TENNIS. Voor den Nederlandsehen LawlennLboad U Leiden ingedeeld in afdeeling West 20. Mengelberg in Leiden. Thans zal het blijken oL het den Leidonaars omst is, dat zij er naar verlaugon hot Conceal" gebouw-Orkest mot Wal lom Mengelberg in Led- don to lioaron! De Hollandsche Coneertdirootie Dr. G. do Koos heeft haar schoudors onder dezo taak gezot en is 'roods in zooverre geslaagd, dat het Orkest met zijn eminent on leider 10 Oc tober 1922 in Leiden in do Stadsgehoorzaal zal spelen, mits voor 1 Mei a.s. blijkt, dat or vol doende deelname bestaat, m.a.w. dat er zich* eon voldoend aantal abonné's hébbon aange meld. Bij gebreke hiervan zou hot concert, ia aanmerking genomen do lioogo kosten, niet kunnon doorgaan. t Dit concert zal eventueel het eerste zijn van do roeks abonnementsooncerton seizoen 1922/23, door do Holl. Conc.-Dir. Dr. G. do Koos in' Leiden to ar-rangeeren. In do maanden Novem ber, December, Januari en Februari zullen don' resp. do volgende kunstenaars optreden: Judith! Bakor, do gevierde Hongaarscho collilsto, Birgüt! Engell, „do Deenscho nachtegaal", Oarl Fried- iborg, do groote pianis-t, Gapet Kwartet, hot' grootslo kwartet van onzen tijd. Do gehoede serie dezer ooncor-ton, inclusief hot Men gelborgconcert, zal f 8 plus rechten' kosten, terwijl do prijs voor het Mengelberg* concert alleen f 5 pL r. zal bodragen. Het is derhalve geheel in hot voordeel van het publieK indien men zich op do goheelo serie abonneert* Do abonnementsprijs voor do vier kamermuziek-' a vonden (dus exclusief bet M engelberg con eert)' bedraagt f 6 plus rechten, terwijl losse kaarten' voor elk dor kamermuziek^vonden aki f 2.50 pl. r. verkrijgbaar zullen zijn. Hot staat thans dus nog maar aan het Leid- scho publiek om liet ideaal, Mengelberg in Led- don te zien, verwezenlijkt te krijgen 1 Want hot ligt in het voornomen der Holl. Conc.-Dir. Dr. G. do Koos om dan do volgendo jaron con sorio MengcLberg-concerten in Leiden te geven. Do inschrijving is dagelijks opengesteld bij do firma J. Eggers, Botermarkt 14. Mej. W to L. Men bad u oen maand to voren moeten opzeggen. In elk geval hebt u' recht op bet volle salaris van do verloopea maand. Hot bewijs zal do dokter u wel wRen' geven ails u hom het geval vertelt. v. Gto L. U kunt van do ouders vergoe ding vragen. L. v. T., to V. AlLs bij geldig testament ietó vermaakt is en bet is later niet horroepen, dan blijft dat ook in uw geval van kracht 1 een blauw greep cn die oogenblikkelijt verdween in ©en zak onder dé vnilo schart. „Spinnello, zij moest eens ©ven naden ken ja, die naam kwarn haar toch bekenxl voor. Spinnello, o, ja, nu was zij er; diat was die kleine d!onkore, kon hij niet muziek maken Die was net gisteren vertrokken, Hoe jammer, het zou hem wel spijiben, diat-i© mijnbeer en die juffrouw niet trof". „Zijn adtes?" vroeg Arthur kortaf co' hielp weer met een muntstuk. En zoo kwamen wij er achter, dat Spin nello thans speelde in dc Oriental-bar, een matrozenkroeg in de X-street bij de (lokken. „Nu hebben wc hem," zei Arthur, toen de auto wegstoof. „Waar hij gisteren was, zal bij oo>k vandaag wel zijn." En hij gaf den chauffeur bevel om naar zijn woning te rijden. HOOFDSTUK XV, Een maskerade. Ik moet eenigszins verwonderd hebben gekeken bij het hooren van dien laat, ton minste Arthur barstte in lachen uit. „Ik kan me begrijpen, dat je een beetjé verbaasd bent, terwijl ik zeg, dat we Spin nello nu in onze handen hebben, zeg ik' Benson naar huis te rijden. Maar wij kun nen niet bij Spinnello op bezoek komen in onze gewone gedaante. Wij kunnen niet als lord Cornway en verloofde" Arthur gaf rne een gezellig kneepje in mijn nnn cn keek mij met van geluk stralende oogen aan „ons in het hol van den leeuw, neen, van den hyena, alias in dc matrozen- kroeg, vertoon©©. '(Wordt vervolgd), I

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5