liet doodend zwijgen. No. 19040. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Maart. BlacJ. Anno 1922 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE RAADZAAL FEUILLETON EERSTE KAMER TWEEDE KAMER. Eij art. 22 verdedigt de heer K. TEE LAAN (S.-D.J een amendement om dit ar tikel met f245,068 to verminderen. De bedoeling is de voorgestelde herhalings oefeningen in 1922 niet te houden. Spr. betoogt dat de bijzondere tijdsomstandig heden eischen deze achterwege te laten. Ce heer DUYMAEK VAN TWIST (A.-R.) ziet het verband tusschen de herhalings oefeningen en de tijdsomstandigheden niet in. De Minister zegt met de beper king der herhalingsoefeningen niet verder te kunnen gaan. Deze oefeningen zijn noo- dig, om den voldoenden graad van ge oefendheid te krijgen. Het amendement is onaannemelijk. De heer K. TER LAAN (S.-D.) stelt als nog bij motie voor om de verlaagde spoor wegtarieven voor militairen weer in te voeren. Deze motie wordt later behandeld. Be' amendement-K. ter Laan (geen her halingsoefeningen in 1922) wordt verwor pen met 50 tegen 34 stemmen. Art. 62. De heer K. TER LAAN (S.- D.) bespreekt de beteekenis van den vrrj- v. illigen landstorm, schietvereenigingen enz., waarvoor 1.673.107 gld. is uitgetrokken. Hij acht de instelling van den Bijzonderen Landstorm overbodig. De Mini ster betoogt, dat deze Land storm eventueel de socialisten zal bescher men tegen onderdrukking. De instelling acht hij daarom gewenscht. (Gelach). De post wordt goedgekeurd met 61 tegen 22 stemmen. 12de afdeeling. Geneeskundige dienst. De heer SCHEUREU (A.-R.) betoogt, dal partieele herziening van den genees kundigen dienst niet gewenscht is. Een grondige reorganisatie is noodig. Spr. zet uiteen, hoe hü die denkt. Voorop moet staan, dat de behandeling van de zieke militairen evengoed zal zh'n als die van de burger- zieken Spr. bepleit inperking van het be- roepsmedische personeel en opheffing van overbodige hospitalen. Dc Mini s t e r zegt, dat bij reeds eer zrn meening heeft uiteengezet en dat hij rekening zaf honden met de opmerkingen van den heer S"heurrr. BH de 13de afdeeling is tevens aan de orde de wijziging van de wet V3n 21 Juli 1890 tot regeling van het militair onder wijs. Dc heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) verw acht van de overbrenging van de schooi van Kampen naar Breda niet veel bezui niging De Minister raamt de bezuiniging op 160,000 gld., maar spr. vreest, dat dit bedrag te hoog is. Dc heer DECKERS (R.-K.) wil deze aan gelegenheid niet in de eerste plaats van een bezuinigingsstandpunt uit bezien. Hj vraagt vóór alles wat goed is voor de opfeiding en uit dat oogpunt acht hij de overbren ging gewenscht. De Minister herinnert er aan, dat deze aangelegenheid grondig is bestudeerd en dat voorts slechts een voorioopig; rege ling is getroffen. Het is niet meer Jan een proef. De bezwaren van den heer Duymaer van Twist deelt hij niet en hjj sluit zich bij den heer Deckers aan. "Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Luch tvaart. De heer OUD (V. D.) licht toe 'n amendement omart.113 te ver minderen met 600,000 gld., om den opzet van den vliegdienst te vereenvoudigen, voor al in het vliegkamp te Soesterberg. De heer DE MURALT (V. B.) betoogt, dat onze vliegdienst zeer onvoldoende is uitgerust en niet in evenredigheid met onze defensie. Hij kan zich dus niet met Let amendement vereenigen. De heer RUGGE (S. D.) wil weten, waar op de heer Oud wil bezuinigen. Is het de bedoeling ook op salarissen te bezuinigen? Daartegen heeft spr. bezwaar. Hij gelooft, dat bezuiniging mogelijk is op de organi satie van den dienst. De heer K. TER LAAN (8.D.) zegt, dat wat de heer De Muralt zegt van den vlieg dienst. geldt voor het geheele leger. Het legei is en blijft altijd onvoldoende en daar om wit spr. het opheffen. De heer VAN RAVESTEYN (C. Fr.) acht het een dwaasheid, dat men dezen dienst wil uitbreiden. De Minister zegt, dat dit amende- mc-n' weer doet denken aan de operatie met het slagersmes. Do Regeering streeft haar bezuiniging op dit gebied, evenals op elk ander. Deze dienst is achter en moet op hel peil gebracht worden van het ver dere leger. Het amendement is voor spr, onaannemelijk. Het amendement-Oud wordt verworpen met 53 tegen 24 stemmen. Artikel 113 wordt goedgekeurd met 53 tegen 29 stemmen. Bij art. 115 licht de heer OUD (V. .0.) een amendement toe, om den post voor de luchtvaart (aanschaffen vliegtuigen) met vier ton te verlagen. De Minister verklaart het amende ment onaannemelijk. Het amendement wordt verworpen met 49. tegen 29 stemmen. Erj art. 125 licht de heer OUD (V. D.) een amendement toe, om dezen post te ver minderen met drie millioen, ten einde niet over te gaan tot aanschaffing van artil leriemateriaal. De heer DE MURALT (V. B.) verkleurt zich voor het amendement, omdat deze post vooruitloopt op het Artilleriefonds. De Minister wijst het amendement af. Deze post is reeds aanzienlijk besnoeid en spr. kan deze gelden niet missen. Het amendement komt heden in stemming. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. ALKEMADE. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag, 30 Maart 1922, des namiddags te halfdrie. Te behandelen onderwerpen lo. Vaststelling van het kohier van dien Hoofdelijken Omslag, dienst 1922, over het tijdvak 1 Januari1 Mei 1922. 2o. Vaststelling van het le suppletoir- kohier Hondenbelasting 1922. 3o. Wijziging Begrooting, dienst 1922. 4o Voorstel van Burgemeester en Wet* houders om aansluiting te vragen bij Leiden, wat betreft de uitvoering van de Yleeschkeuringswet 5o Vaststelling instructie voor den Ge meente- Ontvanger. 6o. Vaststelling instructie Gemeente* Opzichter 7o Vaststelling instructie voor de brug* wachters en brugophalers. So. Vaststelling instructie voor <Je weg werkers. 9o. Vaststelling raadsbesluit tot het on derhands verharen aan het Rijk van een huis en erf gelegen te Roelof arendsveen, ingericht tot Post- en Telegraaf kan toot mot Directeurswoning. lo. Vaststelling raadsbesluit waarbij lo. wordt ingetrokken de- zes commissién tot wering van schoolverzuim2o. wordt besloten tot het instellen van één commis sie tot wering van schoolverzuim3o. wordt besloten, dat het aantal leden cüer commissie 9 zal bedragen. llo. Vaststelling van een huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim. 12o. Vaststelling verordening op het brengen naar do schooil van op den open baren weg aangetroffen leerlingen. 13o. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan de leden van de oommis sie tot wering van schoolverzuim een pre sentiegeld to geven van f 1 per lid en per vergadering en aan den secretaris dier commissie, behalve het presentiegeld, een. bolooning te geven van f52 per jaar. 14o. Vaststelling van een verordening tot aanwijzing van de tijdvakken binnen welke de vergunningen, bedoeld in art. 13, le lid, der Leerplichtwet, kunnen worden verleend. 15o. Voor stol van Burgemeester en Wethouders om de rijwielbrancard in bruikleen af te staan aan de R.-K. Ver- eeniging „Het Wit-Gcle Kruis", onder to bepalen voorwaarden. 15o. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het nemen van één aandeel, groot f 1000 in het kapitaal der Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 17o. Wijziging verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting in Tegenwoordig heb je niet alleen meer rekening te houden mei de agenda, doch ook met een verlengstuk, waarvan je, te- voren de lengte absoluut niet kunt begroó- ten. Dit verlengstuk was de jongste zitting zelfs van dien aard. dat dc eigenlijke agen da weer moest worden besnoeid al was het dan maar toet één punt, dat achtergesteld werd bij wat aan de agenda werd toege voegd en wat inderdaad, wilde men niet ^e laat komen met de behandeling, afgedaan worden moest, n.U de steunregeling aan losse transportarbeiders en de aaüvrag'e van „De Stem des* Volks" om gratis over de Stadszaal te mogen beschikken voor een concert ten bate van hongerend Rusland. En al is bet. dan de weg van achteren naar voren, nu we deze twee toegevoegde pun ten memoreeren, willen we ze meteen maar afdoen. Het- B. A heeft Zaterdag j.l. de werk- loogheidsuitkeering voor losse transportar beiders stopgezet-, omdat langzamerhand weer werk aan den winkel kwam, zoodat z.i. voor deze categorie van werklieden, een lastige, daarin had de wethouder gelijk, .voortzetting onnoodig was. De heer Van Stralen was van een tegenovergestelde meening en legde dit neer in een motië. Naast betrekkelijk weinig ter zake dienende kreeg men, het. betrof immers weer het werkloosheidvraagstuk, voor de zoóveelste maal van allerlei bijzaken etc. Tenslotte iwon wethouder Bots het pleit, waarbij misschien wel wat te veel aandacht werd geschonken aan de verzekering van den wet hoiider, dat, wié het beslist noodig heeft, niet aan zijn lot zal worden overgelaten. Wat toch al heel logisch is, waarom is hét B. A. er anders? Van gratis afstaan der Stadszaal kwam ook niets, en o.i. was het gelijk daarbij overtuigend aan de zijde van den voorzit ter. Begint men eenmaal daarmee ten bate van 'een of ander liefdadig doel, dan is het 'eind niet te overzien, waar ongetwij feld iéder zijn liefdadigheids-uit een" valk meent. Het gevraagde minimum-tarief ad f24 is ook niet de moeite waard om er drukte over te maken. Hopen we, gezien hert) doel, dat het concert een volkomen succes zal worden evenals de avond van den Chr. Besturenbond, dio tevens aangekon digd werd. De agenda zelf bevatte slechts veel klein goed als enkele benoemingen en verorde ningen benevens als de twee hoofdgangen van het raadsmenu de afhandeling der in- terpellatie-Dubbeldeman over de „Een- dracht"-knoeierijen en de subsidie-aanvrage der Leidsche Buitenschool. De benoemingen leverden niettemin nog een not'e gaie op en een botsing van onaangenamen aard. De heer Groene veld kwam bock bij de aanbe veling dér candidaten voor de uitbreiding der Plaatselijke Schoolcommissie met vijf leden, met een motie, waarin Tie raad do wejnscl)elijkheid uitsprak, dat ook in com missies rekening zou worden gehouden met de verhoudingen tusschen politieke en gods dienstige gezindten Onder gelach werd de$e motie bij acclamatie aanvaard, wel een ongekende weelde voor den heer Groe- neveld. Edoch, er mag direct geconstateerd, dat de raadsmeerderheid direct zich aan de oonsequentie van deze motie onttrok. Was de raad consequent gebleven, dan had een der vijf nieuwe zetels aan een socialist moeten worden toegewezen. Wij voor ons mecnen, dat- commissies niet precies een verhoudiDgsbeeld van do sterk te der diverse politieke partijen behoeven te geven, al is aller tegenwoordigheid wel gewenscht, zooals trouwens het geval is. We zijn zoo zoetjes aan al verpolitiekt ge noeg, Maar toen de motie was aanvaard, handelde de raad in meerderheid tegen wat algemeen als wenschelijk was uitgesproken, 't Zijn dingen, die juist in de politiek kwaad bloed zetten. Met al zijn succes werd de heer Groene- veld dus nog gedupeerd. Toen hij voor le derde maal het woord wilde voeren ter tanbeveling van een zijner protégés de voorzitter wees er terecht op, dat voor den aanvang der benoemingen het woord ge voerd moet worden, niet er tusschen in j weigerde de raad dit. Usance is dit hier Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. (Nadruk verboden). 22) Ik gaf mevrouw de hand en wenschto haar beterschap, ofschoon ik niet eens wist of zij ziek was on wat zij mankeerde. Tot mijn spijt liet sir Reas mij zelf uit, zoodat. ik de gedienstige niet kon ondervragen. Hierdoor was ik genoodzaakt den vol genden morgen terug te komen, zooge naamd omdat ik meende mijn parapiuio daar te hebben laiten staan, wat natuurlijk niet liet geval was. Ik gaf de gedienstige een fooi en begon daarna een praatje met haar te maken. Zij was slechts drie jaar in dezefr cïiensfc. Ik was daar al bang voor geweest. Was cr indertijd iets voorgeval]on en was de dienstbode daarvan op de hoogte geweest, dan was het waarschijnlijk, dat zij niet lang meer in dat huis zou blijvenwant wanneer bet personeel to veel weet, laat liet dit gewoonlijk blijken en wordt te vrij. Ik vroeg toen of zij zich haar voorgangster nog kon herinneren en hoe die heette. Ja, haar naam wist- zij niet meer. Maar was die vorige langen tijd in dezen dienst ge weest „O ja, dat wel, mevrouw had haar eens verteld, dat zij twaalf jaar bij haar ge weest was". .„Nu, dan noemde mevrouw toch zeker niet, dus was de heer Groeneveld danig uit zijn humeur. Wij voor ons zouden het wen schelijk achten, dat de raad voortaan slechts heel sporadisch voor de derde maal het woord verleent, dus weigeren tot usan ce maakt. Men mag dit noemen belemmeren van de vrijheid van het woord, men ver- gete niet, dat er is een vrijheid, die tot losbandigheid wordt. Dit geldt echter voo» het vervolg Nu was het weigeren wat oi. beleefd, temeer, waar de voorzitter voor deze keer daarop den heer Van Eek, dus den partijgenoot van den heer Groeneveld, de aanbeveling liet doen. 's Avonds probeerde de heer Groeneveld zich voor herhaling te vrijwaren door- te komen met een motie de indiener daar van mag zoo vaak spreken als hij wil maar afgezien van de vraag of deze motie al dan niet als zoodanig was te beschou wen, verwachten we toch dat dergelijke foefjes voortaan zullen worden nagelaten of dat anders, al zal het moeilijk zijn, het reglement van orde wordt verscherpt, wat miscchien toch zoo kwaad niet zou zijn. De voortzetting der intcrpellatie-Dubbel- deman wanneer leverde een interpellatie eigenlijk iets op? bracht wel eenige wij ziging in het beeld, zooals dat zich aft<ee- kende na do vorige zitting. Laten.we .rondt uit zeggen, dat we thans mecnen te mogen aanhalen het bekende gezegdeveel ge schreeuw en weinig wol. Met welke bedoe ling interpellant zijn interpellatie is aan gevangen, is ons niet duidelijk geworden. De motie, die tenslotte hét resultaat er van werd, nl. om meer toezicht te oefenen van gemeentewege voortaan bij den bouw door woningbouwvereenigïngen, was al heel wei nig-zeggend. En zij werd verworpen, omdat zij van de zijde van den heer D. kwam. (In de practijk. straks zal ze o.i. wel aangeno men blijken In zooverreheeft wethouder De Lange zijn succes gehandhaafd, wat hij voor een niet gering deel heeft te danken aan de door hem toegepaste tactiek, die meermalen goed is gebleken: te antwoor den met een aanval die de aanvaller wat een interpellant altijd is opeens tot ver dediger maakt. Vonr zoover het hem per soonlijk aanging, is de heer Dubbeldeman in zijn verdediging niet slecht geslaagd; verder waren zijn argumenten veel verscho len achter een heele woordenstroom, wat al genoeg zegt en we blijven er bij, dat hij de bouwvereeniging geen pleizier heeft ge daan met zijn interpellatie, ook al was de wethouder nu heel wat minder agressief en krachtig. Veel is echter onopgehelderd gebleven. Is er nu zoo erg geknoeid of heeft de wet houder gelijk, dat er erg overdreven wordt? Maar waarom Ter aanbeveling van heb oigen-beheer-systeem, zooals blijkbaar wordt verondersteld en weshalve de aanval tegen dit systeem van enkele zijden, vooral van den kant van den heer Wilbrink? Is dat evenwel zulke ernstige beschuldigingen, ook aan eigen bestuur etc., waard? 't Is alles nog mysterie. En een raadslid, die wel licht kijk op dc zaak had kunnen geven, zweeg vrijwel in alle toonaarden, hoewel men hem af en toe ook niet malsch aan pakte Door het deelnemen van eenige raadsle den aan heb debat, die er feitelijk al even min kijk op hadden, werd dit nog gerékt en verward .waartoe speciaal de heer Oost- dam met zijn politieke allures trots zijn verzekering er geen politiek in te halen, aanleiding gaf. Of de kwestie nu definitef van dc baan is Als de uitspraak der arbitrage-commis sie komt De loop van zaken voor wat betreft de subsidie-aanvrage van de Vereen. Herstel lingsoord de Leidsche Buitenschool, heeft ons, al is de subsidie dan gegeven, bijzon der teleurgesteld. Daar toont zich het par ticulier initiatief van bijzonder gunstige zijde de heer De Koster geeft een bepaald vorstelijke gift in zijn villa met bijbehoo- rend terrein te Katwijk-aan-Zee, anderen schenken belangrijke sommen om de ziek te, die de meeste slachtoffers maakt te be strijden op de eenige goede wijze volgens de heeren medici, nl. het redden van prae- tuberculeuse kinderen, d.w.z. in de periode dat er nog redding verzekerd is, hulp ver- loenen aan anders ten verderve meestal op- gescshrevenen, en in de plaats, dat de over- ook een naam, dan zed ze toohMina of Piot-je is zoo lang bij me geweest en kon zoo goed koken" Ik zag, dat het meisje scherp nadacht, en mijn hart klopte, ik hoorde haar mom pelen „kon zoo heerlijk aardappelkoek jes bakken kon zoo heerlijk aardappel koekjes bakken Hot was als het gera tel van den ketting, als men het gewicht van een klok optrekt, en ik begreep, dat hot kind, zij kon wel veertig zijn, bezig was haar geheugen op te winden. Ineens schoot zij uit: „Nu ben ik er, me vrouw zegt altijd: Wan da kon zulke heer lijke aardappelkoekjes bakken" Wanda wal, hoe verder?" riep ik uit. Dat kon zij me niet zeggenmevrouw had er dat. niet bij gezegd, zei ze. Don achternaam kon ik niet te weten komen en evenmin de reden, waarom Wanda plotseling was vertrokken na een dienst tijd van twaalf jaar. Mevrouw scheen zich daarover niet uitgelat-en te hebben. De norzaak var. het afscheid zou zeker wel be langrijk zijn, anders zou ei* toch wellicht een woordje over gevallen zijn. Ik besloot een advertentie to plaatsen, ten einde te weten te komen wio bij sir Reas gediend bad. Ik wilde daarmede nohter tot den volgenden dag wachten, daar zulk een advertentie zeker zou wor den opgemerkt, zij bet dan ook niet door sir Reas dan toch zeker door heb perso neel der legatie, waarmede hij, zij het dan ook heei zwakjes, toch nog verbonden was. Ook was het niet buitengesloten, dat het oog der huidige keukenprinses op de ad vertentie zou vallen. En ik wilde sir Reas en zijn vrouw zooveel mogelijk buiten de zaak houden, voora.1 ook wegens de zwakke gezondhejri van de oudo mevrouw. Dus held zich haast om vol oprechte dankbaar heid het zijne bij te dragen in het bevech ten van den grootsten volksvijand, durft, deze overheid het aan om warempel in meerderheid voor to stellen subsidie te weigeren en dus het geheele plan vrijwel zeker in duigen te doen vallen. En dat al leen voor een uitgave van een dikke f 10.000 Er behoort moed toe, de lieer v. Hamel had daarin gelijk, om terwille van zoo'n be drag menschenlevens op het spel te dur ven zetten. Afgezien van de vraag, of er zelfs geen winst uit voortkomt en zoo meer. Op al de argumenten voor, zullen we toch niet nader ingaan, die zijn'door de voor standers voldoende naar voren gebracht en speciaal door wethouder v. d. Lip, spre kende namens zichzelf en den burgemees ter, waarbij hem zelfs applaus ten deel viel uit den rooden hoek Van ganscher harte feliciteer en wij den raad en de burgerij, dat. do raad met vol doende meerderheid1'dè subsidies voteerde. Ve willen van dit punt en daarrae^ van de jongste zitting niet scheiden zonder nog even té hebben gewezen op het bijzonder onsympathieke optreden van den heer Oost- dam in dezen, zeer' aÜ 'rem door den heer Knuttel daarover gekapitteld. Niet bepaald een breed gebaar uit ;het toch al niet bree- de gebaar van wethouder De Lange was zijn boeman: denk er om, straks komen de confessioneclen en R.-K. misschien ook nog. Alsof dan steeds* de merischen in bepaalde vakjes dienente worden "gedistribueerd als het ware. Al dergelijke' versplintering oe- vordert de zuinigheid zeker, waarmede steeds geschermd wordt! V er ga der ing van gisteravond. De VOORZITTER deelt mede, dat zijn in- gekomeD berichten van verhindering van de heeren Van der Feltz. wegens, ambts bezigheden, Kraus, den eerstvolgenden tijd, Slingenberg, Verheijen, wegens redenen van gezondheid, en d'Aumale van Hardenbroek. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat inge volge besluit der Centrale Afdeeling heden avond in de afdeelingen zullen worden on derzocht de wetsontwerpen betreffende d-e Indische bankwetgeving en dat morgen e!f uur in de afdeelingen zullen worden onder zocht de Burgerlijke Pensioenwet, de be grooting van Financiën en de verders in gekomen wetsontwerpen. Donderdag elf uur zal in openbare verga dering worden behandeld de Indische be grooting en de Indische Tariefwet en èenige kleinere wetsontwerpen, voor zoover deze dan in staat van wijzen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag elf nur. Zitting van gisteren. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Art 8. De heet VAN RAPPARD (V.- B.) bespreekt de levering van mest uit de militaire stallen te Deventer aan de land bouwers. De regeling en de betaling deu gen niet, want de opbrengst is veel te gering. Hij raadt den Minister aan, dat eens na te gaan. De heer VISSER VAN IJZEND0ORN (V.- B.) vraagt den Minister in deze mest- aangelegenheden den tuinbouw ter wille te zyn. De Minister zegt, dat hij deze rege ling heeft ingesteld op advies van den Mi nister van Landbouw. De heer VAN RAPPARD (V.-B.) stelt een motie voor, waarin hij den Minister vraagt den mest bij openbare inschrijving to verkoop en. Deze motie wordt later behandeld. Eij art. 12 dringt de heer K. TER LAAN (S.-D.) aan op beperking van de plaatse lijke staven. Hij vraagt daarom stemming over art. 12. Het artikel wordt echter aangenomen met 48 tegen 35 stemmen. wdlde ik sleohls in liet alleruiterste geval een annonce zetten, en in den loop van deal dag nog eens bij Lieschen aankloppen mis sohion, dat ik daar nog wat bijzonder» hoorde Daarbij redeneerde ik aldusVeronder steld, dat er een geheim van Tilly was, waarvan de kennis de oorzaak was geweest- van Merrybonea dood, door wie zou deze <lan aan do noodlottige wetenschap zijn ge komen Door den secretaris der legatie Deze wist er zeer waarschijnlijk niets van, want anders had hij mij wol op dé hoogte gebracht, toen ik mijn voornemen te ken nen gaf een bezoek te brengen bij de Reas. Ook de overige leden der legatie zouden wel onkundig zijn van het geval, omdat 't anders zeker ter ooren van den secretaris zou zijn gekomen. Alleen dé gezant zou wat kunner- weten over de oorzaken, die zijn voorganger tot aftreden hadden ge noopt. Hiérbij mocht echter niet worden vergeten, dat de ontslagaanvrage van sir Reas eenige jaren na het vertrek van Tilly werd ingediend. Vermoedelijk juist om al len schijn van verband weg te nemen. En aangozien het gcfanitschapspersoneel nog al eens wisselr en ook geregeld met vaoan- tie naar het moederland gaat, zou, zoo het geheim ware uitgelekt naar de legatie, het zeker ook bekend zijn geworden in Lon den. Daar dit niet het geval was, kon ik gerust de gevolgtrekking maken, dat. liet gelicam goed bewaard was bij de familie. Var. wie zou nu Merry bone zijn weten schap verikregen hebben? Denkelijk van niemand anders dan van de persoon, die ik zocht, van een dienstbode. En waar zou Merrybone deze hebben kunnen ontmoe ten, waar rustig met haar kunnen praten, dan bij Lieschen in het hotelletje? I Dus ging ik daar 's middags weer heen en hot toeval was mij, voor het eerst in deze affaire, gunstig. Nadat ik een poosje in de huiskamer, ik werd weer b inn en- genood, in een schommelstoel had zitten rocken en Lieschen mij eigenhandig oen groote pul Beiersoh liad voorgezet, vocht, waai-vaai ik niet houd, maar dat ik van haar niét wilde weigeren, omdat zij het mij zoo gul-lachend bood, dus dronk ik het met een vroolijk gezicht en zeide, dat het overheerlijk was na een poosje hoorde ik Lieschen, die bij me zat te hand werken, naar haar moeder, die zich ergens in de hoogte aan hot verkleeden was, roe pen „Moeder, ik heb vanmorgen op de markt tante Wanda gesproken, en zij komt van avond". „Tanto wie?" schreeuwde ik dol blij. „Tante Wan-cSa", antwoordde Lieschen een beetje verbouwereerd en ik kreeg een lang verhaal, met groote rapheid van tong gedaan, over de uitstekende hoedanighe den van tante Wanda, die keukenmeid was bij een minister, clie resideerde op den Kurfürstendamm. Tante kon zoo over- overheerlijk koken, zoo af en t-oe bracht zij wel eens wat mee, en als een groot ge heim biechtte Lieschen mij dat- zij dat vaak nog lekkerder vond, dan wat moeder klaar maakte, en tante Wanda was zoo goed, voor haar verjaardag had Lieschen een gouden hartje van haar gehad. Ik liet dien woordenstroom over mo heengaan, luis terde slechts met een half oormijn hart popelde van vreugde en ik hoopte, dat tanto Wanda dien avond met dezelfde tong- vaardigheid zou, babbelen als nu Liesje. Do middag kroop om. Eten kon ik bijna niet. Ik bleef in het café een sigaar 7rtten rooken en dronk koffie met cognac. Tever geefs trachtte ik belangstelling tc voelen voor de geïllustreerde tijdschriften, zij verveelden me weldra en ik ging nu de bezoekers monsteren. Toen de klok zeven sloeg, zorgde ik weer present te zijn in de huiskamer. Ook daar kropen de wijzers van de koekoekklok slechts traag vooruit. Eendelijk, de koekoek had juist achtmaal zijn eigen naam geroepen, da-ar hoorden wo in de gelagkamer een luide, opgewekte stem, een smakelijkcn laoh, en Lieschen stoof de deur uit, om even daarna tnom fantelijk terug te keeren met tante Wanda aan den arm. Ik wero in optima forma voorgesteld. ..Dit is mijnheer Cornway, een vriend van mijnheer Merrybone, en hij zit al een beelen tijd op u te wachten". Tante Wanda, het evenbeeld van haar zuster, Liesohens moeder, alleen zoo mo gelijk nogkleiner, ronder en rooder van gelaat maakte een onhandige knik en zeide. dat zij zeer vereerd was me te zien. Ik antwoordde. dJat ik werkelijk nieuwsgie rig naar haar geworden was, doordat haar nichtje Lieschen haar kookkunst zoo bij zonder geroemd had. Onder de tafel kreeg ik een schop van Lieschen als oen waar schuwing, dat ik niet ver dér mocht gaan met het verklappen van de confidenties, mij dien middag gedaan. Tante Wanda gloni van genoegen bij het liooren dezer loftuigingen en pakte uit een klop mand die aan haar ge vul don arm hing, een balletje koud gehakt, een koud kippetje een potje ingelegde augurken, een kom met ingelegde worst en een schaaltje oompöbe en etaleerde dit alles vóór mij on de tafel, alsof zii het voor mij had mee gebracht. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5