den heer Meynen zuilen in aanmerking ko men degenen, ckie het het minste noodag hebben, immers de sterkste. De heer KNUTTEL: Wat een klets praat, wat een onzin. De heer OOSTDAM gaat dan nog eens U-a wat gevraagd wordt: f250 per kind wat wel meer zal worden. Maar aigezien hiervan de gemeentekas is zelf tubercu leus, H moet maar uit zijn met al die subsidies. De heor KNUTTEL vindt het advies der meerderheid van B. en W. zeer treu rig. Mei: mag nog zoo zuinig zijn, voor sect e-on der wij s is men het niet. Nu mag men zicb daarbij beroepen op de wet, waar wanneer-men in Ghr. kringen zoo be- Borgd was voor de gemeentekas dan wa ren die aanvragen wel te voorkomen. Nu vraagt men niet eens volle hulp, maar om een gedeelte in ziektegevallen, waar juist directe hulp baat geeft. Voor f 10,000 en misschien later iets meer, wil men zich terugtrekken. Hij noemt dat bijzonder kortzichtig Buitenscholen is hier nog iets nieuws, het is een eiscb overigens waarboe men straks toch zal moeten overgaan. Het. particuliere initiatief is hier boven dien voorgedaan. Nog treuriger is, wat de heer Oostdam zei de. die specialiteit is om door allerlei draaiingen bezwaren weg te redeneeren, zonder echter bij iemand indruk te maken mei zijn cynisme. Alsof de sterkste kinderen alleen zul len worder gezonden! Bedoeling is alleen die kinderen te zenden, die er tegen kun nen. 't Is toch een fussohenvorm tusschen school en sanatorium. De heer SPLINTER, vraagt, d&n wet houder of het ndet mogelijk is de subsidie per kind op f 250 te beperken en als öfrt niet kan, ieder jaar deze post weer op de begroeting te brengen. De beer SUTSMA heeft zich verbaasd dat de meerderheid van B en W. met dit afwijzend praeadvies komt. Zoo iets op den weg ligt der overheid, dan is het toch mensehenJevens te redden van den onder gang. Dat is ook in eigen voordeed. Spr. is ook op zuinigheid uit maar het verwondert hem dat men een betrekkelijk kleine som hier weigert. Geeft men geen subsidie dam valt het heele plan. Daartoe ral hij niet gaarne medewerken, te meer niet, waar dat z. i. niet boven onze krach ten zal gaan. De heer F. ELKERBOUT staat met volle sympathie aan de zijde dOr minder heid van B. en W. Z i. bestaat er alle re den voor deze subsidie, die het eerst in aanmerking komt. Wil de heer v. Hamel subsidies afschaffen laat hij dan beginnen b.v. met die van het muziekcorps. Waar de vereen, drie-vijfde der kosten zelf wil dragen, waar de vereen, zelfs hem die niet heeft, tegemoet wil komen in het reisgeld, daar heeft het particulier initia tief genoeg gedaan en zal de gemeente niet zooveel meer hoeven bij te passen. Wethouder PERA zegt, dat de meerder heid van B. en W. wel waardeering heeft maar aan den anderen kant het oog heeft op de gemeentekas, die t. b. c. is en waar van de heele burgerij de dupe is. Algemeen roept men om verlaging der belastingen en B. en W. moeten alles aanwenden om in ieder geval verhooging te voorkomen. De gemeentekas zou ook hier weer het slacht offer worden van een op zichzelf sympa thieke zaak. Wethouder DE LANGE wil wel aanne men, dat de oprichting van deze instelling nuttig zal zijn. Hij hoort echter tot de meerderheid, die van meening is, dat nut tige dingen niet moeten drijven op de open bare baten. Niet drie-vijfde^ maar één negentiende gedeelte wil de vereen, zelf betalen. De provincie heeft nog maar al leen subsidie in uitzicht gesteld. Er is hier geen sprake van bezuiniging, alleen maar van tegengaan van uitzetting der uit gaven. Wie hier dus tegen is, bezuinigt niet eens, maar helpt alleen de uitgaven niet uit te zetten, wat voor noodzakelijke dingen nog genoeg noodig zal zijn, o. a. voor het bijzonder onderwijs. Dit kunnen wij nalaten. Iedere staatspartij, behalve de revolutionairen heeft in haar vaandel be perking der uitgaven, ook door het nalaten van op zich zelf nuttige dingen. De bur gerij zal in Leiden in 1922 op moeten bren gen f 2,300,000 aan plaatselijke belasting. Neemt men daarbij in aanmerking het da len der inkomsten in het algemeen, dan zal het vermenigvuldigingscijfer bijkans zeker moeten stijgen. De heer KNUTTEL: De winst der gas fabriek valt mee. De WETHOUDER wijst er op, hoe dit. voorstel komt in een niet af stadium. De uitgaven der buitenschool zijn nog niet te bepalen, daar men niet weet hoe de minis ter de school zal beschouwen. Het zou spr. volstrekt niet verbazen,dat, als de Raad deze uitgaven van f 10,000 f x geeft, de confessioneelen en R.K. ieder een eigen bui tenschool zullen vragen, voor wie het dan ook toegestaan moet worden. Particulieren moeten hier alleen helpen. Al 22 jaren is hier aanhangig een verbe tering der riolecring, waar geen geld voor is. Deze was er al lang geweest, zoo men destijds had gedurfd als nu. Ten sterkste ontraadt spr. verwerping van het advies der meerderheid. Wethouder VAN DER LIP's taak als minderheid van B. en W. is erg vergemak kelijkt door hetgeen al door enkelen is ge zegd, aldus verzekert hij. Niemand heeft ernstige bezwaren ontwikkeld, behalve fi- nantieele. Alleen het vervoer heen en weer is ter sprake gebracht. Het betreft hier kinderen, die prae-tuberculeus zijn, die door deze reis niet worden geschaad, zoo ook de ondervinding opgedaan te Scheve- ningen. Op deze buitenschool was het aan tal verzuimen zelfs geringer dan elders op Bchool. Kans voor besmetting is er niet. Wat de fin an tién betreft, ook spr. is voor 'de zuinigheid, maar dit beginsel moet men met verstand toepassen. Stond men voor de vraag van gemeentewege zoo'n school op te zetten, dan was het i^ts anders. Maar het particulier initiatiev -eft zich hier schitterend getoond en nu ,,gZ het op den weg der overheid het verschenen plant je te helpen aankweeken niet te vertrappen Men spreekt van besparing van f 10.000 door niet te geven. Alsof anders niets zou moeten worden uitgegeven. Wanneer deze prae-tuberculeuse kinderen straks werkelijk tuberculeus worden, kost het ook veel. Hoe veel kan hij niet begrooten, misschien zelfs meer dan f 10.000. Bij niet geven, vervalt het plan. Moge lijk komt dan echter straks een algemeene maatregel van bestuur, die eenvoudig zou verplichten tot zoo'n school, terwijl villa, terrein en steun dan weg zijn, waardoor de kosten ontzettend veel hooger zouden wor den. Spr. betreurt het, dat nog zooveel verzet komt, hij had dat ook niet gedacht. Leiden zou al een bijzonder pover ïiguur maken, bij weigeren. Voorzitter en hij dur ven daaraan niet meedoen. Thans wordt slechts in principe besloten Later zal het moeten worden uitgestippeld en daD kan ïnèn Onder de oogen zien wat de hoeren Meynen en Splinter opmerkten. Spr. voelt het gemis van een arüs in den raad in zulke kwesties als deze, maar hij verwijst naar wat van dokterszijde toch te kennen is gegeven. Het voorstel van B. en W- wordt verworpen met 19II stemmen. Voor de heer en Sanders, Pera, Bots, De Lange, v. Hamel, Wilmer, Stijnman, Huur man, Eerdmans, Oostdam, Mulder. De subsidie wordt dus ver leend. De motie-Dubboldem^jiTrago-Groeneveld wordt ingetrokken. 20o. Verordening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen. (70) Wordt uitgesteld. 210. Vaststelling van het 2e kohier der zakelijke belasting op het bedrijf, belas tingjaar 1921, en bepaling van de betalings termijnen. (88) Vastgesteld. Hierna volgt de motïe-v. Stralen inzake de steunverleening aan losse transportar beiders. De heer v. STRALEN verwijst naar een schrijven van het B. A. van 25 Maart, de steunverleening aan losse arbeiders stop te zetten, waartoe hij geen enkele aanleiding ziet, gezien de omstandigheden. "Hfj kan deze maatregel van het standpunt van het B. A. uit, d.i. van het bekende zuinig- heidsoogpunt uit, begrijpen, maar hg meent krachtig daartegen te moeten opkomen. Het eigenlijk motief is onbekend, waar omtrent het B. A. zich eenmaal niet uitlaat. De heer BISSCHOP heeft ook de beweeg reden van het B. A. niet kunnen begrijpen. Elk geval wordt individueel bekeken, waar om wordt daarvan hier afgeweken? De heer KNUTTEL meent, dat uitgegaan is van de idee, dat in de transportbeweging minder werkloosheid is. Was dat juist, dan zou het B. A. dat toch ook wel merken. De heer WILBRINK kan zich ook dezen maatregel niet indenken zonder bevredi gende verklaring van den wethouder. De heer HEEMSKERK is het eens met vorige sprekers. Hij heeft gehoord, dat het .B A. zooveel mogelijk metaalbewerkers pro tegeert bij de gasfabriek etc., voor lossen arbeid. Daardoor worden de eigenlijke losse arbeiders verdrongen. Is dat juist? Wethouder BOTS zegt, dat deze catego rie altijd een lastige is geweest Nu bleek het B. A., dat de werkgelegenheid eind Febr. steeds grooter werd, gezien pok de cijfers der werkloozen der organisaties. Daarom het schrijven van het B. A. Enkele hadden al bedankt voor steun, terwijl het aan enkele anderen feitelijk al niet meer toekwam. Spr. wijst er dan op, hoe wel degelijk uitlegging is gegeven, een schrijven van hem als voorzitter van het B. A. citeerend, waaruit tevens bljjkt, dat niet het plan is voortdurend werkloozen aan hun lot ever te laten. 2.i. doet de raad het beste zich in der gelijke dingen niet uit te spreken. Spr. wil de organisaties verzoeken van haar zijde ook gratie te betuigen en niet contributie te eischen, of zelfs inhalen van achterstallige contributie, zooals hem werd verzekerd, dat gebeurde. De heer "F. ELKERBOUT ontkent dit laatste. De heer v. STRALEN repliceert. De heer WILMER raadt den heer v. Stralen aan, zjjn motie te wijzigen, in dien zin, dat de wethouder de zaak bg het B. A. nog eens ter sprake zal brengen en daarvan later rapport zal doem aan <jen raad. De heer WILBRINK is door den wethou der bevredigd. De heeren F. Eikerbout en "Knuttel re- pliceeren. De WETHOUDER dupliceert Dwang om tegen verminderd loon te wer ken, zelfs bij zaken, waar een conflict heerscht als bij de Leidsche Katoen-Mij., drukking van het loon etc., komen bij dit alles nog ter tafel. De m o t i e-v. Stralen wordt verwor pen met 1811 stemmen (die der S. D. A. P., van de Vrgz.-Dem. ei» yan de hee ren Kuivemhoven en Knuttel). In behandeling komt nu het verzoek van „De Stem des Volks." "Do VOORZITTER klaagt, dat de aan vrage zoo laat komt. Vcor f24, dus mini mumtarief, hebben zij al gehuurd en nu dit request. Hij adviseert den Raad niet op het verzoek in te gaan, want anders komen tal van verzoeken los, waardoor de Stadszaai steeds voor niets zou werden ^gegeven. Ook vcc-r andere liefdadigheid is1 steeds het mi nimum-tarief betaald. Het doel doet niets ter zake, 't zij dit is voor de zending, 't zg voor wat anders, wat ieder voort zich als zeer belangrijk kan beschouwen. De heer VAN ECK is het in het alge meen met den Voorzitter eens, maar het is hier toch wel een bijzonder geval, waar over de heele beschaafde wereld doende is. Een uitzondering lijkt hem hier wel ge- wenscht. Hij wijst oök naar vrijdom voor congressen. (Heel iets anders, zegt de Voor zitter). De heer SCHONEVELD wijst er op, dat de Chr. Besturenbond, die ook een dergelijk plan heeft, die f 24 geen bezwaar vindt en hij kan zich geheel vereenigen met wat de Voorzitter zeide.. De heer KNUTTEL achtte f 24 wel niet veel, maar verwacht mocht tocli worden, dat voor dit doel de zaal gratis zal wor den gegeven. Het verzoek wordt afgewe zen met 21 tegen 7 stemmen (die der S. D. A. P. en van den heer Knuttel). RONDVRAAG. De heer WILMER heeft met genoegen gezien, dat de kiezerslijst niet meer ge drukt wordt Hoeveel wordt daardoor be spaard De VOORZITTER zegt: plm. f 3000. (Voor de buitenschool, klinkt een stem). De heer PIEKAAR heeft gehoord, dat de zwemplaats aan de Heerenpoort defini tief is afgekeurd. B. en W. hebben destijds voorstellen toegezegd. Zijn die spoedig te verwachten 1 (Dat wordt droog-zwemmen, wordt op gemerkt). Wethouder BOTS zegt, dat Gemeentewer ken zich er mee bezig houdt. De heer VAN STRALEN vraagt hoe het staat met werkverschaffing. Wethouder Pera had toezegging gedaan voor de vorige Raadszitting; tot heden heeft hij er echter nog niets van bespeurd. Is waar, dat B. en W. dispensatie heb ben verleend der besteksvoorwaarden van Tuin stadwijk 1 Wethouder PERA zegt, dat er geen voor stellen over werkverschaffing in den Raad komen, maar dat B. en W. juist hedenmor gen besloten tot het uitvoeren van eenige werken in eigen beheer, waarvoor de gel den al zijn gevoteerd. De heer VAN STRALEN is niet tevre den en wijst bijv. op het Delftsche Jaag pad. Wothoüder DE LANGE zegt dat inder daad dispensatie is gegeven voor het ver vaardigen van alle timmerwerk in Leiden doch alle Leidsche inschrijvers hebben be dankt en het werk toch op tijd gereed moet komen. Ook anders is telkens dispensa tie verleend in zulke gevallen. De heer VAN STRALEN wijst er op dat de Woningbouwvereeniging zelf zich er te gen heeft verzet. Er blijkt dus eens weer, hoe weinig zij te zeggen hebben. Wethouder DE LANGE wijst er op, hoe het recht van dispensatie is aan B. en W. Wil de heer Van Stralen anders, dan moet hij dit maar veranderen. Na nog een praatje over de betaling of niet-betaling van stukken aan de gasfabriek wordt de zitting gesloten te kwart over elf. SPORT. VOETBAL. Delft—L. F. C. 0-0. Onder leiding van scheidsrechter Zeegere stellen heide elftallen zich opi L. F. C. heeft één invaller voor ï)o Visser, Delft is •volledig. Delft wünit den to®s en speelt met wind mee. L. F. C. pakt direct flink aan en na vijf minu ten denkt ieder Voenhuizcn ie zien doelpunten maar door don wind gaat zijn schot jammer]ijk naast. Als L. F. C., doordat er te veel alleen wordt gespeeld, nog eenige katnsen verloren ziet gaan, neemt Delft ringwamerhand het spel meer en meer in handen en ontslaat er een zware druk óp het" doel. Daar de adbtcrhoede in goe den" vorm is, kan Delft het echter niet verder brongen dan tot eenigó corners, welke Labor- d-us op uitnemende wijzo wegkopt. Na eenige vinnige uitvallen van L, F. C., welke echter geen resultaat opleveren, is het rusten. Na de rust weid ei* een mooie faire partij voetbal gespeeld, waarbij de achterhoedes van beide partijen de voorhoedes de baas bleven. Vooral bij L. F. C. viel de achterhoede en keeper op door hun goede spel. De tijd ver strijkt en als Kruit z'n doel uitgelokt wordt, denkt men Delft 'te zien doelpunten, maar La- bordus heeft dc plaats van Kruit ingenomen en weet het leder keurig weg te werken. Hoe er door beide partijen gezwoegd wordt, het net kan niet gevonden worden. Hot gelijke spel geeft do verhouding juist weer. De loidiing was bij den boor Zeegers in uitmuntende handen. Het pu bliek blonk echter niet zoo uit. Het voelde er weinig voor om achter do lijnen te blijven, wat aam het spel veel afbreuk deed door het tel kens in hot veld. .stoppen van baüen. laat L. F. C. .aich hoeden voor pingelen. Als er meer opoit spel gespeeld wordt, .zal dit zeer zeker door doelpunten worden uitgedrukt. R. Y. C. I—V. S. I 0—0. Toen scheidsrechter .Do Haan de elftaililen in het vöM floot, bleek het, d&t. het terrein allesbehalve in orde was. Kalklijnen schenen een overbodige weelde voor R. V. C. te zijn, zo o dat die const nog oven aangebracht moes ten worden. Zoodoende was het 2.25 uur, toen do wedstrijd een aanvang kon nemen. R. V. C. kwairn met het sterkste elftal in 't veld, dóch U. V. S. met drie invalllers voor Bengsma, Swanen/burg en Goddijn. De laatste is verla den week door Luigdunum voor eenige weken huiten gevecht gesteld. R. V. C. wint den toss zoodat U. V. S. aftrapt. Reeds dadelijk neemt R. V. C. het spel in handen en wel op een fomsche manier, doch dc achterhoed© van U. V. S. is safe. In de eerste periode is U. V. S. totaal ingesloten. Aanval op aanval onder nomen de Hagenaars, goed gesteund door den tactisch spelenden midlhalf, maar de U. V. S.- achterspelers en in laatste instantie keeper Dor Kinderen, weten steeds op het juiste mo ment in te grijpen. Ook de U. V. S.-voorlieedo laat zich niet onbetuigd en breekt herhaalde lijk door, doch haar aanvallen stranden op het forsche (dikwijls te forsche) spel van do beide R. V. C.-baoks. Als Stafreu den rechts back passeert en alleen voor den keeper konrt te staan, ziet hij kans om hoog over to schieten. Dan volgt een hevige eerimage voor het U. V. S.-doel. Herhaaldelijk wordt er ge schoten, doch d&n is het weer Der Kinderen, d&n weer Graafmans, die weet te redden. Als er twintig minuten gespeeld is, komt Peter odzacht in aanraking met een der R. V. C.- hallfspelers, zoodat hij het veld moet verlaten. Geheel niet ontmoedigd speelt U. V. 8. met 10 man verder. Aan heide doelen wordt nog een bezoek gebracht", overigens valt er voor de rust niet; veel vermei dó ngswa ar dig meer voor. Na de rust is Peter weer present en treedt U. V. S. veel meer aanvallend op. De Bruin speelt als midhalf een schitterende partij en steunt zijn voorhoede goed, die daarvan dank baar profiteert, en een mooi open spel laat zien. Ook Peter is weer in actie, dook zijn voorzetten leveren niets op. Aan den anderen kant speelt de R. V. C.-voorhoede een su blieme partij, vooral van links dTcigt steeds gevaar, doch het schieten is slecht. Eens weet de R. V. C.-midhalf een schitterend schot te lossen, dat Der Kinderen cr vallende uit houdt. Dan komt de blauw-witte voor hoede weer in actie. Na een mooi samenspel tusselion Brussche en Den Hollander, lost de laatste een keurig schot, doch even mooi weet de keeper het te houden. Brussche wan delt door de heele verdediging heen, maaT zijn schot gaat net over de lat. Als na mooi samen spel tussehen Brussche en Staflou de laaste overgeeft aan Peter, schiet deze onhoudbaar in, doch de scheidsrechter had zeer juist te voren hands geconstateerd, zoodat dit doel punt niet toegekend wordt. Dan volgen weer eenige spannende momenten voor het U. V. S.-doel, die echter niets opleveren. Zoo eindigt deze interessante wedstrijd in een puntloos spel. De söhei'Hsreehter leidde correct. BILJARTEN. Om hot Kampioenschap van Leiden. Maandagavond werd aangevangen met de partij B. VerstratenS. Pairdon. In de 41ste beurt werd laatstgenoemde winnaar. Stand Pardon 200 p. in 41 brt. H. S. 24. Gean. 4.88. B. Verstraten 164 p. in 41 brt. H. S. 17. Gem. 4. In een zeer slecht gespeelden wedstrijd won Di-cfben vervolgens van Kuiper. De uitslag was Dieben 200 p. in 72 brt. H. S. 20. Gem. 2.77. Kuiper 174 p. in 72 brt. H. S. 12. Gem. 2.41. Tenslotte won Hins in 39 beurten van Van der Menys Hins 200 p. in 39 brt. II. S. 22. Gom. 6.T2. V. d. Menys. 134 p. in 39 brt. H. S. 16. Gem. 3.44. Hedenavond wordt begonnen te 6 uur. Ge speeld worden G. BurggraafT. Verstratcn J. Th. Beuk M. Kuiper O. BurggraafC. A. Thomas RooyakkersVan der Menys. Wij kunnen verder nog mededeelen, dat door den heer Van dor Zeeuw, sigarenhande laar, Rreestraat alhier, als prijs nog een kistje sigaren is uitgeloofd en door een biljartsport- vriend een bronzen medaille. De wedstrijden zullen beëindigd worden op Zaterdag 15 April. KUNST EN LETTEREN. Kcrk-Ccmcert N- C. S. V. Morgen koopt bovengenoemde vereenagirig eon concert te geven ten bate van de algemeene kas der N. C. S. Vaanvangende te 8 uur in de Pieterskerk, met de welwillendo medewerking van: mevr. Kanne Blooker, sopraan, te Haar lem; mej. G. Igesz, sopraan, te Bloem ervdaal; moj. Ritman, alt (mezzo-sopr.), te Leiden; den heer Th. Hannema, tenor, to 's-Gravenhage; den heer P. v. d. Hoeven, bas, te Leiden; dr. J. Riornens, orgel (kerkorgel), te Leiden; den keer W. FoïStein, viool, to Leiden; de Chr. Zang- ver e^ii. „Ex Animo", to Lcidon, directeur dc keer G. v. d. Keur Jr., pianiste mej. M. Verwer, organist W. de Klor. Hot programma bevat werken van Riem ons, Max Roger, G. van Renin os, Handel, Mozart, Dvorak, Mackenzie, enz. Het U. S. 0. Tot dirigent van het Utrecbtsck Stedelijk Or kest is benoemd als opvolger van Jan van Gilsc Evort Cornells. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copy van al of niet geplaatste stukken wordt niot teruggegeven. De wilde staking. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U een plaatsje in Uw Dagblad. Bij voorbaat onzen dank. NaaT aanleiding van het door U venmeldc bericht in het „L. D." van j.l. Zaterdag aan gaande de z.g.n. wilide staking aan de buizen der bouwvereeniging „Ons Doel", aan den Hoogé-Rijndrijk, vermelden wij van werkne merszij dc, dat, wanneer do uitvoerder vah E. tegenover U genocm-dc toezeggingen gedaan heerft omtrent het uitbetalen van het over- gcildi, desnoods midden in de week, wij daar aeen stap mede vooruit zijn gegaan, aange zien liet tot nog toe altijd de grootste moeite gekost heeft dergelijk geld uitbetaald te krij gen. J.l. Zaterdag is het nog gebeurd, dat, hoewel de vorige week toezegging was ge daan, d'at do opperlieden en grondwerkers 10 pCt. boven hun contractloon zouden krijgen, er twee grondwerkers enkel hun contractloon kregen. Ons inziens is dat niet reeht en geeft ons den indruk, dat wij op deze toezeggingen niet veel aan kunnen. Wat betreft de stagnatie, welke dc houw ondervindt, zijn "3aaa* nog wel andere redenen voor, als juist deze staking daar het tot nog toe steeds gehaperd.! heeft aan voldoende ma terialen, waarvan wij de oorzaak niet weten maar wel veronderstellen, dat het in hoofd zaak te wijten is aan het uitstellen met koo- pen, speculeerende op daling der materialen. Wat betreft het contractloon, willen wij dit nog wel zeggen, dat genoemd contractloon bedoeld is als minimum-loon en ook zelfs bij gowone burgerwinkels met een extra betaald wordtdaarbij komt dan, dat in den Wo ningbouw ook meer werk verlangd wotrdt, en wij op deze gronden dan ook in de meening zijn, dat onzo eischen niet overdreven ge noemd kunnen worden, ook nog omreden, dat deze aannemer dit werk aangenomen heeft circa een jaar geleden en op de nu gevraagde lóonen minstens wel gerekend zal hebben. Namens de stakende. Timmerlieden, H. MUSKE, .Oude Vest 211. Leiden, 27 Maart 1922. Hongersnood in Rusland, Nansen-ComiJ afd. Leiden. Hulp voor de kinderkeukens. Hulp graanaankoop. Dc. kinderkeukens van het NederlandschJ Roode Kruis werken met groot succes Saratov. Voor elke twaalf gulden worden vijf ki] deren gedurende een maand gevoed. Elke gave, groot of klein, is welkom Ingekomen: jhr. W. J M. E. f 25; p Ml f 25; A. W. B. f5; Familie Van der M. fgL Jac. van der H. f 5; Van I.oeki f 15 M Tl f 25; J. R. f 5: N. N. f 2; G. S. f 1; N." o!| en D. f 1,50; Arnold Jlerkert Kené f 2; Col I lecte Pniël f 10 68^; Van der S. f 2,50; R.f enz. f 25; J. R. v. d. B. f 1; Mevr. V. f ö-J D. V. f 10; Van een meisje J. H. f 0,50* I Mevrouw H. f 2,50; Mevrouw M. f 2,50- i Van H. f 1,50; Gezusters M. en E. f 2 50*1 S. F. f 1; N. N. f 5; B. H. f 20; O. V.'f 7| Z.U. to H. f 1; Van een werkman f l»| Wed. D. Pander en Zoon f 10; X. f io* I Prof. dr. C. C. U. f 100P. W. van E. f g Mej. T f 1; Mej. C. S. f 2.50; O. f 5,00; Mej. Van W. f 1,50; Fam. v. d W f 10; I Totaal f 368,18V£- Reeds verantwoord 1 f 4830.48. Totaal f 5198.66^. Giften worden gaarne ingewacht bij W. VAN ROSSUM DU CHATTEL, Penningmeester. Postrekening No. 3966. Breestr. 95. Leiden, 24 Maart 1922. Wordt vervolgd). Schoolstrijd te Sassenheim. Het lijdt geen twijfel, of velen, die het ingezonden stukje lazen over den school strijd to Sassenheim, zutJen in de meening verkeeren, dat de Gemeenteraad zoo maar zonder eenige pogingen in het werk te heb ben gesteld om aan den wensch der Her vormden te gemoet te komen, het verzoek van dozen van de hand heeft gewezen Dit is niet zoo. En bij de Katholieken, èn bij het bestuur van de „Vereeniging een School met den Bijbel" is geïnformeerd of ruimte beschikbaar gestekt zou kunnen worden om tijdelijk een aantal kindoren der te stichten Hervormde school te her bergen. De uitkomst was nihil. Wel nam het Bestuur van de „Vereeniging een school met den Bijbel" een ruim standpunt in en stelde den Hervormden voor hun kin deren op de schoo1 met den Bijbel te laten blijven, te zamen een, gemengd bestuur te vormen, er tevens op wijzende,, dat onder de onderwijzers aan deze school toch ook menschen waren die tot de Hervormde Kerk behoorden. Op deze manier, zoo dacht men zoudan der gemeente groote kosten be spaard blijven. Dit voorstel werd van de hand gewezen. Het bleek den Gereformeer den, die jarenlang to hunnen laste grooten deels, bereidwillig kinderen der Hervorm den in hun school hadden opgenomen, dat zij een koekoeksei hadden uitgebroed. Of de Gemeenteraad lokalen van de open bare school ter beschikking kon stellen 1 Men oordeel zelf. In dc laatstgehouden vergadering der vroedschap werden twee lijsten ingeleverd met namen van 78 en 69 leérlingen, die respectievelijk de nieuw te stichten Hervormde en Openbare school zouden bezoeken. Op beide lijsten konden aanmerkingen gemaakt worden. Immers, op de lijst der Hervormden prijken namen van Roomsch Kathoheke kinderen, die de R.-K. Jongensschool bezochten; op de lijst van de voorstanders van openbaar onder wijs kwamen namen voor van kinderen, die de gemeente zouden verlaten. Aan bei-< de lijsten had men dus dezelfde waarde te hechten. Was de ecne geloofwaardiger dan de andere Dan, wanneer een school be zocht wordt door 61 teerlingen, moeten daaraan volgens de wet drie onderwijs krachten verbonden zijn en dus drie lokalen beschikbaar worden gesteld. Het vierde lo kaal der openbare school is bestemd voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Ieder make het dus voor zichzetf uit, of onze Vroede Vaderen anders konden beslis sen als beslist is, wat de openb. school betreft. De wet kent den Hervormden het recht toe bij genoegzaam aantal leerlingen een school te eischen; niemand kan daaraan met siic^es tomen. De school, die min stens f 60.000 zal kosten, komt er voor be ginselen, waarvoor men nooit één cent heeft over gehad, wat het onderwijs betreft Hoeden af voor Gereformeerden en Katho lieken, mannén van stavast; mannen, die er hun schouders onder gezet hebben, om dat hun beginsel hun heilig was. Eere, wien eere toekomt. Men beroept zich op den wetgever, op minister De Visser, dio bij de opening der Chr. M. U. L. O. school, er zijn groote vreugde over te kennen gaf, j dat Gereformeerden en Hervormden bij de, stichting daarvan zoo eendrachtig samen-i werkten Weg met deze eendracht! Zal de stichting der Hervormde school, in geest van den wetgever vallen Zal zij in den smaak vallen van onze toch reeds zoo ontevreden belastingbetalers En dan, wanneer het blijkt, dat straks weinig kinderen de openbare school bezoe ken en er dus ruimte te over is, dan wijte men dit niet aan deVroedschapof aan' voorstanders vau openbaar onderwijs, maar aan de wankelmoedigheid der oudcis die geen voet bij stuk houdeD. EEN HERVORMD VOORSTANDER VAN OPENBAAR ONDERWIJS. Sassenheim, 24 Maart 1922. Van een alarm-signaal. Geachte Redactie! Het wordt er voor do aanwonendvn van en voor de wandelaars door onze hoofdstraf ten van Station tot Rijndijk niet gemoe* delijkcr op. Behalve hun donderend ge raas, waarmee de daardoor beruchte, voor stadsverkeer vee' te logge wagens der n. Z. T. in sneltreinsvaart door de nauwe str» ten vliegen, geven sedert eenige dagen enkele hunner een beangstigend on ter-

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 6