No. 19039. Tweede Biad„ Anna f©2§ Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg van gisternamiddag.) V 5o. Praeadvies op het verzoek van prof, 'dr. K. Sneyders de Vogel, om eervol ont slag als Curator van het Gymnasium. (84) Conform besloten. 5o. Voorstel tot bestendiging van de huur van de loods in de Gekroonde Liefde poort aan de Langebrug, aan dc firma B. Zeilstra. (89) Conform besloten. 6o. Voorstel tot verhuring van de bene denwoning aan do Nieuwsteeg No. 10, aan P. A. Le Fober. (90) Be heer DUBBELDEMAN stelt voor aan houding tot aan punt 10. Aldus wordt besloten, wanneer de voor zitter geen bezwaar heeft. 7o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige' strookjes grond, kad. bekend Sectie N Nos. 92 en 94, K No. 2928 ged., M Nos 2440 ged., 1051 ged. en 142 ged., P Nos. 644, 625, 646 en 624 en M No. 3884 ged. (91) j Conform besloten. 8ö. Voorstel: a. tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van het perceel Sec tie P, No. 621 b. tot beschikbaarstelling van gel den voor bestratings- en fiolee- Tingswerken, ten behoeve van den aanleg van een toegangsweg van den Rijnsburgerweg naar do te bouwen Christelijke Hoogere Bur gerschool. (92) r De heer PIEK AAR vraagt of het be- ètuur dit werk wil uitvoeren met eigen werk lieden of het wil aanbesteden. "Wethouder BOTS zegt, dat de raad daar mee niets te maken heeft. Be heer PIEKAAR: Wie betaalt, heeft toch ook wat te zeggen. Be WETHOUDER: Het schoolbfe3tuur be taalt alles, 't Staat in de stukken. Z. h. st wordt het voorstel dan aange nomen. Voorstel tot ondershandscho opdracht van de levering der koelinstallatie ten behoeve van de uitbreiding der ijsfabriek van het Openbaar Slachthuis, aan de firma Gonnerman Co., te Haarlem. (98) Conform besloten. 9o. Voortzetting van de interpellatie van 'den heer Dubbeldeman, in zake gepleegde knoeierijen bij den bouw van woningen van de woningbouwvereeniging Eendracht" en het toezicht van gemeentewege bij dien bouw uitgeoefend. Be heer SPUNTER wil als lid der directie geen deel nemen aan het debat. Hg kan veel van den heer Be Lange ender- öchrrjven. Het bestuur vertrouwt de directie, zoo- alé blijkt uit een nieuwe opdracht. Be heer SIJTSMA is nog niet op de hoogte trots alle3 wat gezegd is. Vast staat alleen z.i. dat er geknoeid is. Waarom heeft „de Eendracht" echter niet eerder gespro ken? Twee vragen komen bg hem op: lo. aan wie de "schuld en 2o. is er verhaal mogelijk. Waar de heer D. de schuldvraag buiten beschouwing laat, begrijpt hij niet, waarom de heer B. met deze interpellatie kwam. Be heer B. wilde echter toch een deel der schuld schuiven op het Bouw- en Wo ningtoezicht. Z.i. geheel ten onrechte, hier in is hij het met den wethouder eens. Hij gaat na wat de taak i> van Bouw- en Woning toezicht, dat nieb treedt in de plaats van architect etc. Het Gemeentebestuur treft geen schuld, dat wil hij duidelgk doen. uitkomen. Toch is er schuld, waÏÏt er is geknoeid, en z.i. moet deze schuld treffen de directie en in de tweede plaats het bestuur van de „Eendracht", die de direc tie op haar plicht heeft te wijzen. En waar het bestuur de directie onthief volgens den wethouder, ligt de schuld geheel en al bij het bestuur. Komt er geen klaarheid dan denkt hij aan een motie over de schuldvraag. Be heer 00STBAM wil de zaak bezien vrg van politiek. Be schuldvraag is echter mei zoo eenvoudig als de heer Sijtsma die thans vaststelt. Be gemeente gaat vrijuit, het verslag van de „Eendracht" z$gt dit zelf. Spr. citeert daaruit. Be schuld ligt verder overal, ook bg de arbeiders, weer citeert spr. het verslag over een in zijn plicht tekort schietend metselaar, die ont slag was aangezegd, maar niet ontslagen werd, omdat hij nog niet aam de beurt was. Het bestuur had te veel hooi op zijn vork genomen. Het blok im de 3-October-straat meet schitterend zijn ©u dit is niet in eigen beheer uitgevoerd. Be heer DUBBELDEMAN: Ik wist wel, dat jg Jopie Slim was. De heer 00STDAM: Dat is nog niet zoon slechte kwalificatie. Misschien is de „Een dracht" daarop wel wat ingesluimerd. Van dc 8 woningbouwvereenigingen heeft alleen deze de vuile wasch moeten nazien met „Eensgezindheid." Wat er elders verzwegen werdt, weet hij natuurlijk niet. Z.i. moet dit de conclusie zijn: Laten B. en W. voortaan goed toezien, aan wie zij zulke sommen als l.i/o millioem als kier toevertrouwen. De „Eendracht" ver diend dit vertrouwen zeker allerminst. De heer WILBRINK meent, waar deze intorpellatie geworden is een pleidooi voor eigen-beheer-uitvoering, nog eenigo opmer kingen te moeten maken. Z.i, had de heer D. zelf teger: deze knoeierij moeten waken, die er allerlei andere bouwvereenigimgen ook bijhaalde en beschuldigde, wat de lieer B. echter niet heeft bewezen. Het verslag van de „Eendracht" is ook eenzijdig opge maakt. Hij bestrijdt dan het eigen-beheer-systeem Hij vgst or op, hoe de heer D. de directie beschuldigt, maar deze directie toch hand haafde, en nu zelfs' nieuwe opdrachten geeft. Misschien acht het bestuur de direc tie goed voor het maken van plannen, ter wijl het zelf de uitvoering zal verzorgen. Z. i. heeft een aannemer er echter geen genoegen mee te nemen dat de directie zoo wordt weggeschoven en daar z.g. ar beidsinspecteurs voor komen. Leden heb ben aan de uitvoering meegeholpen en hebben meegehamerd, anders is niet denk baar. Hoe met zulke karakters eigen-be heer en hei toevertrouwen van gemeen- schaps-geld is te rijmen? Dan liever een aanneme". Spr- beschuldigt dan den heer D. onge motiveerd) te zijn opgetreden tegen aan nemers. wat deze ontkent verwijzend naar den heer Splinter, cfcie van hem ge heel opening van zaken mag geven. Wanneer üe heer WILBRINK dit dlan vraagt hier te doen, zegt de VOORZIT TER alsjeblieft niet hier, doe dat maar "onder elkaar af. De heer KNUTTEL meent, dat het de bat niet erg verheffend is. De heer Öost- dam en Wilbrink maken er éen soort poli tiek van of aanval tegen eigen-beheer-uit- vooring Hij antwoordt den heer Oost-dam bouw dan van gemeentew ege, z. i. nog het beste, al schat hij ook niet hoog wat deze maatschappij officieel voortbrengen kan. Volgens de heer Sijtsma gaat het Bouw en Wonmgto©zicht vrij uit. Spr. ontkent dit echter. Ware het een particuliere bou werij geweest, ja dan wel, maar het gold hier woningen, met gemeente-subsidie ge bouwd en met kans gemeente-woning te worden. Misschien gaan de ambtenaren vrijuit maar dan is het gemeente-bestuur of de wethouder, die instructies heeft, ge geven, schuldig. De heer DUBBELDEMAN, niet gaarne over zioh zelf sprekend, is daartoe door 't antwoord van den wethouder gedwongen. Eerst 4 Jan. 1921 trad hij op als bestuurs lid der „Eendnacht" te voren heeft hij zioh nimmer daarmee bemoeid. Zelfs geen ledenvergadering woonde hij bij, hij be schouwde de „Eendracht" als zijn huis baas. mee" niets. Al het persoonlijke van den wethouder was er dus glad naast. Je moet maai lef hebben om dat te durven zeggen na zijn verklaring4 Jan. hoorde spr. voor hot eerst, dat er waarschijnlijk was geknoeid. D'e huizen waren toen al gereed en bewoond. Hoe hij B. en W. eer der had moeten inlichten is hem een raad sel. Als voorzitter gekozen, heeft spr. al zijn beschikbaren tijd gegeven om het ge-, daan kwaad' zoo klein mogelijk te maken. Wat echter onherroepelijk was verknoeid, kon ook hij niet meer horstellen. Zoo lang hij bestuurslid is geweest, heeft hij zich niets to verwijten gehad Als raadslid is spr. eenvoudig met zijn vragen gekomen. Hoewel hij het bestuur van de „Eendracht" maar genoeg oor deelt om zioh tegen den aantijgingen van den wethouder te verdedigen^ wil spr. op komen tegen do wijze, waarop de wet houder tegen het bestuur is uitgevaren. Hij aanvaardt twee fouten, gemaakt door het bestuur, fouten door hem, niet door den wethouder genoemdle. het bestuurs lid, dat uitvoerder van cïen aannemer werd badl direct dien dag verwijderd moe ten worden oil 2e. toen bleek, dat de directie met was opgewassen tegen de uit voerders, had een van beide partijen het veld moeten ruimen. Nieuwe opdracht aan den aannemer is eerst gegeven na de directie te hebnen gehoord. Had die zich dan niet moeten verzetten en waar een der leden lid van den raad was, wist die dan den weg naar den wethouder niet te vinden? Wie kon, gezien de twee klachten van weinig beteekenis, vermoeden, iat de aan nemer weer ziek zou worden en alles aan de uitvoerders overlaten? Het Gemeente bestuur heeft het werk gegund, toen het van de mentaliteit van den aannemer even veel wist als „De Eendracht". Be wethoa- der heeft uit het jaarverslag alleen in gehaald, wat met kunst- en vliegwerk te gen het bestuur was uit te spelen. Is cat eerlijk? Van een Christen had hrj dat niet verwacht. Bat hel bestuur te veel hooi op zijn vork had, kan wel waar zijn. Vergeet echter niet den woningnood, die er toen neerscüte. Had u toen liever als raadslid gezorgd voor scherper toezicht van gemeentewege. U komt met uw critiek als mosterd na den maaltijd, zie b.v. de rrjstaffaire. Dat er alleen bij „De Eendracht" ge knoeid zou zijn, weet de wethouder ook wel beter. Zie „De Eensgezindheid". Daö „De Eendracht" B. en W- er thans inhalen om hen als zondebok te gebrui ken, is onjuist. In Oct. 1921 deed de Vereeniging dat al, toen is de directeur van Bouw- en Woningtoezicht er gesleept. Deze directeur deed daags daarna oen reis naar den zieken aannemer, maar niets baatte meer. De directie had haar tijd voorbij laten gaan. De aannemer vroeg arbitrage. B. en W. wilden niet weten, dat er geknoeid was, terwijl zij toch door den directeur van Bouw- en Woningtoezicht ingelicht moesten zijn, die het Mei 1921 ai wist. 't Is bij „De Eendracht" niet slechter geloopen dan bg de andere. Spr. betwijfelt sterk of aan het loeziebt van Bouw- en Woningtoezicht veel ie dan ken is geweest in goeden zin, gelijk de wethouder verzekerde. Nader licht spr. dit met voorbeelden toe. Dal B. en W. pas uit het jaarverslag kennis namen der onregelmatigheden, zijn moedwillige leugens. De VOORZITTER wil dergelijke termen niet toelaten. De heer DUBBELDEMAN gaat voort dit aan te toonen. In tegenstelling met de klacht van den wethouder is wel degelijk volkomen opening van zaken gegeven. De directeur van Bouw en Woningtoezicht was als het ware met zijn neus op de gebreken gedrukt. Spr. heeft echter den indruk gekregan, dat bg den woningbouw geen hoog ere eischen gesteld worden dan vroeger bij den z.g. revolutiebouw. Het bestuur heeft-het werk niet uit han den van de directie genomen, integendeel. Spr. citeert gevoerde correspondentie. P<e directie wou er voor dien al af. Dal de bouwvakarbeiders, die voor het bestuur, niet voor de directie, diezelf de gebreken erkende, een onderzoek instelden, onbevoegd zouden zijn, spreekt spr. beslist legen. Wat de berekening betreft, betalen leek het voordeeligste en te verkiezen Doven arbitrage, al viel er wel wat op af te dingen Ook het gemeentebestuur ging er mee accoord, waarna de rekening eerst gel dend werd. Later kwam de arbitrage toch en meest het bestuur zijn bezwaren tegen de betaalde rekening niet noemen, omdat het gemeentebestuur de fouten 'niet hééft gezien? Volgens vriend en vijand ben ik 14 dagen morsdood geweest, aldus spr., maar ik geloof thans weer te leven. Eenig resultaat kunnen zrjn vragen, daar gelaten het persoonlijke van den wethou der, tóch hebbèn. Hij eindigt daarom met hec voorstellen van een motie, waarbij wordt uitgesproken, dat, in verband met de ver meende knoeierijen bij „De Eendracht", in 't vervolg bij bouw door woningbouwver- eenigingen met. rijks- en gemeente-steun meer dan tot dusver toezicht zal uitgian van gemeentewege. De heer SIJTSMA: Is dat nu de oogst? Wethouder DE LANGE hoopt het niet zoo lang te maken, want hij heeft ongeveer niets nieuws gehoord, alleen een félle phi- lippica tegen Bouw- en Woningtoezicht. Spr. houdt vol, dat ook hier voldoende toeziciit ie geweest vanwege Bouw- en Woningtoezicht en dat dit de deugdelijk heid van het bouwen door de „Eendracht" ten goede gekomen is. Er is in ieder geval wat minder toezicht geweest dan elders, Spr. gelooft wel, dat de heer D. niet in zijn schik is. Spr. heeft vorige maal niets dan citaten uit het jaarverslag, gegeven en deze heeft de heer D. niet valsch kunnen noemen, integendeel, de heer D. erkent ze voor juist. De heer SIJTSMA: Wie betaalt de schuld De WETHOUDERWij moeten wachten op de beslissing van de, arbitragecommis sie. Er waren maar twee gevallen- van klach ten voor dc 66 woningen worden opgedra gen,zegt de lieer D,. Spr, telt er nog vijf bij uit het jaarverslag. De heer D. ver wart trouwens enkele data. Spr. is het eens met den heer Knuttel dat het van het grootst belang is, dat de door de woningbouwvereenigingen te bou wen perceelen zoo goed mogelijk moeten zijn, doch tot dusver is deze weg altijd be wandeld. Dus gemeenschappelijk hébben we do schuld te dragen en riu moet men niet opeens alle schuld op de gemeente wih Icn werpen. Bouw-1 en Woningtoezicht is tóuwens van meening, dat er, wat hef bouw werk als zoodanig betreft, niet zoo erg over knoeien behoeft te worden gesproken. De heer DUBBELDEMAN: Vraag eens rapport over de waterclosets 1 De WETHOUDER: Wat de kwestie van de bijrekening betreft, de heer D. durft niet zeggenHet bestuur gaat. vrij uit, maar hij zegtGij, gemeentebestuur, die controle uitoefent op ons, eenvoudige ar beiders nu opeens eenvoudig, anders weet de heer D. toch allen (deze inter rumpeert: Dat zijn woorden) zijt daar door ook schuldig. Zonder mededeeling van eenigen twijfel aan de rekening is deze tér goedkeuring aangeboden en eerst tien maanden later wordt daarop aanmerking gemaakt en aan arbitrage «onderworpen. De zaak ging niet over een kleinigheid, maar over achttien posten, te samen ruim f 8000 en spr. toont aan, hoe Bouw- en "Wo ningtoezicht in goed vertrouwen heeft goed gekeurd dingen, die het trouwens ook niet weten kon of nagaan. De wethouder geeft dan nog eenige voorbeeldeti uit deze pos ten om te staven, hoe Boiuv- en Woning toezicht eenvoudig op goed hertrouwen met do aangeboden rekening moest mee gaan. Spr. herhaalt,dat er vreeselijk over dreven is bij het opsommér der knoeierijen, Het wordt Weeselijk opgeblazen, waarom weet hij niét, Ovèr de arbitrage wisselde de wethouder efi de heer DubbeWeman daarop nog van meening. De "WETHOUDER kan zijn standpunt niet wijzigen; a)leen is hij door het. altijd als woprdvoerder optreden van den heer D. voor „De Eendracht" -er toe gebracht, dezen daar als een leidendfiguur te be schouwen. Hij heeft hem trouwens niet persoonlijk daarover gekapitteld. De heer DUBBELDEMAN: Wel zeker. De WETHOUDER ontraadt de motio ten sterkste.B. en W. zullen misschien in Je toekomst een andere gedragslijn volgen, maar in deze. heele onverkwikkelijke ge schiedenis heeft den voorsteller der motie -zóo'n onaangename rol gespeeld, dat hij niet mag zijn de mentor, die de gemeente on een ander spoor leidt. Er zit trouwens ook nog iets van afkeu ring in de motie, d'ie spr. heelemaal niet wil accepteeren. De heer KNUTTEL meent, dait de kwes tie van toedicht etc. toch niet. aan Jen rand maar aan het gemeente-bestuur toe komt. De heer DUBBELDEMAN zegt clat in zake de bijrekening het bestuur op de di- reotie heeft vertrouwd. Spr. had verwacht, dat het gemeente bestuur een onderzoek had ingesteld om f-e zien ,of meer toezicht noodfig was. Was dit gedaan, dan had men hier tegenover eükaar niet onaangenaam behoeven to zijn. Spr herhaalt nog eens het gewenscihto van meer toezicht. De heer EERDMANS zal tegen de motie stemmen omdat hij niet B. en W. verant woordelijk wil stellenvooral niet na dit debat. Do motie wordt verworpen met- 228 stemmen (die- der S. D. A. P. en van den heer Knuttel). Ho. Voorstel van den heer Piekaar, tot benoeming van een commissie van onder zoek in zake de ophooging van het bouw terrein der woningbouwvereeniging „De Goede Woning". De VOORZITTER stelt voor uitstel tot volgende zitting waar het rapport van den heer Driessen is ingekomen en in de Lees kamer zal worden gelegd. Wordt besloten. 12o. Voorstel tot beëindiging van het ge schil in zake het door J. Voorsluys in vrij waring oproepen van de gemeente, in ver band met den door C. Stoeke tegen Voor sluys ingestelden eisch tot ontbinding van de huur van een stuk land nabij den Zoe- terwoudsche Singel. (93) Conform besloten 13o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 30sten Mei 1921, op den Districts-Keuringsdienst van Waren (Gem.blad No. 3). (94) Wordt vas tgestel d 14o. Verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. (95) Wordt vastgesteld. 15o. Verordening, houdende instructie voor den directeur van het Openbaar Slacht huis, tevens keuringsveearts, hoofd van den Keuringsdienst van vee en vleesch. (96) Wordt vastgesteld. 16o. Verordening, houdende instructie voor den keuringsveearts, tevens adjunct- directeur van het Openbaar Slachthuis, (96) Wordt vastgesteld. l7o. Verordening, houdende instruction voor den keurmeester-hoofdopzichter, de keurmeesters-opzichters en de hulp-keür- meesters van het Openbaar Slachthuis en den keuringsdienst van vee en vleesch. (96) Wordt vastgesteld. 18o. Verordening, houdende instructie voor de ambtenaren die met de herkeuring van vee en vleesch belast zijn. (96) Wordt vastgesteld. Hierna schorsing. AVONDZITTING. lOo. Motie van den heer Dubbeldeman, om de wenschelijkheid uit te spreken, dat ten behoeve van den bewoner van het per ceel Brandewijnsteeg No. 4, M. N. A. Swets, onverwijld een woning wordt be schikbaar gesteld, ten einde voortgang te kunnen maken met de terbreedng van die -steeg. De heer DUBBELDEMAN wijst er op, hoe de eenige bewoner die geen geschikte wo- j ning kan krijgen, al eenige malen uitstel j heeft; gekregen, - eh dat het Geme&ntébestuur dan in verzet komt bg den kantonrechter, dié Óen bewoner dan in 't gelijk stelt en die dus gelijk heeft. Hij vond het royaler, wan- I neer B. en W. dit eens wilden erkennen. I De menscken zijn zdo yeeleischend, wordt gezegd, maar in werkelijkheid wordt alleen i ten geschikte woning gevraagd, 't zij met 't zij, zonder hulp van gemeentewege die belang heeft bij heengaan, want het werk staat thans stil. en dit bevordert de werk loosheid. Dé heer OOSTDAM vraagt, waarom deze persoon bevoordeeld worden moet. Nog nooit heeft de gemeente een woning geg-even in deze gevallen. Z.i. kan de gemeente zich hierin niet mengen. Wethouder BOTS zegt, dat B. en W. ook niets liever zouden zien dan dat de be trokkene een woning krijgt, Dat krijgen is echter zijn werk, niet van de gemeente. Huurcommissie en kantonrechter geven eeni ge malen uitstel, maar daaraan komt eens een eind. De menschen kunnen veel beter zelf een huis zoeken, dan de gemeente, die geen pand beschikbaar heeft. Dat de woningnood hier zoo groot ïs, komt van al de menschen, die hier neer strijken. l)e; heer Dubbeldeman repliceert, de wet houder dupliceert. De moti e wordt verworpen met 18 tegen: 6 stemmen, die der S. D. A. P, Hierna komt aan de orde punt. 6. Do heer v. STRALEN zegt, dat de in aanmerking komende zgn woning niet be hoeft te verlaten, gelijk de jukken melden, terwijl kapper Van Lis, uit de Zonneveld- straat wel uit zijn woning moet en in aan merking meende.te komen. De commissie van fabricage en de -directeur van gemeente werken hebben ook voor den heer Van Liö gepleit Waarom willen B. en W. nu aan den heer Le Feber de voorkeur geven? Wethouder BOTS wijst op de tweeledige behandeling: technisch vallen deze zaken onder gemeentewerken, financieel is het een zaak van B. en W- Nu is het B. ©n W. uit financieel oogpunt beter voorgekomen aan den lieer Van Lis niet te verhuren, o.a. wegens het niet goed betalen van belas ting etc. Do heer MULDER zegt, dat de schijn is voer den heer v. Stralen, maar na het woord van den wethouder zou deze toch moeten begrijpen, dat hij betrokken heer v. Lis eerder zal benadeelen dan bevoordeelen bg volhouden. De commissie van fabricage is later duidelijker ingelicht en heeft toen haar uitspraak teruggenomen. De heer DUBBELDEMAN wil nog na dere inlichtingen, desnoods in geheime zit ting. De VOORZITTER vindt het heel verve lend dat over den heer Van Lis dit hier gezegd moest worden, maar dat is uw schuld. Zonder goede redenen zouden B. en W. dezen toch niet gepasseerd hebben. De heer GROENEVELD: Dan borgen. De VOORZITTER: Wilt u borg zgn? De heer GROENEVELD: Ik ben er niet goed genoeg voer. De VOORZITTER: Daar heb je het al! Het voorstel van R en W. wordt aangenomen met 24 tegen 6 stemmen, die der S. D. A. P., behalve de heer A. Ell-erbout. I9o. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging „Herstellingsoord de Leidscha Buitenschool" om toekenning van een sub sidie in eens in de kosten van oprichting van een z.g. buitenschool te Katwijk en van een jaarlijksche subsidie in de exploi tatiekosten van die inrichtng. (97) Mevr. DUBBELDEMANTRAGO meent, dat als ooit een verzoek niet afgewezen mocht worden, het dit is. Gezien de vele giften en vaststaande contributies, heeft dit plan veler sympa thie En nu wil Leiden de 2,5. die het bij moet dragen, weigeren. Zoo wordt een dee'. der Leidsche jeugd onhe: roepelrjk aan de t.b.c., waarvoor zij is voorbereid, ge offerd. Terwnl zulk een prachtig geschenk als huis met land wordt aangeboden. Spr wijst er nog op, hoe de medici warm loopen voor dit plan, om redenen, die zij natuurlijk niet geven kan, als niet-deskun- dige. Met allen nadruk hoopt zij, dat net advies der minderheid van B. en W. zal worden gevolgd. De heer MEYNEN wenscht te verklaren» dat hij zich vereenigt met de gedacHm- gang van de minderheid van .B en W. Door het voorstel te aanvaarden zou hij mee de verantwoordelijkheid dragen voor het niet tot stand komen van deze school, die dient ter bestrijding van een ziekte, die 1/6 van alle sterfgevallen veroorzaakt. De doktoren zijn het er over eens, dat dea» wijze van bestrijden de beste ïs en de meeste kans op doeltreffendheid biedt. Voor komen is beter dan herstellen err dat geldt zeker vooral hier; maar behalve dit voor name argument is er nog een tweede, minder belangrijk, n.l. dat het voorkomen minder zal kosten dan later herstellen ia ziekenhuis etc. Er is nog een groot voor deel, n.l. dat de achterstand op onderwijs-? gebied of wordt voorkomen öf wordt in gehaald. Een oogenblik heeft spr. geaarzeld door het argument der meerderheid over net geregeld vervoer, maar nu hem van be voegde zijde is verzekerd, dat alleen kin deren in aanmerking zullen komen, voor wie er geen gevaar bij is, vervalt voor hem dii bezwaar. Niet ongevoelig is hij ook vóór het argu ment van het particulier initiatief: Hij voelt daar zeker voor, maar dit heeft hier ge noeg gedaan, zie het geschenk van den heer De Koster en de verdere bijdragen. Hij raagt B. en W. bij aanneming van het minderheidsadvies, er op aan te dringen de particuliere gave nog zooveel mogelgk op 'te drjjven. Mevr. DUBÉSLDÊILAN—TKAGO en de heer GROENEVELD dienen een motie m om het advies der minderheid, aan te nemen. De VOORZITTER wijst er op, dat deze •motiéi overbodig is. Verwerpt men het ad vies "der meerderheid, dan is dat der min- i derheid aangenomen. Hrj dringt op intr<?£- i ken aan, waaraan geen gevolg wordt ge- geven. Dc heer VAN HAMEL zal voor het I rneerderheidsadvies stemmen. Wel voelt hij vee/ voor de zaak, maar het college heeft alle argumenten er tegen genoeg doen uit komen Hij brengt B. en W. hulde, dat zrf den moed hebben neen t© zeggen. Dat Sub sidie-aanvragen moet maar eens ophouden. De heer MULDER spijt het. niet met dtm keer Meynen mee te kunnen gaan. Rij juicht het plan natuurlijk toe, maar hij vraagt zich toch af of het niet mogeliik is geheel deze zaak van particuliere zijds tot stand te bregen. Hrj kan niet beoor-? deelen, of het voor de kinderen, die t.b.c. in de kiem hebben, slecht of goed is tel kens naar Katwijk te reizen; maar men" praat telkens van bezuinig'ng, zonder er aan te doen. B. en W. spreken al van f10,000, maar daarmee zal men er niet zrjn Het particulier initiatief zal zich of terugtrekken 6f zich minderen. Hoeveel het worden zal, is niet te zeg gen. Vele ouders zullen het tramgeld niet kunnen betalen. De. heer F. ELKERBOUT; Dat wordt vergoed De heer MULDER: Ja, eerst later zaï men het de gemeente vragen. Hst wensctie- lijko^ moet men maar een3 laten vallen en zich beperken tot. het noodzakelijke. De heer GROENEVELD zegt, dat hij zijn motie handhaaft, waar hem telkens, wanneer hij voor de derde maal het woord wil voeren, het woord door den raad wordt geweigerd, terwijl men andere leden dit niet weigert. Zijn motie geeft hem net mid del daartegen. Wanneer men zich zoo letterlijk aan het reglement van orde wil houden, dan kan de raad er nog pleizier van beleven. Natuurlijk gaat hij met de minderheid van B en W. mee, omdat er anders niets van de zaak komt. Dan zal een andere gemeente zich er wel voorspannen. Het zuinigheidsargument komt gewoonlijk er op neer, dat men een zaak wil wéren, w er voor men niet voelt. Zoo is wel een mil- lioen voor bijzonder onderwijs toegestaan. Spr. wijst op een uitlating van den Ge neeskundigen Dienst hier ter erkenning, dat volksgezondheid is een overheidszaak» geen parti ul ere aa^ge egen eid Do VOORZITTER v\ ijst er ciJen heer Grooneveld op, dat wanneer het zijn be doeling is op zoo'il manier het woord t© krijgen hij zioh daartegen zal wapenen. Dit si trouwens geen voorstel. De heer GROENEVELD heeft geen be zwaar een andere motie in te dienen. Dc heer OOSTDAM wijst er op, hoe de burgerij steeds klaagt ovor verhooging der belastingen en tooh steecU om subsidies komt. Eb nog wel Lichtvaardig, gelijk hier. Hij wijst ex toch op hoe de Vereen, niel eens goed wist hoe de zaak aan te pakken, door B, en W. wegwijs moést Wor den gemaakt Dc Vereen, is zoo naief te meeneai voor f 1000 een directrice te kun nen krijgen 1 (Geroep intern Volgcna

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5