Het deoieed zwijgen No. 19038. LEIDSCH DAGBLAD Maandag 27 Maart. Tweede Blad. Anno 1922 UIT BE BESTREKEN UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON en het supp. kohier tot een bedrag van f31.90 over het jaar 1921. Het kohier hondenbelasting over 1922 wordt vastgesteld tot oen bedrag van f 311. Vaststelling vindt plaats van het huis houdelijk reglement van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, met het besluit dat dc commissie in het vervolg zal bestaan uit 5 en niet meer uit 7 leden. De heer Batelaan heeft als lid van bo vengenoemde Commissie bedankt. De heer Van den Berg spreekt zjjn be vreemding uit, dat- de heer W. A. van Be- soorjen in de vorige vergadering als lid der Commissie benoemd, nog niet heeft be dankt, daar het plan daartoe bij hem be- stona en geeft eenige toelichting op de eigenaardige handelwijze van laatstgenoem de. Tot lid van de Commissie op het Plaat selijk Schooltoezicht wordt in de plaats van den heer P. Barthlema gekozen de heer A. ltlieog. Op de voordracht kwam ook voor de heer A. van As. De heer Van Egmond verklaart niets meer van al die commissies te begrijpen. De Voorzitter merkt op, dat het voor schrift der regeering is. Vaststelling vindt plaats, dat de politie gemachtigd wordt, kinderen, welke onder schooltijd op straat worden aangetroffen, naar school te brengen. De heer Van den Berg merkt op, dat die kinderen verlof kunnen hebben. De Voorzitter zegt, dat deze machtiging hun niet geldt, maar wel de ohwilligen. In verband met het 1ste lid der Leer plichtwet, aangaande verlof voor den hooi en den tuinbouw zijn rapporten ingekomen van de beide scholen, welke eenigszins af wijkend van het oordeel van den inspecteur. Eesloten wordt dien tijd overeenkomstig den wensch van den inspecteur te stellen in de maand Juli. Eervol ontslag wordt aangevraagd door en verleend aan den onderwijzer C. J. de Jong, wegens zijn benoeming te Rotterdam, ook voor het vervolgonderwijs. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten moet de heffing van 5 pCt. op de plaatselijke inkomstenbelasting terug gebracht worden op 3 pCt. Hiermede val len samen de navorderingen, welke nog plaats zullen hebben tot een bedrag van 4 h 5000 gld., aangezien gebleken is, dat inkomens zijn geschat op f 15,000, welke in werkelijkheid f23,000 zijn. Deze navor deringen heeft terugwerkende kracht over de laatste 2 jaren. Goedgekeurd wordt af- en overschrijving begr. dienst 1921. Ingekomen is een verzoek van de gebrs. v. d. Horst tot verlaging den huur ge- mentegrond bij de nieuwe begraafplaats. Dit verzoek is ingekomen in Februari, dus toen het nieuwe jaar reeds was in gegaan. Besloten wordt overeenkomstig het advies van B. en W., den huurprijs voor dit jaar te stellen <jp f0.75 de roe en fan het einde van het jaar de aanvrage op hieuw te behandelen. De instructie van den gemeente-opzich ter wordt gewijzigd en aangevuld. Ingekomen is een verzoek van het be stuur der Chr. Herv. School, om een voor stel overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet tot een bedrag van 11300. Wordt toegestaan en verzocht, dat de in- niög der schoolgelden zaf geschieden door de gemeente. Stemming vindt plaats voor leden van net stembureau voor verkiezing van de leden voor de Tweede Kamer. Gekozen worden tot leden de heeren D. P.eyneveld, D. Dorrepaal en C. N. J. Koot. Tot plaatsvervangende leden de heeren Ant. van Egmond, P. de Jong en J. v. d. Berg. De burgemeester is ambtshalve voor zitter. Alle heeren nemen de benoeming aan. Bjj de gebruikelijke rondvraag informeert de heer Koot naar de veelbesproken brug hij Bouwlust", of er nog van de verla ging komt. De Voorzitter heeft nog altijd hoop, maar daar deze zaak nog aanhangig is, kan hij geen bijzondere mededeelingen doen. De heeren Van Egmond en v. d. Berg spreken nog eens over den slechten toe stand, waarin de wegen verkeeren en wei in de Lagewaard en het westelijk deel. De heer Van den Berg vindt, dat het toezicht van den gemeente-opzichter niet veol beteekent. Nimmer wordt hij in de lagewaard gezien. De Voorzitter vond juist dat het nogal met de wegen ging en de gemeentewerkman is met nog iemand bezig in het oostelijk gedeelte, maar kan niet overal tegelijk zijn. Do wegen hebben ook veel te ljjden van de buitengewone vrachten, die geregeld vervoerd worden en zelfs de straatweg is slecht en vol kuilen, dus hoe moeten de grindwegen dan niet zijn. De heer Van Egmond merkt op, dat de grindweg onder Leiderdorp toch wel goed is, dus kon het hier ook beter zijn. De Voorzitter zegt, dat het voor zulk een uitgestrektheid als hier de financieels krachten der gemeente te boven zou gaan om voldoende werklieden aan te schaffen. N? langdurige beschouwingen over deze zaak, wordt de vergadering gesloten. NIEUWKOOP. Ds. W. J. Keiler, te Molkwerum is beroepen bij de Ned.-Herv. Kerk, alhier. ROELOF ARENDSVEEN. Donderdag jl. vergaderde de Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij St. Prancratius. in de Praucra- tiuszaal. De Voorzitter de heer Vergeer opende de vergadering met een woord van welkom en memoreerde, dat dit de 1.2e maal was dat St. Pancratius haar jaarvergadering hield. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing ongewijzigd vastgesteld. In den loop van het afgeloopen jaar is het ledental met 22 vermeerderd, daarte genover staat echter een vermindering van 6 leden. Op 1 Januari 1922 bedroeg het ledental 454. Aan nieuwe verzekeringen werd een be drag ingeschreven van f145.150, terwjjl de verhocging van bestaande posten pesten f121.600 bedroeg. Het tolaal verze kerde bedrag bedroeg op 1 Januari - jl. f 2.727.350. Tijdelijke verzekeringen als voor groenten en bloembollen werden afge sloten tot een bedrag van f104.650. Het laatst uitgegeven polisnummer is 810. Do ontvangsten waren de volgende aan in leg f574.80, aan premie f4303.11 en an dere ontvangsten 1'754.66; dit is in totaal f5632.57. Hiertegenover staat een uitgave van f2955.89. Het voordeelig saldo bedraagt dus f2676.68. Hierdoor is het reserve-ka pitaal gestegen tot f 14 819.48. Aan brandschade werd een bedrag van f 108.50 uitbetaald, verdeeld over 9 porten. Do altredende bestuursleden de heeren Vergeer, Reynders en Bloem werden met algemeene stemmen herkozen. De Voorzitter herinnert er aan, dat vele leden nog verzekerd zijn, berekend naar de waardo van voor den oorlog. Deze leden moet hij ten sterlcste aanraden hun polis te laten verhoogen. Bij eventueels brandschade geven zulke lage verzekeringen dikwijls te leurstelling. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter met een woerd van dank aan de leden voor han opkomst en medewerking ge sloten. Bij den Correspondent, den heer P. du Pau alhier, hebben zich reeds 11 arbeiders aangemeld, om naar 'Frankrijk te gaan wer ken. Hieronder bevindt zich 1 gehuwde. TER-AAR. Toezegging van beroep bij de Ned.-Herv. Kerk alhier is gedaan aan ds. J. Kraay, te Gorinchem, WOUBRUGGE. Burg. Stand. -- K. van der Star, geb. Turk, D. J. Baak, geb. HoogendOrp, Z, J. Th, Witteman, geb. Van Noord, D. J. W. Elstgeest, geb. Van Egmond, D. M. van Rijn, geb. Ver- gedaal, D. L. Kempenaar gek Schutter D. G. van Goozen, geb. Van Leijden D. C. Boer, geb. Van Iperen D. Overleden: K. van Houten, echt. van W. Blom, 66 jaar. C. Westmaas, echtg. van S. Verhagen, 56 -jaar. Ds A. Meyers, alhier, is beroepen bij de Ned.-Herv. Kerk te Baambrugge. HAARLEMMERMEER. De heer H. A. Lieuwes, brieven- en telegrambesteller te Hoofddorp, is benoemd tot brievengaarder to Akersloot. C. E., aan den Leimuiderdrjk alhier, moest het door hem gehuurde huis wegens verloop verlaten en had zich voorgenomen zijn intrek te nemen in een schuur, welke hem wel in eigendom toebehoort, doch bij een ander in gebruik is. Vrijdagmiddag arriveerde hij met een met huisraad be laden wagen op den Aalsmeerderdijk, met het doel om de schuur open te breken. De gebruikers van dit perceel waren daar van evenwel niet gediend en wisten met behulp van de buren, den man, die net slot reed? geforceerd had, van het erf af te verwijderen. Op 6 April a.s. zal alhier de verkie zing plaats hebben van een nieuwen hoofd ingeland van den Haarlemmermeerpolder. Van verschillende zijden worden pogin gen aangewend om voor deze betrekking Hen heer P. van Ouwerkerk, oud-secre taris van den polder, die meer dan 27 jaren de belangen van den polder neeft voorgestaan en behartigd, candidaat te stellen. HlLLEGOM. Door de Chr.-Hist. Unie, afdeeling Hillegom, is Vr"dagavond een openbare vergadeiing gehoudei in het ge touwtje van de Ned.-Herv. Kerk, dat ge heel bezet was. De heer J. R. Snoeck Hen- kemans, Tweede Kamerlid, trad als spreker op en behandelde den ernst van den poli- tieken toestand. Hij deed dit met een blik te werpen op het nationaal en internationaal staatkundig leven. De Chr.-Hist. beginse len werden daarna uiteen gezet. Var de grlegenheia tot debatteerea werd gebruik gemaakt door de heeren Hoogmoed en Zweegman. De werkloosheid begint in deze ge meente iets af te nemen. Er waren in de afgeloopen week ingeschreven: 42 land- en tuinfcouwarbeiders. 6 bouwvakarbeiders en 1 kantoorbediende. Laatstg.n.emle cat.go- rie kwam tot heden nog niet eerder voor. Volgens de nieuwe kiezerslijst zijn er i. deze gemeente 4000 kiezers. =- De tuinen bij de woonhuizen worden hier over het algemeen slezht onderhouden. Op een tochtje langs den Rjjksweg door de bloembollenstreek ziet men al gauw, dat te Lisse en Sassenkeiin veel meer zorg woidt besteed aan de particuliere liuizea. AI meer is deze onverschilligheid-voor luin- vers'ering opgemerkt. Een zeer goed idee is het daarom, gelijk op de laatstgehouden vergadering van „Bloembollencultuur" ,n 't kon- is besproken, om prijzen voor üe mooiste tuinen uit te loven. Het is een manier om iets goeds te bereiken. Laat men het eens flink aanpakken. De tijd van planten en zaaien is nog niet voorbij. Burger 1. Stand. Onder- trou wd' J. R. van 't Hof en M. Otte. Getrouwd: M. F. van der Steen en J. Granneman. Bevallen: C. H. M. ZandbergenVan Gennip. D H. C. LiibbeVan Lierop. D. E J. M. van der LindeLudhge, Z. L A. C. EeuringDen Baars, Z. Overleden: Wed. N. Vermeulen Ra- vensbergen 76 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. De af deeling Katwijk der Algemeene Verseni- ging voor Bloembollencultuur te Haarlem, hield haar jaarvergadering in hotel „De Roskam". De opkomst was beneden het middelmatige. Na opening door lén voor zitter feest de 2de secretaris, de neer H. W. Grimbergen, bij afwez'gheid vaa ien ten secr., achtereenvolgens notulen en jaar verslag, welke beide worden vastgesteld. Uit het jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat op 31 Dec. 1.1. nog een batig saldo in kas aanwezig was van f69. De heeren P. Ravensbergen Gz. ca M. de Ruy- ter, belast met het nazien der rekening en verantwoording, adviseeren tot goed keuring, daar een en ander in de juiste orde is bevonden. Aldus wordt besloten Eis de bestuursverkiezing zijn altredend de heeren J. v. d. Perk en T. Noort, die mei Bijna algemeene stemmen worden her kozen en zich deze benoeming laten wel gevallen Alsnu komt in behandeling de beschrij vingsbrief voor de 144de algemeene ver gadering. Hierover volgt een aangename en zaakrijke bespreking. Vooral het voorstel van het hoofdbestuur tot kringvorming der verschillende vakgroepen, vond algemeen-a instemming. Tot afgevaardigden worden g&> kozen de heeren Nic. Bos en J. v. d. Perk, Besloten wordt namens de afdeeling adliaei sie te betuigen, wanneer de afgevaardigd den op den op de algemeene vergadering aan zullen dringen op vluggere publicee- ring der uitspraken van het scheidsgerecht. Alvorens tot de gebruikelijke verloting wordt overgegaan, meent de voorzitter iets te dezer zake te moeten opmerken, mede in verband met de slechte opkomst. Per^ soonlrjk, aldus de voorzitter, is van mij vol doende bekend, dat ik ernstige principieels bezv. aren heb tegen de in onze vergade ringen gebruikelijke verloting. Buiten deze ernstige bezwaren echter, blijkt mij meer en meer, dat ook de verloting de belang stelling tot de opkomst niet verlevendigt, maar wei de kas bij den voortduur zaf uitputten. Hij stelt daarom voor de vol gende vergadering geen verloting te hou den en mede als punt van behandeling voor die vergadering op de agenda te plaat- esn: „Het afschaffen der verloting". Daar hiertegen geen bezwaren worden inge bracht, wordt aldus besloten. Na de verloting sluit de voorzitter de vergadering, dank zeggend voor de be toonde medewerking. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de crawl visscherij kwamen Zaterdag te IJmuiden aan de markt de loggers KW. 25 met f 31)0; KW. 148 met f327; KW. 170 met f275; K.W. 48 met f146; KW. 101 met f44; KW. 17 met f200; KW. 34 met f223; KW. 54 met f541; KW. 114 met f2C6; KW. 7 met f293; KW. 155 met f169; KW. 86 met f290; KW. 46 met f422; KW 36 met f203; KW. 44 met f447; KW. 16 met f127; KW. 89 met f107, en KW. 15 met f67 besomming. LISSE. De Vrijzinnige Kiesvereenï- ging heeft zich aangesloten bij den Vrij heidsbond. NOORDWIJK. Burg. Stand. Ge boren: Dirk, 2. van J. Plug en T. de Bruin Cornelis Jan, Z. van J. G. v. d. Schalk en H. M. Steenvoorden. Jan, Z. van S. C. Bulk en C. Plug. Jonan- nes Karei, Z. van A. A. Mesker en M. P, Steenvoorden. Pieter, Z. van B. Vink en M. M. V. d. Berg. Johanna Catha- rir.a. D. van H. J. v. d. Berghe en J. C. Krol. Catharina Josiae Alida, D. van F. P. J. Alkemade en A. A. M. v. d. Werjden Overleden: Wilhelmina Geertruida Hendrina Meijer 75 j., gehuwd met Jac. van den Adel. OEGSTGEEST. De Diakonie der Ned. Herv. Gem. alhier hoopt deze week haar Vocnaarscollecte langs de huizen te hou den en verwacht wederom op aller steun te mogen rekenen. Met dankbaarheid kan zij vermelden, dat de baten in het afgeloo pen jaar die der lasten hebben overtroffen. De ontvangsten bedroegen in 1921 als volgt: Collecten in de godsdienstoefenin gen, huwelijksinzegeningen, langs de hui zen en bussen begraafplaats f2201.76V2; giften f 114.67; rente f 1409.52; bijdragen voor verpleging in inrichtingen f200; sub- sidiën vanwege de Regeering voor voogdij kinderen. Burgerl. Armbestuur van Leiden en Oegstgeest voor verpleegkosten in in richting, gezinnen enz. f2274.211/»; te sa men f6200.17. De uitgaven bedroegen als voigt: vaste ondersteuningen aan 23 personen en ge zinnen f2327.S7; verstrekte brandstoffen, nrood, kruidenierswaren enz. f890.76i'-; verpleegkosten in inrichtingen f801.40; voogdijkinderen f1991.41; begrafenis-, ad ministratie- en diverse andere kosten 1172.581/2; te zamen f6184.03. Meer ontvangen in 1921 dan de uit gaven bedroegen f 16.14. De collecten langs de huizen hebben on getwijfeld tot dit gunstige resultaat mede gewerkt, want deze bedroegen in 1921' in totaal f 809.341/2. Het jaar 1922 geeft op 1 Maart 'een te kort aan. Over de maanden Januari en Februari bedroegen de uitgaven reeds f822.39 en de ontvangsten T 619.99, zooRat het teïorB op i. "Maart 1922 bedraagt f202.40. ALPHEN. Mej. van der Z. had Zater dagmorgen het ongeluk van haar huisstoep !e vallen e<n hoewel van betrekkelijk kleino hoogte was haar rechterbeen op twee plaat- ten gebroken. Do gereformeerde Jongedochters-Ver- eeniging vierde Vrijdag j.l. haar jaarfeest. Samenspraken er, voordrachten verhoogden je feestelijkheid, zoodat do talrijke genoo- digdem en bezoekers hoogst voldaan laat in den avond het verenigingsgebouw gelegen san de HooftsLaat, verlieten. Bij den ve, lof houder G. van B. alhier is wegens ove-vlreding der Drankwet een groote hoeveelheid sterken drank in beslag genomen en 'ogen de overtreder proces-ver baal opgemaakt. Vrijdagavond trad voor het Nutsdepar- tement alhier op, de Rederijkerskamer H. K. Poot, van Bodegraven. Opgevoerd werd „het Freuleke", komedie in drie bedrijven, door Herman C. J. Roelvink. Het stuk dat speelt m Gelderland omstreeks 1779 werd verdien stelijk opgevoerd. Herhaald applaus viel de spelers ten deel. Een collecte tjjdens de pauze gehouden voor de Russische kinderen bracht ruim f30 ep. Ü9ze vierde winter avond door he'. Nutsdepartement gegeven werd met oon bal besloten, waarvan vele bezoekers gebraik maakten. Burg. Stand. Bevallen: J. van Asselt geb. Kranenburg, Z. A. C. Stigter geb. "Van Leeuwen Z. C. K. Scherpenzeel geb. Van den Hoek; D. A. Verburg geb. Boesveld, D. Overleden: H. Koenekoop jd. 7 d. 1H. Tijbout wodr. van A. M. Groeneweld 'eerder van D. van der Stoel 78 j. A. jvan Asselt jd. 20 j. I.- J. M. Verkley jd. 2 d. (overladen te Leiden). P. Lui- ■j'ten wedr. van A. van den ITssel 88 j. P. Uithol jm. 1 jaar. Gehuwd: P. Vonk jm. 25 j. en K; jvan den Hoek jd. 23 j. BODEGRAVEN. Burg. Stand. Bevallen: J. Loc-ij' geb. Zaal D. J. If. Veordouw geb. Van Osch, D. Overleden: A. C. Bode, 34 jaar. HAZERSWOUDE. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter 00 het Dorp al hier, hebben zich 121 sollicitanten aange meld. In de week van 26 Maart tot 2 April iial in onze gemeente langs de huizen een collecte worden gehouden tob leniging van 'den hongersnood in Rusland. Burg Stand. Geboren: Jo hannes Lambertus, Z. van C. van der Laan en O. Klaverveld. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dé li burgemeester. Opening met gebed. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken van Ged. Staten: a. f de goedgekeurde verordening H. 0. en 1 opcentenbelasting; b. begrooting gemeente 1922, c. wijziging begrooting in betrekking tot de onvoorziene uitgaven; d. wijziging politieverordening; e. Suppi. kohier II. 0.; f. een kohier H. 0. over de eerste 4 maanden van 1922. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Bericht van den heer H. v. Leeuwen Hz., dat hij de herbenoeming "ot lid van de commissie op het plaatselijk schooltoe zicht aanneemt, en van den heer M. Sqben- keveld, dat hij de herbenoeming ais lid van het Burg. Armbestuur en Burg. Arm huis aanneemt. Schrijven van het bestuur der gemeente Leiden, inhoudende een opgave van de kosten voor dc keuringsdiensten voor Lei den en omliggende gemeenten, tot een be drag van f52,000, waarvan onze gemeente zal moeten bijdragen ongeveer f 14 h 1500. Van Ged. Staton is nog ingekomen een door hen goedgekeurde af- en overschrij ving en Suppi. Kohier 1921. Het kohier schoolgeld 4de kwartaal 1921 wordt vastgesteld tot een bedrag van f75.90 Oorspronkelijke detective-roman door It. J. B. (Nadruk verboden). 20) Zoo maakten wij een alieraange- •1 n aam at bochtje, dit mocht dan ook wel, waait ik betaalde vooir drie aangezien wij op kosten van den Staat ongeveer in het ruim terecht gekomen zouden zijn. - ]De rechercheur, Wdilly en Fritz, waren brave kerels, zij v rooi ijkten do reis op I öoot een ontelbaar aantal Witze te debi- teeren, waarin de Duitschers sterk zijn. De Jongens kwamen zelfs in een feesl- S stemming en niets zou cl© vreugde ver stoord hebben, had niet Willy oen ontzet- temden last van zeeziekte gehad. Zij mo gen een volgenden keer wel mensohen meegeven die beter op zeebeeneai staan. R Fritz vond het geval zóó humoristisch, dat hij zijn lachbuien zoohft te verslaan met on telbare glazen lichten wijn, dien ik had Blaten aanrukken. En telkens riep hij Prosit, ad fundiumtot zijn makker, die E aks een slappe handdoek over de versohau- sing hing. In Dover werd ik afgeleverd aan do Braamnet jee van do Yard en nam ik een r hartroerend afscheid van mijin brave vrien den uit» Berlijn, die tooh opgelucht scho ften, tooo zij de verklaring, dat het vracht] o in goede orde was bezorgd, zagen Rj PQ^rteokend. Zij hadden waarschijnlijk dc lfcate&e oogenbdiken toch nog in angst vreeze geleefd, diaib ik eensklaps als rook in d© lucht zou verdwijnen. Door de beambten van d/e Yard werd ik behoorlijk als lord Cornway behandeld, verontschul digingen werden aangeboden voor don last dien men mij moest veroorzaken, en per auto werd ik naar Londen vervoerd. Op het bureau van de Yard werd ik ont vangen door den bewusten, al te scherp- zinnige-n inspecteur Smith. Deze zei de mij zonder omwegen, dat mijn houding tijdens de zaak Merrybono ten zeerste ver dacht was geweest, dat mijn geheimzinnige reis naar Berlijn, terwijl ik had voorgege ven naar Schotland to gaan, die verden king nog had doen toenemenvoorts, dat het zeker wed geen toeval zou zijn, dat ik juist d'e plaats, waar het slachtoffer de laatste drie maanden van zijn leven had doorgebracht, had uitgekozen om mij te verbergen. ,,U dacht zeker, dat wij u daar «iet zouden zoekendat wij zouden aanne men dat u de plek, die herinneringen wekte aai den vermoordde, zou mijden. Maar de misdadigers worden juist vaak aangetrokken tot dergelijke plaatsen."' Jk vernam ook, dat men bij mij huiszoe king had gedaan en een browning on pa tronen van hetzelfde kaliber had gevon den, als waarmede Merry bone gedood was. Dit alles was voor den inspecteur aanleiding geweest om mij te doem aan houden, ten einde mij in verhoor te kun nen nemen Hij had niet verwacht mij reeds zoo spoedig tc zien. Ik antwoordde hem, dat ik op don avond bij do Car sons, toen het schot viel, in ge sprek was geweest met majoor D. èn het lid van het Hoogcrhuis lord A. Telefo nisch bevestigden beide heeren d©3o ver klaring, waarop inspecteur Smith begreep dat hij een enormen flater had begaan en zijn excuses begon te makende man was blijkbaar hevig teleurgesteld .Ik coupeer de zijn betuigingen van groote spijt met de woorden, dat ik natuurlijk vrij was naar Berlijn te gaan zonder aan inspecteur Smith de redenen daarvoor op te geven, en dat er honderden menschen waren in het bezit van een browning zooals die, waarmede Merry bone werd doodgeschoten. Smith gaf dit ten vollle toe en eindigde met dc verzuchting,,Ja maar iemand moet het tooh gedaan hebben?" En dat was de reden van mijn aanhou ding Iemand moest het gedaan hebben En omdat ik door mijn reds was afgewe ken van het gewone gangetje, waarin dc overige gaston van de Carsons blijkbaar voortleefden had ik achterdocht gewekt Daarna zeide ik Smith, dat ik voor allo zekerheid öit geval draadloos van boord naar Bradford liad geseind. Het antwoord van Bradford kwam dien morgen, binnen, en luickloInspecteur Smith van Scot land-Yard You are a damned fool(Je bent een uiskuiken). Het slot der historic is, dat inspecteur Smith vrijwillig deze zaak heeft neergelegd zij zou hem toch uit de handen genomen zijn, natuurlijk on dat Bradford teruggeroepen is uit Pa rijs. En vanavond zullen alle avondbladen dit resultaat vermelden met groote let ters. Dus ben ik dan weer gerehabili teerd". Arthur zweeg. Nu was he<t onze beurt om te verhalen, dat wil zeggen, tante gaf in het kort verslag van de visite van gis termiddag en was zoo goed te zeggen, dat allen zoo groot beiatng hadden gesteld in Arthurs lot' Ik zeddte bijna geen woord ik was te gelukig Alleen merkte ik op „Maar je kende tooh enkele detectives van do Yard, hoe kon die Smith nu zoo dom zijn I" ,,ik ken alleen Bradfordoverigens al leen oen paar particuliere detectives. In- sperteur Forbes, die vroeger tot de Yard behoorde werkt sedert ©enigen tijd aan ocu particulier hui"eau, wegens onaange- naamhede i met dien Smith". Toon Arthur opstond, vroeg hij, of tante en ik lust hadden dien avond met hem naar de opera tegaan. Ik vond het dol letjes. Tante bedankte, zei dat zij tc moe was, ik geloof editor dat zij het deed om mij pleizae.- tc doen, en werkelijk verdub belde het mijn genoegen, want ik begreep dat ik nu wat tc weten zou komen van het onderzoek dat Arthur te Berlijn had inge steld Inderdaad, toen Arthur mij dien avond in zijn landaulctte kwam halen, stelde hij mij voor om niet naar de opera to gaan, maar naar een plekje waar wij rustig kon- dein babbelen. ,,Ja, ja", juichte ik, „dat vind ik nu eens lief van je" Nadat ik die W-oorden er uit geflapt had, be-clacht ik opeens, dat een jongedame aan haar oavalier niet zoo spontaan haar ge voelens moet toonen het was echter al te laat, als gewoonlijk. Wij stopten v'oor hot hotel, waa*- Arthur in den regel dineert hij stuurde den chauffeur raar huis en wij nestelden ons Lu de groote leeren clubfau teuils in dc hall, ieder met een kleintje koffie met pousse'jc voor ons. HOOFDSTUK X. Lord Cornway ge«ft een explicatie. „Al vrij spoedig", zoo begon Arthur, „kreeg ik den indruk, dat de sleutel van het geheim tc Berlijn moest worden ge- zooht. Ik heb er al eer op gezinspeeld, dab het mogelijk kon zijn, dat Merrjrbone van daar een voor hem gevaarlijke wetem^ohap meebracht. Toen ik ontdekt had, dat hel motief van den moord op sir James niet was diefstal, Jegde ik verband tusscbeaü beide moorden, dc beide slachtoffers had den behoord tot do gasten van de Car son's, het- was mogelijk, dat zij beiden ge dood waren door cenzelfden persoon en. dat eenzelfde oorzaak aan de twee misdar den ten grondslag lag. Bij ons bezoek teil huize van sir James heb je ongetwijfeld opgemerkt, dat ik ibelajngstedling toonde voor het reisboek van den overledene ik maakte daai ijverig aanteekeningen uit en copieerde het lijstje van de steden, waar onze wereldreiziger zich had opgehouden. Ik stelde het ook aan Bradford ter hand maar die sloeg er toen weinig acht op Ik zag, dat sir Bcpx tc Berlijn zijn tenten had opgeslagen van Juli 1912*tot. Januari 1913; hij bleef meermalen ongeveer een halfjaar op dezelfde piaats daarna werd de reis koorts hom te maebtig. En nu komen we tot een raadselachtig gevaldat is het geval Tilly LoveiancJ. Zij gaat naar Berlijn naar een conservato rium en keert naar huis terug, omdat, vol gens zeggen vuil lady Waste word, de fa milie niet wil, dat Tilly op de planken gaat Dat is onzinwanneer men dat niet wil, stuurt rnen een meisje niet naar het conservatorium, of men laat haar te voren beloven, dat zij niet in het openbaar zal optieden Ik merk even op, dat Tilly geen meisje is om haar belofte tc breken. Dan is er de ziekte van Tilly, ongeveer ccn week na d© Carsonpartij. Dus kon deza er niet meer de oorzaak van zijn. ^Word'- vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5