No. 19018. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Maart. Tweede Blad. Anno 1922 TWEEDE KAMER, ELSA's BEVRIJDING. UIT DE OMSTREKEN. „De Moderne vrouw en haar Tekort" LAND- EN TUINBOUW Vergadering van Don derdag. Verschillende wetsontwerpen. Aan do orde zijn de volgende wetsont- pTpfiffL 1 Wijziging zevende Hoofdstuk B der gtaatsbogTOOting 1020. (Verschillende on derwerpen) o Wijziging begroeiing Curasao 1920. (Verschillende onderwerpen). 3. Wijziging begrooting vestingstelsel 1920 (Verschillende onderwerpen). 4. Overneming gedeelte van den Rijks leg vai: Rotterdam naar Zwijndrecht. 5 Overbrengung van twee Rijksbruggen bij het waterschap Westerkwartier, enz. G Conclusie, inlichtingen op het adres van deu Neutralen Mijnwerkersbond te Kerkradi betreffende molestatie, zoowel ran de zijde van do burgerwacht als van de bevolking van Schimmert. 7 Commissie adres P. Verboon, te Rot terdam, houden die verzoek om oen toelage uit het pensioenfonds voor de gemeente ambtenaren 8 Verslag Alg-'.meene Rekenkamer 1919. 9 Inlichtingen op het adres van G. J. Ruiters te Torwinsolen, om vergoodiug van schade, bij den bouw van 26 arbeiders woningen voor de Staatsmijn „Wilhel- mina. 10 Adres van J. D. L. Ie Febre, oud- resider.t van Sumatra's Westkust-. 11. Adressen van J. W. Berenschot, gep. luit.-kol der inf. van het Ned.-Ind. legei, te 's-Gravenhage, en van C. H. Hoedt, gep. kapitein der infanterie van het Ned.- Ind. leger, to 'a-Gravenhagc, om aan de nieuwe pensioenregeling voor do Indische officieren terugwerkende kracht te ver- leenen 12. Verslagen der Algemeenc Rekenka mers, bedoeld in art. 36 der Surinaamsohe en art - 36 der Cura^aosoho Comptabill teitswet, betreffende baar werkzaamheden over 1919 13 Adres van B. en W. van Woonsdrecht om restitutie van de door do huurcommis- zio dor gemeenten Woënsdreobt en Ossen- drocht gemaakte kosten. 14. Adressen van A. Bezems, landbouw ster te Oosteind, om een onderzoek in te stellen naar haar klachten over het optre den van politie-bcambten. No. 17 worden goedgekeurd. Bij no 8 (Verslag Rekenkamer) voert de heer DUYS (S. D.) het woord. Hij vraagt wat de Kamer toch heeft aan deze verslagen, die jaren na da/to verschijnen. In 1916 ia een Commissie van Onderzoek ingesteld naar aanleiding van een verslag over 1915van die Commissie heeft men tog niets gehoord. Thans is aan de orde het verslag over 1919, waarin o. a. de liquidatie van de Rijkskleedervoorziening onder leiding van Herzberger voorkomt. Deze leider heeft reeds meer dan een half taillioem ontvangen, terwijl de Poolsche Rcgeering wel niet één cenib zal betalen. Bij hoofdstuk Landbouw zal spr. op deze zaak terugkomen en een motie indienen tot torug'vordering van dat bedrag zoolang Polen niet heeft betaald. Aangezien niet is aangegeven, wanneer het contract is ge sloten, stelt spr. voor de oonclusio cfer Oommissie te wijzigen en alsnog overleg ging van het contract te vragen. De heer HEEMSKERK (A.-R.) betoogt, dab dat laatste buiten de bevoegdheid der Commissie ligt. Zij is echter bereid hot ge vraagde verzoek over te brengen. De MINISTER VAN LANDBOUW, de heer VAN IJSSELSTEIJN zegt, dat on derhandelingen met Polen hebben geleid tob de betaling van een niet onbelangrijke som cn do toezegging, dat dit geregeld zal gesohiedten. De heer Herzberger heeft mee gedeeld, dat hij bereid is het bedrag terug te bptaleu, hetgeen spr. een zeer royale daan acht Br no 10 deelt do VOORZITTER mede dat de conclusie luidt afkeuring uit te spreken over dat ontslag on don Minister te verzoeken herstel te willen bevorderen. Oo heeT KETELAAR (V D.) keurt het af, dat met geen enkel woord werd gear gumenteerd waarom deze man ontslag (Nadruk verboden). Elsa was bozig don koffer van haar man le Pakken, dio plan had den volgenden morgen naar California te reizen. Uiterlijk leek liet een zakenreis, doch Elsa wist maar al to good, dat hij do vrouw volgde, dio hij liefhad. Zij wist dat hij maandenlang togen dozo liefde ge vochten had; maar nu, nu Dorothy eenmaal heengegaan was zag hij de nutteloosheid dn Tan den kamp Ilij gaf hem op, hij zou haar volgen en een echtscheiding zou, buiten twijfel, binnenkort kalm in orde gemaakt worden. Elsa had dit allee lang gcradon, took huilde 2lJ uiöt. Zij voelde wanhoop noch wrok. Deze emoties had zij reeds verwerkt in het bogin, h>en zij pas begreep wal ex oigcnlijk plaats bad. ieen had zij dagen gekend van opstand, nach- ^n van smart; toen had zij geschreid om do Vroedheid van het noodlot, om de zwakheid den man. Maar na cenigen tijd was de hef- iffucid van haar verdriet vanzelf geslonken en ?r grooto bitterheid voor in do plaats ge- Korneu. plotseling was ZÜ viniug-critLsch geworden, ^•-•1 zocht z'j scherp haai bedreigd „geluk", ^loodde dit haarfijn, mot oogen, vrij van iede- sentimenteclen sluier, en onderscheidde zij Zi''Q s°hcurljos, de ontelbare kleine ac- 0r<jos, dio innigheid alléén zou kunnen ver- l?ent0' .^e vaak-oudervonden kloino vernederin- Unaa hefdo alléén zou hebben kunnen ver- Zij zag mot trieste helderheid in, hoo vdechiliend hun smaken oigonlijk waren, roote als in kleine dingen. Wanneer nu toch een- Sebleken was, dat zij niet aan elkaar ver moes b nemen. De Commissie heeft niet ge zegd, dab zij den Minister dank zegde voor de verstrekte inlichtingen. De inlichtingen waren zeer onvolledig. De heer DE JONGE (S. D.) laakt de gevolgde methode van ontslag-opdringing. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAFF, zegt, diat het in Indië gewoonte is den ouderen ambtenaren op hoffelijke wijze mede te deelen, dat de tijd van gaaf voor hen is gekomen. Beter ware het geweest, de redenen voor het ont slag mede te deelen. Voortaan zal dit wel geschieden. Overigens heeft deze persoon het volle pensioen ontvangen. Nos 11—12 worden goedgekeurd. Bij no. 13 maakt de beer BEUMER (A. R.) eemge opmerkingen. Hij betoogt, dat hier onbillijk is gehandeld. De heer JUTEN (11.-K.) betoogt-, dat de kantonrechter deze zaak niet deugdelijk 1 heeft onderzocht. Do MINISTER VAN JUSTITIE, de heer HEEMSKERK, zet uiteen dat de ge meente wel degelijk nalatig is geweest. De heer KLEEREKOPER (S. D.) acht het onbillijk, dat de gemeente moet beta len voor de nalatigheid van den kanton rechter Na ee-nige dupliek stelt de heer BEU MER (A. R.) voor een wijziging in de con clusie cn den Minister alleen dank te zeg gen voor do verstrekte inlichtingen. Dc conclusie van die commissie om als nog vergoeding to geven wordt verworpen met 38 tegen 20 stommen. Dc conclusie-Bcum er wordt goedgekeurd. Bij no 14 voert dc heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.-K.) het woord. Hij ver zet zich tegen dc conclusie, waarin de Ka mer baar afkeuring uitspreekt over de houding der betrokken autoriteiten. Do heer VA NRAPPARD (V. B.) licht de conclusie der oommissie toe. De MINISTER wijst er op, dat de be trokken personen hun plicht hebben ge daan. Er zijn wel eenigo fouten bij be gaan, maar dat heeft spr. erkend. De aan houding en die preventieve hechtenis zijn geschied op last van dien officier van justi tie cn die gevallen treffen de wachtmees ters dus niet. Hoofdstuk V (Binuculandschc Zakcu). Do heer DE WILDE (A. 11.) waarschuwt tegen het opleggen van Regeeringsmaat regelen, duo duur zijn en veel geld kosten aan de kleine gemeenten Vervolgens pleit ook hij tegen te veel ijver bij het vereenigen van gemeenten. Do hoer GROENENDAEL (R.-K.) be strijdt ook do zucht tot annexatie. Vereenl- ging moet met veel tact geschieden. Do MINISTER bespreekt eenige grens wijzigingen van kleine gemeenten. Do vergadering wordt verdaagd tot he- dèn één uur. AALSMEER. Ter gelegenheid van de opening van 't nieuwe veilingsgebouw der Coöperatieve Veilingsvereeniging „Bloe- menlust", in het Oosteinde alhier, zal in dat gebouw op 6, 7 en 8 April a. s. een groote bloemententoonstelling worden ge houden. Het nieuwe veilingsgebouw is ge bouwd onder leiding van den bekwamen Amsterdamschcn architect M. de Klerk en zonder overdrijving kan worden geconsta teerd, dat Aalsmeer thans een der schoon ste veilingsgebouwen, zoo niet de schoonste pan Nederland bezit. De tentoonstelling belooft zeer belang rijk te worden. Groote inzendingen zijn reeds toegezegd. En keurcollecties rozen, seringen, rhododendrons, azalea's, horten sia's, cineraria's enz. enz. zullen tot een schitterend geheel worden gegroepeerd. Dat het veilingswezen voor Aalsmeer van groot belang is, moge blijken uit het feit, dat op de beide Aalsmeesche veilingen per jaar voor 21/» millioen gulden wordt omge zet en de opening van het nieuwe veilings gebouw is dan ook een gebeurtenis, waard om met een driedaagsch bloemenfeest ge vierd te worden. De medewerking der Aalsmcersclio kwee kers is dan ook algemeen. Het publiek kan want waron, wat bleef er dan eigenlijk nog over? Liefde alleen. Maar die liefdo, hoe was die gewijzigd sodert die eerste opwindende we ken, tien jaren geledenI Hoe tam cn kleurloos was die geworden! Was het waard, om daar voor je heolo individualiteit prijs te geven? Zij had de kracht, tol ziclhzolf te zoggen „neen". En teen was met dio geestelijke klaarheid do bit terheid verdwenen. Toen de laatste slag was gevallen en hij haar gezegd had, datf. hij op reis ging naar GaUfomiö, vooMc zij zelfs geen pijn meer. Zij had do kraoht om zijn koffer tc pakken,, zonder wrok of wanhoop. Een .lichte molancliolio kwam over haar, toen zij ziju eigen, zoo wolbekende, klooding- stukkon samenvouwde en zorgvuldig wegborg, nu voor den allerlaatsten koer; een melancholie bij de gedochte, dat niets mensohelijks kan be staan blijven, onverschillig hoe mooi, hoe vast cn eexlijk hol ooit eens goweost mookt. zijn. Maar achter die tocre droefgeestigheid leefde een gewaarwording van bijna verheuging, dat hun samengaan, eens zoo mooi, dooh nu zoo verouderd, voorgoed zou ophouden te bestaan cn haax vrij maken! Vrij om zichzelf te zijn in <lc grootste cn kleinste zaken; vrij' om den breoden weg van het loven tc volgen. Welke wonderbare ervaringen! Wa't oen verluchting zou hot zijn, om niet langer meer gebonden le zijn aan handen cn voeten door de porsoonlijkhoid van eon nudor, niet langer in liet gareel te moeten loopon van de dagolijksoho platgetreden paden van dien ander. Hot leek haar nu bijna of Henry's vaste dag-IndooLing extra onuitstaanbaar was ge weest, jaar in jaar uil: ontbijt om aolit, lunch om kalidon, diner om zeven uur osselapjes en noedels eiken Woensdag (een sohotol, dien zij niet zien kon), visoh des Vrijdags, kip 's Zon dags; eenmaal por week een uitgangetje (altijd bijna de oinoma, terwijl zij dol op dc oomodïo dan ook verzekerd zijn iets bijzonders te zien in een daarvoor bij uitstek geschikte omgeving. HILLEGOM. Het diploma A voor de zui vere toepassing van het Correspondent icsöhrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolzo- Wery" is verstrekt aan moj. G. Hulkenborg, ter wijl het Certificaat voor Machines oh rijven vol gens Wery's Tienvingorsysteem (Blindschrijven) is toegekend aan de damos G. Pijnacker en W. ter Woort en den heer G. van der Jagt, allen alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij dc politie is door tlr. van Dorp kennis gegeven, dat hij bij z'n fabriek een portefeuille met inhoud heeft gevonden. Niemand heeft ziah nog aangemeld als eigonaar. Op de Voorstraat alhier is een jeugdig meisje aangevallen door een hond, toobohoo- rendc aan den heer W. De kleoron van het kind werden danig gehavend. Het meisje zelf liep geen noemenswaardige kwetsuren op. Van de trawlvisscherij kwamen Don derdag to IJmuidcn aan de markt de log gers KW 45 met 1051 en KW 144 met f 862 besomming. LISSE. Ten nadeele van den heer K. aan den Heereweg, alhier, zijn Woensdag nacht een vijftal kippen ontvreemd. Om trent den dader last men in het duister. Nu de winter weer tot het verleden behoort, heeischt er aan het nieuwe Haven terrein een groote bedrijvigheid. Men hoort daar de heimachine met zijn eento nig gerammel en de doffe slag van het heiblok, om alzoo de palen op diepte te brengen voor de gebouwen van „Hobaho". Kerkelijk Bericht. Ned. Pro testanten-Bond afd. Lisse. Zondag 5 Maart te kwart over tien in de zaal van ,,De Ver eeniging", ds. Binnerts, van Haarlem. NOORDWIJKERHOUT. De „Sts.- Crt." bevat de statuten van de N.Y. de Nederlandsche Electrische Timmerfabriek „Doelma" te Piet-Gïjzenbrug. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Onder zeer grooto belangstelling is hier de eerste steen ge legd voor den bijbouw van drie lokalen aan de Hervormde school door den voorzitter der „Her- vormdo Schoolverceniging", ds. L. G. W. Eke- ring ,Üians Herv. pred. to Amsterdam. Een klasse schoolkinderen zong, voordat ds. E. hot woord nam, heel mooi, vierstemmig het: „Dank, dank nu allen God". Met doze woorden begon zijn eerw. loon zijn rede. Dank leeft er, zoo wij terugdenken, hoe voor aoht jaar de eerste steen word gelegd van de eoreto lokalen, en dat zoo gauw bleek, dat uitbreiding gewonsckt was. Dank ook, dat we nu zoover zijn gekomen, dot we kunnen bouwen, daar de „Ondorwijswe4-De Visser" dit mogelijk maakte. Spr. zeide, dat dit wel een van zijn laatste werken zal zijn hier in deze gemeente. Het afsdheid van deze Ver eeniging zal hem niet gemakkelijk vallen. Sprekers wensch is dam ook, dat deze 6chóo! moge zijn, onder Gods bescherming, tol oen zegen voor velen. Hierna sprak de voorz. dank uit aan den inspcoteux in de inspectie Leiden. Verder werd dank gébracht aan burgemeester en wethouders dezer gemeente, aan hot sohoolbestuur, hot hoofd der school, don heer G. Eskos, het onder wijzend personeel, den bouwkundige J. T. de Bes en de aannemers de Gebr. N. on G. v. d. Wiel. Dank ook aan Keiikoraad en Kerkvoog den voor hert afstaan van de consistorie en hot catcchisatielokaal voor nood-sdkoollokaicn. Den heer J. Kloos, die een oorkonde hoeft opgesteld wordt bijzonder dank gébracht voor dit wcirk. Hierna wordt door den voorzitter dc eerste steen gelegd. Het hoofd der school, de heer G. Eskos, neemt hierop het woord en brengt dank aan ds. Ekering namens het Schoolbestuur voor ahos wat hij als Voorzitter heeft gedaan. De burgemeester spreekt hierna nog eenigo hartelijke woorden en wekt ook do ouders op liefde te hebben voor het onderwijs, opdat ook op de kinderen iets overga van de bezieling, van do warme liefde, dio de ouders school en onderwijs toedragen. Hierna zongen de kinderon weer eenige lie deren. Ds. Ekering ging tot slot voor in dank gebed. Het informatiebureau bij de tramhalte al hier is weer sinds eenige dagen geopend. was), vier weken eiken Zondag in dc borgen (terwijl al haar wensohen uitgingen naar den Grooten Oceaan)! En altijd moest zij zioli maar aanpassen, gehoorzamen, zich plooien in onder danige monotonie. Wat voor recht had toch do cene mensch om zijn smaak cn ideeën den an der op to dringen? 's Was waar, Henry had haar in werkelijk heid nooit gotyrannisoerd. Zijzelf had vrijwillig toegestemd ,om hem aangenaam lo zijn, daar zij het prettig vond hem tovroden te hebben en golukkig, omdat zij hem liefhaden hij haar. 0, dio liefde, dio dc sdherpo kanton der dingen zoo gaarne wil bedekken met den mantel der bogooaholing! Maar het tccro weefsel was gc- sohondem geworden en nu zag zij de naakte leelijkhoid der feiten, zoo lang verborgen en....' zij verheugde zich in haar ontsnapping! Zij had genoeg van al dio slaafscho toegevend heden, die voorwendselen, die veinzerijen, om een ander te behagen. Nu kon zij met volle zei len ingaan op het wondere avontuur, bekend te raken mot zichzelf, haar eigen-zelf, haar wcr- >vkolijke begeerten cn ergernissen, haar karakte ristieke deugden en zonden. Zij zou nu zijn een vrije -vrouw, wier eigon wil haar eenige wet was. Hoo langer zij over do zaak nadacht, des te duidelijker werd het Elsa, dat zij in werkeiiik- hedd altijd geweest was een vrije vrouw. Een vrije vrouw in Jjandcti.want, do lief do al leen bezit dc macht zoo'n trotsah wezen in sla vernij tc houden. En misschien was hot ook niol zoo heel erg lo offeron aan don hominde. Maar dit alles was nu iots geworden, dat bij het verleden behoorde. Zij had liaar echtgenoot niet langer moor lief. Zijn doodelijk-zijn van een andero vrouw had liaar totaal gedesillusio neerd. on zonder illusie is liefde eenmaal on mogelijk. Er was dus niet langer moer eenige hinderpaal tussdion haar en de vrijheid. Niet dat Elsa illusies koesterde over vrij- OEGSTGEEST. Kerke j. bericht- Ned.-Her v. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, in de kerk, ds. H. J. Pijnacker Hor dijk, van Terhorne, en in de Bewaarschool aan den Morsch, de heer H. J. Nijland 's avonds, te halfzeven, in „Irene", de heer H. de Worm. Geen Doopsbediening. SASSENHEIM. Omdat de kwestie Openbare SchoolHervormde School nog niet tot een finale oplossing is gebracht, heeft de hoofd-inspecteur, de heer Rienks, zich persoonlijk alhier van den toestand op de hoogte gesteld. Nu het dek van de bloembollen velden bij den dag wordt opgeruimd, blijkt,- dat de bollen zich nog traag ontwikkelen, als gevolg van de strenge koude. Dit is even wel geenszins als een nadeel te beschou wen, want er kan nog genoeg ongunstig weer komen. Kerkelijk bericht. Ned.-Horv. Gem. Zondagmorgen, te tien uur, <ls. A. Luteyn, le Rijnsburg. 's nam geen dienst. VALKENBURG. Gisteravond verga derde in het Wapen van Valkenburg de Vcreeniging Ziekenzorg. Van de pl. m. 120 leden waren er 27 aanwezig. Na opening d.o>or den heer D. Bol deelde hij o. m. mede, dat bericht van verhinde ring was ingekomen van den heer Hueting met dio verklaring tevens, dat het mate riaal in orde was. Bij de rondvraag eohter kwam een der leden hier tegen op en be weerde uit ondervinding te kunnen zeggen dat de gummiartikelen niet alle zonder ge breken cn een paar ondersteken ondoel matig waren, omdat zo moeilijk gereinigd konden worden. De beer Imthom las do notulen der vo rige vergadering, waarin de heer Kool wel een enkel woord wenschto over den scher pen toon, door den toenmaligen voorzitter aangeslagen. Van de bestuurstafel werd gezegd, dat aanvulling in dien zin zou ge beuren. Het beknopte jaarverslag gaf niettemin een duidtolijk beeld, dat Z. Z. ook in 1921 nuttig was geweest. Aan 13 personen toch worden 19 artikelen over 1171 dagen in bruikleen afgestaan. De heer J. Ouwersloot, penningmeester deed verslag van zijn beheer. Do ontvang sten over het jongste jaar bedroegein f 303, de uitgaven f 306.44, zoodat er een batig saldo was van f 1.44, terwijl de vereen, op do spaarbank heeft pl.m. f 600. Bij de verkiezing voor twee bestuurs leden, wegens aftreden en niet terstond! herkiesbaar zijn van den heer Bol en de vaoature door vertrek van ds. Koek, wer den ds. Hermanide8 en de heer Johs. van der Zwant gekozen, die beiden deze benoe ming aannamen. Den stemopnemers, den heeren Van der Zwart enAnkex. als ook den bestuursleden werd dank gezegd voor wat ze in het be lang dezer nuttige instelling deden. Een waardeerend woord werd nog ge wijd aan den overleden bode, het lid II. Binnendijk, aan wiens zoon, ter verg. aan wezig, deze taak nu werd opgedragen. Ten' slotte werd de wenschelijkkeid ge uit, er nog een ledikant bij te koopen en ook te zorgen, dat Z. Z. een tochtscherm rijk werd, terwij hot lid C. Rhijnsburger er bij het bestuur op aanhield, dat het po gingen zou doen, hier den volgenden win ter een verbandbursus te doen geven. Men zou er db aandacht aan blijven schenken, waarna, met dank voor de be langstelling, de verg. werd gesloten. Burger 1. Stand. Als leven loos geboren aangegeven een kind van het mannelijk geslaoht van W. Mekkink en Luborta van Har devoid. VOORHOUT. Men schrijft aan „De Bode", het orgaan van den N B. v. O.: Op voorstel van do heer G- Bulten, burge meester van Voorhout, oud hoofd eenor 0. L. scihool, afgevaardigde voor de katholieke, open bare onderwijzers, werd aan de onderwijzers der 0. L. school in genoemde gemeente tegen 1 April ontslag gegeven. Dit ontslag werd na tuurlik zo eervol gegeven als men dat onder Roomse vrienden on oud-kollega's maar geven kan, met rechit op wachtgeld, enz. onz. en de zaak zou verder gedreven worden door een held.... Zij had genoeg hersenen, om rich wel duidelijk voor te stellen, welk een harde, waak- zamo meesteres die is, hoo die gewonnen moet worden met bittero inspanning, diep zelf onderzoek, subtiele keuzo van het werkelijk- bolangrijke, de meest onbarmhartige beslistheid om hélder te denken, te loven en zichzelf te kunnen zijn. Geen wonder, dat zoo weinig menschen echte personen zijn, werkelijke menschen. Hot is zoo veel gemakkelijker om langs het afgesleten weg getje te gaan, waar zoo min mogelijk hinder palen worden gevonden, niets anders te zijn dan oen reactie van andermans gebrek aan ideeën, te zeggen en te doen wat nu eenmaal is aangenomen, wat duizenden anderen vroeger gedaan en gezegd hebben bij dezelfde gelegen heden. Ten slotte slaven alléén verdragen dc ketenen. Vrijheid is altijd onder hot bereik van hem, die de moeite wil nemen or naar to grijpen. Maar zij kan niet maar zoo gegoven worden, als oen diploma of patent; zij moet ver kregen worden van binnen-uit.en Elsa voelde de macht haar te verwerven. Elsa was nog met pakken bozig, töen haar echtgenoot- thuiskwam. Verbaasd over haar kalme, uiterlijke voorkomen, vroeg hij zich zelf af of zij tóch niet had begrepen wat er al deze laatste maanden was gebeurd1. En een onmetelijk gevoel van verluchting doortintelde hem. Wat een geluk 1 Wat al scènes van bekentenissen en verzoeningen zouden hem nu bespaard blijven Want hij was thuisgekomen om er een eind aan te maken, een eind aan de verdeeldheid bin nenin hem, om het Elsa to zeggen, dat hij zich had overwonnen dat hij trouw zou blijven, aan haar „Lief, klein vrouwke', zei bij zacht, zich buigende vol dankbaarheid over het behoud door INA BOUDIER—BAKKER. dominéé en ecu pastoor. Maar in zijn razende ijver om zijn grote prolektor uit het Gelderse aangenaam te zijn, schijnt de heer Bulten geen. ruggespraak gehouden te hebben met de pas- toor, die nog helemaal niet klaar is, zelfs nog geen enkele sollicitant heeft. Moeten de kin deren nu met April de straat op? WASSENAAR. Kerkelijk be richt. Ned. Protestantenbond: Zondag morgen, te halfelf, dT. K. F. Sparnaay, Rem. pred. te 's-Gravenhage. Azalea als kamerplant. Naar aanleiding van een vraag betreffende de Azalea als kamerplant, deelde ik mede in een eerstvolgend artikel hierop uitvoeriger, terug te komen. En hiervoor is to meer reden, omdat de bovengenoemde bloemplant zich. terecht mag verheugen in een groote popu- lairiteit een in vollen bloei zijnde Azalea is wel een van de mooiste gewassen, die men zich denken kan cn het is dan ook geen won der, dat zij in de winter- en voorjaarsmaan* den bij voorkeur wordt gekozen om als ge schenk te dienen bij feestelijke gelegenheden. De heldere, teere kleuren en de bloemrijkheid brengen ieder in verrukking en de gelukkige bezit ter (ster) neemt zich voor alles in het werk te stellen om de plant ook na den bloei in goede conditie te houden, in de hoop haar ook in den volgenden winter in bloei te krij gen. En dat kan, want we zien dezelfde ge wassen jaarlijks voor de ramen terugkeeren. Maar zouden deze laatst bedoelde planten door de eigenaren zelve zijn verzorgd gedu rende den tijd welke tussoben twee bloeipe rioden ligt of zou daar ook wel eens een bloe-' mist aan te pas komen In zeer veel gevallen zal deze vraag bevestigend moeten worden beantwoord en wel om de volgende redenen. Een plant, welke wc met recht een kamer plant mogen noemen, moet in vrij grootó mate bestand zijn togen do minder gunstige groei voorwaarden, welke de kameratmosfeer biedt. En dan zijn wel de meest naar voren komende ongunstige factorendroge Lucht' en stof. Voor droge lucht bestaat in dit spe ciale geval tc meer gevaar, omdat de Azalea is een winterbloeister, dus bij voorkeur haarf bloemen ontplooit in den kacheltijd. En nu mag men trachten hieraan tegemoet te ko men door de plant dagelijks met lauw water te besprenkelen, hiermede wordt de geheeld atmosfeer niet zoodanig met waterdamp ge mengd als de plant voor een normale ontwik keling wonocht. En düt met water besprenkelen zal het ge vaar voor stof vergrooten, en wel om reden! dat het stof op de vochtige blaadjes blijft hangen. Een gevolg van een en ander is het' afvallen van de blaadjes, torwijl de aanhlij- yan zijn kleine eigen wereldje, „hoe lief ben jo aan de pakkerij en dat adles voor niet3, want de reis gaat niet door. De zaken zijn af getelegrafeerd. Ik behoef niet weg en: ik blijf thuis bij mijn eigen lief, klein vrouw tje ELsa's handen sloegen slap neer. Met open mond staarde zij haar man in 't gezicht, kon niet gelooven. „Ga je dus niet stamelde zij heesch. Haar gansehe kasteel van stralende moge lijkheden tuimelde inéén en tevens werd het oude geluk in flarden gescheurd onherstel baar want zij wist, dat zij Henny niet meer liefhad. Waarheen zich wenden Waar een hou-vast vinden Hoe moest zij leven Wan- hopig-triest borg zij haar gezicht weg in haaf handen en snikte het uit. „Lieveling wat is er nu vroeg haar man verschrikt. „Ik ikke ik ben zoo ge lukkig stotterdo zij. En in haar onderbewustheid joegen alweer liaar gedachten langs 'de ever-bekende paad jes, om voor den volgenden dag vooral de osse- lapjes met dc noedels niet te vergelen. Want'; dc „vrije vrouw'' van zooeven had alweer met dankbaarheid en soepel aanpassingsvermogen zich gevoegd in het denkbeeld van een voort gezet loven met zijn tweeën, omdat zij' vel*, licht gedachten van vrijheid mocht hobbe% doch in dien grond vrouw wasaanhankelijk^' liefhebbend en moederlijk. -S'

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5