De namen der maanden. CORRESPONDENTE. vcet. Wanneer de zee kalm is en men lang zaam stoomt, vale het niet moeilijk deze vo gels met heugels te vangen. Eenmaal aan boord gebracht is de kracht van den vogel gebroken; hij is dan zeeziek en ligt machte loos op het dek. Of het stoomschip lagen er eenige ge vangen en nauwelijks had de beer den buit geroken, of hij kwant te voorschijn, greep één der vogels met zjjn klauwen, drong tusschen de opeengehoopte manschap pen door met een spartelertde meeuw in zijn bek, die hij in zijn hok verscheurde met een uitdagenden blik in zijn fonkelende oegen om ieder, die nader wilde komen, van zich af te houden. Een tuinder gevaarlijker, passagier had het marineschip, da „Medusa" aan boord. Het was een varkentje, Martin geheeten. De Medusa kruiste voor eenige jaren in de Cbineescho Zee en kwam langs den zoom van een prachtig palmbosch. Het schip was juist c-en stoomboot voorbijgegaan, toen een matroos iets in bet water zag, het was blijkbaar iets levends, want het scheen te zwemmen. Weldra bemerkte nten, dat liet n varkentje was, dat waarschijnlijk van de Stoomboot in zee gevallen was. Zeelieden zijn gewoonlijk medelijdend van aard. Het sprak vanzelf, dat er een bootje werd neergelaten en eenigen tijd daarna werd de schipbreukeling, die wel wat te genspartelde aan boord gebracht. Spoedig was Martin, zooals de vondeling genoemd werd, aller lieveling geworden. Martin volg de do matrozen overal en hjj had groote ■pret, als er 'sZaterdag3 schoon schip werd gemaakt De matrozen moeten dan alles afschrob ben en schoonmaken en het dek wordt met spuiten afgespoeld. Het varkentje liep dan behagelijk tuaschen al die bedrijvigheid in en liet geduldig toe, dat hij eens flink onder handan genomen werd. Martin zag er al heel zindelijk uit en was niet alleen bij de poetspartij, maai' ook bij het eten de trouwe kameraad der ma trozen. Als da maaltijd afgeloopen was, begon echter pas de grootste pret van den dag. Martin hield namelijk veel van scheeps beschuit en eiken middag bonden de matro zen een stuk daarvan aan zijn staart Door steeds harder in het rond te draaien, ge lukte het hem, eindelijk deze lekkernij te veroveren onder schaterend gelach der om standers. Een grappig avontuur viel er bij Has- vanna voor, waar een Duitsche Kanonneer boot naast de „Medusa" voor anker kwam te liggen. Toen de kapitein dezer boot den volgen den dag een bezoek bracht aan den com mandant der Medusa, nam liü z'rjn groe ten hond, Caro, mee. Martin was juist op het dek, toen de vreemde gasten den val reep opkwamen. Groot was zjjn vreugde, toen hij een viervoetigen kameraad ontdekte; hij stootte Caro vertrouwelijk, met een genoegelijk knorren, tegen do zjj, maar de hond, op deze vriendelijkheid m'et gesteTd, vfoog naar den anderen kant van fiet schip. Martin zette Caro achterna en gaf het niet op, hem op zijn manier aan te halen. Toen Caro zag, dat zijn meester met den cornmandknt in de kajuit ging, rende hij hem achterna, maar Martin liet zich niet afschrikken, nam een sprong en volgde zijn nieuwen kameraad, van wien hij zich niet wilde laten scheiden. l'cen de hond dit bemerkte, veranderde hij van koers en vluchtte door één der geschutpoorten in heli water. Martin hem achterna! Spoedig werd de laatste door een paar stevige handen gegrepen en aan boord ge bracht, terwijl Caro, alsof zrjn grootste vijand hem achtervolgde, naar de Kanon neerboot zwom. Martin was den geheelen avond uit zijn humeur en liet zich niet troosten door de manschappen, die anders tcc-h zijn grootste vrienden war». ■0 Hoe. de twaalf ma.inden aan hun naam ko- mon, wil ik jullie eons vertellen. Januari werd genoemd naar den Romein- schen god Janus don god mot twee aangezich ten, die tegelijk naar liet verleden cn de toe komst lcijkt. Een goed beeld voor den aanvang van het jaar. Februari. Als hei waar is, dat de oude Romeinen een god Februiis gehad hebben, dan is die later als beschermgod van de ongeluks maand heolemaal vergeten. Februari heeft zocrals jullie wél weten zult maar 28 dagen, behalve wanneer het een schrikkeljaar is cn zij er 29 hooft. Om haar goring aantal dagen word deze maand voor een ongeluksvogel ge houden, zoodat do Romeinen in die maand nooit iets van eeaiig belang ondernamen. Maart werd aan den Krijgsgod Mars ge wijd, die naar men meende deze maand bij zonder begunstigde Apr ^1, de maand van het on tduiken of ope nen der aarde, beeft haar naam te daskon aan bel Latijnsohe aporire (openen). Mei werd genoemd naar Maja, de godin dor vruchtbare aarde, aan wie in deze maand geofferd werd. Juni naar de offers aan Ju.no. Juli naar Julius Caesar, toen hij in bet jaar nia de invoering van zijn kalender, vermoord weid. Hij was hel namelijk, die de maanden zooveel dagen gai, als ze nu nog hebben. Vóór dien tijd rekende men als een maand hot tijds verloop tusschen de éénc nieuwe maan en de volgende. Augustus naar keizer Augustus, ofschoon hij dezo eer niet. zooals Caesar, aan den al manak verdiend 5ia<l. September, October, Novem ber en December, do zevende, acht ste, negende en tiende maand naar de oude tydrehening, toen het jaar met Maart b^on. Hot kwam uit, zooals ik had gedacht, n.l. mot de feestdagen was er zóóveel afleiding en pleziertjes voor do jeugd, dat de moesten geen tijd hadden om raad-sols to gaan oplossen. Hot was dan ook een heel klein pakketje, dat mij na Kerstmis naar Zeeland werd opgezonden. Ik begrijp bet best; met Kerstmis zijn er in zooveel families logees of gasten voor een dagje, vele kinderen gaan een of ander kerstfeest bij wonen, in o zooveel gezinnen heeft men oen kerstboom, groot of klein, of men gaat zelf uit logeoiren en zoo nog heel veel andere dingen moer, waardoor de wekelijksche raadsels eens blijven liggen. Het is dus maar heel good, dat de raadsels eens oen weokje overslaan, want zoo de laatste dagen tegen Nieuwjaar heeft menigeen Nieuwjaarswens oh en te s oh rij ven en to verzenden en het daar dus weer druk mee. Laaf ik nu eons eerst hartelijk dank zeggen aan allen, die mij hetzij per brief, heizij per mooie briefkaart of kaartje prettige Kerstdagen of con gelukkig Nieuwjaar wenschten. Als allo wenselien, die mij werden toegezonden, worden vervuld, daai zal 1922 een goed voorspoedig jaar vcjor mij worden. Verscheidene kinderen vragen mij of ik ook Kerstmis heb gevierd met con kerstboom. Ja zoker, eerst woonde ik een groot feast voor de armen bij, waarbij ook een korsbboom was en daarna op eersten Kerstdag bij de familie waar ik logeerde, was ook een kerstboom, en ik vind, net zooals Mies je en Bep Muyzart mij schrijven, zoo'n boom met al die mooie Hcbtjes er in pracliiig, oh liet Kerst feest een heel plechtig feest en zooals jullie zeggen, weer hoel iets anders dan Sint Nioolaas. Heerlijk hé als hot buiten zoo donker on somber en guur is, en als het dan in huis lekker warm is en allen zijn gezellig bijeen en als dan op Kerstmis oen boom, al is hij nog zoo klein, met heldere lichtjes prijkt, dan wordt duisternis en koude vergetendat zullen vele kindeion met mij eens zijn, dat heb ik begrepen uit menig briefje. Ditmaal heb ik niet op vele bijzondere dingen te antwoorden, daar allen mij vertollen over prettige Kerstdagen en daarna vele heil wens oh en zenden. Aan emkeden, die mij schre ven. dat ze mij graag oen mooie kerstkaart hadden willen zenden, als zo mijn adres maar hadden geweten in Zeeland, mijn dank voor de goede bedoeling. Waar ik dan beu, als ik schrijf dat ik naar Zeeland ga? In het dorp Klooster- zando en dat ligt in het zuidelijk deel van Zee- £aüsU dus in Zeeuwsch-Vlaanderon. Als ik #r jtaar too ga, inoeS ik dua mot de boot de Schelde over on Kloosterzande ligt dan heel dicht bij de Schelde. Hob ik het nu duidelijk uitgelogd waa-r is naar toe ga in de ra- oantios? Maar vanaf Januari ben ik weer in Den Haag on werden mij do brieven Maandag 9 Ja nuari weer gewoon daarheen opgezonden. Coba Hoope, heel aardig van je dat de eer ste briefkaart, die je kleurde, voor mij wns Ik kreeg ook een heed aardig bedachten gelul.- wensch „Ik feliciteer u wel mot het een ja t!-/ bestaan van do kindercourant". Heel leuk be dacht, hoor Marietje Laman. Zoo ook de wensch van Louis Hartkamp, dat hij hoopt, dat we in het nieuwe jaar nog dikwijls mot elkaar zullen babbelen; dat hoop ik ook hoor. Aüg ik in Leiden ben, trom ik dik wijls voorbij je huis en kijk dan wel eens of ik je ook zie. En nu nogmaals aan allen le zaïnen mijn hantelijken dank voor alle goede wecschen, en ik hoop dat je allen gezand en vxoolijk na de vacantia weer aan het werk hebt kunnen gaan MeJ. A. KOOPMANS VAN BOEKEREN Goede oplossingen der raadsels ontvangen van Ca-to en Gerard van Weerden, Leo Provo Kluit. Koosje Schuit, Nini Engberts, Siebe do Roos, Klaas Harsman, Ca to on Loodi Fontein, Mariotjo Seydell, Marietje Laman. Coba Hoope, J. Plunje, Mies je en Bep Muyzert, Nelie Ooöl- vöan, Jan von VeLzen, J. Willy Dee, Gentfc Slootweg, J. Albert Brinks, Etki Brugmans. Louis le Ril tie, Botje Broekseraa, Betsy en Harry van Amorongcn, Klazina Parlo vliet, Wim Aalbersberg, Thomas Brouwor, Harmen en Wim Nieuwland, Annie en Hester Sirag, Qhrts- iina van Woerlee, Annie Zirkzee, Louis Hart kamp, Gc-rrie do Groot, Sjcerdje Volbedo RAADSELS. Om uit te kiezen. Do grootcren 4 «1 de kleineren 3. I. Haal uLt eon „kameel" eon toiletbonoodigd- heid, oen lichaamsdeel, een vloeistof, het. tegenovergesteld© van „wild", it/Ls waarmee mén brieven verzegelt, een lengtemaat en een ander woord' rvoor „roods II. Wie wint door uit te geven III. Verborgen steden. Laat geruet je portie liggen, als 't je tc veel is. Heb je die renet appelen geproefd? Ge leent toch nooit geld van anderen, hoop i'k Lig je er lekker warm onder mijn ventje IV. "k Beu blank, ais gij mij loost van voren, En 'k smaak dan steeds bijzonder goed, Maar als gij mij eens om gaat keeren, Dan ben ik haast zoo zwart als roet. V. Ik ben een vogel van 7 letters. Mijn 1, 2, 3, 4 is mijn 4, 5, 6, 7. VI. Het is een scheur, maar omgekeerd dient het om die scheur dicht te maken. VII. Mijn eerste hebben sommige sterren, mijn tweede is een hoofdbedekking, maar geen hoed of pet of muts, en mijn geheel hoort in de 18© eeuw thuis. .j._

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 14