Zaterdag 8 October 1921. Officieele Kennisgevingen. De gevaarlijke Rijnsburgerweg. STADSNIEUWS, Het voornaamste nieuws van lieden. PBIJS DER ADVERTENTIEN: Cta. F*r regel. -a Zaterdags 40 Ots. per regel BIJ yyVpi<l"^<M^m'en^ belangrijk lagere prijs, Kfetae advert eniiCn Woensdag 50 Cta., Zaterdag 56 ets. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrocht. ,Voor eventueele opren-» jtfbc- van brioren 10 Cts. porto te betalen. Bewijs* iinnüner 6 Cfo Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Pfv!JS DEZER COURANT] Voor Lcidea S nmi 'f. 2.S5, p. week' 0.9 Buiten leiden, waar agentaa geresti^d r'Jc, per week ÖIS Franco por post J 2.35 :H portokosten. Nummer 18894. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 10 October 1021, des namiddags te tweo uur- •Alsnog to behandelen onderwerpen'. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders to machtigen tot Hare Majesteit de Koningin hot verzoek te riohten om het maximum aantal patiënten, dat ^in het 'Krankzanndgengesticht „Endegeest'' mag ,-worden verpleegd, tijdelijk te vermeer deren met 34. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Lei- 'den Gezien hot verzoek van: a-. J. P. Mulder, om vergunning tot het oprichten yan een boek- en steendrukkerij in. het perceel lireestraat No. 70, Sectie G. No. 12G0, waarin geplaatst zal worden een ^electromotor van 5 Pk. voor hot aandrij ven vnn een kleine boekdrukpers, een ver- jaismaohine, een groote boekdrukpers, drie fcteendrukpersen en een mercuurmachine. b. Gcbrs. C. J. en P. van der Loo, om ,Vergunning tot het uitbreiden der wasoh- (Lnricliting in het perceel Haarlemmerweg No. 32, kad. Sectic K. No. 2699, door het bijbouwen van een mangelkamer en een fcpm aaklokaal, het plaatsen van een elcc- stoom ketel van 6.2 atm. druk en 9 vierk. M. verwarmd oppervlak, het plaatsen van 'oen electromotor van 5 Pk. voor het aan drijven van een waschmachine en een cen trifuge, het plaatsen van een electromotor j Van 3 Pk. voor het aandrijven van een Waschmachine, een electromotor van 2 Pk. Voor een st-oommangel en een eleotromo- tor van 1 Pk. voor een ventilator, ter ver vanging van den bestaanden stoomketel 'en verdere machines en motoren. c. H. J. C. van Veggel, firma Wolters, lom vergunning tot uitbreiding der brood- bakkerij in het perceel Vliet No. 23, Sectie iE. No. 1661, door het plaatsen van een Electromotor van 5 Pk. ter vervanging van 'oen gasmotor van 4y2 Pk. voor het aan drijven van een bestaande doegmachine. Gelet op de arbt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken mot de bijlagen pp do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 22 Ooto- ber e k. des voormiddags te halfelf op het (Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven 'om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of oen zijner leden zijn versohenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. W. PERA, Weth.-lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 8 October 1921. -<• DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vacn Leiden Gelet op de airtt. 12 cn 37 der Drank- jvot; Brengen ter algemeene kennis, dat door Mej. L. c!b Gaay Fortman, wonende te Leidton een verzoekschrift is ingediend, om .verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik tor plaatse van verkoop, in Zalen van het perceel Langest raait No. 67—69. W. PERA, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 October 1921. Men behoeft nog niet zoo boel oud to zijn of lang iu Leiden te hebben gewoond, om zich te herinner on oen Rijnsburgerweg, die aan een idyllisohen toestand deed denken. Twee rijen boomen, laag struikgewas aan de slootkanten en zoo waar even voor de grens van Leiden een lol, wclko mon niet kon passeeren voor men aan don rechthebbende op lol en weg, het ge- vraagdo tolgeld had geofferd. Tot do Poelbrug behoordo de weg aan de ge meente Leiden en dit gedeelte werd goed on derhouden, maar verder tot aan Oogslgeest toe, was hij woinig boter dan oen' landweg. Naarmate het verkeer hier toenam waaraan .Vorsoliülonde faotoren medewerkten: het toe nemend gebruik van het rijwiel, het bouwen van woningen langs don wog, het in gebruik nemen ,van het kasteel Eadogeest, als krankzinnigen gesticht, weldra govolgd door do opening van liet Sanatorium Rhijngeost, enz., werd do bc- hoofto naar verbetering van dezen weg in steeds toenomonido mate gevoeld. Mot name werd er krachtig op aangedrongen door don Algomeenen Noderlanjdschen Wielrijdorsbond. Doch ook uit Uo omgeving zelf gingen herhaaldelijk stemmen tot verbetering op en wendde men zich uit den .^ard dor zaak tot Oegstgeest en Leiden, welke gemeenten evenwol vrij machteloos tegenover yet vraagstuk stonden, omclat de weg particu lier eigen/dom was. blajrnen 9m een oloctrisclio tram m&y Kg/jjyjjk Pa Njojoijflwfokie ékploitiooren vas-_ ten vorm kregen, waartoe de Noord-Zuid-Hol- landsoho Tramweg-Maatschappij hot initiatief nam, begon hot vraagstuk werkelijk urgent lo worden. Het strekt het toenmalig gemeentebestuur van Leiden tot oer, dat tyot aan een oplossing or van den eersten stoot heeft gegeven door de gc- meento Oegstgeest, ondor wier territoir don wog lag, te bewogen stappen tot onteigening of aankoop van weg en tol te doen, waartoe ook Godeputcerdo Staten van Zuid-Holland hun medewerking verleenden. Leidon maakte de oplossing mogelijk door ia de kosten van aankoop of onteigening bij op heffing van den lol vóór of op 1 Mei 1911 een bijdrage te verleenen van f 8000, zijnde 2/3 van hot bedrag der geraamde kosten. De wog grng nu in eigendom cn onderhoud aan de gemeente Oogstgoest over en de tol verdween. Kan men het zich voorstellen, dat er voor tien jaar nog zulk een hindernis op dezen thans zoo drukken verkeersweg stond? Inmiddels was bij raadsbesluit van 13 Janu ari 1910 door Leiden concessie verleend voor 'den aanlog van een eleolrische trambaan voor dubbel spoor, voor zoover het Leidens grond gebied betrof. Men voorzag hier toen reeds, dat het verkeer zich in de naaste toekomst sterk uitbreiden zou en keurde hot oorspronkelijk door de betrokken Maatschappij ingediende plan om beide aan te leggen sporen op den Ouden Rijnsburgerweg te plaatsen mot behoud van db boomenrij aan beide kanton van don weg, af. Er word toen een ander plan ingediend,' dat 'den toestand in het leven riep, zooals dezo thans tot aan do Poelbrug bestaat. Wat is er toen door vrienden van oud stads schoen geklaagd over het wegnemen der boo men! Men zal zioh herinneren, dat wij toen reeds mot B. on W. van oordeel waren, dat hel c or waar-dag aspect van den weg voor de eisóheu van hot modern verkeer moest wijkon. De tijd heeft het gemeentebestuur en ons in het gelijk gesteld. Hadden in 1910 het gemeentebestuur van Oogstgeest en bet College van Gedoputcerdo Staten zioh ook op dit breode standpunt ge plaatst cn strengere eischen gestold, de toe stand zou zioh niet in zulk een gevaarlijke richting hebben toegespitst als nu het geval is. Het is ons hekend, dat aan het gemeente bestuur van Oegstgeost destijds den raad. is ge geven aan de Maatschappij de breede vaarslooi aan de westzijde van don wog af te &laan, deze sloot dus to dempen on daarop de tramrails te Joggen. Men had dan de boomen aan dezen kant kunnen behouden, de tram had oen afzon- öorlijko baan gekregen en de weg was voor het overig verkeer gereserveerd gebleven. Nu dit niet geschied is, dringt de nood elk jaar ernstiger. En na de annexatie in 1920 is Leiden aansprak olijk geworden .voor tooslandeu buiten haar sohuld ontstaan. Het tramvorkeor is na de opening der lijnon geleidelijk toegenomen on mag thans onorm druk hcotcn. Hoeveel trams komen on gaan er per dag wol niet? En daarnaast is gekomon het go wel dig motor- en rijwiclvcrkeer, dat zijn hoogtepunt zeker nog niet heeft bereikt. Dat alles hoeft gemaakt, dat -de toestand, zooals wij dezo thans kennen absoluut onhoudbaar is ge worden. Het noodlottig ongeval met doodelij- ken afloop aan hot eind der vorige week heeft dit weder op tragische wijze gedemonstreerd. Ter verontschuldiging van ons gemeentebe stuur, dat niet do blaam kan treffen, dat het eerst na dit zeer ernstig ongeval zijn aandacht aan den weg is gaan wijden, kunnen we mede- deelen, dat reeds geruimon tijd con plan tor verbetering door den Directeur van Gemeente werken is ontworpen, om van do Poelbrug af lot aan don Warmonderlaan (de grens tussohen Lokion en Oegstgeost) de sloot aan de oostzijde van den wog to dempen en achter do boomen een wandelpad aan te loggen. De onderhandelingen daarover met de eige naren van do panden langs die sloot gelegen vorderden uit den aard der zaak veel tijd en, hoewel de meosten op do zeer royale voorwaar den door B. en W. gesteld, hun medewerking verleenen, zal men ton opzichte van enkelen tcch nog onteigening mooten aanvragen. Volgens het plan van den Directeur, dat reeds door B. en W. in overweging wordt genomen, zal aan do Oostzijde van de boomen een wan delpad komen ter breedte van 4 Meter. Er wordt dan in ieder geval voor de vootgangers gezorgd. Maar wanneer men de boomen laat staan en zich om do wielrijders niet bokommerl blijft het gevaarlijke van den weg bijna even groot Het bostaandc smalle fietspad kan dan evenmin, goede diensten bewijzen als nu, en zoolang de wielrijders den wog moeten doelen met trams en motorvoertuigen blijft het gevaar voor ernstige ongevallen onverzwakt bestaan. Wil men iets bereiken, dan zal men de oude boomen aan do Oostzijde moeten rooien cn er jonge boomen moeten plaatsen waar nu hot fietspad is en daarachter naast een verhoogd trottoir voor voetgangers een rijwielpad moeten aanleggen- Bij het verleenen der concessie aan de Noord- Z ui d-Hol lands oho Tramwegmaatsoliappij heb ben Gedeputeerde Staten een aantal voorwaar- don gesteld, echtor nog mot do toevoeging, dat deze voorwaarden, indien de eisohen van liet verkeer dit noodig maakten, zouden kunnen worden verscherpt. Tot de voorwaardon behoort ook. dat de wes telijkste trambaan niet behoefde bestraat te worden. In den tijd toen de eonoessie verleend werd achtte men den weg ook zonder doze be strating breed genoeg. Echter is dit van den beginne af, als een leemte gevoeld, al was het alleen maar om de stof die daaruit bij hot rij den van de trams opwaait. Maar ook uit het oogpunt van veiligheid van het verkeer dient hot westelijk baanvak te worden bestraat en zelfs zooveel mogelijk daarbuiten een bostra- ting to worden aangebracht. Het wordrt dan ook h'oog tijd, dat Gedeputeerde Staten in dien zin hun voorwaarden, uitbreiden. Zijn wij wel in gelicht, dan hebben B. on W. onzer gomeenlo met verwijzing naar "liet laatste ongeval, hot College van God. Staten reeds in overweging gegeven stappen in deze richting bij de Maat schappij to doen. Zouden God. Staten dan ook nog niet tevens kunnen bepalen, dat do trama Sn 'dit 'drukke weggedeelte aa^_ een maximum-snelheid go- bonden worden? Een snelheid van 25 K.M. on meer is op den weg waar motorrijtuigen slechts 15 K.M. is toegestaan, regel. Dat is yoor het verkeer toch niet noodig en verhoogt het ge vaar uitermate. Wanneer deze veranderingen zijn aange bracht, waarvan die, uitgaande van het ge meentebestuur zeker helangrijko kosten zullen verderen, dan is er wel iets verbeterd, maar het groote euvel, dat tram-, auto- cn rijwiel- verkeer op één weg gesohiodt, blijft nog altijd bestaan cn daardoor het gevaar voor onge vallen eveneens. De moest radicale verbetering zou zijn, dat de breede vaarsloot aan de westzijde van den weg werd gedempt on dat gedeelte uitsluitend voor het tramverkeer werd gereserveerd, zooals in 1910 bij het verleenen dor concessie reeds door een belangstellend buitenstaander den bur gemeester van Ocgstgeest werd voorgeslagen. Do sloot, vroeger aan Ocgstgeest toebehoo rend is na de annexatie aan Leiden overgegaan. Dozo sloot is dus eigendom dor gemeente, al heeft het Hoogheemraadschap Rijnland er mode zeggonsohap over. Indertijd, toen de Rijnsbur gerweg nog niet bebouwd was, doch omzoomd door weiland, had doze sloot als vaarwater ze ker betoekenis en we kunnen ons voorstellen dat Rijnland in het belang zijner ingelanden bezwaar kon hébben tegen demping; thans be staat dat bezwaar nog in zoo geringe mate, dat wij ons niet kunnen indenken, dat Rijnland de gemeente zou' tegenwerken, wanneer deze de verbetering van -den weg in dio richting wilde zoeken en 'daarmede oen groot algemeen belang dienen. 't Is daarom dat .wij ons gomoentebesluur ernstig raden, voor het overgaat de thans voor genomen verbeteringen uit te voeren te over wegen of het niet beter is onmiddellijk het moest radicale middel aan le grijpen, waardoor de langzamerhand zoo beruchte gevaarlijke Rijnsburgerweg veranderd zou worden ln een model verkeersweg. Maatschappij der Ncdorlandsche Letterkunde. In do gisteravond alhier gehouden gewone maandelij'ksdho vergaidteripg van de Maat schappij der Nedoriandsoho Letterkunde heeft prof- d;r. Th. Fringis, thoogleeraar in de Ne- derlandsche en Duitsohe taal- cn letterkunde aan de "Universiteit te Bonn, een voordracht gehouden ovor „Gemeenschappelijke vragen en taak van het Nederlan'dsohe en Duitsöhc taalonderzoek''. De taalatlas, aldus spr. van het DuLtsche rijk in Marburg (Lahn) cn Berlijn omvat thans over de 1500 kaarten, welke de diralus grenzen en vormen oirer de 300 woorden en taalverschijnselen in het gebied van het Duitsche rijk met behulp van een duidelijk toeken- en kleuren systeem aangeven. Het materiaal is met hulp van de-onder wijzers op de volksscholen uit over de 40.009 plaatsen samengebracht. De kaartplaten ver- toonen in het Noord-Westen van het Duit sche taalgebied talrijke onderbrekingen, om dat de taallajnen door de aangrenzende Ne- deriandsohe landschappen vorder gaan- Het onderzoek naar de basis der taalgrens, dat in aansluiting aan 'de Marburger kaar ten bovenal voor den Noder-Rijn wordt voort gezet, heeft vooral tot de laat-imiiddeleeuw- eclie tCrritoriaal-'geoigraphie geleid. De ge schiedkundige atlas der Rijnlanden hoeft hij dezen arbeid waardevolle diensten verschaft. Het onderzoek van ;de aansluitende Nedor- 1 an dsdh-Li mburgsclie dialectgrenzen heeft hetzelfde resultaat teweeggebracht. Daarbij hoort dan do -geschiedkundige atlas van Nëderlandsch waarldevolle steun punten. Ook in het Limburgsche leven de grenzen van de gebieden van Limburg, Gel derland, Loon-Luik en Brabant tot heden in de taalgrenzen voort. Deze taalgrenizen zijn grootendeels door het binnendringen der Oostelijk en Zuidolijk-Duitsohe vormen en Verschijnselen ten tijde der middeleeuwsoho territoriale kerkelijke cuiltureele machtspo sitie van Keulen ontstaan. In het algemeen gaat sedert de latere mid deleeuwen de oude Nedorlandsche grond structuur dor Noord-Rijnsohe taal langzamer hand ten gronde. Overblijfselen van oude ge meenschappelijkheid zijn or nog lieden niét alleen in het land van Kleef, maar tot aan. de hoogten van het Eitelgebergtc, ja zelfs tot bij en Zuidelijk van Trier. De oplossing van de gezamenlijke grons- vragen van den ouden en den nieuwen tijd, van de Ardennon tot aan dc Noordzee, kan alleen door gomeensoliappolijkcn arbeid Suoces hebben. Prof. Schrijnen (Utrecht) en dr. Kloeke (Leiden) hébben do vulling van de leemten, welke de Duitsche taalatlas ver toont, reeds krachtig bevorderd. Na het eindigen dankte de voorzitter, na mens de aanwezigen, den spreker voor zijn belangwekkende voordracht- In do boden gehouden vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoog heemraadschap Rijnland is tot secretaris be noemd mr. J. Slagter, hoofdcommies aan de Provindiale "Griffie *o Zwolle. Met den be noemde stond als no. 2 op de voordraoht mr. J. Kunst, commies tor gemeente-secretarie te 's-Gravenhage. D'r. F. Muller Jzn., hoopt zijn inaugu- reelo rede, wolke hij door ongesteldheid niet heeft kunnen houden, uit to sproken op Donderdag 13 October a.s.. des na-mid dags to fwee uren,1 in het groot-auditori urn vazn liet universiteitsgebouw. Aan den Raad dozer gemeente geven por adres to kennen do Lcidsohe Bestuur ders bond en de afdeeling Leiden dor S. D. A. P. dat, ondanks do gedaalde kolenprijzen in don groothandel, de prijzen in den klein handel, "zoowel van steenkolen als andere eoorten huisbrand, nog altijd verbazend hoog zijn, waardoor het minst dra-agkraoh- tago deel dor ingezetenen weder de groot ste moeite zal hebben, zich in den a.s. win ter van de strikt noodige hoeveelheden brandstoffen te voorziencïat in enkele an dere plaatsen, met name in Amsterdam en Leeuwarden, van gemeentewege maatrege len zijn genomen, waardoor de brandstof fen tegen belangrijk lagere prijzen dan bij den handel gelden, aan do ingezetenen van dio plaatsen worden geleverddat bijv. in Amsterdam het verschil tusschen do prij zen van den handel on die, wolke de ge meente berekent, f 0.65 per Hectoliter be draagt dat in Leeuwarden door de ge meen tegasfabriok aan do ingezetenen ook as wordt geleverd tegen sterk gereduceerde prijzon, tot een maximum van 24 Hecto liter por gezin; dat zij het van groot be lang aohton, dat het gemeentebestuur van Ledden alsnog ton spoedigste soortgelijke maatregelen neemt als te Amsterdam cn Leeuwarden is geschiedtdat zij den Raad met klom verzoeken het daarheen te lei den, dat, hetzij door een overeenkomst met een daartoe aan te zoeken leverancier, of wel door verstrekking van cokes door de lichtfabrieken, de ingezetenen in dezen winter tegen zoo laag mogelijken prijs hun bcnoocj'igde brandstoffen kunnen bekomen. Het RaacLlid de heer M. Dubbalde- man stelt don Raad voor, alvorens zijn goedkeuring te hechten aan het voorstel van B. en W; inzake het in riohten van een garage met toebeliooren in het perceel Ga- renmorkt no. 6, B. en W. to verdoeken csn uitgebreid onderzoek in te stollen of dat gene, wat men noodig heeft, niet te vin den is in de garage en op het terrein van do Lichtfabrieken. De 6chaa.lcollecle ten behoeve der Zending in de morgendiensten in de ker ken der Ned.-Herv, Gom. alhier op 2 Ooto- ber heeft opgebracht f 974.60 en de collecte langs de huizen hot bruto-bedrog van f 1191. Hiervan gaan nog eondge onkosten af vcor advertenties, enz. Hot benoodagde drukwerk werd gratis verstrekt. Gisteravond had in de Sfcad=zaal de inauguratie plaats van het honderdtal nieuwe ledeu van het Leldsch Studentencorps. De praeses collegii, de heer W. F. H. van Nie- velt, hield ecu toespraak, waarbij hij den nieuwen leden op het hart drukte den roem vati het Corps hoog .be houden ei ook de Corpsvereeniglngen krachtig be steunen. Na afloop werd een fakkeloptocht met muziek en banieren langs Breestraat, Steen- schuur, Rapenburg naar de sociëteit „Mi nerva" gehouden. Er werd hier en daar bengaa'sch vuur ontsteken en gedurende ongeveer een uur was het ougewoon druk in eon deol der stad. De ommegang hajd, dank zij do goede rege ling en het uitnemend: politie-toozieht, een zeer ordelijk verloop. Tijdens 'de gvóën-periwde is het bijzonder rustig geweest- In café ,,'t Poabbof" alhier is Donder dagavond. opgericht een motorclub „Leiden en Omstreken", met aanvankelijk een veer tigtal leden. •Hot doel dezer voreemgiag is gelijk aan dio van alle andere motorolubs, namelijk het hóud-en van wimpeltoohten, etnz. Voor eon stad als Leiden is deze oprichting heusëh niet voor den tijd gekomen. Even wel, het is thans zoo ver, en wij twijfelen ndet of hot ledentail zal zioh spoedig uit breiden. Het bestuur der motorclub is samenge steld als volgt: voorz., H. F. H. Sander- rnann, Leiden; seor., C. de Witte, Pasteur- straab 2 C, boek Maresimgel, Leiden; pen- mngm., A. Kool, AJph-encommissaris, C. Bakker, Oegstgeest, Gisteravond had in .,De Graanbeurs" een openbare vergadering plaats, uitge schreven door de afdeeling Leiden van de Communistische Partij, waarvoor als spre kers waren aangekondigd de heeren Ceton, ex-onderwijzer te Amsterdam en L. de Visser, uit Den Haag, die jhun indrukken, bij hun bezoek in Rusland opgedaan, zou den weergeven, do eerste zelfs met het ver- toonen van lichtbeelden. Ondanks dit laat ste was het bezoek slechts zeer matig. Er zullen ongeveer 200 personen in de zaal aanwezig zijn geweest. De vergadering werd met een inleidend woord geopend door het Raadslid dr. J. A. N. Knuttel, die daarin mededeelde, dat een comité was gevorm ter ondersteuning van de door den nood getroffen Russen. Wie in dit comité wilde zitting nemen, of op andere wijze tot het welslagen wilde medewerken, kon zioh daarvoor te zijnen huize aan den Witte-Singel aanmelden. Men behoefde daarvoor geen partijgenoot te zijn. Het comité zal een collecte in de stad houden, waarvoor reeds toestemming is verkregen van den loco-burgemeester. Hierna vertoonde de heer Ceton lan taarnplaatjes van photografieën uit Rus land, door hem zelf genomen, die nader door jhem werden toegelicht. Eerst ver telde hij van de reis, daarna een en ancfer over den toestand te Moskou en te Petro- grad. De heer L. de Visser sprak vervolgens on deelde onder anderen mec?e, dat de hui zen waren gecommuniseerd en dat de kunst schatten der rijken nu in Museums wa ren ondergebracht, waardoor deze in be- teekenis waren toegenomen. Te 11 u. 20 m. ongeveer werd' de verga dering, die een rustig verloop had, door den Voorzitter gesloten. Namens het Centraal-Comité voor Hon- fa&röche kinderen voor Leiden en Omstre- en deelt da heer D. M. van Nes ons mede, dat 'er gelegenheid beslaat om met den kin'dertrein, dio ohgeve'er 11 October BINNENLAND, Wetsontwerp tot regeling van het Middelbaar Onderwijs. Antwoord van den Minister varf Landbouw inzake het annuieeren van bestellingen door de Bataafsche Pefroleum-Maatsefiappij. BUITENLAND. Oe opheffing van den staat van beleg in Beieren verzekerd. LJoyd George misschien toch naar Washington a.s. raar Hongarije vertrekt, gratis pak ketten met levensmiddelen en andere zaken, uitgezonderd tabak, sigaren ea sigarettc-n, to verzenden aan bepaalde adressen in Bu dapest en omgeving. Deze pakketten moeten van duidelijke adressen voorzien en goed te haüteeren zrjn, het liefst kistjes. De ver zenders moeten aan de geadresseerden mel den, dat zij hun pakket te Budapest bij de L'ga moeteu afhalen. Het gemakkelijkst is, dat de pakketten aan den trein bezorgd worden. De verzenders gelieven den heer, [Van Nes van hun voornemen in kennis te stellen; dan meldt hy hun, hoe Iaat de trein vertrekt. Doet men dit niet, dan ge lieve men de pakketten te zijnen huize iVreewijkstraat 8, te iaten bezorgen, mits uiterlijk Maandag 10 October. Door onzen stadgenoot, den heer D. Blokker, musicus, ia een marsch gecompo neerd, welke is opgedragen aan het L. M.-E. „Bobette". Deze marsch zal door genoemd ensemble bij elk optreden uitge voerd worden onder <3an naam van „Bo bette-Marsch". Gisteren is verschenen het Stbl. no. 1098, wet van 23 September, tot verklaring van het algemeen nut dor onteigening ten. behoeve van uitbreiding van het stations- emplacement Leiden van den spoorweg Amsterdam—Rotterdam. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde statuten van de naaml. vennootschappen Sajetfabriek en Breierij J. Parmentier en Zonen; Do Loicbohe Katoenmaatsohappij, voorheen De Heyder en Go., beide alhier. Perceel 41, Hoogewoerd, waarin eerst de Stiohtsche Glashandel was gevestigd, is geruimen tijd aan de oogen van het publiek onttrokken geweest door een schutting, welke nu is weggenomen. Boven veler ver wachting is er een winkelhuis verrezen, waarop dit stadsgedeele trotsoh kan zijn. De heer G. Splinter Jr., die tot nog toe een eind verder, aan de overzij dezer straat zijn zaak had gevestigd, heeft deze in c?it pand overgebracht en daarmee, dank zij de veel grootere ruimte er een aanmerke lijke uitbreiding aan gegeven. De frontbreedte der nieuwe zaak is ruim 8 Meter. Het entree is schitterend'. Aan weerszijden van een breed, ver inloopend portiek, beyinden zioh diepe etalagekasten, één groote en een kleinere, van de straat en van het portiek gesolieiden door prach tige spiegelruiten. Daardoor heeft men van de straat af een eenig gezicht in de 39 Meter diepe winkelruimte beneden, met haar verschillende afdeelingen, waarin men in groote voorraden aanwezig vindt: gordijnstoffen, tafelkleeden, linoleums, karpetten, enz. Ongeveer in het midden verwijdt zich de ruimte naar de St.-Joris-steeg, waardbor de winkel daar een breedte verkrijgt van ruim 14 Meter. Deze ruimte is benut voor het maken van een uitgang voor expeditie, terwijl er tevens een étalagekast is aan gebracht ook met een groote spiegelruit, zoodat men mede uit deze steeg een blik heeft op den voorraad goederen. Achter dit winkelgedeelte is het kan toor gevestigd voor den boekhouder en de Bedienden, en daarachter is het privékan- ioor van den lieer Splinter. Do nog verder liggende ruimte is ingerifht voor de toi letten. Uit de winkel afdeelingen, reeds genoemcfc betreedt mön het magazijn, speciaal in gericht voor dekens, Axminster tapijten en aanverwante goederen. Dit magazijn, vroeger een open ruimte, strekt zich tot- de Krouwelsteeg uit, zoodat het pand van steeg tot steeg loopt en een breedte heeft van 17 Meter. Er zullen niet veel winkelhuizen in stad zijn, die over zooveel ruimte kunnen beschikken, als hier het geval is. De hoer Splinter had cf ruimte noo dig, cn daarvoor moest hij in de St.-Joris- stecg zelfs nog een tweetal huisjes, door hem aangekocht, amoveeren. Doch ook "dit ging niet zonder elders weer twee voor bewoning geschikte panden er voor In de plaats te stellen, door cfe Huurcommissie goedgekeurd. En 'dat is door hem gedaan", zoodat de volkshuisvesting aan deze uit breiding niet to kort komt. De bevloering beneden is van Amer][- kaansch grenen hout. Een monumentale irap met' 'graniet linoleum trec?en, mei

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1