Ü3T DE OMSTREKEN BRIEF UIT DE VOLKENBONDSSTAD. 73f ALPHEN. Od den West-Kanaalweg, alhier, reed gisteravond) B. met zijn til bury, waaraan tot verlichting een carbicl- lantaarn was bevestigd. Aan den tegen- overgestelden kant kwam B. op een rijtuig aanrijden. Het paard van dezen sclirok van het licht. Er ontstond een kleine pa niek. B. sprong van zijn wagen, met het gevolg, dat hij eai der boomen van hot voertuig tegen zijn borst kreeg, Na on middellijk' naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden te zijn vervoerd, is hij daar over leden. HAARLEMMERMEER. Aan het R.- K. Kerkbestuur aan den Spaarnwouderweg bij Vijfhuizen alhier, is vergunning ver leend tot het bouwen bij de R.-K. school aldaar van een gymnastieklokaal en pa tronaatszaal. H. L., in de Olmenlaan, te Zwanen burg, alhier, miste telkens druiven uit zijn broeikasen. Het is der politie aldaar, na ijverig zoeken, thans mogen gelukken de vermoedigc daders, eenigc jeugdige perso nen, in handen to krijgen. Het bleek, dat zij meermalen op klaarlichten dag hun slag geslagen hadden en meer dan 30 pond had den ontvreemd. Bij twee in dezo gemeente aan den Leimuiderdijk en te Vijfhuizen wonendo arbeiders is ingebroken. Bij ieder hunner weald een rijwiel ontvreemd- De poMtie stelt een onderzoek in. HOOFDDORP. Vrijdagmorgen had aan den Verlengden Fortweg de eerste- stoen-legging plaats van de woningtbouw- vereeniging „St. Anthonius van Padua". Onder de aanwezigen werden opgemerkt het dagelijksch bestuur van Haarlemmer meer en den gemeente-secretaris, den heer Rinkel, alsmede eenige Raadsleden. De eerste steen werd gelegd en de wijding ge schiedde met een toepasselijk woord door pastoor Soepnel. Verder werd het woord nog gevoerd door den heer H. Koning, na mens het bestuur der Vereeniging en den wethouder Knaap. Daarna werd voor een in aanbouw zijnde woning, alwaar eenige palen met groen en vlaggen waren versierd de eerewijn rondgediend. OEG-STGEEST. Mej. W. M. Egjgmlr, onderwijzeres aan do Christelijke school ia Hazerswoud-e (Rijndijk) is als zoodanig benoemd alhier. WASSENAAR. - Tot onderwijzeres aan dfe Bijz. Ohr. School in de Langstraat is benoemd de heer L. Looijenga, te Slie- drechtv KERKELIJKE BERICHTEN. Warmond, Ned.-Herv. Gem. r Zon dagmorgen, te tien uren, ds. Van Gras- ptek, te Oosteren cl, op TexeL Avonds te zes uren, ds. Haselager. OEG-STGEEST. Gemeenteraad. Voorzitter, tevens seoretaris, J. G. M. van Grdethaiyzen. Afwezig de heer on De Graaf' en Nijssen. Er is één vacature. Do notulen worden onveranderd vastgesteld. De stemming zal beginnen bij den heer Spaargaren. Mededeeling wordt gedaan van de navol gende ingekomen stukken 10. Kennisgeving van den heer Nijssen, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is aanwezig te zijn2o. Ged. Staten hebben goedgekeurd teruggezonden oecnigo comp- tabilitoitsbosluiiten3o. mededeeJing 'van fe. en W., dat op 16 dezer kasopname heeft plaats gehad en allies in orde is bevonden 4o. Ged. Staten hebben toegezonden een extract Kon. B. waarbij Koninklijk is goedgekeurd do verordening tot wijziging der verordening H. O.5o. verzoek H. do Pree om voor die op te richten Zangvor- eeniging een lokaa-l dor O. L. S. aan den Morsch beschikbaar te stellen, hetgeen ter afdoening wordt gerenvoyeertl naar B. en W. Overige stukken voor kennisgeving aangenomen. I. Stemming over voorstel kindertoeslag gemeente-werklieden. De voorzitter brengt in herinnering, dat in de vorige vergade ring in principe is besloten kindertoeslag te verleen en, doch dat de stemmen staak ten wat het bepalen van den leeftijdsgrens betreft. In stemming wordt gebracht het voorstel Nijssen' om de leeftijdsgrens te be palen op 16 jaar. Tegen stemden d'e heeren Spaargaren, Bakker, Zandbergen en Zaal berg, zoodat de stemmen staakten en het voorstel was verworpen. Hierna kwam in stemming het voorstel Yan der Hulst, om de leeftijdsgrens te be palen op 15" jaar. Tegen stemden do heer Spaargaren, Yan Delft, Bakker, Zandber gen -en Zaalberg. Het voorstel was dus ver worpen. Ten slotte kwam in stemming het voor stel Zandbergen oim do leeftijdsgrens te be palen op 14 jaar, waarbij de stemmen staakten. Tegen stemden do heeron Yan Delft, Bakker, Zaalberg en Zandbergen, ddo dus tegen zijn eigen voorstel stemden. De beer Bakker vraagt af, gezien den uitslag de stemmingen, de kindertoeslag aiiet van de haan is, waarmede de voorzit ter zich niet kan vereenigen waar toch in principe is uitgemaakt dat men vóór kin dentoeslag is. Wordt derhalve aangehou den tdb oe volgende vergadering. 11. Benoeming lid plaatselijke school commissie. In verband met het overeen komstig eigen verzoek verleende eervol lontslag aan A. M. Brouwer als lid dier commissie bestaat een vacature en moet hierin overeenkomstig do wet worden door zien. B. en W. dragen voor den heer P. lo Grana, oud-shcoolopziener district Rot- terdhm, alhier. Wordt met algemeene stem men benoemd. III. Benoeming schatter voor gebruiks waarde Bijz. Scholen. Mot hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de voor dracht van B .en W. benoemd voor bijzon dere scholen in het algemeen, de gemeente opzichter, en voor de Bijz. Sohool dor Ned.-Herv. Gom. de heer Spijker, to Leidon. IV. Vaststelling verordening in school- goldheffing. Met algomeene stemmen een verordening tot heffing van schoolgeld lager onderwijs vastgesteld. Dezo verorde ning, die met ingang van 1 Jan. 1922 in working treedt, geldt voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs. Het school geld zal bedragen per maand: Inkomens beneden f 800 zijn vrij f 800 tot f 100020 centf 1000 tot f 1200 25 centf 1200 tot f 14C030 oesntf 1400 tot. f 160035 cent; f1600 tot f1800 40 centf 1800 tot f 2000 50 ©entf 2000 tot f 2200 60 centf 2200 tot f 2400 70 cent f 2400 tot f 2600 80 centf 2600 tot f 2800 90 oent; f2800 tot f3000: f 1.05f3000 tot f3200: f 1.20f3200 -tot f3400: f 1.35 5 f3400 tot f3600: fl.50; f3600 tot f3800: f 1.65f3800 tot f4000: f 1.65f4000 tot f4200: f2.05; f4200 tot f 4-100 f 2.25 f 4400 tot f 4600f 2.45 j f 4600 en hooger f 2.65. Dezo bedragen zijn verschuldigd voor het 1st© kind en wordlen overeenkomstig de wet verminderd met 20 pCt.40 pCt.60 pCt. en 80 pCt. van het 2e, 3e 4o en 5e kind welke gelijktijdig een school van de zelfde sport bezoeken. Yoor he tzesde of meer kinderen is geen schoolgeld verschul digd. Tevens wordt met algemeeno stemmen de verordening tot heffing van schoolgeld voor het vervolgonderwijs vastgesteld waarbij dezelfde Has&e-inöeeling ia gevolgd doch het schoolgeld juist de helft bedraagt. Ook wordt vastgesteld do verordening tot invordering van schoolgelden. Y. Comptabiliteit. Met algemeene stem men worden eenige besluiten tot het doen van af en overschrijving op de begrooting dienst 1921 vastgesteld. VI. Vaststelling kohier H. O. Wordt met algemeen© stemmen vastgesteld tot een bodlrag van f 88,405.55%, waarvan f 66,301.17% voor den dienst 1921, aange zien liet belastingjaar loopt van 1 Jan. 1921 tot Mei 1922 of over 16 maanden. Do aanslagen zullen invorderbaar zijn over drie termijnen. Het percentage werd vast gesteld op 3% pCt., gelijk aan het vorig jaar. Dit kohier zal tor goedkeuring aan Ged. St. worden ingezonden. Rondvraag. De heer Spaargaren wijst op de gaten in de laan bij de plaats van Wil link en de heer Yan Delft vraagt of de vuilnisbak aan de Zamdlaan niet eens kan worden geledigd, waarvan de voorzitter nota neemt. Hierna sluiting. RIJNSBURG. v Gemeenteraad: Voorzitter: <cle buigemeestcr. t Afwezig wethouder J. v. Iters'on Sr. De Yoorz. opent do vergadering met gebed en leest daarna do notulen van do vorige verga dering voor, welke onveranderd worden vast gesteld. 1. Ingekomen Stukken. Van God.. Stalen goedkeuring van do reke ning cn verantwoording betreffende dedistri butie-uitgaven 1918 en 1919. Van architect Willem-s medodeeling van de verschenen betalingstermijn ad f 17,000 inzake schoolbouw. Van voorz. on secr. van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose Katwijk 0. 0. oen verzoek ook over 1922 oen subsidie te willen verleenen. Waar van de grootte" hiervan de Rijkssub sidie wordt bepaald, en om doze in zijn geheel ad ruim f 1600 te kunnen behouden, wordt ver zocht de subsidie van do gemeente op l1/» maal het bedrag van de subsidie van dit jaar te be palen. Besloten wordt dit verzoek te behandelen bij de hegrootinig. 2. Van bet bestuur van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel to Rynsburg, een verzoek, voor schoolbouw to willen afstaan aan genoemde vereeniging een terrein, eigendom van de ge meente, gelegen aan de Kerkstraat. Dit terrein is voor oen school gunstig gelegen, terwijl moei lijk een ander geschikt terrein is te krijgen. Als taxateur is door do Vereeniging aangewe zen de heer P. Kort Sr., alhier. B. en W. stollen voor bedoeld terrein voor bet genoemde doel aan do Vereeniging af te staan. Do heer S. Schoneveld kan zich hiermede zeer good vereenigen, en voelt ook wel de moei lijkheid een ander terrein te vindon, maar merkt op, dat dezo grond bestemd was voor vülabouw en vraagt of men door een school met dit oorspronkelijke ideaal niet in bet ge drang komt. Spr. vraagt of hiermede genoeg zaam door B. en W. rekening is gehouden. Voider vraagt spreker hoe het gaat met de taxatie, of hierbij vast wordt gehouden aan den reeds eerder vastgestelden prijs en of hier in de Raad nog zeggenschap heeft. Do Voorz. antwoordt den heer S. Schoneveld, dat geen ander terrein beschikbaar is. Hel oog was ook gevallen op een terrein aan d'e Brou wersstraat, dat echter te laag, en met het oog op de tram, voor de kinderen te gevaarlijk was. Wat do taxatie betreft, deze geschiedde door drie taxateurs, waarvan één door B. cn W. aan te wijzen, één door bot Schoolbestuur en één door den Onderwijsraad. Na eenigo discussies omtrent het al of niet gebonden zijn van de gemeente aan dezo taxatie wordt hot voorstel van B. en W. in stemming ■gebracht en met algemeene stemmen aange nomen. Van don winkelier Van der Gugten is inge komen een verzoek diem te willen ontheffen van do verplichte winkelsluiting. Besloten wordt dit verzoek, dat eerst kort ge leden is ingediend, mede in verband met een Rijksregeling van de winkelsluiting, aan te houden. De hcor S, Schoneveld zegt vernomen te heb ben, dat de uren voor sluiting veranderd zijn on vraagt of de verordening hiertoe aan B. en W. bot recht geeft.' De Voorz. antwoordt, dat blijkens do verorde ning B. en W. tot afwijking gemachtigd zijn. De hoer S. Schonoveld vraagt, welke zin Het dan heeft, .dat de Baad een sluitingsuur be paald en spreekt al3 zijn meening uit, dat al- leem op bijzondere dagon of bij bijzondere ge beurtenissen van die bevoegdheid gebruik zou zijn te maken. 3. Van Ged. Staten is ingekomen een schrij ven .naar aanleiding van de aangeboden go- ineontebcgrooling 1921. Verzocht wordt de posten voor bezoldiging biwsfromooster, secretaris, wethouders en ge meenteontvanger to verhoogen volgons de nieu we regeling goedgekeurd bij Kon. besluit. Mocht do Raad hiertoe niet besluiten, dan zou art. 12 van do Gemeentewet worden toegepast en zou den God. Staten dezo verhoogingen op de be- grooting toepassen. Ook do vergoedingen voor den ambtenaar ter secretarie en voor de heide veldwachters ko men God. St. Ie laag voor. Zij verzoeken daar om den Raad deze posten volgens voorstel van B. en W. te verhoogen. Werd hieraan niet vol daan, dan zou aan do gemeonte-bogrooting do goedkeuring van God. St. worden onthouden. B. en W. stellen voor de bedragen op do begrooting voggens den wensch van Ged. Staten te verhoogen. Ds heer Yand er Gugten merkt op, d'afc ds Raad indertijd tegen verhooging heeft gestemd en dit maar moet blijven doen. Indien Ged. Staten hiermede geen genoe gen kunnen nemen, moeten zij do verant- wvoröt'o1 iirid maar dragen. De lieer Yan Biezen acht het betreu renswaard, dat de loonen zoo worden op gedreven, gezien hoe zuur dikwijls het geld in de gemeente verdiend wordt. Do heer J. Schonevold vraagt, welke gevolgen het laat-ste dreigement van Ged. Staten heeft, wat hem door cfen Voorz. word medegedeeld', n.l. het niet kunnen van betalingen aan werklieden b.v., amb tenaren enz. Do heèr Schonevcld stelt voor aan het voorstel van B. en W. de goedkeuring te onthouden en meent,- dat de Raad dan maar in beroep moet gaan bij de Kroon. Spr. twijfelt niet of G. S. zullen door de Kroon in liet ongelijk gesteld worden. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met slechts één stem vóór, (vvet- ïïoudler Yan Klaveren). 4. Vaststelling Vermeiiigvuldiglngscijfer kohier H. O. Behandeling van dit punt kon niet plaats hebben, doordat de gc- meentebegrooting niet is goedgekeurd. Do heer J. Schoneveld vraagt of dan niet, zooals reeds eerder dor den heer Jonker is besproken, een voorloopig ko hier kan worden opgemaakt, daar anders zoo laat de aanslagbiljetten worden uit gereikt, die bovendien over 16 maanden loopen. Do Yoorz. deelt "mede, dat dit niet mo gelijk is, daar de verordening dan daarin zou moeten voorzien, wat hier niet het geval is. De heer H. G. Jonker vraagt of niet een verzoek kan worden gedaan, reeds een gedeelte voorloop ig te betalen. Hiervan worat weinig resultaat ver wacht, zoodat dit punt vérder niet meer behandeld wordt. 6. Bij mondevan den heer J. Schone veld brengt de commissie voor het nazien van do gemeenterekening over 1920, haar verslag uit. De aandacht van de commissie trok een bedrag ad f3 voor het uitslaan van het vloerkleed uit dé Raadszaal, ter gelegen heid van den het vorig jaar gehouden Ba zaar, welk bedrag de commissie meent, dat de gemeente van de commissie van den Bazaar, moet trachten terug te krij gen. Yerder betuigt de commissie haar blijdschap, dat de distributie haar einde kreeg, daar de kosten voor d'e gemeente over 195"0, waarin bijna niets werd gedis tribueerd, toch nog f2920.71 beliepen. De commissie moest voorts de opmer king jnaken hoe duur de uitvoering der diverse werken voor de gemeente was. Was niet altijd' de commissie tot oordee- len bevoegd, dikwijls moest zich de com- misie afvragen, waaraan dikwijls zooveel uren voor werkzaamheden waren noodig geweest. Meerdere controle leek daarom dc commissie noodzakelijk. Het verbruik van petroleum ad 96 L. bijna alleen voor het aanmaken van do kachel in het Raadhuis, kwam de Com missie abnormaal hoog voor. Zoo ook de verwarming van de school, welke f212 kostte en waarvoor o.m. wer den gebruikt 3650 lange turven. Dé kosten voor straatverlichting ad f 3186.87zijn zeer hoog, waarbij dè aan dacht wordt gevestigd op hetgeen reeds meermalen door den heer S. Schoneveld is gevraagd n.l. te trachten het onderhoud in eigen beheer te krijgen. De commissie vertrouwt, dat hierin een oplossing gezocht zal worden. Yoor te late betaling van do koopsom aan dc-n heer v. d. Gust voor woning bouwterrein was f40 rente betaald. Ge vraagd werd of dit niet vermeden had kunnen worden. Yoor den gasaanleg was betaald aan de Gasfabriek te Leiden f 5550. Dc com missie meende, dat do kosten van de hoofdleiding enz. voor rekening van de Gasfabriek waren. Ten slotte wijst de commissie op de bélooningcn bij gelegenheid van de paar denmarkt, wélke gi'oöter zijn dan dc op brengst en naar de commissie meent niet noodig zijn. Hierop zal nader bij de be grooting voor 1922'worden teruggekomen. De Yoorz. licht, voor zoover mogelijk, de ter sprake gebrachte posten toe. De kwestie omtrent aanleg gas aan de gemeentewoningen wordt breedvoerig be sproken, en loopen de mceningen uiteen, waarom hieromtrent nadere onderzoekin gen zullen plaats hebben en cfe zaak wordt aangehouden. De heer v. 'd. Gugten vraagt, nu de distributie voorbij is, wat nu gebeurt met het indertijd bij wethouder Van Iterson gemaakte brandstoffenbureau, of dat djt mógelijk door wethouder v. Iterson is of wordt overgenomen en tot welk bedrag. De Yoorz. deelt mede, dat hieromtrent nog niets besloten is, d'och dat met deni dringend verbetering eischt. Ook de d'aar- pleegd. Op voorstel van de commissie van on derzoek wordt hierna met alg. stemmen de gemeenterekening over 1920 goedge keurd» 0. Een concept-ver orden ing op het ver volgonderwijs wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Yoor dit ver vol g- onde r w ij s hebben zich geen leerlingen aangemeld, zoodat dit jaar geen vervolg-onderwijs wordt gegeven. 7. B. en W. vragen machtiging voor het aangaan van een tijdelijke geldleenLng van f 23,000. Na eenige discussies worclt deze mach tiging met algemeen© stemmen verleend. Rondvraag. Dr. Jonker vraagt of nog geen verhooging van huur is tegemoet te zien, voor bewoners van de gemeentehui zen, wier inkomen boven bepaald1 bedrag stijgt. Reeds eerder is dezo zaak door spr. ter sprake gebracht, waarbij de Yoorz. mededeelde informaties te zullen inwinnen. Do Yoorz. deelde mede, dat voor dezo personen in een der volgende vergaderin gen een huurprijs van f6 per week zou worden voorgesteld. De heer v. d. Gugten deelt mede, ver nomen te hebben, dht aan de bewoners der gemeentewoningen contracten zijn aan geboden, waaraan kosten verbonden wa ren, waartegen sommige huurders bezwaar hadden. De Yoorz. deelt mede, dat dé uitreiking van een contract door den Raad is goed gekeurd. Het is in deze gebruikelijk de zegelkosten dbor de huurders te doen diragen. Yerder verzocht de heer v. d. Gugten bij donker weer bijv. 3 of 4 lantaarns in het dorp te doen branden, wat zeer noo dig is. De heer v. d. Biezen vraagt eenige ver lichting, met name in dé Brouwersstraat. De heer S. Schoneveld vestigt de aan dacht op den Oegstgeesterwegi, welke dringend verbetering eiohti Ook de daar naast gelegen weg, langs de huizen kan dan misschien onderhanden genomen wor den, daar aldaar de toestan 1 voor de be woners onmogelijk is. De Yoorz. zegt verbetering toe. Hierna gaat de Raad' in geheime zit ting, ter behandeling van reclames H. O. Burgerlijke Stand. Omstreken. WASSENAAR. Ondertrouwd.J Koud- staal en E. E. van Aken. Geboren: Jacobus, Z. v. Th. Remmers waal en M. C. van Leeuwen. Wilhel mus Cornells, Z. v. A. Oudshoorn en H. A. van Abswoude. Overleden: Maria Catharina Theodora Homan 4 m. Nicolaas Oompeer 9 m. (Part. coirespera-denlio. IV. De derde week der Tweede Volkenbontfs- vergadering. Gcnève, 2-1 Sopt. 1921. Do plecht'igo opening dor Twoodo Volken- bomdsvoigudering, do Presidentsverkiezing on do algomecno beschouwingen over het beleid van den Raad waren de voornaamste feilen uit do eer&to week. De verkiezing van do rech ters van het Internationaal Gerechtshof was do overlieerschendo gebeurtenis uit dc tweede weeik De derde week dér Volkenbondsvergadering was voornamelijk aan het humanitaire werk gewijd, aan de toelating van nieuwe loden tot den Bond en aan het geschil tusschen Polen en Lithauen. Wanneer ik hier ©preek over het werk der Vergadering, dan denk ik aan do werkzaam heden der voltallige vergadering, die in de Salie do la Réformation iederen voormiddag bijeen komt. Daarnaast heeft men echter des namid dags do commissievergaderingen in hot Palais des Nations, het gebouw van het Volkenhonds- sooretariaat, waar de besluiten der voltallige vergadering worden voorbereid. Deze commis sie vergaderingen, die thans allo zonder uitzon dering ook in het openbaar worden gehouden zijn voor den cenigszins deskundigen toehoor der in den regel veel interessanter. Daar do in do commissie behandelde" onderworpen echter alfe te zijner tijd ook in de Sallo de la Réfor mation aan de orde komen, wil ik mij van een speciale 'bespreking daarvan onthouden. Voorzitter Van Karret)eek opende deze week do voltalligo vergadering metoon korte rede, waarin hij er op wees, hoe thans voor de Twee- do Vo'rkcnflxmdsvcngadering een nieuwe periode was aangebroken: die van de daad. Na do lang durige algemeene beschouwingen over het jaar rapport van VolkenboncLsraad en Volkonbonds- secretariaat was do tijd gekomen voor de ver wezenlijking der uitgedrukte wenschoi}. Wat in do commissies was voorbereid, inoest thans door de vergadering bekrachtigd worden. Dezo eerste week dor daden was hoofdzake lijk aan het humanitaire werk van den Volken bond gewijd. Zeker, de Volkenbond is vooral opgericht, om do heerschappij van het Recht in de internationale betrekkingen te verzekeren en daardoor een toestand van duurzamen vrede met ontwapening te scheppen. Maar naast dit hoofddoel heeft do Volkenbond ook do taak de internationale samenleving te orgamiscercn en internationale rampen te verzachten. Juist door de Staten op humanitair gebied tot samenwer king te brengen en voortdurend hen van de fci- tolijko solidariteit van belangen te overtuigen, kan oen geestesgozindheid in do verschillende langen aangekweokt worden, waardoor men ook tot energisohe maatregelen in dc richting van internationale verplichte rechtspraak cn ontwa pening zal kunnen overgaan. Daarom is ook de zoogenaamde „secondaire" taak van den Volkenbond op humanitair gebied voor het ver wezenlijken der „primaire" taak, do vredes handhaving, een 'noodwendigheid. Gelukkig toonde de Volkenhondsvorgadoring deze week weder dit in te zien. Al werd bij de algemeene beschouwingen ook door do gedele geerden van Canada en Australië op zelfbeper king aangedrongen, opdat de Volkenbond zijn groot hoofddoel niet uit het oog vorlioze, door te veel krachten aan humanitair wérk te ver snipperen en daardoor do Bondsleden op hoogc kosten te drijven, in de praktijk meenen de ge delegeerden der Britscho Dominions het zoo kwaad niet. Alles, wat deze week werd voorge steld, heeft ook hun stem verkregen. Wanneer men spreekt van deze taak van den Bond, rijzen tweo figuren uit do vorgade- 1 ring onmiddellijk in onzen geest naar voren: de Noordpoolreizigei-di.plornaat Fridtjoi Nanj* sen, uit Noorwegen, en do oud-President van den Zwitsersdhon Bond, Gustavo Ado?, voor* zittox van het Intornationalo Roocle-Kruis-Cö- milé. Door het werk dezer heido mannen, dié elkanders trouwe bondgenooten en medehét- pers zijn, is het den Volkenbond gelukt on gé-' veer 400.000 krijgsgevangenen uit Westelijk Europa uit Rusland terug to voeren en zo aan' hun land en familio terug te geven. Door hen1 is het gelukt den typhus in Polen succesvol té bestrijden en aan do Poolsöh-Russisoho grens) een stelsel van q 11 a ran t rrine-ra aatr ogel en op tjé richten, waardoor voorkomen is, dat vrcesolijke ziekten als cholera, enz., die in Rusland heer-* sohen, ook in Polen binnendringen on zich van daar uit wellicht over geheel West-Europa ver spreiden. Do Tweode Volkenbondsverg adering heeft niet nagelaten Nan sen en Ador hulde voer het voortreffelijke, mensolilievende werk, dat zij verricht hebben, te betuigen en hoeft hun verzocht met dezo daden, waar noodig, voort to gaan. Een nieuwe taak op humanitair terrein zal door den Volkenbond worden Ier hand genomen- In Turkije worden ongeveer 300.000 vrouwen en kinderen, van Grietscho en Armenischo af*, komst en gedurendo den oorlog naar Turkije getransporteerd, in Turksclio opvoedingsgestioh* ten of, wat nog erger is, in harems opgeslo- ten gehouden. Do Roemecnsohe dichteres Hé- lèno Vagarosco, die voor dit doel deel van do Roemeenscho dolegatio uitmaakte, heelt een' ontroerende beschrijving over het lot dezer on gelukkige wezens gegeven. De Volkenb0ndsver- gadoring heeft besloten een Hoogen Commissa ris vau den Volkenbond to KonslanLinopel te benoemen, dio trachten zal de terugleiding de zer vrouwen en kindoren naar hun woonplaat sen te bevorderen. Zoogenaamde „Onzijdige Te huizen" zullen voorts in Turkije gesticht wor den, waar den bevrijden porsoncn, dio menig maal in het geheel niet meer weton van waar zij afkomstig zijn dit is oen onderdeel dezer Turksoho „opvoeding"!), voorloopig huisYeeliq' en verpleging zal worden gegeven. Is ook de regeling der mandaten niet een' onderwerp van humanitairen aard? Men kan het veilig beweren. Wanneer men bedenkt, dat' in vorige jaren de inboorlingen van veroverde koloniale bezittingen slechts als voorwerpen, van winstbejag voor d^n veroveraar golden, is er een rousachtigo humanitaire vooruitgang vast to stellen, nu do Volkenbond do beginselen' vastgesteld heeft, volgens welke de bevolking der veroverde Duitsdho no Turksoho bezittin gen in Afrika en Aziö door do Stalen, wien een, „mandaat" over dat góbied is toegekend, be stuurd moet worden. Dank zij do behandeling van dit onderwerp in do Twoodo Volkcnlbond*- vergadering, zal thans dit mandatenstelsel, hs* welk voorschrijf», dat in do eerste plaats ,.do welvaart en do ontwikkeling" der inboorlingen moet worden behartigd, woldra in werking tre den. Het was een plechtig oogemblik, toen een rede van Lord Robert Cecil, dio altijd erf altijd weder de goodo geest der vorgadering on, de zuiverste vertolker van do ideale Volken- bondsgcdachlen is, een half-zwarlc gedelogeen-' de van do Nogorrepubliek Haïti de veo^gadorinj toesprak en uiteenzette, wat do zwarte bevol king yan den Volkenbond hoopt en verwacht. 'r* Do Volkenbonds verga dering hooft drie nieu we leden tot den Volkenbond toegelaten: Est land, Letland cn Lithauen. In do openharo ver gadering word goan enkoio stem tegen uitge bracht; slechts hebben enkele Staten blanco ge-, stemd. In de commissie was er daarentegen oeo hardnekkige oppositie van Polen togen do toe lating van Lithauen/ waarmode Polen op hot o ogenblik het bekende Wilna-goschil heeft^ Slechts Polens bondgenoot in de kleine Entente, Roemenië, ondersteunde echter dezo oppositie* Door Jdo onverzettelijkheid, waarmede do Pool- sc*ho gedelegeerde, Prof. T-skenazy, weigeren bleef aan allo vermaningen van Zwitsersche, Nederlandsdlie, Zwcodscho, Noorsohe, Chinees sche, Engelsoke, Italiaanscho en zelfs Franscbo zijde gehoor to geven, om door vóór LithauenS toelating te ©temmen, een blijk van verzoening! to geven, heeft Polen zich opnieuw van veel 6ympathieën beroofd. Door doze toelating is het getal Voikenhomls- leden tot 51 gostegen. Hierbij zal het dit jaaf blijven, want Hongarije hoeft, na do juist ont-.' ©lane verwikkelingen met Oostenrijk, hol vort zoek om toelating voorloopig ingetrokken. En Duitschland heeft nog steeds geen verzoek ge steld. Men betreurt dit hier vrijwel algemoeu* Want inderdaad, hot is do oveihcersohende mec( ning, dat Duitschland dit jaar zou zijn toege laten. Frankrijk zou waarschijnlijk met dc vier Staten der Kleine Entento alleen hebben ge staan in haar verzet, indien haar oppositie ern stig zou zijn volgehouden. En do Franscho de legatie zou daarbij zelfs door een belangrijk" doel dor openharo meening in het eigen land zijn in den steek gelaten. Nadat do gezagheb bende Franscbo Volkenbondsveréomiging ziclï op de internationale conferentie van Gonève in. Juni vóó Duitschlands toelating uitgesproken had, was do weg voor een toelatingsverzoek van Duitschland geopend. Het is jammer, dat de Duitsche Regeering, ook al met het oog op de in Duitsolilajid nog heersohonde oppositie tegen den Volkenbond, geen officieel verzoek gedaan heeft. En niet minder to betreuren is, dat do Duitsche pers nog steod-s voortgaat don Volkenbond, die onder leiding van Van Karne- beok vergadert en waarin do kleine onzijdige Staten van Europa een zoo grooto rol speten, als een „Overwii.-naarsbond" te bestempelen, die slechts do voortdurendo onderdrukking van Duitschland ton doel heeft! Het geschil tusschen Polen cn Lithauen heeft twee dagen do aandacht van den Volkenbond gevorderd. Eerst heeft do Raad, heden do Vol- keiibondsYergadoring zich hiermede bezig ge houden. Ondanks do toewijding en onpartijdig heid van den Belgischen oud-Minister Paul Hijmans, die do onderhandelingen tusschen beide partijen hooft geleid, zijn do geschilheb- bonden niet tot elkander to brengen. Raad 011 Vergadering hebben het bomiddelingsplan van Hijmans eenstemmig goedgekeurd. Maar Polen! verklaarde dit onaannemelijk en Lithauen wil het sléchts mei zekere wijzigingen aanvaarden. Macht, om de Staten tot aanneming van zijn advies te dwingen, heeft do Volkenbond helaas niet. Het is droevig, dat do Staten, dio op h«- mamair gebied tot zooveol opofferingen ovei! en weer bereid zijn, op politiek gebied de kunst van toegeven nog zoo weinig geleerd hebhon. Propaganda voor den waren VolkenbomVsgecst 's 'overal hot eerst noodige.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 10