D@ Landbouwarbeiderswet. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 September. Tweede Blad. Anno Ï921. $o. 18887. UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON De Man met den Klompvoet De Minister van. Arbeid heeft bij den Hoo- gien BoJii van ArbeidJ aanhangig gemankt het voorontwerp van een Landbiruwaïibeiderswot. A.an de toelichting wordt het volgende ont leend Tc* mot iveering ran do wenschelijkhjeid van wettelijke regeling en bescherming van den tandbouwarbeid wijst do Minister op 'Ie beteokenis, dat hot stellen van bepaalde (rreoeen aan den fttheidadag heeft voor de gecstelijk-zedelyko ontwikkeling ook van den arbeider in dten landbouw, zoodat deze min der bezwaren op zijn weg vindt bij de ver vulling van zijn algemeen menschelyke roe ping voor den gehuwden arbeider sluit dit medo do mogelijkheid in om het gezinsleven tob hooger bloei te brengen. Met de erkenning van die wenschelijkhei-i van wettelijke voorschriften tot bescherming dor in den landbouw werkzame arbeiders gaat de opvatting gepaard, cDat bij het vaat4 stellen van dio voorschriften met den bijzon- doron aard van den landbouwarbeid rekening moet worden gehouden. Dezo opvatting wondt door hom gedeeld- Ten aanzien van do vraag, in hoeverre or redenen bestaan om die wettelijke voorsöhrif- ten minder ingrijpend te doen zijn voor som* mi ge groepen van in den landbouw werkzame personen of om deze niet onder dio voor- öchriiftcn te brengen, wondt in do momorie van toelichting o.a- het volgende medege deeld In de eerste plaats komt naar voren de positie van hot bediryfaboofd en diens gezin of, andenw gezegd, de vraag van den ©Bgen of vrijen axbeitd. Wettelijke regeling van den arbeidsduur voor dén ondernemer persoonlijk behoort in oen arbeidswet alleen thuis voor Zoover zij noodzakelijk is om de bescherming der arbeidera mogelijk te maken. Dio omstan digheid, welke in de Arbeidswet 1919 aan leiding heeft gegeven om die bakkcrapatroons in hun vrijheid! van arbeiden te beperken, kïoet zi>ch in den landbouw niet voor en lus blijft de ondernemer geheel vrij om te wer ken, wanneer hij wil Met betrekking tot het gezin van het b©- drijfaiboofd oneen t de Miinistor het door liem Bij de béhandéKng der Arbei&wot 1919 inge- nomon si nulpunt voor 3en llanbouwarbei'di te öioeten verlate». Hierbij is meer dan in dö in dustrie de bedrijfsarbeidi samengegroeid met het gezinsleven en den huiah oude lijken arbeid Bovenkrflen levert het medewerken van ge zinsleden hier niet ©en zoodanig middel op Om aan andere ondernemers een zware con* current ie aan te d? n als in het industrieële kleinbedrijf het geval ie. Wel is in dien land en tuinbouw het gevaar evenzeer aanwezig als in industrie en handel, dat onverstandige of behoeftige oudters meer arbeid van hun nog jonge kinderen vergen dan goed voor dezen ia Deze overwogingen hebben hem or too gelcéd de echtgenoot© van het bedlrijfs- fioofd en zijn kindexen van 16 jaar en ouder buiten allo wettelijke bepalingen to laten en inwonende bloed- on aanverwanten tot en met den derden graad van 18 jaar on ouder van do bepalingen oentrent arbei'ds- en rust tijden uit te zondleren-; boven laatstgenoem de lbefcjjdlsgrons. Toch alcht hij de kans op ongewenachtc toestanden te gering om ook daarvoor bedoelde bepalingen van kracht te verklaren. Afgezien van economische beden kingen, doen zich belangrijke practische be zwaren tegen wettelijk© bescherming in dezen en,gen kring gelden. Tjn aanzien der dienstboden doet zieh het aangegevc standpunt in zake het binnon- dringen in hot gezinsleven evenzeer gelden. Centrolomaatregelen, verondersteld dat zij uitvoexfoaar zouden zijn, zouden te diep in grijpen- Een vergelijking van het inwonen! dienstpersoneel in een gewone huishouding geeft echter verschillen te zien, welke nader bohooren te wondén beschouwd- Er moet in do eerste plaats onderscheid .wélden gemaakt tusschen het werk van het vrouwelijke en dat van het manilijk© inwo- nondé dienstpersoneel in het landbouwbe- tïryf. Hét ligt in de lijn van hot in dé Arbeids wet 1919 aangenomen beginsel om do werk zaamheden van vrouwelijke dienstboden, wanneer zij dat gemengd karakter dragen, niet als landbouwarbeider in den zin der wet te beschouwen. Evenals voor do kinderen van het bedlrijfahoofd geldt deze uitzonderings bepaling alleen voor personen van 16 jaaT of ouder. Ten aanzien van de inwonende knechts meest echter naar een andere regeling wor den gezocht. De Minister acht een alleszins bruikbare regeling mogelijk op den grondslag eener ge middelde nachtrust van negen uren. Wordt daarbij vrijheid gegeven in de drukke peri ode met een uur minder te volstaan, dan kan hiervoor oen vergoeding worden gevonden in een overeenkomstige verlenging op een tijd, wanneer de omvang der werkzaamheden ge ringer 19- Hoewel ïn laatstgenoemden tijd, de rust- po ozon op vele boerderijen dikwijls langer dan tien uren zijn, vindt do Minister geen aanleiding om ook deze in het ontwerp vast te leggen. Do Minister is van oordeel, dat, voor zoover het mannen betroft, op den grondslag van 5-1 uren per kalendorweok een goede regeling van dien arbeidsduur voor de vorsobillenie deelden van het jaar kan worden gebroffen daarvan is dan ook in hot ontwerp uitge gaan. Hij racent, dat, waar het dé eerste wette lijke regeling op dit gebied geldt, het niet wcnscholjjk en, in verhand met den reeds be sproken aard van den landbouwarbei'd, niet noodzakelijk is, in het algemeen sterker in te grrijpen. Als maximum-duur van don dagelijkscben werktijd wordt gedacht aan zeven, acht, ne gen o<f tien uren. Het zal deze regeling over het geheel zeer ten goede komen, dat elk jaacr met voorlichting van oommissies uit de belanghebbenden wo.rdlfc vastgesteld voor welke deelen van het jaar de genoemde werktijden zullen géiden, zoodat met de bij- zondore behoeften van de vorsoliiilcnjdo typen van bedrijven en van de versdhiillen'dlo stre ken kan worden gerekend. Hot ontwerp laat hot bedrijfskoofd de ge legenheid, om de uren, waarop gewerkt zal worden, naar cd gen inzicht te bepalen. Voor een goéden gang van zaken in het bedrijf kan er veel van afhamgon, dat dé mo gelijkheid, om, met overschrijding van den toogestanen werktijd1, -dergelijke werkzaamhe den te verrichten, wordt geopend- Het kwam den Minister daarom wensohe* lijk voor in dit ontwerp een eenvoudige rege ling op to nemen, welke bij ©en minimum van omslag voldoen don waarborg voor een rich- tige naleving biedt- Uitgegaan is van do ge dachte, dat aan elk landSbouwbedrijf in dien drukken tijd zonder een voorafgaand© aan vrage de gedegenheid moot worden gegeven, om den werktijd voor mannen, met in-acht neming ran een bepaalde grens, te verlen gen. De Minister meent die grens bij twee uren por dag te moeiten bepalen, hetgeen hem, naast de vrijheid!, welke hij den werk gever wil laten tot het verdeelen der werk tijden van een kalendorwcek over do werk dagen (art. 19), alleszins voldoende voor komt. Het aantal dagen, waarop deze verlen ging van werktijd ten hoogste zal mogen wotfdén toegepast, stolt het ontwerp, in ver band met den omvang van de drukke periode in het bedrijf op 42. Ten ©inde het misbrui ken van do bevoegdheid, verleend bij art. 18, 4e lid", te voorkomen, wordt het hoofd der onderneming de verplichting opgelegd, iedere gebruikmaking te vermelden op een door hem onderteekendé lijst, en Jriorvan aan het eind van iedero week, waarin een dergelijke ver melding plaats vond, kennis te geven aan bet orgaan of den persoon, welke daarvoor is aangewezen. Als regel zal dit zijn de plaat selijke commissie, aan welke bij de uitvoe ring der wet een belangrijke plaats is toe gedacht, ein waarvoor in een ander gedeelte dör memorie de noodige mededeelingen voor komen. Naast dé drie genoemde uitzonderin gen op de voorschriften betreffend© den ar- beidöduur, moet er oen van geheel andere strekking worden geplaatst. Deze heeft be trekking op soorten van landbouwarbeid, welke veel overeenkomst vertoonen met den arbeid in de fabrieken. TerwijL het ontwerp in het algemeen geen onderscheid maakt tusschen den werktijd' van vrouwelijke en manlijke arbeiders, bevat hot een paar uitzonderingsbepalingen, die vooral zijn te bezien uit het gezichtspunt van do verzorging der huishouding en derhalve inzonderheid op den arbeid van gehuwde vrouwelijke arbeiders betrekking hebben. In dé eerste plaats beperkt artikel 15 den ar beidsduur voor deze categorie tot ten hoog ste acht uren per dag. Ook ligt hot in de bedoeling by den uit te vaardigen alg- maatregel van bestuur voor de ongehuwde vrouwelijke arbeiders, die een huishouding te verzorgen hebben, den Land- bouwarbedd in loondienst op Zaterdagmiddag uit te sluitem Verder stolt het ontwerp in art. 5 het ab solute verbod van 1 andbouwarbeild voor vrou welijke arbeiders binnen 8 weken na haar bevalling. Een andere groep, die een afwijkende re ge- Li ng behoeft, wordlt gevormd door de jeug dig personon, waarvoor het ontwerp als grens naar boven den 18-jarigon leeftijd stelt. Voor leerplichtige kinderen acht de Minis ter het noodig den loonarbeid geheet uit te Sluiten. Het verrichten van allerlei lichte bezig heden, die de kindoren in hun onmiddellijke omgeving vinden en soms half spelend doen, wordt door het ontwerp aanvaard) in dien zin, diat kinderen van 10 jaar of ouder buiten don schooltijd en tusschen 8 uren voocimid'- dags en 6 uren namiddags gedurende ten hoogste 4 uren per dag lichte werkzaamheden in het bedrijf der oudera mogen verrichten. Wat den jeugdigen personen aangaat, komt het er in de eerste plaats op aan, hun in de jaren-, volgend op den Leerplichtigen leeftijd, oen behoorlijke nachtrust te verzekeren, wan neer zij meer krachtsinspanning vorderend werk verrichten. Daartoe wordt in het ont werp de landlbouwanbeiid van jeugdige per sonen beneden de 16 jaar voor het begin en het eindte gebemdon aan bepaalde regels een voorschrift, waarvan de naleving door tfe gemaldkelijko control© zeer goed verzekerd is. Genoemde leeftijdsgrens is in artikel 13 vastgesteld: voor den airbeidi van allé jeug dige personen en in artikel 1 a'Ls het edude van de wettelijke bemoeiingen ten aanzien dor kinderen van het hoofd of den bestuurder cener landbouwonderneming. Met betrekking tot den Zondag houdt liet ontwerp zich in art. 12 aan den byna zonder uitzondering dsoor de landbouwende bevolking gevolgden regel, wanneer het allen loonar beid op Zondag verbiedt met dé mogelijkheid om bij algemeenon maatregel van bestuur uitzondennjgen te maken voor de noodwen dig eiken dag te verrichten werkzaamheden, alsmede voor die gevallen, waarin het tot den volgenden dag uitstellen van bepaalde werkzaamheden eenig product belangrijk in waarde aoiu vcrmin'deren of verloren doen gaan. Wel is dé gehechtheid aan dé Zondags rust by dé overwegende meerderheid der landbouwende bevolking zoo groot, dat zij ter wiil'lé van het laatste niet licht tot Zon- daigsarbeid) Overgaat, doch dit mocht geen reden zijn, om in hot wetsontwerp niet met de mogelijkheid ervan in dringende omstan digheden te rekenen. Minder eenvoudig is de kwestie van don vrijen Zaterdatgtmddld'ag. Op grond' van verschillende overwogin gen heeft dé Minister alleen den vrijen Zatordag- midldag voor do gehuwde vrouw in hot ont werp vastgelegd, terwijl hy van de mogelijk heid', om déze bij aligemeenen maatregel van bestuur krachtens art- 16 aan andere grbe- pon van arbeiders deelachtig te deen worden, gebruik denkt te maken voor dé ongehuwde vrouwelijke arbeiders, die een huishouding te verzorgen hebben- Het ligt in het votefrnemen, in 'dén alge- mee rten maatregel van bestuur ter uitvoering van art. 17 ccn bepaling op te nemen, krach tens welke by werkzaamheden in het open veld onder ongunstige weersgesteldheid' met toestemming dor arbeiders door den werkge ver van het wetsvoorschrift omtrent dé rust tijden afgeweken zal kunnen worden. Eindelijk moge in verband met de zich enel uitbreidende olectrificatde van het plat teland gewezen worden op de wensoholijk- heid van bepalingen tot bet tegengaan van ongevallen en het veroorzaken van brand docnr eloctrlsohe geleidingen en werktuigen. Naast het streven om ongevallen te voor komen staat dat tot het verbeteren van hulp bij ongevallen. De Minister acht het het meest 'doelmatig bij uitvoering der wet gebruik tc maken van de bestaandie organisatie der Arbeidsinspec tie, welke het aangewezen liohaam is om als bij uitstek deskundige te worden belust met de maatregelen ter voorkoming van on gevallen en de behartiging dér hygiënische belangen bovendien kan zij in staat worden geacht tot een onbekrompen oordéel over de belangen van arbeiders en landbouwers in onderlinge verhouding en in verband met het algemeen belang. In het toekennen van medezeggenschap aan belanghobbendten meent hij zoo -ver mo gelijk te moeten gaan. Deze medewerking van vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers bij de uitvoering der wet betreft tweeërlei, namelijk die in gewestelijke en in plaatselijke commissies. Als voorzitter der gewestelijke commissies zullen ambtenaren der Arbeidsinspectie wor den benoemdvoor de voorzittors der plaat selijke commissies geldt do edoch, dat zij bui ten het landbouwbedrijf zullen staan. De plaatselijke oommissie zal de Arbeids inspectie en de gewestelijke commissies kun nen voorlichten omtrent plaatselijke gébrui ken en toestanden, waarbij vooral in cBe eer ste periode na die invoering van de wet hare medewerking voor het betrokken districts hoofd: der A rbeidsi n speet io van veel beteeke- iiis kan zijn. HAARLEMMERMEER. Naar wij ver nemen, is de 78-jarige wed. C., die eenige dagen geleden op den Aalsmeerderdijk door een boerenwagen werd aangereden, gisteren aan de gevolgen overleden. Te Vijfhuizen alhier doet zich de be smettelijke ziekte diphtheritis voor. Het woeste rijden met auto's en motor rijden in de kommen der dorpen alhier, heeft in de laatste dagen weer heel wat on aangenaamheden veroorzaakt. Een der be stuurders reed met een snelheid van meer dan 50 Kilomèter, hetgeen groot gevaar op leverde voor de kinderen, die zich op den weg bevonden en verschrikt allo kanten heenholden. Do dorpen zijn vaak uren achtereen in één stofwok gehuld. Ook tegen het woeste rijden met vrachtauto's hoogst noodzakelijk. HILLEGOM. Door do ledenvergade ring van het Nutsdepartement is besloten gezien een nadeelig saldo over het alge- loopen jaar en het benoodigde bedrag voor vier lezingen in dezen winter de con tributie met 50% te verhoogen. Een avond zal een meer gezellig karakter dragen. Er bleek tot heden geen afdoende oplossing gevonden te zijn om de Fröbelschool voor opheffing te behoeden. De verdubbeling der bijdragen van ingezetenen was lang niet voldoende om de kosten te dekken. Besloten werd het schoolgeld te verhoogen en nog eens aan het gemeentebestuur te schrijven. Het viel te zwaar om nu al tot opheffing der school to besluiten. Er is weer hoop. Do ringrijderij per rijwiel en hard draverij zijn gisteren, onder begunstiging van prachtig weer, uitstekend' geslaagd, 's Morgens was er al veel publiek en des middags kwamen- er nog honderden bij; ook van elders. Onder de ringrijders wa ren er verscheidene heel aardig gekostu meerd1; andere paren hadden hun rijwie len met bloemen en groen smaakvol ver sierd. De uitslag was, voor het fraaiste geheel. 1ste prijs mej. M. Jonkman en de heer J. Rasman; 2d© prijs mej. Asp er en de heer L. Kraak; voor het ringsteken: ste prijzen mej. M. v. d. Werff en do heer D. Koper 2de prijzen mej. B. Kroon en do heer Ab. van Zanten. In den middag namen 12 paarcfen aan( de draverij deel Hiervan was de uitslag: 1st© prijs f200, Clémenoe, van D. do Vlieger, te Haarlemmermeer; 2de pnjs Doorlooper, van denzelfde3d© prijs f 50,; Karei de Groote, van Stal Leiduin té Vogelenzang4de prijs f 30, verdeeld ovefl Harold, Aura en Emanuellsto troost prijs f75, Fini, van J. Royé, te Amster dam, en 2de troostprijs f25, Ivan le Cos,- van stal Leiduin, to Vogelenzang. HOOFDDORP. Donderdag zal hier de eerste-steen-legging plaats hebben van: de woningbouwvereniging ,,St. Anthonius van Padua". Thans zijn nagenoeg alle schippers,- die met hun vaartuigen nabij Hoofddorp waren bijeengekomen, om het vervoerbe- richt af te wachten, naar do landbouwers vertrokken om de gerooide bieten af te la den en naar de fabriek te vervoeren. Als het nog enkele weken zulk prachtig weer blijft, zal de bietencampagne dit jaar vroeg haar beslag krijgen. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haring* visscherij kwamen Woensdag te Ilmuiden' binnen de loggers KW 105 met f 304 en' KW 129 met f 255 besomming. Aan den afslag kwamen 206 kantjes volle haring, 24 maatjesharing, 32 ijle ha-» ring, 13 makreel, en 80 steurharing. Hier voor besteedde men de volgende prijzen: volle haring f 17,70; volle haring (kuitziek) f 15,90; maatjesharing f 19,10; ijle haring f 17,25 tot f 18,10; steurharing (kuitziek) 12,75 tot f 12,70; makreel f 16 tot 15. De heer C. Schaap, vader van het gasthuis voor oude mannen en vrouwen, heeft als zoodanig bedankt. Zijn opvolger zal zijn de heer K. van der Boon. Door het droge weer zijn enkelo stra- ten op die plaatsen, waar het verkeer zich voornamelijk concentreert, geheel stukge reden. De aannemer, de heer C. Kruyt, zal een tweetal landhuisjes doen bouwen bij het kruispunt CantinewegNieuwe Zeeweg LEIDERDORP. Ds. G. A. den Hertog te Kethel, heeft voor" het beroep bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, bedankt. LlSSE. Bij het gehouden toelatings examen aan d'e Rijksbloembollenschool al* hier zijn geslaagd: 1. A. H. Bergman, te Sassenkeim; 2. L. P. Bouwmeester, te Noordwijkerhout3. P. Ji M. Goeman?,; "to Hillegom4. A. W. Jonkheer, te Hil- legom5. G. H. Pijnacker, te Llsse, en| 3 H. M. Ruijsenaars, te Heemstede. Af gewezen: één candddaat. Nos. 1, 2, 3, 4 en 5 slaagden tevens voor Engelsch; Nos. l* 3, 4 en 5 mede voor Duitech. Verder slaagde als toehoorder: J. van dér Horst, te Sassenheim. Voor de toelating tot de Engelsche les sen in de 2de klasse slaagde K. Bakker,: te Voorschoten. Na gehouden lier-examen werden tot de tweede klasse bevorderd: O. Valken ring, te Limmen; R. J. Veldhuijzen van Zanten, te Hillegom (tevens v. Duitsch), en C. van Zij verden, te Overveenen voor de Russische lessen nog Chr. Verdegaal,- te Sassenheim. Dinsdagmiddag geraakte een 7-jarig dochtertje van den arbeider B. in de Rooversbroek, nabij de klapbrug, te water, waaruit het kind levenloos werd opge haald. NOORDWIJKERHOUT. Een aantal Hongaarsche kinderen, dat hier nog ver toefde, keerde heden naar hun vaderland terug. SASSENHEIM. De heer W. Warnaar,- alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid van 17 September 1921 tot en met 25 Novem ber 1924. Burgerlijke Stand. Omstreken. 1 VALKENBURG. Geboren: Johanna",- dochter van C. Rhijnsburger en A. Klomp. GehuwdJ. M. de Ruyter 26 j. te Voor schoten, met M. Peet, 24 j., alhier. door DOUGLAS VALENTINE GcautoriseeTcïo vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden)). 22) En hij draaide zich om en wandelde dé kamer uit, die dour sluitend met vrij wat deer kraoht dan noodig was. Klompvoet zuchtte. „Aoh, die jeugd, die jeugd!" riep hij. uit, „dezelfde onstuimige jeugd, die in de zen tijd bezig is voor DuitsoMand een we reldrijk te verevoren te madden van do vol- kea'on, die onder de wapenen zijn. Een prachtig ras, een ras van reuzen, onze Duitsohe jeugd. Herr Doktor de voor naamste veer van onze groote Duitsohe machine zooala zij ondervinden die deze machine weerstaan. Een glas wijn?" De woorden en handelwijze van dezen man beduidden niet veel goeds voor mij, dat voeVlo ik. Ik had oneindig liever hef tige taal en open dreigementen gehad dan de valsoho bedreiging die onder al deze vriendelijkheid verborgen lag. „Rookt u?" vroeg Klompvoet. „Neen!" Hij hield zijn hand op, om mij tegen te houden, toen ik hem mijn sigarettenkoker toestak. „Ik zal u een sigaar geven niet een van onze Duitsohe Hamburgers, maar een fijne Havanna-sigaar, dio ik van een lid van den Engelsch en Raad van State gekregen heb. U kijkt mo verbaasd aanl Aillal Ik herbaal: een lid van den En gel- echon Raad! van State gaf die aan mij, den Boche, don barbaar, den Mof! Niets bij zonders voor dein ouden doctor l „Der Stelzo" mag dan mank zijn, Klompvoet mag te oud zijn voor zijn werk, maar als hij reist, reist hij „en mission", reist hij „en prince", ala een welgesteld man, een man van weelde. Niemand is te hoog om hem eer te bewijzen om te luisteren naar rijn inzichten omtrent het arme mislead© Dudtschland hot land van denkers dat in slavernij is verkocht aan de militairisten 1 Bah! Dde gekken!" Hij snauwde venijnig. Dezo man begon mij belang in te boezemen. De snello over gang van zijn stemmingen boeide mijnu eens was hij de vriendelijke denker dan de Teutoonsohe bluffer, dan weer de ver persoonlijkte Mof. Toen hij de kamer doorhinkbe, om zijn sigarenkoker van den schoorsteenmantel to halen, nam ik hem eens op. Hij was een enorme kerel, niet zoozeer door zijn lengt o, die beneden het middelmatige was, als door zijn geweldigen omvang. De breedte van zijn schouders was buitengewoon, en hoewel zijn dikko buik en de witte pafforighoid van zijn gezicht getuigden van een zittend leven, was hij toch blijkbaar een man van ongewtme kracht. Zijn armen vooral waren niet in overeenstemming met zijn gestalte, on wa ren zóó lang, dat zijn handen, wanneer hij rechtop stond, langs zijn zijden neerhingen als cb pooten van een reuzenaap. Alles bij elkaa/r genomen, was er bepaald iets aapachtigs in zijn verschijning zijn stompe neus miet de harige, wijdopen- staande neusgaten, en do behaardheid van den man, zijn borsteligo wenkbrauwen, do plukjes zwart haar op zijn kaakbeenderen en op den rug van zijn groote, spade-vor- migö handen. En in zijn oogen die donker beneden die ruige wenkbrauwen lagen, lag oen uitdrukking, die sprak van aan vallen van aap-aohtige woede, onbereken baar en woest-. Hij gaf mij een sigaar, die zocals hij ge zegd had, uitstekend was, en begon, na een teug wijn genomen te hebben, te spre ken. „Ik ben een eenvoudig man, Herr Dok tor", zei hij, „en ik houd van eenvoudige taal. Daarom zal ik ook heed eenvoudig met u spreken. Toen het bleek dat de per soon dien ik nu niet verder behoef te noe men, zóér "wenschrbe, dait een zekere brief teruggevonden word, verwachtte ik nar tuurlijk, dat ik, die een onovertroffen meester ben in dergelijke zaken, in het bijzonder, waar het die van den persoon in kwestie betreft belast zou worden met de opdracht. Ik was het, die dis be werker van den diefstal in een Engelsch interneeringskamp ontdekte; ik was bet, die hem overhaalde onze voorwaarden in to willigenik was het, die ten slotto de plaats aanwees, waar het document vér- borgen moest worden, dit alles, let wel, zonder con voet in Engeland to zetten". Mijn gedachten vlogen terug naar de drie stukjes papier in hun linnen omhulsel, het doorgescheurde vignet, het groote, spich tige, rechtopstaande schrift. Ik had die hand moeten herkennen. Ik had die dik wijls genoeg gezien op sommige portret ten, die een eereplaats innamen in clo huiskamer bij Consistonialrat votn May- burg in Bonn. „Ik had dus de eerslo rechten", vervolg de Klompvoet, „om belast te wordon met do belangrijke taak, om liet document te gaan halen en het. aan den schrijver terug té geven. Maar mijnheer bad baast mijn beer is altijd haastig gebakerd; bij kon met wachten tot dio oud© trekschuit van een Klompvoet zijn plannen klaar bad, om in Engeland te komen, zich van bet docu ment meester te maken en weer uit het land te komen. Dus werd Bernstorff in den arm genomen, het hoofd van een gezant schap, dat den Duitscben geheimen dienst tot een aanfluiting voor de heele wereld heeft gemaakt., een gezant, die zich zijn particuliere papderen door een- gewonen zakkenrollen in do ondergrondséhen spoor weg liet ontfutselen, cn gek genoeg was om de meest waardevolle documenten door een ©zal van een militairen attaché naar huis te laten brengen, die aioh den boelen boel Het afnemen door zoo'n verwensebten Engedsohan douanebeambte in Falmouth Dat was dé man, dio raij moest vervangen „Bornatorf weid dus verzocht een van zijn vertrouwde dienaren naar Engeland te zenden mot allo mogelijke voorzorgen, om mijn werk te doen. U wordt gekozen en ik maak u mijn compliment, dat u uw op dracht vervulde op een wijze, die geheel niet lijkt op de gowone manier van han delen van de boden van dien mijnheer. „Maar, mijn waarde Doktor, vul uw glas nog eens. Die sigaar is goed, is het niet? Ik daoht, clat u wel van een goede sigaar zoudt houden Zooals ik al zei- de, u werdt van het begin af gehandicapt. Toen u do plaats bereikte, die in uw in structies aangegeven was, vondt u slechts het halve document. De sluwe dief had het in tweeën gesneden, om zioh van het geld te verzekeren vóór liij rich van de goede ren ontdeed. Zij wisten natuurlijk niet, dat Klompvoet, de oude trekschuit, die te oud is voor zijn werk, van dit alles op de hoogte was en rijn plannen dienovereen komstig had gemaakt. Maar ten slotte moesten ze mij toch laten halen. „Die- beste Klompvoet", „ouwe kerel", „sluwe oude vos^ en hoe zij me al mee»r noemden zou naar Engeland oversteken en de tweed© helft bemachtigen, terwijl graaf Bexnstorff's aardige jonge man uiit Amerika te Rotterdam zou wachten, totdat Herr Dr. Grundt zou aankomen en hem de andore helft zou geven. „Miaar graaf Bernstorff's jonge man doet niets van d'at alles. Hij wil niets te ma ken bobben met den „ouden vos". Hij waolit niet op beun. Hij gaat met onge wone vastberadenheid te werk met een Engelsohman, die zich in zijn aken mengt - zijn lot moge oen los zijn voor allen, die rich met andermans zaken bemoeien en gaat er van door naar DuitsoMand, den armen, ouden Klompvoet in den steek la tende. U zult mij toegeven, Herr Doktor, dat ik hard behandeld ben, zoowel door u zélf als door een andoren persoon 1" Mijn koel was droog van angst. Wat meende do roan met clio bedakte toespelin gen op „allen, die zich met andermans za ken bemoeien"?" Ik schraapt© mijn keel om tc spreken. Klompvoet stak zijn groote hand afwe rend op. „Geon uitleggingen, alstublieft, Herr Doktor (zijn toon was volmaakt onversohil- lig en vriendelijk), laat mij uitspreken.: Toon ik bemerkte, dat u Rotterdam ver laten had, tusschen twee haakjes, u moet mij toestaan u te feliciteeren met de merkwaardige vindingrijkheid, die ten toon spreidde bij het verlaten van Frau Schratt's gastvrij huis toen ik dus bemerkte, diat u weg was, ging ik zitten nadenken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5