LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 September. Tweede Blad. Anno 1921. EERSTE KAMER, Burgerlijke Stand v, Leiden. FE'llETÖN De Man mee den Klompvoet UIT DE OMSTREKEN SPORT. INGEZONDEN. KIPST EN LETTEREN, 00. 18881. Adres van Antwoord op de Troonrede. Aan het gewijzigd ontwerp-adres van ant n-oord op de troonrede ontleen en wij jje vrouw Met TJwe Majesteit is de Kamer van oor- geel, dat de gevolgen van den wereldoor-* ]og zich nog in hevige mate doen gevoelen on dat, schoon God ons voor zware rampen spaarde, ook ons vaderland lijdt onder de algemeene ontwrichting der economische verhoudingen. De toestand van 's lands geldmiddelen is zorgwekkend. Het is niet wenscheüjk, dat door een ©enigszins beteekenende ver hooging van de toch reeds zwaar drukken de belastingen verbetering daarin zal ge zocht worden. Inrichting van het publieke leven op meer bescheiden voet. dan tot dusver, is derhalve onvermijdelijk. Bezui- niing ook in de Staatsuitgaven zal moeten worden aangebracht. Zij deelt de meening, dat in de overzee- sche deelen van den Staat een zuinig be ieer driDgend geboden is. Daarnaast zul len maatregelen tot verheffing van den eco nomischen toestand noodig zijn. Hoewel de internationale toestand ern stige aandacht blijft vorderen, vernam de Kamer met ingenomenheid,, dat de ontwik keling van de betrekkingen met vreemde mogendheden in velerlei opzicht reden tot voldoening geeft. Zij waardeert zeer, dat de in den Volken bond vereenigde mogendheden het besluit namen tot vestiging van het Permanent Hef van Internationale Jnstitie te 's-Gra- venhagc. GEBOREN: Paulina, D. van G. J. v- d. Meeberg en H. Vissers. Johanna, D. van K- JBodrij- en L. E. Keereweer. Anny Dy- na!h, D. van M. Laohowitsky en A H- Beijk. Genamdus, Z. van G. Willems en J. Blana jaar. Susanna, D- van J. Sanigelinjg en G- van der Nat. Ja, Z. van J. Holverda en 0. ,W. Oolpa, Willem, Z. van F. L. Weies en M. J- K. Bakker. Cornells Jacdbus, Z. van M. Zaal en M. W. Vink. Lcendea-t, Z. van A. K. van Leeuwen en M. Zaak Bar- tbolomeus, Z. van P- L. Haneveld en G- vuil Leeuwen. Bou<dewij<n, Z. van J. Schrijver en S. G. Haarland. Johanna, D. van H. v. d. Buiig en G. TJljé. -Martdnus, Z- van J, J* F. v. Meer en C. M. SiOlk. Willem Bjecrdrik, Z. van R. Tweëhuij&en en E- Ennik. Johanna, D- van P. Petiet en M. S. Brak- Koven. Maria Antoinette, D. van J. Lancet cai' G. J. de Graaff. Petrus Johannes, Z. van C- van Haasteren en M. 0. J. de Vrind. George Petrus Ellsa, Z. van G- P. E. .Wener en P. van der Gijp. GEHUWD: D. Baldiuj'aen jm. en M. E. Blommendaal jd. J. v. Bemmel jm. on M. Heynrans jd. W- L. v. Beuten jm. en J* kl© Vroede jd. D. Selier jm. cn C. W- Serlie jd Th. C. Staats jm- en A. P- Veére jd. G. J. de Grauw jm. en E. B. Harkink jd> iW- v. Ingen Schenau jm. en E. N. Korenhoff jd. F. M. v. Zonneveld jm. en J. v. d. Broek jd. J. Bavelaar jm. on: *W. SdhJOufton jd- J- Colpa jm. en E. Bennöng jd, F. v. Weeren jm. cn E. Ar.noldus jd. O. Dcegenaairs jm. en G. Kosscn jd. V- Nagtegaal jm. en M. de Haan jd. OVERLEDEN: J. A. van Tongeren D. 4 j- A C. Bruggemam D. 3B j. M. Atte- veldSmit V. 6*2 j. G. van der Putten M. 77 j. N. J. Bo-jsio M. 53 j. J. M- v. cJ. FluitAttcveld V. 32 j. J. Mieremet M- 27 j. J. Sohoo Z. 4 m. G. Borst Z. 6 in- J. M v. Marus ongdh. V. 78 j. Th. Zwetsloot- Z 11 m. P- SomerwilVan Kan V. 77 j. C. Broekhof M. 20 j. M. van Housden Z. 1 j- Opgave. van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. H. Hagenaar Noorderstraat 14. D. H. Meijer, Wasstraat 6. M. Udo do Haas H.-Rijndijk 32. A. H. de Kruif en gcz., timmerman, Oude-Vcst 65a. J. Pardon door DOUGLAS VALENTINE Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden)). 16) Ouzo ©xtra-troin kwam bomeneen lo comotief met tend T, een bagagewagen, 'een enkel passagier, rijtuig en eon wagen voor het dienstperóon-e.. De stationschef deed ons op plechtige wij .e uitgeleide en de conduc teur hielp my in don wagen stappen. Het was een luxe-wagen, waarin ik mij bevond, met gemakkelijke armstoelen m kleine tafeltjes. Een van de oppassers dekte Je tafel voor ds lunch, en daar werd on9 al gauw oen maai opgediend, dat, behalve wat het onvermijdelijke „Kriegsbrot" betrof, wei nig sporen vertoonde van de gestrengheid van do Briteche blokkade. Maar langzamer hand drong het ten voj.o tot mij door, dat, ora een of andere onbekende roden, geen moeite werd gespaard mij oer aan te doen; dus waarschijnlijk waren deze gerechten ook iets buitengewoons. Mijn metgezel was een ppgewekte, amu sante kerel, een typische vertegenwoordiger van jzijn soort. Hij had een jaar bij de cava lerie aan hec front in het Oosten gediond, was ernstig gewond en was nu toegevoegd aam den generalen staf te Berlijn, in een positie, die, naar het mij toescheen, meer de coratief dan verantwoordelijk was, want be en gez. machinist N. Sp., Molenstraat 1. G. do Ruijter cn gez., filiaalhouder. Haarl. straat 48. Wed. A. J. Rusten burgWalop, Morschwog 110a. M. A. P. Linssen, Doezasferaat 20a. S. Hiemst-ra, Lombokstraat 68. J. Kouw, Drift-straat 10. E. Lezwijn, dienstbode, Heerenstraat 87a. J. Sjollema, sigarenmaker, Am- baobtstraat 12. A. G. Govers en gez., electricien, Plesmanlaan 5. M. C. D. Stolle, Terweepark 3. D. A. Groeneveld, dienstbode Breestraat 15a. R. Koning, Doezju'raat 20a. H. F. Ongkiehong, O.- Vest 33b. W. F. Fakkel, smid, Oranje- gracht 51a. W. Taekema, Lammermarkt 36. J. F. J. Rietbergen, machineteeke- naar, Maresingel 35. C. v. d. Meulen, dienstbode, Magd.-Moonsstr. 6. O. D. Bakker en vr., timmerman, Heynsiusstr. 26. P. A. Zadelaar, timmerman, Lage- Rijndijk 83. C. P. Huijs, Langebrug 77. W. Zawisoh ordezuster. Heerensingel 15. A. de Geus, O.I. Ambt. m. verlof, Oetgstgeesterlaan 45. J. C. Piggen, zus ter, Heerensingel 15. M. Blanken zus ter, id id. N. J. v. d. Wilk, leerl. ma chinist N. Sp., Nannystraat 50. F. H. Visman, Oudo-Vest 85. J. Kroon geb. Hoogeveen, Morschweg 126. Ch. C. van Hespon, Hoogewoerd 95. J. C. v. d. Lin denv. Kampen. Oude-Rijn 102. H. J. van Marle, Magd-Moonsstraat 58. J. Brants, Schelpcnkade 37. M. A. E. Dec kers, Rapenburg 77. P. M. v. Helmond, Rapenburg 41. H. Duijverman, naaister Kraaierslraat 36. L. RoggeveeD, onder wijzer, Hooigracht 42. T. Lekkerkerker, student, Plantsoen 7. H. Lekkerkerker, id. id K. Ouweneel en gez., werktuig kundige, Bronkhorstst-raat, 9. W. Berg man, lderk N. S. M. Rapenburg 110. B. v. d. KleijDe Ruijter, Grocnoord'straat 7. A. J. v. d. Vlist, HaarLstraat 273. J. C. M. v. Schagen, dienstbode, Mcrsch weg 14. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. G. J. D. Strijbos, Rotterdam, Bergstraat 72. Mej. A. M. van Kesteren, LJmuiden, Kon. Emmastraat 1. P. J A. Dingjan, Alphen aan den Rijn, Hoofdstraat 120a. Mej. Fr. den Broeder, Den Helder, Wal- vischsfcraat 27. Mevrouw Westerman Ossevoort, Voorburg, Achterweg 49. Mej. J. A. M. de Greeve, Heemstede, Bosch en Hovcnstraat 1. Mej. G. J. van Kits, Warmond, Leehof G. J. Wessel, Amsterdam, Van Halstraat 77 II. W. H B. Bos, Amsterdam, Overtoom 330. H. do Zwart, Groningen, Poelestraat 14a. N. van Grieken, Gorinchem, Van Andel Smitstraat 15 b. Mej J. C. den Houter, Utrecht, Fr. v. Dindcrsstraat 30bis. J. v. d. Scheer, Groningen, Heeren Binnensin gel 19a. Mej. F. KosterBlom, Hengelo (O.), Sophiastraat 21. Mej J. J. de Wil de, Hilversum, Egelantierstraat 124. Wed. de BaasCharldorp, Hilversum, Vio lenstraat 134. Mej. C. Kanteman. Hen gelo (O.), Enschedeschestraat 131. Ph. G Franx, Enkhuizen, Breedstraat. C. Wiskerke, Rotterdam, Groene Hilledijk 308 Alph. P. A. Varenkamp, Oegstgéest, Gmncrie Mej. J. M. Vogelenzang, Öegst geest-, Wilholminapark 10. Mej. M W. van den Berg, Sassenheim, Kerklaan 22. Fr H. van der Meijden, Katwijk, Gym nasium. N. J. Regter, 's Bosch, Grob- bendonkstrant 46. C. Veerdig, Zutphen, Berkelkade 2 Mej. H. J. D. Reners, Dordt, Voorstraat 173. Mej. C. M. Vlas vel, Hazerswoude, Groenendijk 99. H. Schrijver, Delft, Pootstraat 21. J. W. Schnieder, Maarsen, Emmaweg 23. Mej C. Kerkman. Schoten, Brandtstraat 12. ALPHEN. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen voor hoofdakte do heeren J. G. Baart en P. van den Berg, beiden alhier. ALPHEN AAN DEN RIJN, Reeds enkele dagen kondigde de jeugd met het geklap van hun eigen gemaakte zweepen aan, dat de jaarlijksche paardenmarkt we der in aantocht was. Lang voor achten, 't halve wat hij geleerd had opj den veldtocht, dien hij zeüf had meegemaakt, scheen hij buitengewoon weinig to weten van de verdere ontwikkeling der militaire toestanden. Zijn onbekendheid met den toestand op het Westfront was volkomen» Hij zat stikvcl van de onmogelijke verhalen over de Bagelschen. Hij verzekerde mij bijvoorbeeld, op gezag van een vriend, die ze gezien had, dat Japan ners met de Engelschen in Frankrijk voch ten, gekleed als Schotsche Hooglanders; zijn vriend had deze Aziatische Schotten Ja- pansch hooren spreken, verzekerde lijj. Ik dacht aan de Keltisch sprekende bataljons van Kamerun en kon nauwelijks een glim lach onderdrukken. De jonge von Boden had een vcornamo minachting voor de officieren van de veel gesmade en niet ia tal zijnde infanterie, die in garnizoen lagen in Goch, het grensstation, dat wij juist hadden verlaten. Hij had daar dat zorgde hij wel mij te vertellen vier dagen in liopelooze verveling dcorgebracht met op my te wachten. „Natuurlijk, in oorlo-jstyd vermen wij één leger en ai die mooiigheid meer," merkt hij op met de grootste oprechtheid, „maar geen van die kerels in Goch was geschikt gezelschap voor oen flink cavalerie-officier. Het was een saaie bende. Ik wou niet in de buurt van de sociëteit komen. Op een avond ontmoette ik oen paar van hen in het hotel» Toen wist ik al genoeg. Nota bene, er was er maar één, dia iets van Berlijn afwist; dat was die manke. Nu, er is één ding, dat wij bij de cavalerie leoren 'Maar ik luister al niet meer naar hem. In zijn luk-raak gebabbel had de jonge man een woerd gebruikt, dat een snaar in myn brein aan het trillen bracht. Ily had „den manke" met een Duitsch woord ..der Stelze" aanvangsuur, stonden al veel paarden aan do lijn, welk aantal zeer sterk aangroeide. De noodige kramen en kwakzalvers waren natuurlijk weder vertegenwoordigd. De handel was een weinig zwak. De prijzen waren laag, waarvan de groote aanvoer wel de oorzaak was. De markt op zichzelf gaf een levendigen aanblik en werd om vier uren gesloten; de brandspuit ter reiniing over de straten gehaald en des avonds was alles weer even rustig als altijd. KATWIJK. Door het bestuur van den cursus Neorlandia, is alhier een gemeentelokaal afgehuurd, teneinde hierin op enkele avonden van do week les te geven in boekhouden. Het doel is opleiding te geven le. Om het Mercu- iTius- (Ver. van Leeraren) diploma te verkrijgen; 2c. Do gewone winkelboekthouding (voor krui deniers, enz.) KATWIJK-AAN-ZEE. Hel terrein van hel Zeehospitium, heeft, door kostbare aanplanting van jongo dennen, een prachtig aanzien ge kregen eoi biedt voor de aldaar vcrtoevenlc pa tientjes een gezonde speelplaats aan. Vooral bij mooi weer is hot een Ius-t te zien hoe de kin deren zich vermaken in de duinen. Ook het ne men van zonnebaden in de verdraaibare lood sen geeft velen kinderen hun verloren kracht terug. Gelukkig echter voor de inrichting is het gebrek aan verplegend personeel niet zoo groot als het vorige jaar, toen men met geen moge lijkheid aan goede geschoolde verpleegsters kon komen. De directie heeft eveneens veel werk ge daan, om het te geven onderwijs uit te breiden en zag zioh daarin niet teleurgesteld. Men be schikt thans over goe;d onderwijzend personeel. LEIDERDORP. Gistermiddag daalde op een stuk weiland in den polder Achtho- ven, van den landbouwer Bos, een vlieg machine. De betuurder bleek te zijn een familielid van den heer K. alhier, die op deze wijze even een bezoek kwam brengen Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, werd weer opgestegen, en na het volbren gen van eenige demonstraties de terugreis aanvaard. Het was hier voor velen een ongewoon schouwspel. WARMOND. Hot aangekondigde concert van ..Speranza" door V. V. V. aan <le leden aangebeden, zal niet als gemeld Vrijdagavond, doch hodeii, Donderdagavond worden gegeven. WASSENAAR. De heer H. P. E. Polman alhier verwierf te Amsterdam hel politie- diploma. Burgerlijke Stand. Omstreken. BOSKOOP. Geboren: Neeltjc D. v. H. Gou- driaan en E. Middelkoop. Catbarina Die- wcrlje D. v. J. W. v. d. Will ik en M. C. \an Eijk. Beatrix Aeltje D. v. R. Tasma en P. Hooftman. Willcmpje Al id a D. v. J. Boer en J. Buurman. lie uric us Z. v.* M. A. de Beer en J. Bernaards. Dina Dirkje Johanna D. v. M. Koster en M. de Wit. Antonius Maria Z. v. P. v. d. Louw en J. Rip. - Arie Willem z. v. N. Hoogendoorn on M. Rehling. Getrouwd: J. van Diomcn 24- j. on A. de Frankrijker 32 j. B. J. Benschop 30 j. en J. H. Groehdijk 29 j. B. Bunschoten 24 j. cn G. J. v. d. Alojvor 19 j. Overleden: Cornell's van Horsen 76 j. J. Schiedon wed. .van W. v. d. Kamp 81 jaar. Bastiaan Radder 22 j. RIJNSBURG Gobbren: Guurtje D. van F. van Delft en G. Heemskerk. Pielor. Z., van L. de Moo ij cn C. J. Glasbergen. Pie ler Z. van Jok. Ravendhergon on J. Glasborgen. Overleden: L. v. Delft 78 j., wed. van J. Bouwman. Ondertrouwd: J. P. J. Oostbrock jm. 27 j. en H. G. W. v Klaveren jd. 24 j., heiden te Rijns- bung D. Quartel jm. 24 j. te Hazerswoude en J. Hogowonlng jd. 25 j., te Rijnsburg. Gehuwd: J. <do Koning jm. 25 j. en A. Paauw jd. 21 jaar. SASSENHELM Gaboren: Antje D. v. W. Mooleuaar en C. E. Birkhoff. Getrouwd: W. F. v. Klaveren 22 j. cn T. v. d. Spree 21 j. TOETBAL. De „Sportkroniek'"' geeft thans ook de> competitio-vordteeling voor de tweedo kla-sso N. V. B. Wij sion daaruit d-a-t het genoemd. Als bij tooverslag zag ik weer voor mij dat tocneel in de mile slaapkamer in het „Vos in 't Tuintje" de kaar3, die •flikkerde in den tocht, het lijk op den vloer, en die griezelige vrouw, die riep: „Der Stelze" heeft macht-, hij heeft gezag, bij kan de menschen maken en brekep! Er zijn soms onverklaarbare leemten in iemands geest.. Dit weerd was uit mijn Duitschen woorden schat geglipt. Ik had het niet herkend, totdat deze jonge man het ia een verband had ge bruikt, waarmee ik vertrouwd was, en nu kwam het plotseling terug en bracht my het beeld van do slecht verlichte kamer voor den geest en ook een ander: oen zwaar, massief gebouwd man met een donker, on heilspellend uiterlijk, die met zjjn klompvoet achter Karl den kellner aanhinkte op het perron te Rotterdam. Daarom dus had de jonge luitenant naar myn voeten gekeken, toen wij door het sta tion te Goch liepen. De bode, dien hij meest ontmoeten, degene, die het document bij zich had, de man van macht en gezag, had een klompvoet en dat was ik! Maar do jonge luitenant had toch gezien, dat ik geen enkel lichamelijk gebrek had, om nog niet eens te sproken van het feit, dat ik in geen enkel opzicht op den klompvoet van het Rotterdamsche psrron leek; waarom had hij mij dan zoo grif meegenomen? Ik waagde het er maar op te veronderstel len, dat hij order had een persoon af te ha len, waarvan hij geen nadere aanduiding had, dan dat hy met ean bepaalden trein zou ko men. De majoor aan hot station had er zeker de verantwoording voer gehad mijn bona fides vast te stellen. Wanneer die officier mij eenmaal had overgegeven aan den gehei men gezant, bestond de eenigo verantwoor- Leadsche A. S. G. is ingedeeld in de tweede klasso C, waarvan .do samenstelling als volgt is; Steeds Hoeger, R. F. C., Fort una, O. D. S., Unibas, A. S. O., Ne-pfcunus, Dordrecht, O. V. v., D. H. C. Aan het eind der ooanpetatio promo veert nummer een naar de overgangs klasse, terwijl do nummers 9 en 10 degra deer en naar do der do klasse, Oeleritas, eerst geplaatst in 3© klasse, afdeeling D. is overgebracht naar E, ter wijl Vlaardingen nu D komt completeeren. ZWEMMEN. Wereldrecord dam6s-estaiette. Te Honoloeloe heeft de dames-estafette der Anstegerolub het wereldrecord 4-maal 100 M. estafette gebracht op 4 m. 45 s. G. Blitz maakt een nieuw wereldrecord. Na beëindiging va.n de wedstrijden om do Enigelsohe kampioenschappen heeft de Belgische zwemmer Gera.rd Blitz eenige demonstraties te Exeter (Engel.) gegeven. Ten overstaan van 5 Engelscho officials zwom hij een vierhonderd meter rugbaan in 5 min. 59 1/5 sec. Hij vesbigde daardoor een nieuw wereldrecord op zijn naam, aan gezien bij het bestaande record van Pentz (1914) Maagdeburg) 6 min. G sec. met 6 4/5 6ec. verbeterde. De nieuwe wereldrecord houder zwom cJa geheele baan met zijn bekenden ruggerawl. Wereldrecord 200 yards. Do bekende Amerikaansobe snelzv om- ster, Miss Ethelde RLcvbtr-ey, zwom in Brighton Beach do 200 Yards vrije slag in 2 min. 36 1/5 sec. Zij verbeterde daarmede het wereldrecord, dat op naam van Miss Fanny Doimc-k (Australië) stond, gemaakt op do Htockholmsohe Olympiade (2 min. 37 sec.) met 4/5 sec. WIELRENNEN. Hoilandsche successen in het buitenland. Moeskops heeft andermaal tegen Kauf man gereden, en opnieuw gewonnen. De wedstrijd, over 1200 meter, had plaats te Dresden. In een volgenden wedstrijd werd Moes kops wederom overwinnaar voor Lorenz, Stabo en Kaufman. Gerard Leene reed te Milaan een mat-oh h quatre. De uitsilag was: 1. Yerri 4 p.; 2. Leene, 5 p. 3. Spears, 6 p.4, Peyrodo. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copy van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Een eerste Leidsche Algemeene Tentoon stelling. Geachte Redactie! Zooals reeds in Uw blad vermeld, zal door een Haagsch Comité van 7 tot en met 13 October 1921 in de Stadsgehoorzaal al hier een eerste Leidsche Algemeene Ten toonstelling gehouden worden. Blijkens een door mij van het uitvoerend Comité ontvangen rondschrijven moet dit dan een Tentoonstelling worden voor Fabri kanten, Winkeliers, Handelaren, enz. in hun verschillende branches. Verder schrijft het Comité in voormeld rondschrijven: De noodzakelijkheid van een behoorlyk opgevatto Tentoonstelling, vooral in den tegenvvoordigen t-ijd van slapte in den handel, zal ook U duidelijk zijn, en vermel den wij nog, dat aan het publiek steeds voorgehouden zal worden dat deze Tentoon stelling bedoelt een overzicht van den ge- heelen Leidsclien Handel en de Industrie, waarin als vanzelf ligt opgesloten, dat geen enkel zichzelf respecteerend Fabri kant-, Winkelier of Handelaar op deze Ten toonstelling mag ontbreken In hot bijzonder aan die zichzelf rcspec- teerende Fabrikanten, Winkeliers of Han delaars te Leiden durf ik hierdoor den raad geven, zich van deelneming aan deze Tentoonstelling te onthouden. Immers, in dien U werkelijk de noodzakelijkheid van zulk een Tentoonstelling duidelijk is dan delijkheid van den laatste hierin, dat hij mij naar het onbekende einddoel geleidde, waar heen de extra-trein ons voerde met grocte snelheid. Dat zijn de wonderen der disci pline Mijn metgezel was inderdaad een toonbeeld van bescheidenheid ia alles, wat mijzelf en myn zaken betrof. Nieuwsgierigheid omtrent andermans zaken is een van de hoofdgebre ken van een Duitscher; maar de graaf toon de niet het geringste verlangen iets om trent mij of myn opdracht naar Berlyn te weten te komen. liet spreekt vanzelf, dat ik van mijn kaut mets clee-d om hem in t© lichten. Ik kco. het ook werkelijk niet dosn. Maar -do terughoudendheid van den jongen man. was zóó opvallend, dat ik de overtui ging kreeg, dat hij bevel bad, het bewuste punt te vermijden. De brein suisde voort door We-stfalen, door drukke stations, waar ik op wissel plaatsen massa's volgeladen goederen wagens zag staan, langs steden, waarvan cïe buizen en torens nauwelijks te zien wa ren door het gordijn van rood, die uit hon derden fabrieksschoorsteenen walmde, en al dien tijd waren mijn gedachten bezig mot clic onheilspellende hinkende ge daante. Ik was er van door gegaan met het cene deel van een blijkbaar waardevol document, en toch had hij geen poging gedaan om mij bij de grens te laten tegen houden. Hij moest mij dus blijkbaar nog als een bondgenoot beschouwen en moest dus nog niets afweten van die identiteit van den dooclcn man, die in mijn kamer in hotel Sixt lag. Do vriendelijk© gids had mij ver teld, dat db bende, die het station to Rot terdam afzooht, blijkbaar niet wist, hoe ik er uit zag. zult ge uit zelfrespect toch zeker zelf' de handen aan den ploeg willen slaan on niet aan den leiband willen loopen van een Comité hetwelk onder het mom van voor Uwe belangen op te komen, het slechts te doen is om winstbejag, en dat U sleclit-s noodig heeft om tot dat doel te geraken. Ik vertrouw, dat onder do zich te Leiden zichzelf respecteerende Fabrikanten, Win keliers of Handelaars, en daaraan wensch ik toe te voegen Vereenigingen op het ge bied van Handel en Industrie, voldoende energie bestaat, om, zoo gewcnscht, zeli de organisatie van een dergelijke Tentoonstel ling in handen te nemen, het tijdstip te be palen en alles te doen wat noodig is ora zulk een Tentoonstelling in de allereerste plaats te doen zijn een succes voor Leiden en haar industrie en handel. Hoogachtend, Uw dw. II. W. CAHEN. SCHEEPSTIJDINGEN. STV. MIJ. NEDERLAND. BOETÖN 22 Sept. v. Java tc Amsterdam* LOMBOK 21 Sept. v. Hamburg te Amst. RIOUW 21 Sept. v. Amsterd. naar Batavia* SAPAROEA uitr- pass. 21 Sopt- Ouessant KON. NED STB. MIJ. DEUCALION 20 Sept. v. Smyrna naar Alex-andrië. OBERON 21 Sept. van Amsterdam naar Hamburg. ORESTES 22 Sept. v. Londen te Amsterd. PLUTO 21 Sept- v. Amsterd- n. Rotterdam* POLLUX 20 Sopt. v. Boorrgas n. Varna. STELLA 20 Sept. van Syra n. Samcs. TELLUS 20 Sept v- Messina n. Palermo* KON. H0LL. LLOYD. BRABANTIA uitr. 21 Sept. v. Southampton KOM. PAKETVAART MIJ. ROGGEVEEN 20 Sept. v. Sydney n. Bat KON. WEST-IND. MAILD. ASTREA 20 Sept- v. Wosl-Indië te N-York' COMMEWYNE 18 Sept. v. Bandados naar Trinidad. HELDER 17 Sept. v. Valparaiso- n. CorraJL NICKERIE 16 Sqpt- v. Paramaribo naar ORESTES 21 Sept. v. Londen naar Amst- H0LL. AMERIKA LIJN. SLOTERDIJK 20 Sept. v. Camdiff. H0LL. 00ST-AZIE LIJN. BOEROE uitr. 17 Sept. v. Singapore. H0LLAND-00ST-AFRIKA-LJJN. HEEMSKERK 22 Sept. vOost-Afrika te Amsterdam. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. CLIO tbirisr. 18 Sept, v. San Antonio to Lobi to- HONTESTROOM uitr. 17 Sept v. Bor deaux n Tenoriffe. POSEIDON uitr. 16 Sept. v. Lagos naar Duala. TEXELSTROOM uitr- 16 Sept.. v. Conakry n. Freetown. ZAANSTROOM thuisr- 17 Sept. v. Seccon- dfee te Assinië. HOLLANDZUID-AFRIKA-LIJN. BLOEMFONTEIN tliuiestr assp..l9 btbhjg BLOEMFONTEIN thuisr. pass- 19 Sept Finistcrre. JAGERSFONTEIN 20 Sept v. Algoaibaai naar Kaapstad- „Do Jantjes"' en d© geestelijkheid De R.-K. geestelijkheid te Ti el heeft, zegb bet ,,Yad." de parochianen gewaar schuwd tegen -de „Jantjes", dat aldaar ge geven is. In een onderhoud met de directie van het Ensemble Jacques Sluyters heeft de heer Kool, pastoor to Tiel, trots de gunstige kritieken in de R.-K. pers, verklaard van meening te zijn dat. het Tielsohe publiek op een te laag pedl staat cn reeds zoo diep gezonken is, dat Z.Eerw. do voorstellingen voor dit publiek verderfelijk acht en in tegenstelling met de algemeene Kath. dag- bladcritiek zijn persoonlijke meenin-g (bij heeft volgens eigen verklaring bet stuk niet gezien) als juist? wonsdït geëerbiedigd te zien. Was bet dus mogelijk, dat „cler Stelze' Se.mlin niet van aanzien kende? Het feit, dat Semlin eerst kart geleden uit Amerika was gekomen, scheen deze veronderstelling te bevestigen. Dan het dooument. Semlin had do helft. Wie had de andere helft? Zeker Klompvoet Klompvoet, cke dien morgen in het hotel zou komen, om in ontvangst te nemen, wat ik uit Engeland had meegebracht. Mis schien was, achteraf beschouwd, mijn in- 't-wiildo weg gegeven verklaring aan de eigenares van het hotel niet eens zoo ver van de waarheid geweestKlompvoet wil de het heelo document naar Berlijn bren gen en al da lauweren oogsten voor slechts de helft van heb werk en de halve moeite. Dat zou zijn stilzwijgen op het tegenwoor dige oogenbldk verklaren. Hij verdacht Semlin van verraad, niet verraad aan de algemeene zaak, maar aan hem per soonlijk. Het leek er naar, alsof ik vrij spel zou hebben, tob bet oogeaiblik, dat Klompvoet te Berlijn kon zijn. Dat kon, tenzij ook hij een extra-trein nam, niet eer zijn dan den volgenden avond. Maar als nog grooter onheil dan een ontmoeting met. den man van macht en gezag, hing mij het onder houd boven bet hoofd, dab mij aan het eind van deze reis zou wachtenhet on derhoud, waarin ik verslag over mijn zen ding zou moeten uitbrengen. Do avond viel, toen wij door de onher bergzame streek van zand, water en den nen stoomden, die Berlijn omringd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5