LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 2 Augustus 1921. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND Het voornaamste nieuws van heden. SEMENGD NIEUWS PRIJS DER ADVERTENTIEN; SA ets tier rogd. Zaterdags 40 Ols. per regeL BIJ „„.ijiiionnement belangrijk lagere prijs. Kleine adrerientiën Woensdag 60 Cts., Zaterdag Bfl cts by maximum aantal -woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventucele opzen- ains van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijs- jaummer 6 Cts. Bureau fêoordalndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidea p. 8 mud. 285, p. week 'f OfS Buiten Beiden, waar agenten gevestigd zijn. por treek Franoo per post 2.35 portokosten. 0.18 Nummer 18837. pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Do Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van de ingezetenen, dat morgon (Woensdag) aan do gemeentelijke vischwinkeb» (Vischmankt (ai StacLshulpwcrf) verkrijgbaar is SC1LEL- VISCII a f 0.12 en GROOTE SCKSLVISCH a f 0.20 per pond. W. PER A, WeVn- loco-Bur gom. Loidon, 2 Augustus 1921. Verjaardag van H. (V!. ds Koningin-Mosder. Hedon, 2 Augustus, viort II. M. do Koningin- Moeder ham- drie-en-zcstigèten verjaardag. Door de Lcrdsche Gbr. ranje-Ve.eeniging is Haar heden liet volgende telegram toegezon- döfl, cuwlerleekond door den voorzitter en den secretaris dier Verecmiging. de lieeren ds. Tho mas en Spaa: „Do Le iels oh o Ghristrvlijko O ran je-Vereeni ging, dankbaar, dat God het Hute van Oranjo epaart on bewaart ,en dat Uwe Majesteit in het midden van dat Huis en van ons Volk wedor Haar verjaardag mag vieren, biedt Uwe Majes teit hare beste wensdhen aan, met do bode, dat God ze vervullc tot in lengte van jaren/' Ook vanwego het gemeentebestuur is ecu te legram aan de Hoogc Jubilaresse gezonden. Vanmiddag te één uur voeren onderofficieren, soldaten en vrouwelijk gezelschap, met de mu- ziok van „Orpheus" af om een tooht le maken ,over de Meren, welke ploizierreis hun aange boden word door de can tine van hot vierde re giment Infanterie ter gelegenheid van dezen .verjaardag. Van de openbare gebouwen on ook van eenigo woonhuizen wapperden de vlaggon in den zon neschijn. Het carillon van den Stadhuis*oren en straat orgels zorgden voor hcrdonklngs- en feest klanken -Naar wij vernemen, is gisteravond in een spoedvergadering der Diaconie van de Ned.-Herv. Gem. alhier behandeld de ont- 'slagaanvrage var. den nieuwen directeur van ^Voordorp", den heer .T. Boehmer. Mej. D. de Sitter, alhier, is geslaagd voor het examen Fransch M. O. akte A cn de hoor F. J. A. van Beukering, mode alhier, voor het examen tookenen 'en Loctscerm M. O. akte Md. Bij beschikking van den Minister van On- idor.vras, Kunsten en Wetenschappen is voor hot tijdvak van 1 Augustus tot en mot 31 Dec. 1921 benoemd tot assistent voor de tropische hygiëne aan de Rijksuniversiteit a'uv de he^r G. F. I. Mollingor, arts le 's-Gravonhdgv. De commissie, die, te rekenen van 1 [Augustus, voor een jaar" alhier belast zal zijn mot liet afnemen van de pracfcischo examens van apotheker, is samengesteld als volgt: tot Ikl en voora dr. L. van Itaüie, hooglooraar al hier; tot lid en seer. dr. L. E. Goostor, huilen- gow. hocgloeraar alhier, tot leden: dr. J M. 'Janso on dr J. J. Blanksraa, hoogleoraren al hier; tot lodeaï-yl.: de. J. J. van Eek, privaat docent alhier; G. F. A. ten Bosch, apotheker, alhier, en A. H. Schimidem te 's-Gravenhage. 't Gaat dezoa zomer met de openlucht- samenkomsten op „Den Burcht" een gangetje. Gisteravond had er weer zuïk een meeling plaats en wel vanwege het Herman-Groenen- 'daal-comité. Vóór on na de meeting, welke niet boel druk bezocht was, werd er luide met bro chures gevent Dit gaf eenigo levendigheid, welke overigens onder do toehoorders en toc- hoorderosson zei ven ontbrak, tenzij dan bij het applaus nadat de sprekers zioh hadden doen booren. 'Be heor Akkerman, do leider der vergade ring, opende dezo en zei, dat zij was belegd aJs herinnering aan liet uitbreken van den oor log zeven jaren geleden. De eerste sproke?, de heer B. de Ligt, wierp .een terugblik op het ontstaan van den oorlog, op dezen zeiven en op zijn gevolgen; noemde 'den lston Augustus ons Allerzielen en Aller heiligen; behandelde slechts vluchtig hot aan gekondigde onderwerp: Olie-concessies zijn Oorlogsooncessios; waarschuwde tegen den ko menden oorlog cn stond zeer uitvoerig stil bij Herman Groenondaal en diens daden, de arbei ders aanvurende tot solidariteit met dezen cn in 't licht stellende wat daarmede gepaard moet gaan. tweede spreker, -do lieer Jos. Giesen, liet zioh wachten, weshalve de Haarlemsöhc oud- (dienstweigeraar Schuurman zich geroepen gc- voolde de „Burcht'-hczoekcrs too to spreken, hun voor to houden het grooto belang der Djambi-historie; wat in en aohter al die olie zat te verklaren; hot uit te schreeuwen, dat do .oorlog komt en do arbeiders reeds nu daarvoor door de Rogcoring zijn verkocht, on om hen op to roepen er voor te zorgen, dat zij en hun kin deren niet zullen ondergaan, te ontwaken uit 'hun domruol. Do hoer Akkerman las oen vers voor, dat te op was, on hield een slotrede, niet minder ui i an do andere sprekers, waarin hij in hoofdzaak waarschuwde tegen het stelsel van gehoorzaamheid in huis, in school, in de maat- sohappij, aan God, on aan alles, wat zich g©- zag noennt, on waarin hij eindigde met allerlei aaagoytngoai, opdat alles goed cn heter worde. li 7~\r^° >t^rbeidora»aagvereén;iging „De Slem es Volks hoeft gemeend, mot het oog op de angdollmg, wclk° or voor haar uitvoeringen onder de Loidsche bevolking is, eenige maatre gelen te moeten treffen, waardoor deze uitvoe ringen no-g boter tot haar recht zullon komen. Voor de uitvoering van morgenavond in hot Kooipark lieoft zij van de liederen, welke ge zongen zullen worden, tekstboekjes doen druk ken, welke voor den prijs van 5 cents verkrijg baar zijn. Verder zullen aan de muziektent met duidelijke cijfers de nummers der te zingen liederen zichtbaar opgehangen worden. Ten slotte kunnen wij modedeelen, dat voordat een nummer gezongen zal worden, dit kenbaar zal wordc-n gemaakt door oen clcctrischo schel. Door het gemengd koor „De Hofstad", waarvan de heer G. G. Wilmink directeur is, zal Donderdagavond a.s. in „Musis Sacrum" een concert gegeven worden. Solisten zijn de hoeren G. van de Water, bariton, en J. Stolijn, tenor. Evenals het voorgaande jaar zullen zij zeker con bosten avond verschaffen De Minister van Waterstaat heeft bepaald: lo. dat de Rijksweg Leiden-Utrcchtsoho grens, voor zoover strekkende over de Blokhuisbrug te Woorden, gesloten wordt verklaard voor die motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke, met inbegrip van de lading, een asbclasting zwaarder dan 3000 K.G. hebben; 2o. dat hot verboden is over genoemde brug to rijden met een ander voertuig, waarvan door eonig wiel een grooter gewicht op de brug wordt overgobraohl dan 1500 K. G.; 3o. dat het gesloten zijn van voornoemd ge deelte van don Rijksweg Leiden-Utreohtschc grens zal worden aangeduid door waarschu wingsborden, geplaatst ter weerszijden van voornoemde brug. Alhier is aaugehouden zekere W. N., hier tor stode woonachtig, als vend acht van rijwiel diefstal. W. N., dlc voorwaardelijk in vrijheid was ,zal naar Den Haag overgebracht worden. Op den Lage-Rijndijk alhier kwam de hoer G. Ruit Huigsletordijk, gistermiddag mot zijn rijwiel te vallen door een groot'e ruit van een der woningen aldaar. Hij bekwam oen ernstig o wond aan zijn linkerpols, en moest ton gevolge van hel vele bloedverlies naar het Ziekenhuis worden vervoerd, om daar le wor den verbonden. Gisteravond to halfacht had op den Morschsingel oen ongeval plaats. Van de vracht auto Phoenix" viel een persoon, die als ge woonlijk achter op de auto plaats had genomen. Van den wagen viel een kist met -ledige flés- schen, die den man in haar val meenam. Het ongeval liep vrij good af. H. M. do Koningin, do Koningin- Moeder en Prinses Juliana, woonden Zon dagmorgen in do Ned. Herv. kerk 1>o Apel doorn de godsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. G. Hat tink. Gemold wordt, dat -bij het bestuur van het WoreSdf-Pluiimvee-Gongccs bericht is in gekomen, dat H. M- do Koningin de oponinig van het congroa en de tentoonstelling in Don Haag op 5 September a.s, zal bijwonen- De tentoonstelling, waaraan, voor zooverre reeds bekend is, oen vijftiental landen met hoogst belangrijke inzendingen zal (deelnemen, wordt geopend door Z. K. den Prins dor Neder landen. Met ingang van den datum, waarop hij zjjn ambt zal aanvaarden, is benoemd tot gewoon hoogleer aar aan de landbouw-hooge- school te Wageningen, om onderwijs te ge ven in (ld veeteeltwefceiwchap, dr. D. L. Bakker, te Alkmaar; met ingang, van den is.nl) I bedoelden datum, aan dr. D. L. Bakker voornoemd eervol ontslag verleend als Rijks veeteelt-consulent. De Ned. Vor. tot afschaffing van aico- boihoudendo dranken hield gisteren te Utrecht onder voorzitterschap van d'en heer P. v. d. Meulen, van Utrecht, haar jaarlijksche vergadering. He voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat de Verècniging bij haar optreden nauwelijks 1200 leden tellende, thans 20,000 leden sterk is. Medegedeeld werd, dat de Rijkssubsidie voor clib jaar ruim f32,000 bedraagt. Hot jaarvorslag wees er op, dab de vereenglng toenam met 15 afdeelingen en SOC leden, zoodat er op 1 April j.l. waren 370 afdeelingen met 20,389 leden. De winst en verliesrekening over 1920 sloot met eon batig saldo van f 8656.281^. Periodiek aftreden op 1 Januari 1922 de heeren J. Gerhard, te Bus&iim, dr. H. T. do Graaf, to Zutphen, L. M. Hermans, te Arnhem, ds. G. Horreus do Haas, te Zwolle, en N. A. de Vries, te Groningen. Aan dr. De Graaf, die voor herbenoeming niet in aanmerking wenschto te koenen, bracht do voorzitter een woord van dank voor zijn arbeid. Do andere aftredenden worden herko zen evenals do periodiek aftredende redac teur van ,,De Blauwe Vaan", ds.' M. van Leeuwen, te Winschoten. Na eenige bespreking werd een motie, voorgesteld door "do afdeeling Oostdonge- racDeel, aangenomen, waarin als meening werd uitgesproken, dab de Regeering een veel te menigvuldig gebruik maakt van de bevoegdheid haar bij art. 20 van do Drank wet toegekenden clat door deze vrij gevigheid heb werk der gemeenteraden om door verlaging van 'b maximum-aan tal vergunningen het drankgebruik tegen to gaan, deels weer ongedaan wordt ge maakt. Geprotesteerd wordt tegen de uit gave van. deze z.g. Kroon vergunningen op zoo ruime schaal, als zijnde in strijd met den geest der Draakweb en met do bedoe ling van den wetgever en do zuslerorgani- sahiea opgemerkt eveneens haar raeening in dezen bij do regeering kenbaar te ma ken en de afgevaardigden opgedragen, bij eventueel gevaar voor het uitreiken van een Kroonvergunning in het ressort hun ner afdeelingen, autoriteiten de bezwaren tegen dezo uitreiking onder het oog to brengen Beraadslaagd werd over het voorstel van het bestuur om aan den tegenwoordigen voorzitter de? vereeniging, een persoon lijke toelage toe te kennen van ten hoog ste f 30CO per jaar, om hem in staat te stellen zich geheel te wijden aan do drank bestrijding in het algemeen en aan do ver eeniging in het bijzonder. Na zeer langdurige discussie werd het voorstel met 31-1 tegen 79 stemmen aange nomen. Deze benoeming valt samen met des heeren Van der Mëulens 25-jarig jubileum als voorzitter. De elfde zitting van de Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk werd door den president geopend met het lezen van 1 Thessalonicen- sen 5, Ingekomen was een schrijven van mr. Dresselhnys, te Den Haag, en mr. Del Campo, gen. Camp, te Den Bosch, dat zij de benoeming tot ledern van den Raad van Bercep, geëischt door het reglement öp de predikante traktementen, ar.nnemem De heer Timmers, te Kiunderfc, nara zijn benoeming tot lid der Synodale Commissie aan, mr. I. Gratama bedankte voor zijn ba- noeming tot secundus-lid der Synodale Com missie. D&. D. Zoete, ta Lemmer, nam de benoe ming als secundus-lid der Synodale Commis sie aan. De president stelde voor het rapport over de enquête naar het godsdienstonder wijs te geven in handen van de Synodale Commissie, om do noodige maatregelen te men ter behandeling in de volgende Synode. Prof. Van Neai en prof. Aalder3 zijn van oerdeel, dat het rapport, dat een zaak van groot gewicht voor de gansche Kerk behan delt, thans nog in bespreking moet komen. De secretaris wees er op, dat bij den aanvang der vergadering het rapport er nog niet was. Het resultaat der enquête loopt uit op tal van wetswijzigingen en het is onmogelijk om in deze Synode dat alles nog te behandelen. De vice-president deed nog enkele mede deel ingen inet betrekking tot het rapport, waaruit blijkt, dat liet nog geen rapport der commissie is. Het voorstel van den president werd aangenomen. Met belangstelling is kennis genomen van wat door liet Provinciaal Kerkbesutur van N.-Holland was verricht in zake onttrekking, van goederen ad pios ueus en van de circu laire, die dientengevolge door de Synodale Commissie werd verzonden aan de Provin ciale Kerkbesturen. Eveneens van het rapport der commissie tot bespreking van de regeling der geeste lijke verzorging van militairen. Op 6 Januari werd een vergadering ge houden in het gebouw der Synode van de De- putaten der Gereformeerde Kerken, ds. A. v. Minnen, ds. T. J. Hagen en de heer A. van Helden, van de Christelrjk-Gereformeerde Kerk ds. J. J. van der Schuyt; van de Her- steld-Evangelisch-Luthersche Kerk ds. C. F. Westermann; van de Evangelisch-Luthersche Kerk ds. J. W, K. Hoevers en vanwege de AJgemeene Synodale Commissie de heeren miv H. J. M. Tijs^ens en L. ,Wi. Bakhuizen van de-n Brink. De vergaderden waren het er allen over eens, dat het instituut van legerpredikanten, hoe ook te waardeeren, niet voorziet in de behoefte aan geestelijke leiding, die de mi litairen in garnizoensplaatsen noodig heb ben. Zij verflaarden, dat de Kerken, die zij vertegenwoordigden, overtuigd van het groo to belang dezer geestelijke leiding, bereid waren liet hare te doen om daarin t'e voor zien. De Minister van Oorlog is bereid aan de Kerken een vergoeding voor dit werk to geven. Op 1 April werd een tweede samenkomst gehouden. Daar werd overeenstemming ver kregen over een ontworpen regeling der vergoeding, waarin o.a. wordt bepaald, dat do tegemoetkomingen het bedrag van f4500 veer één gezindte en in "één garnizoen niet te boven mogen gaan. De Minister wenscht de uitkeering. in een som ter hand te stellen aan de vertegenwoor digers der Kerken, ter distributie onder de daarvoor in aanmerking komende kerkera den. Daarom werd verzocht om eventueel ook aan del Synodale Commissie het be drag der vergoeding voor de Hervormden af lo dragen. De Synodale Commissie heeft een commis- mis'sie aangewezen voor het opmaken vatt vragen en het voordragen cn, na uitbetaling door den Minister, "het uitkeeren der vergoe dingen in naam van de Algemeene Synodale Commissie. Tot leden der cómmis3ie werden benoemd de heeren L. W. Bakhuizen van den Brink, mr. II. J. M. Trjsaen? en P. P. Couvrek Kennis werd genomen van de exploitatie rekening van het Weekblad der Ned.-Herv. Kerk. Het batigl saldo bedroeg 1220.30. Den Secretaris werd dank gebracht voor zijn arbeid in het belang van liet weekblad. De stemming werd gehouden over het Tocrstel, waarover Zaterdag de stemmen staakten. Met 10 stemmen tegen 9 werd besloten geen commissie te benoemen om het synodaal reglement op de benoemingen, enz. te wijzigen. Nadat nog verschillende zaken uit de bijla ger. waren besproken, werd de zitting ge sloten. i Het ConigteT .Van de Landelijke Federa tie van Metaalbewerkers is Zondag to s-Gra venhage voortgezet. 'Aan do oude waö do bc- ppToking van hef 'door 'liet Federatiebestuur gevooijdc beleid, hetwelk het. Congres na eenige discussie gdedkourde mot top vier na algemeene 6temmen. Eveneens hechtte het Congres zijn goedkeuring aan het beleid van de redactie van het vak-orgaan „De Metaalr arbeiider". Voorts besloot men tot aansluiting bij het Intern. Anti-Milit. Bureau. Een voorstel van de afd. Utrecht, om in samenwerking met de andere in de metaal industrie bestaanido organisaties, een zoo 6terk mogelijke actie te beginnen, ter ver krijging van het volledige medezeggenschap in het overwerken. Hot Congres besloot na melijk een actie te gaan voeren tegen, alle overwerk. Nadat nog verschillende punten, meest van liuishoudclijkcn aard, waren afgedaan, ging 't Congres uiiteen. Gistermiddag word het nieuwe Centraal- Museum. aan de Agnietenstraat te Utrecht geopend- Burgemeester mr. J. P. Fockcma Andreae iiickl daarbij een rede. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. dr. Holwerda en rn'r. Van Overhoorde uit Leiden. Nadat do burgemeester en mr- dr. S. Muller Fzn-, uid-gc mee ine- arch i v a r is, het woord had den gevoerd, sprak kapelaan A. E. IItentjes, uit Utrecht,.die een overzioht gaf van do ge schiedenis van het Aartsbisschoppelijk Mu seum. Aan H. W. Jeuken, chef van tractie, tevens werkmeester bij de Weatlandsche Stoomtram-Mij., te Loosduinen, is de eere medaille verbonden aan de orde vati Oranje- Nassau in "goud verleend. Toegekend is de aan de orde vanDraaje- Nassau verbonden eere-medaille: a. iu zilver aan J. Knoppers, jager-jacHtopzisner; b. iu brons aan J. Stokebrand, arbeider, beiden ir. dienst van de familie Sloet van Oltruiten- bcrgti, zich noemende Sloet van Marxvéld, te Stad-Vollenhove; de aan de orde van Granje-Nassau verbonden eeremedaille: in zilver aan: M. Riet, meesterkecht bij de firma FranS van den IToogen en Co., te Dor drecht; in brons aan: M. Krijger, pakhuis knecht in den graanhandel der firma Van eet en Co., te Goesf, en J. P. Laddrak, smidsknecht bij de N. V. Mij. tot voorzetting van de zaken der firma Gëbr. Alink te Am sterdam; Mr,. Hugo van Manen, lid van de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Zeist, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland se hen Leeuw. De Provinciale Landdag van. „Pro Roge" wordt in plaats van 7 September a.s. gehouden öp Zaterdag 3 September, in den. Doel on tuin te Rotterdam. De Ko ninklijke Militaire Kapel is door den com mandant van het regiment grenadiers wel willend beschikbaar gesteld. Als sprekers trcclen opde Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. Th. do Visser; de gepens. generaal Weberde oud-Minister van Maadne mr. Biyleveid de kapitein van den genemlen staf, adju dant van den Minister van Oorlog, jhr. W. Roëll en clo leger- en vlootpredikanb in al- gemeenon dienst db. H. Jansen. De Mi-nister van Financiën geeft kennis, dat door hom eiken Vrijdag to twee uren aan het Departement van Fi nanciën zullen wordon ontvangen die genen, die hem over zaken, het gezegde Departement betreffende, wensoben ie spreken. Inschrijving voor die audiëntie kan niet later dan tot twaalf uren van dcnzolfden dag worden aangenomen. Voorts wordt medegedeeld, dot aan solli citanten naar de betrekking van collec teur of colleotrioe der Staatsloterij, geen audiëntie kan worden verleend. Deze be langhebbenden kunnen bun belangen schriftelijk, mits voor zooveel noodig op behoorlijk gezegeld pa.pier, kenbaar ma ken. Blijkens het antwoord van den Minister van Arbeid, op do vragen, van het Eerste- Kamerlid den lieer "Wiltert van Hoogland, betreffende uitbreiding der wet vaD 4 No vember 1919, in de richting ccncr volledige volksverzekering, is de Minister van oordeel, dat, in het midden gelaten de vraag of het op den weg van den~Staat ligt om in het al gemeen aan liet Nedorlandsohe volk gelegen heid tc geven, zich bij den Staat uitkeeringen 'te verzekeren bij leven cn overlijden, uitbrei ding van de bij de Ouderdomswet 1919 gebo den gelegenheid tot liet zich verzekeren van ouderdomsrenten en geldelijke uitkeeringen bij overlijden, gewensoht is: i Een daartoe strekkend wetsontwerp was bij het indieoien van de vragen reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding en zal, naar de Mi nister hoopt, welklra aan de Staten-Generaal kunnen worden aangeboden. Men meldt aan De Msbde" De Onderwijsraad heeft in een geschil tus- schen het bestuur ecnor R.-K. school en den Inspecteur van het Lager Onderwijs betref fende art. 90 der Lager Onderwijswet 1920 „De Onderwijsraad is uit pao'dagogiseh.e overwegingen van oordeel, dat in het alge meen voor het lste on 2do leerjaar ecner school voor gewoon lager onderwijs met min der dan 22 uur onderwijs in de voroisolite vak ken per week kan worden yolstaan. Voor de hoogere klassen atoht de Onderwijsraad in het algemeen 22 uren yc rei sekt. De gewone, audiëntie van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal op Donderdag 4, 11, 18, 25 Augustus on 1 Septomber e.k. niet plaats, hebbendie van den Minist&r van Marino a. i. zal Donderdag 4 dezer niet plaats heb ben die van den Minister van Financiën zal op Vrijdag 5, 12 en 19 dezer niet» plaats hebben; die ran don Minister van Kolo- BINNENLAND. Voorontwerp van een Algemeenen aVl&acj'egeï van Bestuur ,als bedoeld in art. 91 der Arbeids wet, vcor zoover betreft fabrieken of werk plaatsen, winkels en kantoren. Een wetsontwerp tof uitbreiding van de bij de Ouderdomswet geboden gelegenheid tot het zich verzekeren van ouderdomsrenten en gelde lijke uitkeeringen bij overlijden is spoedig te verwachten- De staking aan de domaniale mijn te Kerk rede is vrijwel algemeen. BUITENLAND Rusland stemt in alle Amerikaansche voor waarden betreffende hulpverlecning toe. Protest van de Aland-eilanden tegen de be slissing van den Volkenbond. miën zal op Vrijdag 5 dezer niet plaats hebben, en die van den Minister van. Jus titie zal Zaterdag 6 dezer niet plaats heb ben. UIT NED. OOST-INDIE. 1 De pest op Java. In Juni zijn op Java 350 pest gevallen met doedel ijk en afloop voorgekomen. Het Koninklijk Palcis aan hoi Nooriicinde in Den Haag zal tot nador bo" richt wolcroni voor publieke bezichtiging zijn opong^stdd- In een bouw pat, belioo. rendo bij de uitbreidingswerken van do Centrale Koord aan do overzijdo vau het IJ to Amsterdam, ia het lijk vau een 32-jarig hulpstoker gevonden. Bij onder zoek bleek, dat hij Vrijdagavond, bij het naar hnia gaan, dwara over heb bouwter rein was goloopeu, en in dien put geval len. Van misdrijf geen sprake. De staking in het hotelbedryf, In verband met de door de vereeniging „Horecaf" gelanceerde berichten, werden door den voorzitter van den Ned. Bond van Hete!-, Restaurants en Cafépersoneel, ver. schillende mededeelingen aan de pers ge daan. Hij vertelde o.a. ter illustreering van do lage loonen, dat in een groet hotel ta Amsterdam da keukenknecht, die van 7 uur 's morgens tot 's avonds 9 uren raceten wer ken, alechta X15 per week verdient, plug' den kost (hij. is met-inwonend); de Bond! vraagt voor zoo iemand JE35. Da liftier in dat hotel, die getrouwd is, ontvangt geen cent salaris; de kamermeisjes, die van 7. uren 'a ochtends tot 8 uren 's avonds moeten werken, krijgen daar f20 per maand plus kost en inwoning. De piccolo ontvangt fli per week en moet dan zelf nog zijn uniform betalen. De nachtportier in dat hotel, die al jaren in dienst is, heeft nog nimmer een nacht vrij gehad en heeft dit jaar voor het' eerst vacantie gekregen. De heer Van Heus- den meende dan ook, dat de actie van het personeel voor meer salaris alleszins ge rechtvaardigd is. In Rotterdam hebben de werkgevers' gey tracht het loon van de kellners van f30 tot 115 per maand terug te brengen, maar dit vccrstel werd verworpen. Do heer Van Ileusden wees er voorts op; dat do werkgevers geheel op de staking wa ren voorbereid en dat van hun kant het er cp toegelegd is, het conflict to verscherpen. De toestand is op het oogenblik voor de Stakers uitstekend. Er wordt druk gepost, want mot het posten staat en valt de staking, hetgeen door de betrokkenen dan ook zeer wel wordt ingezien. Ir. de vier groote steden, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht, bedraagt het aantal stakers thans 2500. Verschillende zaken worden van de staking uitgeschakeld, om geen chaotische toestanden in het vreem delingenverkeer te doen ontstaan. VoorDuit- sclie krachten hebben wij aldus de heer Vau Heusden geen vrees. Hun voorspelde komst is alleen bangmakerij. Het Rijkspas- senbureau geeft alleen dan passen, als gun. stag advies wordt gegeven door do vakaf- deeling van de Rijks Centrale Arbeidsbeurs En een dergeljjk gunstig advies wordt in deze niet gegeven. En de Duitsche kellners hier te lande heb ben zich reeds bij de staking aangesloten. Wanneer het inderdaad waar mocht zrju, dat p/atroonS uit de provincie hier mochten ko men helpen, dan zal er zeer zeker aan wor den gedacht ook daar tot staking over te gaan. Verder merkte de lieer Van Heusden op; dat de „Horecaf" slechts een klein deel van het hotel-, restaurant- en cafébedrijf omvat c-n daarom niet doen moet alsof zij hel ge- heele bedrijf vertegenwoordigt. Verscheidene hetelai en café's zijn georganiseerd in den Bond van Vergunningen, en staan niet erg sympathiek tegenover „Horecaf." Als een bewijs nog, dut de looneisehen niet te buitensporig zijn. moge dienon. da;t in sommige zaken reeds meer wordt betaaldj

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1