No. 18835. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Juli. Tweede Blad. Anno 192!. tEIDSCHE STRAATNAMEN. I Anno dertien hondert tachtig negen I Is Lcyden vergroot Door Gode-s zegen. Steenschuur was toen vost, UIT DE OMSTREKEN^ FEUILLETON CHR1ST0FFEL EN COLUMBUS Waarclnjnlijk is Leildcn -ontstaan aan den Bden Kouieiusclien weg, die ten Zuiden van fón Rijn voerde naar een sterkte aan den Kond er vaJó. Op een deel daarvan zou dan Rrcestraat ontstaan zijn, die zioh onder oude straten inderdaad onderscheidt door Uïar breedte- Bijna alle andere breode straten de oude stad zjj gedempte grachten. [I'ot 1294 werd de stad begrensd door den li, liet tegenwoordige Rapenburg en do enschnur. Het laatste is vermoedelijk ge nui naar een Steenfabriek, die er gestaan hebben. Aan een latere vergrootdng lier- ijneren nog heden de opschriften van het wikelhuis aan de Botermarkt op den hoek ven het Gaugetje: Mijn naem roede tooren, Stae schier in 't best Dankt God daervooren. J;De graaf van Holland had zijn kasteel in jjCl stadsgedeelte, dat thans wordt begrensd 'floor Pieterskerkstraat, Lokhorststraat, Mus- Mka-ielsteeg en Pieterskerkhof; waar nu dc "Jongensschool staat werid in 12-54 de latere aaf Floris V geboren- Het slot werd later rkocht n de familie Lokhorst. 's-Gravcn- eio was de gevangenis en vermoedelijk goft daaraan de "liefsteeg haar naam te 'danken; zij droeg vroeg den meer aristo- atischcn naam van Gravinnensteeg. Toen 1512 de hooge toren der St.-Pietcrskerk as ingestort, werd op het plein een klokke- ren gebouwd, die bleef bestaan tot 1745, cn aaraan de Klokstccg den naam heeft te anken. Haar vroegere naam, Coninxweg, eeft waarschijnlijk herinnerd aan Graaf illera II, Roomsch-Koning. Ten Z. van de icterakerk was het huis der Duitsehe Hec- o, die de pastoor der kerk mochten bcnoe- cn aan wie de Hcercnsteeg den naam danken liceft. Aan hun Comman)deur her- ert de Commaniluryepoort- Op den hoek van Niouwsteeg en Klokstoeg de firma Burgersdijk en Niermans thans vestigvi in „Tempi um Saloanonis', w a-ar a an Salomonssfeeg herinnert. In Salomons fcompel werd de boekenschat bewaard van •"iiilips van Leiden, hoogleeraar in Parijs, ie in 1380 stierf cn in ido St.-Paneras-kcrk erd) begraven. Jan van Hout wist de boeken e verkrijgen voor dc Lerd-sche Uni'versiteits- ilbliotheok. Dicht bij de Scheepmakersstceg oonden in 1578 verschillende personen, van vermeld wordt, dat zij „scheepmakers'' jn. De Nienwstcog is inderdaaid van jongeren datum; zij ontstond pas in de laatsteriielft van de 17de eeuw. Naast het perceel Brccsraat 161 geeft dc Boo-mgaardsteeg toegang tot het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerde Gemeente; hier was vroeger een boomgaard van den Graaf van Holland- De Wolsteeg is een der vele herinneringen laan de zoo belangrijke wolindiustrie. Het wol- huis, de hal of het gildcliuis der wevers, stond op den hoek van Steonschuur en Lan- gebrug, waar sedert 1850 het Nutsgebouw zich bevindt. De Langebrug heeft dezen naam eerst in dc 17de eeuw gekregen, toen het oude vervuilde grachtje, de Vollera- graclit, geheel wend overbrugd. De toegangen 'aan Rapenburg on Sbeenschuur zijn nog zichtbaar tegenover Gnoenhazengraebt cn iV a n-dcr-Werff-park en kunnen door deuren worden afgesloten. Wanneer het laken was g-eweven en nage zien, moest het worden „gevoldDit ge schiedde door trccten cn kneden met water en vollersaarde in de volmolens; hot laken tromp daardoor en kreeg het tvdltaelitige aanzien. Daarna werd liet buiten de stad op ramen gespannen, gerekt, gekeurd en ver kocht- De Gedempte Volders- of Volmolen gracht en de Raainsteeg, Raamstraat, Raam poort en het Raamland herinneren aan die bewerkingen. In het ouidste stadsgedeelte herinneren Ketelboetcresteeg, Mandenmnkcrssteeg en M.aarsmanssteeg aan uitgeoefende bedrijven; de „maarsmans" waren de rondreizende koop lui, die met de mars op den rug den boer opgingen. Bij de Kapelsteeg (tussclien Maarsmans- steog en Vischmarkt) slond vroeger een kapel ten dienste van de vissdhers,, die hun vangst ter mi'arkt kwamen brengen. Do Vrouwensteeg herinnert aan de Lieve Vrouwenkerk, die tot 1820 aan de Haar lemmerstraat stond en waarvan een gedeelte der muren nog te zion is aan liet Vrouwen kerkhof. Aan het Gerecht was vroeger de plaats der toreclitstellingion; op een der kaarten van 1580 is een oud stuk-je gevel af- gebeold van 's-Gravenstoin cn een grachtje omgeeft de plaats, waar do galg stoc-d. Dicht daarbij stond de oudste school, die aan de Schoolsteeg den naam gaf. BUITEML. WEEKOVERZICHT, -0- In zeker opzicht is het wel een week met eigenaardige wendfingen geweest in de groote kwestie, die momenteel vrijwel de giroote Europeesche politiek beheerscht, nl. het Opper-Silezlsche vraagstuk met al les, wat daaraan annex is. Toen we ons vorig overzicht schreven, was het tusschen Engeland en Frankrijk weer eens mis, ge lijk wij aangaven cn bestond er toen nog weinig hoop op een (fireote schikking, ge zien hoe beide partijen zich aan het inge nomen standpunt aldus hadden vastge werkt, dat afwijken moeilijk werd met het oog op hetgeen noodwendig verbonden is aan een politieke nederlaag in een prin cipieel geval. Toch scheen plotseling in het begin dezer week de wind geheel uit den verzoeningskoek te komen dank zij een handige Duitsehe manoeuvre, die al lerduidelijkst deed uitkomen, hoe Duitsch- land groeit in oneonigheid in de entente. Frankrijk had toch op eigen houtje aan Duitschland gevraagd, maatregelen te treffen om nog een Fransche divisie naar Opper-SileziÖ te vervoeren, waartegen Engeland zich verzet, gelijk bekend. Duitschland antwoordde Frankrijk heel beleefd met een wedervraaggeldt dit ver zoek uit- naam der entente of alleen voor u In het laatste geval moet ik tot mijn spijt weigeren, in het eerste zal ik aan het verzoek voldoen, ook al is het feitelijk in strijd met het verdrag van Versailles, daar in Opper-Silezië al meer troepen zijn dan daarin is aangegeven. Deze Duitsehe zet deed Marianne opschrikken. Zij zag, dat- het zoo den verkeerden kant, opging en dat het misverstand" met Engeland op die ma-nier gevaar liep uit te dijen, en opeens werd ze bijzonder inschikkelijk. Zij bood aan de zitting van den Opporsten Raad nu op 4 Aug. to houden, daarmee zoo goed als geheel voldoende aan het Engelsch verlangen Engeland had immers eind dezer maand nog bijeen willen komen, als tegenprestatie wilde Engeland dan ingaan op het nader onderzoek der kwestie door deskundigen, die het. overbodig oor deelde. Engeland wees de deskundigen oogenblikkolijk aan cal deze vertrokken zonder tijdverlies naar Parijs, waar de zitting van den Oppersten Raad plaats zou hebben. Van zenden van troepen word niet meer gerept en alios leek dus voor elkaar. Beide betrokkenen gaven blijken van instemming, dat de beslissing naderde. Duitschland gaf zelfs de verzekering, dat het zich bij de be slissing zc-u neerleggen, 't Zou een mooi ding zijn, wanneer ook Polen tot oen dergelijke verklaring loon komen Het zou nog wel een moeilijk iets zijn. om te Parijs tot een althans de entente in haar geheel «enigszins bevredigend besluit te komen, maar eenmaal bijeen en eenmaal de besprekingen over do verdeeling begonnen, was al veel bereikt. Engeland zou vertegenwoordigd worden door lord Curzon cn Balflour, Lloyd George bleef -liever thuis met het oog op de Ierschc kwestie en zijn vacantic, die hij in Schotland zal gaan doorbrengen, terwijl ook do Itali- aansöhe premier Bonomi zelf niet van de partij zou zijn om binnenlandsche redenen. In diii stadium heeft Briand onvorwachts alles weer op losse schroeven gezet door als conditio sine, qua non aan liet bijeenroepen van den Oppersten Raad te verbinden het in principe goedkeuren van het zenden van tree- pen naar Oppor-Silczic. Een conditio, waar- togen Engeland, gelijk reeds opgemerkt, prin cipieel gekant is. Alles hangt nu weer in de 'lucht. Van '4 Aug. zal denkelijk wei niet meer kunnen komen0 want, al schijnt men thans hard bezig naar ccn compromis te zoeken inzake dc nieuwe Fransche voorwaarde, of dit zoo spoedig is te bereiken, is zeer de vraag. Voor de zooveelste maal is het weer: af wachten. Een afwachten, dat duibbel gevaarlijk is om dat daardoor in Onper-Siïezië zelf misschien nieuwe dingen zullen gebeuren, waarop niet gerekend wordt en die de situatie wederom belangrijk wijzigen Een ding, waarop niet gerekend is, zelfs niet in Spanje, is wel de nederlaag der Span jaarden in Marokko. Officicele verliescijfers zijn nog niet gegeven, maar dat zij niet laag zullen zijn, is wel zeker. Onverwachts zijn dc Marokkanen in opetan-d gekomen, een op stand, zoo goed georganiseerd, als nog nim mer tevoren, wat zelfs geruchten deed ont staan dat de Duifcschcrs er achter zaten Van groote betcekenis is dit, gebeuren echter niet. Do Spanjaarden zenden de noodige verster kingen en dan worden de opstandelingen wel afgestraft. Gestraft wordt zwaar het Russische volk Na al dc ellende van den oorlog de revcdutie- weeëen- Daarop werd het land het proefkonijn voor dc utopistische ideeën van Lenin c.s., waaraan voor een groot 'deel te wijten is die schuld van wat er over Rusland is gekomen hongersnood en cpi-deiniën, die bij duizenden haar slachtoffers maken. Mislukken van de oogst en de blokkade zijn mede schuldig aan de ramp, die over het zwaar beproefde land is losgebroken, dat zij erkend, maar zonder de bolsjewistische waanzin zou het nimmer zoo'n vaart geloopcn hebben als thans het ge val is. Het bolsjewistisch regiem heeft zelf ingezien, diat het alleen de twee groote ver schrikkingen niet aan kan, weshalve het een benoep op medewerking heeft gedaan op bin nen- zoowel als buitenland. Het ondervindt nu echter in vollen omvang de waarheid van wie wind zaait, zal storm oogsten. Men is huiverig om veel toenadering te tooncn. Eens deels omdat de vrees bestaat, dat de bolsje wisten later weer uit het welbekende vaatje zullen gaan tappen, anderdeels, omdat or geen zekerheid bestaat, dat de hulp werkelijk ten goede kiemt aan hen, <üo het noodig heb ben- Het is te hopen dat tegen beide maatre gelen kunnen worden getroffen en dat dan hulp verleend worde en wel spoedig, wil men de vele milloenen redden, die in ge vaar verkeeren. En dat- te meer, waar het. gelet op do totale ontreddering van het Russische transportwezen een groote moei lijkheid zal zijn, de hulp te brengen ter -plaatse waar zij zijn moet. Of de wanhoop van het Russische volk ook nog benut zal worden tot een nieuwe actie tegen het communisme? We vreezen het-. Komt het daartoe, dan loopt iedero hulpverleening gevaar op een totale misluk king uit te loopen. Wie het met Rusland goed meent, vergete thans den partijstrijd, het gaat nu om de levens van millioenen onschuldigcn. HAZERSWOUDE De vereeroiging „Trouw Schoolbezoek" heeft met de leer lingen der 4de, 5de, 6de en 7de klassen, die daarvoor in aanmerking kwamen, een uitstapje gemaakt naar Z-andvoort. Door ingezetenen werden rijtuigen beschikbaar gesteld, die do 52 kinderen en 12 geleccïers naar den trein vervoerden. Aan het druk bezochte Zandvoortsche strand vermaakte de jeugd zioh uitstekend en van het heer lijk rfissche zeewater werd terdege gepro fiteerd. In het Christelijk Geheelonthou ders-restaurant werden driemaal spijs en drank verorberd on de duinen worden niet vergeten. Da-ar genoten do jongens en meisjes volop. In do wachtkamer 3de klasse te Leiden wachtte hun nog'een laatste ont haal en daar hebben zij nog eens danig cL blommotjes buiten gezot. Tegen negen uren dcts avonds waren alle feestgangers weer thuis. Onzo vroegere plaatsgenoot, de heer D. Hortonsius, thans te Hollevoetsluis. slaagde to 's-Gravenhage voor de hoofd akte. KATWIJK. Bij hot hoogere personeel van de brandspuit en op het politiebueaü zijn een aantal „Minimaxen" geplaatst, om een eventueelen brand te kunnen blus- schen. Het aantal werkloozen in deze ge meente bedraagt 40, verdeeld als volgt: visschers 14, losse arbeiders 9, kuipers 7, grondwerkers 2, opperlieden 3, scheepma kers 2, timmerlieden 2 en smeden 2. Bij de afdeeling Gemeentewerken is tot tijdelijk opzichter aangesteld de heer Keus, alhier, speciaal voor den schoolbouw Het heeft alhier uren achtereen hevig gestormd. .Wegens de zware stofwolken, die omhoog dwarrelden, werd elk uitzicht belemmerd. De omliggende gemeenten kon den niet gezien worden. Boomen braken door midden en takken van de boomen wer den afgerukt. In den namiddag om drie uren is de wind belangrijk minder gewor den. Een stortregen deed het stuiven ge heel ophouden. l)e vruchten hebben door dezen storm veel te lijden. Erwten werden uit den grond gerukt. De heer J. de Jong, bijna 20 jaar ge meente-deurwaarder cn eenige jaren contro leur bij de gemeente-belastingen, is heden de laatste dag in deze gemeente in dienst. Hij is benoemd tot klerk eerste klasse bij de directe belastingen en hoopt deze funo tie Maandag e. k. te aanvaarden. KATWIJK AAN ZEE. De visscher Van der P. is zoodanig gevallen dat hij een ernstige wonde aan zijn hoofd be kwam, waardoor opneming in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk werd geacht. Een tweetal kinderen, die gisteren om de Zuid en zonder toezicht aldaar aan het baden waren kwamen in een draaikolk te- echt en zouden zeker verdronken zijn, wanneer deze niet door badgasten waren gered. Een waarschuwing voor de ouders om toch vooral toezicht op hun kleinen te houden en hen maar niet zonder toezicht te laten baden. Het aantal badgasten die thans alhier gelogeerd zijn is deze week niet onbelaug lijk gestegen. Dit loopt nog erg mee. Ver schillende woningen cn pensions zijn aardig bezet. Voor de maand Augustus staat- het er niet slechter voor. Er werden vele aan vragen voor deze maand behandeld Wegens vertrek uit de gemeente heb ben dc heeren F. Voorzaat en H. Vooy3 bedankt als bestuurslid van de V. V. V. Het aantal baden deze week genomen is bijzonder groot geweest. Dank zij het warme weer. Slechts een paar tijen moest het baden onderbroken worden. De vangsten met de haringvisscherij bleven tot op heden vérre beneden liet mid delmatige. Gisteren is er echter een van de loggers van de Maatsch. „Holland" binnengevallen met ongeveer 29 last aan boord. Omdat er alhier weinig of geen handel is, is de haring te Vlaardingen verkocht. De sbeurharimg werd hier in af slag gebracht. Vanwege dc groote zandbank, die vlak voor de uitmonding van Rijnlands Git wa teringskanaal zit. konden de vaartuigen geen zee kiezen. Slechts één vaartuig was hiertoe in staat. De besomming van dit vaartuig is ongeveer f 40. Voor de kust- visschers een groote tegenvaller. Sedert- de laatste weken y orden er weinig garnalen gevangen. De garnalen, die nog gevangen worden, zijn klein van stuk en mager. Het plantsoen, vow al de jonge strui ken, hebben van de droogte te lijden. Ecu groot percentage is niet tot ontwikkeling kunnen komen. Het Prins-Hendrile-Kanaal leverde gis termiddag een aardigen aanblik. Niet min der dan een achttal p 1 eizi ervaar tuigen la gen er gemeerd met de vlaggen in top. "Het spreekt vanzelf, d/at de noodige muziek niet ontbrak. De kinderen, die van- elders waren gekomen om oen strand luchtje te scheppen, keerden verheugd on voldaan huiswaarts. Het strandbozoek, vooral van kinderen van elders, is deze week buiten gewoon groot geweest. De uitkomsten van de veetelling in deze gemeente zijn als volgt: Katwijk-aan- Zee: eigen land; 316.32 H.A., gepacht land 208.98 H.A, grasland 822.42 H.A., bouw land 203.36 H.A., van anderen gepacht land 9.52 H.A., paarden boven een jaar 152, beneden 3 jaar -44, springstieren 3, melk- en kalfkoeien 246, mestkalveren 2, ander mestvee 2, jong vee boven 1 jaar 56, beneden 1 jaar 80, heideschapen bokken en geiten- 78, varkens boven 6 weken 625, beneden 6 weken 240, in 1921 geboren kuikens 384, oudere kippen 682. Katwijk-aan-den-Rijn: eigen land 196.43 H.A., gepacht land1 208.01 H.A., grasland 103.40 H.A., bouwland 173.91 H.A., von an deren- gepacht land 22.91 H.A., paarden, boven 3 jaar 68. beneden 3 jaar 11, spring stieren 2. melk- en kalfkoeien 118, mest kalveren 9, ander mestvee 5, jong vee bo ven 1 jaar 15, beneden 1 jaar 24, lamme ren 38, bokken en geiten 54, varkens bo ven 6 weken 357, beneden 6 weken 134, in 1921 geboren kuikens 93. oudere kippen 198, aantal korven met bijen 7 stuks. Van de trawlvisscherij kwam Vrijdag to IJmuiclen aan de markt de logger KW. 21 met. f 259 besomming. OEGSTGEEST. Volgens de gekoude.il telling, bedroeg het aantal paarden boven 3 jaar 92, beneden 3 jaar 42, totaal 134 stuks: springstieren 13; melk- en kalf koeien 627mestkalveren 7ander mest vee 152, jongere boven één jaar 84, bene den 1 jaar 150, totaal 1033 runderenaan tal schapen 387geiten óf bokken 148var kens boven 6 weken 466, beneden 6 weken 151kuikens 1178, oude kippen 2041aan tal korven met bijen 13. In gebruik was 227,59 H.A. eigen en 517,55 H.A. gepacht land, waarvan 176,54 H.A. bouwland en 477,15 grasland is ge legen binnen de gemeente, terwijl het ove rige ligt in de gemeenten Rijnsburg, War mond, Leiden, Sassenheim, Leimuiden en Voorhout. Het gebruik van het gras, bouw en tuin land was als volgt verdeeld10 eigenaara en 30 pachters een oppervl. van 0,050,15 H.A.4 eig en 9 pachters 0,150,25 H.A. 4 eig. esi 14 p. 0,25—0,50 H.A. 7 eig. en 12 p. 0,50 H.A., 1 H.A.20 eng. en 34 p. 15 H.A. 2 eig. en 6 p. 510 H.A. 2 eig. en 8 p. 10—£0 H.A. 4 eig. en 8 p. 20—50 H.A. en 1 pachter 50100 H.A. Gedurende «Juli werden niet minder dan 32 paspoorten afgegeven. In Juli werden 10 vergunningen tot het schieten van schadelijk gedierte vol gens de vogel wet afgegeven. VOORSCHOTEN. Gisteren herdacht de heer D V. IJperlaan den dag, waarop hij vóór veertig jaren werd benoemd tot gemeente-opzichter, alhier. Deze dag is voor den jubilaris niet onopgemerkt voor bijgegaan. Op het Raadhuis werd hij door den burgemeester toegesproken. In zijit rede huldigde spreker den jubilaris voor zijn beheer als opzichter van de gemeente en bood de Gemeenteraad hem een mooien leuningstoel aan. De lieer IJperlaan bedankte voor de be toonde belangstelling. In den gisteravond gehouden Gemeen- fevaad is benoemd tot gemeente-opzichter de heer A. J. Turïon, alhier. Bij de gehouden aanbesteding voor heb maken van een duiker met bijkomende werken op de Wijngiuacderlaan hebben in geschreven do heeren D. J. Groenewegesn met f2340; A. de Graaff met f2350; H\ Kadee met f 1655 G. J. IJperlaan met f 1750 on A. J. Furion met f 1250. Aan laatstgenoemde zal het werk worden opge dragen. De raming bedroeg f 1900. Tot predikant bij de Geref. Kerk, al hier, is beroepen ds. J. R. Goris, predi kant te Schoon dijk e. KERKELIJKE BERICHTEN. Sassenheim, Ned.-Herv. Gom/: Zondagmorgen te tien uren, ds. J. G. R. Langhout, predikant te Mijdrecht; 's na middags geen dienst. Door de schrijfster van ..Elisabeth and her German Garden". (Nadruk verboden). 70) >,Dat hotel, waar do heen gaan, schijnt nogal ver van het station te zijn," zei mo- vrouw Biltocn opeens, midden in verschei den bladzijden monoloog, waarin allo lees- teekons ontbreken. „Zeker wat afgele gen en voort ging het weer over totaal andere dingen, juist toen de heer Twist zijn mond open cked om het haar nu ein delijk to kunnen uitleggen. Bij ,,Do Open Armen" gekomen, was zij dus nog geheel onwetend van de verande ring in haar lot. Nu was mevrouw Bilton evenzeer op comfort gesteld als bijna alle vrouwen, die sedert eenige jaren van den „verschaffer" van comfort, een echtgenoot, beroofd zijn. Met welgevallen had zij zich in het voor uitzicht verdiept van de genietingen in het. „Cosmopolitan-Hotel" de badka mers, de zaclito bedden, do weolderigo voe- Zij vond het heerlijk, vóór en aleer zij naar plichten aanvaardde, eens voor een •ij je uit te rusten in een eerste-rangs- -1 "7 onbekommerd omtrent de koston cn zioh aangenaam te kunnen ond'erhou- ar belangwekkende gasten, die zij ï°U ontmoeten. Vóór het onder- ha.fi.r 1Z\ lvad de heer Twist j onder strikte geheimhouding, in een brief den aard van het philanthropisch plan meegedeeld, dat hij en do jongedames Twinklor wilden ten uitvoer brengen, en zij had zich voorgenomen, om, voor het aanzienlijke salaris, dat zij had aangeno men, trouw en stipt haar plicht te doen doch na dc inspanning der laatste drukke dagen in Los-Angelos had zij or zich op gespitst eens twee a drie weken een lui, lekker leventje te leiden, zonder dat het haar iets behoefde te kosten. In het alge meen genomen was zij echter een flinke, kordate dame en zij bezat, zooals haar vrienden haar volgens haar verhalen, her haaldelijk gezegd hadden, een krachtige „psyche", een echte vrije en onverschrok ken Amorikaaiische ziel. Toen zij dus, tel kens struikelende over haar woorden, die elkaar verdrongen tusschen haar hersens en haar tong, met haar voet achter wat rommel bleef haken, dien de werklui ach teloos op het pad naar het huis hadden neergegooid en op die wijze eindelijk het eerst op het idee kwam, dat dit het „Cos mopolitan" niet kon zijn, sloeg haar niet zooals bij een zwakker, zenuwachtiger vrouwelijk wezen het geval zou zijn ge weest de schrik om het hart, en dacht zijn niet dadelijk, dat. do hr Twist, wien zij feitelijk toch niet kende, haar in een hinderlaag gelokt had om haar misschien to vermoorden, neen, zij bleef beslist staan waar zij stond, en zei, haar lioofd in de duisternis naar hem toekeerende „Mijnheer Twist, ik verzeker u, dat ik niet van plan ben nog een voet to verzetten, vóór en aleer u me heeft kunnen ophel deren, wat hier op den grond ligt. Ik weet j volstrekt niet waar ik hier tegen aan schop, maar dat weet ik wel, dat ik «niet vorder ga, eer ik het weet. En wanneer 1 u in deze zaak licht verschaft heeft, zult u mij verder zeer verplichten met mij eens uit te leggen, waar dat liótel nu eigenlijk is, waarin u mij le logeeron heeft ge vraagd.'" „Uitleggen? Licht verschaffen?" riep do heer Twist. „Heb ik dat niet van het be gin af gedaan? Heb ik u niet trachten te weerhouden, toen u uit wilde stappen, tot ik een lantaarn zou hebben gehaald?" Heb ik u niet een paar maal mijn arm aange boden langs dit donkere pad?" „Maar waarom heeft u dan niets ge zegd, mijnheer Twist?" vroeg mevrouw Bilton. „Niets gezegd!" riep de heer Twist weer. Op dit oogenblik zagen zij heb op en neer bewegendi© licht van een eleeti-isclie lantaarn naderen, welk voorwerp bleek ge dragen te worden door den monteur, die, gelukkig, nog niet vaai het terrein ver dwenen was. Mevrouw Bilton uitte haar blijdschap over zijn komst, en nadat zij hom het licht lvad afgenomen, om, zooals zij het uit drukte, te kijken waar haar voeten beland waren, gaf zij bet hem terug en stak haar hand door zijn arm. „Breng me nu maar naar wat buiten mijn voorkennis voor dat hotel in de plaats is gesteld," ver zocht zij, cn terwijl die heer Twist naar do taxi terugkeerde om voor haar hand bagage te zorgen, liep zij «aan den arm van don monteur voorzichtig naar do loods, in een ongelooflijk aantal woorden haar verbazing uitende over den heer I' Twist, die zoo nalatig geweest was, haar niets mee te deelen omtrent het schrap pen van het „Cosmopoliban-Hctol" uit 1 het plan do campagne. Do electrioien trachtte een woordje in het midden to brengen, maar zonder ver deren tegenstand verdrongen, terwijl Anna-Rose, niet in staat langer lijdzaam, te luisteren naar haar herhaalde vragen, waarom de heer Twist haar zoo in onwe tendheid gelaten had, eindelijk haar stem verhief en uitriep: „Maar de heer Twist wilde het u immers juist uitleggen hij probeerde hel aldoor, maar u wou niet luisteren u wou niet- ophouden met praten." Mevrouw Bilton hield echter op, toen zij de loods binnentrad. Haar tong en haar voeten stonden te gelijk stil. Do electri- cien had al de lichten aangeknipt en toen hot gezelschap uit den donkeren tuin na derde, gaven de verlichte ramen het ge bouwtje een vroolijk, vriendelijk aanzien, maar binnenin konden, noch de vele lich ten, noch de vele bossen rose geraniums het primitieve van do inrichting of cie be scheidenheid der afmetingen verbergen. Bovendien waren rose geraniums die de tweelingen altijd geleerd hadden als kost bare, met zorg gekweekte planton te be schouwen in do Californische oogen van mevrouw Bilton niets dan onkruid. Sprakeloos keek zij in 't rond. Haar zwij gen gaf den tweelingen een gevoel van groot© verlichting en terwijl zij in de deur opening bleven dralen (want mevrouw Bilton en de monteur vulden samen bijna het heele keukentje), slaakten zij een die pen zucht, „Kijk eens, hoe prachtig do sterren aan den hemel fonkelen," fluisterde Anna- Felicitas Anna-Rose in. Zij had ze nog niet eer behoorlijk kunnen zien mevrouw Ril- tons stem had de rust van den heerlijken avond zoo geheel verstoord. „Zou ze in haar slaap ook praten f'5 fluisterde Anna-Ross bezorgd terug. Maar de heer Twist dio op dit moment met de handbagage aankwam, bleef ver schrikt staan, toen hij mevrouw Bilton niet hooide, 't Was alsof een ijskoude hond hem het hart dichtkneep. Zij wilde natuur lijk niet blijven! En zij zou in haar recht, zijn, wanneer zij weigerde, want het was waar, dat hij haar het verblijf in een eer- ste-rangs-hotel ïn uitzicht had gesteld, waar zij zou logeer en tot zij een behoorlijk eu gemakkelijk ingericht buitenhuis zou den betrekken. „Ik wou, dat u eens iets zei," begon do heer Twist eindelijk, en. hij zette de hand koffertjes met een bons qp den keuken vloer neer. De tweelingen keken eerst elkaar en loon hem verrast aan. Stel je voor! Mevrouw Bilton te vragen of zij eens iets zeggen wilde 1 „De meisjes wildon er met alle geweld in," zei de heer Twist geprikkeld, met een hoofdbeweging naar de Anna's. „En boven is het nog erger," vervolgde hij roekeloos, alles trotseerends. „Boven erger?" riepen de tweelingen als uit óón mond. .,'t Is juist erg aardig boven," verze kerde Anna-FeJieitas. ,,'t Is er net of je buiten kampeert, zon der dat je buiten bent," vond Anna-Rose. ,,'t Eenige minder prettige is, dat er te veel bedden in onze kamer staan," zei Anna-Fclicitas, „maar dat zou wel te ver helpen zijn," liet zij er, zich tol den lieer Twist keereaid'e, op volgen, „wanneer u..." „Mevrouw Bilton, ik wou, dat u ieta zei," brak hij haastig on luid haar zin af.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5