LEIDSCH m DAGBLAD. Zaterdag 30 Juli 1921. Officieele Kennisgevingen^ STADSNIEUWS. BINNENLAND Het voornaamste nieuws] van heden. GEMENGD NIEUWS. PRIJS DER ADVERTENTIEN: on Cut per rosel. 's ZaterJags 40 Cis. por regeL Bij niai»r.nnomeül belangrijk lagere prijs. 'XetnSontren Woensdag 50 Cf.. Zaterdag h]\ een maximum aantal woorden ran 30. Tnrasso vorens postrechl Voor eventueele oyxen- SiBg van brieven 10 Ct3. porto te betalen. Bewos- nummer 5 Cis. Bureau Hoordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leidca p 8 mn-J. 2.35, p. weok' f 0.19 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd tljn, per week 0.13 Franco per post 2.35 portokosten. Nummer 18835- pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. VERKOOP VAN BEDDELAKENS, KATOEN EN FLANEL. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter alge meene kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maandag 1 Augustus a.s. te beginnen om 930 uur 's morgens in de Waag zullen worden verkocht flinke prima wit graslinncn bedde- lakcns 150 c.M breed, prima wit katoen en prints ivocrflanel, t^gen den prijs van: Beddclakcns per stuk f 2.30 Katoen per 10 cl f 3.30 Flanel per 0 cl f 2.65 W. PERA, Weth- loco-Burgem. Leiden, 30 Juli 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lc alinea der Hinderwet; Brengen ter algemeenc kennis, dat door hen [vergunning is verleend aan: a, J. N. Bogaards en rechtverkrijgenden tot «itbreiding dor broodbakker ij in hot perceel Maresingol No. 15, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectio K. Ne. 2794 on 2795; b. de N. V. Eersto Rijnlandsche Koek- en Beschuitfabriek en rechtverkrijgenden tot op richting van een koek- en beschuitfabriek in het perceel Grocnestceg no. 10, Sectie I. No. 2506 W. PERA, Weth. Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Lorden, 29 Juli 1921. Naar men ons mededeelt, neemt onze burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, nog gestadig i.n bctorsdSap toe en zal hij, •als het zoo doorgaat, over een paar weken het Diakoneseonlvuis verla/icD. Ovor prof. Bolland blijven-die berichten ook voortdurend gunstig luiden. Over een Öag of tien aldus wordt ons meegedeeld zal de hoogiooraar vermoedelijk het Ilöpitai iWaJ.lon verlaten. iGeslaagd is voor het examen hnndtee- Jccn-en L. O. mcj. A- S. Ballego. alhier. Naar wij vernemen, heeft de heer D. Toornstra, boeldioncler aan de Stedelijke Lichtfabrieken alhier, sedert 15 Mei j.l. in 'deze functie benoemd, tegen 1 Sept. a.s. 'eervol ontslag aangevraagd. Te 's-Grave-nhage zijn voor het ..examen m.u.l.o. geslaagd1, voor A: J. J. Bekooij, F. Busohgens, De Boer, J. Kraayer, H. Koets, G. Kruyff, D. v. Nieuwkoop, "A. Teljeur, en voor B: A. v. de Berg, Hopman, P. Kettenis en J. Wa genaar, allen alhier. Het bestuur van de afdeeling Leiden, van den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond heeft zioh met een schrijven ge wend tot de Commissie van Beheer van do Stedelijke Lichtfabrieken, met verzoek de ontstane vacature van boekhouder te doen aanvullen uit het personeel. Hiermede wordt een drieledig doel be- ïeikt. In de eerste plaats wordt door deze personeelopscliuiving bereikt, dat geen .uit breiding van het corps ambtenaren be hoeft plaats te hebben, wat de gemeente unclers te staan kwam op een uitgave aan tolaris van f 3-900 per jaar. Benoemt men hu daartoe een ambtenaar uit- het be staande corps, waarin zeer zeker geschik te 'krachten aanwezig nijn, dan bereikt ihen tevens, dat eenige ambtenaren daar door een klein promotie maken, terwijl bovendien een eventueel ontslag, als ge volg van vereenvoudiging in de admini stratie wordt voorkomen. 'Het bestuur becijfert, dat hiermede be zuinigd wordt f 3200 per jaar, terwijl eeni ge- in dienst zijnde ambtenaren in de ge degenheid gesteld worden, door opschuiving dér functies, hun positie te verbeteren. In Den Ha ag wordt aan vele gemeento- iustoiringon dit slsteem reeds lang toege past, wat. een hcilznmen invloed uitoefent. Waar een zuinig beheer van Overheids bedrijven in het algemeen belang is dor burgerij, meent bovengenoemd bestuur dit verzoek in ernstige overweging tc moeren geven. .T Het schijnt dat liet Kinderhuis ..Voor forp" nog maar altijd in -lc Ncid.-Heiv .Cc- moente een twistappel blijft. In de laatste vergadering- van den Ker keraad was, naar uit liet „Leidsch Pre- dikb.-Blad" blijkt, ingekomen een schrijven van ds. Giv>ot Enzerink. waarin Zijueerw. zijn functie als geestelijk verzorger van voordorp" verklaart neer te leggen we gens hetgeen tot hem gezegd is op den •iA oordorp -avond in de Hooglnndsche 'Kerk. Na do toelichting, door ds. Beeken vamp gegeven in het ..Predikbeurtenblad" houdt ds. Groot Enzerink de zaak voor hem persoonlijk voor afgedaan, maar meonfc toch te moeten blijven bij zijn besluit, om de geestelijke verzorging van „Voordorp" mi e{ te aanvaar den. -Betreurd werd, dat liet gtwle publiek 1,1 deze zaak is gemoeid. heer Van der Mark heeft lot 'den Kerkeraad twee brieven gericht. Hij meent dat door het ontslag van ds. Kramer diens eer en goed'en naam is aangetast, is niet tevreden met hetgeen op den „Voor dorp "-avond in dezen is gezegd, en wenscht gelegenheid voor ds. Kramer om te ant woorden op de beschuldigingen, tegen hem ingebracht. Geconstateerd wordt, dat het, ontslag niet gegevën is-op grond van eeni ge beschuldiging tegen ds. Kramer; dat van een beschuldiging, dio zijn eer en goe den naam zou aantasten, bij den Kerke raad niets is bekend. Het ontslag is op de meest eervolle wijze verleend, en is c-en gevolg van het besluit van den Kerkeraad, om „Voordorp" niet aan een Vereeniging over te doen, maar op goedkooper wijze te boheeren, terwijl ds. Kramer meende niet te kunnen meegaan in de wijze, waar op de Kerkeraad dat wilde. Er zijn geen termen om de discussie te heropenen. In dezen zin zal aan den heer Van der Mark geschreven worden. De Kerkeraad werd gemachtigd om, zoo dra de vereischte goedkeuring van den ligger van het Provinciaal Kerkbestuur is verkregen, de handopening aan te vragen, ten einde te kunnen komen tot een vervul ling der vacature van ds. Hoogenraad. Ook zal in September worden overge gaan tot verkiezing van tweo diakenen in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heo'rên J. P. Mulder en L Fontein. Eigenlijk worde vergadering belegd om den ligger van het predikants-traktement te veranderen. Door de bijdragen der Ge meenteleden is dit mogelijk geworden de blijdschap der vergadering werd uitgespro ken over de algemeene meewerking in dezen. Het traktement is nu gebracht op het wettelijk minimum Opgemerkt werd, dat daarmee nog lang niet alle behoeften bevredigd kijn. Straks zal voor de Gemeente de omslag Icomen voor cüo Algemeene kas, en buitendien ver- eischt het onderhoud onzer groote kerk gebouwen zeer veel. Op 1 Augustus a.s. zal het twintig jaar geleden zijn, dat het muziekgezelschap „Or- phc-us" word opgericht. De directie van de „Hcsliandia-Bioseoop, aan de Oranjcgraolit, heeft den vrocgorcn Leidsohe lcormis-Vrijdag uitgekozen cim haar inrichting te heropenen. Zij heeft daartoe een bijzonder programma samengesteld, dat van avond en morgen zal worden uitgebreid met het optreden van een Hólla.ndschen humorist- Behalve de reeds vermelde ongeval:en, Adder door den storm van gisteren veroor zaakt, rest oii3 nog mede fce dee en, dat van een (Sak van een i>eroeel Oude-Hceren- graeht hoek Ververstraat het bovengedeelte op straat terecht kwam. Zooals men weet, worden op sommige singels en enkele bui ten wij ken de straatlan taarns op mechanische wijze ontstoken. Op zeker uur ziet mea ineens een groot straat gedeelte plotseling verlicht, worden. Dit is een aardig gezipht en men spaart er werk krachten -mee uit. Het gebeurt echter wel, dat enkele lantaarns niet ontbranden en soms ook worden cr eenige des morgens niet geblusekt, welke dan haar zwakke concur rentie met hot daglicht bliyven voortzetten, wat natuurlijk gasverlics beteekent- Dal zijn echter alle kloi'ne gebreken, die moeten wor den vonbetorkl, dooh die geen kwaad kunnen. Maar in 3cn la at sten tijd schijnt deze lieht- ontsteking door middel van een sterken gas druk al bijzonder süecht werken. Zoo brandde er gisteravond op den Zoeterwoukteclic-Singcl en in de Wasstraat en omgeving bijna geen enkele gaslantarcn. Ook vorige avonden was dit reeds hot geval. Maar op een donkeren avond als gisteren is dit al bijzonder hinder lijk. Men mag daaraan aan de Stedelijke Licht fabrieken wel eens zijn bijzondere aandacht wijden. Het programma voor het volksconcert op Dinsdagavond a.s., te acht uren in het Ivoóipark luidt: No. 1. „Vaarwel Schutte rij", marscli, Geyp 2. Ouverture „Die Banciitensbreiche", Suppo; 3. „Pomone", wals, WaldteufeJ. -1. Fantaisie uit „Die lustige Wilwo", L<Shar5. Chanson du bon vieux Temps", Baohman6. „Xleber den Wellen", wals, Rosas en 7. „Over There", marscli, Cohan. KERKELIJKE BERICHTEN. 'Leiden, Egliso/ wiltonne: Dimanche pas de service. Ev.-Lut'hersche Gem.: Zondagmorgen, te halfolf, ds. C. dc Meyere. Rem.-Gercf. Gom. Zondag geen dienst. Vereeniging van Vrijz.-Herv.Zondag morgen, te halfolf, in liet Volkshuis, prof. dr. L. Knappert. Het spoorwegongeluk bij Breukelen. Het li.! der Eerste Kamer de ifeer ,Van Emlider. richtte de volgende vraag tot den Winster van Justitie: Op 15 November 1920 heeft nabij Bréti- hehu een spoorwegongeluk plaats gevon den, dat den dood van een reiziger ten ge volge heeft gehad. De machinist van den nanrijaenden trein is deswege straf rechter lik vervolgd geworden. Terwij; de dagvaardiug, dien beklaagde o. m. ter. taste legde, dat lift „hoogst roeke loos, onvborziclitig, nalatig en onbedacht zaam" gereden heeft, heeft de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht bjj vonnis van 14 Maart j.l. hem vrijgesproken. Ofschoon het arrest van bet gerechtshot te Amsterdam van 29 Juni j.f., waarvoor de ?.?ak in hooger beroep gediend heeft, o.m. overweegt, dat wettig en overtuigend bewezen is. dat beklaagde „hoogst onvoor zichtig. nalatig en onbedachtzaam" gere den tsMt heeft dit hof den beklaagde tot geen zwaardere straf veroordeeld dan tot voorwaardelijke hechtenis van eea maand Uit den aard der zaak hobbea deoe straf vervolgingen zich geconcentreerd op (ie. vraag, ot deze beklaagde schuldig was ou, zoo ja, in welke mate. Acht de Minister van Ju.tltie in haven- vermelde feiten, in de overr, (gingen van het vennis en in de verdere overwegingen van 't arrest, in de verklaringen van den beklaagde en van den getuige Schuur, en in de motieven, waarop de advocaat-gene raal bevestigend requireerde van het vrij sprekend vonnis, geen gronl gelegen cm te overwegen, of niet tegen één of meer superieuren, welke dien machinist dit hem nagenoeg onbekende baanvak hebben doen berijden een strafvervolging behoort te worden ingesteld? De electriiicatic van Nederlandsche Spoorwegen. ,,De Msb." meldt: In Januari van het vorige jaar is een studie-commissie inge steld voor electrificatie van spoorwegen, die tot taak kreeg, te onderzoeken, welk systeem bij electrificatie van spoorwegen hier te lande zou moeten worden toegepast Deze commissie, welke gedeeltelijk door de directies der Spoorwegen en gedeeltelijk door den Minister van Waterstaat werd be noemd, heeft na verschillende studiereizen in het buitenland een rapport samengesteld dat thans aan den Minister van Water staat is aangeboden. De op nauwkeurige berekeningen en ver gelijkingen gebaseerde conclusie van dit rapport is, dat de commissie zich verklaart voor de toepassing van 1500 volt gelijk stroom bij de electrificatie der Nederland- scho spoorwegen. De commissie spreekt verder de hoop uit dat de land "jke elektriciteitsvoorziening tot stand zal komen en acht dan uitsluiting van dc electrichc spoorwegen bij dc alge meene land-electrificatie gcwcnscht. Op de reis van de Koningin naar Noorwegen, waarvan zaoals men weet het vertrek is bepaald op den middag van 3 Augustus, zullen de to.podobeotcn ,„Z. 2" en „Z. 7" den tocht mede maken. De schepen zullen, naar het ,,HbI." nog meldt, waarschijnlijk 16_of 17 Augustus we der te Viissiugen terug z'jn De „Z. 5" en „Z 6" uit Willemsoord znüea 13 Aug. te Bergen aanwezig zijn voor de terugreis, die ongeveer 24 Aug. zal plaats hebben. De nieuwbenoemde Minister van Fi- nane'ën, jhr. mr. De Geer, heeft gister- nvddag het beheer over z'rjn Departement aanvaard In tegenspraak met een gerucht, dat de Kegeeriug zou overwegen de limiteering der Grondwetsherziening tot het hoofdstuk der troonsopvolging, verneemt „De Msb.", dat het ia de bedoeling der Regeering ligt, alleen het hoofdstuk „Van den Gods dienst" gebeei buiten de revisie te laten, doch overigens op een enkel détail na de ingediende voorstellen te handhaven. Tevens meldt het blad, dat het ontwerp ill zake do lichamelijke oefening der rripere jeugd zoo goed als zeker za! worden inge trokken. Eet Tweede-Kamer-lid de heer Treub heeft den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het Stiatsmijnbecirijf een eigen verkoopkantoor van sternkolen heeft opgericht, gevestigd in hot kantoor der Rjikskolendistributie ie 's-Gravonhage? 2. I*s het juist, dat dit verkoopkantoor ook aockoopea verricht van steenkolen en deze naast de producten der Staatsmijnen aan verbruikers te koop biedt? Zoo ja, ge schiedt dit ook met buitenlandsche steen kolen? 3. Indien de bovenstaande vragen, wat de hooldzaak betreft, bevestigend beantwoord worden, hoe is dan de positie van dat ver koopskantoor? Is het een zellstandige han delsonderneming, uitgaande van den Staat? ,?Zoo ja, hoe is deze georgauiseerd en op welk besluit berust haar instelling? Wie draagt de financieele en commercieele ver antwoordelijkheid voor haar gesiie? 4. Indien liet Verkoopkantoor slechts ten orgaan is van het Stóatsmijnbedrijf, op grond "van welke bevoegdheid sluit het dau handelstransacties a£ buiten den verkoop van het eigen product? 5. Op grond van welke begrootingspostea is het verkoopkantoor ingericht? Hoe is de aanstelling van den directeur geregeld en hoeveel ambtenaren zjjn er aan hst kantoor verbonden? Hoeveel bedraagt hun gezame- Ijjk salaris? Hoe Js hun verhouding tot den Staat, eventueel tot het Staatsmqnbcdrijf? 6. Is de minister van oordeel, dat derge lijke handelsovereenkomsten rechtstreeks of indirect van Staatswege mogen worden op gericht zonder medewerking vnn de Staten- Generaal? i Het Tweede-Kamer-lid de heer Suoeck HenlcemanS heeft 'aan den Minister van Ar beid de volgende vragen gesteld: I. Draagt het do goedkeuring weg van den Minister, dat in dagbladen worden open baar gemaakt gedeelten van het advies van den, Hoogen Raad van Arbeid over een proeve van een ontworp-Zisktewet? II. Indien toch' uittreksels van zoodanig advies worden openbaar gemaakt, acht de Minister h'ej dan niet beter, den' juistop teks te publiceeren, gelijk Ue Minister blijk baar bevorderde bij het door hem aan den 'Hoogen Raad van Arbeid toegezonden vóór- ontwerp tot wijziging van enke'e bepalin gen der Arbeidswet? III. Is de Minister bereid, van stukken, gewisseld tnsschen den Minister en den Hoogen Raad van Arbeid, op welker ge heimhouding de Minister geon prijs stelt, dus ook vau de beide stukken, in vraag I cu vraag II genoemd, een afdruk toe te zen der. aan de leden van de Tweede Kamer? „Do Tijd" wist voor oenigc dagen reeds tc melden, dat de oud-Minister van Financiën, mr. S. dc Vries, tot burgemeester van Arnhem zou worden benoemd. Van wélingelichte zijdo verneemt „Ds Msb." cohtor, dat er ter bevoeg- dcr plaatse nog niet over eon opvolger van den heer Dc Geer als burgemeester van Arnhem is gedacht, Iaat staan, dat or oonigen grond zou bestaan voor de bowering, dal de heer De Vries als zoodanig zou worden benoemd. In de negende zitting van de Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk kwam aan dë orde het verslag der hoogleeraren vanwege Ide Ned.-Iierv. Kerk te 'Leidin, Utrecht en Groningen over den staat van het Hoo ger Onderwijs in de Godgeleerdheid van wege de Ned -Herv. Kerk 19201921. Met te'angsteliing werd van dit ver slag kennis gc-nomen. Tegelijkertijd kwam in behandeling het verzoek van prof. Aalders ea prof. Van Nes, om advies te vragen aan do kerkelijke hooglecraren aangaande de theologische stu diën in verband met het Academisch Sta tuut. Ter inleiding werd door prof. Van Nes medegedeeld, dat de positie van de kerke lijke hocgleeareu veel gunstiger is geworden ten gevo'ge van het Acad. Statuut. Prol. Aalders sprak over wat er veran derd is voor de studenten en licht uitvoerig het voorster toe. De president stelde voor aan het verzoek te voldoen Aangenomen. Pi of. Van Nes maakte een opmerking over de Kerkelijke Bibliotheek en sprak de wenschelijkheid uit, om ofschoon de kerkelijke bibliotheek in de Rijksuniversi- teitsbibiiotkeek een plaats kan vinden vBorlcopig de boeken, die onder zijn be heer staan, niet de doen overbrengen. Do vergadering besloot in overweging te geven, dat de kerkelijke hoogleeraren le Leiden nader overleg zullen plegen over deze kwestie. Thans volgde het rapport van het Waal-, sche comitf voor de zaken der Evangeli sche Kerkeu in de valleien der Waldenzen over 1920. Voor kennisgeving aangenomen. Dr. Van Paassen rapporteerde over de afschriften van besluiten in hooger be roep. Dit rapport werd ter inzage voor do leden gelegd. In behandeling kwatn het rqpportvan ds. Scholte over de consideration en ad viezen van de Prov. Kerkbesturen en do c'arsikale vergaderingen over de voorloo- pig aang.cnomen wijzigingen op do kosten. De conclusie van het rapport luidde tot aanneming van de wijzigingen, en tot onder werping daarvan aan de eindstemming der Provinciale kerkbesturen. Aldus besloten. Ter tafel kwam de rekening van het be stuur van Valkenheide. De heer Snoept bracht hierover rapport uit en adviseerde tut goedkeuring. Conform besloten. Prof. Aalders rapporteérdo over het ver zoek van den Bond van Godsdienstonderwjj- zeresscii tot invoering van het vrouwenkies recht, gesteund door vele classicale ver gaderingen Dc cj-nclusie van de meerderheid luidde tot iewtiiging van het verzoek en om in het desbetreffend art. 3a van het Alg. RegL te schrappen de woorden „manlidmaten" en te vervangen door lidmaten. Er gaan stemmen op om dit voorstel nu niet aan te nemen, omdat men toch vreest, dat dc Provinciale Kerkbesturen het toch zullen keteen en dat doet de zaak zelve schade. Anderen voelen hiervoor niets en wil len juist nu hot verzoek van de vrou wen zeiven gekomen is het voorstel aannemen in het vertrouwen, dat ook de meeningen der Provinciale Kerkbesturen zulleu zijn gewijzigd. Het voorstel wordt aangenomen met 16 tegen 3 stemmen. De pineadviseurs en de secr. adviseerden ook vóór. Als gevolg hiervan moet art. 2 regl. op de beuoeming ook gewijzigd worden nt. het woord manlidmaten" vervangen door lidmaten. Prof. Aalders rapporteerde eveneens over een voorstel tot w.eiswjjziging van art. 59 Alg. Regl. ingediend door dr. M. A. de Vrjjer c.s. De bedoeling der wijziging is, om ook de Fers tot de zittingen der Synode toe te lateu, uitgenomen tot do besloten zittingen. Het rapport luidde tot afwijzing. By de besprekingen werd opgemerst, dat do Pers bier vertegenwoordigd is door leien dar Syuode, die ais derzake kundigen oen vorstag der aangelegenheden, die hier be handeld worden, aan verschillende bladen plegen te geven. Conform de conclusie van liet rapport besloten. Verschenen is hét Jaarboekje voor 1921 tan den .Vrjjzinnig-Christelgken S-u- duitsr.Vond Het bevat een reeks verslagen, naamlijsten van besturen en leien, enz In December 1915 opgericht, tolde de ,V. C. 8, E. op 31 December 1920 S36 /eden (waarvan 362 vrouwelijke). Te Leiden wa ren er 1 IQ m. en 92 vr. leden; Utrecht 77 en 88: Amsterdam 63 en 81; Groningen 55 en 64; Delft 93 en 21; Rotterdam 58 en 11; Wageningen 18 en 5. Het Hoofdbestuur van het N. O. G. heeft bij de nfdeeh'ngen een onderzoek iu- geteld naar 'de venschelijkheid van scbool- voeding_ en -kleeding. De antwoorden zijn BINNENLAND. De Regeering wenscht, volgens „Da Msbde.", het hoofdstuk „Van den Gods dienst", buiten de Grondwetsherziening to laten. De staking op de domaniale mijn te Kerkrade vangt zeer waarschijnlijk 1 Augustus aan. BUITENLAND In de nota aan Frankrijk blijft Engeland zich verzetten tegen troepenzending naar O.-S. vóór de Opperste Raad daarover' heeft beslist. De Fransche ministerraad keurt Briand's antwoord goed. De Belgische taalwet is aangenomen. in een rapport in „Het Schoolblad" ver werkt tot de volgeöde conclusies: 1. Het instituut schoolvoeding en kleo ding moet beschouwd worden als een nood zakelijk kwaad. 2. Het gesubsidieerde stelsel is te verkie zen boven gemeentelijke zorg. Strenge con trole van wege het Armbestuur is noodig. 3. De onderwijzer oefent zoo weinig mo gelijk invloed uit op de al- of niet toe-ken ning van voeding en kleediog. 4. In het algemeen is do behoefte aan schoeisel grooter dan aan kleeding en voe- ding. 5. Het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders wordt door voeding en kleeding vair het schoolgaande kind verzwakt. To betreuren is het, dat de groote steden, dio juist de rijkste ervaring op dit gebied hebben, geen antwoord zonden. Aan den res.-adjudant-onderofficier P. J. H. van der Vliet-, van het 48ste ba taljon landweer-infanterie is do eere-medai! Ie der orde van Oranje-Nassau in zilver, met de gekruiste zwaarden verleend. De Minister van Oorog heeft, volgens „De Avp." bepaald, dat in den vervolge da voor militairen bestemde particuliere brie ven, enz. door de posterijen aan de kazer ne zullen worden afgegeven en dat in ver band hiermede de militaire facteur wordt afgeschaft. Op het gem. electriciteitsbedrijf to Haarlem is over 1920 een winst gemaakt van f 202,684, met inbegrip van een recog-* nitie aan de gemeente voor het hebben vau kabels in gemeentegrond a f 52,68-4. De Kerkeraad dor Geref. Kerk to IJmuidcn heeft heloten over to gaan tob het beroepen van een tweeden predikant. Men schrijft uit Kampen aan het' „Hbld." Dr. H. Bouwman en dr. T. Hoekstra, hooglcerareu aan de Theologische School te Kampen, zullen, vergezeld van een escra taris, in commissie van 8 tot 30 Augustus a, s. een studiereis maken naar Hongarije, Zuid-Oostenrijk en Joego-Slavic om zich ter, plaatse te overtuigen van den toestand,- waarin zich de Gereformeerde kerk in dia' gewesten bevindt. En dit voornamelijk met heb oog op de meest doeltreffende en meest practischo middelen tob steunverlecning aan gindsche in nood verkcerende en hulp vragende geloofsgenooten. Naast de reeds bestaande opleiding van studenten aan on ze hoogescliolen wordt bijv. reeds gedacht aan het tijdelijk hier te lande werkzaani doen zij-n van noodlijdende Hongaarche predikanten en dergelijke. Aan de universiteit te Heidelberg is gepromoveerd (magna cum laude) tot doe-» tor in de pliilosophie op een proefschrift, getiteld: „Zur Logik der Sprachwissen- schaft", de heer H J. Pos, van Amsterdam' doctorandus in dc klassieke letteren van de Vrije Universiteit. De gewone audiëntie van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel,; zal ^Woensdag a. s. niet plaats hebben. Do staking in hot hotel- bedrijf. De stemming onder het sta kend personeel in Den Haag is zeer opM- niistisch. In sommigo café's wordt de be diening verricht door keurig gckleede, met vacant ie zijnde soholrioren, waaronder ook een jongedame. Van do zijde der koksverecniging „La Résiedonoo" deelt men in tegenspraak met do beweringen van liet st-akings- comitó mede, dat geen der leden dier '"Vereeniging bij do staking in het hotol-, restaurant- en koffiehuisbedrïjf betrok ken is. Do stakende hotel-, café-restaurant- on kellncrspersonee.l heeft gisteravond in het» Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam vergaderd.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1