No. 18834. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Juli. Tweede Blad. Anno 192L LEIDSCHE STRAATNAMEN. FEUILLETON CHRISTOFFEL EN COLUMBUS UIT ONZE STAATSMACHINE SPORT. KUNST EN LETTEREN, RECHTZAKEN. i Vele moderne straatnamen zeggen ons weinig. Somrmgo herinneren aan bakende burgers, wier roem echter niet steeds zoo groot is, dat een volgend geslacht zich bun namen nog zal her inneren. De minister, naar wien de Thorbecke- straat is genoemd, en die aan de Garenmarkt toonde, toen hij Leidsch professor was, zal in de vaderlanclsclvo geschiedenis wel een blij vende plaats innemen, maar of de burgemees ters De Laat de Kanter en Mr. Was over hon derd jaar nog door velen gekend zullen worden maJT worden betwijfeld Weten thans nog vele Lctdcuaars, dat het Terweepark 'ia genoemd naar een oud-burgemeester van Ocgstgeest, on der wolke gemeente dit stadsdeel behoorde tol 1896? En gering is de kans, dat velen Prof. Von Siebold, dio vroeger woonde op het builen Nip pon, kennen als een der bekendste Leidschc .professoren. Vergeten is ook zijn collega dr. A Heynsius (1831'85), naar wien Heynsiusplein en Heynsiusstraat zijn genoemd en niemand kent meer den burgemees-ter Van Banchem en den stadsbouwmeester Van der Helm. Bilderdijk woonde in 't begin dor 19de eeuw te Leiden (een gevelsteen aan de Garenmarkt herinnert er aan), maar Hugo de Groot heeft in Leidens ge schiedenis geen rol gespeeld, al ging de bekende boekenkist geregeld \an Loevcstcin naar do Leidscbo Universiteits-Bibliotlieek en terug Dat de Leidenaars niet haatdragend zijn je gens deai overwonnen vijand, daarvan getuigd de Vaidezstraat; zelfs Magdalena Moons, die bij den Spaanschen bevelhobber zeer in de gratie stond en volgens de overlevering hem v»n een bestorming der belegerde stad heeft teruggehouden, is niet vergeten. Echter zijn Boisot, de bevelhebber der ontzettingsvloot, Van der Does, de aanvoerder der burgerij en Jan van Hout, de bekwame stadssecretaris, haar voorgegaan, toen het slechten der stadswallen voor twee „kaden" namen vroeg en de Koe- poortsgraeiit na de demping werd verdoopt tot Doezastraat. Dat Van der Werff zijn straat kroeg in een geheel ander stadsgedeelte, komt ■waarschijnlijk doordat zijn woning in de buurt t .end van de Gedempte Marondorpsohe Achter a-acht, zooals de Van der Werffstraat vroeger 1 hieette. 'Aan vorachillen.de buitens herinnert oen an- idere groep straten. Van „vreewijk" bestaat nog het oude buiten, maar Groenhoven en Buiten kist zijn geheel afgebroken, van Cronesteyn, /aanbeen een kade wijst, is nog een houten "soepel overgebleven, hodenburg is gehoed ver dwenen. Daarentegen is Groe.iaord nog te vin den aan de Haarlemmertrokvaart, warr eonige ftieuwe straten genoemd zijn naar Loidscho schilders: Lucas van Loyden (14941533), Jan 0*«vens (160774) Frans van Mieris (1635—31) on Gabriel Metzu (1630vermoedelijk 1669). Zij allen werden te Leiden geboren en brachten er een groot deel van hun leven door. In de ifWe eouw leefde Bakker Korft (182482). Ver yam do schildersbuurt verwijderd zijn de stralen genoemd naar Rembrandt (160969), Gerrit Dou (1613—75)en Jan van Goyen (1596— :1656); ook deze drie wareai Leidenaars van ge boorte, evenals Jan Steen (pl.m. 162679). Komt het door de reputatie van laatstgenoemden dat Lolden nog geen Jan Steenstraat bezit? Dat bij het Slachthuis een straat is genoemd naar den beroemden Frauschen geleerde Pas- ttur (182295), behoeft niemand te verwonde ren, in do buurt er van wordt herinnerd aan de Neder!andsche natuurkundigen Van Leeuwen hoek en Van Musschenbroek. Onao zoohelden De Ruyter, Tromp en Evert- sen zijn vertegenwoordigd in de niouwe buurt aan don Zijlsingel; de populaire Piet Hein was bun reeds voorgegaan in oen straat bij de Aloë- laan, aldus genoemd naar een bloem-kweokerij: Oo Aloë. In 't Westen der stad herinneren stralen aan bdkemde persoonlijkheden uit den oorlog der Trans valors en Oranje vrij staters tegen de En- gelschen: Paul Kruger, Pres. Steyn, Joubert, Cronjé, De Wet Reitz, De la Rey en Pretorius. Waar nu de Lopsenstraat is, stond vroeger het klooster Lopsen. In de buurt was voorheen de gerechtsplaats: het Galgeveld, waardoor de itforsohpoort vroeger Galgepoort heetto en Beets in zijn gedicht ,,De Maskerade" aanleiding kreeg over de „hupsche Leidenaren" te schrijven: Tc Heb vaak met lust hun dierbren Rijn bevaren Schoon 'k zeggen moet dat 'k daar steeds tegen (had, Bal zij dien stroom, in 't statig zeewaarlsstrevon Den sohurkemnanm Yan Galgewater geven. Mr. Pisier de la Court (161885) was een vriend van Johan de Wilt en schreef o.a. ..Het welvaren dor Stad Leyden". Misschien geeft verdere uitbreiding aan de Heorenstraat later gelegenheid r.og meer Leidschc burgers te ge denken. In de oude stad, „Zooals zij door haar singels ligt omvat, En door 't kordon van nijvre hengelaren" vinden we hun namen alleen bij verdoopte stra ten. Bij de reeds genoemde kan nog de straat gevoegd worden, die naar Prof. Kaiser, den sterrenkundige is genoemd en die vroeger Cel- lohroersgi'achl heette. Hel klooster dezer te Leiden zeer gewaardeerde monniken is thans de manége. Dat aan de oude straten meer historische her- I inneringen zijn verbonden, hopen we nader aan te toonen. Door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden". (Nadruk verboden). De wenk alleen scheen hem echter ge kalmeerd te hebbenhij zette zijn hoed ton ounslo meer behoorlijk op zijn hoofd en zei op bedaarden toon„Vooruit dan maar I We zullen eon taxi nemen, en in ieder ge val de kamers eens even gaan bekijken. Maar het zou me niets verwonderen," liet hij er op volgen, „als jullie mij met al je vijven en zessen, nog dol maakten, eer ik jullie behoorlijk onder dak had gebracht!" ,,He, toe, zegt u niet zulke akelige din genverzochten de tweelingen met nog meer dan haar gewone vriendelijkheid, XXVI. Dank zij een bo venmenschel ij ko inspan ning en het mildle uitdeel en van fooien, waren de kamers, later voor Li Koo be- Btonxl, klaar om in te kunnen slapen, toen mevrouw Bitton aankwam. Zij lagen dn een 'houten uitbouw, achter legen het huis, en ~os^°^ 'hit> een zitkamertje, met een kookkachel er in, een slaapkamer en daar boven, langs een nauw, draaiend trapje te bereiken, een grootere kamer, dio over de heelo lengte van het loodsje liep. Daar de Afmetingen van het gebouwtje slechts go- waren, bleek het maar amper moge- in dit grootste vertrek drie veldbed- r,1® e<3,n waschtafel to plaatsen; de den stonden bijna tegen elkaar aan. Bij liet verzamelen dezer gegevens is ccn dankbaar gebruik gemaakt van: J. B. v. Loenen, Gids voor Loidon en omstreken; Prof. Dr. P. J. Blok, Geschiedenis eener Hollandsohe stad; W Pleyte, Lolden voor 300 jaren en thans; C M. Dozv, Hoe Leiden er vroeger uitzag; Frans van Mieris, Beschaving der stad Leiden, en Dr. H. Brugmans on C. II. Peters, Oud-Noderlandschc steden in liaar ontslaan, groei en ontwikkeling. Rijks-Nijverheidsvoorlichtingsdienst. (Nadruk verboden). De afdeeling van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, gaf voor het eerst een verslag uit omtrent de inrich ting en de werkzaamheden van den Rijks voorlichtingsdienst, ten behoeve van de Nij verheid. Het geeft ons aanleiding in het kort iets daaromtrent mee te deelen, om dat het hier gaat om een zeer gewichtig volksbelang, en omdat, al heeft die voor lichtingsdienst over gebrek aan belangstel ling niet te klagen, het van belang mag ge acht worden, om ook hen, die te weinig omtrent dezen dienst zijn ingelicht, daarop opmerkzaam te maken. De stoot tot op- en inrichting van dien dienst is uitgegaan van de Maatschappij van Nijverheid en den Middenstandsbond. Zij wezen in 1909 op het belang er van en reeds op de begrooting van 1910 werden gelden uitgetrokken om een bescheiden proef te nemen. Met ingang van 15 Augus tus 1910 werd de eerste, toen eenige nijver heidsconsulent aangesteld. Hij stelde een onderzoek in naar hetgeen in het buiten land in dit opzicht werd gedaan en maakte studie van de toestanden hier te lande. In 1913 werd het aantal der nijverheids consulenten tot drie uitgebreid en aan elk van hen werd een afgerond gedeelte van ons land als arbeidsveld aangewezen. De bedoeling was; dat deze ambtenaren de vertrouwensmannen van de voorlichting vragende industriéelen zouden zijn. Dat zij niet op elk gebied uit eigèn kennis en ervaring voorlichting zouden kunnen geven spreekt vanzelf: de verscheidenheid is daar voor te groot. Zij konden echter hun licht opsteken bij bestaande proefstations voor speciale vakken; maar het bleek, dat er een algemeen centrum van technische voor lichting noodig was bij gebreke van proef stations voor sommige vakken. Daarom ging de Regeering over tot de inrichting van een Nijverheidslaboratorium en 't lag voor de hand dit to verbinden aan de Tech nische Hoogeschool te Delft en enkele hoog leeraren aan deze instelling als Commissie van Advies te verbinden. Het is nu geves tigd in een afzonderlijk gebouw en staat onder de directie van den ingenieur H. Gre vers. Daar zijn machinerieën opgesteld voor het houden van demonstraties. De werkzaamheden der Nijverheidsconsu- lenten zijn van drieërlei aard: algemeene belangen der industrie, bevordering van be paalde takken van nijverheid en ten slotte voorlichting ten behoeve van afzonderlijke ondernemingen. Wat 't eerste aangaat, de algemeene be langen der industrie, komen in aanmer king: propaganda voor de Nederlandsche nijverheid in het buitenland, onderzoek van buitenlandsche toestanden, samenwer king mefc organisaties van fabrikanten, be vordering van het vereenigingsleven en de vakopleiding, voordrachten en meer andere De Nijvcrheidsconsulenten houden zich op de hoogte van den algemcenen gang van zaken in nijverheid en brengen verslag uit aan den Ministerbovendien houden zij voeling met den Directeur van het Nijvcr- heidslaboratorium cn met den Chef van de afdeeling Handel van het departement. Ook houden zij contact met lichamen als de Maatschappij van Nijverheid, Neder- landsch Fabrikaat, de .Nederlandsche Jaar beurzen, en met vereenigingen, die ten doel hebben samenwerking tot bezuiniging op de bedrijfskosten, zooals „Rookvrij sto ken"- en de Groningschc vereen. „Kracht- werktuigen". Op hun initiatief kwam de „Orde van Nederlandsche raadgevende in genieurs" tot stand, die van particuliere voorlichting dient. Vooral ook de elektriciteitsvoorziening, die voor de nijverheid van zoo groot belang is, had de aandacht van den voorlichtings dienst. Allerlei kwestiën en vraagstukken op dit gebied v erden door hen bestudeerd. Niet minder belangstelling werd en wordt betoond voor de vakopleiding van werklie den in de industrie, al staan de consulen ten nog buiten het vakonderwijs. In de oorlogsjaren was het vaak moeilijk om overeenstemming te krijgen tusschen de nijverheidsconsulenten en de tijdelijke cri sis-instellingen. Toch stonden zij op goe den voet met het steuncomité, de Rijkscom missie voor ijzer en staal en met de Rijks- kolendistributie, voor zoover betreft het probleem om met den gebrekkigen brand- stoffenvoorraad het meest mogelijke nuttig effect voor de industrie te verkrijgen. Wat het tweede -deel hunner bemoeiing aan gaat, de bevordering van bepaalde takken van Nijverheid, hielden de nijverhoidsconsulente-n zich op de hoogte van bijzondere verschijnselen, in de verschillende bedrijven, van omstandig heden, die goede ontwikkeling er van bevorde ren of tegenwerken en, in 't laatste geval, van de middelen tot herstel. Bijzondere aandacht word geschonken aan de klein-n ij verb ciddie gedrukt wordt door de groot-industrie. Voor de klein-industrie is vooral van belang, dat zij ge bruik maken van de moderne hulpmiddelen der techniek en dat do ondernemers zich aaneen sluiten om door gezamcnlijken inkoop van grondstoffen en materiaal de voordeelen deel achtig le worden, die het grootbedrijf van na ture heeft. Daarom kunnen de nijverlieidscon- sulenlon zooveel goods doen door voordrachten over deze belangen, door bet bevorderen van vaktentoanstellingen en patroons leergangen en de aanwijzing van het nul van moderne werk wijzen. In sommige vakken o.a. in de bouw vakken, in bot bakkersbedrijf en in dal van smeden en loodgieters is in die richting reeds het een en ander bereikt. Vooral het vakonder wijs kan den jongeren den weg wijzen. De voorlichting van bepaalde ondernomingen bezorgde heel wat werk. Gelukkig is het ver schijnsel, dat hoe langer hoe moor die voorlich ting vragen. Maar niet altijd kan de consulent rechtstreeks helpen: hij is geen specialiteit in elk vak cn hij kan niet instaan voor het succes van elke niouwe onderneming of de uitbroiding van een bestaande, of nauwkeurig aanwijzen, welke werkwijze de beste is. Maar ook in dezen heeft hij het nijverheidslaboratorium, dc hoog- leoraren der Technische Hoogeschool, de proef stations voor speciale vakken achter de hand. Sedert 1913, toen de drie consulenten werden aangehtold, is het aantal aanvragen verbazend gestegen: 1913 en 1914 leverden samen 465 en 1920 alleen 1100. Vooral kwamen aanvragen in voor de oprichting van nieuwe ondernemingen en voor de moderniseering van bestaande. In sommige gevallen moeten de consulenten zich van recbtstreoksch advies onthouden, maar dau kunnen zij verwijzen naar particuliere advi seurs, o.a. de reeds genoemde „Orde van raad gevende ingenieurs". Zijn de middelen aan de aanvragers daartoe niet voldoende, dan zijn de consulenten vaak bereid gevonden zelf plannen te ontwerpen. In den oorlogstijd hebben dezo ambtenaren ook dikwijls advies gegeven om te voorzien in de behoefte aan grond- en hulpstoffen. En toeu die er waron maar de prijzen stegen, konden zij voorlichting geven tot bevordering van de be drijfseconomie en tot opvoering van de produc tie. Nog een enkel woord over het Nijverheids- laboratorium te Delft. Behalve dat deze instel ling beschikt over gegevens, adressen, werk wijzen, bereidingsmethoden kan zij ook aanwij zingen geven over het aanschaffen vau nieuwe machines cn apparaten. Directe voorlichting wordt gegeven in den vorm van demonstraties van in werking zijnde werktuigen en toestellen, waarmee op moderne wijze wordt gewerkt .Deze demonstraties zijn voor ieder toegankelijk, zoodal velen tegelijk kunnen profiteoren. Maar in de oorlogsjaren, waren deze machinerieën moeilijk te krijgen. Daardoor hebben van 1916 tot 1919 maar 5 de monstraties plaats gehad. Do eerste diende om er op te wijzen, dat onze koloniën een goed afzetgebied konden zijn voor kleino voortbreng selen der industrie; verder kwamenaan de orde: generatorgas als warmtebron, bezuini ging bij het gebruik van smeermiddelen cn tot tweemaal toe „autogeen lasschcn en snijden"'. Fel stijgend aantal bezoekers wees op de ver- rfieercïerdc belangstelling. Het initiatief voor deze demonstraties is steeds uitgegaan van den voorlichtingsdienst, maar do induslrioelcn kun nen zelf ook wcukcn geven omtrent hetgeen zij wenschen. Hel verslag geeft nog een overzicht van de werkzaamheden over 1919 en 1920 cn bevat verder eonige bijlagen over bepaalde onderwer pen of bemoeiingen. Wij hopen in het bovenstaande liet belang van dezen tak van dienst genoegzaam te heb ben aangetoond. Door sarnenwerkiug van den dienst cn de industrieden kan nog veel goeds tot stand worden gebracht. Ten slotte merken wij op, dat dc consulenten cn hun ambtsgebied de volgende zijn: J. K. Mercx te Tilburg voor Limburg, Noord- Brabant en Zeeland; H Stekotec te Deventer voor Overijsel, Drente Groningen, Friesland cn het gedeollc van Gel derland ten noorden van. den Rijn; F. Begemann te 'e-Gravenhagc voor Noord- on Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten Zuiden van don Rijn. LAWN-TENNIS- N ederl andEngeland. Op 3 en 4 September wordt, zooals men weet, op de Noordwijksche banen een wed strijd Nederland—Engeland gespeeld. Iede re pk>eg zal bestaan uit vier heeren en twee dames; gespeeld worden vier heeren enkelspelen, twee heeren dubbelspelen, twee dames enkelspelen, twee gemengd dubbelspelen en een dames dubbelspel. De Engelschc ploeg zal gekozen worden uit: majoor Kingscote, Mavrogordato, Camp bell, Roper Barrett, Crawley, Risely, Preb ble en Lowe en de dames: McKajie, How- kins. Shepherd, McNair, Beamish en M. McKane. CRICKET. Kesslers elftal verloor den eersten wed strijd in Engeland met innings en 95 runs. Openluchtvoorstelling op „Den Burcht". Door het Klassiek Tooneel, directeur al- gemeen artistiek leider Albert Vogel, zal Dinsdag 2 Aug. het treurspel „Brittanni- cus", van Jean Racine als openluchtspel j gegeven worden. Hot prachtige Burchtter rein leent zicli bij uitstek daartoe en wij twijfelen niet of bij dit overheerlijk Zomer weer zullen velen dien avond opgaan om deze opvoering onder voortreffelijke lei ding van Albert Vogel bij te wonen. NIEUWE UITGAVEN. Samengesteld door Herman Moerkerk en uitgegeven met toestemming van den Senaat van het Utrechtsche Studentea-Corps, is uitgegeven door de Ned. Rotogravure-Mij. alhier, een reek3 photo's uit den Burlesken Optocht, gevolgd door het spel „De appel der wijsheid" bij gelegenheid van hel jongste lustrum der Utrechtsche Hoogeschool. Men zal zich wellicht herinneren, hoe de Hollandsche revue, de revue van Frans Net scher, in andere handen is overgegaan. Netscher zet echter zij werk voort, en wel eveneens in een maandschrift, dat nu zijn naam draagt „Netschcr's revue". Het eer ste nummer draagt geheel ca al het Nefc- scher cachet, zoo wel bekend. Het maandblad wordt uitgegeven doof de N. V. Drukkerij en Uitgevers-Mij. „De Maasstad", te Rotterdam. Reeds enkele jaren verschijnt in den zo mer een Nederlandsche uitgave van „Pro Helvetia" een nationaal Zwitsersch tijd schrift, om Zwitserland bij toeristen en zo- mev-uitgaanders aan te bevelen, Zoo is nu ook voor dit jaar weof zoo'n nummer uit gekomen, dat, verlucht met fraaie foto's, etc,, zijn weg wel zal vinden en zijn doel niet missen. Dat echter ook in eigen land heel wat moois is te zien, dat bewijst de geïllustreer de beschrijving, uitgegeven eu samenge steld voor de Vereen, tot verfraaiing der gemeente Zeist en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aldear. Voor Zeist is het een pracht-reclame. SCHEEPSTIJDINGEN. STV. MIJ. NEDERLAND. LOMBOK. 28 Juli v. Batavia n. Amst* SAPAROEA, 28 Juli v. Java te Amst. KON. NED STB. MIJ. AGAMENNON, 28 Juli v. Amst. n. Kott. AMOR, 26 Juli v. Bolo n. Cavalla. CALYPSO, 28 Juli v. Amst. n. RotL INO, 2$ Juli v. Amst. n. Havre. POLLUX, v, Sfc. Vincent n. Huil. KON. H0LL. LLOYD. RIJNLAND, thuisr. pass. 28 Juli Duu- geness. KON. WEST-IND. MAILD. ORESTES, 26 Juli v. Valdivia n. Callao. OOST-AFRIKA LIJN. NETLEY ABBEY", 28 Juli v. Newcastla te Amsterdam. H0LL AMERIKA LIJN. AMStELDIJK, *27 Juli v. New-York n. Amsterdam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARDOVER, 26 Juli v. Adelaide te Mel bourne. H0LL. 00ST-AZIE LIJN. BRIELLE, thuisr. 27 Juli v. Singapore. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. ZAANSTROÖM, uitr. pass. 27 Juli Lst Coubre. HOLLAND—ZUID-AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, 27 Juli v. East London le Algoabaai. n KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter alhier heeft veroordeeld Wegens dronkenschap: P. O., B. F. H., H. K., A. M. E. K„ W. H, Ph. P., D K.,; J. A., H. J. van E., H. W. O., W. J. A. G., ieder tot f 1 of 1 dag; D. A. te Katwijk f 1 of 1 d.A. van S., C. P., A van R., J. J. S., allen te Katwijk tot f 3 of 3 d.F. H. Ph. van E, te Katwijk; A. K. te Katwijk; J. P. G. P, te Delft; P. W. te Noordwijker- hout, ieder tot f 1 of 1 d.G. S., te Rijns-» burg; J. O. Den Heag; G. van L, te Am ster-* dam; A. W. A. Z., te Noordwijkerhout; H. K. zwervende; H. V. zwervende; J. F. zwer vende; J K. zwervende; A. H. zwervende, ieder tot f 3 of 3 d.wegens loopen op ver boden grond H. V. te RotterdamP. van W W. van W. ieder tot f 1 of 1 d.J. R.J.: P.A. K. hvr. L. C. S. ieder tot f 3 of 3 d. A. de B, te Noordwijk f 1 of 1 d.M. S. hvr. De B., te Noordwijk; H. O. de H., fcei Sassenhcim; C. M. E. te Noordwijk Binnen; M. E. F. te BloemendaalW. M. M. K., te Haarlem; M. J. T. hvr. H. S. te Voorhout; H. S. te Voorhout; ieder tot f 3 of 3 d.J. C. K., te Delft tot f 1 of 1 d.H- van N. te Voorburg; H. L. te Amsterdam, beiden tot f 1 of 1 m. tuchtschoolwegens stroope- rijL. P. te Rijnsburg f 15 of 1 m. tuchtsch.'J wegens straatschenderijP. W. R. f 3 of 3 d.A. C. van V. f 3 of 3 d.J H. f 2 of 1 m- tuchtschool; H. H. teruggave aan de ouders; D W. G. hvr. C. B. f 1 of 1 m. tuchfc school; zonder vergunning vee laten loopen Anna-FeLicitas vond, dat zij en Anna-Rose akelig dicht bij mevrouw Bilton moesten liggen, en opperde opnieuw het denkbeeld de spraakzame weduwe langs don buwe- lijksweg uit de kamer t.o krijgen, maar Anna-Rose- verklaarde de ruimte meer dan voldoende en was overtuigd, dat mevrouw Bilton, die als eohto Amerikaanscbe stel lig wel veel gekampeerd had, de schikking alleraardigst zou vinden. Zonder zich oen oogenblik te ver poezen, werkten zij verder den ganechen dag om dien kleinen uitbouw bewoonbaar te ma ken. Zij hingen gordijnen op, voor do andere kamera bestemd, pakten kussens en kleedjes uit c-n plukten grootc bossen rose geraniums, die op allerlei plekjes in den verwilderden tuin bloeiden, om er de onooglijkste hoeken der kamers mee to verbergen. Do heer Twist was het grootste gedeelte van den dag an Acapuloo, om nog wat van het allernoodigste tijdelijke meubilair en keukengerei bij elkaar te halenmaar de tweelingen misten hem weinig, door de toewijding, waarmede do aannemer, de elect ried en. de tuin-arch it eet en do chef loodgieter haar hielpen. Deze vier jongelieden want zij waren allo vier nog jong en bovendien uitermate galant lieten licfc hoofdgebouw dien dag nagenoeg geheel over aan de werklieden, dio zij geacht werden te controleeren, eai gaven zoo-dra zij wisten waar de houten uitbouw voor zou worden gebruikt, hum krachten aan do nieuwe taak, met een animo, die d'o tweelingen in verrukking bracht. Zij veegden vloeren on trappen aan, hielpen de kamers gezellig maken, 'lapten do ramen, poetsten heb roest van de kachel, droegen de pakken met kus sens en gordijnen aan uit de schuur, waar allo inkoopen stonden opgehoopt, tot het huis klaar zou zijn, en brachten nog aller lei dingen uit cSo pakkisten t© voorschijn een paair vloerkleedjes, een gemakkolijkem stoel voor mevrouw Bilton, een spiegel, onz. Zij schroefden haken tegen do d'euren, om kleeren aan o-p te hangen, en zij maak ten de vogelkooi tegen een eucalyptus- boom vast, waar do kanarie veel gezien, maar nauwelijks gehoord kon worden. De chef-loodgieter vond een paar emmers on sleepte water aan en de monteur plaatste in do gauwigheid een reeks eleetrische lampjes, die zelfe het wenteltrapje ver lichtten. Er werd heel wat gekheid ge maakt, maar daar het alles in het Ameri- lcaansch ging, een taal, wa&rvatn do twee lingen d'o finesses nog niet begrepen, ant woordden zij maar met vriendelijke glink_ lachjes. Dool) Anna^Felioitos' glimlachjes waren zoo vriendelijk en de kuiltjes in Anna-Roses wangen zóó aantrekkelijk, dat de tijd vloog en het den jongelui speet toen de heer Twist opdaagde. Belast en beladen kwam hij terug, onder andere allerlei eetbare waar meebren gende voor d'o tweelingen, die hij in zijn haast hoog en droog in de cottage had. achtergelatenzonder dat zij eenig voedsel bij zich hadden. Tot zijn verbazing trof hij ze, vroolijk en zeer voldaan, juist madat zij het middagmaal va-n den chef-loodgieter verorberd hadden, zoodat zij geen trek meer hadden in zijn sandwiches en fruit. Toen hij uit den auto stapte, zaten zij op een omgekapten eikeboom, uitrustende van haar ingespannen arbeid, en aan haar voeten, in het gras, lagen de vier „experts." Nu waron do tweelingen aan het woord en glimlachten de jonge man nen. Met onrust vroeg do heer Twist zich af, wat zij wel zouden vertellen. Als hij het had kunnen verstaan, zou het hem zeker niet gerustgesteld hebben, want zij deden het verhaal van haar mislukte poging om bij de Sacks te gaan logecren, doorweven met eenige philosofische beschouwingen over heb Sack-huwolijk. De jongelui toon den warme belangstelling, on het heele ge zelschap zag er bijzonder opgewekt uit, terwijl de heer Twist zich ergerde. Als de leaders van het werk daar rustig op den grond zaten te babbelen, verzuimden zij hun plicht. De heer Twist ontdekte een grooten sohaduwkant aan do voortdurende aanwezigheid der tweelingen op het ter rein Van den arbeid; nog een schaduw kant! Hij had cr al meer opgemerkt, maar deze nog niet. Enfin, mevrouw Bilton zou gauw ter plaatse zijn. Hij begon do uren te tellen; ja, hij verlaDgdo hard naar baar. Zoodra zij hem zagen aankomen, trok ken de werklieden af. „Daar is do baas van 'b spul," zeiden ze, met een knipoogje tegen de tweelingen, wegloopende. Nu be- hoordo knipoogjesgeven allerminst tot de TwinMera-tradities, maar het zou zeker een Amerikaansclie gewoonte zijn, dach ten de Anna's, en buitendien voelden zij aioh bijzonder mild gesteand door al de haar bewezen vriendelijkheden. Toen het tijd werd voor den trein, nam de heer Twist haar mee naar het. station, 't Was al donker om zes uren en het werk volk was vertrokken, maar de chefs sche nen nog druk bezig. Toen de heer Twist zijn verwondering geuit had over al het geen er tijdens zijn korte afwezigheid was afgedaan, haddon zij hem verteld hoe ijverig gewillig de chefs haar geholpen hadden, waarop hij koeltjes geantwoord had: „Zóó bijzonder aardig," om er on middellijk op te laten volgen„Nu gaaa we naar het station. „Maar dat ia zonde van den tijd," pro testeerde Anna-Felicitas. „Wo zouden, nog eeai heeleboel kleinigheden kunnen doen, als wij thuis bleven." „Jullie gaat allo twee met mij naar het station," besliste de heer Twist, op een toon, die geen verdere tegenspraak ge doogde. Mevrouw Bilton arriveerde in een dichte wolk van woorden. Zij was in de veronder stelling, dat zij naar het Cosmopolitan- Hotel" reden, zooals ook oorspronkelijk liet plan was geweest', en de heer Twist trachtte haar van 't oogenblik af, waarop zij in d'en auto stapten, aan het verstand te brengen, dab dit plan gewijzigd was; doch mevrouw BH ton had zóóveel te ver tellen: van haar reis en de laatste dagen met haar vrienden en van al de aardige nicuwo kennissen, die zij in den trein ge maakt. had, en haar woordenvloed was weer zóó overstelpend, dat hij rich als een konijn voelde, dat aan den verkeerden kamt van een dichte haag heen cn weer rent, wanhopig zoekendo naar oen opening om door te kruipen, 't Was werkelijk in hoogo mate verwonderlijk, zóó druk als mevrouw Bilton praatte; er was leitterlijk met geen speld tusschen te komen. ,,'t Is een ziekte," dacht Anna-Ro»3e, dié zelf allerlei dingen had willen zeggen, maar zich hopeloos gemuilband voelde. „Aan haar zullen de Anna's ten minste nooit veel kwijt kunnen raken," troostte de heer Twist zich. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5