LEIDSCH Donderdag 28 Juli 1921. Officieels Kennisgevingen STADSNIEUWS. BINNENLAND Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. PRIJS DER ADVERTENTIENS M rt, bei icicJ. Zaterdags 40 Cis. per tegel Bij - belangrijk lagere prijs. **g£n8 BdTOitenKên Woensdag 50 Cis., Zaterdag nn rfl hii een maximum aantal woorden van 30. t^-m volgens postreobt Voor cventueele opien- 10 Cis. porto to betalen. Bewijs- ïfummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANft Voor Beiden 9. 8 mnd. 2.35, p. weet 0.(0 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week 010 Franco per post 285 Hl portokosten. Nummer 18833. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de Gemeentelijke Vischwin- kels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is SCHELVISCH a f 0,14, GROO TE SCHELVISCH a f 0.20 en f 0.30, SCHAR a f 0.17, KLEINE POON a f 0.14 en SCHOL a f 0,18 per pond. W. PERA, Wctli. loco-Burgem. Beiden, 28 Juli 1921. HINDERWET. Burgemeester en [Wethouders van Lei- [den .Gezien de artikelen 12 en 15 der Hinder wet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen, bij Besluit van 25 Juli 1921, de onder sub lo vastgestelde voorwaarde, verbon den aan hun besluit van 9 Mei 1921, waar bij vergunning is verleend tot oprichting van een bewaarplaats voor ten hoogste 400 Liter benzine op het perceel Oude Heeren gracht No. 19, Kad. Sectie C., No. 1235, js gewijzigd. W. PERA, Weth. Loco-B urgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juli 1921. Den 2d en Augustus a.s. hoopt de heer Johs. van Steenbergen den dag te herdenken, dat hij vóór veertig jaar in [dienst trad bij de firma P. Clos en Leem bruggen, thans N. V. Sajetfabrieken. Te Utrecht is geslaagd voor het Staatsexamen diploma A. de heer L. Weyl, alhier. Heden viert de wed. G. Verver—Hen zen, wonende St.-Jorissteog No. 7, haar 05sten verjaardag. Als bijzonderheid zij er bij vermeld, dat zij C kinderen, 34 klein kinderen en 74 achterkleinkinderen heeft, Aan de arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" is door B. en W. toe stemming verleend, evenals het vorige jaar óóit of meer oonccrten te geven in het Van-der-Werf-park of het Kooipark. Ook 1de tekst der te zingen liederen is goedge keurd en a.s. Woensdag 3 Augustus zal [een concert gegeven worden door de arbei derszangvereeniging ,,De Stem dos Volks'1 in de muziektent in het Kooipark. Men verzoekt ons te willen mede- deelen, dab de feestavond, waarop de prij zen der schietwedstrijden der Burgerwach ten. uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Warmond worden uitge reikt, niet op 2, maar op 3 Augustus a.s. zal jplaats hebben en verwijzen verder naar do in dit nummer voorkomende ad vertentie daaromtrent. Bij minisïerieele beschikking is bepaald, 'dat voor wat betreft' de militaire rechtsple- féing big dc landmaciht geacht wordt to ber hooren Gouda tot het garnizoen Leiden. Op verzoek van het Agentschap van Se Ned. Bank is aldaar door de politie in beslag genomen een valsche zilverbon van f 2,50. Gisteravond, ongeveer te tien uren, Wekte een negenjarig jongetje het medelijden *>P door op don Stationsweg te gaan staan huilen. Verscheidene mensehon kregen me delijden met hem en vroegen naar do reden «van zijn droefheid- Het bleek, dat deze knaap, die den ganschen dag by het station vont met bhocoladc, den mensohen vertelt, dat hij zijn geld verloren heelt Een heer, die medelijden met hem had, gaf hem het bedrag van zijn verloren 6°^- Hoor de verdere houding van non jongen werd ecnige achterdocht bij dien ■heer tegen hom gewekt en hij riep do hulp der politie in. Een agent van politie achtte bet raadzaam den jongen koopman voor een flader onderzoek mede te nomen naar het Posthuis aan de Steenstraat. Eerste Volkszangcongres. Te Arnhem werd gisteren in Musis Sa crum' het eerste Volkszangcongres gehou den. Dit congres werd georganiseerd door 'den Ned. Volkszangbond, bestaande uit 'Nat. Vcreenigingen van Volkszang en de 'Federatie van 11. K. Vcreenigingen voor Volkszang. Het congres werd o. a. bijgewoond door Vertegenwoordigers van de Ministers van .Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Oorlog, dr. Joan Wagenaar en majoor Meys. Na de opening der vergadering door den .voorzitter, den heer Herman Ruttcrs, sprak dr. Joan Wagenaar. Aan de orde was hierna het Muziek- auteursrecht en de Volkszang, waarover do heer W. C. van Meurs, uit 's-Gravon- !»age, praeadvies uitbracht. Deze had zijn betoog in do vólgende conclusies samen gevat I. In het belang van uitvoerenden, zoo wel als van auteurs, is een meer soepele regeling voor de toepassing van de begin selen der Auteurswet, wat betreft bet rau- ziekauteursrecht, gewenscht; inzonderheid met het oog op de bevordering van den volkszang. II. Het wetsontwerp tot nadere regeling van het Muzickauteursrecht bij de Tweede Kamer aanhangig, dient hiervoor, zoo noo- dig gewijzigd, te worden aangenomenof wel een andere wettelijke regeling dient ge troffen te worden. III. Grondgedachte eener wettelijke re geling moet zijn, behoud van vrijheid van beschikking voor den auteur, i. c. den com ponist, over zijn auteursrecht, meer speci aal wat het verleen en van het recht tot openbaar maken (uitvoeren) betreft. JY. In afwachting van een wettelijke re geling en eventuoei daarnaast te handha ven verdient aanbeveling een coupon-sy steem, den auteur in staat stellend, om, door afgifte van coupons, aan derden ver gunning te verlecnen tot een openbaarma king (uitvoering) van zijn werk zonder dat daarvoor vergoeding van auteursrecht ver langd wordt. De heer Loman deed mededeeling van een adres van het Ned. Bureau voor Mu zickauteursrecht, gericht aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het Voorloopig Verslag over het ontwerp-Muziekauteurs- rccht. Daarin wordt tegen talrijke onjuist heden opgekomen. Het is zeer gevaarlijk, als het auteursrecht komt in handen van agenten, die er zooveel mogelijk uit willen halen. Indien men tot een bonsysteem komt dan zou dit veel omslachtiger en duurder worden dan het Bureau voor Muziekauteurs recht. Door den heer Nolthenius werd een mo tie voorgesteld, welke, in overleg met den praeadviseur, nader wordt geredigeerd. Daarin wordt de wenschelijkheid uitgespro ken dat de Ned. Volkszangbond zich wendt tot het Genootschap van Nederlandsche Componisten en daarbij in overweging neemt de besproken denkbeelden en con clusies. Vervolgens had ten gemeentehuize de officieelo ontvangst plaats. Als tweede congresonder werp was aan de orde „Volkszangonderwijs op de scholen," waar over de heer Theo Bosman, lioofd der school te Oud-Beierland, pracadvics uitbracht, samen gevat in dc volgende oonclusies: I Het zangonderwijs op de LagCTe scholen biedt gereede gelegenheid tot bevordering van den Volkszang II. Goed zangonderwijs bevordert indirect den Volkszang door de ontwikkeling van ge hoor en smaak;, het aanbrengen van de elemen taire begrippen van ons toonstelsel en eenvou dige toepassing daarvan in maat- cn tref-oefe- ningen, door hot wekken en versterkon van zanglust en het kweeken van belangstelling en liefde voor het eigen Hodiandsche lied. III Als pracllsóhe en meer direote propa- gandaganda van den volkszang kan de L. S. als algemeon borcikbaar minimam voor z'n reke ning nemen het aanlooien van den tekst en dc melodie van een aantal VaderJandsehc liederen cn van eonigo volkslioderon, voor kinderen ge schikt. IV. De resultaten van hot zangonderwijs in 't algemeen cn tor bevordering van den Volks zang in 't bijzonder zullon niet algemeen be vredigend kiuinon zijn, zoo niet door de Wet voor de leerkrachten der L. S. hoogoro on meer practische eischen gesteld worden bij 1 toeken nen der bevoegdheid voor 't geven van zang onderwijs. Met hel oo gop de wijd uitoenloopende ge schiktheid en bekwaamheid om zangonderwijs te geven bij het onderwijzend personeol der L S., zou het aanbeveling verdienen het zang onderwijs aan ondorwijzers met speciale be voegdheid toe to vertrouwen. In ieder geval dient bij de opleiding aan don Volkszang oen behoorlijke plaats ingeruimd. Conclusie I is daarop aangenomen; in con clusie II zal worclon gelezen: ontwikkeling van gehoor, stem eu smaak. De overige conclusies werden ongewijzigd goedgekeurd. De heer Bernard Verhoeven, Arnhem, leidde daarop in zijn praeadvies over het Tokstvraag stuk in den volkszang Spr kwam daarbij tot de volgende conclusies: I. Dc tekst in het volkslied is van zóó voor name boteekenis, dat zondor goeden tekst geen goed volkslied kan bestaan. II liet hedendaagsche volkslied verkeert in eon toestand van verval, omdat een goede tekst ontbreekt. III. Do Vlaamsche tekst kan, als mcercndools niet overeenstemmend mot den Hollandsohen volksaard, slechts ten deelc in hel gemis aan oen c-igen Hollandsohen tokst voorzien. IV. Daar con wedergeboorte van hot volks lied ten dooie afhankelijk is van het volkswezen, worde do herleving van hot volkswezen, in volks-eigenaardigcn zin, bevorderd. V. Overwogen woidc.do uitgave van oen buu- dol hoden.dang,schc volksliedteksten, die de componisten bij de keuze hunner teksten kan behulpzaam zijn. De conclusies; de eerste ccnigszins aange vuld, werden aangenomen. H. M. dc Koningin-Moeder liet giste ren, als elk jaar op 27 Juli. een fraaien krans hechten op het grafmonument van Christoffel Pullmann, te Soestdijk. Do luitenant-generaal J. Burger, gou verneur der Residentie, commandant van het veldleger, is bevorderd tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hem is mot ingang van 1 Augustus e. k. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend onder bijzonderen dank voor do uitnemende diensten, door hem ge durende tal van jaren in verschillende ge wichtige betrekkingen aan den lande be- Naar „De Tijd" verneemt, zal dc aftre dende Minister van Financiën, mr. S. de Vries Czn., wiens plaats wordt ingenomen door jlir. mr. D. J. de Geer, burgemeester van Arnhem, worden benoemd tot diens opvolger als bur- goraeester dezer gemeente. De Raad van Amsterdam benoemde tot hoogleeraar in de Lalijn.sche taal- en letterkunde aan de Gemeentelijke Univer siteit aldaar de lieer A. W. de Groot, con servator aan de universiteit te Gronin gen. De Raad benoemde tot leeraar in muziek en zaïig aan de Kweekschooi voor onder wijzers en onderwijzeressen bij het L. O. den lieer H J. .den Hertogh, lid van den Raad en oud-wethouder. De Raad benoemde tot hoogleeraar in de tehnische zoölogie en der erfelijkheidsleer dr- J. C. H. de Meyere, buitengewoon hoogleeraar Zondag a.s. zal dir. H- W. van dor Vaart Smit, predikant bij de Geref. Kerk te 's-Gra- veland, voor eenigen tijd afscheid van zijn Gemeente nemen, om in Oostenrijk cn Hon garije werkzaam te zjjn. In de Protestant- sche Kerk tc Weenen en omgeving zal hij verschillende beurten waarnomen en in dc laatste week van Augustus ook deelnemen aan de Hongaarsche predikanten-conferentie te Boedapest. Dr. Van der Vaart Smit is uitgenoodigd ter conferentie, een referaat te houden. In het „Nieuwsblad van den Boekhan del" komt een advertentie voor, waarin de Directie van de Mij. voor Goede en Goed- koope Lectuur (De Wereldbibliotheek) mede deelt, dat aan den heer W. H- de Buisonjó ontslag is verleend als onderdirecteur der ondernoming. Naar aanleiding van dit ontslag weet „Hot Volk'' mede te doelen dat dit ongevraagd ont slag is verleend naar aanleiding van aan het lioht gekomen financieele onregelmatigheden De heer De Buisonjé, die indertijd de R.E.G-A.T.A. (de tentoonstelling onder Slotcr- dkij) exploiteerde, heeft daarmede aanzien lijke verliezen geleden. Hij is daarna gaan speouleeren en heeft het daarvoor noodige geld, gebruik makende van zijn vertrouwens positie als onder-directeur van de Wereld- Bibliotheek opgenomen. Een paaT maal heeft hij de geleende bodragen geheel of gedeelte- telijk teruggestort, maar de derde maal was hem dit niet mogelijk. De hoer De Buisonjó hooft daarna zijn ontslag genomen als lid der Tweede Kamer, waarin hij voor den Economischen Bond zitting had, en bevindt zich thans in het.buitenland. In de zevende zitting van dc Alg. Synode dor Ned.-Herv. Gem. werd de groslijst ter be noeming van leden van den Raad van Beroep aangevuld. Tot léden werden benoemd: mr. H. J. Dros se Ihu ijs, mr. A. van der Hoeven en mr. R. del Campo genaamd Camp. Het lid ds. F. Tammens bracht rapport uit ovor de samenkomst, die don vorigen dag hooft plaats gehad tusschon de commissies uit de Synode voor nieuwe wetsvoorstellen en voor de ingekomen stukken met eon commissie uit den Raad van Beheer, \ergezald van den directeur van dien Raad. De Voorzitter bracht dank aan de commissie on den rapporteur voor de snelle wijze van werken. Do Voorzitter bracht vervolg ons ter tafel liet rapport van de samenkomst tusschon dc com missie tot overleg met het algemeen college van toezicht, gehouden in Maart. De conclusie van het rapport ovor dc klacht ran eon lidmaat der gemeente Purmerend wordt aangenomen. Ds. Flierenga gaf rapport over een verzoek om advies van den kerkeraad te Utrecht betref fende overgang van lidmaten, naar de Waal- sche gemeente. De conclusie vandat rapport werd aange nomen. Ter tafel kwamen verzookon. om een dag van verootmoediging uit te schrijven, Tesp. aan te dringen op viering van don Hervormingsdag. Do stukken, hierop betrekking bobbende, zul len worden besproken bij de behandeling van do stukken over opheffing van liet processie verbod. Het classicaal bestuur van Goes wenscht, dat de correspondentie van den Raad van Beheer met de plaatselijke gemeenten geschiedde langs den weg der kerkeraden. Do Raad van Boheor wenscht correspondentie direct met dc kerk voogdijen. Do zaak wordt overgelaten aan den Raad van Beheer. Behandeld wordt het verslag uit Duisburg over hot werk onder dc Nederlanders in de Rijnprovincie en West falen. Verder wordt ge sproken over de betrekkingen met buitenland- sclie kerken. Er is een commissie ad hoc, die zeer werkzaam is. Jhr. mr. D. J. de Geer zal, als hij ontslag neemt als lid der Tweede Kamer, worden op gevolgd door mr. J. Ankerman, alhier, die van 19091918 het district Harlingcn in de Tweede Kamer lieeft vertegenwoordigd. Naar „Dc Tel." verneemt, is dr- F. Post- lvuma, oud-Minisfer van Landbouw, aange zocht, het voorzitlersoMiap van den Nijvcr- heid9raa|d te aanvaarden, in de plaats van mr. J. C. A. Everwijn, den nicuwbenoemden gezant tc Washington In een Maandagmiddag ten gemeente- huize gehouden bijeenkomst van de leden van den Rn ad van Arnhem heeft burgermees ter De Geer afscheid genomen van den Raad. Hij wees er daarbij op, dat het bo ter ware geweest, om het burgemeesters ambt het vorig jaar niet- te aanvaarden, dan het zoo spoedig neer te leggen. Spt* hoopte echter, d.ab de Raad zou bedenken, dat men niet steeds zijn eigen weg kan gaan en zich soms voor een conflict van plichten geplaatst ziet. Spr. dankte voor de vriendschap en me dewerking, van Raad, secretaris en ambte naren ondervonden, die de herinnering aan dit Arnhemsche jaar tot een der vriende lijkste en zonnigste van zijn leven zullen doen blijven. De wethouder, de heer Goethart, ver klaarde, dat algemeen het feit van het af treden van den burgemeester met leedwe zen zal worden vernomen. In de zitting van de Eerste Kamer van gisteren vroeg bij het ontwerp lot verhooging der belasting der gouden en zilveren werken de heer Smeenge V. B.), of er bij dit ontwerp zulk een haast is, dat de Kamer niet op don nieu wen Minister van Financiën kan wachten. Spre ker vroeg of er bij de Regeering bezwaar be staat tegen afvoering van de agenda van dit ontwerp. Minister Ruys had hiertegen geen bezwaar. Op voorstel van den Voorzitter werd tot afvoering besloten. Do in 1918 door prof. S. Freud, te Weenen, uit een daartoe door Ant. von Freund te zijner beschikking gesteld fonds ingestelde prijs voor wetenschappelijk werk op het gebied van medische psycho-analy- se, welke toen werd gedeeld door dr. Karl Abraham en dr. E. Simmel, beiden te Ber lijn, is thans voor de tweede maal toege kend, en wel aan Aug. Stiircke, genees heer aan de Willem-Arntsz-Hoeve, te Den Dolder. Naar wij vernemen berust het protest van den ex-keizer tegen zijn belastingaanslag op liet oogenblik bij Gedeputeerde Staten. Het stuk is vergezeld van een toelichting van den Gemeenteraad van Doorn. In den Raad zei ven is men ecnigszing pessimistisch gestemd wat betreft de verwachtingen van de beslissing van Gedeputeerde Staten. Waar schijnlijk zal de Kroon in hoogste instantie moeten beslissen. C/Tel.") De Minister van Landbouw heeft be sloten tot nadere aankondiging dispensatie to verleenen van het verbod van uitvoer van zilver, vallende onder het uitvoerver bod van alle metalen in eiken vorm, inge steld bij Kon. besluit van 7 April 1917. Mej. A. A. Bruning (zuster Maria E&- munda), directrice van het jongedames pensionaat ,,Mariënburg", te Bussum, is benoemd tot ridder in de orde van Oranjo- Nassau. De heer Haazevoet heeft den Minis ter van Koloniën schriftelijk vragen ge steld over de plannen- der Regeering no pens de behartiging van de zedelijke en godsdienstige belangen der militairen in NecL-Indië. Dc Minster van Onderwijs heeft aan de besturen van door het Rijk gesubsidieerde inrichtingen van onderwijs een circulaire ge zonden van den volgenden inhoud: „De wettelijke regeling van het onderwijs is deels herzien, deels nieuw tot stand ge bracht en door de daarbij gestelde voorwaar den- is de gelegenheid tot ontwikkeling op uitgebreid terrein, alsmede een belioorlijko bezoldiging van het personeel kunnen tot stand komen. Dit alles heeft van het Rijk gedurende He laatste jaren zoör zwaire offers gevraagd cn stelt de schatkist ook voor de toekomst voor zeor belangrijke uitgaven. Het is bekend, dat aan den anderen kant dc belastingen vrijwel de draagkracht der bevolking hebben bereikt en dreigen dde te overschrijden. Daarbij komt, dat de ingetre den aigemcene malaise het zoo goed als zeker maakt, dat de opbrengst der belastingen vol gens de thans vigeerende wetten in stede van toe te nomen, zich in dalende lijn zal bewegen. Doze toestand maakt het bepaald nood zakelijk, dat de grootst denkbare zuinigheid worde betracht in het beheer van inrichtin gen, die met steun van het Rijk worden in stand gehouden Hij moge er toe leiden, dat bij voortduring door de besturen ernstig worde nagegaan, in hoever door doeltref fende maatregelen dc uitgaven kunnen wor den verminderd, zonder dat aan het onder wijs zelf schade wordt toegobraoht. Omlor dezo omstandigheden acht' de Minister het geraden, zooals reeds in zijn circulaires van 26 Februari, 2 Maart en 13 Juni j.l. betref fende het nijverheids- e;n handelsonderwijs geschiedde, nogmaals met klem cn nadruk te verzoeken, thans geen plannen in overweging te nemen, die tot uitbreiding van gebouwen, lokaliteiten, cursussen, scihoolpersonoel enz. moeten leiden. De Minster zal alleen in de uiterste nood zakelijkheid bereid worden bevonden zijn toestemming te verleenen tot maatregelen, die oen verhooging van het bestaande kosten- cijfor dor school ten gevolge zullen hebben. G-arantiën tot het aangaan van leeningen van bouwkapitalen voor nieuw op te richten of uit te breiden onderwijsinrichtingen zul len niet dan in strikt noodzakelijke gevallen kunnen worden toegestaan. Do Minster vertrouwt, dat de schoolbe sturen, den ernst van den toestand beseffen de, niets zullen nalaten om de Regeering tc steunen in haar pogen om de dreigende moei lijkheden te voorkomen." UIT NED. OOST-INDIE. Restgevallen. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram bedroeg het aantal pestgevallen óp Java in Juni te Salatiga 129, Kendal 24, Böjolali 85, Wonosobo 3, Temanggoeng 13, Magelang 72, Soerabaja 3, Pekalongan 21, alle met doodclijken afloop. BINNENLAND. Het wetsontwerp op belasting der gouden erv zilveren werken werd van de agenda der Eerste Kamer afgevoerd. Eervol onislag is verleend aan luit.-gen. Burger, commandant van het veldleger, uit den militairen dienst. Het eerste Nederlandsche VclkszangcongreS., Staking in de hotclbedrijven. Het wetsontwerp-Bomans is door de Eersfo Kamer aangenomen. BUITENLAND. Nog onzekerheid of Frankrijk van het zenden van troepen naar Opper-Silezië vóór de zitting van den Oppersten Raad heeft afgezien. De vrijlating der 36 leden van het Zuid- lersche parlement is een factor, waarop voort-» zetting der besprekingen wacht. Amerika vraagt sovjet-Rusland om vrijlating der Amerikaar.sche gevangenen. Aan Ge cl. Staten van Zui d-Ho 1 land heeft het Dag. Bestuur van den A1., N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, een adres gezonden betreffende do Oost- bosohbrug in den weg van Voorburg over, Voorschoten naar ,,De Vink". Dezo ver keert door verzakking van dc rechtstan den en instorting van de vleugelmuren in zoodanig bouwvalligen staat, dat zij geslo ten is moeten worden verklaard voor mo torrijtuigen en voertuigen met een asbe- lasting zwaarder dan 1500 K.G. Nu is die brug, naar wij vernemen, in' onderhoud bij particulieren, die niet be reid zijn in de kosten voor vernieuwing daarvan bij te dragen. Een dergelijke toe stand vormt uiteraard niet alleen een ern stige belemmering voor het verkeer, maai4 zal op den duur noodzakelijk dc sluiting van de brug voor alle verkeer ton gevolg© hebben. De lijdensgeschiedenis van de in' de nabijheid van deze brug gelegen Pape» loan in deze geeft een waarschuwend voor beeld, en toont wel aan, dat een spoedig ingrijpen van Ged Staten ten zeerste ge- wenscht moet worden geacht. Het Bestuur dringt er bij dit college met klein op aan, gelet op artikel 136 van do Provinciale wet, een spoedige verbetering van de Oostboschbrug te willen bevorda- ren. Gisternamiddag om kwart vóór drieën ontsetond brand in kamer 103 van het Departement van Financiën in Den Haag, waarschijnlijk doordat een bran dende lucifer was geworpen in een papier mand. Toen één der ambtenaren de deufl van de kamer opende, vond hij deze in vlam staan. Onmiddellijk togen twee werk lieden van de Lancisgebouwen aan het blusschen met één straal op de binnen-* brandleiding. Spoedig verscheen de brand weer met groot materieel, doch behoefde.- behoudens liet verrichten van. fnablusi- schïngswerk. geen dienst te doen. Het tramverkeer stond in de Parkstraat slechts ecnige oogenblikken stil. De schade voor liet Departement is zeer gering. Eenig particulier eigendom ging verloren. Dl landbouwers in 'de bu urfc van Delft, die door de droogte genoodzaakt zijn veel bijvoer te koopen, veroorzaken daardoor een ongewone drukte in de olie-, slagerijen, die des zomers gewoonlijk stil staan. Dag en nacht wordt gewerkt ora aan de vraag naar veekoek te kunnen vol doen, terwijl aan de Ned. Gist- en Spiri tusfabriek eyenals in den winter de spoë. ling wagens en file staan. Er is vraag naaT spoeling als nooit te voren om 'dezen tijd. Er wordt ook per vaartuig veel spoeling afgehaald. Maandagmiddag omstreeks vier uren word, naar „Het N. v. d. D." méldt, te Zaandam het 4-jarig meisje Van Dalen vermist. Blijkbaar was zij medegenomen door een man van flink postuur. Op de Zaandammerboot, van vier uren vertrekkende van Zaandam, en reed* stoomendo naar Amsterdam, word door de po litie, vergezeld van de moeder, een onderzoek ingesteld, daar men vermoedde dat het kind op deze boot werd weggevoerd. Eohter zondek resultaat. Het meisje is gekleed in een rose jurkje en was blootshoofds. Om te kunnen voorzien in de hoog noodige huishoudelijke diensten, zal, volgens het ,,Hbl.", van de bij de infante rie ingelijfde miliciens van de 2de ploeg 20 pCt. bestemd worden voor militaire wer kers en bovendien zullen er nog 6-1 worden gedetacheerd bij het wapeai der cavalerie. Dinsdagmiddag werd te Bor ne publiek geveild het natuurmonument ,,Hct Molenven", met visehrijke waterpar tijen en denuenbosch, groot ongeveer 42\ hectaren, aan den grintweg van Borne naar •Weerselo. De massa werd gemijnd door den heer J. II. Bannink, te Lonne- ker, voor een der heeron Van Heek, te Enschedé, voor f31.320 en gegund. ,,Het Molenven" blijft alzoo in één hand. Uit dén sneltrein, die gister» middag te 3 u. 43 uit Zwolle vertrok, is tus» schcoA DcdnmsvaakL cn Staphorst ccn tioj>

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1