LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 30 Juni 1921. Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON GHRIST0FFEL EN COLUMBUS PRIJS OER ABVERlENTIEn. 10 CU per rcje] 's Zaterdags -40 CU per regel. Bij regolabopnement belangrijk lagere prijs Kleine advertentiön Woensdag 50 CisZaterdag 36 cU. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opten- aing van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijs nummer 5 CU. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie 9n Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mni 2.35, p. week «r. 0.1$ Buiten leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week b 0.1$ Franoo per post 2.35 "F portokosten. Nummer 18809. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKODP. Do burgemeester van Leiden brengt lor ken nis van de ingezetenen, dat morgon (Vrijdag) aan de gemeentelijke vis oli winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHEL- VISCH a f 013, GROOTE SCHELVISCH a f 0.20, HORSMAKREEL a f 011SCHOL a f 018—f 0.28 en TARBOT a f 0 60 per pond. W. PERA, Weth. Loco-Burgera. Leiden. 30 Juni 1921 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 on 37 der Drankwet; Brengen ter algomeene kennis, dat door M. J Metz, wonende te Leiden, oen verzoek schrift is ingediend, ora verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse vaih verkoop, in don winkel en de zijkamer van het perceel Nieuwe Rijn 106. W. PERA. Weth. Loco-Burgom. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 30 Juni 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen tor algomeene konnis, dat door L. J. G. J. Ottes, wonende te Leiden, een ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van aloohol'houdendenanderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de bioscoopzaal van het perceel Oranjegracht 40-42. W. PERA, Weth Loco-Burgom. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1921. HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Leidon; Gezien art. D, le alinea der Hinderwet; Brengen ter algomeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan A. C. M. Dicbcn, firma Gcbrs. Dieben en rechtverkrijgenden tot liet uitbreiden van dc wasch- cn slrijkinrioh- ting in het perceel Witte Singel No. 86, Sectie M. No. 2164. W PERA. Weth Lo-Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Loiden, 30 Juni 1921. Classikalc Vergadering. Gisteren vergaderde het Classikaal Be stuur van de Classis Leiden -der NccL- Tierv. Kerk in de Pieterskerk. De verga dering, die bezocht was door 34 predikan ten en 31 ouderlingen, werd 's voormid dags to ruim tien uren met gebed ge opend en duurde, met een korte pauze tot halfvier ?s namiddags. Tot voorzitter werd in de plaats van ds. Nierstrasz benoemd ds. J. C. Haselager, ie Warmond. Gekozen werd tot secundus van het Prov. kerkbestuur dr. J. C. S. Locher, al hier, tot praeses ds. J. G. Haselager, te vVarmond; herkozen werd tot scriba en quaestor ds. B. Bollce, to Katwijk a. d. Rijngekozen tot assessor ds. W. de Lange te Woerden, tot secundus-scriba- quaestor. ds. R. P. A. Rutgers, te Kat- wijk-aan-Zee gekozen tot lid van het clas sicaal bestuur ds. N. G. Veldhoen, le Al phen a. d. Rijn, herkozen de heer J. van Polanen, ouderling to Leiden: tot secun di ds. J. Luuring, te Hazerswoude, ds. W. W. van Haaftcn, te Noord-wijk Binnen, ds. J C. van Bemmel. te Hillegom, J. H. de Heer, ouderling te Leiden, dT. J. Riemers, te Leidon, ds. J. H. Klomp, te Aarlar.- derveen en ds. P. de Haan, te Voorhout Tot leden der Zendingscommissie wer den benoemd ds. J. W. Groot Enzerink. te Leiden, ds. Bollee, te Katwijk a. d. Rijn, tevens penningmeester, ds. W. de Lange, te Woerden, dr. J. Riemers. te Leiden, en 'ds. P. Hofstede, te Hoogmade. Hierna kwamen verschillende voorstel len in bespreking. De Synodale voorstel len werden alle met nagenoeg nlgemeenc stemmen aangenomen. Ook werd aangenomen het voorstel tot wijziging van art; 3 van het Synodaal Reglement voor de benoeming van ouder lingen in dien zin. dat voortaan bij ver andering van grensscheiding tusschen twee of meer gemeenten, de namen der stem bevoegden onmiddellijk van de kiezerslijst worden afgevoerd en op die hunner nieuwe woonplaats gebracht Tot nu toe moest daarmede een jaar worden gewacht. Mede werd aangenomen het voorstel, om alle thans in de reglementen voorkomen de bepalingen omtrent honoraria, presen tie- en vacatiegelden te wijzigen, ook dio, voorkomende in art. 20 van het reglement op dc vacatures, daar do groote verande ring in de koopkracht van het geld heeft veroorzaakt, dat de in dit reglemc.nö0 voorkomende cijfers niet kunnen gehand haafd blijven. Adhaesie werd betuigd aan de protest- motie inzake de opheffing van het proces sieverbod van ds Bakker c.s. Verwomen wcrcl een voorstel van den Ring Rriellé, betreffende de wenschelijkheid om Staats subsidie toe te kennen aan alle godsdien stige gezindten, evenals ook het voorstel van den Ring Zaandam, inzake de be stuursorganisaties' on de invoering van een reglement op 'de filiaalgemeenten. Hetzelfde lot trof een voorstel, aanhan gig gemaakt door den Bond van gods- dienstonileTwijzeressen, met betrekking tot toekenning van het actief kiesrecht aan de vrouwen, in de kerk, waar zich -9 stem men vóór verklaarden, zoomede liet voor- stol van het klassicaal bestuur van Heus- den (r.t volledige uitvoerincr van het Regle ment op dc predikantstracterr»entnn. Over de verschillende voorstellen werd meer of minder lam- van gedachten ge wield. Te ruim halfvier werd d-c vergadering met dankzegging gesloten. Met do Vereen igiiig tot Bevordering der Bouwkunst naar Dordrecht. Begunstigd door allerfraaist zomerweer, maakte een aantal leden van „Bouw kunst'' de traditioneel© excursie, ditmaal naar Dordrecht! De reis ging van Rotterdam af per boot van Fop Smit en voor hen, die, zooals de secretaris, de heer Fred.A. Wempe, die ons deze mededeelingen welwillend verstrekt, deze bootreis voor het eerst maakten, was het een waar genot. Wat een afwisseling van mooie tafereeltjes daar langs1 diö boorden van Maas, Noord on Merwedc en welke mooie waterpartijen daar bij dc sa menvloeiing van Hollandsche IJsel, Maas cn LekDoch ook do oevers geven veel schoons te zien langs die reusachtige scheepswerven van Bolnes, Slikkevecr, Kinderdijk. Alblasserdam, on Hentlrik-Ido- Ambacht. Te Dordrecht aangekomen, werd allereerst een bezoek gebracht aan dc Groote Kerk Vóór het. bezichtisen van het interieur, beklommen de heercu den 325 treden lioogen toren, om boven op de gaanderij nrn panorama te aanschouwen van ongeëvenaarde schoonheid. Wat is hier met helder weer een stuk mooi-Ne'W1 nnd te zienZuidelijk de Dordtsclie Kil met de Moeidijkschc brug en de kerk van Ze- venbergsche-Hoek en in het verschiet het Holhuidsch Diep; Noordelijk dc Noord, Rotterdam. Schiedam on Delft. Dat zijn me afstanden om te noemen en inderdaad mooi is het den loop van al die groote ri vieren zoo van boven af te volgen. Ni afgedaald te zijn, kreeg het inwen dige van deze oude kerk een beurt en wij bewonderden den in zuiver wit marmer ge- beeldhouwden .preekstoeldc eiken koor banken. .het koorhek en het prachtorgel, cm hier te eindigen met het beschouwen van ecu massief gouden doopschaaltje. Nu ging de tocht naar de Lips' fabrie ken een geheel nieuw complex gebou wen, gelegen buiten de stad aan de Mer- wede-straat. Hier werden de hcoren rond geleid door dc vertegenwoordiger der fir ma Lip?, den heer Schotel. Het zou hier te ver voeren in technische beschouwingen te treden, doch het is interessant om te zien hoe die 700 arbeiders bezig zijn te zor gen voor de veiligheid van het z.g. „slijk der aarde." Opvallend zijn de verbazende orde en de reinheid in deze fabriek en duidelijk is hier het groote voordeel te zien van het. centra liseeren van den ar beid in ócn groote hal. Alles grijpt in el kaar als d'e rouleren van een h~"loTe men moet zich onwillekeurig afvragen: Waar blijven in vredesnaam al die honder den kluizen en brandkasten en die dui zenden bij duizenden sloten? Nadat de Voorzitter, de heer J. A. Ver hoog, de firma bedankt had voor haar toestemming deze beroemde fabriek te be zichtigen. was hiermede het officieele ge deelte afgeloopen en brachten do hoeren den dag verder op bijzonder aangename wijze door. Gisternamiddag bracht H. M. de Ko ningin-Moeder met de koninklijke auto, vergezeld van haar gast de Gravin Van Betnheim, onverwacht een bezoek aan onze gemeente. Twee rechercheurs der Leidsche politie namen bij den chauffeur in de auto plaats, om zoo noodig, den weg te wijzen. Het eerste bezoek betrof ,.Den Burcht", aar de hooge bezoeksters persoonlijk door den gérant, don heer Backer, werden ont vangen. De Gravin Van Benlheim bezich tigde onder zijn leiding ,.Den Burcht" en aan H. M. de Koningin-Moeder bood de heer Backer een drietal prentkaarten van mooie gezichten op „Den Burcht" aan. Daarna werd een vluchtig bezoek ge bracht aan „De Lakenhal" en werd de Pieterskerk aan de buitenzijde bezichtigd, waarna het hoogo gezelschap weder naar Den Haag vertrok. Men meldt aan liet Haagsohe Aneta- kantoor Gelijk beker.d is, is krachtens uitspraak van den Volkenbond de Alancls-archipcl definitief aan Finland toegewezen, wat mede to danken is aan ter zake door Prof. W. van der Vlugt. te Leiden, met groote scherpzinnigheid en kennis van zaken ge voerde polemiek De Finsehe regeering heeft, uiting ge vende aan dc gevoelons van erkentelijk heid van het Finsclïe volk. den hoogleeraar uitgenoodigd zich naar Finland te bege ven. Prof Van der Vlugt wordt 8 Juli a.s. met zijn eclitgenoote le Helsinefors ver wacht en zal aanvankelijk ziin intrek ne men in het paleis van den President van d'e Republiek. Voor het examen boekhouden vanwe ge de Federatie van Handels- en Kantoor- bedienden-Vercenigingen in Nederland is geslaagd de heer C. Colpa, alhier. Do heer L. van Norden, alhier, is te 's-Gravenhagc geslaagd voor het voorloo- T.ig diploma machinisten-examen. Aan de universiteit alhier heeft een bijkans 50-jarige met goed gevolg het can- didaatsexamen in de rechtswetenschap af gelegd, n. 1. de heer J. de Tong, vroeger prediknnt in Friesland. De plannen, waarvan wij reeds eer mel ding maakten, tot oprichting van con Vereeni- ging van Oud-loden van „Prediker", naar aan leiding van de viering van het GO-jarig bestaan der Chr. Jongelingsvereeniging „Prediker 12la", hebben gisteravond hun beslag ge kregen. Op een vergadering, bijeengeroepen door het oud-lodcui-oomrté, werd mot algemoene instem ming tot oprichting van dc Oud-leden-Vereeni- ging besloten. Staande do vergadering traden 54 personen toe als lid. Het bestuur werd samengesteld uit de hoe ren P. Mazurel. J. Warmenhoven, F. Elkcx- bout, P J Jansen. J. du Pon Hzn., W. C. van der Wilk, J. Sierat, A van Rosmalen en H. van Gittcrt, terwijl de heer Burger, oprichter van de Ghr. Jongelingsvereeniging „Prediker 12 :1a", mode aanwezig, tot eero-voorzitter werd benoemd Nog veel meer leden zullen moeten toetreden en melden wij" daarom, dat do gelegenheid daar toe openstaat bij den secretaris, den heer F. Eikerbout, Zijlsingel 57, of een der andere bc- stuurde'rs, die verder bereid zijn alle inlichtin gen omtrent dc Vcreeniging te verstrekken. Door het bestuur van de 3-Octobcr- Vereeniging wordt met b.kwamen spoed aan de a.s. festiviteiten gewerkt. De Optocht-Commissie heeft een succes als nooit to voren. Er hebben zich zelfs zóóveel deelneemsters en deelnemers aan gemeld, dat voor allen geen plaatsing is. Het spreekt vanzelf, dat de oude getrou wen vóór gaan. Ingedeeld zijn reeds 560 personen, een -aantal, grootcr dan ooit aan eenigen opt-ocht heeft medegedaan. Er zij'n groepen gevormd van méér dan 60 personen en ook de groote verscheidenheid zal dezen optocht maken tot de mooiste, die tot nu toe werd samengesteld. Het Harmonie-Gezolsehap „T. D." zeide ook weder medewerkïng toe. Ook aan de Geuzenvloot. woidt dapper gewerkt en ook dit onderdeel belooft een groote attractie te worden. Wij vernemen, do.t de indeeling van het vSchuttersla-nd dit jaar geheel anders zal worden en binnenkort wordt aangevangen met doelmatige reclame te tfhohten ook buiten Leiden de belangstelling voor de a.s. 3-Oetober-feesten gaande te maken. Li een nachtelijke, druk bezochte openbare vergadering, belegd door de af- deeling van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-personeel, alhier, werd dc stand der onderhandelingen mot den Pa troonsbond „Horecaf" besproken. Do vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het door heb hoofdbestuur van den Bond van Hotelpersoneel ingenomen standpunt, door de aanneming van de volgende motie: De vergadering, enz., gehoord de mede deelingen over de bonding van den Werk gevershond „Horecaf"van oordeel, dat de Werkgeversorganisatie niet bereid bliikt te ziin met den Bonc? op voet van gelijkwaardigheid in georganiseerd over leg tp treden, om te komen tot een col lectief contractspreekt haar afkeuring uit over deze houding van m eergenoemden Patroonsbond; hecht haar volle instem ming aan de door het Hoofdbestuur ge nomen beslissing besluit niet alle geoor loofde middelen, desnoods door een neer leggen van den arbeid, te trachten,, de werkgevers te bewegen, een col'ectief con tract aan te gaan, ten einde de eischen: voor het gansche personeel een stan- daardloon, afschaffing van het fooienstel sel, en verplicht lidmaatschap, als waar borg voor een naleving van het contract, doorgevoerd t-e krijgen. Morgen, 1 Juli zal het vijftig jaar geleden ziin, dal dc drukkerij en uitgevers zaak N. V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nif- BINNENLAND. De Leidsche hoogleeraar mr. W. van def Vlugt is uitgenoodigd tot een bezoek aan Fin land. Een groot aantal schilderstukken van den schilder Hartz, te Kaiwijk-aan-Zee, verbrand. In verband met de zaak-Groenendaal zal be gin volgende week een 24-urige proteststaking gehouden worden te Amsterdam. Den Haag es Groningen. BUITENLAND De Polen hebben de eerste zone van Opper- Silezië ontruimd- De Duitsche vrijcorpsen vol gen nu. Craig weigert het onderhoud met dc Valera te Dublin op Maandag a.s. De vier unionisten van het Zuidelijk parlement nemen aan. In Konstantinopel wordt een complot ont dekt om de geallieerden te verdrijven, waar van de draden te Moskou heeten gespannen. terik Hzn., Kaiserstraat No. 9 en Kolfma- kerssteeg 1012, werd opgericht. D© eerste 40 jaren stond zij onder leiding van den heer Van Nif terik, waarna zij werd omgezet en belangrijk werd uitgebreid, terwijl later als directeur werd benoemd de heer A. P. J. Aarse, door wien do zaak ook thans wordt geleid. Zaterdag wordt dit feit feestelijk her dacht. Do brugwachter Van Dijk, bij dc Wil- helminabrug aan den Hooge Rijndijk, kwam hedenmorgen tot de ontdekking dat een zwarte kloekhen met zeven witte kui kens uit zijn woning was verdwenen. Hij gaf van het geval kennis aan de politie, die dadelijk haar onderzoek naar de daders begon. Eenigen tijd later deelde de man mede, dat verder onderzoek niet noodig was. Men kende de dader al. Het was een bunzing geweest, die de dieren een eind ver had gesleept en na ze te hebben gedood daar gedeeltelijk had laten liggen. De brugwachter zal nu zijn best doen deze kuikendief te vangen en onschadelijk te maken. Gemakkelijk zal dit nog niet gaan. Gistermiddag te halfvier verwekte het overrijden van een hond door een vracht auto van de firma Werniuk, alhier, een op loop. Van alle kanten vloog men op het luid jankende dier af, dat door omstan ders zwaar gewond naar den eigenaar, Ligtvoet, Bouwelouwesteeg 10, werd ge bracht. Gistermiddag te ongeveer halfdri© brak in de Janvossensteeg de achteras van een zwaar beladen wagen van de firma De With, alhier, waardoor het verkeer met rij en voertuigen in deze straat twintig minu ten was gestremd, waardoor het drukke verkeer van de Oude Vest naar de Haar. lemmerstraat en omgekeerd weder eens duidelijk werd gedemonstreerd. Hedenmorgen kregen twee mannen, zekere J. J. H. en J. K., beiden in doze gemeente woonachtig, op den Stationsweg een hoogloopende twist, waarbij ten slotte do politie te pas kwam. Er werd proces verbaal van het geval opgemaakt, waaruib wel zal blijken, dat beiden schuld hebben. Door de schrijfster van „Elisabeth and her German Garden". (Nadruk verboden). 44) Maar goed, ook dat zou zij verdra gen. Die vreemdelingen bedienden zioh en elkaar alsof alles haar toebehoorde, on die lange vroeg haar zelfs haar,'do mees teres van het huis de boter even le wil len doorgeven. Goed, ook dat moest er nog maar bij „Ziet u, moeder" hervatte dc heer Twist voor do zoovcclste maal. Hij vond het nog moeilijker dan hij in de gang ge dacht had. Wat blijft iemands opvoeding toch oen machtigen invloed uitoefenen, dacht hij, naar do geschikte woorden zoe kende, wat diep-gewortelde vrees zat er toch in de fundamenten van je persoon, zij het ook soms maar half-bowust, voor jo moeder, voor haar gezag en haar zoo licht te wonden genegenheid. Degenen met hun bewering, dat zij met een mensch konden doen wat zij wilden, wanneer zij hem maar tot zijn zevende jaar hadden opgevoed, waren tocli wei dicht bij de waarheid! Die blinde gehoorzaamheid, die nooit reken schap-vragende eerbied van uit de kinder jaren, liet zich toch wel heel moeilijk af schudden. Do lieer Twist trachtte or zich aan to ontworstelen on zich een ruggesteun ic geven door zich voor te houden, dat hij haar van haar beperkte opvattingen zou j kunnen terugbrengen, haar zou kunnen doen zien, hoe warm en heerlijk do zon scheen in dio groote buitenwereld, waar dc mcnschen elkaar liefhadden en hielpen! Maar hij verwierp dit denkbeeld als pedant. „Ziet u, moeder," slak hij eindelijk weer van wal „Tic ontmoette de meisjes zij heeten allebei Anna; dat lijkt erg lastig on verwarrend, maar is het toch eigenlijk niet ik ontmoette haar op de boot Weer hield hij op. Mevrouw Twist had haar donkero oogen op de zijno gevestigd, nadat zij met groote aandacht. Anna-Felicitas hadden gadegesla gen, die anders met de schaal met ooster pasteitjes omging dan mevrouw Twist dat aan haar tafel gewond was. Anna-Felicitas gedroeg zich onbehoorlijk ten opzichte van die schaad en gaf zioh zelfs niet de moeite, zooals elk beschaafd mensch toch doet, om t-o verbergen, hoe het eten al haar aan dacht in beslag nam. „Je ontmoette haar op de boot," her haalde mevrouw Twist, haar zcon aankij kende en ondanks haar vaste voornemens, toch sprekende. En hij had haar nog een vijf uur geleden verteld, dat hij alleen met enkele mannen had kennis gemaakt. Weer een leugen dus! Enfin, zo zou nu wel alles verdragen Door zijn groote brilloglazen heen zat haar zoor- haar aan te kijken. Hij besefte do zwakheid zijnor positie, van zijn moe ders standpunt bekeken, zeer goed. Maar waarom moest zij dat bekrompen, klein geestige standpunt innemen? j Waarom was zij besloten boos to blijven? Omdat hij onnoozel genoeg geweest was, i onder den invloed van haar tegenwoordig heid, opnieuw het oude, laffe systeem te volgen van tot eiken prijs ontstemming te vermijden? Laat haar nu eindelijk eens iets trachten te begrijpen cn te vergeven dacht hij -Voor dezen eenen keer de haar geboden kans eens aangrijpen, om iets werkelijk hartelijks en onbekrompens to doen. Maar terwijl hij haar zoo aankeek, be greep hij, dat hij moeilijk een beroep op haar hart kon doen ten bate van dc twee lingen, in haar tegenwoordigheid, 't Ging niét aan, haar te vertellen, dat zij weezen, geheel alleen op de wereld, arm, hulpe loos en tot overmaat van ramp nog Duit- scbers waren, terwijl de personen in kwos- tio daar zaten te eten. Als hij het deed zouden er moeilijkheden rijzen. WeJ sche nen de tweelingen voor het oogenblik ge heel in haar voedsel verdiept, maar hij was toch overtuigd, dat zij haar oorort evengoed als haar monden den kost gaven cn zij zoodra hij zijn moeders sympathie zou beproeven te wekken voor den dag zouden kernen met. enkele van die opmer kingen, die zijn moeder niet geheel zou be grijpen. en als zij zo begreep, niet zou kun nen waardeeren. Hij besloot dus te wachten tot Edith te rug kwam en zijn moeder dan te vragen mee naar dc zitkamer to gaan, waar hij terwijl Edith voor de gasten zorgde het netelig onderwerp breedvoerig kon be handelen. Maar behalve zijn moeders oogen, wer den nu ook die van Anna-Felicitas op hem gericht. „Hoe is 'fc mogelijk," zei ze, op den haar eigen zacht en, vriendolijken toon, cn zij balanceerde een stukje oester op haar vork. „dat u nog niet met uw moeder ovjh ons gesproken hadtl" Eh Anna-Rose, op haar beurt gegriefd over zoo'n onverklaarbare nalatigheid, wachtte ook met een hapje naar haar mond te brengen, om io zeggen „En dat nog wel, terwijl wij zulko goede vrienden waren „En nog maar nauwelijks van elkaar vandaan!" voltooide Anna-Felicitas. Beide Anna's koken mevrouw Twist in liaar verbazing aan. „Ik dacht," zei Anna-Rose, zich recht streeks tot de gastvrouw wendende, „dat iedereen altijd alles aan zijn moeder ver telde, van het begin tot het eind." Mevrouw Twist, verbaasd steun van dien kant. te ondervinden, boog het hoofd, knik ken kon het nauwelijks genoemd worden, in de richting van haar zoon. „Zio je wel," scheen do beweging te zeggen, „zelfs deze „En van den eersten dag op zee af," viel Anna-Felicitas in, zioh eveneens tot. me vrouw Twist richtende, „tot elf uren gis teravond, is hij wat jo 't best zou kunnen noemen, onze getrouwe, tweevoetige vriend en metgezel geweest," „Ja," bevestigde Anna-Rose. „We wa ren feitelijk onafscheidelijk." ,,'t Is dus wel heel vreemd," voud Amia- Folacit-as, tot don heer Twist gewend, „dat u uw moedor niets van ons verteld had." De heer Twist sprong op. Hij zou maar niet langer op Edith wachten, 't. Was be nauwd in do ectkamor. En zijn moeder onder den arm nemende, hielp hij haar overeind „Jullie hebt een heolobocl praats cn ver beeldt je heel wat te weten/' riep hij den tweelingen geprikkeld toe, ..maar gelooft maar gerust, dat j uil io nog niet alles bc- grjigt. Moeder," verzocht hij ojp_ vasten toon, „wiilt u meegaan naar do andoro ka mer Ik moet iets met u bespreken. Edith zal wol voor de mpisjes zorgen, 't Was waarschijnlijk boter geweest als ik eer over haar gesproken bad, maar die vcrwenschto samenloop ook en ik was trouwens nog maar een paar uur thuis. „Vijf," zei mevrouw Twist. „Goed, vijf Maar wat is vijf uur?'5 „Tijd in overvloed," vond movrouvr Twist, on zij liet er ijskoud op volgen:! „Hoorde ik jo daar geen ongepaste uit drukking gebruiken, Edward?" „Nou," vervloekte samenloop dan in riep Edward luid in een opwelling vaa door niets meer te weerhouden verzet. XVII. Deze avond vormde hot keerpunt. In 's lieeron Twists loven. Hij maakte er zich iiï los van zijn moedor. Na dirio vreeselijko uren mot haar in do zitkamer to hebben doorgebracht, liep hij clo rest van den lateren avond met groote passen in zijn slaapkamer op en neer, en toen do herfst- - morgen met lango witte nevelstrepen om het huis kroop, stond hij naar buiten te staren, zijn mond zoo stijf gesloten als de» vriendelijke vorm van dit lichaamsdeel dit slechts toeliet. Hij had zich m zijn moeder teleurgesteld gezien. Zij had den toestand niob begrepen. En niet alleen niet begrepen, maar toen zij ten slotte sprak (nadat hij wel een uur had gepleit en uitgelegd) had zij grievend bit tere en onbillijke dingen gezegd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1